agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2013, 12:38   #3151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Değerli bilgilerini bekliyoruz sayın lillium sensiz olmaz burası

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 14:46   #3152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2012
---------------------------------------------------------------------------
BU çalışmanın sonucu hakkında bilgisi olan varmı???

Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Entegre Projesi 106 G 152

tübitak destekli 2008 şubatta başlanmış 4 yıl süreli demekki çalışma bitmiş

sonuç ne olmuş ??

türkiyenin 14 ayrı bölgesinde dikimler yapılıp izleme alınmış ama sonuç nerede ????

bir kaç yerde çalışmanın bittiğini okudum ama sonuca ulaşamadım

bulabilir paylaşırsanız çok sevinirim...
-------------------------------------------------------------------------
devlet bir proje başlatmış ama bir türlü sonucuna ulaşamadım. hatta bir yerde projeyi üstlenen hocaların projeye zaman ayırmayıp ilgilenmedikleri için tubitakla sorunlar yaşandığı hakkında yazılar okudum[/QUOTE]

Projede gecikmeler olduğu doğru. 2012 Aralık sonunda ise proje sonlanmış,
Bugün Kurumun Akademik ağından erişerek kontrol ettim. Şu anda erken olduğu için ilgili doküman kütüphaneye henüz girmemiş.
Bilginize.

ncp1963 beğendi.
servi-3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 17:04   #3153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi servi-3 Mesajı Göster
---------------------------------------------------------------------------
BU çalışmanın sonucu hakkında bilgisi olan varmı???

Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Entegre Projesi 106 G 152

tübitak destekli 2008 şubatta başlanmış 4 yıl süreli demekki çalışma bitmiş

sonuç ne olmuş ??

türkiyenin 14 ayrı bölgesinde dikimler yapılıp izleme alınmış ama sonuç nerede ????

bir kaç yerde çalışmanın bittiğini okudum ama sonuca ulaşamadım

bulabilir paylaşırsanız çok sevinirim...
-------------------------------------------------------------------------
devlet bir proje başlatmış ama bir türlü sonucuna ulaşamadım. hatta bir yerde projeyi üstlenen hocaların projeye zaman ayırmayıp ilgilenmedikleri için tubitakla sorunlar yaşandığı hakkında yazılar okudum

Projede gecikmeler olduğu doğru. 2012 Aralık sonunda ise proje sonlanmış,
Bugün Kurumun Akademik ağından erişerek kontrol ettim. Şu anda erken olduğu için ilgili doküman kütüphaneye henüz girmemiş.
Bilginize.[/QUOTE]

ilginize teşekkürler

güzel bir çalışma olduğu kanısındayım yayınlanmasını dört gözle bekliyorum

Düzenleyen ncp1963 : 12-01-2013 saat 08:08
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 12:37   #3154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Saksıda ceviz ağacı olur mu?
Bahçede kendiliğinden çıkan 2 yaşındaki fideyi saksıya almak istiyorum..
Kestane ağacı olur da ceviz neden olmasın diye düşünüyorum..
En önemlisi saksıda meyve verir mi?

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 16:21   #3155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Kesinlikle vermez
kendinize güzel bir bahçe temin etmelisiniz

selis beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 20:00   #3156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Herkese merhaba arkadaşlar. En sonunda fidanlarımı toprakla buluşturdum inşallah hepsi tutar sağlıklı birer ağaç olur 25 dekar araziye 7*7.5 metre mesafeyle 475 fidanı 4 günde 5 kişi ancak dikebildik. İşaretlerken fidan dikim tahtası kullanmadığımız için sıkıntılar yaşadık herkese fidan dikim tahtası kullanmayı şiddetle tavsiye ediyorum

Ektiğim 475 fidanın 450si chandler, 15 tanesi franquette ve 10 tanesi de fernette oldu. Franquettenin erkek çiçeği geç açtığını forumda okumuştum o yüzden fernette de serpiştirdik aralara.

Fidanlarım malesef çok uzun boyluydu (1.5-2.5 metre) ve saçak kökleri de çok iyi gelmedi bana. Geçen sene küçük diye dikmemiştim bu sene de çok büyüktü ama hayırlısı deyip dikmek durumunda kaldım. Umarım olumsuzluk yaşamam hepsi Allah'a emanet olsun rabbim yeniden can versin.

Diktikten sonra yağışlardan dolayı tarlaya tekrar gidemediğim için gök taşı, budama ve herek işlerini daha sonraya bıraktık. Size sormak istediğim konular da bu safhada ortaya çıkıyor. Yeni dikilen bu fidanlara gök taşı atmamız gerekiyor mu, gerekiyorsa uygulama zamanı ne zaman olmalı? Aynı şekilde tepe budamasını 40-50 cmden yapmayı ve budadıktan sonra sutut ile yara yerlerini kapatıp boyamayı düşünüyorum. Sizce bu işlemlerin sıralaması nasıl olmalı? (Tarlam Denizli/ Alikurtta ve rakımı 670 metre).

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 08:23   #3157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Herkese merhaba arkadaşlar. En sonunda fidanlarımı toprakla buluşturdum inşallah hepsi tutar sağlıklı birer ağaç olur 25 dekar araziye 7*7.5 metre mesafeyle 475 fidanı 4 günde 5 kişi ancak dikebildik. İşaretlerken fidan dikim tahtası kullanmadığımız için sıkıntılar yaşadık herkese fidan dikim tahtası kullanmayı şiddetle tavsiye ediyorum

Ektiğim 475 fidanın 450si chandler, 15 tanesi franquette ve 10 tanesi de fernette oldu. Franquettenin erkek çiçeği geç açtığını forumda okumuştum o yüzden fernette de serpiştirdik aralara.

Fidanlarım malesef çok uzun boyluydu (1.5-2.5 metre) ve saçak kökleri de çok iyi gelmedi bana. Geçen sene küçük diye dikmemiştim bu sene de çok büyüktü ama hayırlısı deyip dikmek durumunda kaldım. Umarım olumsuzluk yaşamam hepsi Allah'a emanet olsun rabbim yeniden can versin.

Diktikten sonra yağışlardan dolayı tarlaya tekrar gidemediğim için gök taşı, budama ve herek işlerini daha sonraya bıraktık. Size sormak istediğim konular da bu safhada ortaya çıkıyor. Yeni dikilen bu fidanlara gök taşı atmamız gerekiyor mu, gerekiyorsa uygulama zamanı ne zaman olmalı? Aynı şekilde tepe budamasını 40-50 cmden yapmayı ve budadıktan sonra sutut ile yara yerlerini kapatıp boyamayı düşünüyorum. Sizce bu işlemlerin sıralaması nasıl olmalı? (Tarlam Denizli/ Alikurtta ve rakımı 670 metre).
öncelikle hayırlı uğurlu olsun
ne güzel yeni yeni bahçelerimiz oluyor
en acil tarfından fidanlar sağlambir sırıga bağlanmalıdır
rüzgardan ve kardan salanmamalıdır
fidanlarınızın boyu gerçekten uzun muş
bölgenizdeki don rizkini bilemiyorum ancak en fazla 70 cm yukarıdan hemen kesilmeli
kestiğiniz yerede aşı macunu hemen sürülmelidir,
ilk günlerden itibaren nisan sonu ggibi sulama sisteminizi azar zar dahi olsa çalıştırmalısınız
fidanların nemini korumak için sap samn ne bulursanız kök bölgelerine malçlama yapabilirseniz çok fayda görürsünüz
kökleri zayıf oldugu için baglamam ve uç budaması çok önemli
kökten tibaren oynadımı kurtaramıyor
bu aylarda ekılmiş olmasıda avantaj olmuş
bolca suya doymuş olucak
tekrar hayırlı olsun ...

mrduran ve ladikli beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 09:02   #3158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Saksının büyüklüğüne göre, düşüncem verir. Ben denemenizden yanayım. Biraz büyük saksıda ceviziniz meyve verecektir bence.

selis beğendi.
rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 09:02   #3159
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Haa unutmadan, uygun budamayı ihmal etmeyin. Boylanmasın ki meyveye dönsün

selis beğendi.
rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 18:46   #3160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster

Hasan arkadaş bahçen hayırlı uğurlu olsun kazancın bol olsun. Bahçenin psikolojik ve maddi takviyesi insana büyük moral oluyor. Ağaç ara mesafesini iyi yapmışşın. Rakım diktiğin cinslere göre çok iyi.Uşaklı olduğum için iklimi biliyorum.Cevizler büyük diyorsun. Bence tepe vurumu 50 cm az. 1.5 metrelikleri 1 m den 2.5 m olanları1.5 m den kes. kök gelişimi az diyorsun suyunu ihmal etme bu yaz çok önemli.Bu formu baştan sona iyice oku çok yararlı bilgiler var.Ayrıca size çok yakın bir öğretmen arkadaş var.forumdaki adı eko onunla tanışırsan fikir alışverişinde bulunursunuz.tel 0535 816 63 54 yardımcı olmaya çalışırım. kolay gelsin.

ladikli beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 18:41   #3161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2013
Merhaba arkadaşlar

bende dün itibariyle ceviz ekmeye karar verdim ve şuan ki durumum

Bahçem yaklaşık 15 dönüm
Bahçeyi dün 6x6 olarak işaretledim
Ekmeyi düşündüğüm çeşit chandler çeşidi
Yarın işaretlediğim yerleri jcb yardımıyla kuyularını açacağım
Bahçe Samsun Bafra ilçesi Karpuzlu Köyünde bulunuyor
Bahçe Bafranın ovalık bölgesinde kara toprağa sahip bir arazi
Ekecek olduğumuz fidan boyları fidancının demesine göre 80 ile 120 cm arasında değişiyor dedi

Bahçe için söylenen bir kaç öneriyi sizinle paylaşmak istiyorum

1. kuyunun dibine taş veya kiremit koymamızı önerdiler kökün çok aşağı gitmesini engellemek amacıyla diyorlar
2. kuyudan çıkan toprakla kemre ve toprak altı 18x46 gübreyi karıştırarak kuyuda kullanmamızı önerdiler
3. kışın fazla yağmur yağmasın karşın bahçenin etrafına ve içerisine kanal açmamızı söylediler
4. kuyuya bir avuç buğday veya arpa atarak kökün havalı kalmasını ve sıcak durmasını sağlabilirmişiz

Arkadaşlar daha önce bu bahçeye ekmiş olduğumuz bir kaç çeşit ceviz ağacımız var yaklaşık 10 yıllık ağaçlar bu ağaçlara bakım yapmadığımız halde çok iyi meyve veriyorlar ve hiçbir sorun olmadı bu zamana kadar bizde buradan yola çıkarak burada bakımı yapılır ve doğru zamanda ilaçlanması gübrelenmesi budanması yapılırsa daha iyi meyve alınabileceğini düşünerek böyle bir çalışmaya başladık

sizlerden de yardım ve öneri bekliyorum

Herkese güzel günler dilerim

ladikli beğendi.
fth55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 20:44   #3162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
sn.fth55 foruma hoşgeldiniz..
Allah yolunuzu açık kazancınızı bol etsin..
ağaçlar.nete katılmanız iyi olmuş burada çok değerli, bilgili arkadaşlar var çok şey öğreneceğinizden eminim..zaten geriye dönük forumu okursanız kafanızdaki soruların çoğuna net cevaplar bulabilirsiniz..

kara toprak olarak belirtmişsiniz kil sorunu yoktur umarım..toprak analizi yaptırmadan bu işe kesinlikle başlamayın.çevrenizdeki kurulu bahçeleri de gezin görün..

fidan çukurlarına buğday ya da arpa konulmasını ilk kez duyuyorum ilginç geldi bana

bahçenizdeki 10 yaşındaki ağaçların cinsi nedir, aşılı mı..çok iyi verim alıyoruz derken mesela bir ağaçtan ortalama kaç kg alıyorsunuz..

ncp1963 ve fth55 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 20:57   #3163
Ağaç Dostu

Herşey gönlünüzce olsun

sayın hasanka inşallah herşey gönlünüzce olur

Eski 24-01-2013, 21:11   #3164
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fth55 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar

bende dün itibariyle ceviz ekmeye karar verdim ve şuan ki durumum

Bahçem yaklaşık 15 dönüm
Bahçeyi dün 6x6 olarak işaretledim

bu ölçüleri tekrardan bir keredaha düşünmenizi tavsiye ediyorum çok yakın olurlar ilerde başınız ağrır toprağınız kuvvetli ise bu pişmalığı çok kısa zamanda yaşarsınız fidancı size fazla satmak için ölçüleri az söylemiş bence

Ekmeyi düşündüğüm çeşit chandler çeşidi
Yarın işaretlediğim yerleri jcb yardımıyla kuyularını açacağım
Bahçe Samsun Bafra ilçesi Karpuzlu Köyünde bulunuyor
Bahçe Bafranın ovalık bölgesinde kara toprağa sahip bir arazi
Ekecek olduğumuz fidan boyları fidancının demesine göre 80 ile 120 cm arasında değişiyor dedi

Bahçe için söylenen bir kaç öneriyi sizinle paylaşmak istiyorum

1. kuyunun dibine taş veya kiremit koymamızı önerdiler kökün çok aşağı gitmesini engellemek amacıyla diyorlar

bitki kök salmak isterse kimse onu tutatmaz ben beton büzü delip içine giren çok ağaç kökü gördüm

2. kuyudan çıkan toprakla kemre ve toprak altı 18x46 gübreyi karıştırarak kuyuda kullanmamızı önerdiler

Bu işlemi bence toprak analizi yaptırıp toprağın ihtiyacına göre yaparsanız daha faydalı olur kanısındayım

3. kışın fazla yağmur yağmasın karşın bahçenin etrafına ve içerisine kanal açmamızı söylediler

bahçenizde taban suyu problemimi var ??? taban suyu seviyesi ne kadar yani kazdığınızda hangi seviyede suya ulaşıyorsunuz?? **** bundan şunumu anlamalıyız bahçeniz çanak bir yapıyamı sahip yağmur sonrası su göllenmesimi oluyor neden kanal kazma ihtiyacı duyuyorsunuz??

4. kuyuya bir avuç buğday veya arpa atarak kökün havalı kalmasını ve sıcak durmasını sağlabilirmişiz

iyi yanmış hayvan gübresi bu işi fazlasıyla yapar

Arkadaşlar daha önce bu bahçeye ekmiş olduğumuz bir kaç çeşit ceviz ağacımız var yaklaşık 10 yıllık ağaçlar bu ağaçlara bakım yapmadığımız halde çok iyi meyve veriyorlar ve hiçbir sorun olmadı bu zamana kadar bizde buradan yola çıkarak burada bakımı yapılır ve doğru zamanda ilaçlanması gübrelenmesi budanması yapılırsa daha iyi meyve alınabileceğini düşünerek böyle bir çalışmaya başladık

bu ağaçlarınızın cinsi ne?? ağaçbaşı ne kadar verim alıyorsunuz??

sizlerden de yardım ve öneri bekliyorum

Herkese güzel günler dilerim
herşeyin gönlünüzce olması dileklerimle

ladikli ve fth55 beğendi.
Eski 24-01-2013, 21:51   #3165
Yeni Üye

Teşekkürler arkadaşlar

forumda pek çok kişi 7x7 gibi şeylerden bahsetmiş bizim burada bir kaç bahçe gezdim o kişilerde 5x5 felan ekenler olmuş bende ortası olsun bari dedim ve 6x6 ya karar verdim fidancı bu konuda herhangi birşey söylemedi adamın günahını almayalım
diğer bir konu yağmur sonrası bahçenin 1 bölümünde su kısa süreli duruyor normal sondaj suyu ise en yakın 8-9 metrede çıkıyor yani taban suyu sorun olacağını pek düşünmüyorum ama genede bir parça kiremit koymayı düşünüyorum açıkçası

diğer konu bahçedeki ağaçlardan 1 tanesi aşılı fazla büyümeyen yarı bodur deniliyor sanırım diğer ikisi ise normal ağaç yüksek boyları
yarı bodur dediğimin kabuğu kalın içi tam anlamıyla beyaz renkte çıkmakta bu sene bu ağaçtan yaklaşık 30 ila 40 kg arası ceviz almışızdır yanılmıyorsam bir kaç kez topladık bu ağacı parça parça sadece 1 seferinde yeşil kabugundan ayırıp tartmak istedim o gün toplamış olduğum ceviz 10 küsür kg geldi 11 değil yani bu şekilde 3-4 sefer toplandı bu ağaç tahminim 30 ile 40 kg arası birşey
diğer ağaçlardanda bayagı aldık onları pek merak etmedim açıkçası ne kadar çıkıyor diye hem yüksek diye düzgün toplayamadık hemde pek umursamamıştık

toprak analizi konusuna gelince yarın bu bir miktar toprak alıp analiz için sanırım toprak mahsülleri ofisine mi getiriyoruz nereye getirmek gerekiyorsa oraya getirip bir analiz yaptırayım

bilgiler için tekrar teşekkürler fikirlere çok ihtiyacım var

birde yarın o bahsettiğim yarı bodur olan ağacın resimini çekip buraya koyabilirim anlayan arkadaşlar sanırım cinsini söyleyebilirler

ladikli beğendi.
Eski 24-01-2013, 23:24   #3166
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Çevrenizde yetişmiş 3 tane ceviz ağacını bulup bakınız, 5x5 ekimin nasıl büyük bir hata olduğunu anlarsınız.

ladikli beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 07:48   #3167
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2011
merhabalar 7x7 dahi bir ceviz ağacı için uygun olmayabilir bence 5x5 dikmeyi planlamak iyi bakım yapamayacağını düşünüp ağaçlarının fazla gelişmesini sağlayamayacak kanıda olanların tercihidir. ağaca bakarsan iyi gelişim gösterir, birbirine yakın mesafede olması gelişimini yavaşlatabilir.

ladikli beğendi.
ejder01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 09:12   #3168
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Ben kırşehir kaman da ceviz üreticisi ve ceviz fidanı üreticisiyim.Benim kamanda ki bahçem 15 yaşında olanda var 7 yaşında olan bahçem de var.Siz diorsunuzki bahçemde yarı bodur eski ceviz agacım var arkadaşlar ceviz de ne yarı bodur nede tam bodur bir çeşit var bunu herkes kafasına koymalı.Benim bahçem 8x8-10-10 bu bile zamanla dar gelir.Çünkü chentler yayvan gelişen bir tür.Ben chentlerle tanışalı 8 yıl oldu,onun için ceviz bahçesi dikenleri uyarıyorum en az 8x8 den aşagı olmasın.Bizler çok fidan satacagız diye 3.5x7-4x8 gibi ne imiş 10 sene sonra 0rtadan bir ağaç kesin ben bahçe sahibine 1 dal kestiremiyorum.Hadi ortadan bir agacı kesecegiz agaçlar hep aynı gelişme mi gösterecek hadi kesecegimiz agaç fazla gelişmezse,keresteymi vereceksiniz,10 cm küp kereste bile olmaz.Arkadaşlar ben 25 yıldır cevizle ugraşıyorum ugraşıyorum birde şunu söyleyim 10 yaşındaki bir ağaçtan 100 kg meyve alırsınız.Ben hiç bir çeşitten 30 kğ dan fazla ceviz alamadım.Ceviz diken arkadaşlar 10 yıl sonra bir agaçtan 100 kg meyve alırım hesabı yapmayın.Birde aşısız fdan dikmeyin bazı sitelerde aşısız fidan satışı yapılıyor apomiks diye bu konularda ki sorularınız olursa yardımcı olurum.

agozce, brr54, ladikli ve 1 kişi beğendi.
arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 09:28   #3169
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Arkadaşım bahçen hayırlı olsun allah emegını zayi etmesin.25 yıldır tercübemle bir katkıda bulunmak istiyorum.Diktiğiniz cevizlere hemn herek destek agaçlarını mutlaka yap fidanlar boylu imiş rürgar alan bir arazi ise fidanları kokten itibaren sallanır kökte zayıf yagmurda olsa çamurda olsa bunu mutlaka hemen yap 2 saatte biter bu iş.Birde herkes boya yap deniyor.Bu boyama işini ben çıkarttım boya mutlaka su bazlı olsun ,sentetik,yağlı boya ile boyamayınız.Bunuda buradan belirtmek istedim.

brr54, ladikli ve dadaşım beğendi.
Eski 25-01-2013, 09:58   #3170
Yeni Üye

hocam bu boya işini hiç okumamıştım nasıl bir boya yapmalıyız?
fidanları komple mi boyamalıyız yoksa önerdiğiniz bir düzen var mı?

yanıtlayan herkese çok teşekkür ederim sayenizde daha iyi bir bahçe kuracağım inşallah

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Arkadaşım bahçen hayırlı olsun allah emegını zayi etmesin.25 yıldır tercübemle bir katkıda bulunmak istiyorum.Diktiğiniz cevizlere hemn herek destek agaçlarını mutlaka yap fidanlar boylu imiş rürgar alan bir arazi ise fidanları kokten itibaren sallanır kökte zayıf yagmurda olsa çamurda olsa bunu mutlaka hemen yap 2 saatte biter bu iş.Birde herkes boya yap deniyor.Bu boyama işini ben çıkarttım boya mutlaka su bazlı olsun ,sentetik,yağlı boya ile boyamayınız.Bunuda buradan belirtmek istedim.

Eski 25-01-2013, 10:18   #3171
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Sn fth55, cümlelerinizi "söylediler, önerdiler diyorlar" şeklinde bağlamışsınız. Söyleyenin tahsili nedir ve bu konudaki bilgi birikimini nasıl edinmiştir merak ettim. Yazarsanız memnun olurum.

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 10:21   #3172
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

ceviz fidanı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fth55 Mesajı Göster
hocam bu boya işini hiç okumamıştım nasıl bir boya yapmalıyız?
fidanları komple mi boyamalıyız yoksa önerdiğiniz bir düzen var mı?

yanıtlayan herkese çok teşekkür ederim sayenizde daha iyi bir bahçe kuracağım inşallah
Fidanlarınızı sert rüzgarların estiği tarafı boyayabilirsiniz.Anladıgım kadarıyla sizin yeriniz samsun da rüzgar alan yönleri boyamanız yeterli olur.Boya yapmanın amacı fidana kışlık bir palto gibi olur.

Eski 25-01-2013, 10:25   #3173
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Saksıda ceviz agacını en fazla 2 yıl bekletirsiniz.Daha sonra topraga dikmeniz lazım.

selis beğendi.
Eski 25-01-2013, 11:43   #3174
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
ben kırşehir kaman da ceviz üreticisi ve ceviz fidanı üreticisiyim.benim kamanda ki bahçem 15 yaşında olanda var 7 yaşında olan bahçem de var.siz diorsunuzki bahçemde yarı bodur eski ceviz agacım var arkadaşlar ceviz de ne yarı bodur nede tam bodur bir çeşit var bunu herkes kafasına koymalı.benim bahçem 8x8-10-10 bu bile zamanla dar gelir.çünkü chentler yayvan gelişen bir tür.ben chentlerle tanışalı 8 yıl oldu,onun için ceviz bahçesi dikenleri uyarıyorum en az 8x8 den aşagı olmasın.bizler çok fidan satacagız diye 3.5x7-4x8 gibi ne imiş 10 sene sonra 0rtadan bir ağaç kesin ben bahçe sahibine 1 dal kestiremiyorum.hadi ortadan bir agacı kesecegiz agaçlar hep aynı gelişme mi gösterecek hadi kesecegimiz agaç fazla gelişmezse,keresteymi vereceksiniz,10 cm küp kereste bile olmaz.arkadaşlar ben 25 yıldır cevizle ugraşıyorum ugraşıyorum birde şunu söyleyim 10 yaşındaki bir ağaçtan 100 kg meyve alırsınız.ben hiç bir çeşitten 30 kğ dan fazla ceviz alamadım.ceviz diken arkadaşlar 10 yıl sonra bir agaçtan 100 kg meyve alırım hesabı yapmayın.birde aşısız fdan dikmeyin bazı sitelerde aşısız fidan satışı yapılıyor apomiks diye bu konularda ki sorularınız olursa yardımcı olurum.
ıyı gunlr abıcım bende ankara cubukta bahce kurmayı dusunuyorum hersey hazır tarla telorgu sondoj ama tek sıkıntı hangı cıns ekecegız ben chandler ve fernor dusunuyorum ama sıkıntı su ankara ıklımıne uygun mu bunlar mesela en tercıh ettımgım cıns chandler ama cogu fıdancı olmaz ankaraya dıyor cok sert kıslarda kotu olur dedı ama bızım orda cubukta en fazla bu sene -11 gordu sımdı artı derecede yanı gecen sene cok soguk oldu bu sene cok asırı soguk yok kısaca chandler olur mu yoksa fernor mu tercıh edeyım kamanla cubuk ıklımı aynı sayılırmı sız ne dersınız chandlermı ekeyım fernor mu saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 12:34   #3175
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Sedat bey chetntler çeşidi benim kaman daki bahçemde var 7 yıl oldu ama içimde endişede var.Çünkü denizlide geçen yıl 6 yaşın da doktor sadık beyin bahçesinde don yakmış,soyediği çanak içi gibi bir yer imiş benim bahçem biraz yamaç arazi.belki de onun etkisi olabilir arazın dera yatagı dere içi degil se dikmeni tavsiye ederim.F

ncp1963 ve Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 25-01-2013, 12:57   #3176
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sedat bey chetntler çeşidi benim kaman daki bahçemde var 7 yıl oldu ama içimde endişede var.Çünkü denizlide geçen yıl 6 yaşın da doktor sadık beyin bahçesinde don yakmış,soyediği çanak içi gibi bir yer imiş benim bahçem biraz yamaç arazi.belki de onun etkisi olabilir arazın dera yatagı dere içi degil se dikmeni tavsiye ederim.F
arif hocam selamlar

sizin bahçenizdeki cinsler, yaşları ve verimleri hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyiz..??

Eski 25-01-2013, 13:07   #3177
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Güzel kardeşim her şey hazır derken yer seçimi de çok önemli ceviz in olmayacak 3 önemli faktör söyleyim.a-Dere yatagı dere içi,çanak şeklindeki yerler b-Taban suyu 3-4 metre yukarıda olan yer c-taban alan yerli granit taş kaya olan yerler de ceviz olması risklidir.Arazin böyle degilse 2 .ci olarak toprak tahlili yaptırın toprak numunelerini 30-60-90-120 cm alın ceviz derin kök yapan bir agaç türüdür.Toprak tahlilinden de sağlıklı sonuç alırsan ondan sonra ceviz türü seçmeye bakın,fernor çok verimli bir çeşit değil,chentler benim bahçemde var 7 yaşında bir sıkıntı olmadı ama genede endişem var kaliforniya çeşidi olan chentler yetiştiği konum olarak okyanus kenarı olan bir yer.Verimli bir çeşit 7 yaşındaki 1 agaçtan 16-17 kg meyve aldım 2012 yılında altarnatir olarak kaman 1 de düşünmeni tavsiye ederim.Kaman 1 şu an Türkiye nin en verimli ve soğuğa en dayanıklı çesidi .Bence yerli çeşit düşünürsen kaman1 ,yabancı çeşit düşünürsen chentleri tavsiye ederim.Birde ceviz fidanı dikecek arkadaşlar dikeceginiz yerde karasal iklimse karasal iklimde yetiştirilen fidan dikin eger dikeceginiz yer ege bölgesi,akdeniz bölgesi ise bu iklimlerde yetişen fidanlardan alıp dikmenizi tavsiye ederim.Kaman bir ceviz resimlerini Cevizcilerin Sanal Dünyadaki Rehberine Hoş Geldiniz, Ceviz, Ceviz Fidanı, Ceviz Bahçesi herşey burada bakabilirsin.selamlar

Eski 25-01-2013, 13:11   #3178
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
arif hocam selamlar

sizin bahçenizdeki cinsler, yaşları ve verimleri hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyiz..??
Benim bahçemde en verimli çeşit kaman1-chentler,pedro.birde bizim kendi cevizim yayla.Şimdi kendime yeni bahçe kuruyorum orayada aynı çeşitleri dikeceğim hiç endişem yok.

Eski 25-01-2013, 13:23   #3179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Benim bahçemde en verimli çeşit kaman1-chentler,pedro.birde bizim kendi cevizim yayla.Şimdi kendime yeni bahçe kuruyorum orayada aynı çeşitleri dikeceğim hiç endişem yok.
Arif bey iyi günler, topladığınız cevizleri nasıl kurutuyorsunuz, bize bilgi verebilr misiniz bu konuda.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 14:48   #3180
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli ceviz dostum,Bizler kaman da cevizleri yeni çatlama yaparken iyice çatlamadan hasat yapıyoruz.Hasat olan cevizleri soyma makinası ile soyulan cevizleri kum eleginden yapılmış etrafı tahta ile çevrilerek çerçeveli olarak ve dört köşesine ve buyuklugune gore ortalarındanda 60-70 cm ayakta durması için yükseltılecek şekilde soyulan cevizler bu eleklerin üzerine dokulür.Burada 3-4 saat beklettikten sonra golge olan agaç altı veya hava sürkülasyonu olan yerlere zemine pamuklu ortü sereriz elek üzerindeki cevizleri buraya boşaltırız günde 2 defa karıştırırız.Buralarda 5 kuruduktan sonra cevizlerifile türü veya bez torbalara koruz.Bizdeki cevizler böyle kurutulur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024