View Single Post
Eski 08-09-2012, 09:04   #2563
ulukislali
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Şeker Bayramında Başladık(Tecrübeler)

Herkese selamlar,
Birkaç senedir hayal ettiğim bir planın yavaş yavaş olgunlaştığını ve fiiliyata geçtiğini görmenin heycanıyla yazıyorum. Arazimize ilk kazmayı vurduk ve ıslah çukurlarımızı kazdık. Elimden geldiğince tecrübelerimi sizinle paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle aralıkları ilçe tarıma destek konusuyla ilgilide danışarak 8x8 olarak belirleyip işaretledik. Bu bize için inanılmaz büyük bir emek ve zamana mal oldu. Bunun sebeplerinden biri arazinin çok şekilsiz olması. Araziye hem avantaj hemde dezavantaj sağlayan bozuk bir üçgen şekline sahip ama herşeye rağmen nihayetinde bu işi bitirdik. Arazide yaklaşık 1,5-2 dönümlük bir kısmı ileride sulama havuzu ve ev yapabilmek için boş bıraktık. Geriye kalan bölgeleri 8x8 ölçüp az bir kireçle işaretledik. Bayramın ikinci günü saati 75 tl'ye anlaştığımız kepçeyi araziye getirdik ve çukurları kazdırmaya başladık. 1-1,5 metre arası derinlik ve çapta kazdığımız çukurlarda toprağı üst kısım (30-45cm) en alta gelicek şekilde alt üst ettik ve yaklaşık yine 30-50 cm çukur kalacak şekilde bıraktık. Bu iş 20saat sürdü ve 650 civarı çukur açıldı. Bu çukurlara yaklaşık 1 kilo Leonardit ve 5 kilo civarı yanmış hayvan gübresi döktük ve dolgu olacak toprağa harmanlamaya çalıştık. Bu işte 4 kişilik bir ekiple(Babam, eniştem, kuzenim ve ben) 4 gün kadar sürdü. Aynı zamanda metresine 14 tl + kdv anlaştığım kafes tel örgü (2metre beton direk + 1,5 metre yükseklikteki 2,5mm galvanizli tel + uygulama) firmasıyla yüz yüze görüştüm, gerekli evrakları toparladım ve Ziraat Bankasına Kredi başvurumu eksiksiz gerçekleştirdim. Bu kredi başvurusu sürecinde bürokrasi ile ilgili karşılaştıklarım (dileyene, morale ihtiyacı olana detaylı anlatırım) Türkiye gerçeklerini bir kere daha anlamamı sağladı. Bir kaç ay önce forumdan Göksal beyden 700 fernor ve tozlayıcı fernette fidanları için anlaştık. Bir aksilik olmazsa ekim ayında babam benden bir hafta önce giderek kepçe ile gübreleyip havalandırdığımız çukurları kapattıracak ve fidan noktalarını işaretleyecek. Sonra bende fidanları alıp götüreceğim ve dikim işlemine geçeceğiz. Bu süreçte karşılaştığımız sorunlar ve bunları aşabilmem beni daha da cesaretlendirdi. O yüzden bundan sonrası için daha güvenliyim. Arazide çalışmalar esnasında bir kaç fotoğraf çekebildim bunları eklemeye çalışacağım. Sizlere tartışmalardan ve paylaşımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Atladığım detayları aklıma geldikçe yazmaya çalışırım.

ulukislali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön