agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2012, 11:38   #2551
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayın Cupressus sonbahar erken donları kış sogukları ve de ilkbahar geç donları agaclarımıza zarar veriyor ve pek çok kişi buna tek tip bir zararmış gibi bakıyor bunun ayrımını iyi yapmak lazım...Benim görüşüme göre de beyaz plastik boyanın sonbahar erken donlarına karşı koruyucu bir etkisi olamaz ancak kıs donlarından koruması garanti kısın da agaclarımız güneşin etkisinden korunmalı belki de daha fazla korunmalı kaolin gibi düşünüyorum ben bu uygulamayı..

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 11:39   #2552
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2012
sayın lilium

ben yokken bicok cevap gelmiş tesekur ederim. özelden aldıgım cevabada tesekur ederim

Türk tarımınız hiç bir garantisi yok, kayısıda başınıza gelenler cevizde gelmeyecek demek değildir.

kesinlikle haklısınız

malatya Karasal iklime sahip sanırım fakat kayısı olan yerde ceviz de olması lazım. Geç donlardan kayısı çiçekleri etkilenmiyor mu?

karasal fakat karakteristik doğuAnadolu gibi degil biraz daha ılıman güneydoğu iklimine benziyor diyebilirim. aralık ve ocak harici cok soğuk olmaz. 1 kasım a kadar gece haric sıcaktır. agustos ta su vermezsem kesin kurur fidanlarım okadar sıcaktır 41 42 leri görüyoruz agustosta.
tek sorunumuz nisan donları. kayısıyıda etkiliyor çevremizde biçok ceviz agacı var çoğunluğu HEKİMHAN diye tabir ettiğimiz
yerli çeşidimiz. verimli bir tür aslında 15 yasında bakımlı bir hekiman cevizinden bu yıl
10 teneke(buraların ölcüsü) almak mümkün. ama heryıl vermediği gibi, meyve kalitesi biraz düsük ve ilkbahar donlarından kesinlikle etkileniyor o yıl ürün vermiyor.

baska bir degerli arkadasımız, yatırımız yapmadan bikac cesidi deneme amaclı dikmemi denememi tavsiye etmiş bu arada cevizleri tohumdan ekmemi tavsiye etti
cok mantıklı geldi siz nedersiniz acaba?

mzeynal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 13:06   #2553
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
beyaz boya güneş ışınlarını yansıttığı için gövdeyi güneş yanığından koruyor, bu konuda bir tereddüt yok. Ancak soğuktan koruması için soğuğu geçirmeyen bir malzeme olması lazım. Boya böyle bir yalıtım malzemesi değil. Keşke öyle olsaydı evlerimizi de güzelce iki kat, üç kat boyardık, yakıt masrafını azaltırdık. Çok ta güzel olurdu...

Kışın ağaçlara zarar veren etken aşırı düşük sıcaklık. Bitki hücresindeki suyun donarak kristalize olmasına ve hücre çeperinin parçalanmasına neden olur. Geriye dönüşü de yoktur. Önce de yazdım su oranı ne kadar fazla olursa don zararı da o nispette artar. tabi ki sıcaklık derecesi ve süresi de etkili bunda.

Lilium ve Zeyno waffle beğendi.
cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 14:01   #2554
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Türkiye'de ve california'da İklim Bölgeleri

Tropikal Bitkiler: Türkiye'de İklim Bölgeleri (Hardiness Zone)

USDA Plant Hardiness Zone Map

http://www.gardeningknowhow.com/wp-c...nia_map_lg.gif

alttaki adresi eğer google earth ta açarsanız açılan resimde çevredeki ağaçların ceviz ve badem ağaçları olduğunu görür. google earthın altındada bölgenin yüksekliğini okursunuz.

Brights Pioneer Exhibit, Plainsburg Road, Le Grand, CA, United States

chandler tüm kaynaklarca yüksek verimli bir çeşit olarak kabul ediliyor ama aynı kaynakların bir çoğuda -15 derecenin altına inen bölgelerde ağacın strese girdiğini kabul ediyorlar..

Sayın yaşar akça ne diyor bakın..

Türkiye'de kurulan bahçelerden neden düşük verim alınıyor
Karasal iklim alanlarına uygun olmayan çeşitleri diktiğimiz için
SON UYARI:vejetasyon süresi kısa olan kışları sert geçen bölgelere Chandler çeşidi OLMAZ

http://ceviz.gen.tr/haberdetay.asp?HaberNo=222
Kaynak : Akca

Düzenleyen ncp1963 : 07-09-2012 saat 19:44
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 16:49   #2555
Ağaç Dostu

Sayin cupressus beyaz plastik boyayi izolasyon malzemesi olarak degil tipki kaolin gibi gunes isinlarinin govdeyi isitmasini onlemek icin kullaniyorlar...boylece fidan gunduz ve gece sicaklik farklarindan daha az etkileniyor ....yani gunduz asiri isinan govde birden gece soguklarindan dolayi asiri soguyarak catlamiyor bu konuda yapilan pek cok arastirma var bence mantikli...
Sayin ncp1963 iste tam benim soyledigim sey de bu bakiniz californiadaki sicaklik ve iklim farkliliklari burada acikca gozukuyor aradaki sicaklik marjlari da mikro klima etkisi yani en dusuk sicaklik -11- ,-15 derken ornegin ankara balada -15 iken nallihanda -12 oluyor simdi chandler fidani kalifornianin sacramento sehrinda yetistiriliyor sacramento valley ve san joaghin valley de ulkemizde yetistimek isteyen de kendi bulundugu yeri burasiyla her yonden kiyaslayip dikebilir ...
Ben Yasar hocanin bes sene once soylediklerini de biliyorum acaba bes sene sonra ne diyecek onu da merak etmiyorum aslinda....

kamkat38 beğendi.
Eski 07-09-2012, 16:57   #2556
Ağaç Dostu

Sayin ncp1963 Turkiye de ceviz agaclarindan verim alinamamasini sadece karasal iklime uygun cesit dikilmemesine bagamak gercekten ilginc geldi bana o zaman bu sorunu hemen cozebiliriz ne kadar guzel....

Eski 07-09-2012, 17:08   #2557
Ağaç Dostu

Sayin mzeynal kurulmus bir bahceyi bozup yeniden baska bir bahce kurmak zor bir is ...ustelik siz simdi kayisiyi biliyorsunuz ama cevizi bilmiyorsunuz hastaligi bakimi budamasi hasati farkli....acaba daha dayanikli ve para eden kayisi cesitlerine asilamak cozum olurmu bilmiyorum gercekten ben kayisidan anlamiyorum ..simdi herkes kayisi visne bahcesini sokup ceviz dikerse on yil sonra kayisinin visnenin fiyati ne olur bilinmez ...sonra pisman olmak var ... madem para harcamak istiyorsunuz kayisiyi isleyip islenmis urun olarak daha fazla kazanabilirsiniz ...tamamen sizin seciminiz ...
cesit seciminde ise her bilgi burada ve intenette fazlasiyla var yerinize gore karari siz vereceksiniz ..yabanci cesitlerin gec uyandigi ve ilkbahar donlarindan etkilenmedigi bir gercek eger sorununuz ilkbahar donlariysa yabanci cesit deneyebilirsiniz ....

mrduran beğendi.
Eski 07-09-2012, 18:49   #2558
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Asıl daha ilginci "türkiyede kurulan bahçelerden düşük verim alınması", türkiyede doğru dürüst ve bilinçli bu işin üstadı olarak yapan, kapama ceviz bahçesi kaç tane sayabilirsiniz? Türkiye de 5-6 senedir büyük alanlara ve miktarlarda kapama bahçe kurma çalışmaları var, bunlardan da daha tam neticeler tam bir şeyler söylenemezken, kurulan bahçelerden düşük verim alındığı kararını kim kimler veriyor? Birkaç kişi yapmış yapamamışsa bunun nedenlerine de bilmek gerekir, hatamı yapmış, gerçekten bilinçli olarak mı yapmış, yoksa bazı çok bilen ziraatcı ya da fidan satıcısının yanlış yönlendirmesiyle mi olmuş? Bunlar birer bilinmezken bazı şeylere de kesin kararlar koymamak lazım.

"hiç unutmuyorum biri mesaj atmış ben 8 sene oldu ceviz dikeli daha 8 kilo ceviz alamadın diye"

Sordum kendisine şimdiye kadar yani sekiz senedir hangi bakımları uygulamaları yaptın.
-Ne yapacağım ektim bıraktım dedi.

Şimdi ben bu bahçeyi baz alıp düşük verimden bahsedebilirmiyim.

Türkiyede ceviz konusunda daha hiçbir şey yerine oturmamıştır, bazı söylemleri yaparken daha dikkatli yapmalıyız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 00:04   #2559
Ağaç Dostu

Millet orada burada bir şeyler okuyor bu ceviz işnde acayip para var diye bilmem kaç dekar ceviz bahcesi kurmaya kalkıyor... ilçe tarımdan destekleme alacam diye fidan alıyor kaman diye alınanlar bilmem ne cıkıyor ... sonra iki sene üst üste masraf edınce bu ne böyle hersene ben böyle masraf edemem ugrasamam diyip buldugu baska bir süper iş fikriyle ugrasmaya baslıyor ... benım duyduguma göre devletten sırf tesvık almak için binlerce dönüm hazine arazisi ceviz bahcesi kurulmuş gibi gösteriliyor ...sonra birisi birşey diyor hadi bakalım her kes hücum ... iki sene önce millet chandler sırasına adını yazdırıyordu bir sonraki mayıs ayına...ne oldu ayy pardon ben yanlış anlamışım dedıler simdi baska seyler söyleniyor hadi bakalım hücuuuum mu diyecegiz ... fernor la kurulmuş kac tane bahce var hiç gidip gördünüz mü... fernor fransanın neresinde yetişiyor bilen var mı ...fransa akdeniz iklimi degilmi sorduk mu hiç... ama birisi iyi dedi o zaman hepimiz bozalım bahceleri fernor dikelim sorunlarımızı cözelim...

Eski 08-09-2012, 00:11   #2560
Ağaç Dostu

İnsanmıza 3,5 x 5 ceviz agacı dikmesini öneriyorlar bu uzmanlar hakkaten inanılmaz bir sey ... hakkaten dikenler de var ... şimdi hesaplıyorlar dönüm basına 20 agac daha fazla dikerse agac basına bılmem kac kilo cevizden çarpı 15 tl bilmem şu kadar daha fazla dolar bazından hesaplarsan falan filan....3 yıl sonra kendini amorti eder 5 yıl sonra ohooo zengin olduk...

almira, Safranlı ve mrduran beğendi.
Eski 08-09-2012, 07:29   #2561
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
İnsanmıza 3,5 x 5 ceviz agacı dikmesini öneriyorlar bu uzmanlar hakkaten inanılmaz bir sey ... hakkaten dikenler de var ... şimdi hesaplıyorlar dönüm basına 20 agac daha fazla dikerse agac basına bılmem kac kilo cevizden çarpı 15 tl bilmem şu kadar daha fazla dolar bazından hesaplarsan falan filan....3 yıl sonra kendini amorti eder 5 yıl sonra ohooo zengin olduk...
Sayın bozy selamlar

sözlerinizde haklısınız ama!!!!

Hiç kimse kendini çatıdan at diyenin sözüyle kendini çatıdan atmaz.. veya ben henüz duymadım böyle bir vakka.

Okumak, okuduğunu anlayabilmek, yanlış anladığında yanlışını kabul edip dönebilmek, araştırmak, dinlemek,yorumlamak, kıssadan hisse çıkarabilmek. bunlar toplumumuzun büyük çoğunluğunun zaafları. onun için birileri birşeyler diyor birileride peşlerinden gidiyor.

daha öncede yazdım ne yazıkki devletin tüm kurumları bulunduğu yeri hak etmeyen kişilerce işgal edilmiş durumda. hak edenin üstündeki amiri hak etmediği için oda birşey yapamıyor.

en ufak kasabamızda bile ilçe tarımdiye bir kurum var ve burada mühendislerimiz ve teknikerlerimiz var.. buralarda hazinenin arazileride var. burada proje yapıp götürüldüğünde ilgilenecek mülkii amirde var.

tüm resmi kurumlarımızın (ezici bir çoğunluğun diyelim) bahçelerinde çam ve türevleri dikilidir. belediyeler peyzaj çalışması yapar gider mısırdan hurma getirir refüjlere bunları diker Tabi bunlarla birlikte zaralısıda gelir bölgede olan hurmalarda kurur) bulunduğun bölgeyi temsil eden fidanları diksen ne olur??

insan aldığı parayı helal etmek adına bir proje yapar bulunduğu yörede en verimli yetişecek adapte kabileyeti yüksek fidanları (her türlüsünü) belirlemek için üçer beşer adet diker bu gün hangi fidancıyı arasa ücretsiz fidan alabilir.

arsa bedava,fidan bedava,teknikerin de var bahçeye bakacak. çevredeki çiftçilerdende rica ettiğinde ücretsiz traktör vs bulmak çok kolay.

proje kabul görmüşse ödeneğinde var..

eee ne yok???

bir iki istisnanın dışında diğer bölgelerde neden yapılmıyor???

bunlar yapılmış olsa vatandaş ilçe tarıma gelip ben şunu dikmek istiyorum dediğinde alsa vadandaşı bahçeye götürse bak biz burada şu çeşitleri diktik şundan şu kadar yıl sonra şu şartlarda şu verimi bundan bu verimi aldık dese yol gösterse vatdandaşta uygulanmış örneği görünce herhalde olmayacak hayallerin peşinden koşmaz.

öyle bir ülkede yaşıyoruzki her 28 kişiye bir devlet görevlisi düşüyor ama hala devlet vatandaşa yol gösterir durumda değil her zaman olduğu gibi vatandaşın hızına ayak uyduramayıp tökezleyerek peşinden gitmeye çalışıyor bari onu yapıyor)

ya peşimizdende gelmese??

Eski 08-09-2012, 08:02   #2562
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
ya peşimizdende gelmese??[/QUOTE]

EVET BUNA DA ŞÜKÜR....

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 09:04   #2563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Şeker Bayramında Başladık(Tecrübeler)

Herkese selamlar,
Birkaç senedir hayal ettiğim bir planın yavaş yavaş olgunlaştığını ve fiiliyata geçtiğini görmenin heycanıyla yazıyorum. Arazimize ilk kazmayı vurduk ve ıslah çukurlarımızı kazdık. Elimden geldiğince tecrübelerimi sizinle paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle aralıkları ilçe tarıma destek konusuyla ilgilide danışarak 8x8 olarak belirleyip işaretledik. Bu bize için inanılmaz büyük bir emek ve zamana mal oldu. Bunun sebeplerinden biri arazinin çok şekilsiz olması. Araziye hem avantaj hemde dezavantaj sağlayan bozuk bir üçgen şekline sahip ama herşeye rağmen nihayetinde bu işi bitirdik. Arazide yaklaşık 1,5-2 dönümlük bir kısmı ileride sulama havuzu ve ev yapabilmek için boş bıraktık. Geriye kalan bölgeleri 8x8 ölçüp az bir kireçle işaretledik. Bayramın ikinci günü saati 75 tl'ye anlaştığımız kepçeyi araziye getirdik ve çukurları kazdırmaya başladık. 1-1,5 metre arası derinlik ve çapta kazdığımız çukurlarda toprağı üst kısım (30-45cm) en alta gelicek şekilde alt üst ettik ve yaklaşık yine 30-50 cm çukur kalacak şekilde bıraktık. Bu iş 20saat sürdü ve 650 civarı çukur açıldı. Bu çukurlara yaklaşık 1 kilo Leonardit ve 5 kilo civarı yanmış hayvan gübresi döktük ve dolgu olacak toprağa harmanlamaya çalıştık. Bu işte 4 kişilik bir ekiple(Babam, eniştem, kuzenim ve ben) 4 gün kadar sürdü. Aynı zamanda metresine 14 tl + kdv anlaştığım kafes tel örgü (2metre beton direk + 1,5 metre yükseklikteki 2,5mm galvanizli tel + uygulama) firmasıyla yüz yüze görüştüm, gerekli evrakları toparladım ve Ziraat Bankasına Kredi başvurumu eksiksiz gerçekleştirdim. Bu kredi başvurusu sürecinde bürokrasi ile ilgili karşılaştıklarım (dileyene, morale ihtiyacı olana detaylı anlatırım) Türkiye gerçeklerini bir kere daha anlamamı sağladı. Bir kaç ay önce forumdan Göksal beyden 700 fernor ve tozlayıcı fernette fidanları için anlaştık. Bir aksilik olmazsa ekim ayında babam benden bir hafta önce giderek kepçe ile gübreleyip havalandırdığımız çukurları kapattıracak ve fidan noktalarını işaretleyecek. Sonra bende fidanları alıp götüreceğim ve dikim işlemine geçeceğiz. Bu süreçte karşılaştığımız sorunlar ve bunları aşabilmem beni daha da cesaretlendirdi. O yüzden bundan sonrası için daha güvenliyim. Arazide çalışmalar esnasında bir kaç fotoğraf çekebildim bunları eklemeye çalışacağım. Sizlere tartışmalardan ve paylaşımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Atladığım detayları aklıma geldikçe yazmaya çalışırım.

ulukislali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 09:18   #2564
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Hayırlı uğurlu olsun ulukislali, yapmış olduğunuz çalışmalar gayet güzel, emeklerinizin karşılığı da güzel olmasını dilerim.

Eski 08-09-2012, 10:39   #2565
Ağaç Dostu

Hayırlı olsun

sayın ulukışlalı herşey gönlünüzce olsun.

Eski 12-09-2012, 15:54   #2566
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Merhabalar;

Ekimde tüplü 300 chandler fidanını bahçeme dikeceğim. Lakin toprağın PH değeri 8,3 çıktı. PH düşürebilmek için kükürt uygulaması hakkında bilgisi olanlar varmı, nasıl ve hangi miktarda uygulamam gerekir.

Saolun

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 20:25   #2567
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
15 santim derinliğinde ve 10m2 genişliğindeki bir alanın pH'ını 8'den 6.5'a getirmek için 1360 gr. kükürt kullanmanız lazımmış.

Muhtemelen fidan çukurunu geniş kazarsanız o alanı kükürtlemeniz yetecektir. Yukarıdaki formülden 1.5m3 için 1360 gr gerekeceğini çıkartabilirsiniz.

Kaynak, killi topraklar için bu oranı %50 arttırmanızı, kumlu topraklar için de 1/3 oranında azaltmanızı önermiş.
Lowering soil pH - General discussion

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 20:30   #2568
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bu makaleyi nasıl daha önce görmemişim hayret. Aşağıdaki dokümanda ceviz yetiştirilmesi için ideal toprak koşulları listelenmiş.

İdeal pH'ın 6.5-7.2 arası olması gerektiği, organik maddenin 2%-3% olması gerektiği, 150 cm'e kadar kök gelişimini etkileyecek kil, kaya gibi oluşumlar ve drenaj problemleri olmaması gerektiği anlatılmış.

http://www.ncrs.fs.fed.us/pubs/misc/walnut/p38_43.pdf

Eski 14-09-2012, 19:52   #2569
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın çamtepe,yabancı çeşitlerde 2. yazına girişte lider dal bırakırken dalın yönü önemlimidir? düzgün ve dikine gelişen bir tane bırakıp diğerlerini kesmek yeterli mi ? TEŞEKKÜRLER..

mrduran beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 20:39   #2570
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bu bir hastalıkmıdır sizce? bu şekilde sarı renkte ve gül gibi açan 20 tane fidan ve bahçemde,ayrıca yapraktaki lekeler antraknoz mudur ?

Eklenen Resimler

orion1988 ve mrduran beğendi.
Eski 15-09-2012, 00:27   #2571
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın formullaone, fidanlarınızda hiç heşere ve mantari hastalıklarla mücadelede bulunmamışsınız sanırım.

Fidanlarınızda antraknoz, kırmızı örümcek, ve bit görülmekte, resimde işaretlediğim gibi kabuklu bitte görülmekte.

Name:  14092012326.jpg
Views: 4802
Size:  51.4 KB

İkinci resimde "gül gibi açan" diye adlandırdığınız sorun oda işaretlediğim yerde, zamansız bir kesim, ve zamansız filiz çalışması.

Name:  14092012324.jpg
Views: 2544
Size:  50.6 KB

1- Fidanlarınıza şubat ayında kış ilaclaması (sarı ilac) mutlaka yapınız.

2- mantari hastalıklara karşı mutlaka ilaçlama yapınız.

3- İhtiyaca göre iyi bir gübreleme yapınız.

Bahçenizin ne kadar bir alan olduğunu bilmiyorum ama bu şekilde giderseniz fidanlarınızı kaybedebilirsiniz.

Bilhassa gövde kabuklu bitininden arınmanız lazım.

Eski 15-09-2012, 00:57   #2572
Ağaç Dostu

Sayın lilium,ilgilendiğiniz için çok teşekkürler. Acemilik böyle birşey olsa gerek,hergün gördüğüm fidanlarda bu hastalık ve böcekleri göremediğim için utandım evet,bazı fidanları lideri hızlandırmak amaçlı zamansız budayıp hata yapmıştım haklısınız,bu sarı ve şekilsiz açmalarının sebebide bu dediğiniz gibi..Yapraklardaki lekeler önceleri birkaç fidanda vardı,şimdi 20 fidana ulaştı,demekki bu bit ve kırmızı örümcek zamanla çoğalıyor..bahçem 35 dekarlık,8+4 aralıklarla 900 fernor fidan dikili,bu zayıf fidanların dışındakiler oldukça sağlıklı,yeşil,uçlarında kırmızı filizleriyle 2 metreye ulaşanlar bile var..hemen gerekli ilaçlamayı yapıcam,tekrar teşekkürler..

Eski 15-09-2012, 01:25   #2573
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın lilium,ilgilendiğiniz için çok teşekkürler. Acemilik böyle birşey olsa gerek,hergün gördüğüm fidanlarda bu hastalık ve böcekleri göremediğim için utandım

Kırmızı örümceği büyüteçle bakmadığınız sürece göremezsiniz, Yaprak bitlerini ve gövde kabuklu bitini görebilirsiniz, herhalde gözünüzden kaçtı Antraknoza da çok dikkat etmek gerekir, bilhassa kışları yağış alan bölgeler buna dikkat etmeli. Antraknoz yağış alan bölgelerin dışında aşırı sulamalarda ya da hava ısısının sıcak olduğu zamanlardaki sulamalarda da görülür, dikkat etmek gerekir.

evet,bazı fidanları lideri hızlandırmak amaçlı zamansız budayıp hata yapmıştım haklısınız,

Lideri hızlandırmak için yapılan budamalar haziran ayında bitirilmeli, daha sonraki aylar uygun değil.

bu sarı ve şekilsiz açmalarının sebebide bu dediğiniz gibi..

Hayır sarı ve şekilsiz açmaların sebebi aslında fidanlarınızın birazda zayıf olması, ( Bit, antraknoz, kırmızı örümçek,) güçlü bir fidanınız olsaydı normal filiz çalışması yapardı.

Yapraklardaki lekeler önceleri birkaç fidanda vardı,şimdi 20 fidana ulaştı,demekki bu bit ve kırmızı örümcek zamanla çoğalıyor..
bahçem 35 dekarlık,8+4 aralıklarla 900 fernor fidan dikili,
35 dekar çok güzel bir alan iyi bir bakımla getirisi de çok güzel olur, bence ihmal etmeyin.

Anlayamadığım ikinci resimdeki kesim bir lider dal kesimi mi? Şayet böyleyse tam bir hata.

kamkat38 ve Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 15-09-2012, 12:54   #2574
Ağaç Dostu

Evet sayın lilium,ilkbahar döneminde yaptığım gereksiz ve hatalı birkaç uç almadan biriydi bu arada,bugün gerekli haşere ilaçlamasını yaptım,büyüteçle baktığımda kırmızı örümcek göremedim ama ilaçlamanın ardından etrafa kaçışan ve zıplayan beyaz pire ve bitler gördüm kış geldiğinde de gerekli ilaçlamaları zamanında yapıcam..tekrar teşekkürler..

mrduran ve aviator34 beğendi.
Eski 15-09-2012, 13:44   #2575
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın çamtepe,yabancı çeşitlerde 2. yazına girişte lider dal bırakırken dalın yönü önemlimidir? düzgün ve dikine gelişen bir tane bırakıp diğerlerini kesmek yeterli mi ? TEŞEKKÜRLER..
Sn. Lilium, özellikle zamanlama konusunda yorum yazsa daha uygun olur. Zira bana yapraklar döküldükten sonra bu şekilde bir budama daha uygun gibi geliyor.

Belirttiğiniz tanım bana uygun geldi, ama illaki bir lider bulayım da fidanı kuşa çevireyim demeyin bence Uygun lider adayı olmayan, az gelişmiş fidanları bırakın biraz daha güçlensin derim.

Eski 15-09-2012, 14:03   #2576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
herkese selamlar..ben foruma yeni katıldım.ben de samsun da 10 dönümlük arazime ceviz dikmek istiyordum ama bütün hayallerim suya düştü.bayram da memlekete gittiğimde toprak tahlili yaptıracaktım 1 metreden fazla çukur açtım maalesef tahlile göndermeye bile gerek yoktu,toprak çok fazla killi ve kireçliydi.hatta lilium(naci)abiyle de telefonda görüştük sağolsun yardımcı oldu.

ama eninde sonunda bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.şimdi köyde ceviz dikmeye uygun arazileri araştırıyorum satın alabilirsem alıp bahçemi kuracağım inşallah.
aslında bu forumdaki tecrübeleri,bilgileri okumadan dikmediğim de iyi olmuş,herşeyde bir hayır vardır derlerye gerçekten öyle.çünkü ilçe tarımdakilerin **** fidancıların söyledikleri çok farklı onların anlattıklarıyla bahçe kursaymışım ben de bir çoğu gibi atdan düşmüşe dönerdim.ilçe tarımda toprak tahlili için 40cmden alınacak toprağın yeterli olduğunu bile söylediler.safranlı hocamızın dediği gibi damdan düşenden bilgi almak çok daha faydalı..
başta lilium olmak üzere tecrübelerini burada paylaşan herkeze teşekkürler gerçekten çok güzel bilgiler var.

orion1988 ve mrduran beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 14:17   #2577
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
sayın formullaone inşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız..ben de yaptığım araştırmalarda karasal iklime en uygun fernoru gördüm uygun arazi bulup ceviz dikebilirsem fernor dikmeyi düşünüyorum.
bizim orada ceviz bahçesi olan bir arkadaş bundan 3-4 yıl önce yaşar akça hocayla görüşmüş hoca fernoru önermiş ancak o yıllarda ''türkiyede gerçek fernorun olmadığını,kendisininde sipariş verdiğini ama kaç yıldır bekletildiğini bu yüzden de şebin bilecik dikmesini'' söylemiş.sen fidanları ne zaman diktin nereden aldın,fidanın fernor olup olmadığını nasıl anlayabiliriz bilgin var mı?

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 14:17   #2578
Ağaç Dostu

Hayırlısı olsun
imkanınız var ise satın alıp güzel bir bahçe kurmakta güzel olur
satın alırken biraz daha fazla para verin mutlak temiz ekilen işlenmiş arazi almalısınız

Eski 15-09-2012, 14:25   #2579
Ağaç Dostu

Ucuz deyip kayalık yolu olmayan verimsiz yerleri alıpta başınıza bela almayın.
bende toprak hastalığının yanında bu ara azalsada ciddi bir emlak hastalığı var.
çanakkaleden edirneye kadar olan kısımdaki emlak piyasasını takip ediyorum.
öyle araziler var ki bedava alsanız dahi pahalıya mal oluyor.
aldığınızda içinden çıkamıyorsunuz
para dayanmıyor
vede verimsiz ******..
düşünün verimli kullanışlı bir arazi zaten asla ve asla boş kalmaz
sahibi ekmese komsu eker
hiç kimsenin bakmadığı unutulmuş arazilerde gözünüz olmasın
birde sulama çok önemli
ladik i bilemiyorum
nispeten yağışlı yer dir belki.
yinede su isteyecektir.
cennet yurdumuzda benim ata memleketim rizeden başka her yerde bitkileri sulamak gerekiyor.
birde yer alırken acele etmemek gerektiğini hele havaların iyi oldugu yaz ortasında emlak alınmaması gerektiğini söyleme me gerek dahi yok.
yazın emlak satılır.
kısın özellikle kasım aralık ayında emlak alınır...
hakkınızda hayırlısı olsun
bu topraklarda bir fidan eken insanımı yürekten tebrik etmeye mecburuz.
hem bu dünyada hem ötelerde meyvesini mutlak görecektir...
gönlünüze göre olsun dostum...

Çamtepe, smnunal ve mrduran beğendi.

Düzenleyen Safranlı : 15-09-2012 saat 14:30 Neden: imla
Eski 15-09-2012, 14:40   #2580
Ağaç Dostu

dikkat edilmesi gereken çok konu var...
birde emlak işinde fazla iştah zararlıdır.
sabırlı ve ağır kanlı olunmalıdır..
pazarlıkta yanınızda bir pir olmalıdır...
meyvecilik açısından güney cephe her zaman iyidir.
hafif eğimli eli yüzü düzgün olmalıdır...
bu arada bizim aile rizenin a dağlık köylerinden
yalovanın düm düz ovasına gelemside yılların şartlarından kaçıştır.
memletin yolda dahi yürünemeyen arazisinden çıkınca düz arazilere karşı zaafımız var
bizim aile için yer düz olmalı...
diyer yerler değersizdir...
kendimize göre yeterli arazimiz var
otuz yıldır dört dönüm bir bahçemize bayır diye bak(a)mıyoruz.
beş yıldırda 6 dönüm yine kısmen bayır bahçeye bak(a)mıyoruz
ama düz bahçeler hep has bahçe olarak devam ediyor...

mrduran beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024