View Single Post
Eski 05-01-2013, 13:17   #3129
ncp1963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Sayın ncp1963 Chandlerin hüsran oldugunu söyleyemeyiz sadece herkesin chandler dikmesinde problem olabilir chandler bütün ülüslararası piyasada kendini ispatlamış bir cesittir ve cins hakkında hemen hemen bütün veriler bulunmaktadır.. fernor nispeten cok yeni bir çeşit daha fernor ile ilgili araştımalar devam ediyor herhalde çünkü pek biligiye ulaşamıyorum sadece burada degil yurtdışı kaynak bile bulamıyorum fernor ve fernette ile ilgili... bilinen bir kesin sonuç şu Chandler ilk dikildigi yıllarda aşırı büyüme egiliminde oldugundan ve yetiştiricilerde bu büyüme egilimine aşırı bakım ve gübrelemeyle destek olduklarından agaclar büyümelerini durdurup genç sürgünlerini odunlaştıramadan erken gelen sonbahar donlarından etkileniyor.... Ben şahsen chandlerin olmadıgı yerde yerli çeşitlerin hiç birinin de olmayacagını düşünüyorum dedigim gibi fernor hariç onu denemedim daha bilmiyorum.. Yerli çeşit derken aşılı yerli çeşitlerden bahsediyorum çetin cevizlerden degil yanlış anlaşılmasın...Yerli çeşitlerimizin ana vatanındaki sıcaklık degerlerini paylaşmıştım daha önceden ..bir iş yaparken gerçekçi olmak şart hayaller güzel ama sonuçta hayat gerceklerden ibaret...
hüsran derken karasal iklimde hüsran demek istedim elbette diğer bölgelerde gayet verimli ve uygun olabilir. ama karasal iklimin hakim olduğu eksi derecelerin - 15 lerden daha aşağı -25 lere düştüğü yerler için sorun olduğu kesin kaman tarafında dikenlerin hepsi çeşit değiştirdi. başka yerlerde ne oldu bilemem sizde varmıydı chandler ? varsa durumu ne ??

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön