View Single Post
Eski 09-04-2013, 19:47   #3385
ömür-uşak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Herkese selam,

Bahçemdeki yerli çeşitler tomurcuklarını patlattı. Chandler'larda henüz uyanma belirtisi yok. Toprak tahlillerinde fosfor oranı düşük çıkmakta.Toprakta kil ve kireç oranı yüksek olması ve içeriğinde Kükürt bulundurmasından dolayı azotu Amonyum Sulfat olarak atmayı düşünüyorum.

Ağaç gövdesine yaklaşmadan taç izdüşümüne, toprakla karıştırarak, Ağacın her yaşı için 150 gramı 3 eşit parçada vermeyi düşünüyorum.

Çeşitli kaynaklarda ağacın her yaşı için 100-150 gram azot uygulaması önerilmektedir. Dolayısı ile 6 yaşındaki bir ağaca toplamda verilecek azot miktarı 6x150=900 gram eder. (Amonyum Sulfat %21 Azot ihtiva etmekte). Bu da Ağaç başı 4285 gram AS eder.

Uygulamayı düşündüğüm azot miktarının doğru olup olmadığını değerlendirebilir misiniz.?
6 yaşındaki ağaç için bana biraz fazla gibi geldi. içinde kükürt olması toprak düzenleyici etki de yapar güzel olur ama önümüz yaz toprak analizine göre gübreleme yap azot için amanyum sülfat iyi. Birde ceviz kükürt ü sever mantar içinde iyi. Dozunu iyi ayarla 6 yaşındaki ağaçların sağlıklı olsun.Kolay gelsin bol ürünler.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön