agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2014, 10:48   #4621
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Hava sıcaklığı +18 dereceyi gördü bugün. Bahçeler otlanmaya başladı bile. Traktörün ve diskaronun bakımını yapıp hazır olmak gerek
Maşaalah bahçeniz çok güzel gözüküyor. Bende 3 ay önce bir bahçe kurdum. Sizin delikanlılara bakınca insan daha bi heyecanlanıyor. Bizim bebişlerde o kadar büyüyecek mi diye. Allah nazardan saklasın. güle güle büyütün.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 11:32   #4622
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilahmet Mesajı Göster
sn formullaone
benim de 268 adet ceviz ve 800 adet badem bahçem var.cevizleri 4x7 dikmiştim.şimdilik sorun yok. cevizleri 2013 kasım da diktim.bademler 6 yaşındalar.söylemek istediğim.benim toprakta da yer yer aynı beyazlaşmalar var.ziraat mühendisleri bunun adının bizim yörenin tanımı ile çoraklaşma olduğunu söylüyorlar.nedersiniz bu çoraklaşma dediğimiz şeyin tuzluluk mu yoksa kireçleşmemi olduğunu nasıl anlamalıyız.sizin bu konuda mutlaka bilginiz vardır.
Toprak tahlilinde kireç hiç yok denecek kadar az çıktı,bu yüzden tarım kireci uyguladık. Tuzlulukta oldukça düşük. Çoraklaşma konusunda pek bilgim yok ancak toprağı zenginleştirmek için ahır gübresi atmak çok faydalı.

dadaşım ve ermana beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 14:24   #4623
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Toprak tahlilinde kireç hiç yok denecek kadar az çıktı,bu yüzden tarım kireci uyguladık. Tuzlulukta oldukça düşük. Çoraklaşma konusunda pek bilgim yok ancak toprağı zenginleştirmek için ahır gübresi atmak çok faydalı.
tarım kreci uygulamadan önceki ve sonraki ph değerlerinizi biliyormusunuz acaba.
toprağımız hemen hemen aynı klasik trakya toprağı ancak bizim buralarda birde demir fazla.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 17:23   #4624
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
tarım kreci uygulamadan önceki ve sonraki ph değerlerinizi biliyormusunuz acaba.
toprağımız hemen hemen aynı klasik trakya toprağı ancak bizim buralarda birde demir fazla.
Yukarıda yazdığım 7.2 ph derecesi 2. bahçeye ait,karışıklık olmasın. 1. bahçeye tarım kireci uygulamadan önce ph 6.8 civarıydı. Sonrasında tahlil yaptırmadım. Temmuz ayında yaprak tahlili yaptırmayı düşünüyorum. Duruma göre gübrelemede değişiklikler yapabilirim.

Eski 16-02-2014, 13:12   #4625
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Sn. formullaone bence ağaçların taçlarını biraz daha yukarıdan(140-150 cm) başlatmanızda fayda var.

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 14:58   #4626
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
Sn. formullaone bence ağaçların taçlarını biraz daha yukarıdan(140-150 cm) başlatmanızda fayda var.
Sayın chandler,sizin ceviz konusundaki birikiminiz benden daha fazla olduğu için,görüşleriniz benim için çok değerli.

Bazı ağaçlar taç yapılarını şimdiden oluşturduğu için onları kesmeye kıyamadım ama budama yaparken alçak dalları alsam iyi olacak.

Yeni dallanacak olanları da biraz yüksek taçlandırırım.

chandler beğendi.
Eski 17-02-2014, 08:11   #4627
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
İki akşamdır Köy Tv.de saat onbir sularında Ceviz yetiştirme ve budaması hakkında detaylı bilgiler veren Tarımsal Bilgi adlı programa denk geliyorum,akşam Chandler bahçesi buduyorlardı ,gayet güzel bir anlatımdı, cevizle http://www.youtube.com/watch?v=dK_AHgATND8ilgilenen arkadaşlara duyuruyorum...

orion1988 ve gökhan07 beğendi.

Düzenleyen yasarugur : 17-02-2014 saat 10:20 Neden: isim ve link ekledim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 16:35   #4628
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Bu yıl Trakya bölgesinde şiddetli yağmurlar olmadığı için eğimli arazilerde toprak kayması ya da,faydalı üst toprağın aşağılara gitmesi gibi bir durum olmadı.Kendi bahçemden örnek verdim ) Sayın formullaone elinize sağlık bahçeniz çok güzel.bende bu hafta bahçedeydim.evin gider çukurunu kazdım.Kuzine (peçka) sobamı kurdum,80 litre TKİ humik asit siparişimi verdim em-a (etkin mikroorganizma) iki hafta sonra uygulayacağız...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 20:38   #4629
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Bu yıl Trakya bölgesinde şiddetli yağmurlar olmadığı için eğimli arazilerde toprak kayması ya da,faydalı üst toprağın aşağılara gitmesi gibi bir durum olmadı.Kendi bahçemden örnek verdim ) Sayın formullaone elinize sağlık bahçeniz çok güzel.bende bu hafta bahçedeydim.evin gider çukurunu kazdım.Kuzine (peçka) sobamı kurdum,80 litre TKİ humik asit siparişimi verdim em-a (etkin mikroorganizma) iki hafta sonra uygulayacağız...
sn aviator34
tki hümik asiti yıl boyunca düşünürsek ne kadar uygulamayı düşünüyorsunuz.ağaçbaşı olarak

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 07:11   #4630
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

hümik asit için erken değil mi?. Damla sulama sisteminiz kurulu durumda sanırım.
hümik asiti sanırım internetten sipariş verdiniz nereden verdiğiniz acaba.

Eski 18-02-2014, 08:47   #4631
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Trakya'da havalar bu sene mevsim normallerinin çok üstünde ve kurak seyrediyor. Badem ve erik ağaçları geçen hafta çiçek açtılar.
Geçen sene ve önceki sene yerli çeşitlerin tomurcuk patlaması en erken 23 Mart'ta gerçekleşti.
Bu hafta budama ve bordo bulamacı işini erken davranıp halletmeli mi karar veremedim.
Görüşlerinizi bekliyorum.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 08:53   #4632
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Trakya'da havalar bu sene mevsim normallerinin çok üstünde ve kurak seyrediyor. Badem ve erik ağaçları geçen hafta çiçek açtılar.
Geçen sene ve önceki sene yerli çeşitlerin tomurcuk patlaması en erken 23 Mart'ta gerçekleşti.
Bu hafta budama ve bordo bulamacı işini erken davranıp halletmeli mi karar veremedim.
Görüşlerinizi bekliyorum.
aynen bende bordo bulamacı konusunda kararsızım. normal şartlarda ağaçların açmasına 2 ay kadar var. şimdi bordo bulamacını atarsak 1,5 ay erken atmış olmayacakmıyız? ancak havalarda malum benim şeftalide uyanmaya başladı.

Eski 18-02-2014, 10:15   #4633
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilahmet Mesajı Göster
sn aviator34
tki hümik asiti yıl boyunca düşünürsek ne kadar uygulamayı düşünüyorsunuz.ağaçbaşı olarak
Humik asit yılda bir kere kullanılır şubat-mart gibi.
Her fidana ya da ağaca yıl başına göre 100 ml.dir.

Örnek olarak: Ağacınız 5 yaşında ise 500 ml. Humik asit'i en az 5 katı su ile incelterek verebilirsiniz.yani 2,5 litre su ile incelterek (inceltme oranınız size kalmış isterseniz 10 litre suya da koyabilirsiniz ama inceltme oranı 5 katından az olmamalı ) taç izdüşüme ya da fidanın 4 köşesine bel küreği ile hafif açarak topraktan verebilirsiniz.

Tki hüması çok araştırdım humik ve fulvik asit içeriği zengin ve hammaddesi leonardittir.Geçen yılda uyguladım.Uygulayacak olan arkadaşlara tavsiyem EM-A yı araştırsın.birlikte versinler.

Fiyatını da yazayım ben 20 litre Tki Humas'ı bayi'den 90 tl. ye alıyorum maksimum satış fiyatı da budur.

Eski 18-02-2014, 10:22   #4634
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
hümik asit için erken değil mi?. Damla sulama sisteminiz kurulu durumda sanırım.
hümik asiti sanırım internetten sipariş verdiniz nereden verdiğiniz acaba.
Damlama sulama sistemi kurulu değil seyyar 1 tonluk depo ile fidanları geze geze vereceğiz.zaten toprak yeteri kadar suya doyamadı bu sene.Yağmurlar böyle giderse Humuslu toprağı olanlar için yazın ortasında toprak çatır çatır çatlar diye düşünüyorum,bol bol süreceğiz toprağı sanırım...

Eski 18-02-2014, 11:34   #4635
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Damlama sulama sistemi kurulu değil seyyar 1 tonluk depo ile fidanları geze geze vereceğiz.zaten toprak yeteri kadar suya doyamadı bu sene.Yağmurlar böyle giderse Humuslu toprağı olanlar için yazın ortasında toprak çatır çatır çatlar diye düşünüyorum,bol bol süreceğiz toprağı sanırım...
buralarda malesef çok istenmiyor diye bayilerde bulamıyoruz. 20 lt alacağım içinde getirmek istemiyorlar mecburen internetten sipariş verip kargo ödeyeceğim. bildiğim kadarı ile hümik asit ph'ı düşük asitli topraklarda çözünemiyor o yüzden ph'ım 6.3 olduğundan önce kireçleme uygulayacağım.
kireçleme içinde bu hafta sonu ağaç etrafına 200gr kireç dökerek çapalayacağım. nisan başında da dekara 60kg kireç serperek sürdüreceğim. Hatalıysam lütfen uyarın.

Eski 18-02-2014, 12:45   #4636
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

1. Toprakta oluşan sertleşmeyi çözerek bitkinin daha kolay köklenmesini sağlar ve kök gelişimini teşvik eder.
2. Suyun ve havanın toprak içindeki hareketini düzenler.
3. Topraktaki aşırı sodyumu (Na) ortadan kaldırıp, çoraklaşmayı giderir. Topraktaki kireci çözerek pH’yı düzenler.
4. Topraktaki iyon alış verişini artırarak kil minerallerine tutunan fosfor, kalsiyum ve iz elementlerinin serbest hale getirip bitkilerce kullanılabilmesini sağlar.
5. Topraktaki mevcut bitki besin maddelerini şelat hale getirerek bitkiler tarafından alınmasını kolaylaştırır.
6. Topraktaki mikroorganizma faaliyetini artırır.
7. Toprak koloitlerinin çökmesini önler
8. Bitkinin çiçek tutum oranını artırır.
9. Ürünün raf ömrünü uzatır.
10. Topraktaki bitki besin maddelerini tutumunu artırarak yıkanma ile kaybını önler.

Sayın ermana 3. Madde dediğiniz kireç uygulamasından sonra faydalı olabilir ama toprağın nötr olması yılları alıyor diye biliyorum ben 3 yıl önce toprak analizi yaptırmıştım bu yıl tekrar yaptırıcam ph 7.99 idi bakalım üç yılda ne kadar düşürebildik.

Eski 18-02-2014, 13:45   #4637
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
1. Toprakta oluşan sertleşmeyi çözerek bitkinin daha kolay köklenmesini sağlar ve kök gelişimini teşvik eder.
2. Suyun ve havanın toprak içindeki hareketini düzenler.
3. Topraktaki aşırı sodyumu (Na) ortadan kaldırıp, çoraklaşmayı giderir. Topraktaki kireci çözerek pH’yı düzenler.
4. Topraktaki iyon alış verişini artırarak kil minerallerine tutunan fosfor, kalsiyum ve iz elementlerinin serbest hale getirip bitkilerce kullanılabilmesini sağlar.
5. Topraktaki mevcut bitki besin maddelerini şelat hale getirerek bitkiler tarafından alınmasını kolaylaştırır.
6. Topraktaki mikroorganizma faaliyetini artırır.
7. Toprak koloitlerinin çökmesini önler
8. Bitkinin çiçek tutum oranını artırır.
9. Ürünün raf ömrünü uzatır.
10. Topraktaki bitki besin maddelerini tutumunu artırarak yıkanma ile kaybını önler.

Sayın ermana 3. Madde dediğiniz kireç uygulamasından sonra faydalı olabilir ama toprağın nötr olması yılları alıyor diye biliyorum ben 3 yıl önce toprak analizi yaptırmıştım bu yıl tekrar yaptırıcam ph 7.99 idi bakalım üç yılda ne kadar düşürebildik.
evet 3. maddeden bahsediyorum aslında toprağımda kireç miktarı yok denecek kadar az öncesinde kireçleme uygularsam uygulamış olduğum kireci çözerek ph değerinin daha hızlı artmasını sağlayabilirim.
bu arada bende şimdi leonardit kaynaklı hümit asit aldım. ancak neden bitkisel değilde leonardit kaynaklı hümik asit kullanıyoruz. bildiğim kadaarı ile bitkisel hümik asit daha zengin ve daha kolay çözünür formda leonardit kaynaklı hümik asit ise ph değeri 10 yani çok uzun zaman içerisinde çözünebiliyor. bitkisel hümik asitin ph değeri 3-4. konuyu araştırdım dediğiniz için soruyorum.

Eski 18-02-2014, 16:45   #4638
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Aslında leonardit dediğimiz tarih öncesi bitkisel ve hayvansal kalıntıların oluşturduğu siyah ya da kahverengi maddedir.Sanırım linyit kömürünün okside olmuş evresine deniyordu.

Sıvı halde işlendiği zaman humik asit oluyor. En iyi hümik asit kaynağı olan Leonardit doğal olarak okside olmuştur ve aktif hümik asit içeriği yüksektir.Sizin dediğiniz Kimya endüstrileri tarafından bazı sentetik “hümik” ürünler üretilmiş ancak bahçelerde yapılan denemelerde bunlardan iyi bir randıman alınamamış ben o yüzden leonardit esaslı humik asit tavsiye ediyorum.Leonardit kaynaklı hümik asitler uzun süre etki gösterirler
Torfta,humuslu toprakta,kompostta ya da hayvan gübresinde en fazla humik ve fulvik asit oranları leonarditedir.

Eski 18-02-2014, 21:41   #4639
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
toprak analizimin önerilen bitki besin maddeleri bölümündeki kısmı anlamadım.
örneğin azotlu gübreler kısmında
A.Nitrat %33,A.sülfat %21, Üre %46yazıyor.

Fosforlu gübreler kısmında

TSP %42,%44, D.A.P %18-%46,

potasyumlu gübreler kısmında

P.SÜLFAT %52, P.NİTRAT%13-46

YUKARIDA YAZAN DEĞERLERE GÖRE KULLANMAM GEREKEN GÜBRELER KONUSUNDA LÜTFEN YARDIMCI OLUN.
FİDANLARIM 3 YILLIK.
TEŞEKKÜRLER

inegöllü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 07:24   #4640
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inegöllü Mesajı Göster
toprak analizimin önerilen bitki besin maddeleri bölümündeki kısmı anlamadım.
örneğin azotlu gübreler kısmında
A.Nitrat %33,A.sülfat %21, Üre %46yazıyor.

Fosforlu gübreler kısmında

TSP %42,%44, D.A.P %18-%46,

potasyumlu gübreler kısmında

P.SÜLFAT %52, P.NİTRAT%13-46

YUKARIDA YAZAN DEĞERLERE GÖRE KULLANMAM GEREKEN GÜBRELER KONUSUNDA LÜTFEN YARDIMCI OLUN.
FİDANLARIM 3 YILLIK.
TEŞEKKÜRLER
zaten yazanlar kullanman gereken gübreler ancak kullanman gereken miktar yazmıyor.

Eski 19-02-2014, 08:31   #4641
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Aralık ayında diktiğimiz 400 chandler fidanına mart ayı başında tepe vurumu yapacağız. Her biri 3 gözlü 1000 -1300 adet kalem çıkacağını hesap ediyorum. Değerlendirmek isteyen olursa bana mesaj atabilir.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 09:29   #4642
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2013
Sayın forum üyeleri. Uzun zamandır bu formu takip ediyorum ve çok faydalı bilgiler edindim. Emeklerinize sağlık. Benimde bir konuda görüşlerinize ihityacım var. Ben ekim ayı sonunda 150 adet tüplü olarak çetlır ceviz fidanı diktim. Bunları 2 ayrı fidancıdan aldım. Yarısı göz aşılı , yarısı kalem aşılı. Bi fidancı bunlara 3-4 göz üzerinden kesim yap dedi. Diğer fidancı ise yapılmasına gerek yok dedi. Bende karasız kaldım . şimdi ben bunlara baharda 3-4 göz üzerinden kesim yapmama gerek var mı? Fidanların boyları 30 ile 70 cm arası. Sizler deneyimli olarak bu konuda ne önerirsiniz. Saygılarımla.

İSOCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 10:04   #4643
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
zaten yazanlar kullanman gereken gübreler ancak kullanman gereken miktar yazmıyor.
cevabınız için teşekkürler.

bunlar kullanmam gereken gübreler.o kısmı anladım.peki yüzdelik değerler yazılmış bunların anlamı nedir ....

inegöllü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 10:07   #4644
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İSOCAN Mesajı Göster
Sayın forum üyeleri. Uzun zamandır bu formu takip ediyorum ve çok faydalı bilgiler edindim. Emeklerinize sağlık. Benimde bir konuda görüşlerinize ihityacım var. Ben ekim ayı sonunda 150 adet tüplü olarak çetlır ceviz fidanı diktim. Bunları 2 ayrı fidancıdan aldım. Yarısı göz aşılı , yarısı kalem aşılı. Bi fidancı bunlara 3-4 göz üzerinden kesim yap dedi. Diğer fidancı ise yapılmasına gerek yok dedi. Bende karasız kaldım . şimdi ben bunlara baharda 3-4 göz üzerinden kesim yapmama gerek var mı? Fidanların boyları 30 ile 70 cm arası. Sizler deneyimli olarak bu konuda ne önerirsiniz. Saygılarımla.
Açık köklü değilde tüplü olarak dikim yaptığınız için 3-4 göz bırakarak tepe kesimi yapmanıza gerek yoktur.
bu kesimin amacı kökler bir bahçeden sökülerek diğer bir bahçeye ekimi sırasında zarar gördüğünden ilk yılında beslenebileceği kökü oluşturana kadar fidan boyunu kısaltarak yaralı olan köke daha az besleme alanı bırakarak fidanın kurumasını önlemektir.bu kesim yapılmadığında fidan uyanır bünyesinde ki öz suyu ile bir karış kadar filiz atar ancak daha sonra kök bu kadar gövdeyi besleyemediği için fidan kuruyacaktır.
ancak tüplü fidan ekimlerinde kök bölgesi kendi toprağı ile fazla şaşırma yaşamadan ve kökü zarar görmeden yeni bahçeye ekildiğinden yukarıda ki etkilere maruz kalmayacaktır.

Eski 19-02-2014, 10:08   #4645
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inegöllü Mesajı Göster
cevabınız için teşekkürler.

bunlar kullanmam gereken gübreler.o kısmı anladım.peki yüzdelik değerler yazılmış bunların anlamı nedir ....
gübreleri biraz araştırırsanız gübre isimlerininde bu yüzdelik değerler ile yazıldığını görürsünüz. bu yüzdelik değerler o gübrenin içindeki bileşimleri simgeler. yani o yüzdelik değerlerde kullanılacak gübrenin ismine dahildir. kullanım miktarını göstermez.
tam olarak analiz raporunu tarayarak burada paylaşırsanız daha fazla yardımcı olabiliriz belki.

Eski 19-02-2014, 10:45   #4646
Yeni Üye

Cevabınız için teşekürler,ellerinize sağlık.

Eski 19-02-2014, 13:30   #4647
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
sn İsocan
sn. Ermana nın dediği gibi tepe vurumu yapmanıza gerek yok.Bende 2012 kasaım da tüp lü diktim.60- 70 cm boylarındaydılar.Bu yıl ki büyüme sezonunda 1 -1,5 metre boy yapmak isterseniz gözler üzerinde iyi gelişeni birakıp diğerlerini kırmanız gerek.aksi taktirde çıkan yandallara kuvvet verip küçük bir ağaç formunda 10 cm bile boylandıramazsınız.bu konuda forumda 2. yöntem ise bırakın ağaç yandalları ile kalsın köke çalışsın.sonraki sene budama yaparsınız.bu yöntemde ancak 3. sezon ancak tepe vurulacak yüksekliğe gelirler.

alper04 ve aviator34 beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 14:42   #4648
Yeni Üye

Sayın ahmetturgul55
Tek göz bıraktığımda çok ince cılız bir yapısı olmaz mı fidanın? Siz denemişsiniz. Hangisi en doğrusu olur ****** boyu atsın istiyorum. 2. yöntem yan dalların uçlarının büyüyen kısımları kopartsam yine gövde uzar mı? Bunu deneyen var mı acaba? İlginiz için teşekkürler.

Eski 23-02-2014, 18:24   #4649
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Cevizlerde erkek organelleri olmak üzere uyanmalar başlamıştır...
Sayın Helot, uyanmaya başlayanlar hangi çeşitler ve kaç rakımdalar acaba ?

Eski 26-02-2014, 13:26   #4650
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
arkadaşlar bana chandler ve tozlayıcısının aşı kalemini gönderebilecek birisi var mı?

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024