agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2010, 22:21   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hangisi agrohum mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 22:25   #362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
ZGS tarım.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 00:04   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=331

Kullanacağınız ürünü linkteki tabloya göre değerlerini yazar mısınız.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 00:10   #364
Ağaç Dostu

Bu ürünle, bahçe komşum ilgileniyor. Yarın hava muhalefeti olmazsa beraber Hasköy ve Çetin Emeç'teki diğer firmalara beraber gideceğiz.

Tescilli bir ürün olduğunu biliyorum, değerleri alır, duyururum.

Eski 21-01-2010, 00:25   #365
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
ZGS Tarım web sitesine baktım. Organik toprak düzenleyici adı altında bir leonardit ürünleri var. İlgili sayfada yazılanlara göre içinde NPK ve bir sürü iz element var. Fazladan, nasıl olduğunu anlamamakla birlikte "Mikoriza Aktivatörü" (aktivatör her ne ise) olduğu dahi yazılmakta. Tescil bilgisi göremedim. İçerikle ilgili herhangi bir rakam mevcut değil.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 00:34   #366
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sıkça sorulan sorular bölümünde bazı rakamlar geçiyor:
Alıntı:
5) Aynı kategorideki diğer organik gübrelerden farkı nedir?
Leonardit kaynaklı organik toprak düzenleyicisi olarak üretilen diğer gübrelerden farkı, içerisinde bitki besin elementlerinin bulunması, toprak mantarlarından olan mikorizanın bulunması, yüksek düzeyde humik, fulvik asit ve organik madde bulunması ile birlikte uzun yıllardır faaliyet gösteren firmamızın bütün bunların size ISO 9001-2000 sertifikasıyla sunmasıdır.
6) Hayvan zibili ile arasındaki farklar nelerdir?
Besin maddesi içeriğinin daha yüksek olması, yabancı ot tohumları ve hastalıklardan arındırılmış olması, kullanımının kolay olması, uzun süre toprakta kalabilmesi dolayısıla etkisinin uzun süreli olması.
7) Gübrenizin içerisindeki organik madde miktarı ne kadardır?
Organik madde miktarı % 27.
8) İçerisinde makro ve mikro besin elemetleri var mı, miktarı ne kadardır?
Evet var. Bunlar; N, P, K, Fe, Mn, Cu, Ca, S, Mg, Fe, Zn, Mn Toplam %10.
9) İçerisinde Humik ve fulvik asit var mı miktarı ne kadar?
Humik ve fulvik asit toplam %40.
10) Mikoriza nedir, ne oranda bulunur?
Kelime olarak mantar-kök anlamına gelen mikoriza terimi, aktif bitki gelişimi evresinde köklerin korteks dokusunu kolonize eden mantar ile bitkiler arasında oluşan işbirliği veya simbiyozu ifade etmektedir. Bu işbirliği bitkilerin üretimi olan karbonun mantara ve mantarın yapmış olduğu besin elementlerinin bitkiye hareketi ile karakterize edilmektedir. oranı:% 3.
Bu üründe %3 mikoriza mantarları varsa fiyatı bin liradan az olmamalıydı ???

Eski 21-01-2010, 00:49   #367
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
....Tescil bilgisi göremedim....l.
Teşekkürler.

Tarım bakanlığı veri tabanından ve İl personelinden araştırdım, ürünleri tescilli.

Diger bilgiler hususunda bilgim yok. Arkadaşıma verdikleri dökümanları incelerim, sizin belirttiğiniz hususlarıda görüşmemizde sorarım.

Eski 21-01-2010, 01:03   #368
Ağaç Dostu

Arkadaşlarımız, aradıkları ürünün tescilli ürünmü ? ürünlerin tescili yenilenmişmi sorusunu Tarım Bakanlıgı veritabanında görebilirler.

http://www.tugem.gov.tr/UploadDocume...re_tescil.html

Eski 21-01-2010, 04:40   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Takdir ve teşekkürler k0900'a

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Teşekkürler.

Tarım bakanlığı veri tabanından ve İl personelinden araştırdım, ürünleri tescilli.

Diger bilgiler hususunda bilgim yok. Arkadaşıma verdikleri dökümanları incelerim, sizin belirttiğiniz hususlarıda görüşmemizde sorarım.
Leonardit ve hümik asitler konusundakı kullanımıyla ilgili ivedilğe çözüm niteliği taşıyan bu gerçek bilgi paylamını otaya koyan bu samimi çalışmasından dolayı kendlerini toprakların kurtarılması adına kutluyorum.

Kendileriyle polemiklere varan konunun açıklanarak işlerliğinin sağlanması adına aktif paylaşımlar gösteren arkadaşımız, Meyvelitepe her aşamada bir engel çıkarma çabalarınıda bir türlü anlamak mümkün değil.

Kendisine sorma gereği duyarak bu ürünlerden bahçesine,1-1,5 ton kullandığını web sitesin de anlatırken, bu başlıklarda arkadaşların bü ürünleri en kısa zamanda temin edilerek kullanımına ilişkin açıklamalar getiremeyişinin, kendinin büyük miktarlardaki kullandığı bu ürününden duyduğu endişelerinin varlığımı, sebeb olmaktadır.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 09:23   #370
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
İki firma ile görüştük, bir tanesi çok ilğilendi. İlk bahçeye gidişi beraber yapacağız, analizleri inceleyecek, bitkilerimiz ve EM ile birlikte kullanıma uyğun proğram yapacaklar.

Fiyat konusunu konuşacağız, ilk fiyatları 20 TL/Torba oldu.

Sizin ihtiyacınızıda dahil edebiliriz. Nakliyeye karışmamayı düşünüyoruz.
Sn. K0900,

Torbada kaç Kg var. Biliyor musunuz? Eğer 25 Kg ise ucuz gözükmüyor. Çünkü;
25 Kg X 40 torba = 1000 Kg (1 ton)
40 torba x 20 TL = 800 TL (1 Ton fiyatı)
formülüne göre, fiyat ucuz değil. Biyotar'ın Biyo - Organik - Gold veya SR ürünü de yaklaşık bu fiyatlarda.
Ayrıca tescil belgelerinde söyledikleri iz elementler bulunuyor mu?

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 10:42   #371
Ağaç Dostu

Teşekkürler, bende tablonuzdan fiyatları inceledim, henüz sadece, firmalarla görüşüyoruz.

İçimizde çook iyi pazarlık yapanlar var Sizin çalışmanız, hem faydalı oldu hemde öğrendiğimiz detaylar pazarlık gücümüzü, alternatifimizi artırıyor.

Diger firmalarla görüşmemizi haftaya erteledik.

Eski 21-01-2010, 11:06   #372
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkürler, bende tablonuzdan fiyatları inceledim, henüz sadece, firmalarla görüşüyoruz.

İçimizde çook iyi pazarlık yapanlar var Sizin çalışmanız, hem faydalı oldu hemde öğrendiğimiz detaylar pazarlık gücümüzü, alternatifimizi artırıyor.

Diger firmalarla görüşmemizi haftaya erteledik.
Mesajınızdan ürünleri yerinde incelediğiniz sonucu ortaya çıkıyor. Ankara'da olduğunuz için Biyotar'ın Gold ve SR ürününü benim adıma da incelerseniz sevinirim. Çünkü ben İstanbul'da olduğum için maalesef ilgilendiğim 4 ürünü gözümle görme şansımda olmadı. Tescil Belgelerine güvenmekten başka seçeneğim kalmıyor.
Teşekkürler.

Eski 21-01-2010, 13:57   #373
Ağaç Dostu

Polimet Kimya' nın Fulvic K ürününü de tabloya ekledim. Oranlar oldukça yüksek. Ürün ithalmiş. Fiyatı henüz öğrenmedim ama, tahminimce yüksektir.
Bu firmanın Humic A adında bir ürünü daha var.
Humic ve Fulvic Asit Oranı: %50
Toplam Organik Madde: %70
Nem: %6
Azot: % 16
Amino Asit:%10
Potasyum Oksit:%1
PH: 5-6
Bu üründe nem oranı çok düşük gözüküyor. Ancak tescil belgesinde nem oranı %25 ve Humic ve Fulvic Asit Oranı % 40 gözüktüğü için tabloya eklemedim.

İçindekilerPerl Humus - İzotarAgrohum - Orfe TeknikAGROLIG - AltıntarBiyo Organik Gold - BiyotarBiyo Organik SR- BiyotarBiyo Organik AS- BiyotarBiyo Organik MD- BiyotarBiyo Organik- BiyotarEkohum - Ekogübre Fulvic K - Polimet Kimya
Toplam Hümik Asit+Fulvik Asit% 85% 75±10% 72% 80% 65% 52% 48% 45% 40%80
Organik Madde Oranı% 90% 85% 80-85% 70% 65% 54% 50% 40%40%95
Nem%15%17±5% 14 -22% 25% 25% 25% 25% 25%25-30%25
pH6.74±14.53-56-8 7-94-67-86-75-7
Fiyat60 TL (25 Kg)35 TL (25 Kg)65 TL (25 Kg)-720 TL (Ton)-670 TL (Ton)280 TL (Ton)20 TL (25 Kg)-
HammaddeLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonardit

Ezgi beğendi.
Eski 21-01-2010, 14:12   #374
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Biyo Organik GOLD için yaklaşık iki ay önce görüştüğümde 50 kg.lık torbalarda torba fiyatı 35 TL olduğunu belirtmişlerdi.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 14:14   #375
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlarımız, aradıkları ürünün tescilli ürünmü ? ürünlerin tescili yenilenmişmi sorusunu Tarım Bakanlıgı veritabanında görebilirler.

http://www.tugem.gov.tr/UploadDocume...re_tescil.html
ZGS Tarım'a bu listede rastlayamadım. Belki şirket adı başkadır bilmiyorum. Öte yandan önemli olan şirket adının bu listede olup olmaması değil, ürünün kendine has tescil belgesinde içerik değerlerinin ne olduğudur.

Yukarıda alıntıladığım gibi, firmanın web sitesindeki "sıkça sorulan sorular" sayfasındaki değerlerin doğru olduğunu var sayarsak %27 organik madde ve %40 humik+fulvik asit oranı yeterince vasat. Yanlız anlamadığım nokta mikoriza mantarları. Öyle ise üründe bol miktarda glomus familyası mantar sporlarının mevcut olması gerekir. Mikoriza yüzde ile ölçülmez o yüzden %3 nedir bilmiyorum. Leonardit'de doğal olarak mikoriza olmaz. Varsa eklenmiş olmalı. Bu yüzden firma ile görüştüğünüzde bu konunun detayını sorgulayıp paylaşabilirseniz makbule geçer. Hasbelkader, üründe %3 glomus mantarları varsa ne organik maddeye, ne de humik asite bakmadan derhal satın alırım

Kendi adıma şimdi yeniden leonardit alacak olsaydım bir değer/maliyet analizi yapıp en yüksek sonuç vereni alırdım. Şöyle bir formül olabilir;
(2x(humik +fulvik asit oranı) + Organik madde oranı) / (kilo başına nakliye dahil fiyat + kilo başına uygulama işçilik bedeli)

tarku beğendi.
Eski 21-01-2010, 15:49   #376
Ağaç Dostu

1- Meyvelitepe' nin formülüne göre, 1 ton için yapılan hesap tabloya eklendi.
2- Biogoldorganic' in Biohumate ürünü listeye eklendi. Ancak tescil belgesi yok. Üreticinin verdiği Laben sonucu baz alındı. Bu yüzden Meyvelitepe' nin formülüne göre en yüksek sonucu aldı.
3- Biyotar Organic Gold için Aslan k' nın verdiği fiyatı kullandım.
4- Orfe Teknik fiyatı, miktar söyleyince 30 TL 'ye (25 KG) düştü.
5- Benim tercihim, Agrohum veya Biyotar Gold. Ayrıca Fulvic K' nın fiyatı uygun olursa düşünürüm.

İçindekilerPerl Humus - İzotarAgrohum - Orfe TeknikAGROLIG - AltıntarBiyo Organik Gold - BiyotarBiyo Organik SR- BiyotarBiyo Organik AS- BiyotarBiyo Organik MD- BiyotarBiyo Organik- BiyotarEkohum - Ekogübre Fulvic K - Polimet KimyaBiohumate - Biogoldorganik
Toplam Hümik Asit+Fulvik Asit% 85% 75±10% 72% 80% 65% 52% 48% 45% 40%80%75
Organik Madde Oranı% 90% 85% 80-85% 70% 65% 54% 50% 40%40%95%55
Nem%15%17±5% 14 -22% 25% 25% 25% 25% 25%25-30%25%20
pH6.74±14.53-56-8 7-94-67-86-75-7-
Fiyat60 TL (25 Kg)30 (25 Kg)65 TL (25 Kg)35 TL (50 Kg)720 TL (Ton)-670 TL (Ton)280 TL (Ton)20 TL (25 Kg)-700 TL (ton,nakliye dahil)
Meyvelitepe Orani1.302.161.053.02.77-2.062.931.78-3.25
HammaddeLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonarditLeonardit

tiryaki, tarku ve semce beğendi.
Eski 21-01-2010, 16:37   #377
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Kendileriyle polemiklere varan konunun açıklanarak işlerliğinin sağlanması adına aktif paylaşımlar gösteren arkadaşımız, Meyvelitepe her aşamada bir engel çıkarma çabalarınıda bir türlü anlamak mümkün değil.
Her adımda bir engel çıkarma çabasının işlerliğinin sağlanması adına polemiklere varan paylaşımlar gösteren kendilerimin anlaşılması sorunlarının elimine edilmesi gayretiyle bu başlıktaki ısrarlarımın nedenlerini ortaya koymak ikilem sergilediği zannedilen paylaşımlarımdan, sonuç çıkarıp hangi yönde tavır sergiliyecek bir tutumumun sentezini koymam, konu başlığına katkı sağlamakmı yoksa karşı tezmi getirdiğimin anlaşılması ve bu toprakların sahibi isek organik özelliğini yitireli yıllar olmuş topraklarımızın elden gitmemesi adına topraklarımızın dayanacak gücünün kalması için kalitesiz ürünlerin kaliteliymiş gibi kullanılıp emek, para ve zamanın boşa heba olmaması için çaba sarfetmektir. Yoksa tescil ruhsat deyip şüphe içinde işi daima yokuşa sürüp bize müşteri muamelesi yapmasınlar, bozungunculuk yaparak topraklarımıza hizmet sağlıyamayalım diye değildir.

Alıntı:
Kendisine sorma gereği duyarak bu ürünlerden bahçesine,1-1,5 ton kullandığını web sitesin de anlatırken, bu başlıklarda arkadaşların bü ürünleri en kısa zamanda temin edilerek kullanımına ilişkin açıklamalar getiremeyişinin, kendinin büyük miktarlardaki kullandığı bu ürününden duyduğu endişelerinin varlığımı, sebeb olmaktadır.
Bu bir soru ise, önceki paragraftaki kadar açık yazmaya takatim olmasada yanıt vereyim.

- Bu başlığın ilk 3-5 sayfasında yeterli ve detay bilgi mevcuttur. Herkesin aklı ve fikri vardır, herkes karar verip neyi ne zaman yapacağını değerlendirebilir.

- Katma değer yaratmak için ilgi duyanlar sorularını yazabilirler, deneyim sahibi olanlar deneyimleri çerçevesinde yanıt verirler. Ancak bu yanıtlar, soranları veya okuyanları yönlendirip zorlamaya çalışmak şeklinde olmaz. Zira bir konuda tek doğru yoktur, pek çok doğru vardır ve neyin daha doğru olduğu, koşullara göre değişkenlik gösterir.

- Ben ancak yaptıklarımı ve bunlara ait sonuçları yazabilirim. İnandığım ama henüz sonuç almadığım bir şeyi "ürettiğim bir bilgi" imiş gibi yazamam, buna dayanarak kimseyi yönlendirip bir şeylere zorlamaya çalışamam. Olsa olsa kaynak da belirterek şurada böyle deniyor, benim de yorumum şudur derim. Yorumuma katılmayanı da ilgiyle dinlerim.

- Öte yandan, leonardit neticede bir toprak düzenleyicidir. O şekliyle kullanmak, ille de şimdi ve kışın kullanmak diye bir zorunluluk yoktur. Tek başına bir şey ifade etmez. Konu toprak ise, şu an elinizde ne var, ne yapmak istiyorsunuz, istediğiniz için ne gerekir sorularının yanıtları içinde kendine bir yer bulur veya bulmaz.

- Elde edilmek istenen organik özellikleri yüksek, verimli, kök gelişimine uygun, mikroorganizmalarca zengin, iyi nem tutan, yaşayan bir toprak ise, bu bir kombinasyondur. Topyekün değerlendirilmelidir. Ne mutlu ki geçen yıl kullandığım, bu yıl da hala yeterince elimde olan ürün, elde ettiğim kombinasyonun tahminimin üzerinde başarılı olmasında önemli bir faktör olmuştur. Ancak bunun için kimseyi zorlayamam. Herkes kendi yorumunu yapar, içinden alması gereken bilgiyi alır.

- Kendi özel koşullarımdaki izlenimlerden;

Tarımda Lenardit Kullanımı başlığı mesaj #8
Sebze Bahçesi Hazırlama başlığı mesaj #19, Mesaj #21, mesaj #26,
Bir de bu mesaj

bu mesajlarda söz etmişim zaten. Tekrarına gerek yok. Yeni bir izlenimim olursa ayrıca yazarım.

Eski 21-01-2010, 16:42   #378
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
2- Biogoldorganic' in Biohumate ürünü listeye eklendi. Ancak tescil belgesi yok. Üreticinin verdiği Laben sonucu baz alındı. Bu yüzden Meyvelitepe' nin formülüne göre en yüksek sonucu aldı.
İçerik garantiliyse gerçekten fiyat/performansı en iyi olan. Firmadan detay istemekte fayda var. Nakliye dahil olarak iyi fiyat vermişler. Yalnız humik+fulvik asit oranı ile organik madde oranı niye dengesiz anlamadım. O kadar yüksek humik+fulvik asit oranında organik madde de doğal olarak yüksek olmalıydı.

Eski 21-01-2010, 16:52   #379
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Analizlerde hata payları vardır ancak ben dahi o en sonuncu biogold humate midir nedir hatta dördüncü sıradakine de, bir anlam veremedim. Humic fulvic toplamı nasıl oluyor organik toplamdan fazla?
Bir de bu gibi hesapları kuru madde üzerinden yapın % 6 nem başka bir şey % 25 nem çok başka bir şey. Kurutma kaybı ise metoda göre değişiklik gösterebilir.
Yani 60C üzeri ısıtılmadan ölçümü gerekir. Humic ve sair organikleri lab. standardı olan 105C den nem veya kurutma kaybı oranı tabik ederseniz yanlış olur, degrade olan organik madde de su ve nem çıkartabilir.

Sadece biraz sesli düşündüm bu konuda.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 17:35   #380
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Humic fulvic toplamı nasıl oluyor organik toplamdan fazla?
Doğrudur, malzemenin doğası gereği bir uyum olmalıydı.Tersi belki olabilir ama bu şekilde olmaması gerekir.

%15'den daha az nem ambalajlı malzemelerde dahi elde edilebiliyor mu bilmiyorum. Neticede hava ile temas ediyor bunlar.

Eski 21-01-2010, 18:38   #381
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ev kullanıcısı olarak, sitemizde sayın mtuncer'in satışa sunduğu humik asitten aldım. Düşük miktarlarda temin etmek her zaman sorun oluyor.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 19:16   #382
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Alıntı:

Sn Epsody

Farkındamısınız bilmiyorum ama (sadece bu konuda değil) bu tür polemikleri meyvelitepeyle siz yaşıyorsunuz.
Kendisi bu konuda biz kullanıcıların en iyi leonarditi secerken konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda en iyi olanını seçmemiz için nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda vurgu yapıyor. Buradaki arkadaşların içinde sadece siz engel çıkardığını düşünüyorsunuz.
Bırakın Allah aşkına!
Asıl sizin neden meyvelitepenin iyi niyetle yaptığı çalışmalara engel çıkarmaya çalışıyorsunuz bunu anlamak mümkün değil.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 20:19   #383
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Doğrudur, malzemenin doğası gereği bir uyum olmalıydı.Tersi belki olabilir ama bu şekilde olmaması gerekir.

%15'den daha az nem ambalajlı malzemelerde dahi elde edilebiliyor mu bilmiyorum. Neticede hava ile temas ediyor bunlar.
Oranlar konusu ne yazık ki oldukça karışık. Ben üreticisi ne söylediyse aynen yazdım. Hatta Humic A' da olduğu gibi tescil belgesi ile tutarlılık olmadığında listeye eklemedim. En az 50'ye yakın ürünü inceledim. Kendimce yaptığım elemenin sonucunda yukarıdaki tablo ortaya çıktı.

Aslında karışıklık birazda Tarım Bakanlığı'nın aralığı geniş tutmasından
kaynaklanıyor.
Tarımda Kullanılan Organik, Organomineral, Özel, Mikrobiyal ve Enzim İçerikli
Organik Gübreler ile Toprak Düzenleyicilerin Üretimi, İthalatı, İhracatı, Piyasaya Arzı ve Denetimine Dair Yönetmeliği'nin Ek IV, Toprak Düzenleyiciler Bölümü'nde İşlenmiş Leonardit ile ilgili standartı aşağıda.

Organik madde en az : % 25
Toplam (hümik + fulvik) asit en az : % 40
Maksimum nem : % 25
Üründe kullanılan hammadde belirtilecektir. İkincil bitki besin maddeleri ve iz elementler Tarımda Kullanılan Kimyevi Gübrelere Dair Yönetmelik’te belirtilen
en az miktarları karşılaması halinde beyan edilir.

Bu araştırmayı yaparken karşılaştığım bir diğer sorun henüz yaygınlaşmadığı için uygulama örneklerinin az olmasıydı. Aşağıda İzotar'ın sitesinden alınmış oranlar var.

Salatalık% 34
Domates(Rivermen)% 23
Domates(Sonato)% 17
Patates% 28
Mısır% 30
Arpa% 55
Beyaz Pirinç% 20

Toprağa yararlı olduğu kesin. Topraktaki organik maddelerin bitki tarafından daha kolay alınmasını sağlıyor, su tutma kapasitesini artırıyor vs. Şimdi burada Epsody biraz kızacak ama Pratikte bu kadar ürün artışı sağlayan var mıdır bilmiyorum. Bu kadar artış ancak ideal koşulların sağlanması (sulamanın zamanında yapılması, topraktaki organik maddeler oranı, hatta tarlanın konumu vs.) ile olur.

Eski 21-01-2010, 20:22   #384
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
İyi olmak bazen öyle arzu halini alıyor ki, insan iyi olacağım derken, kötü oluyor ...sözünü yıllar önce bir duvar yazısında görmüştüm. Hatta bir duvarda asılıydı)
Sayın meyvelitepe, epsody ikiside kendilerini tarıma doğaya bitkilere adamış son derece güzide kişilerden ,fakat mizaçları farklı olduğundan yanlış anlaşılıyorlar.
Sayın meyvelitepenin vurgulayıcı araştırmacı sonuca gidinceye kadar uğraşması yönlerine hayranım.
Sayın epsody ile istanbulda görüşme imkanım oldu,,, karşılıklı tarımla ilgili istişare yaptık. Neredeyse, tabiri caizse on kelimenin onu da bitkiler, gübreler, nasıl daha çok ürün alırız konuları oldu.
Kısacası gerek epsody, gerek meyvelitepe sevgili arkadaşlar, gerek bizler için gerek TÜRK tarımının gelişmesi için, son derece ihtiyacımız olan kişiler sahip çıkmamız en doğrusu.
Sürçü lisan ettimse af ola ......Saygılarımla

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 20:41   #385
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007

Ne engeli Epsody kardeşim, yukardaki sözler sana ait. Kendimi sana karşı yakın hissettiğim için bu mesajı göndermek istedim. Eğer bu mesajı göndermeyip, bana ne deseydim, eminim bana kızardın. Şimdi Sn Meyvelitepe için yukarda sarfettiğin sözlerin doğru olmadığını sana bu sitenin tüm üyeleri söyleyecektir. Sn Meyvelitepe, Türkiyedeki herkesin ne satın aldığını bilmesi için araştırmış ve oturmuş yazmış. Bu takdire şayan bir davranıştır. Ki dikkat edersen, Sn Meyvelitepe de, aynı senin yaptığın gibi, canla başla çalışarak herkese yardımcı olmaya çalışmaktadır. O yüzden, senden bu tür yazılarına son vermeni rica ediyorum. Çünkü bu tür yazılar senin gibi iyi ve iyilik yapmayı seven ve her zaman doğruyu arayan bir insana uygun yazılar değil. Bir daha böyle bir mesaj yazmayacağım. Sana selam ve sevgilerimi yolluyorum. Böyle şeyler arkadaşlar arasında olabilir ama lütfen devam ettirme. Kal sağlıcakla.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 23:19   #386
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Organik madde en az : % 25
Toplam (hümik + fulvik) asit en az : % 40
Maksimum nem : % 25
Üründe kullanılan hammadde belirtilecektir. İkincil bitki besin maddeleri ve iz elementler Tarımda Kullanılan Kimyevi Gübrelere Dair Yönetmelik’te belirtilen
en az miktarları karşılaması halinde beyan edilir

Bu değerleri standart olarak değil de olabilecek en düşük değerler olarak kabul etmek gerekir. Başka bir anlatım ile bu değerlerin altındaki bir ürün kullanılmamalı.

Leonardit tabii ki tek başına o tablodaki gibi ürün artışları sağlamaz. Ancak ideal bir toprak yapısındaki tek eksik leonardit ise bu oranlar makul olabilir. Neticede, iyi bir toprak karışımı ve yapısı elde etmede kullanılır bir malzemedir. Ürün artış oranları diğer malzemeler ve genel olarak toprak mikroflorasının topyekün durumuyla açıklanabilir.

Lonarditin aktif maddesinin humik ve fulvik asitler olduğunu düşünürsek, duruma göre sıvı humik+fulvik asit kullanmak da benzer neticeyi verir. Tabii ki, zamanlama ve dozaj önemli oluyor.

Eski 21-01-2010, 23:25   #387
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.akcan67, İdris bey,Doğasever, teşekkür ederim. Mevzuyu bir polemik olarak görmediğimden endişeye gerek yoktur

Eski 22-01-2010, 01:09   #388
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sıradan bir ev kullanıcısı olmama rağmen sayın MeyveliTepe'nin ve denizakvaryumu'nun yazdığı her mesajın bizlere doğru bilgiler aktarmaya yönelik olduğuna tüm kalbimle inandığım için kaçırmadan okumaya, ders çıkarmaya ve uygulamaya çalışıyorum. Her ikisinin de bizler için şans olduğuna inanıyorum. Sayın denizakvaryumu'nun her sorusunun ardında sıkı bir araştırma olduğunu artık biliyorum

Ancak sayın epsody'nin sürekli muhalif tavrı, ondan edinebileceğimiz bilgilere malesef engel oluyor. Daha sakin ve saldırgan olmayan bir tavırla, siteye çok daha fazla katkıda bulunacağına inanıyorum.

Hiçbir önyargı taşımadan, en uç kullanıcı olarak görüşlerimi iletmek zorunda hissettim.

Hep buralarda olmanızı diliyorum.

Düzenleyen maki01 : 24-01-2010 saat 15:51
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 17:08   #389
Ağaç Dostu

Aşağıdaki linkte, Elbistan linyitlerinden üretilen Humik - Fulvik Asit ile İzotar'ın ithal ürününün bir karşılaştırması var. Güzel bir çalışma olmuş bence. Çalışmayı Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü yapmış. Ben bazı bölümleri buraya da aktarıyorum.

http://www.biyotar.com.tr/calismalar4.htm

Name:  HA1.JPG
Views: 3469
Size:  59.7 KB

Name:  HA-2.JPG
Views: 3305
Size:  33.1 KB

Name:  HA-3.jpg
Views: 3108
Size:  75.0 KB

Name:  HA-4.JPG
Views: 3019
Size:  32.6 KB

Name:  HA-5.JPG
Views: 3010
Size:  35.7 KB

Eski 22-01-2010, 17:09   #390
Ağaç Dostu

Sonuç kısmı.

Name:  HA-6.jpg
Views: 3090
Size:  73.4 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024