agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2012, 10:22   #3031
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
ceviz yapragı komposta pek uygun gelmiyor diye biliyorum
Doğrudur. İçerdiği kimyasallar yüzünden komposttaki mikrobiyolojik aktiviteyi olumsuz etkiliyor.

Ama muhtemelen kompost süresi uzuyordur, sonuçta illa ki çürüyecek değil mi?

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 11:13   #3032
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Ceviz tohumlarını bahçeye şubat ayında eksek geç kalmış olurmuyuz ?

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 11:19   #3033
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Merhaba Arkadaşlar,

Tarlama geçen ay sondaj açtırdım. Sondaj açma ruhsatını 2,5 ay süren bir başvuru sürecinden sonra alabildim. Takipçi kullanmama rağmen bu kadar uzun sürdü.

Neyse sondajı açtırdım, suyu buldum. Son 3 haftadır kullanım ruhsatımı bekliyorum, fakat bugün DSİ nin yearaltı su sayacı taktırmayan kişilere kullanım ruhsatı vermeyeceğini öğrendim. DSİ şuanda bu sistem için herhangi bir alt yapı çalışması dahi yapmamış, enazından Antalyada. Ne sayaç modeli belli, nede nerden alınacağı ve nasıl takılacağı. Fiyatının ise yaklaşık 2000 TL olacağı söyleniyor. Bu konu hakkında fikri olan varmı? Bu sistemi gören, duyan varsa deneyimlerini paylaşabilirmi acaba. ben şimdilik bekleme kararı aldım.

Bir sayaç için çok yüksek bir ücret değilmi. Takipçim jeoloji mühendisi ilerde yeraltı sularınıda özelleştirecekler bunedenle altyapı maaliyetlerini çiftçiye yükleyip, ileride sistem hazır olduğunda muhtemelen şuanda belli olan şirkete satılacağını tahmin ediyor.

Yeraltı sayaç kullanımı ile ilgili bir haber
HABER: Yeralt Suyu Kullanmnda Saya Takma Zorunluluu Geliyor haberi

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 13:02   #3034
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
ceviz tohumlarını bahçeye şubat ayında eksek geç kalmış olurmuyuz ?
hayır olamz
ancak toprak hazırlığınız eksizsiz olmalı
topragı pamuk gibi yapmadan gerekli besinleri vermeden ekerseniz hüsran olur

mrduran beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 13:50   #3035
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
hayır olamz
ancak toprak hazırlığınız eksizsiz olmalı
topragı pamuk gibi yapmadan gerekli besinleri vermeden ekerseniz hüsran olur
Yerlerini öyle bir özenle hazırladım ki çalışanlar ''biz böyle bişey görmedik !!! '' deyip durdu.

Eski 12-12-2012, 14:09   #3036
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
yerlerini öyle bir özenle hazırladım ki çalışanlar ''biz böyle bişey görmedik !!! '' deyip durdu.
fotolarıda görelim
tebrik ederim
ne mutlu...sizlere ve bizlere

juglandales beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 14:25   #3037
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DERİN SU Mesajı Göster
Bilecik ve şebin cinsi cevizler kıyı bölgeleri hariç her yerde yetişir deniyor okuduğum yazılarda. peki kıyı bölgesi denizden itibaren kaç m veya km olursa kıyı bölgesi oluyor? Benim ceviz bahçesinde bilecik ve şebin var.Denizle arasında kuş uçumu mesafe ile 3-4 km var yani baktığın zaman deniz görünüyor hava açık olursa. Bu durumda ben yanlış mı yapmış oluyorum? ilaveten, bahçe tekirdağ marmara ereğlisinde. bir yorum yaparsanız memnun olurum.
Sayın DERİN SU; sorunuz yanıtsız kalmış bildiğim kadarıyla yazayım.Sahil kesimine şebin cevizi önerilmeme nedenleri:
1-Antraknoza hassas olduğu için nemli bölgelere önerilmiyor.
2-İç kurdu sıcak bölgelerde en az üç döl verirken,soğuk bölgelerde bir kez döl verebiliyor.Bu da ilaçlamanızı 3 kat artırıyor.
3-Yine sıcak bölgelerde güneş yanıklığı oluşabiliyor. Kolaylıklar dilerim..

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 12:49   #3038
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DERİN SU Mesajı Göster
Bilecik ve şebin cinsi cevizler kıyı bölgeleri hariç her yerde yetişir deniyor okuduğum yazılarda. peki kıyı bölgesi denizden itibaren kaç m veya km olursa kıyı bölgesi oluyor? Benim ceviz bahçesinde bilecik ve şebin var.Denizle arasında kuş uçumu mesafe ile 3-4 km var yani baktığın zaman deniz görünüyor hava açık olursa. Bu durumda ben yanlış mı yapmış oluyorum? ilaveten, bahçe tekirdağ marmara ereğlisinde. bir yorum yaparsanız memnun olurum.
Sayın Derin Su ; Bahsettiğiniz iki çeşitten benim bahçemde var. Tekirdağ'da ve denize kuş uçumu mesafe 1 km , rakım tahmini 200 civarı. Bahçemde 7 çeşit ceviz var. Bu sene yalnızca Bilecikler antraknoza yakalandı. Şebin ve Bileciklerin içlerinde güneş yanıklığından ötürü koyulaşma oldu. Bursa95 çeşidi bizim oraya çok güzel uyum sağlıyor aklınızda olsun. Yine de bu sene en keyiflisi Chandler'lar oldu. Bilecik ve Şebinde ısrar ediyorsanız Temmuz 15 ile Ağustos 15 arası mutlaka Sun Shader kullanmanızı öneririm. Ben bu sene denemeyi düşünüyorum. Saygılar.

Eski 14-12-2012, 18:24   #3039
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Fidan Dikim Harcı

Herkese iyi akşamlar. Fifanlar için çukurları 1m x 1m açtırdıktan sonra dikim harcını sizce nasıl doldurmalıyım? Ben 2 resim çizmeye çalıştım bu resimlerden 1. şekil mi daha mantıklı yoksa 2. resim mi? Eğer bunlar uygun değilse sizce nasıl olmalı ?

Eklenen Resimler

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 22:08   #3040
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bende işçilik ve maliyet açısından 2. çizime benzedi. Çukurun alt kısmını doldurmak gerçekten çok zor ve maliyetli.

En güzeli tüm dikim harcını bir kepçe yardımı ile ayrı bir yerde hazırlamak, damperli römorklara yükleyip çukurlara dökmek. Aksi takdirde dikim işi günler sürüyor.

rise_com ve mrduran beğendi.
Eski 15-12-2012, 00:45   #3041
Yeni Üye

_ozgun_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2012
herkese merhabalar,yenı uye oldum,benımde bırkac sorum olucak,bılgısı olan buyuklerımden yardımcı olmalarını beklıyorum. bursa nın orhangazı ılcesının ortakoy mevkınde 2011 ocak ayında 10 donum bılecık ve sebın cınsı cevız bahcesı kurdum,fakat yeterlı bılgım olmadıgı ıcın bakımını yaparken sızlerden yardımcı olmanızı ıstıyorum. ornegın ılkbaharda kok gubresı atıp gelısmelerının dahada hızlı olmasını ve saglam bır kok yapısının olmasını ıstıyorum.fakat ilce zıraattakı yetkılı kısı atmamamı onerıyor,sızce ne yapmalıyım? hangısı dogru olur ve neden? cevaplarınızı beklıyorum,sımdıden herkese tesekkurler...

_ozgun_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 00:56   #3042
Yeni Üye

_ozgun_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2012
ılkbaharda 1 bucuk ve 2 yasını doldurmus olan agaclarımın budanması gerekıyor,ılce zıraatten budama ıcın yetkılı guvenılır bır kısıye yonlendırmelerını ıstıycem,eger bana yardımcı olamazlarsa ıletısıme gecebılecegım bursaya,yalovaya yakın,budama ısımızı yapabılecek tanıdıgınız bır yetkılı varmı acaba?

Düzenleyen _ozgun_ : 15-12-2012 saat 00:58 Neden: yanlıs yazım
_ozgun_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 11:43   #3043
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _ozgun_ Mesajı Göster
herkese merhabalar,yenı uye oldum,benımde bırkac sorum olucak,bılgısı olan buyuklerımden yardımcı olmalarını beklıyorum. bursa nın orhangazı ılcesının ortakoy mevkınde 2011 ocak ayında 10 donum bılecık ve sebın cınsı cevız bahcesı kurdum,fakat yeterlı bılgım olmadıgı ıcın bakımını yaparken sızlerden yardımcı olmanızı ıstıyorum. ornegın ılkbaharda kok gubresı atıp gelısmelerının dahada hızlı olmasını ve saglam bır kok yapısının olmasını ıstıyorum.fakat ilce zıraattakı yetkılı kısı atmamamı onerıyor,sızce ne yapmalıyım? hangısı dogru olur ve neden? cevaplarınızı beklıyorum,sımdıden herkese tesekkurler...
Sn ozgun

Bahçenizi kurmadan önce toprak analizi yaptırdınız mı? Eksik çıkan madde var mıydı?

Eğer potasyum eksik çıktıysa fidanları dikerken çukur dibine biraz kök gübresi eklemişsinizdir diye varsayıyorum.

Eksik çıkmadıysa vermenize gerek yok. Bırakın o kökler arasın bulsun besinini.. Biliyorsunuz artık çocuk doktorları bebekleri elinizle beslemeyin, bırakın kendisi üstünü kirlete kirlete yesin diyorlar. Yoksa ne elleri, ne çeneleri gelişiyor.

Fidanlar da en nihayetinde bir bebek değil midir? Eğer ulaşabileceği bir yerde yeteri kadar besin varsa bırakın arasın bulsun.. İlçe Tarım doğru söylemiş.

Budamacı konusunda sıkıntı yaşamamanız lazım. Bölgenizde bahçe kuran bir sürü insan var, fidancılar var. Budamayı yapacak kişi bulamamanız durumunda dahi, en azından bu bahçecilere telefonunuzu bırakın, kendi bahçelerini budarken sizi de çağırsınlar, siz de uygulamalı öğrenin. En güzel budama kendi yaptığınızdır. Kaç senedir ağaç budatıyorum daha birinin gelip diğerinin işini beğendiğini görmedim vallahi. Dolayısı ile eğrisiyle doğrusuyla artık kendim buduyorum, kimsenin gıkı çıkmıyor

Saygılar

Ç.

Eski 15-12-2012, 18:19   #3044
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Değerli arkadaşlar,Mudurnuda ceviz bahçesi kurmak istediğimi belirtmiştim.Mudurnu ve benim ceviz bahçesi kurmak istediğim yer vadi içerisinde ,bu vadinin bir tarafında tahmini 10 ,15 km lik mesafede ve rakım olarak Mudurnudan hayli yüksekte Abant gölü var, ilk bahar aylarında cevizlerin uyanma zamanında bu gölden gelen sis tabakasının uyanan ceviz tomurcuklarına zarar verdiği bu nedenle vadi içerisinde kalan yerlerde ceviz ağaçlarının verimli olmadığını birkaç kişiden duydum.Bu arkadaşlar hernekadar meyvecilik ve bilhassa ceviz konusunda yetkili olmasalarda burada yaşayan kişiler,kime sordu isem senin oradaceviz olmaz diyorlar,bu konuda tavsiyeniz ne olur, busöylenenler ne derece doğrudur,doğru ise çözüm yolu varmıdır.Selamlar.

derdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 13:50   #3045
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sis yer seviyesine yakın gezinen yoğun su buharı tabakasıdır. Yani ortamın nemini arttıracaktır. Dolayısı ile sadece su buharının tomurcuklara direk bir zararı olamaz. Ancak bahar aylarında artan sıcaklık ve nem birleştiğinde bakteriyel ve mantari hastalıkların yayılması için zemin oluştururlar.

Dolayısı ile eğer bu bölgede meyvecilik yapmak isterseniz bakteriyel ve fungal hastalıklara karşı çok dikkatli olmanız ve mücadele için hazır olmanız gerekir. Kullandığınız ilaçların maliyeti daha kuru bir coğrafyaya göre göreceli olarak daha yüksek olacaktır. Dikkat ederseniz meyvecilik diyorum, sadece cevize yormamak lazım.

Anlattığınız coğrafya tanımından sizin bahçenizin vadinin alt kısımlarında olduğunu çıkarıyorum. Sn. Derdin, biliyorsunuz soğuk hava aşağıya doğru çöker. Dolayısı ile eğer bahçeniz bir vadinin en alt noktasını oluşturuyorsa don riskiniz yüksek demektir. Sisten çok don riskini göz önününe almanızda fayda var.

En doğru gözlemi yine etraftaki ağaç ve bitki örtüsüne bakarak yine kendiniz yapabilirsiniz.

mrduran ve ncp1963 beğendi.
Eski 16-12-2012, 18:03   #3046
Ağaçsever

Sayın Çamtepe anlattıklarım çerçevesinde size göre belirttiğim tarlada ceviz olmamasını neye bağlarsınız hastalıkmı donmu nedir.Mudurnuda şu ana kadar tesbit edilen en son don tarihi 14 nisan olduğuna göre benim dikeceğim fidanların uyanma zamanı nisan sonuna geliyor hastalıksa muhakkak bi çaresini bulurlardı diye düşünüyorum.Ayrıca ceviz dikilen yere yakın herhangi bir fidanlık olmadığı için bir kıyaslama yapma imkanıda bulamadım.Busene evin bahçesindeki erikler meyveden nerede ise yıkılacak durumdalardı,eski yılları bilmiyorum.Netice olarak bana ne önerirsiniz.Selamlar

Eski 16-12-2012, 20:42   #3047
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn derdin

Böyle bir çıkarım yapabilmek için ticari amaçla kurulmak istenmiş bir bahçe bulup onun başarısız olduğu hikayesini dinlemeniz lazım.

Bizim orada köylü genellikle baklavalık, kahvaltılık kendi ihtiyacı için ceviz eker. Hatta ceviz sevmeyen nefret edenleri bile gördüm.

Ancak mesela eşim Artvin Ardanuç'lu, onlarda ceviz bir hayat tarzı. Bayılıyorlar. Sadece tadına bakıp cevizin hangi ağaçtan olduğunu bile söyleyebiliyorlar. Oraların iklimi de Mudurnu'yu andırır. Nemse nem, soğuksa soğuk

Tahminim Mudurnu'da sizin bölgenizde cevizin yaygın olmaması sadece bir alışkanlıktır diye düşünüyorum. İlçe Tarım'a da bir danışabilirsiniz.

mrduran beğendi.
Eski 18-12-2012, 21:16   #3048
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Cevizde TOP 25

Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ancak uzun zamandır aradığım bilgilere tek sayfada nihayet ulaştım. 75 Çeşit cevizin puanlaması yapılmış. Bu puanlamada iç kalitesi, çiçeklenme tarihi, hastalıklara dayanıklılık, kendi kendini tozlama, vb. gibi bir çok özellik puanlanmış. Verilen puanları Topladım. İlk 25 i aşağıda sunuyorum(Chandler 46 puanla 2. olmuş). Umarım faydalı olur.
Selamlar Sedat.

KAYNAK: REU Technical Series N. 66 - ESCORENA Network on Nuts: Inventory of Walnut Research, Germplasm and References

SIRA Name Origin TOPLAM PUAN
1 Shinrei Japan 49
2 Chandler USA (California) 46
3 Chico USA (California) 46
4 Amigo USA (California) 44
5 Cisco USA (California) 44
6 Midland USA (California) 43
7 Germisara Romania 42
8 Hartley USA (California) 42
9 Fernor France 41,2
10 Ashley USA (California) 41
11 Izvor 10 Bulgaria 41
12 Maribor 24 Slovenia 41
13 Payne USA (California) 41
14 Serr USA (California) 41
15 Fernette France 40,2
16 Lara France 40,2
17 Geisenheim 139 Germany 40
18 Pedro USA (California) 40
19 Howard USA (California) 39
20 Mayette France 39
21 Meylannaise France 39
22 Rego Portugal 39
23 Tulare USA (California) 39
24 Vina USA (California) 39
25 Waterloo USA (California) 39

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 21:37   #3049
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
puanlama kritetleri neler miş ?

orion1988 beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 22:33   #3050
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Kriterler.

Ahmet bey,
"KAYNAK" yazan yerdeki linki tıklarsanız görebilirsiniz. Ancak sayfa ingilizce.
Aşağıdaki özelliklerin her birine 1-9 arası puan verilmiş. Kısaca Türkçeye çevirmeye çalışayım:

CLRV status : CLRV hastalığına dayanıklılık.

Type of fruiting : Meyve türü

Time of bud break : Tomurcuk patlatma zamanı

Dichogamy : Kendi kendini tozlama

Nut size : meyve iriliği

Kernel percentage : iç verim oranı

Kernel quality : İç kalitesi

Winter hardiness : Kışa dayanım

Blight susceptibility : Güneş yanıklığına dayanım

Anthrac. susceptibility : Antraknoz hastalığına dayanım.

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 08:55   #3051
Ağaçsever

Sayın Çamtepe teşekkürler.selamlar

Eski 23-12-2012, 20:44   #3052
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
İlk olarak kurup bakımını da yapmış olduğum yedinci yılında ki bir ceviz bahçesinden görüntüler.

Eklenti 217525

Eklenti 217526

Eklenti 217527
sn. lilium kafama takılan bir iki şeyi size sormak istiyorum resimlerdeki fidanlarınız goble şeklindemi sn. lilium asıl merak ettiğim bir buçuk ay önce 113 tane tüplü yarısı chandler diğer yarısı fernor ceviz fidanı diktim boyları yaklaşık 50-60 cm. ilkbahar da özellikle budama konusunda nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız memnun olurum çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

rise_com beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 22:52   #3053
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Evet ilk kurduğum bahçe goble sistemi, kendi bahçemde de bazı ağaçlar goble sistemi, insan kendinin olunca kıyıp tam uygulamaları yapamıyor aslında kıyıp tam uygulamaları yapmak gerekir, kapama bahçelerde lider doruk dallı sistem tercih edilmelidir diyorum.

Yeni ektiğiniz fidanlara bu yıl budama yapmak istemez, ufak tefek alınması gereken dal, budak, varsa alınabilir, ilk yıl alınmasa da olur çok önem arz etmez. Gelecek yıl gelişimleri de göz önüne alınarak gerekenlere tepe vurulması gerekenlere boya gitmesi şeklinde uygulama yapılabilir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 21:42   #3055
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
sn. seayden
bende bu yıl chanler bahçesi kurdum.kriterlerde de görüldüğü gibi chanler kendi kendini tozlama oranı yüksek değil.bu konuyu Sn . lilium ile de konuşmuştum.onda da tozlama sorunu olmuş.o kadar bilgi kirliliği var ki:chanler ları satın aldığımda tozlayıcı ya gerek yok %70 tozlamayı kendi yapar bile dendi..ısrarla fernette istedim sırf yok diye mi ne bu dediğim açıklamayı yaptı..sonuç bahçeye frangette ile o işi halletme yoluna gittim oda 7 yıldan önce erkek çiçekleri tam iş yapmadığını forumda okudum

orion1988 beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 09:46   #3056
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
sayın lilium geçen yıl bahçemdeki eksikleri tamam lamak için 6 **** 8 adet cehedler ve pedro diktim .ilk baharda bu fidanları 1 m den kestim .yaz boyun ca bazıların da şekilli şekilsiz kimin de bir **** iki sürgün kimin dede dört **** beş sürgün oluştu bu sürgünlerin boyları yakaşık kimi beş kimi on kimi onbeş cm oldular .bu bahsettiğim fidanları daki sürgünleri tek bir sürgün olarak bıraksam olurmu.? bu arada agacı birazdaha yukarıdan taçlandırmış olurum .cevabınız için şimdiden teşekkür edrim .saygılar .

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 10:43   #3057
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın vizyon fotoğraf olsaydı daha iyi bir şeyler söyleyebilirdik, fidanlar 1 metreden kesildiğine göre ve anlatımınıza göre 80-90 santimlerden dal oluşturmuş ve fazla boy atmamış sürgünlerse bu yıl ellemeyin (kesmeyin) en dikine olan liderliği alıp gelişimini sürdürüp ileriki yıllarda ondanda 70-80 santimlerden yandal oluşumu için dal tercihlerini yaparsın.

"yaz boyun ca bazıların da şekilli şekilsiz"

Bilhassa Açık köklü fidanların İlk yıl yüksek tepe vurmaların da sistemini oluşturmamış kök gövdeyi, uluşturacağı dalları iyi bakamıyor, şekilli şekilsiz ya da alcaktan yüksekten bir kaç dal oluşturuyor buda sizin şekil vermede taç yapısını oluşturmanızda zorlanmanıza neden oluyor.

Fotoğraflarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 20:07   #3058
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
tohumdan ceviz fidanı üretimi

merhaba ceviz dostları;
2012 yılı eylül ayı başları idi, mahallede gelip geçerken baktığım meyve iriliği orta iç rengi beyaz kabuktan ayrıla bilen bir ceviz vardı o cevizden yaklaşık 45 tane aldım. Henüz içi olgunlaşmamıştı. Çevredekiler bunun yeşermeyeceğini söyledi. Mahalle baskısına aldırmadan bu cevizleri bir poşete koyarak balkonda unuttum. Yaklaşık bir ay sonra bunları kontrol ettiğimde yarısı kök sürgününü sürmeye başlamıştı. Hepsi kabuktan ayrılmıştı. Poşette yarısına kadar su vardı. Bu 45 cevizi tarla kenarında saksıya ektim. Üzerinede kargalar yemesin diye mezarlıktan atılan selvi dallarını kapattım. Sonucunu baharın paylaşacağım.

dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 20:21   #3059
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
sayın lilium neden inandırıcı gelmedi anlamadım. Vatandaş bahçe kurmuş, Yalova/dan aldığı fidanlardan yeterli verim alamamış, bunun için pişman olmuş, kendi yöresine adapte olmuş yalnızca tescil edilmemiş yerli cevizleri ekmiş ve onlardan memnun kalmış, bu memnuniyetini gurbetçi bir arkadaşına anlatıyor. İfade müthiş, o aşılanan ağacın kendisini olgun hissetme tasviri harika. Aldığı verimide söyleyebiliyor. Siz elinizdeki yetişmiş ağaçların kaç yaşında olduğunu, ve bu yabancı çeşitlerin yıllık ortalama verimini yazarmısınız, size sorulan bir soru boşta kalmış sanırım. Ha yanlış anlamayın bilginiz karşısında saygılıyım.

AĞAÇÖREN ve ÇEVRESİNDE CEVİZE YATIRIM KAZANDIRIYOR - YouTube

ncp1963 beğendi.

Düzenleyen dadaşım : 28-12-2012 saat 18:02
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 22:39   #3060
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
bu video da konuşan kişi benim arkadaşım ve her yıl bahçesini gördüğüm ve ceviz tohumu alıp 15 dönüm ceviz dikmeme destek olan kişidir.. inandırıcı olmadığı konu ne ?? ben gerekirse forumada davet ederim kendisini...

ramazanaydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024