agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni9809Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2018, 17:29   #751
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sümbül kokulu Muscari macrocarpum ambrosiacum tohumlarından yetişen soğanlar. Bu birkaç taneyi yaprakları yumuşadığı için söküp bakayım dedim sağlamlar mı diye sıkıntı yok şükür.

Anaçların çiçek açmış halleri burada

Name:  IMG_0872.jpg
Views: 947
Size:  60.1 KB

Bunlar da kışın diktiğim menekşe yaprakları. Kayıpsız bir şekilde yavru verdiler, şişe seranın etkisi tartışılmaz.

Name:  IMG_0864.jpg
Views: 963
Size:  71.4 KB
Name:  IMG_0865.jpg
Views: 937
Size:  70.1 KB

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 09:04   #752
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bıldırcın yumurtasından az küçük olan bu patatesi kendim yetiştirdim.

Evdeki sebze atıklarını siyah bir poşetin içine doldurmuş, içine biraz da toprak ilave edip sulayıp bağlayıp güneşli balkona koymuştum.

İşte o atıklardan patates kabukları nemli ve sıcak ortamı görünce bir güzel filizlenmişler, poşetin deliklerine ulaşarak ışığa çıkmayı başarmışlardı. Nasıl olsa yakında kuruyup çürürler dedim ama iş öyle olmamış. Aşağıda yumru yapmışlar.

Solan yaprakları görünce acaba sulasam mı diye düşünürken merak edip solan dallardan birini yukarı çekince işte bu fotoğraftaki patatesçikle karşılaştım.

Bir sevindim anlatamam, kediye yumurta haşlarken cezvenin içine bunu da attım. Yarısını yedim, tadı harika, yarısını da eşim yedi. Patatesin nereden geldiğini söylemeden tadını sordum, "10 numara" dedi. Zaten bana "yenecek şeyler yetiştir, bırak şu otları" deyip duruyordu.

Şimdi özellikle patateslerin torbada büyümelerini bekliyorum, tadını beğendim ya çoğaltacağım Torbayı size sonra fotoğraflarım.

Önce şu leziz patatesimi göstereyim. (Lonicera abi, dikkat kesildiğini tahmin ediyorum, belki sana da son partide birkaç adet yollarım )
Name:  IMG_0882.jpg
Views: 877
Size:  19.8 KB

Eski 03-05-2018, 12:03   #753
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Bir süredir sayfanızı ihmal etmiştim. Bu sene patatesle çok ilgilendiğimden midir bilmem, beni bir şeyler buraya çekti. Bir baktım yukarıdaki mesaj var.

Bu cüssede bir patatesin nasıl keyif verdiğini pek az kişi bilir.

Afiyet olsun.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 14:01   #754
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-05-2013
Sayın Suz-i Dilara

Muhteşemsiniz. Size sürpriz yapan patatesin büyük hallerini de bekliyoruz. Maşallah
sevginize bol karşılık buluyorsunuz. Sardunyalarınız ise harika ötesi. Akşama pirinç pilavı yapılacak kesinlikle(üç kök sardunya için). Diğer çiçeklerim de sebeplenirler belki.

esemeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 14:08   #755
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Bir sevindim anlatamam, kediye yumurta haşlarken cezvenin içine bunu da attım. Yarısını yedim, tadı harika, yarısını da eşim yedi. Patatesin nereden geldiğini söylemeden tadını sordum, "10 numara" dedi. Zaten bana "yenecek şeyler yetiştir, bırak şu otları" deyip duruyordu.

Tam tahmin ettiğim gibi, yalnız değilmişim, enişte işi biliyor

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 16:13   #756
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
çocukluğumda çok patates yetiştirmişimdir. evde çimlenecek ne varsa nohuttur patatestir soğandır dikiyordum toprağa...tabi diktiğim yer mekan olarak müsait ama fazla güneş alamayan bir ağacın altıydı...
sonuç olarak diktiğim koca koca patatesler minik minik parçalara bölünmüş gibi yavrulayarak kendisi yok olurdu... zararına bir çalışma ama tabi ki insanın kendi yetiştirdiği çok farklı oluyor kabuktan filizlenmesi olayını da bilmiyordum. ilginç geldi...
domates de yetiştirirdim belki misketten az bişey daha büyük o domateslerin tadı da bi ayrı güzel oluyordu

gel gelelim şimdi bir apartman dairesinde sinir bozucu bir ortamda çiçek yetiştirmeye çalışıyoruz.
artık yenecek bişeyler yetiştirmek bana pek cazip gelmiyor. hemen altımızda market ve onun baya bi geniş meyve sebze reyonu var. alıyorsun yiyorsun tabi bu biraz da kısıtlı alandan kaynaklanıyor. bir bahçe olsa en azından o güzelim kokulu domatesleri dikmez mi insan... veya başka yenebilir şeyler...
millet balkonu eve katar ben evi balkona katmayı düşünüyorum o kadar daraldım

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 18:12   #757
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Bu sene patatesle çok ilgilendiğimden midir bilmem, beni bir şeyler buraya çekti. Bir baktım yukarıdaki mesaj var.
Telepatik durumlar çok ilgimi çeker. Çok da sık yaşarım Evrende döneduran enerji nasıl bir enerjidir mahiyetini anlayamasam da hissiyatımla algılıyabiliyor ama anlatamıyorum da aynı zamanda. Her şey enerjiden ibaret ve bu enerji gidiyor geliyor ve üzerimizde birtakım sonuçlar doğuruyor. O yüzden dikkat etmek ve çevreye saldığımız enerjinin olumlu olmasına gayret etmek lazım.

Cadı, büyücü ya da astrolog gibi konuşuyormuş hissine kapılsam da olaya bakış açım böyle

Hayalbağı takipteyim, en başından beri izlediğim için biraz sahiplenme de oluyor nasıl şekil alacağını merak ediyorum, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Allah ağız tadıyla yaşamayı nasip etsin.

Benim patates tarlası işte, biraz ahı gitmiş vahı kalmış ama bunda dengesiz havaların da payı yok değil. Öğleden sonra yaprakları böyle görünce poşeti açıp içine baktım. Allahım sarı sarı patatesleri gördüm, başkaları da var. Toprakla üzerini örttüm.

Name:  IMG_0884.jpg
Views: 845
Size:  60.0 KB

Zararlısı bile var. Yaprakları kemiriyordu.
Name:  IMG_0883.jpg
Views: 848
Size:  39.9 KB

Son olarak da kum zambaklarım.
Name:  IMG_0885.jpg
Views: 893
Size:  72.4 KB

Eski 03-05-2018, 18:19   #758
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esemeral Mesajı Göster
Sayın Suz-i Dilara

Muhteşemsiniz. Size sürpriz yapan patatesin büyük hallerini de bekliyoruz. Maşallah
sevginize bol karşılık buluyorsunuz. Sardunyalarınız ise harika ötesi. Akşama pirinç pilavı yapılacak kesinlikle(üç kök sardunya için). Diğer çiçeklerim de sebeplenirler belki.
Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Aslında muhteşem olan bu site ve buradaki ortam. Bunca üye bildiklerini paylaşmasaydı bunların hiçbiri olmazdı. Üzerimdeki emeği çok büyük bu ortamın. O yüzden de her ferdi ve her cümlesi çok değerli.

Ümit ediyorum siz de güzelliklerinize güzellik katarsınız.

Eski 03-05-2018, 18:22   #759
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Tam tahmin ettiğim gibi, yalnız değilmişim, enişte işi biliyor
Sizin kesin tanışmanız lazım zaten. Gurmeyim diye geçinir ama bir acaip gurme. Ne zaman baştan savma bir yemek yapsam bayılır, özene bezene yaptığım yemeğe de burun kıvırır.

Bu arada dayanamayıp karakafesin tadına bakmıştım, yenmemesi gerektiğini sonra öğrendim Sana gülerken

Eski 04-05-2018, 09:34   #760
Ağaç Dostu

Kesinlikle katılıyorum. Bu forum ve paylaşım yapan arkadaşlar sayesinde bitkilere daha bilinçli yaklaşıyorum. Fakat eşimde bana kızmaya başladı. iki gün önce yağan yağmurda işyerimdeki odam teras katında olduğundan çatıdan akan yağmur suyunu biriktirdim(boş odadaki çöp kutusunda) evden 5lt su bidonları getirip dün eve götürdüm. İşyerindeki arkadaşlarım bile tuhaf bakmaya başladılar farkediyorum.
Evde beni bekleyen narin güzellerim beni sevsin diye tüm çabam.

Bol çiçekli günler dilerim

Eski 04-05-2018, 11:34   #761
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esemeral Mesajı Göster
İşyerindeki arkadaşlarım bile tuhaf bakmaya başladılar farkediyorum.
Zamanla alışırlar, belki onlara da bulaşır çiçek, böceklerinizden paylaştırırsınız.

Veya hiç alışamazlar size isimler de takmaya başlarlar, bu durumda da aldırış etmeyin. Onlar alışamasa bile siz onların alışamamalarına alışıyorsunuz.

Eski 04-05-2018, 14:42   #762
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
çocukluğumda çok patates yetiştirmişimdir. evde çimlenecek ne varsa nohuttur patatestir soğandır dikiyordum toprağa...tabi diktiğim yer mekan olarak müsait ama fazla güneş alamayan bir ağacın altıydı...
sonuç olarak diktiğim koca koca patatesler minik minik parçalara bölünmüş gibi yavrulayarak kendisi yok olurdu... zararına bir çalışma ama tabi ki insanın kendi yetiştirdiği çok farklı oluyor kabuktan filizlenmesi olayını da bilmiyordum. ilginç geldi...
domates de yetiştirirdim belki misketten az bişey daha büyük o domateslerin tadı da bi ayrı güzel oluyordu

gel gelelim şimdi bir apartman dairesinde sinir bozucu bir ortamda çiçek yetiştirmeye çalışıyoruz.
artık yenecek bişeyler yetiştirmek bana pek cazip gelmiyor. hemen altımızda market ve onun baya bi geniş meyve sebze reyonu var. alıyorsun yiyorsun tabi bu biraz da kısıtlı alandan kaynaklanıyor. bir bahçe olsa en azından o güzelim kokulu domatesleri dikmez mi insan... veya başka yenebilir şeyler...
millet balkonu eve katar ben evi balkona katmayı düşünüyorum o kadar daraldım
Benim çocukluğumda da vardır bu tür anılar. Biz daha çok nohut ekerdik, yeşilini çok severdik ya. Çimlendiklerini hatırlıyorum ama büyüyüp büyümediklerine dair bir anı zihnimde yok. Herhalde çocukluk hevesi biraz büyütüp sonra arkasını bırakıyorduk.

Bir köyüm var Allah'a şükür, bir gün döneceğim tarla, bahçe ekeceğim ümidiyle yaşadığım. Nasip.

Senin yetimler geldi az önce. Böylece çiçek evlat edinen ilk ağaçlar.net üyesi de oldum.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2018, 14:46   #763
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bugün çiçek odamda biraz temizlik yaptım, orkideleri, menekşeleri ve diğerlerini suladım, tabaklarını temizledim. Sizin için de biraz fotoğraf çektim.

Menekşeler son kış budamasından sonra toplanmaya ve çiçeklerini açmaya başladılar yeniden. Üç tanesi öldü bu arada katmerlilerse çok üzülürüm.

Name:  IMG_0886.jpg
Views: 858
Size:  47.3 KB
Name:  IMG_0888.jpg
Views: 837
Size:  42.3 KB

Bu menekşemi çok zarif buluyorum. Yerini sevince topluca açtı.
Name:  IMG_0892.jpg
Views: 832
Size:  40.4 KB

Bunlar da üretimler. İnşallah ölenlerin yavrularından da çıkar.
Name:  IMG_0890.jpg
Views: 853
Size:  71.5 KB

Eski 05-05-2018, 00:36   #764
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Benim çocukluğumda da vardır bu tür anılar. Biz daha çok nohut ekerdik, yeşilini çok severdik ya. Çimlendiklerini hatırlıyorum ama büyüyüp büyümediklerine dair bir anı zihnimde yok. Herhalde çocukluk hevesi biraz büyütüp sonra arkasını bırakıyorduk.

Bir köyüm var Allah'a şükür, bir gün döneceğim tarla, bahçe ekeceğim ümidiyle yaşadığım. Nasip.

Senin yetimler geldi az önce. Böylece çiçek evlat edinen ilk ağaçlar.net üyesi de oldum.
sağ salim ulaştığına sevindim. Bazı türler gerçekten bende de çok az. o yüzden damızlık niyetine 1er tane koydum. artık büyütüp çoğaltmak size düşer
candida soğanları çok çabuk çoğalan bilindik beyaz zıpçıktı. saksıyı küçülttüğüm için fazla olanları size gönderdim fazlasını eşe dosta dağıtabilirsiniz.çöpe gitmesinden iyidir. sizde varmıydı onuda bilmiyorum

drummondi rosea citrina lindleyana çok nadir bulunan türler ülkemizde.drummondii ve lindleyana tohumdan yetişme soğanlar.

rosea küçük soğanlı biraz gevşek topraklarda hızlıca çoğalıyor. ama benim gibi toprak hatası yapıp sert kötü toprağa dikerseniz çoğaltmak bir yana soğanları çürütebilirsiniz bile. tabi geçen senenin temmuzda anca gelen yazının etkisi de büyük..

Citrina soğanlarını ne siz sorun ne ben söyleyeyim.çok zor yavrulayan bir tür.
tohumdan yetiştirdiklerim kumlu toprağa sanki pek uyum sağlayamadılar. ve tohumların hepsi çimlenmedi bile .2 senede tek yavru verdi onu da size gönderdim. pek çoğaltamıyorum belki siz çoğaltabilirsiniz...

bu gönderdiklerimin hepsi saf türler. çiçek açma zamanlarını tutturabilirseniz hibrit tohumlar elde şansınız var. her tür her türle melezlenmiyor gerçi. ama şans olmaz diye bişey yok. bu arada resim ekledim ilham olsun
Name:  fff.jpg
Views: 845
Size:  81.1 KB

Eski 05-05-2018, 17:44   #765
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Balkonumdan yeni görüntüler.
Bitkileri balkonu yıkarken bir yere toplamıştım (kuzey kısım), sonrasında fırtına çıkacak gibi olunca yerlerine taşımadım, kuzeydeki serinlik iyi geldi, canlanıp açtılar.
Name:  IMG_0909.jpg
Views: 822
Size:  54.0 KB
Name:  IMG_0910.jpg
Views: 787
Size:  39.5 KB

Sarmaşık full arap yaseminim mis kokulu çiçeklerini açıyor.
Name:  IMG_0907.jpg
Views: 825
Size:  40.2 KB

Bu da çalı formlusu, yeni toparladı ve çiçeğe hazırlanıyor.
Name:  IMG_0908.jpg
Views: 812
Size:  75.9 KB
Gelelim beni en çok sevindiren gelişmeye. Madagaskar yaseminim tomurcuklandı, bu gelişme için iki senedir bekliyordum Bunun gibi birkaç tane daha var. Mis kokulularım.

Name:  IMG_0912.jpg
Views: 814
Size:  43.5 KB

Eski 05-05-2018, 17:55   #766
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Tohumdan üretme bebek amaryllislerim.

Şuradaki çiçeklere kulak çöpü yardımıyla tozlaştırma yapmıştım.

Tohum kapsülü oldukça şişkin bir şey olmuştu.

Name:  IMG_0914.jpg
Views: 853
Size:  52.7 KB

Tek kalan adeniumum çiçek hazırlığında.

Name:  IMG_0922.jpg
Views: 814
Size:  77.5 KB
Name:  IMG_0923.jpg
Views: 824
Size:  66.2 KB

Eski 07-05-2018, 12:41   #767
Ağaç Dostu

Menekşeleriniz ne güzel coşmuşlar Maşallah. Yeni evlat edindiğiniz bebişlerinizde hayırlı uğurlu bol çiçekli olsun İnşallah. Bizlerede nasip olması dileklerimle tabikisi.
mis kokulularınızda formda görünüyor, adenium ağaç olma yolunda ilerliyor gibi.

Bol çiçekli günler dilerim.

Eski 10-05-2018, 12:46   #768
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Sevgili Suzi Dilara, ısırgan özütünü nasıl yaptığını anlatabilir misin, rica etsem.

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2018, 07:34   #769
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Sevgili Suzi Dilara, ne zamandır, sayfana uğramıyorsun, umarım bir yaramazlık yoktur.Bir dünya bizimle paylaşacağınız balkon resimleriniz vardır, eminim.Balkonunuzdaki bitkilerinizi görmeyi özledim, özledik mutlaka

Eski 01-06-2018, 15:11   #770
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İki haftadır yoktum, arada her şeyi olduğu gibi bırakıp çocukları alıp köye kaçırıyorum, sokak görsün biraz çocuklar niyetiyle. Hem bahar ayı geldi köyün en güzel zamanları dedim

Çiçeklerimi eşime emanet etmiştim, arada soruyordum "suluyor musun" diye "merak etme senden iyi bakıyorum" deyip lafı ağzıma tıkıyordu.

İki hafta sonra geldim ne göreyim bitkilerim can çekişiyor, bazıları bembeyaz unlu bit olmuş, bazıları sapsarı kesilmiş susuzluktan, bazılarının tomurcukları dökülmüş vs. de vs.

Üzerlerinde biriken toz toprağı saymıyorum bile. Bir yandan evi temizle, bir yandan balkonu, çiçekleri derken burası epey aksadı.

Temizledikten sonra bir iki fotoğraf çektim ama bu sefer de eşimin mö kalma bilgisayarı donup duruyor, kaç gün de onu bekledim.

Sonunda biraz rahatladım biraz dinlenip inşallah fotoğrafları eklemeyi planlıyorum.

Eski 04-06-2018, 09:21   #771
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Sevgili Suzi Dilara, ısırgan özütünü nasıl yaptığını anlatabilir misin, rica etsem.
Bu mesajı görmemişim,

Isırgan otunu iri veya küçük doğra, bir şişeye doldur, ağzını kapatarak, güneşe koy, bir süre sonra suyunu salmaya başlayacak, işte o suyu seyreltip bitkilerine verebilirsin. Ölçü veremiyorum benim her şey göz kararı.

Başka bir yöntem beş lt şişenin yarısına kadar ısırgan otunu temizle ve doğrayarak doldur, üzerine su ilave et, şişenin ağzında dört parmak boşluk kalsın, ağzını tülbentle bağla güneşe koy, arada karıştır, on gün sonra bu suyu süzüp bitkilerine verirsin.

Bu iki yöntemden ben birinciyi daha çok tercih ediyorum.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 04-06-2018 saat 16:33
Eski 05-06-2018, 00:06   #772
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Çok teşekkür ederim Suzi Dilara, verdiğin bu formülleri uygulacağım inşallah, çokta kolaymış.

Dumlupınar beğendi.
Eski 09-07-2018, 06:01   #773
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Başarılarınızın devamını dilerim
Yazınızı okudum umudunuzun yerine gelmesi arzusuyla iyi günler

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 14:29   #774
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Sayfanızı yeni gördüm. inanın çiçekleriniz bir birinden güzel.
Kokulu çiçekleri çok seviyorum. Ama kokusuz bazı çiçeklerin görüntüsü de insanı kendine bağlıyor.
Çiçek coşkunuz hiç bitmemesi dileği ile.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 17:21   #775
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

bu yaz hiç çiçek göremedik buralarda...

Eski 20-09-2018, 16:59   #776
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Sayfanızı yeni gördüm. inanın çiçekleriniz bir birinden güzel.
Kokulu çiçekleri çok seviyorum. Ama kokusuz bazı çiçeklerin görüntüsü de insanı kendine bağlıyor.
Çiçek coşkunuz hiç bitmemesi dileği ile.
Çok teşekkür ederim, ben de özelde kokulu bitkiseverim ama dediğiniz gibi görüntüsüyle meftun edenler de az değiller, şimdilik şartlarım seçim yapmaya zorluyor. Umut ediyorum bir gün seçim yapmadan (tek şartı iklim olsun) bütün bitkilerden gönlümüzün istediğince bahçeler yapmak.

Sevgili BatıRüzgarı, elimde çekilmiş çok sayıda çiçek fotoğrafı var bahara ve yaza ait. Onların seçilmesi ve boyutlarının ayarlanması gerekiyor. Eve birkaç günlüğüne geldik, az önce mesajını görünce tadımlık bir iki tane foto atayım dedim, eşim bilgisayarı güncellemiş benim fotoğraf düzenleme programım gitmiş. Onu tekrar yüklemek gerekiyor ama şu an zaman az ilgilenemiyorum. Dönüşte inşallah seçer seçer yüklerim

Senin zıpçıktılardan bu yaz beyaz olanı açtı köye yanımda götürmüştüm. Bir tanesi daha açacaktı ama yaramaz kedi yavrularından biri kırmış. "Açsaydı bari öyle kırsaydın rengini görürdüm hiç değilse" dedim ama nereden anlasın, beni saksının başında gördükçe içine atlayıp duruyor, "kız bak seni yerim, uzak dur saksılarımdan" diye kızıyorum ama nafile durdurmak ne mümkün

Eski 20-09-2018, 20:51   #777
Ağaç Dostu

birol baser's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2011
Tebrik ediyorum sizi sayfanizi inceliyordum bir suru bilgi edindim uygulayacagim zaman nasil gecti anlayamadim aydinlikti sayfaniza daldigimda hava kararmis ellerinize kollariniza saglik ondanda bundanda almaliyiz dedigimiz cicekler oldu size kolay gelsin diyoruz muhtesem balkonunuzu takibe aldik biz simdi princ islamaya gidiyoruz sardunyalar icin tum cicekleri sulaya biliyormuyuz o karisimla

birol baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2018, 08:02   #778
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın birol baser çok teşekkür ederim ve her zaman beklerim.

Balkonumda saksıda olmayan bazı bitkilerimi, şifalı bitkilerimi ve uzun ve serin bahar dönemini seven saksı çiçeklerimi (heuchera, siklamen, hercai menekşe gibi)köye götürmüştüm. Kayınvalidem bahçesinden küçük bir bölümü bana verdi. Çiçeklerim topluca orada yetişiyorlar.

Önce güllerden başlayalım, hepsi minyatür gül, seradan alındı, saksıda başlarına ne geleceğini bildiğim için uzun etmeden bir köy yolculuğu ayarladım ve mini bahçeme geçirdim hepsini.

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2018, 08:05   #779
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Güllerden devam, benzer fotoğraflar demeyeceğim ekleyeceğim hepsini, sayfam iyice renklensin

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2018, 08:16   #780
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Aslında nar çiçeği ve beyaz renkli güller de var ama o sıralar açmıyorlardı, genel olarak da çiçek konusunda cimri davrandılar bütün sezon.

Name:  IMG_0990.jpg
Views: 381
Size:  78.7 KB
Name:  IMG_0992.jpg
Views: 345
Size:  71.0 KB

Bu da zengarden'dan aldığım iki renk amaryllisten biri, bahar döneminde iki renk (turuncu ve kırmızı) birden açmışlar, benim akrabalar, eşimin akrabaları bahçeye serbestçe girebildikleri için gelip gidip bakmışlar, fotoğraflamışlar, hepsi de yavru soğanları için sıraya girdiler. Yavaş yavaş da olsa çiçek sevgisini etrafıma bulaştırmaya başladım, hepsinin saksı sayıları azar azar artmaya başladı
Name:  IMG_0964.jpg
Views: 304
Size:  79.9 KB

Hep çiçekli olacak değil ya, nergislerim çiçekleri açıp geçtikten sonra koyu yeşil, canlı yapraklarıyla güzel bir köşe oluşturdular.

Name:  IMG_0962.jpg
Views: 318
Size:  73.6 KB

Heucheralarım, yaprak renklerine hastayım, ağaç dolu bir yamaca sonbahar geldiğini düşünün, kızıl, turuncu, sarı, yeşil renklerle tabloyu andıran pastel tonları heuchera dolu bir saksıda görebilirsiniz.

Heucheralar, serin-soğuk havaları ve uzun süren ilkbaharı seviyorlar, sıcaktan hoşlanmıyorlar. Renkli yaprak severlere ve soğuk iklim sakinlerinin bilgisine.

Bu fotoğraflarda bitkilerim daha küçükler, yeni geçirmiştim büyük saksıya sonra büyüyüp saksılarını doldurdular ama ben foto çekemedim. Bu ekipte bir de mor yapraklı olacaktı ama stoğa yetişemediğim için iki kırmızı göndermiş hz. zengarden.

Name:  IMG_0965.jpg
Views: 330
Size:  72.4 KB

Etiketler
kokulu bitkiler, sardunya, sardunya bakımı, siklamen, soğanlı bitkiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024