View Single Post
Eski 25-01-2013, 11:43   #3174
sedatkso
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
ben kırşehir kaman da ceviz üreticisi ve ceviz fidanı üreticisiyim.benim kamanda ki bahçem 15 yaşında olanda var 7 yaşında olan bahçem de var.siz diorsunuzki bahçemde yarı bodur eski ceviz agacım var arkadaşlar ceviz de ne yarı bodur nede tam bodur bir çeşit var bunu herkes kafasına koymalı.benim bahçem 8x8-10-10 bu bile zamanla dar gelir.çünkü chentler yayvan gelişen bir tür.ben chentlerle tanışalı 8 yıl oldu,onun için ceviz bahçesi dikenleri uyarıyorum en az 8x8 den aşagı olmasın.bizler çok fidan satacagız diye 3.5x7-4x8 gibi ne imiş 10 sene sonra 0rtadan bir ağaç kesin ben bahçe sahibine 1 dal kestiremiyorum.hadi ortadan bir agacı kesecegiz agaçlar hep aynı gelişme mi gösterecek hadi kesecegimiz agaç fazla gelişmezse,keresteymi vereceksiniz,10 cm küp kereste bile olmaz.arkadaşlar ben 25 yıldır cevizle ugraşıyorum ugraşıyorum birde şunu söyleyim 10 yaşındaki bir ağaçtan 100 kg meyve alırsınız.ben hiç bir çeşitten 30 kğ dan fazla ceviz alamadım.ceviz diken arkadaşlar 10 yıl sonra bir agaçtan 100 kg meyve alırım hesabı yapmayın.birde aşısız fdan dikmeyin bazı sitelerde aşısız fidan satışı yapılıyor apomiks diye bu konularda ki sorularınız olursa yardımcı olurum.
ıyı gunlr abıcım bende ankara cubukta bahce kurmayı dusunuyorum hersey hazır tarla telorgu sondoj ama tek sıkıntı hangı cıns ekecegız ben chandler ve fernor dusunuyorum ama sıkıntı su ankara ıklımıne uygun mu bunlar mesela en tercıh ettımgım cıns chandler ama cogu fıdancı olmaz ankaraya dıyor cok sert kıslarda kotu olur dedı ama bızım orda cubukta en fazla bu sene -11 gordu sımdı artı derecede yanı gecen sene cok soguk oldu bu sene cok asırı soguk yok kısaca chandler olur mu yoksa fernor mu tercıh edeyım kamanla cubuk ıklımı aynı sayılırmı sız ne dersınız chandlermı ekeyım fernor mu saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön