View Single Post
Eski 09-01-2013, 07:46   #3142
ejder01
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
selamlar sizden ricam bu sene mümkünse ağaçların uyanma zamanlarından başlayarak adım adım kayıt altına alabilirseniz ve bu bilgileri bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz ve sizin yörenizde dikim yapacak arkadaşlar için bilgi hazinesi hazırlamış olursunuz
sayın ncp1963 adanada çalıştığım için hafta sonları gidebiliyorum kayıt altına almak benimde aklımda olan bişi geçen yıl kendi aklımda tutarım diyordum dikkate almamıştım birkaçı aklımda kalmış elimden geldiği kadar kayıt altına alıp bilgileri paylaşmaya çalışacam bizim yörenin cevizlerine göre en az 15 gün geç uyanıyorlar

en erken bilecik en geç uyanan ise chandler olmuştu geçen yıl havalar biraz soğuk geçtiği için mayısın ilk haftasından itibaren uyanma başlamıştı

benim için chandler risk 5 adet var onlar büyütecez vazgeçmemdeki en büyük etken dedemden kalma bağımız var kenarınada incir ağacaı ekmiş çocukluğumdan bu yana gider meyvesini yeriz 3-4 yıl çok soğuk olmaz incir ağacı güzel gelişir hatta başına dahi çıkarsın biraz şiddetli bir kış olunca önümüzdeki yıl bir bakarsın kök kısmı hariç gövde kurumuş yıllardır büyüyüpte ağaç olduğunu göremedim ilierki yıllarda şiddetli bir soğuk olmayacağının garantisi yok
chandler verimli ağaç sadece benim fikrim soğuk bölgeye uygun değil buna bileciğide ekleyebiliriz adanadada 1 biecik ağacım var ondan 1 kilo alıyorsam köydeki ağaçtan 150 gram alıyorum verimli ağaçlarımız var köyümde takip ettiğim 5li ceviz vermiş ağaçlar gördüm yetiştirdiğim çöğürlere bu yıl aşılicem

burda birşey daha belirtmek isterim verimli, isimlerini kanıtlamış cins, ceviz fidanı yetiştirp satan firmaları arayak görüşleririni aldım sonrasında durum ortada hangi cins ekeceğime karar veremedim şimdilik burdaki bilgileri takip ediyorum sayın çotanak5 in dediği gibi kolay olmadığını söylemiş benim içinde yetirştirmek değilde hangi cinsi ekeceğimi seçmek zor geldi hala seçemedim

ejder01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön