agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2013, 12:59   #3121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Degerli hocalarımız bizlere yol gösteriyor bundan hiç süphe yok ancak benim derdim şu bundan 5 sene önce bu hocalarımız bize ne diyordu ve insanlar ne yaptı simdi ne diyorlar ve insanlar ne yapıyor acaba 5 sene önce bu hocalarımızın dedıklerıyle hareket edenler simdi ne yapıyor ve de bundan 5 sene sonra bu hocalarımız ne diyecekler ve 5 sene sonra ınsanlarımız ne yapacaklar...
sivasın 1500 rakımında kiraz bahcesi olan bir arkadaşım kirazları soguktan etkılenmiş bana diyor ki yeni bir ceviz ceşiti varmış soguklara dayanabiliyormuş onu bi deneyecegim...maalesef insanımız böyle işte...

ladikli beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 13:22   #3122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Sayın ncp1963 siz eminmisiniz fidancınızdan .... ondan bahsediyorum.. eger hakkaten eminsek diyorum hatta nasıl emin olmalıyız acaba ondan bahsediyorum yoksa fidanlarınızı nereden aldınız diye sormuyorum... eger kendini iıspat etmiş emin oldugumuz fidancı varsa bence yazmalıyız ancak neden emin oldugumuzu da yazmalıyız ... yoksa herkes fidancısının adını yazsın demiyorum..
kimse yüzde yüz emin olamaz ne kadar güvensekte kafamızın bir kenarında acaba hep duracak..

kafamın içinde acaba ile evet ben fidancıma güveniyorum.. birincisi piyasadaki ender kurumsal firmalardan ikincisi hakkaten büyükler. fernora karar verdiğimde elimizde o yok demeyi bildiler diğerleri gibi o sizin orada olmaz bu daha iyi olur demediler. aksine illada yabancı çeşit dikecekseniz bölgeniz için doğru seçim bu dediler.

uzun görüşmeler ve ısrarımla fernoru bahara tüplü yapmayı kabul ettiler ama bu uzun sürdü önce piyasadan güvenilir çelik bulabilirsek tamam dediler sonrasında anlaştık yani aslında bu kadar kısa anlatılacak gibi değil uzun görüşmeler ve zamandan sonra anlaştık

diyeceksiniz ki ne kadar eminsizniz?? emin değilim dediğim gibi kafamda hep bir acaba var. ben güvenilir fidana sahibim diyen kendi nereden almış ona veren ne kadar güvenilir v.s. v.s. uzar gider bu

hiç bir şekilde emin olunamaz hiç bir şekilde gönül rahatlığı ile bu diyemeyiz

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 13:26   #3123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Sayın ncp1963 siz eminmisiniz fidancınızdan .... ondan bahsediyorum.. eger hakkaten eminsek diyorum hatta nasıl emin olmalıyız acaba ondan bahsediyorum yoksa fidanlarınızı nereden aldınız diye sormuyorum... eger kendini iıspat etmiş emin oldugumuz fidancı varsa bence yazmalıyız ancak neden emin oldugumuzu da yazmalıyız ... yoksa herkes fidancısının adını yazsın demiyorum..
Benim bahsettiğim fidancı,fernor damızlığı Fransa'dan özel olarak getirtmiş ve çoğaltmış ayrıca bu cinsin geç uyanıp çiçek açtığınıda gördüm demekki geç don olan bölgelere uyumlu olduğu ispatlanmış bir cins olduğudur önemli olanda budur demek istedim zira çiçeklenme döneminde geç donlara yakalanan hangi cins olursa olsun mutlaka verim düşüklüğü olur.

ncp1963 ve ladikli beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 13:26   #3124
Ağaç Dostu

Acaba avrupadan orjinal ceşit getirip burada cogaltmak nasıl olabilir bu konuda bilgisi olan varmı...

ncp1963 beğendi.
Eski 05-01-2013, 13:28   #3125
Ağaç Dostu

Alıntı:
Degerli hocalarımız bizlere yol gösteriyor bundan hiç süphe yok ancak benim derdim şu bundan 5 sene önce bu hocalarımız bize ne diyordu ve insanlar ne yaptı simdi ne diyorlar ve insanlar ne yapıyor acaba 5 sene önce bu hocalarımızın dedıklerıyle hareket edenler simdi ne yapıyor ve de bundan 5 sene sonra bu hocalarımız ne diyecekler ve 5 sene sonra ınsanlarımız ne yapacaklar...
sivasın 1500 rakımında kiraz bahcesi olan bir arkadaşım kirazları soguktan etkılenmiş bana diyor ki yeni bir ceviz ceşiti varmış soguklara dayanabiliyormuş onu bi deneyecegim...maalesef insanımız böyle işte...
chandler bu ülkeye ilk girdiği yıllarda tüm otoritelerimiz işte bu diye bas bas bağırdılar ama sonuç hüsran oldu şimdi aynı kişiler farklı şeyler söylüyor bazıları yanlışında hala ısrar ediyor..
---------------------------------------------------------------------------

BU çalışmanın sonucu hakkında bilgisi olan varmı???

Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Entegre Projesi 106 G 152

tübitak destekli 2008 şubatta başlanmış 4 yıl süreli demekki çalışma bitmiş

sonuç ne olmuş ??

türkiyenin 14 ayrı bölgesinde dikimler yapılıp izleme alınmış ama sonuç nerede ????

bir kaç yerde çalışmanın bittiğini okudum ama sonuca ulaşamadım

bulabilir paylaşırsanız çok sevinirim...

--------------------------------------------------------------------------

devlet bir proje başlatmış ama bir türlü sonucuna ulaşamadım. hatta bir yerde projeyi üstlenen hocaların projeye zaman ayırmayıp ilgilenmedikleri için tubitakla sorunlar yaşandığı hakkında yazılar okudum

Düzenleyen ncp1963 : 05-01-2013 saat 21:07
Eski 05-01-2013, 13:30   #3126
Ağaç Dostu

Alıntı:
Acaba avrupadan orjinal ceşit getirip burada cogaltmak nasıl olabilir bu konuda bilgisi olan varmı...
fidan üretici belgesi olmayanlar üç beştaneden fazla getiremez diye biliyorum onuda bilgi dışı getirebiliriz diye biliyorum

Eski 05-01-2013, 13:39   #3127
Ağaç Dostu

Sayın ykaya194 fidancının bilgilerini bana mesaj atabilirmisiniz....
Benim bahcemde pek çok çeşit var . Aslında güvenilir bir firma diye düzcedeki bir firmadan 3 adet fernor almıştım denemek için ancak fidanların aşı baglarını zamanında çözmedikleri için 2 tanesi aşı yerinden çürür gibi oldu ve kurudu şimdi elimde 1 tane var onada bakacaz bu sene nasıl olacak...

Eski 05-01-2013, 13:53   #3128
Ağaç Dostu

Sayın ncp1963 Chandlerin hüsran oldugunu söyleyemeyiz sadece herkesin chandler dikmesinde problem olabilir chandler bütün ülüslararası piyasada kendini ispatlamış bir cesittir ve cins hakkında hemen hemen bütün veriler bulunmaktadır.. fernor nispeten cok yeni bir çeşit daha fernor ile ilgili araştımalar devam ediyor herhalde çünkü pek biligiye ulaşamıyorum sadece burada degil yurtdışı kaynak bile bulamıyorum fernor ve fernette ile ilgili... bilinen bir kesin sonuç şu Chandler ilk dikildigi yıllarda aşırı büyüme egiliminde oldugundan ve yetiştiricilerde bu büyüme egilimine aşırı bakım ve gübrelemeyle destek olduklarından agaclar büyümelerini durdurup genç sürgünlerini odunlaştıramadan erken gelen sonbahar donlarından etkileniyor.... Ben şahsen chandlerin olmadıgı yerde yerli çeşitlerin hiç birinin de olmayacagını düşünüyorum dedigim gibi fernor hariç onu denemedim daha bilmiyorum.. Yerli çeşit derken aşılı yerli çeşitlerden bahsediyorum çetin cevizlerden degil yanlış anlaşılmasın...Yerli çeşitlerimizin ana vatanındaki sıcaklık degerlerini paylaşmıştım daha önceden ..bir iş yaparken gerçekçi olmak şart hayaller güzel ama sonuçta hayat gerceklerden ibaret...

ladikli ve Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 05-01-2013, 14:17   #3129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ncp1963 Chandlerin hüsran oldugunu söyleyemeyiz sadece herkesin chandler dikmesinde problem olabilir chandler bütün ülüslararası piyasada kendini ispatlamış bir cesittir ve cins hakkında hemen hemen bütün veriler bulunmaktadır.. fernor nispeten cok yeni bir çeşit daha fernor ile ilgili araştımalar devam ediyor herhalde çünkü pek biligiye ulaşamıyorum sadece burada degil yurtdışı kaynak bile bulamıyorum fernor ve fernette ile ilgili... bilinen bir kesin sonuç şu Chandler ilk dikildigi yıllarda aşırı büyüme egiliminde oldugundan ve yetiştiricilerde bu büyüme egilimine aşırı bakım ve gübrelemeyle destek olduklarından agaclar büyümelerini durdurup genç sürgünlerini odunlaştıramadan erken gelen sonbahar donlarından etkileniyor.... Ben şahsen chandlerin olmadıgı yerde yerli çeşitlerin hiç birinin de olmayacagını düşünüyorum dedigim gibi fernor hariç onu denemedim daha bilmiyorum.. Yerli çeşit derken aşılı yerli çeşitlerden bahsediyorum çetin cevizlerden degil yanlış anlaşılmasın...Yerli çeşitlerimizin ana vatanındaki sıcaklık degerlerini paylaşmıştım daha önceden ..bir iş yaparken gerçekçi olmak şart hayaller güzel ama sonuçta hayat gerceklerden ibaret...
hüsran derken karasal iklimde hüsran demek istedim elbette diğer bölgelerde gayet verimli ve uygun olabilir. ama karasal iklimin hakim olduğu eksi derecelerin - 15 lerden daha aşağı -25 lere düştüğü yerler için sorun olduğu kesin kaman tarafında dikenlerin hepsi çeşit değiştirdi. başka yerlerde ne oldu bilemem sizde varmıydı chandler ? varsa durumu ne ??

ladikli beğendi.
Eski 05-01-2013, 15:18   #3130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Fidancı belgesi olan fidancılar birkaç sertifikalı fidanı Avrupa'dan getirip burada diker büyütür ve bir kaç yıl sonra dallarından alınan kalemleri diğer meyve çeşitlerinde olduğu gibi binlerce anaçlara aşılar çoğaltırsın!!!!!

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 16:08   #3131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2012
selam,
bu aşılı denen fidanların dalından veya yaprağından tahlil falan yapılarak gerçek cinsi belirlenebiliyormu acaba resmi kurumlarca

Cotanak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 17:08   #3132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
hayır yapılmaz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 17:30   #3133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
hayır yapılmaz
o zaman tamamen fidancının insafına ve dürüstlüğüne kaldık yani.
toprak,iklim,su,doğru gerçek isimli fidan,bakım, olmazsa olmaz gibi,
ilk bakışta ne kolay bişey bu ceviz işi demiştim. yaklaşık 3 aydır siteyi izliyorum.
maşallah hiçte kolay değil.
verilen bilgiler ,paylaşımlar için çok teşekkür ederim.

mrduran ve dadaşım beğendi.
Cotanak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 19:06   #3134
Ağaç Dostu

Chandler fidanlarını 2011 yılının ocak ayında dikmiştim diktigim sene havalar ılıktı bir zarar görmedim ancak gecen sene soguk zararı oldu ancak gecen seneki rekor soguklar ki - 33 lere düştü ortalama sıcaklıklar -11 bizim orada tabi yanısıra benim de hatalarım oldugunu düşünüyorum mesela sulamayı eylüle sarkıtmak ve azotlu gübreyi yaza kadar uzatmak gibi birde bu sene beyaz plastik boyayı da kasım sonunda uyguladım bakalım bu sene agacların performansı daha net görülebilir.. soguk zararı agaclarımı kurutmadı ama yeni sürgünleri kuruttu yalnız sonbahar ilk donları degil kışın şiddetli soguklarından zarar gördüler...

mrduran, ncp1963 ve ladikli beğendi.
Eski 05-01-2013, 19:51   #3135
Ağaç Dostu

Alıntı:
Chandler fidanlarını 2011 yılının ocak ayında dikmiştim diktigim sene havalar ılıktı bir zarar görmedim ancak gecen sene soguk zararı oldu ancak gecen seneki rekor soguklar ki - 33 lere düştü ortalama sıcaklıklar -11 bizim orada tabi yanısıra benim de hatalarım oldugunu düşünüyorum mesela sulamayı eylüle sarkıtmak ve azotlu gübreyi yaza kadar uzatmak gibi birde bu sene beyaz plastik boyayı da kasım sonunda uyguladım bakalım bu sene agacların performansı daha net görülebilir.. soguk zararı agaclarımı kurutmadı ama yeni sürgünleri kuruttu yalnız sonbahar ilk donları degil kışın şiddetli soguklarından zarar gördüler...
aynı soğuk problemi bizim buralardada oldu siz yine şanslısınız burada koca ağaçların yan dallarında kurumalar oldu

sulama konusunda dikkat etmek gerekiyor ben ağustos ortalarında kestim hatta arkadaşlar son sulamayı yapmasaydın dediler kasım sonunda yaprakların hepsi döküldü bu sene ağustos başında kesip takip edeceğim bakalım ne olacak

ben boyamadım inşallah keşke boyasaydım demem

Eski 08-01-2013, 08:47   #3136
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
aynı soğuk problemi bizim buralardada oldu siz yine şanslısınız burada koca ağaçların yan dallarında kurumalar oldu

sulama konusunda dikkat etmek gerekiyor ben ağustos ortalarında kestim hatta arkadaşlar son sulamayı yapmasaydın dediler kasım sonunda yaprakların hepsi döküldü bu sene ağustos başında kesip takip edeceğim bakalım ne olacak

ben boyamadım inşallah keşke boyasaydım demem
chandler verimli bir ağaç bunda şüphem yok benim bahçemde yerli yabancı 10 nun üzerinde çeşit var benim bölge tam olarak karasal bölge değil geçen yıl tek yan dalları soğuktan etkilenen chandler oldu bahçe kurulacak bölgenin iklimine uygun bölgelerin verimli ağaçlarını seçip dikmekte fayda var diye düşünüyorum

ejder01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 09:30   #3137
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ejder01 Mesajı Göster
chandler verimli bir ağaç bunda şüphem yok benim bahçemde yerli yabancı 10 nun üzerinde çeşit var benim bölge tam olarak karasal bölge değil geçen yıl tek yan dalları soğuktan etkilenen chandler oldu bahçe kurulacak bölgenin iklimine uygun bölgelerin verimli ağaçlarını seçip dikmekte fayda var diye düşünüyorum
sayın ejder01 selamlar

bahçenizde hangi çeşitler var
yaşları kaç
ve yukarda sadece chandlerin soğuktan zarar gördüğünü söylemişiniz biraz açarmısınız diğerlerinde hiç zararlanma olmadımı?

Eski 08-01-2013, 12:48   #3138
Ağaçsever

Alıntı:
sayın ejder01 selamlar

bahçenizde hangi çeşitler var
yaşları kaç
ve yukarda sadece chandlerin soğuktan zarar gördüğünü söylemişiniz biraz açarmısınız diğerlerinde hiç zararlanma olmadımı?
sayın ncp1963

farklı yıllarda temin edebildiğim için yaşlarda farklılık var tabi genel olrak 4 diyebiliriz maraş yöresinin cevizi biraz bende fazla 8 yaşında olanıda var ama verim düşük

Diğer cinslerin verimliliklerini gözlem yapmak için her cinsten 5 er adet dikim yaptım chandler fernette kaman bilecik şebin maraş18 toros1 yavuz1 farklı yörelerden verimli denilen ırklardan gelenleri dikktim bu cinsler arasında ucları tek soğuktan etkilenen chandler oldu. chandler için bilgi almak istediğim her fidancı farklı bilgi verdi. bu yüzden denemek amaçlı 5 adet dikktim bu yıl yine gözlemlicez soğuktan yine etkilenecekmi

yöremin (Adana feke) iklim şartlarına göre bileciği soğuk vurabileceğini düşünmüştüm ama soğuktan etkilenmedi fakat verim çok kötü

Şimdilik Benim gördüğüm en iyi uyum sağlayan şebin oldu gelişimi ve meyve vermesi iyi gibi

geçen yıl resimledim leptoba aktardım fakat leptob arızlanınca yedek almadığım için uçup gittiler önceki yıl yavuz ve maraşın cevizini çekmişim onu ekleyeyim

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2013, 16:11   #3139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
chandler bu ülkeye ilk girdiği yıllarda tüm otoritelerimiz işte bu diye bas bas bağırdılar ama sonuç hüsran oldu şimdi aynı kişiler farklı şeyler söylüyor bazıları yanlışında hala ısrar ediyor..
---------------------------------------------------------------------------

BU çalışmanın sonucu hakkında bilgisi olan varmı???

Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Entegre Projesi 106 G 152

tübitak destekli 2008 şubatta başlanmış 4 yıl süreli demekki çalışma bitmiş

sonuç ne olmuş ??

türkiyenin 14 ayrı bölgesinde dikimler yapılıp izleme alınmış ama sonuç nerede ????

bir kaç yerde çalışmanın bittiğini okudum ama sonuca ulaşamadım

bulabilir paylaşırsanız çok sevinirim...

--------------------------------------------------------------------------

devlet bir proje başlatmış ama bir türlü sonucuna ulaşamadım. hatta bir yerde projeyi üstlenen hocaların projeye zaman ayırmayıp ilgilenmedikleri için tubitakla sorunlar yaşandığı hakkında yazılar okudum
Burada biraz sonuç var gibi mi?

ncp1963 ve Zeyno waffle beğendi.
zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 16:43   #3140
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafersu Mesajı Göster
Burada biraz sonuç var gibi mi?
sayın zafersu işin rengi kısaca anlatılmış ama derinlerde ne var onu öğrenmekmistiyorum heryer mermer olmuş sonuca bir türlü ulaşamıyorum

Eski 08-01-2013, 22:22   #3141
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın ncp1963

farklı yıllarda temin edebildiğim için yaşlarda farklılık var tabi genel olrak 4 diyebiliriz maraş yöresinin cevizi biraz bende fazla 8 yaşında olanıda var ama verim düşük

Diğer cinslerin verimliliklerini gözlem yapmak için her cinsten 5 er adet dikim yaptım chandler fernette kaman bilecik şebin maraş18 toros1 yavuz1 farklı yörelerden verimli denilen ırklardan gelenleri dikktim bu cinsler arasında ucları tek soğuktan etkilenen chandler oldu. chandler için bilgi almak istediğim her fidancı farklı bilgi verdi. bu yüzden denemek amaçlı 5 adet dikktim bu yıl yine gözlemlicez soğuktan yine etkilenecekmi

yöremin (Adana feke) iklim şartlarına göre bileciği soğuk vurabileceğini düşünmüştüm ama soğuktan etkilenmedi fakat verim çok kötü

Şimdilik Benim gördüğüm en iyi uyum sağlayan şebin oldu gelişimi ve meyve vermesi iyi gibi

geçen yıl resimledim leptoba aktardım fakat leptob arızlanınca yedek almadığım için uçup gittiler önceki yıl yavuz ve maraşın cevizini çekmişim onu ekleyeyim

selamlar sizden ricam bu sene mümkünse ağaçların uyanma zamanlarından başlayarak adım adım kayıt altına alabilirseniz ve bu bilgileri bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz ve sizin yörenizde dikim yapacak arkadaşlar için bilgi hazinesi hazırlamış olursunuz

Eski 09-01-2013, 08:46   #3142
Ağaçsever

Alıntı:
selamlar sizden ricam bu sene mümkünse ağaçların uyanma zamanlarından başlayarak adım adım kayıt altına alabilirseniz ve bu bilgileri bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz ve sizin yörenizde dikim yapacak arkadaşlar için bilgi hazinesi hazırlamış olursunuz
sayın ncp1963 adanada çalıştığım için hafta sonları gidebiliyorum kayıt altına almak benimde aklımda olan bişi geçen yıl kendi aklımda tutarım diyordum dikkate almamıştım birkaçı aklımda kalmış elimden geldiği kadar kayıt altına alıp bilgileri paylaşmaya çalışacam bizim yörenin cevizlerine göre en az 15 gün geç uyanıyorlar

en erken bilecik en geç uyanan ise chandler olmuştu geçen yıl havalar biraz soğuk geçtiği için mayısın ilk haftasından itibaren uyanma başlamıştı

benim için chandler risk 5 adet var onlar büyütecez vazgeçmemdeki en büyük etken dedemden kalma bağımız var kenarınada incir ağacaı ekmiş çocukluğumdan bu yana gider meyvesini yeriz 3-4 yıl çok soğuk olmaz incir ağacı güzel gelişir hatta başına dahi çıkarsın biraz şiddetli bir kış olunca önümüzdeki yıl bir bakarsın kök kısmı hariç gövde kurumuş yıllardır büyüyüpte ağaç olduğunu göremedim ilierki yıllarda şiddetli bir soğuk olmayacağının garantisi yok
chandler verimli ağaç sadece benim fikrim soğuk bölgeye uygun değil buna bileciğide ekleyebiliriz adanadada 1 biecik ağacım var ondan 1 kilo alıyorsam köydeki ağaçtan 150 gram alıyorum verimli ağaçlarımız var köyümde takip ettiğim 5li ceviz vermiş ağaçlar gördüm yetiştirdiğim çöğürlere bu yıl aşılicem

burda birşey daha belirtmek isterim verimli, isimlerini kanıtlamış cins, ceviz fidanı yetiştirp satan firmaları arayak görüşleririni aldım sonrasında durum ortada hangi cins ekeceğime karar veremedim şimdilik burdaki bilgileri takip ediyorum sayın çotanak5 in dediği gibi kolay olmadığını söylemiş benim içinde yetirştirmek değilde hangi cinsi ekeceğimi seçmek zor geldi hala seçemedim

ladikli beğendi.
Eski 09-01-2013, 09:07   #3143
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın ncp1963 adanada çalıştığım için hafta sonları gidebiliyorum kayıt altına almak benimde aklımda olan bişi geçen yıl kendi aklımda tutarım diyordum dikkate almamıştım birkaçı aklımda kalmış elimden geldiği kadar kayıt altına almaya çalışacam bizim yörenin cevizlerine göre en az 15 gün geç uyanıyorlar

en erken bilecik en geç uyanan ise chandler olmuştu geçen yıl havalar biraz soğuk geçtiği için mayısın ilk haftasından itibaren uyanma başlamıştı

benim için chandler risk 5 adet var onlar büyütecez vazgeçmemdeki en büyük etken dedemden kalma bağımız var kenarınada incir ağacaı ekmiş çocukluğumdan bu yana gider meyvesini yeriz 3-4 yıl çok soğuk olmaz incir ağacı güzel gelişir hatta başına dahi çıkarsın biraz şiddetli bir kış olunca önümüzdeki yıl bir bakarsın kök kısmı hariç gövde kurumuş yıllardır büyüyüpte ağaç olduğunu göremedim ilierki yıllarda şiddetli bir soğuk olmayacağının garantisi yok
chandler verimli ağaç sadece benim fikrim soğuk bölgeye uygun değil buna bileciğide ekleyebiliriz adanadada 1 biecik ağacım var ondan 1 kilo alıyorsam köydeki ağaçtan 150 gram alıyorum verimli ağaçlarımız var köyümde takip ettiğim 5li ceviz vermiş ağaçlar gördüm yetiştirdiğim çöğürlere bu yıl aşılicem

kayıt tutmak herzaman avantajlıdır ileride aklınıza bir şey takıldığında dönüp bakmak baktığınızda aradığınızı bulabilmek güzel bir duygudur...

köydeki ağaçlar heryıl aynı verimi veriyorsa kaçırmayın derim mutlaka aşılayın

birde oöağaçların hasat zamanı nasıl hasat edildiği çok önemli sırıkla dövülerek hasat ediliyorise ertesi yıl düşük verim vermesi çok normal bunuda göz ardı etmemek gerekli

sizin tecrübenize göre soğuk bölgelrde karasal iklimin hakim olduğu yerlerde chandler zarar görüyor ...

değerli paylaşımlarınızı herzaman bekliyoruz...

rise_com ve ladikli beğendi.
Eski 09-01-2013, 13:07   #3144
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın formullaone, fidanlarınızda hiç heşere ve mantari hastalıklarla mücadelede bulunmamışsınız sanırım.

Fidanlarınızda antraknoz, kırmızı örümcek, ve bit görülmekte, resimde işaretlediğim gibi kabuklu bitte görülmekte.

Eklenti 331578

İkinci resimde "gül gibi açan" diye adlandırdığınız sorun oda işaretlediğim yerde, zamansız bir kesim, ve zamansız filiz çalışması.

Eklenti 331579

1- Fidanlarınıza şubat ayında kış ilaclaması (sarı ilac) mutlaka yapınız.

2- mantari hastalıklara karşı mutlaka ilaçlama yapınız.

3- İhtiyaca göre iyi bir gübreleme yapınız.

Bahçenizin ne kadar bir alan olduğunu bilmiyorum ama bu şekilde giderseniz fidanlarınızı kaybedebilirsiniz.

Bilhassa gövde kabuklu bitininden arınmanız lazım.
Sayın Lilium ve değerli forum sakinleri,
105 sayfa oku oku ancak bitirdim. Bu başlığa katkı sağlayan herkese emekleri için teşekkür ederim.

Sayın Lilium, sizin katkılarınız gerçekten paha biçilmez, bunu da belirtmeden geçmemeyim.

Bir Ceviz bakım takvimi yapmayı düşünür müsünüz? Hangi aylarda neler yapılır şeklinde detaylıca anlatan. Ben formatlama konusunda vs. her türlü yardıma hazırım.

teşekkürler
Murat

rise_com ve aviator34 beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 14:40   #3145
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
sayın lilium'a hocamız dedik kızdı bize ama haketmiyorda değil...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 23:20   #3146
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
orjinal ceviz yetiştirmek

ejder01sayın [COLOR="DarkRed"]ncp1963 adanada çalıştığım için hafta sonları gidebiliyorum kayıt altına almak benimde aklımda olan bişi geçen yıl kendi aklımda tutarım diyordum dikkate almamıştım birkaçı aklımda kalmış elimden geldiği kadar kayıt altına alıp bilgileri paylaşmaya çalışacam bizim yörenin cevizlerine göre en az 15 gün geç uyanıyorlar

benim için chandler risk 5 adet var onlar büyütecez chandler verimli ağaç sadece benim fikrim soğuk bölgeye uygun değil buna bileciğide ekleyebiliriz adanadada 1 biecik ağacım var ondan 1 kilo alıyorsam köydeki ağaçtan 150 gram alıyorum verimli ağaçlarımız var köyümde takip ettiğim 5li ceviz vermiş ağaçlar gördüm yetiştirdiğim çöğürlere bu yıl aşılicem

burda birşey daha belirtmek isterim verimli, isimlerini kanıtlamış cins, ceviz fidanı yetiştirp satan firmaları arayak görüşleririni aldım sonrasında durum ortada hangi cins ekeceğime karar veremedim şimdilik burdaki bilgileri takip ediyorum sayın çotanak5 in dediği gibi kolay olmadığını söylemiş benim içinde yetirştirmek değilde hangi cinsi ekeceğimi seçmek zor geldi hala seçemedim
sayın ejder1 değerli ceviz dostları,
ceviz yetiştireceğiz ama hangi cinsi yetiştireceğiz gerçekten zor bir soru;
isterseniz konuya çöğürden girelim: Fidancı Ahmet amca ceviz fidanı üretmek için toprağını güzden hazırladı, ceviz meyvesi lazım ekmek için bunu nerden temin edecek ülkemizde böyle fidan temin edilecek bir yer var mı varsa bunu bilen varmı, Ahmet amca bunu bilemediği için pazara gidecek pazarda ki çetin cevizi alacak ki fidanı güçlü olsun, peki bu cevizin ağacı ne zaman yaprak açar ne zaman yaprağını döker bunu bilir mi (inşallah bilir) pazardan alınan bu ceviz kendi bölgesine uyum sağlar mı (Havaya, suya toprağa) bu ikinci soru
Ahmet amca tohumu ekti tohum filiz verdi Temmuz'un 15 inde gitti aklında ki cinsi (Yerli veya yabancı) ağaçtan aldı ve çöğürü aşıladı. Allah rast getirdi ve aşı tuttu. Peki bizim çöğür ile anaç uyum sağlayacak mı, bu uyumsuzluk kaç yıl sonra ortaya çıkacak, çöğür henüz yeşermeden anaç filiz yeşermek isteyecek ya da çöğür yeşermek isterke anaç uyuyor olacak v.b. sorunlar bunlar henüz bizim daha elimize almadan Ahmet amcanın elindeki fidanlar ile ilgili sorunlar,
başka bir sorun fidan ile ilgili, gerçekten fidan fidancının dediği gibi ismine uygun fidan mı internette incelerseniz fidancıların sertifika alırken bazı rakamları verdiğini görürsünüz 10-100-500 gibi bu rakamlar sanırım yetiştirilen fidanın sayıbını ifade ediyor. 10 fidan yetiştirmek için sertifika alan fidancı Hasan amca 100 fidan satıyor ve cinsi belli diyor buda bir başka sorun
bir başka sorun ise daha çok para kazanmak için yalanı tercih eden fidancılar (iyilerini tenzih ederim, sözüm çürük elmalara)
en iyisi fidan için kendi bölgemizden temin ettiğimiz kendi bölgemizin meyvesini (**** bölgemize uyum sağlayacağını düşündüğümüz meyveyi) önce suya bırakıp belli bir seviyede tazelenmesini sağlamak, sonra bunu toprağa dikip toprağın rutubet durumunu kontrol ederek tohumu yeşertmek, daha sonra kendi bölgemizden bildiğimiz **** bölgemize uyum sağlayacağını düşündüğümüz cinsi fidanımıza aşılamak bundan sonra birde bu fidanlara güzel bakım yapar gerekli budamayı yaparsak eminim ki zamanı geldiğinde keşke demeyeceğiz unutmayalım keşke ile başlanılan her konu kaybedilmiştir.
burada bir başka sorun budama konusu, forumda ceviz budama ile ilgili bazı görseller mevcut, şöyle ya da böyle diye, yurtdışı görsellerinde insanlar çit yapar gibi budama yapıyorlar, bunun için özel 4 tekerlekli araçlar geliştirmişler, bunun ağaca iyi geldiğini söylüyorlar bunlar sanırım bizde daha denenmemiş yöntemler, bazı hocalarımız da bunu övüyorlar 7-3,5 sanırım bunun için öreriliyor. tabi bizde örnekleri yok varsa da biz görsellerini bilmiyoruz. onun için değerli dostlar cevizle ilgili her söylenen söz düşünülmeli, ceviz yetiştirecek her kez düşünmeli, biz bahçemizde 10 metre aralıklarla ekim yaparken diktiğimiz cinste verim düşüklüğü olduğunu söylerken 300 metre mesafede ceviz olmayan yerde tek başına bir ağacın dallarının verimden yeri selamladığını da görüyoruz onun için hep beraber düşüneceğiz yaptıklarımızı forumda paylaşacağız bu ülkeyi bir ceviz cenneti yapacağız unutmayacağız ki bu ülke elele cevizleşecek bol cevizli günler dilerim

dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 08:49   #3147
Ağaçsever

Sayın Dadaşım bilgiler için teşekkürler

Bir konuya daha değinmek isterim foruma baktığımızda, genelde ilk sorulan veya verilen bilgiler gübreleme üzerine. Bence ilk düşünülecek sulama olmalı ağacın su ihtiyacını düzenli
karşılayabilmek daha ön planda olmalı. En basidi bir insan susus enfazla 3 gün yaşar yemek yemedense 2 aydan fazla yaşayabilir. insan vücudunun su ihtiyacinı bilir ve ona göre ihtiyacını karşılar fazlasını içmez ağacın öyle bir şansı olmadığı için bu görevde bize düşer. ağacın ihtiyacı kadar su verilmesi tesbitini iyi yaparak fazla su vermeden sulamak gerekir.
En basit bir örnek daha elimizi su dolu bir kovanın içinde uzun süre tuttuğumuzda neler olduğunu hepimiz tahmin edebiliriz. ağacında kökleri uzun süre hava almadan su içinde kalmamalı.
Susus hayat olmayacağı gibi susus ağaçta olmaz.

Eski 10-01-2013, 09:27   #3148
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Dadaşım bilgiler için teşekkürler

Bir konuya daha değinmek isterim foruma baktığımızda, genelde ilk sorulan veya verilen bilgiler gübreleme üzerine. Bence ilk düşünülecek sulama olmalı ağacın su ihtiyacını düzenli
karşılayabilmek daha ön planda olmalı. En basidi bir insan susus enfazla 3 gün yaşar yemek yemedense 2 aydan fazla yaşayabilir. insan vücudunun su ihtiyacinı bilir ve ona göre ihtiyacını karşılar fazlasını içmez ağacın öyle bir şansı olmadığı için bu görevde bize düşer. ağacın ihtiyacı kadar su verilmesi tesbitini iyi yaparak fazla su vermeden sulamak gerekir.
En basit bir örnek daha elimizi su dolu bir kovanın içinde uzun süre tuttuğumuzda neler olduğunu hepimiz tahmin edebiliriz. ağacında kökleri uzun süre hava almadan su içinde kalmamalı.
Susus hayat olmayacağı gibi susus ağaçta olmaz.
sulamada dikkatimizden kaçan bir nokta var.. tüm topraklar aynı yapıya sahip değildir, dolayısı ile kumlu bir yapıya sahip toprakla killi yapıya sahip toprak aynı sıklıkta aynı miktarda suyla sulanırsa killi topraktaki fidanı suya boğdurur öldürürüz.

en güzel yöntem bahçede gezerken sık sık fidan köklerine yakın yerleri bir kaç cm eşeleyip yeterli neme sahip olup olmadığını kontrol ederek sulama kararı vermektir..

fidanı susuz bırakıp su stresine sokmadan bu işlemi yapmamız gerekli..mümkünse hergün nem kotrolü yapmalıyız ısı değişimi, rüzgar gibi etkenlerle toprağın nemini hızla kaybedeceğini unutmadan hareket etmeliyiz.

kimi zaman 10 günde bir sulama yaparken kimi zamanda 5 günde bir sulama yapmamız gerekebilir. bu işin standart bir periodu olamaz. diye düşünüyorum bilmem yanılıyormuyum ??

ejder01, ladikli ve ibas06 beğendi.
Eski 10-01-2013, 09:38   #3149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Biraz Da düşünelim......)))

Japon Balığı ve Felsefesi .. İbret Alınacak Bir Hikaye

Japonlar taze balığı hep çok sevmişlerdir.
Fakat Japonya sahillerinde bol balık
bulmak mümkün olmamaktadır.
Balıkçılar, Japon nüfusu doyurabilmek
için daha büyük tekneler
yaptırıp daha uzaklara açılabilmişlerdir.
Balık için uzaklara gidildikçe, geri dönmesi de daha çok vakit alır olmuştur.
Dönüş bir-iki günden daha uzarsa, tutulan balıkların da tazeliği kaybolmaktadır.
Japonlar tazeliği kaybolmuş balığın
lezzetini sevmemişlerdir.
Bu problemi çözebilmek için balıkçılar
teknelerine soğuk hava depoları kurdurmuşlardır.
Böylece istedikleri kadar uzağa
gidip, tuttuklarını da soğuk hava deposunda dondurulmuş olarak saklayabileceklerdi.
Ancak Japon halkı taze ile donmuş balık lezzet farkını hissedebiliyordu.
Ve donmuş olanlara fazla para ödemek
istemiyorlardı.
Balıkçılar bu defa teknelerine balık
akvaryumları yaptırdılar.
Balıklar içeride biraz fazla sıkışacaklardı, hatta, birbirlerine çarpa çarpa birazda aptallaşacaklardı, ama yine de canlı kalabileceklerdi.
Japon halkı canlı olmasına rağmen bu balıkların da lezzet farkını anlayabiliyorlardı.
Hareketsiz, uyuşmuş vaziyette günlerce yol gelen balığın, canlı, diri hareketli taze balığa göre lezzeti yine de etkilenmişti.
Balıkçılar nasıl olacakta
Japonya’ya taze lezzetli balığı getirebileceklerdi?
Siz olsaydınız ne yapardınız ?
Hedeflerinize ulaşır ulaşmaz, mesela mükemmel bir eş buldunuz veya çok başarılı bir firmaya girdiniz, borçları ödediniz v.s.
Heyecanınız kaybolmaya başlamaz mı? Aşırı çalışmanız gerekmiyorsa rahatlamaz mısınız?
Lotoda büyük ikramiyeyi kazananlar parayı savurmaya başlamaz mı?
Japonların taze balık probleminde olduğu gibi çözüm aslında basittir.
1950′lerde L.Ron Hubbart’ın gözlemlediği üzere:
İnsanoğlu ancak hırs iddiası içinde bulunursa anormal çabalar sarfeder.
Ne kadar akıllı, uzman, inatçı iseniz iyi bir problemle uğraşmaktan o kadar zevk alırsınız.
Problem sizi ne kadar zorluyorsa ve siz onu adım adım çözebiliyorsanız bundan da o derece mutluluk duyarsınız, heyecan duyarsınız ve enerji dolu, canlı, ayakta kalırsınız.
Japonlarda balıkları yine teknelerindeki akvaryumlarda tuttular, ancak içine küçük bir de köpekbalığı attılar.
Bir miktar balık köpekbalığı tarafından yutulmuştu, ama geride kalanlar son derece hareketli ve taze kalabilmişlerdi.
Buradan da görüleceği üzere problemlerden, uzaklaşmaktansa içine atlamak, boğuşmak ve onları yenmek gerekir.
Problemimiz çok ve çeşitli olabilir.
Ümitsiz olmayın.
Onları tanıyın, organize edin, kararlı olun, daha çok bilgi ve yardım desteği ile onlarla savaşın.
Beyninize bir
köpekbalığı atın ve nelere
ulaşabileceğinizi o zaman görün…

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 10:03   #3150
Ağaçsever

Alıntı:
sulamada dikkatimizden kaçan bir nokta var.. tüm topraklar aynı yapıya sahip değildir, dolayısı ile kumlu bir yapıya sahip toprakla killi yapıya sahip toprak aynı sıklıkta aynı miktarda suyla sulanırsa killi topraktaki fidanı suya boğdurur öldürürüz.

en güzel yöntem bahçede gezerken sık sık fidan köklerine yakın yerleri bir kaç cm eşeleyip yeterli neme sahip olup olmadığını kontrol ederek sulama kararı vermektir..

fidanı susuz bırakıp su stresine sokmadan bu işlemi yapmamız gerekli..mümkünse hergün nem kotrolü yapmalıyız ısı değişimi, rüzgar gibi etkenlerle toprağın nemini hızla kaybedeceğini unutmadan hareket etmeliyiz.

kimi zaman 10 günde bir sulama yaparken kimi zamanda 5 günde bir sulama yapmamız gerekebilir. bu işin standart bir periodu olamaz. diye düşünüyorum bilmem yanılıyormuyum ??
çok güzel anlatmişsiniz bun iyisi şamda kayisimi derler bu anlatımı tam olarak uygularsak aradaki farkı göreceksiniz ben gübreden önce ön planda bu olmalı diye düşünüyorum

benim bahçeden bedem örneğini göstereyim geçenyıl mayas başında ekildi
dik bir bahçe olduğu için en üstteki bademe su basmadı bende 1 bodon getirip damlama aparatı ile zaman buldukça bidon doldurulup zamansız sulama yapabildim diğeri ise zaman ayarlı muslukla belirli peryodlarla verildi örnek olacak bir badem fidanı daha vardı resmi yanımda değil. 3 üncüyüde kova ile taşınan suyla sulama yapabildik bidonlu fidanda kötü durumu ayrıca her 2 sinede hiçbir gübre uygulamadım geç ekildiği için

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024