agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2012, 15:38   #3091
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster

benim köyümde eski ceviz ağaçlarının gövdeleri balta ile yaralanmıştır
eskiler cevizin kabuklarının kalın olduğu için büyümesine yardımcı olmak için yaralamak gerektiğini söylüyorlar
bu konuda benzer söylemler duyanlar veya farklı açılardan degerlendirmesi olanları bekliyorum
meyve vermeyen ağaçların gövdeleri yaralanması uzun zamandır yapılan bir işlemdir. Vegetatif( yeşil aksam veya dal gelişmesi vs.) gelişmesi fazla olan ağaçları çiçek açmaya ve dolayısıyla meyve vermeye teşvik etmek amacıyla yapılır. Yapraklarda oluşan fotosentez ürünlerinin gövde üzerinde kesilen yerden aşağıya geçememesi, yukarıda kalan gözleri çiçek açmaya teşvik etmesi esasına dayanır. Fizyolojik açıklaması budur.

Diğer boyutu ise her canlının yapısında neslini devam ettirme isteği yerleştirilmiştir. Bitkilerde de gençken daha çok boya gitmesi, yaşlandıkça çok çiçek açması, bunu gösterir. Yaralanınca genç gibi davranamaz.

Özellikle iyi sulanan kavak ağaçlarında odun gelişmesi kabuk gelişmesinden bir miktar hızlı olur. Kabuk oduna ayak uyduramayınca yarılır. Dengesiz yarılmasın diye genç ağaçların gövdelerine (boylamasına) çizikler atılır. yara yerinde kabuk gelişmesi artar.

bahsettiğiniz durum iki amaçla da yapılmış olabilir. (Dedem yapardı diye yapmış da olabilirler)

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 16:42   #3092
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cupressus Mesajı Göster
meyve vermeyen ağaçların gövdeleri yaralanması uzun zamandır yapılan bir işlemdir. Vegetatif( yeşil aksam veya dal gelişmesi vs.) gelişmesi fazla olan ağaçları çiçek açmaya ve dolayısıyla meyve vermeye teşvik etmek amacıyla yapılır. Yapraklarda oluşan fotosentez ürünlerinin gövde üzerinde kesilen yerden aşağıya geçememesi, yukarıda kalan gözleri çiçek açmaya teşvik etmesi esasına dayanır. Fizyolojik açıklaması budur.

Diğer boyutu ise her canlının yapısında neslini devam ettirme isteği yerleştirilmiştir. Bitkilerde de gençken daha çok boya gitmesi, yaşlandıkça çok çiçek açması, bunu gösterir. Yaralanınca genç gibi davranamaz.

özellikle iyi sulanan kavak ağaçlarında odun gelişmesi kabuk gelişmesinden bir miktar hızlı olur. Kabuk oduna ayak uyduramayınca yarılır. Dengesiz yarılmasın diye genç ağaçların gövdelerine (boylamasına) çizikler atılır. Yara yerinde kabuk gelişmesi artar.

Bahsettiğiniz durum iki amaçla da yapılmış olabilir. (dedem yapardı diye yapmış da olabilirler)

2013 yılı tüm dostlara hayırlar getirsin.
açıklamanız için teşekkürler
anladığım kadarıyla qağaçları erken meyveye yatırmak niyetiyle yapılıyor

mrduran beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 23:03   #3093
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dadaşım Mesajı Göster
sayı çetiner bahsettiğiniz ceviz çeşidi ile ilgili pek fazla bir bilgi yok çamtape şu bilgiyi girmiş link olarak http://www.l-q-p.com/2008/gb/noix/fi...%20english.pdf ayrıca fransızca olarak şu sitede var

Meylannaise Walnuts Plants and Seedlings for Sale bu site satış yapıyormuş anladığım kadarıyla fransız çeşidi en iyisi size tavsiye eden satıcıya sormak ülkemizde denenmiş bir çeşit mi ayrıca şu sitede Châtaignier cevizle ilgili ilginizi çekecek görseller mevcut ancak fransızca şayet anlayabilirseniz faydalı olur kanısındayım.
sn. dadaşım bahsettiğim ceviz bu değildi

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 23:05   #3094
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
herkese merhaba internette ceviz ile ilgili videolar izlerken bir tanesinde özyeşil fidancılığın sahibi sn. Muharrem Yavaş tohumdan yetiştidiği onbinlerce çöğürden kurşunkalem kalınlığında 8 cm boyunda bir fidanın üzerinde dört tane ceviz olduğunu ve bu cevizi gözlemlemeye aldığını söylüyor kendisiyle telefonda görüşüp bu cevizden bir-iki fidan almak istedim sağolsun gönderdi yaklaşık altı senedir bu çeşidi takip ettiğini , chandler den birkaç gün daha geç uyandığını,yabancı çeşitlerden daha verimli olduğunu ve aromasının daha iyi olduğunu söyledi. Yeni bir çeşit mi geliyor ne, hem de yerli...
bahsettiğim buydu

ncp1963 beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 19:39   #3095
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
bahsettiğim buydu
sayın çetiner bahsettiğiniz fidan ile ilgili bende Özyeşil Fidancılık sahibi Muharrem Beyin yanılmıyorsam Bereket TV de açıklamasını duymuştum. Fidan üzerinde sanırım 4 tane meyve olduğunu anlatıyordu. inşallah iyi bir sonuç alınır. peyzajda kullanılan leylandinin çıkış hikayesi de buna benziyor. üzerinde durulması gerek, onun için tohum dikmeye devam etmeliyiz.

mrduran beğendi.

Düzenleyen dadaşım : 01-01-2013 saat 20:49
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 01:12   #3096
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2011
Bölge Kayseri - Talas rakım 1100, toprak: 3 metre dolgu taban taşlık-kis, etrafı açık, su imkanı var en çok hangi çeşit ceviz fidanını önerirsiniz?

milne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 10:34   #3097
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaaslan50 Mesajı Göster
Aşılarım nihayet yeşermeye başladı.
hangi mevsim aşıladın bunu sn karaaslan bilgi verebilirmisin başarı oranı nedir

plotelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 11:25   #3098
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi milne Mesajı Göster
Bölge Kayseri - Talas rakım 1100, toprak: 3 metre dolgu taban taşlık-kis, etrafı açık, su imkanı var en çok hangi çeşit ceviz fidanını önerirsiniz?
sayın milne

aslında benim bahçem ve sizin yeriniz çok yakın sayılır yaklaşık 120 km ben fernor ve fernette diktim

ama şunu asla unutmamak gerek bu çeşitlerle bölgemizde kurulmuş ve verime yatmış bahçe henüz yok

yani net olarak şudur deme imkanı kimsede yok herşey yazılanlara dayalı olarak yürüyor bende yazılanlara göre karasal iklime en uygun olanı seçtim

kısaca örnek alabileceğeiniz bahçe yok.. kararı siz vereceksiniz ya risk alıp yabancı çeşit dikeceksiniz veya risk almayım derseniz yakın çevrenizde dikili ağaçların cinslerini araştırıp en verimli olanı tercih edeceksiniz...

bende talasta yaşıyorum

Hamdi Ayhan beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 03-01-2013 saat 12:56
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 18:03   #3099
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın milne

aslında benim bahçem ve sizin yeriniz çok yakın sayılır yaklaşık 120 km ben fernor ve fernette diktim

ama şunu asla unutmamak gerek bu çeşitlerle bölgemizde kurulmuş ve verime yatmış bahçe henüz yok

yani net olarak şudur deme imkanı kimsede yok herşey yazılanlara dayalı olarak yürüyor bende yazılanlara göre karasal iklime en uygun olanı seçtim

kısaca örnek alabileceğeiniz bahçe yok.. kararı siz vereceksiniz ya risk alıp yabancı çeşit dikeceksiniz veya risk almayım derseniz yakın çevrenizde dikili ağaçların cinslerini araştırıp en verimli olanı tercih edeceksiniz...

bende talasta yaşıyorum
Sayın ncp1963

fernor ve fernette den verim aldınız mı gelişimleri nasıl.
Söylediğiniz gibi örnek alacak herhangi bir kapama bahçe türü yok şu cinsden çok güzel verim alınıyor diye kalıplaşmış biz özgü yok bölgemizde

Çevremizde bağlarda çok ceviz ağaçları var ulu, yeni yetişenler de var yalnız hiçbiri cins değil normal çekirdekten yetişen cevizler zaten bizim memlekette cevizi bilen pek yok iki tane de bizim bağda var biri ufak diğeri büyük üzerinden ne ceviz alabiliyoruz doğru düzgün aldığımızın da yarısı çürük ufak çıkıyor. o bulunan cevizleri aşılamak istiyorum yalnız çubuk alacağım ceviz yok herhangi bir tanıdıkta, bir tane cins olanlardan dikiyim en iyisi dedim bayağıdır araştırıyorum bir neticeye varamadım kimisi kaman 1 ve 5 iyi diyorlar buradan belki bir öneriler olurda ona göre hareket ederiz

mrduran ve nogaifatih beğendi.
Eski 03-01-2013, 18:46   #3100
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ncp1963

fernor ve fernette den verim aldınız mı gelişimleri nasıl.
Söylediğiniz gibi örnek alacak herhangi bir kapama bahçe türü yok şu cinsden çok güzel verim alınıyor diye kalıplaşmış biz özgü yok bölgemizde

Çevremizde bağlarda çok ceviz ağaçları var ulu, yeni yetişenler de var yalnız hiçbiri cins değil normal çekirdekten yetişen cevizler zaten bizim memlekette cevizi bilen pek yok iki tane de bizim bağda var biri ufak diğeri büyük üzerinden ne ceviz alabiliyoruz doğru düzgün aldığımızın da yarısı çürük ufak çıkıyor. o bulunan cevizleri aşılamak istiyorum yalnız çubuk alacağım ceviz yok herhangi bir tanıdıkta, bir tane cins olanlardan dikiyim en iyisi dedim bayağıdır araştırıyorum bir neticeye varamadım kimisi kaman 1 ve 5 iyi diyorlar buradan belki bir öneriler olurda ona göre hareket ederiz
sayın milne

http://www.agaclar.net/forum/ceviz/27196.htm

bu sayfada benim bahçem ile ilgili herşeyi bulabilirsiniz

henüz bir yılını doldurmadı fidanlarım

dediğim gibi fidan seçimi tamamen sizin kararınız olmalı kimsenin etkisinde kalmamalısınız

birde önce mutlaka toprak analizi yaptırın ne dikeceğinizi belirterek

makro ve mikro elementler dahil olsun analize

sonra daha kolay karar verirsiniz..

milne beğendi.
Eski 04-01-2013, 06:33   #3101
Ağaçsever

Alıntı:
sayın milne

http://www.agaclar.net/forum/ceviz/27196.htm

bu sayfada benim bahçem ile ilgili herşeyi bulabilirsiniz

henüz bir yılını doldurmadı fidanlarım

dediğim gibi fidan seçimi tamamen sizin kararınız olmalı kimsenin etkisinde kalmamalısınız

birde önce mutlaka toprak analizi yaptırın ne dikeceğinizi belirterek

makro ve mikro elementler dahil olsun analize

sonra daha kolay karar verirsiniz..

Sayın ncp1963
Maşallah bahçeniz hayırlı olsun Allah bereketini içinden daim etsin

Ağbi dikeceğim 1 ceviz ağacı ticari amaçlı değil zaten maksat evin ihtiyacı çıksın bir de büyük ağaç var onu da aşılayıp tutturursam benden iyisi yok amacım cins bölgemizde verecek bir şey olması tabi

Talasdaymışınız sanırım varsa ağaç sizden de alabilirim ya da aşılamalık kalemler , ceviz konusunda sıkıntılıyım gerçekten büyük ağaç dediğim ağaçıda rahmetlik dedem 20 sene önce bi yerden getirip dikmişti hem üzerinde meyve çok az oluyor hem de kalitesiz küçük küçük ayrıca 1 sene hadi biraz veriyorsa bir sene sonra çok az veriyor çevre de çok cevizler var genel de bu cinsden ama ağaçlar 40-50 senelik olduğu için verim var gene komşu ağbilerimiz en aşşağı 25 sene olacak ki cevizden verim alabilesin diyorlar ona da şu genç ömrüm zor dayanır amma velakin internette izlediğim videolarda dikilen cins özellikli ceviz ağaçlarını görüpte üzerinde üzüm salkımı gibi meyveleri görünce insanın morali bozuluyor dolayısıyla yanlışın nerde olduğunu anlasakta çözüm bulamıyoruz
saygılarımla.
s

Eski 04-01-2013, 09:37   #3102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Sayın ncp1963
Maşallah bahçeniz hayırlı olsun Allah bereketini içinden daim etsin

Ağbi dikeceğim 1 ceviz ağacı ticari amaçlı değil zaten maksat evin ihtiyacı çıksın bir de büyük ağaç var onu da aşılayıp tutturursam benden iyisi yok amacım cins bölgemizde verecek bir şey olması tabi

Talasdaymışınız sanırım varsa ağaç sizden de alabilirim ya da aşılamalık kalemler , ceviz konusunda sıkıntılıyım gerçekten büyük ağaç dediğim ağaçıda rahmetlik dedem 20 sene önce bi yerden getirip dikmişti hem üzerinde meyve çok az oluyor hem de kalitesiz küçük küçük ayrıca 1 sene hadi biraz veriyorsa bir sene sonra çok az veriyor çevre de çok cevizler var genel de bu cinsden ama ağaçlar 40-50 senelik olduğu için verim var gene komşu ağbilerimiz en aşşağı 25 sene olacak ki cevizden verim alabilesin diyorlar ona da şu genç ömrüm zor dayanır amma velakin internette izlediğim videolarda dikilen cins özellikli ceviz ağaçlarını görüpte üzerinde üzüm salkımı gibi meyveleri görünce insanın morali bozuluyor dolayısıyla yanlışın nerde olduğunu anlasakta çözüm bulamıyoruz
saygılarımla.
s
sevgili kardeşim
bir fidan neye yarar ki
her çeşitten ikişer adet ekmelisin
yabancı çeşitler verimde önde gidiyor
yerli çeşitlerde lezzete ve aromada öndeler
o yüzden her çeşitten ikişer adet ekmeni tavsiye ederim

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 14:13   #3103
Ağaçsever

Sayın Safranlı

Teşekkür ederim cevabınız için.
Tabi gönül ister her çeşitten bolca dikmek ama malum bağ evi bahçesi fazla büyük değil cevizin de kapladığı alan belli 1 ya da 2 ceviz dikecek kadar yerim kaldı anlattığım gibi bağda bulunan eski 2 ceviz ağacının meyve ve gelişme durumu çok düşük onları aşılayıp çeşit değiştirmek, dikeceğim 1 ya da 2 fidanla da yeterli sayıda ceviz ağacım olmuş olacak amacım bölgemize en ideal cevizi bulabilmek.

ncp1963 beğendi.
Eski 04-01-2013, 23:16   #3104
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
Question cesit secimi

Alıntı:
sayın milne

bende talasta yaşıyorum
sayin ncp63,

bana en yakin bolge olarak sizsiniz. ben Ankara Sereflikochisardan.
bizler tavsiyeler dogrultusunda turlerimizi fernor ve fernette olarak belirledik fakat bu turlerin anavatani olan Fransa'nin izeron ve Grenoble bolgelerini inceledigimde iklimin bizim icanadolu karasal iklimiyle uzaktan yakindan hic benzerligi olmadigini farkettim. Google earth'dan Izeron veya Grenoble olarak girip sokak seviyesinde tum ceviz bahcelerini tek tek agac olarak izleyebiliyorsunuz, ve agaclarin kabuklarina kadar nemden yosun tuttugunu gorursunuz. bukadar yogun bagil nem ortaminda gelistirilen fernor, fernette ve franquette gibi turlerin bizim icanadolu kurakligina adaptasyonu nasil olacak merak ediyorum dogrusu. birde siz inceler ve degerlendirirmisiniz.

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 23:28   #3105
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nogaifatih Mesajı Göster
sayin ncp63,

bana en yakin bolge olarak sizsiniz. ben Ankara Sereflikochisardan.
bizler tavsiyeler dogrultusunda turlerimizi fernor ve fernette olarak belirledik fakat bu turlerin anavatani olan Fransa'nin izeron ve Grenoble bolgelerini inceledigimde iklimin bizim icanadolu karasal iklimiyle uzaktan yakindan hic benzerligi olmadigini farkettim. Google earth'dan Izeron veya Grenoble olarak girip sokak seviyesinde tum ceviz bahcelerini tek tek agac olarak izleyebiliyorsunuz, ve agaclarin kabuklarina kadar nemden yosun tuttugunu gorursunuz. bukadar yogun bagil nem ortaminda gelistirilen fernor, fernette ve franquette gibi turlerin bizim icanadolu kurakligina adaptasyonu nasil olacak merak ediyorum dogrusu. birde siz inceler ve degerlendirirmisiniz.

selamlar sayın nogaifatih

bildiğim kadarı ile bordo tarafında inra enlemlerine bakın bizden daha kuzeyde olduğunu göreceksiniz

Varietes Noix

google earth la o kadar net görmek pek mümkün değil diye biliyorum

cevizle ilgili yerli ve yabancı tüm kaynaklar karasal iklime en uygun tür olarak belirtiyorlar

bizdede ceviz fidanı yetişen yerler deniz dibinde araştırma enstütümüz bile yalovada ama ceviz soğuklama ihtiyacının karşılana bildiği her yöremizde yetişiyor

fark ne oluyor???

karasal iklime sahip nispeten daha serin yerlerde daha az nispi neme sahip yerlerde daha az kimyasal kullanıyoruz ama nemsiz havada güneş daha etkili olarak geldiği için güneş yanıklığına karşı koruma yapmak zorunluğumuz doğa biliyor..

daha kıyı bölgelerimizde nem çoğalıyor hastalıklara ortam daha uygun oluyor daha fazla kimyasal mücadele yapılmak zorunluluğu doğuyor.

tüm bunlara rağmen soğuklama ihtiyacının karışılana bildiği kıyıya yakın yerlerde vegetasyon süreleri daha uzun olduğu için ağaçlar daha hızlı gelişiyor daha fazla verim verebiliyor ( iç kesimlerle kıyaslarsak)

ama şunuda asla unutmamak gerekli iç kesimlerde daha az olan verim meyvada daha fazla yağ oranı ile karşımıza çıkıyor buda cevizde lezzet olarak bize dönüyor

soğuk deniz balığı ile ılık deniz balığı arasındaki fark gibi, soğuk deniz balığında omega3 yağı akdeniz balıklarının neredeyse 4 katı

ladikli beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 05-01-2013 saat 00:00
Eski 04-01-2013, 23:43   #3106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayın nogaifatih,birkac ay önce bende sizin gibi fransanın ceviz yetiştirilen yerlerine baktım akdeniz kıyılarında iki bölge var aynen bende sizin gibi düşünmüstüm bir yer daha kuzeyde diye karasal iklim oldugu nasıl söylenebilir onu bilmem ancak fransanın ceviz yetiştirilen yerleri güney fransanın akdeniz kıyıları ...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 00:07   #3107
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Sayın nogaifatih,birkac ay önce bende sizin gibi fransanın ceviz yetiştirilen yerlerine baktım akdeniz kıyılarında iki bölge var aynen bende sizin gibi düşünmüstüm bir yer daha kuzeyde diye karasal iklim oldugu nasıl söylenebilir onu bilmem ancak fransanın ceviz yetiştirilen yerleri güney fransanın akdeniz kıyıları ...
sayın bozy trabzonda deniz kenarında antalyada deniz kenarında aralarındaki tek fark trabzon daha kuzeyde ve daha soğuk kışı olur hatta karadenize bol bolda kar yağarken resimleri çekilir, ben 24 yıl akdeniz kenarında yaşadım öyle resimlerle karşılaşamadım.

fernorun geliştirildiği yer bordoreux inra okyanus tarafında akdeniz tarafında değil denizden yaklaşık 55 km içerde ama rakım düşük..

Eski 05-01-2013, 00:28   #3108
Ağaç Dostu

Yarın ve öbürgün beklenen sıcaklıklara baktım ezbere bilmeden konuşmayım diye. Californiya Sacramento 13/13
Fransa Bordo 14/13
Fransa Perigord 13/13
Fransa drom 10/10
Ankara 7/2
Chandler ceviz ceşidi Sacramento vadisinde yetişmektedir ve denize olan uzaklıgı ise 100-150 km arasındadır bu varsayımla chandler daha cok karasal iklime uyum saglayabılır diyebiliriz...

Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 05-01-2013, 00:37   #3109
Ağaç Dostu

Okudugum tüm kaynaklarda fransanın iki bölgesinde ceviz yetiştiriciliginin yapıldıgını yazıyor Perigord ve grenoble ikiside fransanın güneyinde grenoblenin soguk zararından dolayı ikinci tercih oldugundan bahsediliyor soguk zararı cok oluyormuş bu yüzden perigord daha cok tercih ediliyor deniyor aslında uzun zamandır fernor ile ilgili yayın arıyorum ancak burada da paylaşılan fransız cevizini tanıtan broşür gibi bir tablo var ondan başka bir de Yaşar akca hocanın fernor ile ilgli söyledikleri var başka birsey bulamadım .. bilen varsa paylaşırsa hep beraber okuruz ...

Eski 05-01-2013, 00:55   #3110
Ağaç Dostu

INRA bir yer degildir fransanın ve avrupanın en büyük dünyanın ikinci büyük enstitüsüdür merkezi paristedir ve tarımsal araştırmaların yapıldıgı bölümü montpellier dedir montpellierin hava durumuna da baktım yarın 16 pazar günü de 16 derece sıcaklık bekleniyor montpellierin yerini merak edenler kolayca internetten bulabilirler...

nogaifatih beğendi.
Eski 05-01-2013, 01:06   #3111
Ağaç Dostu

sayın ncp1963 bu paylaştıgınız şey tam olarak nedir fransızca bilmiyorum ama sanki bir fidan satıcısının bilgi broşürü gibi geldi bana bir kaç defa da aynı şeyi paylaştıgınız için sormak istedim ...

Eski 05-01-2013, 09:50   #3112
Ağaç Dostu

sayın form sakinleri

birincisi ben bu konuda uzman değilim ( babadan atadan gördüklerimiz ve okuyup anladıklarımız dışında) yazdığım yazıların büyük çoğunluğu bu konuda uzman olan hatta türkiye için bu konun otoritesi diye bileceğimiz kişilerin fikirleri, görüşleri. beyanlarıdır.. geçmiş yazılarımdada görüleceği gibi her zaman bir makale yazı yayınladığımda kaynağını mutlaka altına yazarım

fernor konusu:

sayın yaşar akça kendi sitesinden artık geçiş bölgesinden içerlerde chandleri tavsiye etmiyorum iç bölgeler için en uygun çeşit fernordur dedi... ben otorite değilim bu lafın üstünede konuşmam

yine sayın akça çeşit seçiminde önce rakımmı diyenlere hayır önce enlem sonra rakım dedi..

bir ülkenin sadece bir iki yerinde ceviz olur demek bence pek mantıklı olmayacak. misal bizde neredeyse her yerde ceviz var

Pepinoix Sarl, Poliénas, France

Dordogne: Ronde de Montignac

Isère: Meylannaise, Parisienne, franquette

Bordeaux: fernor.fernette

Corrèze: Corne du périgord

Gironde: Lara ® Pieral

altı ayrı bölgesinde çeşitli tüler geliştirmişler bunların bir çoğu birbirinden melez belki ama adamlar çalışmış

fransayı bilmiyorum ama siz haklısınız sanırım INRA bölge değil

ladikli beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 05-01-2013 saat 11:16
Eski 05-01-2013, 11:28   #3113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
arkadaşlar,
forumda ceviz ile paylaşımlara bir göz atayım dedim,fernor cinsi ile ilgili bende birşeyler söylemek gereği duydum.
2012 mayıs ortasında fidancımdan chandler ceviz fidanı satın alırken aşı kalemi aldığı damızlıkların olduğu bahçeyi gezdirdi, burda yabancı her cinsten ceviz fidanı vardı.(yer marmara denizi güneyi rakım 100 m ve denize 20 km mesafede) aynı bahçede diğer cinsler çiçek açmış iken fernor ise henüz yeni yapraklanmaya başlamış idi demekki geç donların olduğu bölgeler için uyumlu, verimi nasıl diye sorduğumda diğerleri ile belirgin bir fark olmadığını söyledi.
burada şunu söyleyeyim fernor da gerek denize yakın bölgelere gerekse iç kesimlerdede uyumlu bir cins olduğu kanısındayım.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 11:37   #3114
Ağaç Dostu

BU çalışmanın sonucu hakkında bilgisi olan varmı???

Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Entegre Projesi 106 G 152

tübitak destekli 2008 şubatta başlanmış 4 yıl süreli demekki çalışma bitmiş

sonuç ne olmuş ??

türkiyenin 14 ayrı bölgesinde dikimler yapılıp izleme alınmış ama sonuç nerede ????

bir kaç yerde çalışmanın bittiğini okudum ama sonuca ulaşamadım

bulabilir paylaşırsanız çok sevinirim...

Düzenleyen ncp1963 : 05-01-2013 saat 21:06
Eski 05-01-2013, 11:46   #3115
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın ncp1963 bu paylaştıgınız şey tam olarak nedir fransızca bilmiyorum ama sanki bir fidan satıcısının bilgi broşürü gibi geldi bana bir kaç defa da aynı şeyi paylaştıgınız için sormak istedim ...
sayın bozy bunu özellikle veriyorum hoş bir çalışma keşke bizdede böyle bir hatta bundan daha detaylı bir çalışma olsa

bölgemizede hangi türün ne yaptığını görebilsek

örneğin kırşehirde chandler,pedro,fernor v.s. diklip denenmiş olsa sonuçları yayınlansa bende bu işe kalkıştığımda bu dökümanı okusam işte bu benim toprağıma en uygunu diyebilsem...

hadi biz diyemedik bunu bizden sonrakiler diye bilsin diye uğraşıyorum

fenamı olur ????

Eski 05-01-2013, 12:08   #3116
Ağaç Dostu

Sayın ncp1963 sayfaya biraz dikkatlice baktım ingilizce de yazılar var bu bir çalışma degil öncelikle fransadaki bir fidancının internet sayfası büyük bir firma oldugu kesin ancak bilimsel bir calışma degil okuyan ona göre okusun bizim fidancıların sayfaları bundan daha kapsamlı ve güzel bana göre...

Eski 05-01-2013, 12:18   #3117
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ncp1963 sayfaya biraz dikkatlice baktım ingilizce de yazılar var bu bir çalışma degil öncelikle fransadaki bir fidancının internet sayfası büyük bir firma oldugu kesin ancak bilimsel bir calışma degil okuyan ona göre okusun bizim fidancıların sayfaları bundan daha kapsamlı ve güzel bana göre...
tabi bir görüştür saygı duyarım

benim görüşümde doku kültürü ile üretim yapabilen bir işletmenin döküman olarakta ortaya birşeyler koymuş olması benim için bir adım öne geçmek olarak algılanması gerektiği. tabi benimkide bir görüş

Culture

sakın yabancı hayranlığı olarak algılanmasın

ben fransızlardan nefret etmek için yetiştirilmiş bir nesli temsil ediyorum asla sevemem ne olursa olsun fransızlara ön yargılı bakıyorum

Eski 05-01-2013, 12:21   #3118
Ağaç Dostu

Öncelikle aldıgımız ve diktigimiz ceviz fidanlarının gercekte hangi çesit oldugunu bilmeli bundan emin olmalıyız aslında asıl problem bu bence.... teorik olarak fernor ya da chandler bahcesi kurdugumuzu sanıyoruz aslında fidancı o anda elinde ne varsa onu verebılır.. ya da fidancı acaba kendi elindeki fidanın **** damızlıgın cinsini ne kadar biliyor...fernor diye yalovayı dikip **** chandler diye şebini dikenler olabilir..hangimiz bahcesindeki fidandan emin acaba ... şimdi neyi neyle mukayese edecegiz...asıl sorun fernormu chandlermi degil benim aldıgım fidanın gercekten cinsi ne olmalı... eger emin oldugumuz firmalar varsa buradan yazalım ve de bu firmalar da yaptıkları güzel işin karsılıgını görsunler ve digerleri de örnek alsınlar...bence enbüyük hizmet adına dogru gercek fidancıların herkes tarafından bilinip bahce kuracakların da gercek fidanlarda bu işe başlaması ilk adım olmalı ..

Eski 05-01-2013, 12:26   #3119
Ağaç Dostu

Alıntı:
Öncelikle aldıgımız ve diktigimiz ceviz fidanlarının gercekte hangi çesit oldugunu bilmeli bundan emin olmalıyız aslında asıl problem bu bence.... teorik olarak fernor ya da chandler bahcesi kurdugumuzu sanıyoruz aslında fidancı o anda elinde ne varsa onu verebılır.. ya da fidancı acaba kendi elindeki fidanın **** damızlıgın cinsini ne kadar biliyor...fernor diye yalovayı dikip **** chandler diye şebini dikenler olabilir..hangimiz bahcesindeki fidandan emin acaba ... şimdi neyi neyle mukayese edecegiz...asıl sorun fernormu chandlermi degil benim aldıgım fidanın gercekten cinsi ne olmalı... eger emin oldugumuz firmalar varsa buradan yazalım ve de bu firmalar da yaptıkları güzel işin karsılıgını görsunler ve digerleri de örnek alsınlar...bence enbüyük hizmet adına dogru gercek fidancıların herkes tarafından bilinip bahce kuracakların da gercek fidanlarda bu işe başlaması ilk adım olmalı ..
bu fikre sonuna kadar katılıyorum..

kesinlikle kimse emin olamaz ağaç ben bu çeşitim demediği sürece kimden aldığımız nereden aldığımız hiç önemli değil

hep içimizde bir acaba sorusu olacaktır.

firma ismi vermenin form yönetimince nasıl karşılanacağını bilmediğim için şimdiye kadar soran herkesin özelinden verdim firma bilgilerini

Eski 05-01-2013, 12:50   #3120
Ağaç Dostu

Sayın ncp1963 siz eminmisiniz fidancınızdan .... ondan bahsediyorum.. eger hakkaten eminsek diyorum hatta nasıl emin olmalıyız acaba ondan bahsediyorum yoksa fidanlarınızı nereden aldınız diye sormuyorum... eger kendini iıspat etmiş emin oldugumuz fidancı varsa bence yazmalıyız ancak neden emin oldugumuzu da yazmalıyız ... yoksa herkes fidancısının adını yazsın demiyorum..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024