agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2011, 22:37   #1651
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
kamil ka tam yanmamış ağır gübresi tehlikelidir.ağaç dikerken kullanılmamalıdır. solucan ve çeşitli böceklerin çoğalmasına agacın kökünün asitten yanmasına sebep olur

Düzenleyen ağaç sevdalısı : 11-07-2011 saat 23:13 Neden: isim yazıldı
ağaç sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 22:47   #1652
Ağaç Dostu

20.20 torak altı gübresi fidanların altındaki toprağı yumuşatıyor sıkışma ve çatlamayı engelliyor.Ahır gübresi nekadar çürümüş olursa olsun hertürlü otun çıkmasına sebep oluyor.çapa yapmaya yetişemezsiniz.

Eski 11-07-2011, 23:02   #1653
Ağaç Dostu

hasan ka kil ceviz için kötü kökün derine gitmesini engelliyor.dozerle çukur açarken kil tabakasının altına inmeye bakın. siz dozerle kilin altına inerseniz daha sonra da ağacın kökü kolayca iner
kökler kil tabakasına gelince gelişme duruyor.İnternette bir klip gördüm. önce birbuçuk metre kadar çukur kazıp kötü toprağı dışarda bırakıp iyi(üst tabaka) toprağı çukura doldurup fidanı dikiyorlar.çukuru derin açmak çok önemli bir sefer açılıyor. ağaç tutsun gelişmeye başlasın gübrelenir.ağaç hızlı büyüsün diye dikerken bilinçsizce gübre atanlar ağaçların kurumasına sebep olurlar.

Eski 11-07-2011, 23:12   #1654
Ağaç Dostu

sayın demirdere fidanlarınızın durumu iyi toprağın çatlamasını engellemeye devam edin ilk yıllarda biraz uğraşırsınız ancak ceviz bakımı kolay bir ağaç soraki yıllarda toprak çatlaması sıcak yakma sorunları azalacak

Eski 12-07-2011, 00:58   #1655
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ağaç sevdalısı Mesajı Göster
hasan ka kil ceviz için kötü kökün derine gitmesini engelliyor.dozerle çukur açarken kil tabakasının altına inmeye bakın. siz dozerle kilin altına inerseniz daha sonra da ağacın kökü kolayca iner
kökler kil tabakasına gelince gelişme duruyor.İnternette bir klip gördüm. önce birbuçuk metre kadar çukur kazıp kötü toprağı dışarda bırakıp iyi(üst tabaka) toprağı çukura doldurup fidanı dikiyorlar.çukuru derin açmak çok önemli bir sefer açılıyor. ağaç tutsun gelişmeye başlasın gübrelenir.ağaç hızlı büyüsün diye dikerken bilinçsizce gübre atanlar ağaçların kurumasına sebep olurlar.
kilin kök gelişimi için olumsuz olduğunu duyduğum için burada bir ziraat mühendisine danışmıştım. o da bana gübre atmamı söyledi hocam ayrıntılı bilgi alamadığım için sorayım dedim. ama sizin söylediklerinizden yola çıkarak riskli bir işe kalkışacağım. hem yabancı ot hem köklere zarar vermesi açısından sıkıntılı olacak yani. fidan çukurlarını olabildiğince derin açtıracağım zaten bir de dere kumu karıştırmayı düşünüyorum çukurlara. 20.20 gübre haricinde kullanacağım birşey yok mu peki?

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 01:41   #1656
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
kilin kök gelişimi için olumsuz olduğunu duyduğum için burada bir ziraat mühendisine danışmıştım. o da bana gübre atmamı söyledi
O ziraat mühendisi alt etmiş, diyelim ki, ekerken cukurları geniş açtırıp bolca hayvan gübresiyle ektin, üç yıl sonra hayvan gübresi bitti, tekrar hayvan gübresi koyma şansın varmı? Yok. O zaman ne olacak.

Analiz sonuçlarını tam olarak göremedim ama sanırım %58 kil galiba %58 kil oldukça yüksek bir rakam, işiniz kolay değil, moralinizi bozmak istemem ama analiz sonuçları sizin toprağı ne kadar bir derinlikten aldığınız ile ilgili bir sonuç.

Örneğin: 30-60-90- santimden aldığınız örnek %58 killi ya da kist çıktı, bu sadece cevizde değil diğer tüm ağaç yetiştiriçiliğinde yüksek bir rakam olumsuz yönleri çok olabilir.

Buna en güzel şöyle karar verebilirsiniz, kepçeyle açaçağınız zaman kil tabakası inceyse olur, kil tabakasını kepçeyle açar yırtar kilsiz zemine inersiniz killi olan bölümü de başka bir dolgu toprağı ile doldurursunuz olur.
Şayet killi tabaka kalınsa ve bunun altına inemezseniz dolgu toprağıda koysanız çok değil beş yıl sonra ağaç kökleri kile geldiğinde duracaklardır.

O nedenle bir şeylere başlamadan önce kil tabakasının kalınlığını derinliğini iyi tespit et sonra başla derim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 07:47   #1657
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Bu hafta tarlaya 12 adet Chandler ceviz fidanı, aralarına da bir adet tozlayıcı fidan diktik,çukurlara 10 ar gr su tut ve 50 şer gr organik,iz element takviyeli granül gübre koyduk.Aşı yerlerinin güneye bakacak şekilde olmasına dikkat ettik.Bol bol can suyu verdik ,Allaha emanet ettik ,Aydın'a döndük.18 tonluk bir su deposu yaptırmıştım,önümüzdeki günlerde damlama su sistemini de çözersem sıkıntı kalmayacak
Merhaba, çukurlara sutut tavsiyesini kim yaptı ve neden yaptı açıklayabilir misiniz?

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 19:09   #1658
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
O ziraat mühendisi alt etmiş, diyelim ki, ekerken cukurları geniş açtırıp bolca hayvan gübresiyle ektin, üç yıl sonra hayvan gübresi bitti, tekrar hayvan gübresi koyma şansın varmı? Yok. O zaman ne olacak.

Analiz sonuçlarını tam olarak göremedim ama sanırım %58 kil galiba %58 kil oldukça yüksek bir rakam, işiniz kolay değil, moralinizi bozmak istemem ama analiz sonuçları sizin toprağı ne kadar bir derinlikten aldığınız ile ilgili bir sonuç.

Örneğin: 30-60-90- santimden aldığınız örnek %58 killi ya da kist çıktı, bu sadece cevizde değil diğer tüm ağaç yetiştiriçiliğinde yüksek bir rakam olumsuz yönleri çok olabilir.

Buna en güzel şöyle karar verebilirsiniz, kepçeyle açaçağınız zaman kil tabakası inceyse olur, kil tabakasını kepçeyle açar yırtar kilsiz zemine inersiniz killi olan bölümü de başka bir dolgu toprağı ile doldurursunuz olur.
Şayet killi tabaka kalınsa ve bunun altına inemezseniz dolgu toprağıda koysanız çok değil beş yıl sonra ağaç kökleri kile geldiğinde duracaklardır.

O nedenle bir şeylere başlamadan önce kil tabakasının kalınlığını derinliğini iyi tespit et sonra başla derim.
toprak analizi bizim tarlanın sonuçları değil sayın lilium. kamil keskin arkadaşımız eklemiş o sonuçları ben daha toprak analizi yaptırmadfım. fidan çukurları açılırken 1 1.5 metre kadar açtıracağım o arada da numuneleri alıp analiz yaptıracağım. ziraat mühendisi sadece çukura değil heryere atmamı söyledi dekara 5 ton falan at dedi. yanmamış gübre sıkıntı olmaz mı dediğimde gübre kıştan kaldığı için kasıma kadar yanar zaten dedi. şimdilik kil tabakasıyla karşılaşmadık yer yer küçük alanlarda kil oranı fazla olan topraklar var. ama dediğiniz gibi kepçeyle kontrol ettireceğim kil tabakası çıkarsa kırdıracağım artık inşallah çıkmaz

Eski 12-07-2011, 19:14   #1659
Ağaç Dostu

daha anlaşılır olması açısından resim de ekledim arkadaşlar. resimler çok net değil ama bir fikir verir en azından. ilk resimde siyah elips çizdiğim noktada kil var mesela. bu şekilde tarlanın birkaç noktasında killi toprak var o kadar. kil oranı o kadar yüksek değildir inşallah analiz sonuçlarında göreceğiz bakalım
3.resim ise tarladaki çalıları temizletmeden önceki hali. hem eğimi düşürdük hem çalıları temizledik. en son olarak da dozerin riperiyle derin sürdürüp pulluğun sert tabakasını kırdırdık. şuan toprak çok yumuşak sonuçtan şimdilik memnunum ama kil işi beni korkutuyor işte yardımlarınızı görüşlerinizi bekliyorum. ziraatten de anlamam ama bu ağaç dikme sevdası başımıza türlü işler açıyor işte

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2011, 01:04   #1660
Ağaç Dostu

hasan ka gübreye çok takmışsınız herkes te bunu söyler 15 yıldır ağaç dikiyorum ilk yıllar meraklıydık bol bol gübre kullandık sulama yaptık fidan 5 yaprak neredeyse ölecek. sonra baktık çukuru derin açmak bekletmek önemli fidanın köklerine dikkat edilmeli mevsiminde dikilmeli fidanın kökleri açıkta beklememeli örnek olarak hasta insana boyuna yemek yedirmeye çalışıyorsunuz adamın midesi kötü boyuna uyuyor yemeği nasıl hazmetsin içeceği birtas çorba adam bir iyileşsin iştahı yerine gelsin sistemler düzgün çalışmaya başlasın ver o zaman enbesleyici yemeği fidanı sökmüşsün yerinden kökünün yarısı yok dallarını budamışsın iklim değişmiş yaşam mücadelesi veriyor. toprakta çalışmak lazım derin çukur aç beklet içine su azot girsin dolduracağın toprağı iyice karıştır plaj kumu gibi olsun fidanın köklerini dengeli buda elinle yavaş yavaş güzel toprağı doldur hava boşluğu kalmasın muhakkak can suyu ver bu su toprağın yerleşmesi için gerekli bunlar emek ve zaman istiyor. bol bol çapa yapacaksın toprak çatlamasın dikim kurallarına dikkat edersen fidanlar çok sağlıklı gelişiyor

Zeyno waffle beğendi.
Eski 13-07-2011, 01:13   #1661
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
toprak analizi bizim tarlanın sonuçları değil sayın lilium. kamil keskin arkadaşımız eklemiş o sonuçları ben daha toprak analizi yaptırmadfım. fidan çukurları açılırken 1 1.5 metre kadar açtıracağım o arada da numuneleri alıp analiz yaptıracağım. ziraat mühendisi sadece çukura değil heryere atmamı söyledi dekara 5 ton falan at dedi. yanmamış gübre sıkıntı olmaz mı dediğimde gübre kıştan kaldığı için kasıma kadar yanar zaten dedi. şimdilik kil tabakasıyla karşılaşmadık yer yer küçük alanlarda kil oranı fazla olan topraklar var. ama dediğiniz gibi kepçeyle kontrol ettireceğim kil tabakası çıkarsa kırdıracağım artık inşallah çıkmaz
Evet haklısınız dört gözle de bakıyorum ama mesajları karıştırmışım.

"30 ton kadar kıştan kalma tam yanmamış büyükbaş gübresi buldum. size sormak istediğim gübreyi hemen mi atayım?"
Kıştan kalmışsa asidi baya süzülmüştür hemen atın ve pulluk altı yapın, yani yeri sürünki gübre alta girsin, daha sonra çukurlarınızı açabilirsiniz.

"ziraat mühendisi sadece çukura değil heryere atmamı söyledi dekara 5 ton falan at dedi."
Doğrudur her yere aynı kalınlıkta yay ve yeri hemen sürdür, hatta atabilirsen 6-7 ton at.
Fidanları ekerken çukurlara iyi yanmış gübre kullanınız.

Eski 13-07-2011, 01:35   #1662
Ağaç Dostu

sayın hasan ka fotoğraflarda toprak çok killi gözükmüyor. tarların birkaç yerinde derin çukur açın kil tabakası yoksa sorun yok. ceviz kazık köklü olunca kil tabakası sıkıntı oluyor. tam çürümüş ahır gübresi toprağın kalitesini illaki arttıracaktır.biz karpuz ekerken 4 yıl yanmış iyice karıştırılmış elenmiş neredeyse kum gibi olmuş gübreden birer tas çukurlara koyar normal toprakla hafif karıştırırdik. tohumu ekerdik ama acayi ot yapar ama karpuz da deli olur hiç sulamadan yetiştirirdik Silivride tarlada gezerken ayağın çarpsın karpuz çatlar şimdi yaprak gübresi damla sulama bir sürü yeni uygulama var.
birde ilk yıl ceviz fidanı son bahara kadar sürekli taze sürgün verirse kışa hazırlıksız yakalanır donar. sürgünlerin odunsulaşması gerekir 50 tane ceviz fidanım var 2 yıl oldu dikeli geçen kışa girerken ve baharda gübreledik buyıl birer ikişer ceviz yaptılar şuanda bir metrelik sürgünleri var birkısmının cevizleri düşmedi merakla bekliyorum ceviz kalitesini görmek için koparmadım

Eski 13-07-2011, 07:30   #1663
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn,cupressus hocam , su tut tavsiyesini kimse yapmadı ,benim fidanları diktiğim yer kumlu toprak ve her zaman gidemeyeceğim kadar uzak ,sulamada geç kalırsam fazladan birkaç gün daha idare etsin diye böyle düşündüm ,bir olumsuzluk olursa yazarım.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 09:02   #1664
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.lecooke.com/Images/Fruits...alnut(RGB).pdf

Kırmızı ceviz görmek isteyenler linki incelesin derim

Üstelik tozlayıcıya da gerek yok.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 09:39   #1665
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Name:  red w.jpg
Views: 2829
Size:  54.2 KB

Kırmızı ceviz

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 12:22   #1666
Ağaç Dostu

hasta insan benzetmeniz çok doğru dediklerinize sonuna kadar katılıyorum ağaç sevdalısı hocam. il tarımdaki memur bir arkadaş da sizin söylediklerinize paralel şeyler söylemişti. gübre verme ağaç besini bulmak için kök atsın ki yaşasın gibi şeyler söylemişti. benim gübre atmaktaki gayem özellikle tesviye edilmiş toprağın kil etkisini azaltmak ve zenginleştirmek. resimlerde gördüğünüz gibi yer yer 1 2 metre üst toprak yan taraflara kaydı alttan gelen toprak da biraz sert o yüzden atmak istiyorum yani. yoksa dediğiniz işlemleri elimden geldiğince en iyi şekilde yapmaya çalışacağım. önümüzdeki 1 ay içinde çukurları derin kazdıracağım aksilik olmazsa. ayrıca tarlanın bulunduğu ovada kuru bir dere var büyükçe. muhtardan izin alabilirsem dereden kum getirip çukurları dere kumuyla üst toprağı karıştırıp doldurmayı düşünüyorum. yaptığımız uğraşa değer mi arkadaşlarım abilerim ?

Eski 13-07-2011, 12:32   #1667
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet haklısınız dört gözle de bakıyorum ama mesajları karıştırmışım.

"30 ton kadar kıştan kalma tam yanmamış büyükbaş gübresi buldum. size sormak istediğim gübreyi hemen mi atayım?"
Kıştan kalmışsa asidi baya süzülmüştür hemen atın ve pulluk altı yapın, yani yeri sürünki gübre alta girsin, daha sonra çukurlarınızı açabilirsiniz.

"ziraat mühendisi sadece çukura değil heryere atmamı söyledi dekara 5 ton falan at dedi."
Doğrudur her yere aynı kalınlıkta yay ve yeri hemen sürdür, hatta atabilirsen 6-7 ton at.
Fidanları ekerken çukurlara iyi yanmış gübre kullanınız.
arada olur hocam gözden kaçmıştır

anladım lilium abi dediklerinizi elimden geldiğince hızlı yapmaya çalışacağım bulabildiğim kadar yanmış gübreyi atıp sürdüreceğim tarlayı. gübreyi ağırlıklı olarak da dozerle düzelttiğim yerlere attırayım. fidanlara yanmış gübre bulamazsam kullanmayacağım zaten bir akrabamız 400 fidanı kuruttu yanmamış gübre yüzünden aynı hataya düşmeyeceğim onun yerine çukurları daha geniş açtırırım daha iyi

Eski 13-07-2011, 12:41   #1668
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ağaç sevdalısı Mesajı Göster
sayın hasan ka fotoğraflarda toprak çok killi gözükmüyor. tarların birkaç yerinde derin çukur açın kil tabakası yoksa sorun yok. ceviz kazık köklü olunca kil tabakası sıkıntı oluyor. tam çürümüş ahır gübresi toprağın kalitesini illaki arttıracaktır.biz karpuz ekerken 4 yıl yanmış iyice karıştırılmış elenmiş neredeyse kum gibi olmuş gübreden birer tas çukurlara koyar normal toprakla hafif karıştırırdik. tohumu ekerdik ama acayi ot yapar ama karpuz da deli olur hiç sulamadan yetiştirirdik Silivride tarlada gezerken ayağın çarpsın karpuz çatlar şimdi yaprak gübresi damla sulama bir sürü yeni uygulama var.
birde ilk yıl ceviz fidanı son bahara kadar sürekli taze sürgün verirse kışa hazırlıksız yakalanır donar. sürgünlerin odunsulaşması gerekir 50 tane ceviz fidanım var 2 yıl oldu dikeli geçen kışa girerken ve baharda gübreledik buyıl birer ikişer ceviz yaptılar şuanda bir metrelik sürgünleri var birkısmının cevizleri düşmedi merakla bekliyorum ceviz kalitesini görmek için koparmadım
inşallah göründüğü gibi kil oranı fazla değildir. evet söylediklerinizi okumuştum zamanında sonbahara doğru yaklaştıkça fidanların suyunu kademeli olarak azaltacağım ki gelişmeleri dursun gövdesi odunlaşsın kışa hazırlıklı olsun. sizin cevizler hızlı gelişiyor anlaşılan ne güzel.elinize ayağınıza sağlık emeğinizin karşılığını alırsınız inşallah. cevizler de lezzetli kaliteli çıktımı keyfiniz yerine gelir kesin ben de 10 yıl sonra 4 5 metreye ulaşmış ağaçlarımı hayal ediyorum o bile mutluluk verici güzel ceviz bahçelerini görünce beni daha da hırslandırıyor. yardımlarınızla birlikte en az hatayla güzel bir bahçem olur inşallah

Eski 13-07-2011, 12:50   #1669
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Alıntı:

Syn Lillium:
Topraktaki kilin ağaç gelişimi açısından bu kadar olumsuz etki yaptığını sizin sayenizde öğrenmiş bulunuyorum.Ben bu analizi 90 cm den aldım.Ama bu arazide 3 tane yetişmiş büyük ceviz ağacı var.Ben kendimi burası için odaklamıştım.Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 14:28   #1670
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
şahsi kanaatlerımı bildirmek istıyorum
bizler meyvecılık gelenegınden gelen bır aileyız
samımı söyluyorum yıllar önce trt gap ta yayınlanan tüm programlardan berı okuyup anlamaya çalısıyorum
su andada bu forumdan çok sey ögrenıyorum
düşüncem şu:
Hangı meyve olursa olsun damlama sulama sistemı ve her turlu imkan dahı olsa yerınde tarlada tohumdan yetiştirilmelidir
ilk etapta tepkı alan bu yöntem fazla degıl ıkı yılda fıdanları mutlak ve mutlak gececektır
etrafınıza bakınca görecegımız yabanı denılen agaçlar son derece gürken
hazır fıdanlar öldü ölecek gıbıdır
veya süreklı bakım istemektedır
sulama ve gübreleme malıyetı yüksektır
60 agaçlık aşılı yalova cinsı cevızlerımız süreklı bakım isterken
5 mt ötede dıkenın içinde tesadufen aynı dönemde yetısen ceviz
en az üç katı buyuklugundedır
ne su vaaaar nede bır seyy
birde son yıllarda çok sıkıntı olan kök hastalıkları çok buyuk kayıplar verdırıyor
en kıral fıdanlıklardan aldıgım ve hemen ektıgım hiç don yüzü görmemiş fidanlarım ya öldü **** sürünüyor
her fıdan tohumdan ekılmelıdır
ve istenılen çeşite aşılanmalıdır

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 18:36   #1671
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Syn Lillium:
Topraktaki kilin ağaç gelişimi açısından bu kadar olumsuz etki yaptığını sizin sayenizde öğrenmiş bulunuyorum.Ben bu analizi 90 cm den aldım.Ama bu arazide 3 tane yetişmiş büyük ceviz ağacı var.Ben kendimi burası için odaklamıştım.Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum.
Sevgili keskin, kil ağaç gelişimi için büyük bir etkendir, dedim ya moralinizi bozmak istemem, ön araştırmanızı iyi yapın.
Ne güzel önünüzde örnekte teşkil eden üç adet ceviz ağaçınız da var, ceviz ağaçı çok toprak seçici bir ağaç değil ,Örneğin 2.5- 3 metre hafif kumsal süzek derin topraklarda daha iyi gelişim sağlar, killi kireçli bir toprakta daha az gelişim sağlar, benim ceviz bahçesi kurmuş olduğum topraktada alt tabakalarda bölge bölge beyaz toprağa rastlamıştım, bu gibi durumlar gelişim için hep bir etken, kil aşağı yukarı her toprakta var, oranları çok yüksek ya da büyük bölümü kil olan topraklarda bahçe kurarken tüm bu etkenleri göz önüne alarak kurmak ya da kurmamaya karar vermek gerekir.

Örneğin benim bahçe kurmuş olduğum toprak ile, bahsettiğim humuslu gevşek derin topraklardaki gibi olmasını aynı gelişimi aynı verimi beklemek biraz hayal olur.

Eski 18-07-2011, 23:28   #1672
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
60 agaçlık aşılı yalova cinsı cevızlerımız süreklı bakım isterken
5 mt ötede dıkenın içinde tesadufen aynı dönemde yetısen ceviz
en az üç katı buyuklugundedır
ne su vaaaar nede bır seyy
Yukarıdaki cümlenize ben katılamayacağım. Olurmu hiç öyle şey, hiç bakmayacaksın ve üç katı büyük olacak.
Bu mümkün değil,
Öyle olmuş olsa bile şu akla gelebilir.
Acaba siz yanlış bakım programımı uyguluyorsunuz, iyi bakayım derken kötü bir şeylermi yapıyorsunuz ki, hiç bakımsız olan bakımlılardan daha iyi gelişiyor.

Eski 19-07-2011, 09:33   #1673
Ağaç Dostu

Aşılı fıdanlarımızın kazık köklerı kesıldıgı için yavaş buyuyorlar
sulama yapıyoruz ama hızlı sürgun yok
benım demek istedıgım kökü kesılen fıdan daha çok emek ve masraf istıyor
tohumdan ekılenler belkı sadece bır kez sulama ile bıle daha hızlı gelışecektı
asıl benı korkutan kök hastalıklarıdır
malesef kök hastalıkları en iyi fidanda bıle oluyor
fidan sıkıntıısndan dolayı bizim geleneksel üretımımız şeftalı agaçlarıda
benzer sorunlar yasıyorlar
ıyı bakım ,ve sulama açısından çok mükemmel sistem kurulabılırse ****** ıyı buyuyecektır
ama bu sulamanın ve bakımında bır işletme malıyetı vardır
benım acizane önerım her meyve tohumdan ekılmelı ve yerınde aşılanmalıdır
hele ki cevizde

Eski 19-07-2011, 11:57   #1674
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
safranlı sana katılıyorum.biri sadece yukarı çalışıp hızlı gelişiyor,diğeri hem köke hem yukaruya çalışıyor.o nedenle gelişmesşi yavaş oluyor.en mantıklı bahçe kurulması tohumu dikip bir sene sonra istenilen cinse göre aşı yapılmasıdır saygılar...

bursaranger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 14:15   #1675
Ağaç Dostu

2001 yılında ekılen aşılı cevizlerımız bir kısmı ıyı olsada genelde moralsızler
anadoluda birçok alana ceviz ekılde ama sadece
ekıldıgı ıle kaldı
ben yalovadayım oldukca yagışlı sayılır ama yıne su istıyor
köklerı kesılmış fıdanın anadolunun susuzluguna dayanmasına ımkan yoktur
devlet sureklı destek verıyor
ama ortada yeseren ve örnek bır cevız alanı göremıyoruz
soruları tersten sormak gerekır
100 yıldır meyvecılık yapan köyümde bır çok meyve acısından durum aynıdır
kimse kızmasın hazır fıdanların yerıne tohumdan ekıldıgınde
ne kök hastalıgı ne mantarı hastalık nede
cılız yapısından dolayı bitlenme olmuyor
anadolumuzda derın cukurları erkenden acıp üzerıne bolca hayvan gubresı
doldurulusa sonbaharda ekılen cevız tohumu kendınden emın ve son derece mutlu mesut görevını yerıne getırecektır

Eski 27-07-2011, 00:19   #1676
Yeni Üye

alper04's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2011
Aranıza yeni katıldım.ceviz ekmeyi düşünüyorum yer bakıyorum inşallah en kısa zamanda ekeceğim

alper04 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 13:21   #1677
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Toprağı çokta uygun olmayan killi ve sert zor eşilen yerde ceviz yetiştirmek isteyenlere tavsiyem mutlaka ekim çukurunu kepçeyle geniş açtırmaları.İlerki yıllarda faydasını fazlası ile göreceklerdir.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 21:51   #1678
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
boluda ceviz yetiştiriciliği yapan varmı*

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 00:25   #1679
Yeni Üye

alper04's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2011
Sayfalarca forumu okudum.ve kara verdim:Bu iş beni aşar çok çetrefelli bir iş,toprak sevgim var,ağaç sevgim var ama,bu kadarbilğim yok, zamanın yok sizlere kolay gelsin

alper04 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 06:50   #1680
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn alper04, ben de bu konuda birşey bilmem ama gözümü karattım ve ağaçlarımı diktim,bu yıl zeytin fidanlarım ikinci yaşlarını işliyorlar , acemilikten dolayı ağaçlarımın bazıları sorunlu hale gelirse veya zeytinliğin sürülmesi esnasında traktör kayar da minik fidanların birini kırarsa(çünkü bazı fidanlar yamaca dikili) onları söküyor yerine yenilerini dikiyorum,ayrıca zaten fidanlarda olağanüstü yaşama sarılma gayreti var ,kökleri toprakla buluştuğunda hemen bir heyecanla büyümeğe başlıyorlar,ayrıca bu sitede değerli ustalarımız herkese yardımcı oluyor, siz gözünüzü korkutmayın,tarım zor ,zaman ve emek isteyen biraz da masraflı bir uğraş,zamanında ilaç atamazsanız ya da fidanları sulayamazsanız üzüntü yaşarsınız,bazen insanın içini pişmanlık da kaplar ama ağaçlarınız meyveye durduğunda ettiğiniz masrafı ve yorgunluklarınızı,olumsuz duyguları unutacaksınız.Ben geçen sene diktiğim armut ve ayva fidanlarındaki birer ikişer meyveyi görünce bu duyguyu yaşıyorum da oradan biliyorum...

alper04 beğendi.

Düzenleyen yasarugur : 29-07-2011 saat 06:53 Neden: cümle ekledim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024