agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2010, 14:34   #391
Ağaçsever

adnanu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2009
Leonardit

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Adnanu, ürününüzün tescil bilgileri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Tahlil sonuçları geldi birazdan yükleyeceğim tescil bilgileri geldiğinde onuda paylaşacağım

saygılar

adnanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 14:39   #392
Ağaçsever

adnanu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. İdris Şenol,

Ben henüz kullanmadım. Ancak okuduğum kaynaklarda ağacın gövdesinden 40-50 cm uzağa, taç izdüşümüne 10-15 cm derine verilir diye biliyorum. Sonuçta içerisinde asit olduğu için ağacın kökünden uzakta olmasında fayda vardır.
merhaba leonardit içinde bulunan asitler bildiğimiz asitlerden olmayıp birkilere ve köklerine hiçbir zarar vermezler aksine kök civarındaki toprağı kabartıp kökün gelişmesine ve topraktaki mineralleri almasında yardımcı olur

Düzenleyen adnanu : 24-01-2010 saat 22:58
Eski 24-01-2010, 15:00   #393
Ağaçsever

adnanu's Avatar

tahlil sonuçları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adnanu Mesajı Göster
Tahlil sonuçları geldi birazdan yükleyeceğim tescil bilgileri geldiğinde onuda paylaşacağım

saygılar
fotoğrafı yükledim

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2010, 16:37   #394
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sn adnau
Yazılar pek okunmuyor.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 16:40   #395
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Arkadaşlarım, başka bir firmadan ürünü almışlar.

Fiyat ve diger bilgileri öğrenince duyururum.

ZGS ürününün tescili ve yenilemesi aşagıda.

http://www.zgsltd.com/uploadimg/pdf/orgtar.pdf

Tescil yenileme : Tarım bakanlıgı ilgili sitesinden.

Name:  Tam ekran yakalama 24.01.2010 173441.jpg
Views: 2709
Size:  20.0 KB

Name:  Tam.jpg
Views: 2790
Size:  46.0 KB

Düzenleyen k0900 : 24-01-2010 saat 16:43 Neden: İlave
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 17:12   #396
Ağaçsever

adnanu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akcan67 Mesajı Göster
Sn adnau
Yazılar pek okunmuyor.
resmi farklı kaydettikten sonra büyütebilirsiniz

Eski 27-01-2010, 11:11   #397
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sevgili arkadaşlar benim içindern çıkamadığım bir döngü var
şimdi şu aşağda ki alıntıya bakın
Alıntı:
1968 yılında yapılan geniş kapsamlı ve ayrıntılı bir araştırmada; bir kontrol tarlasındaki patates üretimi ile, yaklaşık 250 kg/dekar miktarında leonardit uygulanmış bir tarladaki patates üretimleri karşılaştırılmıştır. Eşit alanlarda, kontrol tarlasından 17.900 kg patates alınırken leonardit uygulanmış tarladan 22.990 kg patates elde edilmiştir. Verim artışı % 28.4' tür. Ayrıca, leonardit uygulanan tarladan elde edilen bütün patateslerin özgül ağırlıkları hemen hemen eşit olmuştur.
Alıntı:
Chem-X Leonardit Uygulama Dozları Ürün
Kullanılacak Miktar Uygulama Şekli
Sera sebze yetiştirciliğinde 25 kg/dekar Dikim öncesi topraktan uygulama yapılır.
Açık alan sebze yetiştiriciliğinde ve Çileklerde 40 kg/dekar Dikim öncesi topraktan uygulama yapılır.
Narenciye Muz 500/600 gr/ağaç başına Sonbahar ve erken ilkbaharda topraktan uygulama yapılır.
Zeytin, Kiraz, Fındık ve Elmada 500/600 gr/ağaç başına Sonbahar ve erken ilkbaharda topraktan uygulama yapılır.
Meyve Ağaçları ve Bağlarda 600/700 gr/ ağaç başına Sonbahar ve erken ilkbaharda topraktan uygulama yapılır.
Bağlarda 350/450 gr/ağaç başına Sonbahar ve erken ilkbaharda topraktan uygulama yapılır.
Çim Alanlarında 50 kg / dekar Sonbahar ve erken ilkbaharda topraktan uygulama yapılır.
Tahıllar ve Endüstri Bitkilerinde 60 kg/dekar Yarısı ekimle birlikte kalan yarısı erkan ilkbaharda topraktan uygulanır.
Bitkilerin ihtiyaçları bitkinin dönemine, çeşitliliğine, toprağın yapısına, hava koşullarına göre farklılık gösterebilir

yanlışım varsa düzeltün lütfen

dönüm:1 dönüm 1000 metre kare
1 dönümde 60 kg leonardit kullanırsak
60%1000=0,06 gr metre kareye düşen miktar
dönümde 60 kg leonardit kullandık
bağzı firmalar 30 kg leonardit uygulmamaız gerektiğini söylüyor bu konuda yorumu yapan firmalara bırkıyorum
ben ayçiçek ve buğday yetiştiricisiyim bu miktar benim ürünüme nekadar etki yapar ????? teşekkür ederim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 16:37   #398
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. İdris Şenol,
Üstte Ankara Üniversitesi'nin araştırmasını dikkatlice incelerseniz, sadece Leonardit kullandığınızda belirgin bir verim artışı olmuyor. Leonarditi ancak üre veya TSP ile birlikte kullanırsanız verim artışı oluyor.
Bence toprağı organik madde ile beslemek Leonarditten daha öncelikli olmalı. Organik maddece zengin toprağa Leonardit uygulamak daha iyi sonuç verecektir diye düşünüyorum.
Farklı miktar önerilerine gelince, dozların farklı olmasının nedeni, Leonarditteki kaliteden kaynaklanıyor. Bence üreticilerin tavisye ettikleri doz, yine onların önerdiği zamanda uygulanmalı. Organik Madde ve Humik Asit oranı %50 nin altında olan ürünlerde çok dikkatli olmak gerekiyor. Bunun yerine linyit kömürü daha ucuza gelir diye düşünüyorum.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 17:11   #399
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Ben hâla bir şeyleri anlıyamadım?
Sanırım forumu izleyenlerin geneli de bunu anlıyamadı.

Alıntı:
Leonardit, linyit kömürü madenlerinde kömür ile toprak arasında kalan, yanmayan çok değerli organik bir materyaldir.
Sayın adnanu'nun da bu başlıkta yazdığı gibi.
Ve de şu anda piyasada leonardit diye hasbel kader satılan ürünlerin miktarları ve işlevleri şahibeli.

Bu linyit kömürün üstü toprak ile arada kalan leonardit denen kısım çık ince bir kaç cm lik bir kalınlık ve d sökülürken çok da özen gösterildiği kanısında değilim.
Yazıldığı gibi linyit kömürü az kömürleşmiş hali ile düşük oranda humik asit fulvik asit miktarları ile satışta.
Ha kaldı ki Humik asidin de fulvic asidin de tam bir kimyasal tanımlaması yok devasa MG li organik bir polimer gibi bir yapıya sahip.
Yapılan analizler yanılmıyorsam KOH da çözündürüp adta eski gravimetrik yöntemlerle miktar tayini. dolayısı ile de kanınızdaki iyi huylu kötü yapılı lipidlerden de öte yüzlercesi yapıda bir asit.
Linyitden de çıkabiliyor. Ben şahsen bu tarz tayinlere analizlere güvenemiyorum.
HPLC analizi Gaz chromatrifisi gibi tayinle r de sorun.
Humic asit miktarı çok değişik bir kavram ama leonarditeki humic asit çok değişik bir kavram.
Tek nokta NPK sız işlev görmediği.
Bu başlık ile bu başlık neden ayrı seyrediyor anlamış değilim?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 02:28   #400
Ağaç Dostu

Sonunda Leonarditi aldım. Çarşamba veya Perşembe günü teslim edilecek.
Üreticinin tavsiyesine bağlı olarak ponza taşı ile birlikte uygulayacağım. Bütün ağaçların taç izdüşümüne 10-15 cm derine uugulanacak.
Üreticinin taviseyelerinden bağımsız olarak, leonardit ve ponza taşını Biofarm organik gübre ile birlikte uygulayacağım. İzlenimlerimi buradan paylaşırım.

Araştırmalarım sırasında edindiğim deneyler aşağıdadır.
1- Hiç bir üretici veya satıcı organik madde ve humik asit oranı yüksek olan ürünü (%70 üzeri) zeytinler için önermedi. Bu türden ürünlerin "daha çabuk sonuç veren sebze üretiminde" kullanıldığı bilgisi verildi.
2- Eğer Ankara, Antalya ve İzmir çevresinde değilseniz aldığınız ürünün nakliyesi oldukça yüksek tutuyor. Bu yüzden, benim yaptığım gibi, size yakın ama organik madde ve humik asit oranı düşük bir ürünü almak nakliyeden kazandırıyor.
3- Ürünün kalitesinin düşük olmasının olabilecek olumsuz etkilerini, uygulama yapacağınız miktarı yükselterek çözüyorsunuz.
4- Benim kullanacağım üründe organik madde oranı %50, Humik Asit Oranı %40 civarında.
5- Organik madde oranı ile orantılı olarak fiyatlar çok değişken. Bu yüzden çok ciddi bir araştırma gerekiyor. Organik madde oranı %40-50 arası olan bir ürüne kesinlikle 300-450 TL /Ton üzerinde bir fiyat ödemeyiniz.
5-Tavsiye edilen kullanım miktarı aşağıdaki gibidir.

Ağacın YaşıMiktar (Kg)
40-5010
5-105
34
23

Ezgi beğendi.

Düzenleyen acemi_caylak : 09-02-2010 saat 08:57
Eski 09-02-2010, 11:33   #401
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Takdir ve teşekkür Acemi caylak'a.

Arkadaşım acemi caylak,önce merhaba Uzun tartışmalardan sonra nihayet leonardi'ti aldığınza ve uyguluyacanız içinde, bu tartışmalardan sadece sizi ikna ederek ivedilik göstermeniz beni biraz mutlu etmeye yeter sayılabilr.

Aşağıdaki linke göz atarsanız oradada leonarditle ilgili önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Konuya ilgi göstererek yerindeki sorularınızla bu konunun ileri boyutlarda tartışılarak konuya ilgi duyan arkadaşlında bilgilenmelerine vesile olan paylaşımlarınız için kendi adıma samimi teşekkürlerimi sunarım.Sevgiyle kalınız.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=572
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=578

Düzenleyen epsody : 09-02-2010 saat 11:38 Neden: Link ilavesi
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 11:36   #402
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bu konulardan profesyonel olarak anlayan üyeler, konuyu kesin bir sonuca bağlasa fena olmaz.
Leonardit almak için ben de bekliyorum, ama hangi markanın ürününü alacağımı kestiremedim daha.

Şimdilik 6 Martta açılacak Tarım fuarını beklemeyi düşünüyorum, elbet orada çok çeşitli ürünleri göreceğiz.
Yine de içimde şüpheler kalacak, malını iyi pazarlayabilen, beni kolayca yanıltabilir

Araştırmalarımda, 25 kg. Leonardit için 30 tl. isteyen ve 8 tl. isteyen satıcılar, ürünlerinin en iyisi olduklarını ifade ediyorlar, etken maddeleri birbirine çok yakın, ama bu kadar büyük fiyat farkı insanın kafasında soru işaretleri bırakıyor.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 11:48   #403
Ağaç Dostu

Leonardik konusunda ivediğile davet.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Bu konulardan profesyonel olarak anlayan üyeler, konuyu kesin bir sonuca bağlasa fena olmaz.
Leonardit almak için ben de bekliyorum, ama hangi markanın ürününü alacağımı kestiremedim daha.

Şimdilik 6 Martta açılacak Tarım fuarını beklemeyi düşünüyorum, elbet orada çok çeşitli ürünleri göreceğiz.
Yine de içimde şüpheler kalacak, malını iyi pazarlayabilen, beni kolayca yanıltabilir

Araştırmalarımda, 25 kg. Leonardit için 30 tl. isteyen ve 8 tl. isteyen satıcılar, ürünlerinin en iyisi olduklarını ifade ediyorlar, etken maddeleri birbirine çok yakın, ama bu kadar büyük fiyat farkı insanın kafasında soru işaretleri bırakıyor.
Sayın adalet hanım, sz olgun bir insan olarak,karar vermede zorlanacağınızı umuyorum, fakat şunu bilmelisiniz ki topraklarımızın artık ince elemeye sık dokumaya olan fikirlere ihtiyacı yok.

Öncelikle düşüncelerinizin başında size sunduğum bu mesajdaki bilgiler gelsin,işlerininiz kolay mutluluğunuz daim olsun, sevgiyle kalın.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=578

Eski 09-02-2010, 12:30   #404
Ağaç Dostu

Alıntı:

Sn. Adalet Yağcı,

Konuyu kesin karara bağlamaktan kastettiğiniz nedir anlamadım. Daha tam ve kesin kimyasal formülü bile netleştirilememiş bir üründen söz ediyoruz. Kim karar verecek veya karar verene nasıl inanacağız?

Fiyatlarda işte bu "mucizevi formülü" daha fazla içeren ürünlerde doğal olarak daha yüksek oluyor.

Ancak,
1- Bitkilerin topraktaki organik maddeleri alımını kolaylıştırması
2- Diğer gübrelerle birlikte uygulandığında %20-30 arası verim artışı sağlaması

benim için yeterince ikna edici oldu.

Eski 09-02-2010, 15:12   #405
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
arkadaşlar;
düşük ph lı leonardit içindeki Toplam (hümik + fulvik) asit oranının yüksek olmasıylamı ilgili ? düşük ph = yüksek kaliteli leonardit yorumunu yapabilirmiyiz ?

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 15:36   #406
Ağaç Dostu

Sn. ihsankaya45,
Evet dediğiniz doğru. Aşağıdaki tablo bu durumu özetliyor zaten.

İçerikDüşük KaliteOrta KaliteYüksek Kalite
Hümik asit % 35-50 50-65 65-85
Organik madde miktarı % minimum 35 minimum 50 minimum 65
pH değeri 6,5±1 5,5±1 4±1
C/N 21±1 19±1 17±1
Özgül ağırlık(gr/cm3) 1,4±0,1 1,2±0,1 0,8±0,1
Bazik sölüsyonda çözünürlük düşük orta yüksek

Düşük Ph aynı zamanda bazik solüsyonda hızlı çözülme anlamına geliyor.
Ph derecesi 1 ile 14 arasında bir skalada tanımlanır. Ph 1 en asidik anlamına geliyor. Ph 14 ise en bazik.

Eski 09-02-2010, 16:32   #407
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Konuyu kesin karara bağlamaktan kastettiğiniz nedir anlamadım. Daha tam ve kesin kimyasal formülü bile netleştirilememiş bir üründen söz ediyoruz. Kim karar verecek veya karar verene nasıl inanacağız?
İşte ben de bunu kastetmiştim, anlamayacak ne var bunda.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 16:58   #408
Ağaç Dostu

Sn. Adalet Yağcı,

Alıntı:
demiştiniz. Profesyonel olarak anlayan nasıl karar verecek veya bizi nasıl yönlendirecek? Anlamadığım tarafı buydu. Neyse şimdi daha netleşmiş oldu.

Eski 11-02-2010, 09:08   #409
Ağaçsever

adnanu's Avatar

Arkadaşlar piyasada çok değişik markalarda hatta linyit tozundan tutunda gerçek leonardit'e kadar o kadar çok madde satılıyorki bunu ayrıştırmak çok zor fakat çok ta ucuz fiyatına bakıp aldanmayın derim.Fiyatı belirleyen en büyük etken ambalaj ve nakliyedir,tahlil sonuçlarına göre değerlendirip firmanın size olan uzaklığınıda hesaba katarak karar verebilirsiniz.

Eski 13-02-2010, 22:43   #410
Ağaç Dostu

Bugün itibariyle, leonardit ile birlikte ponza taşının ağaçlara uygulaması bitmiş durumda. Sanırım bu duruma en çok Epsody sevinecek
Üreticinin tavsiyesi ile, ağaçların yaşı ile orantılı olarak, çinko sülfat ve kükürtü birlikte uyguladık.
Ayrıca okuduğum kaynaklara göre tek başına leonardit etkili olmadığı için Biofarm organik gübreyi de ekledik.
Uygulama miktarları aşağıdaki tablodadır.

Ağacın YaşıLeonardit Miktar (Kg)Ponza Miktar (Kg)Biofarm Miktar (Kg)Çinko Sülfat Miktar (Gr) Kükürt Miktar (Gr)
40-5010108250100
5-10553200100
3442,5150100
2332100100

Daha sonra gelişmeleri birlikte izlemek açısından, yarın başarabilirsem bir kaç tane fotoğraf eklerim.

Eski 14-02-2010, 09:16   #411
Ağaç Dostu

Epsody'nin sevinci Tam değil.

Alıntı:
Bugün itibariyle, leonardit ile birlikte ponza taşının ağaçlara uygulaması bitmiş durumda. Sanırım bu duruma en çok Epsody sevinecek
Üreticinin tavsiyesi ile, ağaçların yaşı ile orantılı olarak, çinko sülfat ve kükürtü birlikte uyguladık.
Ayrıca okuduğum kaynaklara göre tek başına leonardit etkili olmadığı için Biofarm organik gübreyi de ekledik.
Daha sonra gelişmeleri birlikte izlemek açısından, yarın başarabilirsem bir kaç tane fotoğraf eklerim.
Arkadaşım acemi_caylak; şunu peşinen söylemeliyimki, sevincim tam değil bu kadar tartışmalardan sonra leonardit konusunda davranan bir tek senin olman, yeterli bir sonuç değil bence, tartışmalarımızda ne benim nede diğer başlıklarda leonarditle beraber ponza taşını öneren olmadığı halde siz rastgele bir alış veriş pazarlığı içine bir ponza takviyesi ile leonardit işini bağladınız.

Ben leonardit uygulamalarında zeolit veya klinoptilolitin beraber kullanımını önermiştim bunu aklı başında dünya alem bilmektedir, bilmelisinizki klinoptilolit bir gübre katkısı olma özelliği olan tek aktif mineral, sizin bu düşüncelerinizin kaynağını bilmek isterdim, genede topraklar adına hayırlı olmasını ve emeğinin karşılığını bul ürün almanı dilerim, sevgiyle kalınız.

Eski 15-02-2010, 09:14   #412
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşım acemi_caylak; şunu peşinen söylemeliyimki, sevincim tam değil bu kadar tartışmalardan sonra leonardit konusunda davranan bir tek senin olman, yeterli bir sonuç değil bence, tartışmalarımızda ne benim nede diğer başlıklarda leonarditle beraber ponza taşını öneren olmadığı halde siz rastgele bir alış veriş pazarlığı içine bir ponza takviyesi ile leonardit işini bağladınız.
Sn. Epsody,

Açıkçası zeolit (klinoptilolit) bugüne kadar hiç ilgimi çekmedi. Ancak çekmiş olsaydı bile kullanamazdım. Sizinki gibi küçük bahçelerde bir çok maddeyi sürekli denemek, gözlemlemek gerçekten güzel. Örneğin resmini eklediğiniz domates, patlıcan ve biberlerin görüntüsü bile insanı çok mutlu eder. Hele onları toplamak, dokunmak vb. bir başka duygudur. Ama büyük bahçelerde bu işler o kadar kolay olmuyor. Örneğin biz bu uygulamayı yaptık ve bir an önce yağmur yağsın diye bekliyoruz. Oysa sizinki gibi küçük bir bahçeyi bırakın musluğu, kovayla taşıyarak bile sulayabilirsiniz.
Bu nedenle, büyük bahçeler için bu uygulamaları yapmaya kalktığınızda maliyetler devreye giriyor. Etkisinin ne olacağı tam olarak bilinmeyen, henüz üzerinde yapılan araştırmalar süren, hatta kanser riski bile taşıdığı söylenen bir maddeye yatırım yaparken ciddi ciddi düşünmek gerekir. Buradaki yazışmalardan bilirsiniz. Ben leonardit için bile uzun süre düşündüm. Olabildiğince farklı firmayla görüştüm. Internette bulabildiğim her kaynağı taradım vs.
Yani sonuçta cebinizden oldukça yüklü bir para çıkıyor ve Zeytincilik yapan bütün arkadaşların bildiği gibi, eğer 50-100 dönüm civarı bahçeniz yoksa maliyetlerinizi bile karşılayamıyorsunuz.
Ponzayı çok ucuz olduğu için tercih ettim. 20 ton ponzayı 200 TL'ye temin edebiliyorsunuz. Üstelik su tutma kapasitesi ve Potasyumlu gübreye olan ihtiyacı azaltması tercihimde en büyük etkendi .Tabi işin içine nakliye girince uzaklığa bağlı olarak bu fiyatlar 4-10 katına kadar çıkıyor. Ben ton başına 80 TL nakliye parası ödedim ve 2,5 ton aldım.

Durum bundan ibarettir. Yani hiçte sözettiğiniz gibi "rasgele bir alışveriş pazarlığı" içinde bu alışveriş gerçekleşmedi. Hata Çinko Sülfat ve Kükürt konusunda bulunduğunuzun yerden alınız diye tavsiye de bulundular. Ki Çinko Sülfat maliyeti taşıma hariç ponza kadar tutuyor. Yani satıcının kazıklaması gibi bir durum oluşmadı.

Düzenleyen acemi_caylak : 15-02-2010 saat 10:18
Eski 15-02-2010, 10:11   #413
Ağaç Dostu

Açıklamalarınız beni tatmin etmedi diyebilirim.

Alıntı:
Sn. Epsody,

Açıkçası zeolit (klinoptilolit) bugüne kadar hiç ilgimi çekmedi. Ancak çekmiş olsaydı bile kullanamazdım.
Sizi bir yanlış anlaşılmadan kurtarmak isterim, nereden öğrendiğiniz bilmiyorum ama, Zeolit bir kansorejen madde değil bilakis önleyici bir mineral olma özelliği taşıyan bir mineral, bu minerali tanımak için gereken araştırmalarınıza biraz daha önem vererek derinleştirseniz göreceksiniz ki sovyetlerdeki çernobil atom santrali kazasının etkilerini azaltmak için bu minerli kullanmaktaki hasasiyetlerin bu mineralin bölgediki radyo aktif kirlenmeyi önlemediki özelliğinden bu mucizevi minerali kıyabında mahküm etme yanlışlığınızdanda vaz geçebilirsiniz.

Şunu iyice anlamalısınız ki gübre katkısı bu mineral sayesinde topraklarımız da, mineral gübrelerin kirlenmesindenden kurtularak temiz bir çevre ve gübrelerden maksimum fayda sağlıyarak daha ekonomik bir bitki besleyerek ayrı bir kazanım elde edilerek ülke kaynaklarının ısrafıda önlenecektir.

Sizden ricam bundan böyle araştırmalarınızı daha objektif bir bakış açısıyla yaparak ihtiyaçlarınıza buna göre yön vermenizi öneririm sevgiyle kalın.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...8&postcount=78
http://www.agaclar.net/forum/showpos...1&postcount=24

Düzenleyen epsody : 16-02-2010 saat 08:13 Neden: Link iavesi.
Eski 15-02-2010, 12:05   #414
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sn Acemi Çaylak,

Pomzayı nereden temin ettiniz ?
Bilgi verirseniz sevinirm.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 12:38   #415
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sn Acemi Çaylak,

Sevgiyle kalın
Sn. Ensar,

Reklam olmaması açısından firma adını özelinize yazıyorum.

Eski 15-02-2010, 13:06   #416
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010
merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım hobi bahcesi yapmaya calısıyorum 1.400 rakımlı bir mezrada 6 dönüm arazide şuan 82 kök farklı meyve diktim ama hem rakıma baglı serinlikten hemde topragımın çok kireçli olmasından( bazı kısımlarını fidan dikmek için açtıgımda abartısız resmen beyaz kireç torbasının içine dikiyorum)ağaçlar cok yavaş büyüyor bu senede 40 civarında daha meyve dikeceğim dikerkende leonardit ve su sorunum da oldugu için ecosorb kullanmayı düşünüyorum burdan takib ettiğim kadarıyla sadece leonardit kullanmakta yetmiyor bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar bilgilerini paylaşa bilir mi

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 14:02   #417
Ağaç Dostu

komkarbey Arkadaşım, aramıza hoş geldin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi komkarbey Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım hobi bahcesi yapmaya calısıyorum 1.400 rakımlı bir mezrada 6 dönüm arazide şuan 82 kök farklı meyve diktim ama hem rakıma baglı serinlikten hemde topragımın çok kireçli olmasından( bazı kısımlarını fidan dikmek için açtıgımda abartısız resmen beyaz kireç torbasının içine dikiyorum)ağaçlar cok yavaş büyüyor bu senede 40 civarında daha meyve dikeceğim dikerkende leonardit ve su sorunum da oldugu için ecosorb kullanmayı düşünüyorum burdan takib ettiğim kadarıyla sadece leonardit kullanmakta yetmiyor bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar bilgilerini paylaşa bilir mi
Arkadaşım açıklamalarından anlaşılıyorki, Bahçenizin toprak yapısı organik özellikleri eksiklik arz adiyor, Toprağınızı organik maddece zengin hale getirmek için bol miktarda ahir gübreleri kullanmakla toprağınızın yapısını organik maddece zenginleştirebilirsiniz.

Sonbahar döneminde gübreleme yaparken leonardit uygulayıp, ağaçlarınızın budama artıklarınızın öğütülerek malç yaparsanız gübrelerinizin yarayışlılığını artırmanın yanında topraklarınız da organik malzeme kazandırmış olursunuz.

Toprak çalışmalarımın örnekleri, bahçemin linkinde görebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=14353&page=3

Düzenleyen epsody : 15-02-2010 saat 14:10 Neden: link ekleme.
Eski 15-02-2010, 14:57   #418
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010
hoş bulduk epsody peki arkadaşım ilk baharda yeni fide dikerken fide çukuruna leonardit ahır gübresi ve ecosorb kullansam olur mu bunlar haricinde sizler ne önerirsiniz ayrıca malç ı biraz açarsanız sevinirim birde toprakta tuz oranını nasıl düşüre bilirim bu işleri yeni öğremeye çalışıyorum o yüzden çok soru sorabilirim şimdiden söyleyeyim

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 19:52   #419
Ağaç Dostu

Başlık dışı sorular hakkında açıklamalar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sn Acemi Çaylak,

Sevgiyle kalın
Arkadaşım ensar, bu linklere göz atarmısınız.
http://www.clinoptilolit.com/turkce/devam.htm
http://www.akgultarimnet.com/

Eski 15-02-2010, 20:08   #420
Ağaç Dostu

komkarbey Arkadaşım, İyi yoldasın devam.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi komkarbey Mesajı Göster
hoş bulduk epsody peki arkadaşım ilk baharda yeni fide dikerken fide çukuruna leonardit ahır gübresi ve ecosorb kullansam olur mu bunlar haricinde sizler ne önerirsiniz ayrıca malç ı biraz açarsanız sevinirim birde toprakta tuz oranını nasıl düşüre bilirim bu işleri yeni öğremeye çalışıyorum o yüzden çok soru sorabilirim şimdiden söyleyeyim
Malç olayını tüm ayrıntılarıyla aşığıdaki linkten tıklıyarak öğrenebilirsin, Toprağına klinoptilolit ilave ederek tuz oranını düzenleyebilirsin, toprağına ilave edeceğin ahır gübreleri gibi organik malzemeler ilave ederek topraktaki mikrobiyal canlılarda topraklardaki tuzu biyolojik öğüterek zararlı forumdan çıkarabilirler.

Topraklarındaki tuzun göstergesi solucanların miktarıylada tahmin edebilirsin, solucanlar tuzlu topraklarda yaşayamazlar.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=18039

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024