agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2013, 11:53   #3361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Sayın bozy bu arada ankaranin en soğuk ilçesi olmadan ile pursaklar diye biliyorum.benim koyum çankırı sınırına yakın.bizim koyde dolar aralık ayının ilk haftası ancak başlar.peki yerli olsa yine -15 de etkilenir mi.ilk yıllar içindi sıkıntı bu -15 yoksa herzaman sıkıntı yaratacak bir durum mu saygılar.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 11:54   #3362
Ağaç Dostu

Elmadag ve parmaklar en soğuk ilçeler.

Eski 30-03-2013, 12:18   #3363
Ağaç Dostu

Elmadag ve pursaklar bi türlü yazamadik.

Eski 30-03-2013, 19:22   #3364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adsay Mesajı Göster
ceviz yazın yüksek sıcaklardan etkilenir mi etkilenmez mi?
Evet ceviz yüksek yaz sıcaklıklarından etkilenir.

Eğer sıcaklık 40 °C'nin üzerine çıkarsa iç cevizde büzüşmesi, kararmalar görebilirsiniz. Ayrıca güneş yanıklığı nedeniyle cevizler zarar görür.

Örneğin Chandler cevizi iç büzüşmesine hassas bir ceviz çeşididir. Sadece sıcaklık değil eğer toprak zayıfsa iç cevizde büzüşme görebilirsiniz.

Sonra Maraş 18 yüksek sıcaklığa hassas bir ceviz çeşididir. Sıcaklığın sık sık 40°C'nin üzerine çıktığı bölgeler için uygun değildir.

Soğukla ilgili konu şudur.

Ceviz ağaçlarının bazıları kışın -20 °C bazıları -40 °C'ye kadar dayanabilir.

Ama asıl dikkat edilmesi gereken bundan ziyade ilkbahar geç ve sonbahar erken donlarıdır.

Cevizler uyanmaya başlarken sıcaklık -1 °C'ye düştüğünde tomurcuklar zarar görür. Bu nedenle ilkbahar geç donlarının olduğu bölgelerde geç yapraklanan ceviz çeşitlerini tercih etmek gerekiyor.

Ama bunu yaparken de yukarıda bahsettiğim gibi kışları sert geçen, karasal iklimin görüldüğü yerlerde Chandler gibi çok geç yapraklanan ceviz çeşitlerini seçmemek gerekiyor. Bunun nedeni çok geç yapraklanan çeşitler kışları sert geçen yerlere iyi uyum sağlayamıyor. Çok geç uyandığı için çok geç de meyve veriyor. Bu sefer ne oluyor? Yapraklıyken sonbahar erken donlarına yakalanıyor ve soğuktan zarar görüyor.

Bahçe kurarken yapılacak işlem çok basit.

Metorolojiden son 5 yıl ilkbahar geç ve sonbahar erken don tarihlerini öğrenmek. Sonra bölgenizdeki ceviz üretimi yapan üreticilerle, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerindeki teknik elemanlarla görüşerek uygun bir çeşit ve buna uygun tozlayıcı seçimi yapmak.

Araştırma istasyonundaki uzman arkadaşlardan yardım almanın da faydası var. Hatta bu konuda Sn. Sütyemez hocayla da görüşebilirsiniz.

CEVİZ HATTI » İletişim

İklim ile ilgili son konu da kışları çok ılıman geçen bölgeler de ceviz yetiştiriciliği için uygun değildir. Neden ? Çünkü cevizin bir soğuklama ihtiyacı var.

Ceviz için soğuklama gereksinimi +7 °C'nin altında 500 ila 2000 saat arasında değişir. Bu yüzden soğuklama ihtiyacı yüksek olan çeşitler kışı çok ılık geçen bölgelere dikilmemelidir. Aksi takdirde ne olacaktır? Soğuklanma ihtiyacını tamamlayamayan cevizlerin uyanması anormal olarak gecikecek, çiçeklenme ve ürün miktarında azalma görülecektir.

ladikli ve levents beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 19:51   #3365
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Balıkesirde 17-18 Mart geceleri hava sıcaklığı eksi derecelerdeydi.
Balıkesir İçin Mart Ayı Hava Durumu 2013 - Balıkesir Türkiye İçin AccuWeather Tahmini (TR)
Başta badem olmak üzere erik,şeftali gibi o günlerde çiçek açmış ağaçlarda çok büyük zararlanma oldu. CROPAİD adlı ilacı kullanmama rağmen don çiçekleri kuruttu adeta. Rahmanın vereceğinden daha fazla alamıyosunuz yani. Parana güvenip sigorta yaptırsan bu seferde don olmassa verdiğin paraya üzülüyorsun. Geçen sene haziran ayındada cevizlere dolu yağmış yarısı gitmişti yine ceviz meyvelerinin. Netice itibariyle ;
ALLAH I UNUTURSAK O DA BİZİ UNUTUYOR...

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 19:56   #3366
Ağaç Dostu

Hocam bilgi için tsk. Mesela chandler tam anlamıyla ne zaman uykuya yatar ve kısa hazırlanmış olur.mesela kasım 25 de döker ve kısa hazırlanır ve bundan sonra -20 dereceye kadar dayanır. Ve çok zarar görmez.peki yaprağıni tam dönmedi kaç dereceye kadar dayanır.yani hemen -1 oldu **** -3 oldu hemen zarar mi görür.saygılar.

Eski 30-03-2013, 20:11   #3367
Ağaç Dostu

Vermiş olduğunuz linkler california 2012 kasım ayına baktım 16 kasımda -6 derece olmuş ankarada baktım kasım 25 de -3 derece olmuş şimdi orda sonbahar don olmuyor da ankarada neden don oluyor.-6 california da sıcak -3 ankara soğukmu oluyor orda etkilenmiyorsa bence burda da etkilenmez güzel bakım olursa.

Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 30-03-2013, 20:15   #3368
Ağaç Dostu

Seni mi kıralım sedatkso şimdi. Olur diyorsan oluversin Ankarada chandler. 2 şubat 2012 tarihinde ankarada gerçekleşen havaya bakarmısın sedatkso.
http://www.accuweather.com/tr/tr/ank...onyr=2/01/2012
6 şubat 2012 balıkesir e bakarmısın.
http://www.accuweather.com/tr/tr/bal...onyr=2/01/2012
İllada chandler diyorsan
http://www.agaclar.net/forum/uzak-ba...i/20954-32.htm
Burdaki abi chandler profesörü bence...

Eski 30-03-2013, 20:25   #3369
Ağaç Dostu

Yok ondan degil yani baktım verilere o yüzden dedim.verilere bakarak konuştum. Olmaz mi neden öyle dediniz.

Eski 30-03-2013, 20:38   #3370
Ağaç Dostu

Evet geçen sene türkiyenin çoğu bölgesinde çok sert geçti kislar.ama bu sene öyle değildi.balıkesirde bile -15 olduysa buna bakıp o zaman hiçbir yerde ceviz ekemeyiz.her sene bu şekilde olacak değil alla bilir ama çok uzun zaman sonra bu soğuklar görüldü.şimdi sizin deyiminin bakarak ankarada ceviz yetiştirmek mantıklı görünmüyor.bu soğuklar belki 30 yıldır görülmüyordu.

Eski 30-03-2013, 23:38   #3371
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
peki yaprağıni tam dönmedi kaç dereceye kadar dayanır.yani hemen -1 oldu **** -3 oldu hemen zarar mi görür.
Eğer sonbahara yapraklı ve tam pişkinleşmemiş olarak giren ceviz fidanları eğer sıcaklık 1 - 2 gece -2 °C'nin altına düşerse don zararı görmeye başlıyorlar. Ağacın kuzey ve güney taraflarında don zararını görebilirsiniz.

Ağaçların yaklaşık yarısını 1-1 oranında beyaz su bazlı (lateks) boya ile boyadıklarında bu oran oldukça düşmüş.

http://walnutresearch.ucdavis.edu/2001/2001_205.pdf

İlkbahar geç donlarında ise hem dişi hem de erkek çiçekler dondan zarar görebiliyor.

Gene daha önce bağlantısını verdiğim ceviz eylem planında cevizlerin, tomurcukların kapalı ancak renklendikleri dönemde 30 dakikalık bir süre için -1 °C'lik sıcaklığa dayanabildikleri belirtiliyor.

Zaten zirai don denilince özellikle gece yarısından başlayıp sabaha kadar kritik sıcaklıklara düşen bir meteoroloji olayını kasdediyoruz.

Eski 31-03-2013, 00:48   #3372
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
Vermiş olduğunuz linkler california 2012 kasım ayına baktım 16 kasımda -6 derece olmuş
Chandler cevizinin Kaliforniya şartlarında hangi tarihte yaprak döktüğünü bilmiyoruz. Ama eğer yapraklı olarak sonbahar donlarına yakalansa bile bu demek değil ki -2 derecenin altında sıcaklıklarda tüm cevizler gidiyor. Cevizler zarar görüyor. Hatta aralarında kuruyanlar da olabilir. Ama bu zarar şekli ağaç için iyi bir gübreleme programı yapılıp yapılmadığına, don olayının süresine ve sıcaklıkların ani bir değişim gösterip göstermediğine göre değişiyor.

Burada anlatılanlara göre Kaliforniya ceviz yetiştiricilerinin karşılaştıkları en büyük problem tam tersine sıcaklıkların artması. Yani iklimlerin ısınması nedeniyle cevizlerin kış soğuklama ihtiyacını karşılayamaması. Bu noktada Kaliforniya'nın bir bölgesinde yapılan bir çalışmada tüm cevizlerin %30'unun kış soğuklama ihtiyacını karşılayamadığı tespit edilmiş. Bu da çiçek açmada düzensizliklere ve dolayısıyla verim düşüklüğüne neden oluyor. Her ne kadar bir takım kimyasallarla müdahale ederek bunu engellemeye çalışsalar da kış soğuklama ihtiyacının karşılanamaması önemli bir problem.

Ayrıca cevizin ani sıcaklık değişimlerine ve dünya çapında iklim değişikliklerine en hassas bitkilerden bir tanesi olduğu söyleniyor.

http://theconversation.com/walnuts-a...o-climate-4564

Eğer biz Türk ceviz yetiştiricileri olarak bunu bir fırsata çevirebilirsek, cevizde de belki ileriki yıllarda ilk 3 ülke arasına girebiliriz.

http://lawr.ucdavis.edu/newsletter/w...news_hires.pdf

Gene ceviz durgun döneme girdikten sonra kış sıcaklıkları -20 °C özellikle yabancı ceviz çeşitlerinin bu sıcaklıklara kadar zarar görmediğini düşünebiliriz. Ama Anadolu'da binlerce yıldır ceviz yetiştiğini düşünürsek yerli çeşitlerin -40 °C 'lere kadar dayanabildiğini düşünmek sebep sonuç ilişkisinden giderek sanırım yanlış olmaz. Ama bu konuda yapılan bilimsel bir çalışmaya rastlamadım.

Eski 31-03-2013, 15:18   #3373
Ağaç Dostu

hocam bılgıler ıcın ***.yani butun olumsuzlukları olumlu hale getırebılırsek **** mucadele etmeyı bılırsek kazanan bız oluruz.olmuyor deyıp pes etmek olmaz.saygılar

Eski 06-04-2013, 19:02   #3374
Yeni Üye

bukalemune's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2005
selamlar
izmir- urla zeytinler köyünde 2 dönüm kadar arsama çeşitli meyve ağaçları dikmeyi düşünüyorum.
Ceviz o bölgede yetişir mi? yetişirse hangi tür uygun acaba? benim arsam deniz kenarında değil, ormanlık alanda.
Ceviz salgıladığı juglon nedeniyle diğer bitkilere zarar veriyormuş, bu durumda diğer ağaçları en az ne kadar mesafe ile dikmeliyim?

ceviz için sanırım ideal aralık 10x10, 3 ağaç dikersem ileride tüm ihtiyacımı karşılar sanırım.
fakat çok alan kaplıyor, altında da sebze yetişmeyecek tüm alan boş kalacak ceviz yüzünden

bukalemune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 11:45   #3375
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bukalemune Mesajı Göster
selamlar
izmir- urla zeytinler köyünde 2 dönüm kadar arsama çeşitli meyve ağaçları dikmeyi düşünüyorum.
Ceviz o bölgede yetişir mi? yetişirse hangi tür uygun acaba?
Bu noktada rakım, iklim, toprak yapısı, sulama durumu vb. bilmeden net bir tavsiye yapmak zor.

Size tavsiyem yerel üreticilerden bölgede ceviz yetişip yetişmediğini öğrenmeniz.

Ceviz için soğuklama gereksinimi +7 °C'nin altında 500 ila 2000 saat arasında değişir. Eğer bölge kışın soğuklama ihtiyacını karşılayamayacak kadar ılık geçiyorsa ürün miktarında azalma görebilirsiniz.

Rakım olarak, deniz seviyesine yakın rakımlar için Yalova-2 tozlayıcı olarak da Yalova-3 çeşitlerinin uygun olabileceğini düşünüyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bukalemune Mesajı Göster
Ceviz salgıladığı juglon nedeniyle diğer bitkilere zarar veriyormuş, bu durumda diğer ağaçları en az ne kadar mesafe ile dikmeliyim?
Olgun bir ceviz ağacı için bu mesafe gövdeden itibaren 15 metre ila 25 metre arasında değişebiliyor.

Black Walnut Toxicity to Plants, Humans and Horses, HYG-1148-93

Kiraz, nektarin, erik, şeftali gibi meyveler cevizin salgıladığı bu maddeye dayanıklı. Ayrıca diğer meyve ağaçlarını sırta dikim yapabilirsiniz.

ncp1963 ve ladikli beğendi.
Eski 07-04-2013, 20:42   #3376
Yeni Üye

bukalemune's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2005
teşekkürler sayın Erdem
artık orada araştırma yaparak dediğiniz gibi uygun tür varsa dikerim, **** hiç dikmem
25 metre sonra diğer ağaçları dikeceksem dikecek yer kalmıyor

bukalemune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 13:14   #3377
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
Değerli arkadaşlar 06 nisan da ilk denemem olan kalem aşılarımı yaptım.İNŞALLAH ALLAHIN izniyle tutar.Bağlamış oldugum aşı bantlarını kaç gün sonra çözmem gerektiği konusun da bana yardımcı olursanız çok memnun olurum .aşı bağlarını sıkı sıkı bağladım esnemesi söz konusu deil kendiliğinden esnemesi çok zor ) teşekkürler

ladikli beğendi.
vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 14:11   #3378
ism
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Sayın ağaç dostu arkadaşlar. Sizlerin, başlangıçtan buyana yapmış olduğunuz değerli paylaşımlar doğrultusunda kendi baçemi, baba ocağımda oluşturdum.Bu aşamadan sonra,görsel bilgilenmenin daha yararlı olacağını umuyorum.Batıkaradeniz bölgesinde daha önceden oluşturulmuş kapama ceviz bahçesi olan,diyaloğa acık arkadaşların bahçelerini görmek arzusundayım.Bilgi ve görgü alışverişi önemlidir.

ladikli beğendi.
ism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 12:37   #3379
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Herkese selam,

Bahçemdeki yerli çeşitler tomurcuklarını patlattı. Chandler'larda henüz uyanma belirtisi yok. Toprak tahlillerinde fosfor oranı düşük çıkmakta.Toprakta kil ve kireç oranı yüksek olması ve içeriğinde Kükürt bulundurmasından dolayı azotu Amonyum Sulfat olarak atmayı düşünüyorum.

Ağaç gövdesine yaklaşmadan taç izdüşümüne, toprakla karıştırarak, Ağacın her yaşı için 150 gramı 3 eşit parçada vermeyi düşünüyorum.

Çeşitli kaynaklarda ağacın her yaşı için 100-150 gram azot uygulaması önerilmektedir. Dolayısı ile 6 yaşındaki bir ağaca toplamda verilecek azot miktarı 6x150=900 gram eder. (Amonyum Sulfat %21 Azot ihtiva etmekte). Bu da Ağaç başı 4285 gram AS eder.

Uygulamayı düşündüğüm azot miktarının doğru olup olmadığını değerlendirebilir misiniz.?

aviator34 ve ladikli beğendi.

Düzenleyen juglandales : 09-04-2013 saat 13:47
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 13:02   #3380
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Herkese selam,

Bahçemdeki yerli çeşitler tomurcuklarını patlattı. Chandler'larda henüz uyanma belirtisi yok. Toprak tahlillerinde fosfor oranı düşük çıkmakta.Toprakta kil ve kireç oranı yüksek olması ve içeriğinde Kükürt bulundurmasından dolayı azotu Amonyum Sulfat olarak atmayı düşünüyorum.

Ağaç gövdesine yaklaşmadan taç izdüşümüne, toprakla karıştırarak, Ağacın her yaşı için 150 gramı 3 eşit parçada vermeyi düşünüyorum.

Çeşitli kaynaklarda ağacın her yaşı için 100-150 gram azot önerilmekte. Dolayısı ile 6 yaşındaki bir ağaca toplamda verilecek azot miktarı 6x150=900 gram eder. (Amonyum Sulfat %21 Azot ihtiva etmekte). Bu da Ağaç başı 4285 gram AS eder.

Uygulamayı düşündüğüm azot miktarının doğru olup olmadığını ve bu azotu tam olarak uygulama zamanını değerlendirebilir misiniz.?
Güzel bir soru sormuşsunuz.
cevabını bende bekleyeceğim...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 13:14   #3381
Ağaç Dostu

Sayın vizyon_78,

Ben hala ceviz aşılarını yapmadım. Sıcaklıkların 26.7 °C'e ulaşmasını bekliyorum.

Aşı yaptıktan sonra, aşının kaynaması 4-6 hafta kadar sürebilir. Eğer aşı kaynamışsa, aşı bağı aşının kalınlığa büyümesini engellemeye çalışır. Buna aşı ustaları aşı bağının aşıyı boğması derler. Böyle bir durumda aşı bağını çözmeniz veya kesmeniz gerekir.

Ben Selahattin Hoca'dan aşı çakısı almıştım. O da sağolsun aşı bağı göndermişti. Bu muşambadan aşı bağlarının özelliği aşıyı yaptıktan sonra çözmeye gerek yok. Kendiliğinden sıcakta dağılıyor.

Sayın juglandales,

Azotlu gübre uygulamasını kış ortasında veya erken ilkbaharda (Mart-Nisan) ayında yapabilirsiniz. İlk sene fosforlu gübreleme tavsiye etmiyorum.

Sonra gövdeden yaklaşık bir karış kadar boşluk bırakacak ve ağaç tacını kaplayacak şekilde malçlama uygulaması yapabilirsiniz.

Doğru gübre miktarı konusunda size tavsiyem toprak örneğini analiz için Eğirdir Meyvecilik Araştırma İstasyonuna gönderirseniz, kullandığınız sulama yöntemine göre atılacak uygun gübre miktarlarını öğrenebilirsiniz.

Toprak analizi desteğinden sonra pıtırak gibi her yere toprak analizi laboratuvarı kuruldu. Özellikle özel laboratuvarlardan gelen sonuçların sağlıklı olmadığını söyleyebilirim.

ladikli, ism ve Hamdi Ayhan beğendi.

Düzenleyen Erdem : 09-04-2013 saat 15:34
Eski 09-04-2013, 17:35   #3382
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
gübreleme

ben ekteki linkteki gibi gübreleme yapıyorum özel laboratuvarların bir çoğu hakkaten tadını kaçırmış durumda adamlar 28 tl ye toprak tahlili yapıyor ben tathlil başına 100 tl ödedim her derinlik için 100 tl şimdi benmi aptalım diye düşünmeden edemiyor insan ama gelen analiz sonuçlarını ve gübreleme önerilerini görünce yok ben doğru yapmışım demekten kendimi alamıyorum

iyi bir özel laboratuvarın farkı şu oluyor tahlil referans numarası ile telefonda bilgi alışverişi yapabiliyorsunuz.. ben en az dört kez arayıp kafama takılan gübreleme önerileri hakkında bilgi aldım..

ekteki tablo dikimden bir yıl sonra yapılacak gübreleme,dikim öncesi içinde vardı..

toprak analizi ve gübreleme programı deyip geçmeden ciddi yerlerde analizimizi yaptırırsak hiç sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum..

http://www.agaclar.net/forum/1100772-post299.htm

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 19:26   #3383
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Güzel bir soru sormuşsunuz.
cevabını bende bekleyeceğim...
İngilizce'niz varsa şu link faydalı olacaktır

Nitrogen Budget for Walnuts
http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/C881/...gen_budget.pdf

aviator34 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 19:43   #3384
Ağaç Dostu

Bu noktada Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonunu tek geçerim

Nedenine gelince her konunun ayrı bir uzmanı var. Kiraz, elma, ceviz vs.. Hatta sadece toprak analizi, gübreleme, bitki sağlığı konusunda uzman arkadaşlar var.

Ben resmen bir armudu sökdüm Bitki sağlığı bölümüne gönderdim.

Sonra 2 sene önce elmada sıvı gübreleme programı yapayım demiştim. 2-3 hafta uğraştım. Sağolsun Kadir Uçgun beyin çok yardımı olmuştu. Şimdi ben o soruları bu hatalı dediğim toprak analizini yapanlara sorsam bırakın yanıt vermek, neden bahsettiğimi bile pek anlayacaklarını sanmıyorum

Gene Cenk Küçükyumuk bey de Türkiye çapında sulama, gübreleme konusunda uzman bir arkadaş.

Bakın ben de size Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonunun örnek bir analiz sonucunu göstereyim.

http://www.marim.gov.tr/sonucraporornek.pdf

Gerçekten meyvecilikte toprak ve yaprak analizleri önemli.

Meyvecilikte toprak ve yaprak analizleri - YouTube

Eski 09-04-2013, 19:47   #3385
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Herkese selam,

Çeşitli kaynaklarda ağacın her yaşı için 100-150 gram azot uygulaması önerilmektedir. Dolayısı ile 6 yaşındaki bir ağaca toplamda verilecek azot miktarı 6x150=900 gram eder. (Amonyum Sulfat %21 Azot ihtiva etmekte). Bu da Ağaç başı 4285 gram AS eder.

Uygulamayı düşündüğüm azot miktarının doğru olup olmadığını değerlendirebilir misiniz.?
6 yaşındaki ağaç için bana biraz fazla gibi geldi. içinde kükürt olması toprak düzenleyici etki de yapar güzel olur ama önümüz yaz toprak analizine göre gübreleme yap azot için amanyum sülfat iyi. Birde ceviz kükürt ü sever mantar içinde iyi. Dozunu iyi ayarla 6 yaşındaki ağaçların sağlıklı olsun.Kolay gelsin bol ürünler.

juglandales ve ladikli beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 20:30   #3386
Ağaç Dostu

Gübreleme için formül aşağıdaki adreste belirtilmiştir.
http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/2147.htm
Ama bana sorarsanız fenni gübre yerine koyun-keçi gübresi kullanın.

Eski 10-04-2013, 03:52   #3387
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Ceviz bahçesindeki bin 100 ağacı kestiler
10.04.2013 Ordu'nun Ulubey ilçesinde bin 100 ceviz ağacı kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından köklerinden kesildi. Karadeniz'in en büyük ceviz bahçesi olan arazide ceviz yetiştiriren Seçkin Poyraz, gece yapıldığı tahmin edilen ağaç katliamının şahsına değil Ordu ve Karadeniz Bölgesine yönelik olduğunu söyledi. Hiç kimseyle bir husumeti olmadığını ifade eden Poyraz, "Bazıları bölgede yeni tarım ürünü olarak cevizi görmek istemiyor. 70 dönüm arazideki ceviz ağaçları 6 yaşındaydı. Bu sene yaklaşık 100 bin liralık mahsul bekliyordum. Toplam zararım iki milyon lira" dedi. CİHAN

adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 20:38   #3388
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adembaba1 Mesajı Göster
Ceviz bahçesindeki bin 100 ağacı kestiler
10.04.2013 Ordu'nun Ulubey ilçesinde bin 100 ceviz ağacı kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından köklerinden kesildi. Karadeniz'in en büyük ceviz bahçesi olan arazide ceviz yetiştiriren Seçkin Poyraz, gece yapıldığı tahmin edilen ağaç katliamının şahsına değil Ordu ve Karadeniz Bölgesine yönelik olduğunu söyledi. Hiç kimseyle bir husumeti olmadığını ifade eden Poyraz, "Bazıları bölgede yeni tarım ürünü olarak cevizi görmek istemiyor. 70 dönüm arazideki ceviz ağaçları 6 yaşındaydı. Bu sene yaklaşık 100 bin liralık mahsul bekliyordum. Toplam zararım iki milyon lira" dedi. CİHAN
Bunu yapanlar insan mı acaba çok merak ediyorum.Gel de bunların o cevizleri kesen ellerini kesme.İşin içinde başka iş yoksa söylenildiği gibi yeni tarım ürünlerini engellemek için yapıldıysa (ki böyle bişey üç beş kişinin yapacağı iş değil organize bişey) bunlar en büyük cezayı hakediyor.Malesef bunu yapanlar yakalansa bile en fazla 2-3 yıl alırlar.Ülkemizde suç işlemek o kadar kolay ki ceza zaten hiç yok, nerdeyse ödül verecekler.Dogal olarak da insanlar cezayı kendileri veriyor.Böyle bişeyin bana yapıldığını düşünüyorum da katil olurdum herhalde..

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 21:41   #3389
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
ben ekteki linkteki gibi gübreleme yapıyorum özel laboratuvarların bir çoğu hakkaten tadını kaçırmış durumda adamlar 28 tl ye toprak tahlili yapıyor ben tathlil başına 100 tl ödedim her derinlik için 100 tl şimdi benmi aptalım diye düşünmeden edemiyor insan ama gelen analiz sonuçlarını ve gübreleme önerilerini görünce yok ben doğru yapmışım demekten kendimi alamıyorum

iyi bir özel laboratuvarın farkı şu oluyor tahlil referans numarası ile telefonda bilgi alışverişi yapabiliyorsunuz.. ben en az dört kez arayıp kafama takılan gübreleme önerileri hakkında bilgi aldım..

ekteki tablo dikimden bir yıl sonra yapılacak gübreleme,dikim öncesi içinde vardı..

toprak analizi ve gübreleme programı deyip geçmeden ciddi yerlerde analizimizi yaptırırsak hiç sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum..

http://www.agaclar.net/forum/1100772-post299.htm

Merhabalar ncp1963 sanırım Antalya daki laben'den bahsediyorsunuz

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 06:10   #3390
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Bunu yapanlar insan mı acaba çok merak ediyorum.Gel de bunların o cevizleri kesen ellerini kesme.İşin içinde başka iş yoksa söylenildiği gibi yeni tarım ürünlerini engellemek için yapıldıysa (ki böyle bişey üç beş kişinin yapacağı iş değil organize bişey) bunlar en büyük cezayı hakediyor.Malesef bunu yapanlar yakalansa bile en fazla 2-3 yıl alırlar.Ülkemizde suç işlemek o kadar kolay ki ceza zaten hiç yok, nerdeyse ödül verecekler.Dogal olarak da insanlar cezayı kendileri veriyor.Böyle bişeyin bana yapıldığını düşünüyorum da katil olurdum herhalde..
Ben hayatimda yeni bir tarim urunun tarlaya baskin yaparak ,keserek engellendigini hic duymadim,hem 70 dekar ceviz dikildi diye butun karadeniz findiklari sokup cevizmi dikecek?bu isde baska bir is var,yeni bir urunun engellenmesi!?cocukca bir sey bence.

adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024