agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2013, 07:06   #3391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Merhabalar ncp1963 sanırım Antalya daki laben'den bahsediyorsunuz

selamlar aviator34

Toprak analizinin en yoğun ve en ciddi yapıldığı illerden biri antalyadır ve antalyada benim bildiğim iki ciddi firma vardır. laben ve dr tarsa. ben dr tarsada yaptırmıştım..

aviator34 beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 23:22   #3392
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Toprak tahlillerinde fosfor oranı düşük çıkmakta.
Toprak tahlillerinde fosfor oranı düşükse ve halen uygulama yapmadıysanız 18-46 dap uygulayınız ve çapalayınız.

Geçen yıl sanıyorum azotlu gübre uygulamasıyla yeşil aksamı fazla çalıştırdınız yeşil aksamın fazla çalışmasından ve rüzgardan dalların nasıl döndüğünü gördük, o nedenle bu yıl fazla azot kullanmamanızı öneririm.

juglandales ve Çamtepe beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 20:29   #3393
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
merhaba,
cevizlerimin yaprakları açılmaya başladı.Bu hafta önce tarla insan boyu otlanmış.Önce otları biçeceğim ardından Sabanla tarlaya güzel bir saban çekeceğim.Cevizlerin diblerini de çapalayacağım tabi.Her cevizin dibine 1 teneke de keçi gübresi dökeceğim.
Ama bunlar bittikten sonra da yapılacak çok iş var...

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 11:14   #3394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Yerli cevizler şebin bilecik yalova kaplan 86 yapraklanmaya başladı.Chandler , pedro ve fernor larda durum nedir? Onlarda yapraklandımı? Yabancı çeşitleri olan arkadaşlar yazabilirlermi acaba?

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 11:54   #3395
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Yerli cevizler şebin bilecik yalova kaplan 86 yapraklanmaya başladı.Chandler , pedro ve fernor larda durum nedir? Onlarda yapraklandımı? Yabancı çeşitleri olan arkadaşlar yazabilirlermi acaba?
Sayın musculus,chandler'lar yapraklanmaya başladı ama fernor'lar henüz yapraklanmadı. Pedro olmadığı için bilemiyorum. Yer EDİRNE
,rakım 50.

cetiner beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 12:31   #3396
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Sayın Kamil bey,

Hayvan gübresi yanmış olmalı ve gübreyi ağaçların diplerine değil ağacın kapladığı alanı bir çember gibi düşünürseniz bu alana verebilirsiniz.

Yabancı otlara karşı ağaçların altına saman serebilirsiniz. Ancak gövdeden itibaren bir karış kadar açık kalsın. Sıraların arasına da bir yem bitkisi ekebilirsiniz.

Hatta ben 4 yapraklı malçlama yapıyorum. Artık bir kaç sene hiç ot çıkmıyor.

kamil keskin ve ladikli beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 14:32   #3397
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhaba Erdem Bey,

4 yapraklı malçamayı biraz daha açabilir misiniz?

Selamlar

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 15:09   #3398
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Tabi sayın Çamtepe. Bu Bill Mollison'ın yağmur ormanlarındaki toprak yapısından esinlenerek bulduğu bir yerleşik tarım tekniği.

Dört yapraklı malçlama

Malç ormanlarda doğal olarak bulunan, içerisinde mikroskopla görülebilen canlıları, mantarları, böcekleri ihtiva eden, yaprakların, dalların çürümesiyle oluşan bitki besin maddelerince zengin, nem tutma kapasitesi yüksek içerisinde karbon içeren maddelerdir. Doğal malç, organik maddede bulunan bitki besin elementlerini tutar. Malç ayrıca toprağın güneş ve rüzgar tarafından çoraklaştırılmasını engeller, erozyon ve yıkanma ile taşınmasını engeller.

Dört yapraklı malçlama adından da anlaşılacağı üzere 4 tabakadan oluşur. Bu dört katman orman toprağının bir nevi benzerinin oluşturulmasıdır.

Yararları

- Toprağın bitki besin elementi ve su tutma kapasitesi artar.
- Toprağın biyolojik aktivitesini ve solucanları arttırır.
- Yabancı otların büyümesini ve bitkilerle rekabetini engeller.
- Bakım ve işçilik masrafını azaltır.
- Bitkilere organik madde ve besin elementi sağlar.
- Bitkilerin büyüme kabiliyetini ve sağlığını arttırır, bitkiler zararlı ve hastalıklara daha dayanıklı olur.
- Toprağın yapısını düzeltir.

Uygulanacak Adımlar
1-Yer hazırlığı - Malç yapılması istenen yeri hazırlamak için uzun boylu yabancı otlar kesilir ya da üzerine basarak ezilir. Böylece zemin düz bir hale getirilir. Bitki örtüsü odunumsu veya çok uzun boylu olmadığı sürece aslında biçmeye gerek yoktur.

2-Zenginleştirilmiş kompost ve toprak düzenleyici karbon içermeyen maddeler eklenir.

Toprağa yüksek oranda bitki besin maddesi içeren malç ekleyerek topraktaki yaşamı canlandırıyoruz. Bu ilk katmanda azot içeren zenginleştirilmiş kompost, tavuk, ahır gübresi, telek unu olabilir.

3-İyice sulayın.

Şimdi malç yaptığınız alanı iyice sulayın. Böylece ayrışma ve çürüme işleminde meydana gelen doğal olayları başlatmış oluyoruz.

4-Yabancı ot engeli oluşturun.

Yabancı otların oluşmaması için bir sonraki adım organik bir yabancı ot engeli oluşturmak.

Bu engelin altında çıkan otlar ölecek ve hızlı bir şekilde toprak solucanları için besin haline gelecek. Aslında gerçek bir ormanda bu oluşturduğumuz ot engelinin bir karşılığı yok. Çünkü ağaçların altında yabancı otlar ışık almadıkları için büyüyemiyorlar.

Yabancı ot engeli için kullanılabilecek malzemeler; 4-6 sayfa gazete, karton kutu ve giyilmiş gazete olabilir. Muz yaprakları ya da başka geniş yaprak eğer bir kaç tabaka olarak kullanılırsa aynı işi görebilir. Bu katmanda köklerin etrafında hava sirkülasyonu için bir boşluk bırakın.

5- Kompost tabakası (3.Yaprak)
Bu tabakayı yabancı ot engelinin hemen üzerinde oluşturun. Bu katmanda yabancı ot bulunmamalı. Malzeme olarak kompost, çim artıkları, deniz yosunu, yapraklar kullanılabilir. Bu tabakanın yüksekliği 8 cm civarında olabilir.

6- En üst tabaka (4.Yaprak)
En üstteki örtü tabakası orman üzerine yeni düşen yapraklara benziyor. Bu katmanda yapraklar, küçük dallar,saman, ekin sapı, parçalanmış budama artıkları, ağaç kabuğu gibi malzemeler kullanılabilir.

Ağaçların malçlanması

Bu yöntem yukarıdaki adımların biraz değiştirilmiş halidir. Eğer malç uygulamasının yararlarından emin değilseniz bir kısmına uygulayın, bir kısmına uygulamayın. Böylece yararlarını gözünüzle görebileceksiniz.

1- Dikim yerini hazırlayın ve fidanı her zaman yaptığınız gibi dikin.
2- Ağacın etrafını 0,5-1 metre çapında tavuk gübresi gibi azot içeren bir gübre ile kaplayın. İyice sulayın.
3- Hava sirkülasyonu için ağacın etrafında 15 cm bir boşluk bırakacak şekilde ağacın etrafında yüzük şeklinde bir yabancı ot engeli oluşturun.
4- 15 cm. yüksekliğinde malç ya da kompost serin. Aynı şekilde ağacın gövdesinden itibaren hava sirkülasyonu için bir miktar boşluk bırakın.
5- Hava sirkülasyonu için gövdeden itibaren bir miktar boşluk bıraktığınıza emin olun. Aksi halde malç kök çürüklüklerine neden olabilir.

Dikkat edilmesi, özen gösterilmesi gereken noktalar
Malç uygulamanın faydaları, olumsuz yönlerine göre daha ağır bassa da aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekiyor.
- Salyangoz, sümüklü böcek gibi hayvanlar malça bayılır.
- Kümes hayvanları malç içinde eşelemeyi severler.
- Kemirgenler için malç sıcak bir yuva olabilir.

Neler oluyor?
Malç kaplandıktan sonra toprak örtülmüş ve yabancı otlardan arınmış oluyor. Zamanla malç için kullanılan malzemeler aşağıdan yukarı doğru ayrışarak katmanın yüksekliği azalacak. Bu olay sıcak ve nemli iklimlerde hızlı gerçekleşiyor.
Tekrar bir yabancı ot engeli oluşturmaya gerek yoktur. Gerektiği zaman fosfor ve kalsiyum gibi mineral maddeler eklenebilir. Ancak çoğu zaman sadece üst malç tabakasını yenilemek yeterli olacaktır.

Avustralya Yerleşik Tarım Araştırma İstasyonunun sayfasında konuyla ilgili daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Soil Biology Permaculture Research Institute - Permaculture Forums, Courses, Information & News

Sheet Mulching & Useful Plants - Bill Mollison - YouTube

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 16:25   #3399
Ağaç Dostu

Teşekkürler formullaone. Çok fark yok o zaman yapraklanma açısından yerli çeşitlerle chandler arasında. Balıkesir civarında nisan 25 e kadar kırağı don olma ihtimali var. Chandler ında kırağı veya don tehlikesi var diyebiliriz o zaman. Muhtemelen pedrolarda açıyordur.

Eski 14-04-2013, 18:47   #3400
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkürler formullaone. Çok fark yok o zaman yapraklanma açısından yerli çeşitlerle chandler arasında. Balıkesir civarında nisan 25 e kadar kırağı don olma ihtimali var. Chandler ında kırağı veya don tehlikesi var diyebiliriz o zaman. Muhtemelen pedrolarda açıyordur.
Chandler'lar daha yeni uyanmaya başladı,yerli çeşitler ise 20 gün önce uyandılar..Chandler çeşidinin tamamen uyanması ay sonunu bulur.Fernor ise mayısın 10 unu bulur.Aslında hem balıkesirli hem de chandler bahçesi olan sayın LİLİUM bu sorunuza en doğru cevabı vericek kişidir bence.Kendisinin ağaçları büyük,bizimkiler daha küçük sayılır.

ladikli beğendi.
Eski 14-04-2013, 20:08   #3401
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
chandler ve pedro yeni uyandılar fernor gözler patlamak üzere

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 20:47   #3402
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Sn.musculus yanlış anlamayın, diğer bahçe sahibi arkadaşlar da yanlış anlamasın kimseye şuraya yazın falan demek haddim değil ama ''ceviz cinsleri arası karşılaştırma'' konu başlığımız var, orayı daha aktif kullanırsak daha iyi olur.Hangi cinsin hangi bölgede, hangi yükseltide çiçek açma, yaprak dökme, hasat tarihi vb.birçok bilgiye daha kolay ve düzenli ulaşır karşılaştırmada yapabiliriz..
Diye düşünüyorum

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 12:56   #3403
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
14 Nisan itibariyle Chandler ve Franguette' lerde hiçbir uyanma belirtisi yok. (Tekirdağ)

m.gökhan beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 15:30   #3404
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba Kaman/Kırşehirde ilk uyanan nisanın ilk günleri maraş cevizi ikincisi kamanın yerli ceviz çeşidi, üçüncü başka bir yerli çeşit.Cahndlerde ve akça 1 de uyanma daha yok.

ladikli ve m.gökhan beğendi.
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 18:01   #3405
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Merhabalar 2 sene önce Bandırma sahil yeniceli büyük bir fidancıdan almış olduğum chandler fidanlarım mart sonu nisan başında uyandılar yer BARTIN merkez rakım 15 denize uzaklık 5 km ayrıca bu sene ocak ayında Bursalı önemli bir fidancıdan almış olduğum chandler ve franguette fidanlarım 15 nisan itibariyle daha yeni tomurcuklar patlamaya başladı yer aynı yer rakım aynı sıcaklık aynı neden farklı zamanlarda uyanma oluyor aklımda soru işaretleri kalıyor acaba sahil yeniceli fidancı bana yerli fidanmı gönderdi fidanlarda erkek ve dişi çiçekler mevcut acaba bunların hangisi ismine doğru lütfen ceviz dostları cevap yazsın saygılar selamlar.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 19:11   #3406
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Merhabalar 2 sene önce Bandırma sahil yeniceli büyük bir fidancıdan almış olduğum chandler fidanlarım mart sonu nisan başında uyandılar yer BARTIN merkez rakım 15 denize uzaklık 5 km ayrıca bu sene ocak ayında Bursalı önemli bir fidancıdan almış olduğum chandler ve franguette fidanlarım 15 nisan itibariyle daha yeni tomurcuklar patlamaya başladı yer aynı yer rakım aynı sıcaklık aynı neden farklı zamanlarda uyanma oluyor aklımda soru işaretleri kalıyor acaba sahil yeniceli fidancı bana yerli fidanmı gönderdi fidanlarda erkek ve dişi çiçekler mevcut acaba bunların hangisi ismine doğru lütfen ceviz dostları cevap yazsın saygılar selamlar.
Yeni dikilen ceviz ile eski ceviz arasında farklar olabilir. yeni cevizlerin kök sistemi henüz toprağı tam kavramadı. Seneye belli olur.2 Yıl önceki fidanların tohumlarını anlıyan arkadaşlara göster.Bu sene aldığın fidanlardada arada 1-2 ceviz olur karşılaştır belli olur.İsmine doğru konusunda bursa daha güvenilir. Denemelerimiz var.

ladikli beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 22:16   #3407
Ağaç Dostu

Ağaçlarda geç uyanma demek sonbaharda geç yaprak dökmesi demektir. Dolayısıyla ilkbahar geç donlarından etkilenme ihtimali az görünse bile sonbahar erken donlarından sürgünler etkilenmektedir. İlkbahar donlarından kurtulan ceviz çeşitleri sonbahar donlarından etkilenme ihtimali daha fazla. Devemizi sağlam kazığa bağlayıp ALLAH A tevekkül etmek prensibimiz olmalı hepimizin...Veren de alan da ALLAH...

Eski 15-04-2013, 22:38   #3408
Ağaç Dostu

Alıntı:
3-4 yaşındaki ceviz fidanlarının, 1 yaşındaki ceviz fidanlarına göre önce yapraklanması gayet normaldir. Yerli cevizlerde de aynı durum sözkonusu. 10-15 gün fark ediyo. Bandırma Sahilyenicede sorun yok yani.Bende fidanları onlardan aldım. Maşaallah hepsi çok iyi.

Eski 16-04-2013, 13:41   #3409
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
*** arkadaşlar öncelikle aranıza yeni katıldım siteyi inceledim çok faydalı bilgilerin olduğunu gördüm... Sizlerin tecrubelerinize dayanarak bir iki sorum olacak.
Ben 20 dönüm aşılı ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum kuracağım il ankara şereflikoçhisar ilçesinde (rakım yaklaşık 985)
1- çeşit olarak kaman 1 düşünüyorum
2- başka hangi çeşitler dikilebilir
3- mavi sertifikalı fidanlar duydum bunların sarı sertifikayla farkı nedir
yanıtlarından dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.

parlasanteberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 14:13   #3410
Ağaç Dostu

Herkese selam,

Bu yıl çok yağışlı geçmesinden dolayı Antraknoz hastalığının daha sık görüleceğini tahmin ediyorum. Bu yüzden biran önce tedbirlerimizi almamız gerekiyor.

Maneb kullanmayı düşünüyorum fakat bu ilacı ne zaman atmam gektiğini çözemedim. Yok fare kulağı yok kedi kulağı işin içinden çıkamadım. Bir ziraatçi arkadaşım "erkek çiçeklerin aktif olduğu dönemde hiçbir ilaç kullanma, tozlanmayı olumsuz etkilersin" dedi. Diğer taraftan bahçemde hersene olduğu gibi küçük küçük siyah tırtıllar gözükmeye başladı.

Cevizlerin an itibari ile fotorafı aşağıda.

1) Şu an kullanacağım ilaçlar tozlanmayı etkiler mi.?
2) Antraknoz ilacını ne zaman atmalıyım. ?
3) Antraknoz ilacı ile tırtıl ilacı beraber atılır mı. ?

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2013, 14:58   #3411
Ağaç Dostu

[QUOTE=juglandales;1139794]Herkese selam,

Bu yıl çok yağışlı geçmesinden dolayı Antraknoz hastalığının daha sık görüleceğini tahmin ediyorum. Bu yüzden biran önce tedbirlerimizi almamız gerekiyor.

Maneb kullanmayı düşünüyorum fakat bu ilacı ne zaman atmam gektiğini çözemedim. Yok fare kulağı yok kedi kulağı işin içinden çıkamadım. Bir ziraatçi arkadaşım "erkek çiçeklerin aktif olduğu dönemde hiçbir ilaç kullanma, tozlanmayı olumsuz etkilersin" dedi. Diğer taraftan bahçemde hersene olduğu gibi küçük küçük siyah tırtıllar gözükmeye başladı.

3) Antraknoz ilacı ile tırtıl ilacı beraber atılır mı. ?[/QUOT
Maneb 80 i cevizler kedi kulağındanken atmalısın. Ben 1.ilaçlamayı geçen hafta yaptım. Tozlanmayı etkileyeceğini sanmıyorum.Bende sorun olmadı en azından. 3-4 hafta arayla 3-4 kez atıyorum ben cevizlere. 2.3. ve 4. uygulamalarda insektisitle beraber atıyorum. Daha çok Bilecik ve şebin ler etkileniyo antraknozdan. Yalova daha dayanaklı sanki. Chandler için Lilium abinin söylediğine göre antraknoz sorunu yok. Daha da enteresanı gecen sene tırtıl vardı ağaçlarda. Korka korka attım insektisiti cevizler çiçekte olduğu için. Ama çok şükür tırtıllar ı öldüren ilaç ceviz çiçeklerine zarar vermedi. Ama bu her ağaç ın çiçeğine zarar vermez anlamını taşımaz. En iyi bilgi tecrübeyle oluyor. Birkaç ağaçta deneyip artısını eksisini gördükten sonra karar vermek gerek kanımca.

Eski 16-04-2013, 15:00   #3412
Ağaç Dostu

Alıntı:
14 Nisan itibariyle Chandler ve Franguette' lerde hiçbir uyanma belirtisi yok. (Tekirdağ)
Yukarıda resimlediğiniz ağaçlar bilecik-kaman mı?

Eski 16-04-2013, 15:11   #3413
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yukarıda resimlediğiniz ağaçlar bilecik-kaman mı?
Musculus deneyimlerinizi paylaşmanızdan ötürü çok teşekküe ederim. Resimlere yansyan cinsler ; en öndeki Bursa95 arkadakiler şebin, bilecik, kaman1

Eski 16-04-2013, 21:20   #3414
ism
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Sayın ağaç dostları.
Aranıza yeni katılan birisi olarak, emeği geçen herkese saygı ve selamlarımı sunuyorum
Forumu baştan aşağı okudum yeni olmasından dolayı olacakkialtay 1 ) adıyla tanımlanan ceviz türü hakkında bir yazıya ulaşamadım.Çeşit hakkında bilgi ve deneyimi olan arkadaşların paylaşmasını temenni ediyorum.

ism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 21:45   #3415
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Yeni dikilen ceviz ile eski ceviz arasında farklar olabilir. yeni cevizlerin kök sistemi henüz toprağı tam kavramadı. Seneye belli olur.2 Yıl önceki fidanların tohumlarını anlıyan arkadaşlara göster.Bu sene aldığın fidanlardada arada 1-2 ceviz olur karşılaştır belli olur.İsmine doğru konusunda bursa daha güvenilir. Denemelerimiz var.
Teşekkürler anlayan arkadaşlara tohumları göstereceğim yinede arada 20 günlük fark olması insanı düşündürüyor bursadan aldıklarım daha yeni tomurcuklanıyor 2 sene önce Bandırmadan aldıklarım nerdeyse 20 cm sürgün yaptı erkek ve dişi çiçekler belli oluyor.

Eski 16-04-2013, 21:47   #3416
Ağaç Dostu

Alıntı:
3-4 yaşındaki ceviz fidanlarının, 1 yaşındaki ceviz fidanlarına göre önce yapraklanması gayet normaldir. Yerli cevizlerde de aynı durum sözkonusu. 10-15 gün fark ediyo. Bandırma Sahilyenicede sorun yok yani.Bende fidanları onlardan aldım. Maşaallah hepsi çok iyi.
inşallah dediğin gibi sahil yenicede sorun olmaz bu sene meyveleri uzman kişilere göstereceğim ismine doğru çıkmazsa o fidancının adını burada ilan edeceğim saygılar selamlar.

Eski 16-04-2013, 22:02   #3417
Ağaç Dostu

Alıntı:
inşallah dediğin gibi sahil yenicede sorun olmaz bu sene meyveleri uzman kişilere göstereceğim ismine doğru çıkmazsa o fidancının adını burada ilan edeceğim saygılar selamlar.
Fidanlar bende de yanlış çıktı. 45 şebin 10 bilecik istedim. 19 şebin, 17 bilecik, 13 yalova1, 2 kaplan 86 çıktı. 4 ü de kurudu. Ama iyi ki de öyle çıkmış. Allah razı olsun Muammer Varlık ( Bandırma Sahilyeniceli fidancı) tan diyorum. Çünkü 4 ayrı cevizin kendilerine göre artıları var. Nehiri akışına bırakmak gerek bazen.
Ceviz fidanlarınıda baya uygun fiyata vermişti. Mevlanın dediği gibi kusurları örtmede gece gibi olmak gerek.

Eski 16-04-2013, 22:12   #3418
Ağaç Dostu

Elbette az çok herkesin kusuru olabilir.Yanlış fidanda satabilirler.Nitekim benim cevizlerde de yanlış çıktı. Ama ben cevizleri alırken bandırmada 4 tl ,garanti çıkar denilen yerlerde 19 tl idi. Tamamen garanti istiyosak o zaman fidan başına 19 tl vereceğiz ve hesap soracağız. Ben şahsen aynı paraya 5 ceviz fidanı alıyosam fidanları aldığım kişiye sadece ALLAH RAZI OLSUN derim. Kusurları örtmede gece gibi olalım ki umulurki RAHMAN da bizim kusurlarımızı örter...

Eski 16-04-2013, 22:45   #3419
Ağaç Dostu

bende 2 sene evvel tanesini 13 tl den almıştım 5 lirayada fidan vardı ama ben 13 tl yi tercih ettim inşallah ismine doğrudur.

Eski 16-04-2013, 23:06   #3420
Ağaç Dostu

[QUOTE=musculus;1139822]
Alıntı:
Herkese selam,

3) Antraknoz ilacı ile tırtıl ilacı beraber atılır mı. ?[/QUOT
Maneb 80 i cevizler kedi kulağındanken atmalısın. Ben 1.ilaçlamayı geçen hafta yaptım. Tozlanmayı etkileyeceğini sanmıyorum.Bende sorun olmadı en azından. 3-4 hafta arayla 3-4 kez atıyorum ben cevizlere. 2.3. ve 4. uygulamalarda insektisitle beraber atıyorum. Daha çok Bilecik ve şebin ler etkileniyo antraknozdan. Yalova daha dayanaklı sanki. Chandler için Lilium abinin söylediğine göre antraknoz sorunu yok. Daha da enteresanı gecen sene tırtıl vardı ağaçlarda. Korka korka attım insektisiti cevizler çiçekte olduğu için. Ama çok şükür tırtıllar ı öldüren ilaç ceviz çiçeklerine zarar vermedi. Ama bu her ağaç ın çiçeğine zarar vermez anlamını taşımaz. En iyi bilgi tecrübeyle oluyor. Birkaç ağaçta deneyip artısını eksisini gördükten sonra karar vermek gerek kanımca.
Bahsettiğiniz tırtıllardan geçen yıl bizim bahçemizde de bolca vardı,bu yıl yine var. Şu an küçükler ama havalar ısındıkça büyüyüp çoğalıcaklar. Bunlarla mücadelede ilaç dışında başka bir yöntem yok mudur? İlaçla hem kendimizi hem de doğayı zehirliyoruz istemeden.Ayrıca faydalı böcekleri de öldürüyoruz.Tırtıl orman kenarında çok olur derler ama bizim ormana yakın bahçemizde daha az var.Ormana uzak olanda daha çok var. Anlam veremedim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024