View Single Post
Eski 04-01-2013, 22:16   #3104
nogaifatih
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
Question cesit secimi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın milne

aslında benim bahçem ve sizin yeriniz çok yakın sayılır yaklaşık 120 km ben fernor ve fernette diktim

ama şunu asla unutmamak gerek bu çeşitlerle bölgemizde kurulmuş ve verime yatmış bahçe henüz yok

yani net olarak şudur deme imkanı kimsede yok herşey yazılanlara dayalı olarak yürüyor bende yazılanlara göre karasal iklime en uygun olanı seçtim

kısaca örnek alabileceğeiniz bahçe yok.. kararı siz vereceksiniz ya risk alıp yabancı çeşit dikeceksiniz veya risk almayım derseniz yakın çevrenizde dikili ağaçların cinslerini araştırıp en verimli olanı tercih edeceksiniz...

bende talasta yaşıyorum
sayin ncp63,

bana en yakin bolge olarak sizsiniz. ben Ankara Sereflikochisardan.
bizler tavsiyeler dogrultusunda turlerimizi fernor ve fernette olarak belirledik fakat bu turlerin anavatani olan Fransa'nin izeron ve Grenoble bolgelerini inceledigimde iklimin bizim icanadolu karasal iklimiyle uzaktan yakindan hic benzerligi olmadigini farkettim. Google earth'dan Izeron veya Grenoble olarak girip sokak seviyesinde tum ceviz bahcelerini tek tek agac olarak izleyebiliyorsunuz, ve agaclarin kabuklarina kadar nemden yosun tuttugunu gorursunuz. bukadar yogun bagil nem ortaminda gelistirilen fernor, fernette ve franquette gibi turlerin bizim icanadolu kurakligina adaptasyonu nasil olacak merak ediyorum dogrusu. birde siz inceler ve degerlendirirmisiniz.

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön