agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2012, 12:27   #2821
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Sayın eko, evet budama şeklini modifye lider yapmaya çalıştım. taçlandırmayı 1 metre civarından başlamıştım ama çok alçak olduğunu düşünüyorum. En alt dalları mümkün olduğunca çıkartacağım.

dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 14:36   #2822
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dere1974 Mesajı Göster
Sayın eko, evet budama şeklini modifye lider yapmaya çalıştım. taçlandırmayı 1 metre civarından başlamıştım ama çok alçak olduğunu düşünüyorum. En alt dalları mümkün olduğunca çıkartacağım.
Bende sizin gibi düşünüyorum enazından150-180 cm olmalı bence.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 15:02   #2823
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ağustosta aşıladığım aşıdaki ceviz. Bugün çektiğim bir resim.

http://www.agaclar.net/forum/1051838-post818.htm

orion1988 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 15:33   #2824
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Resimlerini gördüğüm ağaçların şu anki yaşlarına göre tac yapıları alcak değil, ağaçlar büyüdükce yaşlandıkca alt ince dalları çıkarırsın, 1 metreden oluşturulan ana yandallar da alcak sayılmaz uygundur, tac yapıları ağaçların yaşlanma genişleme yukarıya büyümelerine göre ve bahçenin hava sirkilasyonunuda göz önüne alarak zamanla taç yapıları yükseltilebilir.

mrduran beğendi.
Eski 21-11-2012, 18:05   #2825
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
sn. lilium Ağustosta aşıladığım aşıdaki ceviz. Bugün çektiğim bir resim.
resme baktım o cevizi siz daldan koparın ki daha iyi gelişsin..
çıraktan ustaya tavsiye)))

derdin beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 21:16   #2826
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
resme baktım o cevizi siz daldan koparın ki daha iyi gelişsin..
çıraktan ustaya tavsiye)))
Diğer aşıladığım cüğürlerin hepsinde meyva çiçeği vardı döküldüler, bu nedense bir yerlerden bir şekilde dozlanmış bende anlayamadım nasıl ne şekilde dozlandığını, bugün gördüm ve resimledim, meyvayı koparsamda bu aydan sonra fidanda gelişim olmayacağı için koparmadım gözlemleyeceğim bakalım , adam olacağı da yok zaten de, bazıları bazı şeyleri çok iddia ediyorlar, Ben Şimdi bu mevsimde dalında yeşil ceviz var desem ammada atıyorsun derler,kimseyi inandıramam oraya götürüp gösterirsem ammada atıyorsun beyaa diyemezler.

Eski 22-11-2012, 23:49   #2827
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Arkadaşlar, ceviz yetiştiriciliğinde tavuk gübresi kullanıla bilirmi bilgisi olan varmı.Ben Mudurnuluyum orada heryer kümes dolu, gübreyi verecek yer arıyolar alan yok.Biyo gaz konusundan tavuk ve büyükbaş hayvan gübresinin çok basit uygulamalarla fermante edildiğini fermante edilmiş gübreninde organik gübre olarak kullanıla bileceğini okudum ne derece doğrudur cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Zeyno waffle beğendi.
derdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 09:51   #2828
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
arkadaşlar benım bı sorum olacak cok merak edıyorum ankarada cvız yetıstırmeyı dusunuyorum rakım 1050 m su var hıc maras 18 yetıstıren gordunuz mu veya bu cıns hakkındakı yorumunuz nedır maraş 18 mi chandler mı karar veremedım *** acıl.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 10:56   #2829
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
arkadaşlar benım bı sorum olacak cok merak edıyorum ankarada cvız yetıstırmeyı dusunuyorum rakım 1050 m su var hıc maras 18 yetıstıren gordunuz mu veya bu cıns hakkındakı yorumunuz nedır maraş 18 mi chandler mı karar veremedım *** acıl.

sn.sedatkso,rakım 1050 ve ankara..karasal iklim görülüyor büyük ihtimalle bu yüzden chandleri es geçin derim,ilkbahar erken donlarından etkilenmediğini ama sonbahar donlarından çok etkilendiğini bir çok kişi söylüyor..yabancı çeşit olarak fernor dikmenizi tavsiye ederim..maraş18 k.maraşın yüksek rakımlarında güzel verim verdiğini okudum..m.sütyemez hocanın ceviz hattı sayfasından ayrıntılı bilgi alabilirsin,ben de bir kaç gündür bu çeşidi araştırıyorum,maraş dan birisiyle nette tanıştım detaylı bilgi için onu arayacağım..
bölgenizdeki ceviz bahçelerini görmeden kesinlikle karar vermeyin bence..forumda da ankaradan arkadaşlar vardır mutlaka,onlardan ve diğer tecrübeli arkadaşlardan daha faydalı bilgiler alabilirsin..
bu başlığı baştan okursan bir çok sorunun cevabını da bulabilirsin..ben öle yaptım

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 12:33   #2830
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derdin Mesajı Göster
arkadaşlar, ceviz yetiştiriciliğinde tavuk gübresi kullanıla bilirmi bilgisi olan varmı.ben mudurnuluyum orada heryer kümes dolu, gübreyi verecek yer arıyolar alan yok.biyo gaz konusundan tavuk ve büyükbaş hayvan gübresinin çok basit uygulamalarla fermante edildiğini fermante edilmiş gübreninde organik gübre olarak kullanıla bileceğini okudum ne derece doğrudur cevaplarsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
ceviz veya her hangi bir üründe tavuk gübresini kullanabilirsiniz
hiiiiiiç bir sakıncası olmaz aksine toprak bayram eder
ancak bu gübre kompostlaştırmanız gerekir
kendi imkanlarınızla bir kaç kez karıştırarak içine talaş vb ekleyerek süper bir şey olmuş olur

Zeyno waffle beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 14:04   #2831
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Sayın musculus,
Maalesef ağaçlarım hala verime yatmadı. Ağaç başına 10-15 meyve alabildim. Chandler cinslerinde antraknoz ve iç kurdu problemi görülmedi. Pedrolar için tozlayıcı olarak diktiğim kaman-1 çeşidinde yoğun antraknoz görüldü. İki defa ilaçlayarak durdurdum ama meyvelere bulaşmıştı ve ağaçta durdurmama rağmen meyveleri kaybettik.

Dere 1974,

Ağaçlarınızın gelişimi çok güzel görünüyor. Hayvan gübresi ve leanordit dışında herhangi bir yapay gübre kullandınızmı?

4 yaşındaki ağaçlardan 10-15 adet normal diye düşünüyorum. Kayda değer ürün alımının 6 yaşından sonra başladığını okudum bir çok kaynakta.

Chandler ağaçlarından daha erken yaşlarda daha fazla ürün arkadaşlar var ise paylaşabilirlerse haberdar olmuş oluruz.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 14:35   #2832
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Merhaba arkadaşlar herkese iyi günler dilerim. Denizli'deki 25 dekar arazime yaklaşık 450 adet chandler fidanlarının dikimi için son hazırlıklarımı yapıyorum. Dikmeden önce çok şey öğrendiğim siz değerli forum sakinlerine birkaç sorum daha olacak. Sorularımın yanında eksik **** yanlış olan noktalarda beni uyarırsanız çok sevinirim.

Öncelikle fidan çukurlarını 1 mt derinlikte 70*70 cm çapında açtıracağım. Üst toprakla birlikte aynı oranda yanmış koyun gübresi ve dişli dere kumunu karıştırıp çukurları 20 cm kalana kadar dolduracağım. Aynı harca leonardit ve kükürt de karıştıracağım.
750 kg leonardit almıştım fidan başına yaklaşık 1.5 kg düşüyor. Ve yine fidan başına 500 gr kükürt, 300er gr DAP ve potasyum sülfat temin edeceğim. Şimdi sorularıma geçeyim.

1.)Leonardit, kükürt ve diğer gübrelerin tamamını harca mı karıştırayım yoksa yarısını harca karıştırıp yarısını çukurun en altına mı sereyim ?

2.)Fidanları dikerken yaptığım enzimleri can suyuna karıştırayım mı?
3.)Fidanlar için 20şer lt can suyu yeterli olur mu ?
4.)Tepe budamasını 60 70 cmden yaparsam herek bağlamama gerek var mı ?
5.) Son olarak dikerken Sim Derma, mikoriza mantarı ve kök kanseri için nogal kullandıktan sonra dua edip Allah'a emanet etmek dışında yapacağım birşey var mı acaba

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 14:43   #2833
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Ağustosta aşıladığım aşıdaki ceviz. Bugün çektiğim bir resim.

http://www.agaclar.net/forum/1051838-post818.htm
Abi, elinin marifetini zaten biliyoruz. Maşallah.

Lilium beğendi.
rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 15:04   #2834
Ağaç Dostu

1.)Leonardit, kükürt ve diğer gübrelerin tamamını harca mı karıştırayım yoksa yarısını harca karıştırıp yarısını çukurun en altına mı sereyim ?
Tamamını harca karıştırmanız bence daha mantıklı
emzime agırlık verin ancak can suyuna katmanız oranlar çok olursa riskli olabilir subat 15 te bir sefer mart 15 te de bir sefer enzim veririsniz
rahat rahat yeter
herek baglamak her zaman şarrtır (mümkünse tepe budamasına ihtiyaç olmayan kısa fidanları almalısınız tepe budamasına gerek olmaz ve daha saglıklı büyür)
5.) Son olarak dikerken Sim Derma, mikoriza mantarı ve kök kanseri için nogal kullandıktan sonra dua edip Allah'a emanet etmek dışında yapacağım birşey var mı acaba [/QUOTE]
Son olarak Rahman'a tevekkül etmeden önce imkanınız var ise malçlama şeklinde topragın üstünü ot,sap,saman,talaş,yaprak döküntüsü,çim artığı serebilirseniz çok güzel olur
birde fidanı kireç veya beyaz boya ile boyamalısınız
baharda da bordo vb klasık kuraları unutmamamk gerekir
hayırlı ve uğurlu olsun
gönlünüze göre olsun tebrik ederim.

Eski 23-11-2012, 15:42   #2835
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar herkese iyi günler dilerim. Denizli'deki 25 dekar arazime yaklaşık 450 adet chandler fidanlarının dikimi için son hazırlıklarımı yapıyorum. Dikmeden önce çok şey öğrendiğim siz değerli forum sakinlerine birkaç sorum daha olacak. Sorularımın yanında eksik **** yanlış olan noktalarda beni uyarırsanız çok sevinirim.

Öncelikle fidan çukurlarını 1 mt derinlikte 70*70 cm çapında açtıracağım. Üst toprakla birlikte aynı oranda yanmış koyun gübresi ve dişli dere kumunu karıştırıp çukurları 20 cm kalana kadar dolduracağım. Aynı harca leonardit ve kükürt de karıştıracağım.
750 kg leonardit almıştım fidan başına yaklaşık 1.5 kg düşüyor. Ve yine fidan başına 500 gr kükürt, 300er gr DAP ve potasyum sülfat temin edeceğim. Şimdi sorularıma geçeyim.

Bu konuda Halil Önen abimizin bahçesinde 7.sayfada resimli anlatım var ama buraya da yazalım, gübre kesinlikle köke temas etmemeli, bu nedenle en alta leonardit, onun üzerine gübre ve onun üzerine de yaptığın karışık toprağı koyarsan daha güzel olur diye düşünüyorum

Çok güzel olur
Kışa giriyoruz, yağmurlar da başlıyor, 20 lt hayli yeter diye düşünüyorum. Tüplü fidanı toprağa koydun, yarısına kadar ve tüpü saracak şekilde toprağı yerleştirdikten sonra can suyunu ver, ağaç etrafını iyice çiyne, ez ve sonra çukurun altından çıkardığın alt toprak ile kalan boşluğu doldur.
Herek ağacın düzgün büyümesi için, ayrıca aşırı rüzgarda küçük olan ağacınızın kırılmaması için çok önemli. Ben, benim bahçemde badem ağaçları için kullandım ve ağacın düz büyümesinde faydasını gördüm.
5.) Son olarak dikerken Sim Derma, mikoriza mantarı ve kök kanseri için nogal kullandıktan sonra dua edip Allah'a emanet etmek dışında yapacağım birşey var mı acaba
İlk defa yaradırken can verdiğin gibi, ağaçlara tekrar hayırlısı ile can ver ya Rab diyebiliriz
(Umarım cevaplayabilmişizdir)

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 16:30   #2836
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Şimdi tam hatırlayamadım ama forumdaki Sim Derma, Mikoriza ve Nogall ile ilgili yazıları bir aratabilirseniz, bunların hepsinin bir arada kullanılması uygun mudur değil mi diye bir yazı bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Lilium beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 19:03   #2837
Ağaçsever

Sayın Safranlı çok teşekkürler.

Safranlı beğendi.
Eski 23-11-2012, 22:28   #2838
Ağaçsever

Ceviz bahçesi kurmak istiyorum .Yer Bolu Mudurnu rakım 840 m. Uzun süredir internette cevizle ilgili bula bildiğim açıklamaları okumaktayım, buradada bahçe kurulumu ile ilgili açıklamaları yakınen izliyorum.Bursada fidancılık konusunda bilgisi olan ve bu işi yapanlarlada görüştüm.Ceviz bahçesi olanlarla görüştüm,ziraat mühandisi arkadaşlarla görüştüm.Sonuç olarak sadece bir konuda karar verebildim oda ceviz bahçesine dkmem gereken fidanlar yabancı cins olacak,kesinlikle yerli ceviz dikmeyeceğim.bunun dışında hiçbir konuda karar verecek bilgiye ulaşamadım,görüşler çok farklı .sabırla araştırmaya devam edeceğim konuya hakim olmadan hiçbir girişimde bulunmayacağım. sizleri izlemeye devam ediyorum ,uyarılarınızıda bekliyorum.bizleri sabırla bilgilendirmeye çalışan arkadaşlarada çok teşekkür ediyorum.

Safranlı beğendi.
Eski 24-11-2012, 10:10   #2839
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derdin Mesajı Göster
Ceviz bahçesi kurmak istiyorum .Yer Bolu Mudurnu rakım 840 m. Uzun süredir internette cevizle ilgili bula bildiğim açıklamaları okumaktayım, buradada bahçe kurulumu ile ilgili açıklamaları yakınen izliyorum.Bursada fidancılık konusunda bilgisi olan ve bu işi yapanlarlada görüştüm.Ceviz bahçesi olanlarla görüştüm,ziraat mühandisi arkadaşlarla görüştüm.Sonuç olarak sadece bir konuda karar verebildim oda ceviz bahçesine dkmem gereken fidanlar yabancı cins olacak,kesinlikle yerli ceviz dikmeyeceğim.bunun dışında hiçbir konuda karar verecek bilgiye ulaşamadım,görüşler çok farklı .sabırla araştırmaya devam edeceğim konuya hakim olmadan hiçbir girişimde bulunmayacağım. sizleri izlemeye devam ediyorum ,uyarılarınızıda bekliyorum.bizleri sabırla bilgilendirmeye çalışan arkadaşlarada çok teşekkür ediyorum.
Bir çok konuda kafalar karışık
insan sordukça da iyice ne yapacağını şaşırıyor.
yabancı çeşitler şu anda bir çok açıdan önde gidiyor.
ama bence temel problemler es geçiliyor
mudurnuyu bilirim çok sevdiğim yerdir tarihi dokusu çok güzel
bence çeşit konusundan da öncelikli olarak tohumdan veya hazır fidandan ekme konusunda kafanızda netlik kazanmalısınız
dünyamızda hiç bir fidan tohumdan ekilenler kadar dayanıklı ve güçlü olamaz
bu konuda da kimse beni ikna edemez
1968 yılından beri meyvecilik yapan ailemizin tecrübesi bu şekildedir

Eski 24-11-2012, 10:13   #2840
Ağaç Dostu

Çevrenizde yabani olandan daha güçlü hangi meyve ağacı gösterilebilir....?????

orion1988 beğendi.
Eski 24-11-2012, 20:31   #2841
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Dere 1974,

Ağaçlarınızın gelişimi çok güzel görünüyor. Hayvan gübresi ve leanordit dışında herhangi bir yapay gübre kullandınızmı?

4 yaşındaki ağaçlardan 10-15 adet normal diye düşünüyorum. Kayda değer ürün alımının 6 yaşından sonra başladığını okudum bir çok kaynakta.

Chandler ağaçlarından daha erken yaşlarda daha fazla ürün arkadaşlar var ise paylaşabilirlerse haberdar olmuş oluruz.
Sayın permakültür,
Teşekkürler. Gerçektende ağaçlarımın gelişimi çok iyi (bir de meyve alsam!!) Yapay gübre olarak kışın triple süper fosfat, yazın ise damlama ile üç kez 20+20+20+ME verdim. Bu yaz yapraktan şelatlı gübre vermeyi düşünüyorum.

dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2012, 21:20   #2842
Ağaçsever

Sayın safranlı ceviz yetiştiriciliği deryasında şu ana kadar sadece bir damla bulmuşken onuda elimden alıyorsunuz.Ceviz tohumdan yetişir tezinize beni ikna etmeniz mümkün değil çünkü benin aradığım dayanıklı ve güçlü ceviz ağacı değil öyle olsa haklı olabilirsiniz,amaben verimli bir ceviz ağacı istiyorum o nedenlede fidan vede yabancı cinskonusunda kararlıyım.uyarılarınıza teşekkür ederim,sağolun.

ibas06 beğendi.
Eski 24-11-2012, 22:22   #2843
Ağaçsever

Ceviz yetiştiriciliği ile ilgili olarak çok merak ettiğim birkaç konuyuda aydınlığa kavuşturmak is tiyorum,bilgisi olan arkadaşlardan açıklama rica ediyorum.FERNOR kendi kendini tozlarmı başkacins tolayıcı olmadan iyi ürün almak mümkünmüdür.Ceviz ağaçları rüzgarla tozlanırdeniliyor peki neden arılar tozlamıyor.Arılar ceviz çiçeklerinden polen toplamazlarmı.Ceviz fidanı dikidiği zaman 3-4 gözden tepe vurması yapılmalıdır deniliyor.3-4 gözyeterlimidir yoksa 5-6 göz bırakmak daha uygun olmazmı.Ülkemizde yeraltı sularının yerleri ve derinliği bilinmektedir bahçe kuracağınız yerinizinbilgilerini verirseniz size orada su olup olmadığı varsa derinliğini bildirirler şeklinde biryerde gözüme ilişti bu bilgi hangi kuruluşta vardır, sorsak gerekli bilgi verilirmi bunun bir prosüdürü varmıdır. şimdilik aklıma gelenler bunlar.Yanlış birşey sordu isem cahilliğime veriniz, butür konulara çok yabancıyım ama hem meraklıyım hemde ceviz bahçesi kurma konusunda kararlıyım.teşekkürler şimdiden

Eski 25-11-2012, 21:09   #2844
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Forumda daha önce yeraltı suyu kaynakları bahsi geçmişti, bahçe kurulumunda bahsedilen ise taban suyu seviyesidir. Toprağınızın durumu, arazinin eğimi vb. bir çok parametre ile değişir, bu devlette olmaz.

Fernor, Fernette ile tozlandığı bilinir.

Toprak ve su tahlilinizi yaptırdınız mı?

Eski 26-11-2012, 00:13   #2845
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Bu gün bordo bulamacı yaptıktan sonra fidanlarımı beyaz plastik boyayla boyadım...Bu sene yapraklar dökülmeden don olmadı heralde erken donlardan fazla etkilenmeyecegiz.. bakalım..

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 08:02   #2846
Ağaç Dostu

[QUOTE=derdin;1053778]Sayın safranlı ceviz yetiştiriciliği deryasında şu ana kadar sadece bir damla bulmuşken onuda elimden alıyorsunuz.Ceviz tohumdan yetişir tezinize beni ikna etmeniz mümkün değil çünkü benin aradığım dayanıklı ve güçlü ceviz ağacı değil öyle olsa haklı olabilirsiniz,amaben verimli bir ceviz ağacı istiyorum o nedenlede fidan vede yabancı cinskonusunda kararlıyım.uyarılarınıza teşekkür ederim,sağolun.[/QUOT

Hepimizin temel beklentisi verimli,karlı,ve sistemli bahçeler kurmak ve önce dogamıza sonra da ülkemize ve kendimize fayda sağlamaktır.
yazdıklarım ve temel fikriyatım temelde sürdürülebilirlik ve verimlilik ilkesinden hareketle ortaya çıkmıştır
bölgenize uygun dilediğiniz çeşit di yetiştirebilirsiniz
bu konuda sıkıntı yok
benim temel anlayışım mükemmel toprak hazırlıgından sonra tamda bu aylarda tohumları toprakla buluşturmak ve yaz sonunda da dilediğiniz çeşit ile aşılamak esasına dayanır
yani tohumdan ek yan gel yat denilmiyor
bahçenizin sahibi olacak olan ağaçlarınız ana rahmınden itibaren kendi yurdunda yetişsin
gurbette yetişip kökleri paralanıp parçalanan cılız ;yogun bakım ünitesine muhtaç olan kendini zor ayakta tutan fidanlar olmasın
benim kanaatim mümkünse tüm meyve bahçelerinde bu esasa dayanıyor...
gönlünüze göre olsun....

Eski 26-11-2012, 11:44   #2847
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
yapraklar hala dökülmedi .bordo bulamacı yapmak için erken mi ne dersiniz..

inegöllü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 12:18   #2848
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inegöllü Mesajı Göster
yapraklar hala dökülmedi .bordo bulamacı yapmak için erken mi ne dersiniz..
Yaklaşık 2/3'ü döküldüyse biz uyguluyoruz. Zaten bir iki hafta sonra yağışlar iyice hızlanır, bu saatten sonra araziye traktör giremez. Eğer yaprakların çoğu döküldüyse (kimi kaynak 2/3 diyor, kimisi 70%, kimisi de 3/4) ateş serbest.

Ceviz yapraklarını toplamıyorsanız bulamacı yere doğru da püskürtün ki dökülen yapraklardaki sporları da öldürün..

ncp1963 ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 26-11-2012, 13:07   #2849
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Bu gün bordo bulamacı yaptıktan sonra fidanlarımı beyaz plastik boyayla boyadım...Bu sene yapraklar dökülmeden don olmadı heralde erken donlardan fazla etkilenmeyecegiz.. bakalım..
Sayın bozy cevizlerinizin cinsi ve bahçenizin rakımı nedir?Dediğiniz gibi bu sene sonbahar erken donlarına yakalanmadı cevizler.Fakat chandler cinsinde bu risk oluşabiliyor.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 17:26   #2850
Ağaçsever

Tüm açıklamalara teşekkürler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024