agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2014, 12:20   #4591
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Araya girip azcık haber yapayım

Denizli'den Avrupa'ya İlk Kez Ceviz Fidanı İhracatı Yapıldı

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 14:26   #4592
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
demek istediğimiz sadece hesabınızı mantıklı yapmanız gerektiği yoksa rüyalarınız söner. 100kg 150 kg ceviz alırsınız bunuda 20 tl den satarsınız, yapraklarını bilmem kaç sente yeşil kabuklarını falanca ilaç fabrikasına bunlarla yola başlasanız sonunuz hüsran demek istediğimiz sadece. gerçeklerle yola çıkılması gerektiğini söylüyoruz. ona göre gelir gider dengesi kurun yolun başında ki hüsrana uğramayın. 7 sene önce nar ekinler yola kilosunu toptancıya 1-1,5 tl den vericez diye yola çıktılar şuanda narın toptancıda alış fiyatı 0,10 - 0,15 kuruş.

ncp1963 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 16:18   #4593
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın Lilium nedir bu çeşit acaba. Üretimi nerede yapılıyor. Yerli mi yabancı çeşitmi. Bizi meraklandırdınız...

can993 beğendi.
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 23:02   #4594
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bende görmedim sadece bir duyumdan bahsettim, yabancı bir çeşit, yalova araştırmada 5 yaş denemelerinde chandlerden daha iyi daha çok verim verdiği gözlenmiş,
Hafızamda howard diye kalmış yanılıyor da olabilirim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 07:55   #4595
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fanda Mesajı Göster
yaşar hoca karamsar neden kendısı 400 dönum ceviz bahçesi kurmuş
merhaba

yaşar hoca hangi konuda karamsarmış ?

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 08:48   #4596
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bende görmedim sadece bir duyumdan bahsettim, yabancı bir çeşit, yalova araştırmada 5 yaş denemelerinde chandlerden daha iyi daha çok verim verdiği gözlenmiş,
Hafızamda howard diye kalmış yanılıyor da olabilirim.
Sayın lilium
Bahsettiğiniz çeşit yanılmıyorsam sizinde bahsettiğiniz gibi howard çeşiti olma olasılığı yüksek.Şu anda howard çeşiti ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.Bu çeşitin yaşlı agaçlar üzerine yapılan çalışmada çok yüksek verime sahip olduğu görülmüş ,genç fidanlarda yapılan gözlemlerde de aynı verim saptandığından üretim anlamında çalışmalar yapıldığını duydum.Bu çeşitin diğer en olumlu özellikleri pedro gibi küçük taç yapısına sahip olduğundan çit dikime daha müsait olması,meyve yapısının pedroda olduğu gibi standart dışı(irili ufaklı)değilde chandlerdeki gibi homojen bir yapıya sahip olması,chandlere göre 10 gün gibi daha erken hasata gelmesi nedeniyle vejatesyon süresi kısa olan karasal iklimlere daha uygun olması,meyve kalitesinin yüksek olması gibi nedenlerle bu çeşitin üretimi bazı fidancılarda başlamıştır benim duyumlarımda bu yöndedir,hakkımızda hayırlısı olsun saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 11:19   #4597
Ağaçsever

Howard chandler ile aynı melezleme hattından geliyor diye biliyorum. Verim olarak ilk yıllarda chandler kadar (belki fazla) vermekle beraber meyve kalitesi ve depolama dayanımı yönünden negatif özellikleri var.. Birde küçük taç yapısı nedeni ile ağacı büyütemiyoruz. özellikle ağır topraklara önermiyorlar ancak özellikle büyük bahçelerde hasadı öne almak için dikiliyor.

Lilium, alper04 ve dadaşım beğendi.
Eski 26-01-2014, 15:29   #4598
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Eğer bahsedilen ceviz Howard ise, howard pedro x56-224 melezidir. Daha önce yaptığım araştırmalarda biraz bilgi bende edinmiştim. %90 yan dlk verimli. Yan dal verimliler içinde, yüksek verimli geçci bir çeşittir. Kaynaklarda çok iyi bir iç cevize sahip olduğu yazıyordu. Meyvesi dört köşeli-yuvarlak kabuk yapışması iyi olup, iç ceviz 6,5 gr. Tozlayıcısı franguette, cisco. Ağaçları küçük orta irilikte, chandlerden küçük olduğu yazıyordu. Sık dikim ve çit dikim için uygun olduğu ama iyi bir budama programı uygulanması gerektiği belirtilmişti.
Ama sadece fotolardan gördüm. Rastladığım gördüğüm bir çeşit değil.

emreguven2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 13:03   #4599
Ağaçsever

Evet öyle ancak ilave bilgi depolamada kararıyor. Bende fidan var isteyene gönderebilirim.

Eski 28-01-2014, 15:49   #4600
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Resim

Arkadaşlar önce özür diliyorum. Konunun biraz dışında fakat konuyla ilgili fotoğraf göndermek istiyorum. Fakat hata veriyor. fotoğraf kapasitesi 70 kb dan küçük olması lazım yazıyor benim fotolar 2 mb civarında. Fotoğraf makinasından çekilmiş resimler. Sizin resimler kaç kb, bu resimlerin kapasitelerini nasıl düşürebilirim .

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 08:11   #4601
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
Evet öyle ancak ilave bilgi depolamada kararıyor. Bende fidan var isteyene gönderebilirim.
sayın chandler
Ben beş gün önce sizden howard ceviz sormuştum,oradaki yetkililer bana ancak 15 veya 20 adet fidan kaldığını söylediler bende 10 adetini istedim tamam dediler bunun üzerine ücretini yatırdım.Daha sonra telefonla arayıp howard fidan kalmadığını kalanlarında bir karış boyunda fidanlar olduğunu onun için istersen ücretinizi iade edelim,istersen gelecek yıl verelim dediler bende bir karışta olsa gönderin dedim. Sonra bana fidan gönderildi fidanlar gayet uygun idi(1 metre civarında).Şimdi buradaki mesajınızda howard fidan olduğunu isteyenlere gönderebileceğinizi yazmışsınız.Ben howard çeşitiyle bir bahçe kurmak istiyorum diğer istek ve talepler doğrultusunda fazla fidana ihtiyaç olabilir.Diğer yurt dışına sizinle gidip gelen arkadaşınızın biriyle yaptığım görüşmede howard çeşitin çok uygun ve olumlu bir çeşit olduğunu kendisinde 4-5 yaşında olan ağaçlar olduğunu erkenci olmasından dolayı karasal iklime daha uygun olabileceğini zaten yurt dışındada bu çeşitle bahçeler kurulduğunu söyledi. Sizin bu çeşitten yetişmiş bahçeniz varmı ayrıca meyvesinin iç kararması yaptığı yönündeki bir görüşünüz var acaba bu kararma o çeşitin özelliğindenmi yoksa uygun olmayan hasat zamanı,depolama şartlarından olabilirmi bu konularla ilgili açıklama yapabilirmisiniz?Saygılarımla.

ibas06, sedatkso ve kamkat38 beğendi.
Eski 30-01-2014, 08:34   #4602
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Başka bir şey yazayım bende size. Biz üreticiler için elbette para kazanmak önemlidir. Köylümüzün elinde olan Holstein süt inekleri 40-45 litre gibi rakamlara ulaşabilmektedir. Tüm marketlerde de bu sütleri tüketmekteyiz.Peki kim söyleyebilir anneanne ve babaanne zamanlarındaki sütlerin lezzetini ve kalitesini. Domateste dönüme 20 ton alanlar var. Kim iddia edebilir eski domateslerin lezzetini. Bu kuraldır. Verim yükseldikçe lezzet ve kalite düşer. Para kazanalım elbette ama tüketiciyi de düşünelim biraz. Çünkü çoğu yerde aynı zamanda tüketiciyiz.
Sayın helot; Burası ceviz ile ilgili konuların konuşulduğu bir formdur .Siz süt inekçiliği ile ilgili konuları konuşacaksanız yanlış adrestesiniz.

Eski 30-01-2014, 09:54   #4603
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Bahçeyi tertemiz yapmışsın,Bordo bulamacınıda atmışsın çok güzel olmuş.Ağaçlarını güzel taçlandırmıssın fotoğraflarda güzel görülüyor.Şimdi kışın ne yapacaksın çok basit Tekirdağından üzüm suyu mangal karda güzel olur.
Olur olmasına da dostlarla daha güzel olur. Yolu düşen herkezi beklerim.....

ncp1963 ve ömür-uşak beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 11:07   #4604
Ağaçsever

Howard

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster
sayın chandler
Ben beş gün önce sizden howard ceviz sormuştum,oradaki yetkililer bana ancak 15 veya 20 adet fidan kaldığını söylediler bende 10 adetini istedim tamam dediler bunun üzerine ücretini yatırdım.Daha sonra telefonla arayıp howard fidan kalmadığını kalanlarında bir karış boyunda fidanlar olduğunu onun için istersen ücretinizi iade edelim,istersen gelecek yıl verelim dediler bende bir karışta olsa gönderin dedim. Sonra bana fidan gönderildi fidanlar gayet uygun idi(1 metre civarında).Şimdi buradaki mesajınızda howard fidan olduğunu isteyenlere gönderebileceğinizi yazmışsınız.Ben howard çeşitiyle bir bahçe kurmak istiyorum diğer istek ve talepler doğrultusunda fazla fidana ihtiyaç olabilir.Diğer yurt dışına sizinle gidip gelen arkadaşınızın biriyle yaptığım görüşmede howard çeşitin çok uygun ve olumlu bir çeşit olduğunu kendisinde 4-5 yaşında olan ağaçlar olduğunu erkenci olmasından dolayı karasal iklime daha uygun olabileceğini zaten yurt dışındada bu çeşitle bahçeler kurulduğunu söyledi. Sizin bu çeşitten yetişmiş bahçeniz varmı ayrıca meyvesinin iç kararması yaptığı yönündeki bir görüşünüz var acaba bu kararma o çeşitin özelliğindenmi yoksa uygun olmayan hasat zamanı,depolama şartlarından olabilirmi bu konularla ilgili açıklama yapabilirmisiniz?Saygılarımla.
Sayın Orkide 1
Telefonda benimle konuştunuz. Size gelen fidanlar Howard sadece hendekte iki farklı yerde gömüldüğü için bizim elemanlar küçükleri getirtmiş. Tekrar bakınca normal boyda olanları buldular.Bende onları gönderdim. Elimde bir miktar daha fidanı var ama boy 50-100 cm.
Bir bahçe tesisi ilk defa bu yıl yaptırdık.
Benimle gidip gelen arkadaş kimse doğru söylemiş Çeşit kötü değil, Gayet güzel bir çeşit.Ama her çeşidin iyi ve kötü yönleri var. (Chandler da bakteriyel yanıklığa hassas.) İç kararmasını Kaliforniya Üniversitesinde ceviz bahçe danışmanı olan bir bayandan öğrendim. Bende anaçlıklarda çeşit var meyvesini ordan biliyorum. Karasal iklime uygun olacağı kanısı bende de var ancak henüz denenmişliği yok.

Saygılar

Eski 02-02-2014, 22:18   #4605
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
3 Yeni Ceviz Türü

Merhabalar,

Chandler'in muciti olan California Davis Üniversitesi/ABD'de 3 yeni ceviz türü tanıtılmış.
Forde, Gillet ve Tulare.

Gillet türünden altıncı yılda 34 kg verim alınmış.
Bunu nasıl başarıyorlar. Biz halen 1970'li yıllarda çaprazlanarak üretilen Chandler la yeni tanışırken adamlar boş durmuyor tabi.
Pdf dosyanın linki: http://walnutresearch.ucdavis.edu/2012/2012_43.pdf

Selamlar.

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 18:25   #4606
Ağaçsever

Yok yeşil yaprakla birlikte tartılmış hocam.
Rakamlar kuru kabuklu ağırlıklara ait.
Şaka bir yana orası ABD, Türkiye değil.
Sibirya'dan gelen ve tohumdan yetiştirilmiş bir tür de değil.
Kontrollü çaprazlama ile üretilmiş bir tür.
Makale de bilimsel bir çalışmanın sonucu.
Bilime inanın lütfen.
Farkımız nedir?
1990 yılından beri 31769 adet kontrollü çaprazlanmış ceviz tohumu ekilerek, elde edilen türlerin hastalıklara dayanımı, iç kalitesi, verimi vb. gibi kriterlere göre en iyileri seçilmiş.
Orada Yeni çeşitler 15 yıl test edilmeden ve tescili yapılmadan piyasaya sürülemiyor. Bizde tohumdan çöğür yetiştirilip piyasaya 25 tl den satılabiliyor.
Aşı kalemi istediğimde türün test ve tescil işlemleri bitmediğinden gönderemeyeceklerini söylediler.
Selamlar.

Düzenleyen seayden : 04-02-2014 saat 08:09
Eski 04-02-2014, 13:24   #4607
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba seayden Gillette çeşidini internette baktım, bazı fidancıların satış listesinde var. Bizim fidancılar bayağı hızlı.Ahi üniversiteside Kırşehir ilinde beş adet yeni çeşitleri incelemeye başlamış....

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 16:54   #4608
Ağaçsever

Mesajınıza çok sevindim, Gillet türünden fidan temin edebiliyorlar mı öğrenebildiniz mi acaba?

Eski 04-02-2014, 17:09   #4609
Ağaçsever

İlgili firmayı Telefonla aradım malesef temin edemiyorlarmış. Sevincim kısa sürdü.

Eski 05-02-2014, 16:36   #4610
Ağaçsever

Yeni çeşitler koruma altında o yüzden kataloğa koymak bile sıkıntılı. Kimse o çok cesurmuş..

Eski 11-02-2014, 09:21   #4611
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2011
Emeğinize sağlık iyi yapmışsınız kaç ağaç var toplam? Ne kadar vaktinizi aldı acaba?

feeckry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 11:35   #4612
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
pazar günü gerçekten çok güzeldi havalar bnde bahçedeydimçapa yaprım hümik asit attım

formullaone beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 12:38   #4613
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feeckry Mesajı Göster
Emeğinize sağlık iyi yapmışsınız kaç ağaç var toplam? Ne kadar vaktinizi aldı acaba?
Teşekkür ederim. Aşağı yukarı,2350 ceviz,250 de badem ağacımız var. Bu ağaçların çapalamasını kendimiz ( 3 kişi ) yapmaya çalışıyoruz. Ağaç diplerini el çapası ile,kalan yerleri de diskaro ile kabartıyoruz. Bu işlemi her yaz 3 ya da 4 defa yapıyoruz.

Çapalama işi 7-8 gün sürüyor. Diskaro işi de,traktörle 2 gün sürüyor. Bazen,işler çok sıkışır ve yetiştiremezsek,gündeliğine 40 TL ödeyerek köyden işçi kadınlar getirip birlikte çalışıyoruz. O insanlara da,ufakta olsa para kazandırmış oluyoruz. Gün gelip ceviz toplamak kısmet olursa,o zaman da yine,belli dönemlerde de olsa insanlara ekmek kapısı açmış olacağımız için ayrıca mutluyum.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 17:41   #4614
Ağaç Dostu

Eğimi çok olan yerlerde,suyun yardığı toprağı pulluk ile doldurmak zorunda kaldık. Eğim fazla olunca,bahçeyi otlu bırakmak bile fayda etmiyor.

Eklenen Resimler

Eski 14-02-2014, 17:48   #4615
Ağaç Dostu

Su havuzunu da otlar sarmaya başlamış. Geçen yıl içine serdiğim naylonu köpekler parçaladığı için yaz boyunca altına su sızdırıp durmuştu. Ancak bu yıl akıllandık,etrafına tel örgü çektik İçine saman yaydıktan sonra da naylonu sereceğiz.

Eklenen Resimler

ibas06 ve dadaşım beğendi.
Eski 14-02-2014, 17:53   #4616
Ağaç Dostu

Ahşap herekler,hele bir de kavak ağacından ise,toprakta olan kısımları çabucak çürüyor ve böylece kırılıp kısalıyorlar. Ben de,bu kısa herekleri birbirine çivileyerek tekrar geri dönüşüme kazandırdım Şimdilik işe yarıyorlar..

Eklenen Resimler

Eski 14-02-2014, 18:21   #4617
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
aslen kamanlı olmamdan mıdır nedir bayılıyorum ceviz ağacına pazarda bazen ucuza aşılı fidanlar oluyo 6-7 liraya hemen alıp boş bulduğum yerlere dikiyorum

formullaone beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 19:00   #4618
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Eğimi çok olan yerlerde,suyun yardığı toprağı pulluk ile doldurmak zorunda kaldık. Eğim fazla olunca,bahçeyi otlu bırakmak bile fayda etmiyor.
sn formullaone
ağaçlar muntazam tek sıra asker gibi yeşermeyi bekliyorlar.sormak istediğim.yerlerde görülen beyaz renkli maddeler kükürtmüdür acaba.kolay gelsin.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 19:23   #4619
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilahmet Mesajı Göster
sn formullaone
ağaçlar muntazam tek sıra asker gibi yeşermeyi bekliyorlar.sormak istediğim.yerlerde görülen beyaz renkli maddeler kükürtmüdür acaba.kolay gelsin.
Yok hayır, PH derecesi 7.2 civarı olduğu için kükürt uygulaması yapmadık. Toprak yapısı %80 kumlu olduğundan,kuruduğunda bu şekilde beyazlıyor. Plaj kumu gibi.

Eski 15-02-2014, 08:40   #4620
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Yok hayır, PH derecesi 7.2 civarı olduğu için kükürt uygulaması yapmadık. Toprak yapısı %80 kumlu olduğundan,kuruduğunda bu şekilde beyazlıyor. Plaj kumu gibi.
sn formullaone
benim de 268 adet ceviz ve 800 adet badem bahçem var.cevizleri 4x7 dikmiştim.şimdilik sorun yok. cevizleri 2013 kasım da diktim.bademler 6 yaşındalar.söylemek istediğim.benim toprakta da yer yer aynı beyazlaşmalar var.ziraat mühendisleri bunun adının bizim yörenin tanımı ile çoraklaşma olduğunu söylüyorlar.nedersiniz bu çoraklaşma dediğimiz şeyin tuzluluk mu yoksa kireçleşmemi olduğunu nasıl anlamalıyız.sizin bu konuda mutlaka bilginiz vardır.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024