View Single Post
Eski 09-01-2013, 22:20   #3146
dadaşım
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
orjinal ceviz yetiştirmek

ejder01sayın [COLOR="DarkRed"]ncp1963 adanada çalıştığım için hafta sonları gidebiliyorum kayıt altına almak benimde aklımda olan bişi geçen yıl kendi aklımda tutarım diyordum dikkate almamıştım birkaçı aklımda kalmış elimden geldiği kadar kayıt altına alıp bilgileri paylaşmaya çalışacam bizim yörenin cevizlerine göre en az 15 gün geç uyanıyorlar

en erken bilecik en geç uyanan ise chandler olmuştu geçen yıl havalar biraz soğuk geçtiği için mayısın ilk haftasından itibaren uyanma başlamıştı

benim için chandler risk 5 adet var onlar büyütecez chandler verimli ağaç sadece benim fikrim soğuk bölgeye uygun değil buna bileciğide ekleyebiliriz adanadada 1 biecik ağacım var ondan 1 kilo alıyorsam köydeki ağaçtan 150 gram alıyorum verimli ağaçlarımız var köyümde takip ettiğim 5li ceviz vermiş ağaçlar gördüm yetiştirdiğim çöğürlere bu yıl aşılicem

burda birşey daha belirtmek isterim verimli, isimlerini kanıtlamış cins, ceviz fidanı yetiştirp satan firmaları arayak görüşleririni aldım sonrasında durum ortada hangi cins ekeceğime karar veremedim şimdilik burdaki bilgileri takip ediyorum sayın çotanak5 in dediği gibi kolay olmadığını söylemiş benim içinde yetirştirmek değilde hangi cinsi ekeceğimi seçmek zor geldi hala seçemedim
sayın ejder1 değerli ceviz dostları,
ceviz yetiştireceğiz ama hangi cinsi yetiştireceğiz gerçekten zor bir soru;
isterseniz konuya çöğürden girelim: Fidancı Ahmet amca ceviz fidanı üretmek için toprağını güzden hazırladı, ceviz meyvesi lazım ekmek için bunu nerden temin edecek ülkemizde böyle fidan temin edilecek bir yer var mı varsa bunu bilen varmı, Ahmet amca bunu bilemediği için pazara gidecek pazarda ki çetin cevizi alacak ki fidanı güçlü olsun, peki bu cevizin ağacı ne zaman yaprak açar ne zaman yaprağını döker bunu bilir mi (inşallah bilir) pazardan alınan bu ceviz kendi bölgesine uyum sağlar mı (Havaya, suya toprağa) bu ikinci soru
Ahmet amca tohumu ekti tohum filiz verdi Temmuz'un 15 inde gitti aklında ki cinsi (Yerli veya yabancı) ağaçtan aldı ve çöğürü aşıladı. Allah rast getirdi ve aşı tuttu. Peki bizim çöğür ile anaç uyum sağlayacak mı, bu uyumsuzluk kaç yıl sonra ortaya çıkacak, çöğür henüz yeşermeden anaç filiz yeşermek isteyecek ya da çöğür yeşermek isterke anaç uyuyor olacak v.b. sorunlar bunlar henüz bizim daha elimize almadan Ahmet amcanın elindeki fidanlar ile ilgili sorunlar,
başka bir sorun fidan ile ilgili, gerçekten fidan fidancının dediği gibi ismine uygun fidan mı internette incelerseniz fidancıların sertifika alırken bazı rakamları verdiğini görürsünüz 10-100-500 gibi bu rakamlar sanırım yetiştirilen fidanın sayıbını ifade ediyor. 10 fidan yetiştirmek için sertifika alan fidancı Hasan amca 100 fidan satıyor ve cinsi belli diyor buda bir başka sorun
bir başka sorun ise daha çok para kazanmak için yalanı tercih eden fidancılar (iyilerini tenzih ederim, sözüm çürük elmalara)
en iyisi fidan için kendi bölgemizden temin ettiğimiz kendi bölgemizin meyvesini (**** bölgemize uyum sağlayacağını düşündüğümüz meyveyi) önce suya bırakıp belli bir seviyede tazelenmesini sağlamak, sonra bunu toprağa dikip toprağın rutubet durumunu kontrol ederek tohumu yeşertmek, daha sonra kendi bölgemizden bildiğimiz **** bölgemize uyum sağlayacağını düşündüğümüz cinsi fidanımıza aşılamak bundan sonra birde bu fidanlara güzel bakım yapar gerekli budamayı yaparsak eminim ki zamanı geldiğinde keşke demeyeceğiz unutmayalım keşke ile başlanılan her konu kaybedilmiştir.
burada bir başka sorun budama konusu, forumda ceviz budama ile ilgili bazı görseller mevcut, şöyle ya da böyle diye, yurtdışı görsellerinde insanlar çit yapar gibi budama yapıyorlar, bunun için özel 4 tekerlekli araçlar geliştirmişler, bunun ağaca iyi geldiğini söylüyorlar bunlar sanırım bizde daha denenmemiş yöntemler, bazı hocalarımız da bunu övüyorlar 7-3,5 sanırım bunun için öreriliyor. tabi bizde örnekleri yok varsa da biz görsellerini bilmiyoruz. onun için değerli dostlar cevizle ilgili her söylenen söz düşünülmeli, ceviz yetiştirecek her kez düşünmeli, biz bahçemizde 10 metre aralıklarla ekim yaparken diktiğimiz cinste verim düşüklüğü olduğunu söylerken 300 metre mesafede ceviz olmayan yerde tek başına bir ağacın dallarının verimden yeri selamladığını da görüyoruz onun için hep beraber düşüneceğiz yaptıklarımızı forumda paylaşacağız bu ülkeyi bir ceviz cenneti yapacağız unutmayacağız ki bu ülke elele cevizleşecek bol cevizli günler dilerim

dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön