View Single Post
Eski 03-01-2013, 17:03   #3099
milne
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın milne

aslında benim bahçem ve sizin yeriniz çok yakın sayılır yaklaşık 120 km ben fernor ve fernette diktim

ama şunu asla unutmamak gerek bu çeşitlerle bölgemizde kurulmuş ve verime yatmış bahçe henüz yok

yani net olarak şudur deme imkanı kimsede yok herşey yazılanlara dayalı olarak yürüyor bende yazılanlara göre karasal iklime en uygun olanı seçtim

kısaca örnek alabileceğeiniz bahçe yok.. kararı siz vereceksiniz ya risk alıp yabancı çeşit dikeceksiniz veya risk almayım derseniz yakın çevrenizde dikili ağaçların cinslerini araştırıp en verimli olanı tercih edeceksiniz...

bende talasta yaşıyorum
Sayın ncp1963

fernor ve fernette den verim aldınız mı gelişimleri nasıl.
Söylediğiniz gibi örnek alacak herhangi bir kapama bahçe türü yok şu cinsden çok güzel verim alınıyor diye kalıplaşmış biz özgü yok bölgemizde

Çevremizde bağlarda çok ceviz ağaçları var ulu, yeni yetişenler de var yalnız hiçbiri cins değil normal çekirdekten yetişen cevizler zaten bizim memlekette cevizi bilen pek yok iki tane de bizim bağda var biri ufak diğeri büyük üzerinden ne ceviz alabiliyoruz doğru düzgün aldığımızın da yarısı çürük ufak çıkıyor. o bulunan cevizleri aşılamak istiyorum yalnız çubuk alacağım ceviz yok herhangi bir tanıdıkta, bir tane cins olanlardan dikiyim en iyisi dedim bayağıdır araştırıyorum bir neticeye varamadım kimisi kaman 1 ve 5 iyi diyorlar buradan belki bir öneriler olurda ona göre hareket ederiz

milne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön