agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2011, 23:30   #661
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Tki Humas Antalya Bilgin tarımda 20 lt kdv dahil 85 tl. Anlaşılan bayiiler arasında fiyat farkı çok.

Daha önce Acemi usta leonardit için piyasadaki ürünlerin kalitesini ve fiyatlarını gösteren bir matrix yapmıştı, çok da işe yaradı, şimdi bir tanede sıvı humik asitler için gerekli.
Merhaba bu site ile yeni ilgilenmeye başladım okuduklarımdan sonra leonardit ve humik asite aslında piyasa değerinden daha çok nakit para ödediğinizi fark ettim.16 yıldır bir toptancı firmasında zirai ilaç tohum ve gübre pazarlamasında sadece zirai ilaç bayiilerine firma adına satış yaptım iki ay önce çalıştığım firmadan ayrıldım ve izmirde organik ve kimyevi katı ve sıvı gübre üretiyorum leonardit ve humik asit aslında bilindiği kadar zor üretilen gübreler değildir fakat çok faydalıdır. 25 kg lık toz leonarditi 12 TL ve 25 kglık bidonda sıvı humik asiti 25 TLden kendim direk çiftçilere temin ediyorum bayiilerle çalışmıyorum.Ürünler Tarım Bakanlığından ruhsatlı ve tescillidir

üretici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 23:38   #662
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c e v i z 59 Mesajı Göster
selamlar bende sıvı humik asit kullanmak istiyorum ceviz bahceme ne dozlave ne zaman şimdiden teşekürler (7 ay oldu dikeli )
merhaba. Ağaç köklerine gübrelemeyi taral depo ile şırlatarak yapıyorsanız bir ton suya 1-1.5 L humik asit karıştırarak kullanbilirsiniz.Önemli olan bir konu bitki humik asiti yapraktan uygulamalarda yok denecek kadar az alır bunun için gübre bitkinin kök bölgesine ve izdüşümüne şırlama şeklinde veya damlama sulama kullanılarak tatbik edilldiğinde çok verimli sonuçlar alınır. Damlama sulama ile gübre kullanılacak ise dekara 300-500 ml. kullanılır.

Eski 11-04-2011, 23:40   #663
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c e v i z 59 Mesajı Göster
selamlar bende sıvı humik asit kullanmak istiyorum ceviz bahceme ne dozlave ne zaman şimdiden teşekürler (7 ay oldu dikeli )
bu uygulama çiçek öncesi ve sonrasında 15-20 gün arayla 3 veya 4 kere uygulanır.

Eski 11-04-2011, 23:51   #664
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn Üretici Teşekkürler

Ürününüz hakkında analiz raporlarıyla beraber daha detaylı bilgi verebilirmisiniz?

Sitenin satış bölümünde adres, tlf vs. bilgilerinizle beraber bir başlık açmanız faydalı olacaktır.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 07:35   #665
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üretici Mesajı Göster
merhaba. Ağaç köklerine gübrelemeyi taral depo ile şırlatarak yapıyorsanız bir ton suya 1-1.5 L humik asit karıştırarak kullanbilirsiniz.Önemli olan bir konu bitki humik asiti yapraktan uygulamalarda yok denecek kadar az alır bunun için gübre bitkinin kök bölgesine ve izdüşümüne şırlama şeklinde veya damlama sulama kullanılarak tatbik edilldiğinde çok verimli sonuçlar alınır. Damlama sulama ile gübre kullanılacak ise dekara 300-500 ml. kullanılır.
SAYIN ÜRETİCİ

Şırlamayı açıklar mısınız?

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 09:20   #666
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Şırlama yöntemini Mine Hanım açıklamıştı.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu terimle ilk kez karşılaşanlar için bir not;

Şırlama çiftçilerin bir sulama yöntemine verdikleri isim. Naylon hortumlarla su iletiliyor. Bu hortumlar çok geniş çaplı 15-20 cm çapında, soba borusu gibi, kalın sera naylonundan yapılmış. Su geçmeyince boş poş upuzun yassı bir torba gibi oluyor. Su verilince torba şişiyor.

Muhtelif yerlerinde musluklar var. Muslukları da plastik su veya deterjan bidonlarının altındaki musluklar gibi düşünün. Bahçe başından su şırlamaya geliyor. Açılan musluklarla ağaçlara yönlendiriliyor.
...

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 01:42   #667
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Buralarda satılmıyor... Zonguldakda yok. Karabük de yok. Bartın da yok. Ben nereye gideyim almaya.. Artık internetten almaya mecbur kalacağım..

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 06:48   #668
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Sayın Murat Uysal

Leonardit mi, hümik asit mi arıyorsunuz? Hümik asit Düzce'de var.

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 00:25   #669
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Leonardit arıyorum.

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 17:37   #670
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Sayın üretici,

Ben bir parça sıvı hümik asit almak istiyorum. Bir bidon (25 LT) kadar. Konu ile ilgili biraz bilgi verebiliriseniz sevinirim.

sinasi6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 13:07   #671
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
hormonlar kadar bir etkisini göremedim açıkcası benim deneklerin üzerinde. garipler elimden çekiyorlar valla artık isyan etcekler

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 19:41   #672
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sıvı humik asit yapmak cok kolay bir işlem. Kısaca bunun nasıl yapıldığını anlatayım. Gerekli Malzemeler:

1- 3 Lt su
2- 1 Kg Leonardit
3- 200 gr Potasyum Hidroksit

Bu malzemeleri büyük ve biraz dayanıklı bir plastik kabın içerisinde, suya önce potasyum hidroksit, sonra leonarditi yavaş yavaş dökerek kalın bir tahta parçası ile karıştırınız.

Bu tepkime ekzotermik (dışarıya ısı veren) bir tepkime olduğu için su fokurdamaya başlayacak ve suyun sıcaklığı bu sırada 50 °C'nin üstüne çıkacaktır. Bu yüzden dikkatli olunuz. Yüzünüze ve gözünüze sıçratmayınız.

Bir süre sonra tepkime yavaşlayacak ve ısı biraz düşecektir.

Bu aşamadan sonra külotlu bir kadın çorabı bularak bu sıvıyı süzünüz. Çorapta kalan tortuyu çorabın ağzını sıkıca bağlayarak çamaşır makinesine atınız ve kalan suyu makineye doldurunuz.

Daha sonra makineyi 80 °C'ye ayarlayarak çalıştırınız.

Çalıştırma sırasında makine dışarıdan su almamalıdır. Bu karıştırma işlemi en az 3-4 saat sürmelidir. Bu yüzden makinede programı bir kaç kez başlatmanız gerekebilir.

4 saat sonrasında çamaşır makinesini boşaltma konumuna alarak boşaltma borusundan sıvıyı bir kovaya alınız. Daha sonra bu sıvıyı süzerek alınız. Elde ettiğiniz humik asitin pH derecesi büyük olasılıkla 8 üzerinde olacaktır.

Not1: Karıştırma işlemi eski merdaneli makinelerde yapılırsa daha iyi olur. Ya da bir yayık bulup elle yapabilirsiniz. Belki içinizde makine mühendisi olanlar daha iyi bir karıştırıcı bulabilir.

Not2: Karışıma yarım kg kadar melas veya pamuk küspeside katabilirsiniz.
leonardit in çözümü kolay olmuyor bunlar yeterlimidir bundan yardımcı olursanız seviniriz ben buğday ve mısır yetişdiricisiyim yaklaşık 60 kilo taban gübresi kullanıyorum mısıra üstgübre üre 50kilo kullanıyorum verim dekara 1200 1400arası alıyoruz maliyeti çokyüksek gübrelerin organik kullandım buyıl sonuça bakacaz buyıl

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 21:47   #673
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cebrail- Mesajı Göster
leonardit in çözümü kolay olmuyor bunlar yeterlimidir bundan yardımcı olursanız seviniriz ben buğday ve mısır yetişdiricisiyim yaklaşık 60 kilo taban gübresi kullanıyorum mısıra üstgübre üre 50kilo kullanıyorum verim dekara 1200 1400arası alıyoruz maliyeti çokyüksek gübrelerin organik kullandım buyıl sonuça bakacaz buyıl
merhaba sayın çiftçi.şunu unutmamak gerekir ki mısır diğer bitkiler den daha çok azot ve gübre ihtiyacı duyar.sadece organik gübreler le bunu karşılayamazsınız.büyük bir yanılgıya düşmeyiniz.mısır bitkisine ne kadar çok azot verirseniz o kadar iyi dane de tonaj alırsınız ve ****** çinko.organik ürünler de azot ve fosfor yoktur.(büyük baş ve tavuk gübresi hariç)zaten bu gübrelere azot ve fosfor katılırsa organik olmaz.organik gübrenin size fayda sı ise şöyledir ki:toprağa attığınız azot fosfor potasyum gibi makro elementlerin yanı sıra demir çinko mangan magnezyum bor gibi mikro elementler ile birlikte bitkinin alımını en üst seviyeye çıkartır.
organik gübreler ayrıca toprağı kabartır;havalandırır:tuzluluğu düşürürrganik madde miktarını yükseltir:çoraklaşmayı önler.

Eski 26-04-2011, 18:41   #674
Ağaçsever

syın üretici organik gübreler tek başına buğday da mısırda işyabmaz ancak kimyavi gübrelernen verdimiz zaman sonuç alıyoruz bunlara kafayı yora yora tobragın neistedigini bizden bilir hale geldik ben sadece acemi çaylak arkadaşımız leonardit ten sıvı hümik asit elde edmiş potasyum hidroksitnen çözümü olmuşmu bunu merak ettim yaptıgı hümik asit 100/ kaççıkıyor en az /15 olması gerek kimyasallarda tek başına işgörmüyor artık tobragın yapısı bozuluyor organik maddeler çokzayıf olduguiçin hümik asit ti yapraktan veriyoruz dekara 1 litre verirsek geniş arazilerden maliyeti yüksek oluyortobraktan uygulama daha iyi sonuç verir arkadaşın yaptıgı hümik asit doğru çıkıyosa çifçiler için ele geçmez birşey çünkü bizlerin karımızın /70 şi gübrelere gidiyor

Eski 26-04-2011, 18:53   #675
Ağaçsever

Alıntı:
Sıvı humik asit yapmak cok kolay bir işlem. Kısaca bunun nasıl yapıldığını anlatayım. Gerekli Malzemeler:

1- 3 Lt su
2- 1 Kg Leonardit
3- 200 gr Potasyum Hidroksit

Bu malzemeleri büyük ve biraz dayanıklı bir plastik kabın içerisinde, suya önce potasyum hidroksit, sonra leonarditi yavaş yavaş dökerek kalın bir tahta parçası ile karıştırınız.

Bu tepkime ekzotermik (dışarıya ısı veren) bir tepkime olduğu için su fokurdamaya başlayacak ve suyun sıcaklığı bu sırada 50 °C'nin üstüne çıkacaktır. Bu yüzden dikkatli olunuz. Yüzünüze ve gözünüze sıçratmayınız.

Bir süre sonra tepkime yavaşlayacak ve ısı biraz düşecektir.

Bu aşamadan sonra külotlu bir kadın çorabı bularak bu sıvıyı süzünüz. Çorapta kalan tortuyu çorabın ağzını sıkıca bağlayarak çamaşır makinesine atınız ve kalan suyu makineye doldurunuz.

Daha sonra makineyi 80 °C'ye ayarlayarak çalıştırınız.

Çalıştırma sırasında makine dışarıdan su almamalıdır. Bu karıştırma işlemi en az 3-4 saat sürmelidir. Bu yüzden makinede programı bir kaç kez başlatmanız gerekebilir.

4 saat sonrasında çamaşır makinesini boşaltma konumuna alarak boşaltma borusundan sıvıyı bir kovaya alınız. Daha sonra bu sıvıyı süzerek alınız. Elde ettiğiniz humik asitin pH derecesi büyük olasılıkla 8 üzerinde olacaktır.

Not1: Karıştırma işlemi eski merdaneli makinelerde yapılırsa daha iyi olur. Ya da bir yayık bulup elle yapabilirsiniz. Belki içinizde makine mühendisi olanlar daha iyi bir karıştırıcı bulabilir.

Not2: Karışıma yarım kg kadar melas veya pamuk küspeside katabilirsiniz.
sayın acemi çaylak buyaptıgın hümik asittin sonucunu tahlil ettinmi /kaççıkıyor15 olması lazım leonardit çözülüyormu bu yaptıgın sonuçta cevabını bekliyorum mümkünse

Eski 26-04-2011, 19:09   #676
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
Leonardit arıyorum.
murat uysal leonardit k maraşta var 15 tl 25 kiloluk burdaki bayilerden isteyebilirsin internetten k maraş ziraiilaç bayileri ne girersen ordan siparişini verebilirsin istersen tlf nolarınıda verebilirim

Eski 26-04-2011, 19:44   #677
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Cebrail,

Ben bu dökümanı yurtdışındaki bir "do it yourself" (kendin yap) dökümanından almıştım. Eski çamaşır makinesi bulamadığım için kendim test edemedim. Ancak bu tarifin yazarı ciddi birisi olduğu için yazdıklarına güveniyorum. (Bir çok kaynaktan doğrulamatığım bilgiyi zaten buraya yazmıyorum.) O yazıda humik asit yüzdesinin %12 olduğunu yazıyordu.

Alıntı:
syın üretici organik gübreler tek başına buğday da mısırda işyabmaz ancak kimyavi gübrelernen verdimiz zaman sonuç alıyoruz
Yukarıdaki söylediklerinize kesinlikle katılmıyorum. Bu konudaki söylemler tamamen yalandır. Neden kimyasal gübre üreticileri attığınız azotlu gübrelerin %40'ının hiç bir işe yaramadan denitrifikasyon yolu ile havaya karıştığını söylemiyorlar. (Bu aslında kesme şeker ile meyve şekeri arasındaki fark. Kesme şekeri aldığınızda şekere bir doygunluk hissedersiniz. Ancak hücrelerdeki yıkımıda az çok diyet yapan herkes bilir. Meyve şekeri ise vücutta etkisini daha geç gösterir ve ciddi bir zararı yoktur.) Hem buğday hem de mısır organik olarak yetiştirilebilir. Ki Uzak Bahçelerin üyesi Sevgili Bayindirmevki bu yıl organik arpa üretecek.

Toprağın ve bitkinin besin gerekisinimini bildiğiniz sürece, kesinlikle hiç bir kimyasala ihtiyacınız yok. Ben organik madde yüzdesi 0.34 olan toprağı sadece bir yılda 1.11 'e çıkardım. Son uygulamalardan sonra henüz ölçtürmedim ama %2 civarına yaklaştığımı tahmni ediyorum. Bunu yaparken dışarıdan mümkün olduğunca az girdi kullandım. Dışarıdan girdi olarak kullanılan malzemelerin bir kısmı (leonardit vs.) zorunlu malzemelerdi. Bir kısmı ise deneme amaçlı malzemelerdi.

Bu yıl kendi yaptığım kompostun ticari üreticilerin kompostundan çok daha iyi olduğunu tespit ettim. Geçen yıl 12 dönüm zeytin ve antep fıstığı yoğunluklu bahçemize, 2.800 kg Biofarm ve 2.500 leonardit kullanmıştım, bu yıl kendi yaptığımız kompostu kullandık ağaç sürgünlerinde müthiş bir fark var. İspatı bu sayfadaki 165, 174, 175, 176 nolu mesajlarda.

Kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum, kaliteli bir kompostunuz varsa humik asite gerek yok. Çünkü kompostun içerisinde yeteri kadar humik asit var. Kompostu ise her türlü organik atıktan elde edebilirsiniz. Olaya bakış açısı burada yatıyor. Bizim için her türlü organik atık kullanılacak bir malzeme.Örneğin, çim biçmeden arta kalanlar, atılan bozuk saman balyaları, ağaç diplerinden temizlenen otlar, meyve posaları vb.

Ayrıca hem melas hem de çeşitli meyve posaları, pamuk, pancar küspesi vb. iyi bir humik asit kaynağıdır.

Düzenleyen acemi_caylak : 27-04-2011 saat 07:36
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 20:29   #678
Ağaçsever

Alıntı:
Sn. Cebrail,

Ben bu dökümanı yurtdışındaki bir "do it yourself" (kendin yap) dökümanından almıştım. Eski çamaşır makinesi bulamadığım için kendim test edemedim. Ancak bu tarifin yazarı ciddi birisi olduğu için yazdıklarına güveniyorum. (Bir çok kaynaktan doğrulamatığım bilgiyi zaten buraya yazmıyorum.) O yazıda humik asit yüzdesinin %12 olduğunu yazıyordu.

Yukarıdaki söylediklerinize kesinlikle katılmıyorum. Bu konudaki söylemler tamamen yalandır. Neden kimyasal gübre üreticileri attığınız azotlu gübrelerin %40'ının hiç bir işe yaramadan denitrifikasyon yolu ile havaya karıştığını söylemiyorlar. (Bu aslında kesme şeker ile meyve şekeri arasındaki fark. Kesme şekeri aldığınızda şekere bir doygunluk hissedersiniz. Ancak hücrelerdeki yıkımıda az çok diyet yapan herkes bilir. Meyve şekeri ise vücutta etkisini daha geç gösterir ve ciddi bir zararı yoktur.) Hem buğday hem de mısır organik olarak yetiştirilebilir. Ki Uzak Bahçelerin üyesi Sevgili Bayindirmevki bu yıl organik arpa üretecek.

Toprağın ve bitkinin besin gerekisinimini bildiğiniz sürece, kesinlikle hiç bir kimyasala ihtiyacınız yok. Ben organik madde yüzdesi 0.34 olan toprağı sadece bir yılda 1.11 'e çıkardım. Son uygulamalardan sonra henüz ölçtürmedim ama %2 civarına yaklaştığımı tahmni ediyorum. Bunu yaparken dışarıdan mümkün olduğunca az girdi kullandım. Dışarıdan girdi olarak kullanılan malzemelerin bir kısmı (leonardit vs.) zorunlu malzemelerdi. Bir kısmı ise deneme amaçlı malzemelerdi.

Bu yıl kendi yaptığım kompostun ticari üreticilerin kompostundan çok daha iyi olduğunu tespit ettim. Geçen yıl 12 dönüm zeytin ve antep fıstığı yoğunluklu bahçemize, 2.800 kg Biofarm ve 2.500 leonardit kullanmıştım, bu yıl kendi yaptığımız kompostu kullandık ağaç sürgünlerinde müthiş bir fark var. İspatı bu sayfadaki 165, 174, 175, 176 nolu mesajlarda.

Kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum, kaliteli bir kompostunuz varsa humik asite gerek yok. Kompostu ise her türlü organik atıktan elde edebilirsiniz. Olaya bakış açısı burada yatıyor. Bizim için her türlü organik atık kullanılacak bir malzeme.Örneğin, çim biçmeden arta kalanlar, atılan bozuk saman balyaları, ağaç diplerinden temizlenen otlar, meyve posaları vb.

Ayrıca hem melas hem de çeşitli meyve posaları, pamuk, pancar küspesi vb. iyi bir humik asit kaynağıdır.
teşekürler acemi çaylak senin dedigin gimi leonardit potasyum hitrosit olmadından elimde potasyum oksit demir sülfat nan yaptım maydonozdan denedim önce bahçemde üstüne gübre atılmadın dan dolayı sarı kaldı bu yaptım sıvıyı denedim 10 içinde renk siyah laştı buğdayımdada kullandım dönüme 200 kıram kadar bunun hümik asit derecesi 100 de 15 oldugunu bilsem tobraktan 1 kilo kullanırım ve biz çifçiler için maliyeti az olub tobrağımızın daha elverişli olmasını sağlarız çünkü bayiden almış olsam kilosu 8 olan da var 10 tl olanda var benim 145 dönüm tarlama bayiden aldıgım hümik asit 145 litre eder ve fiyatı 1450 tl eder zaten kimyasal gübreleriatmadan dönüme 100 ve 110 kiloatmadan elimize fazla bir karkalmıyor organik gübrenin üzerine duruyoruz kullanmaya başlADIK artık dahaiyi verim ve kazanç bulmaya çalışıyoruz benim bölgemde buğday 900 kilo dönüme çıkıyordu verimi sonzamanlarda iklim sel hastalıklardan dolayı 750 ve 650 kilolara düştük septorya gimi pas gimi mücadelerediyoruz

Eski 26-04-2011, 20:37   #679
Ağaçsever

Alıntı:
Sn. Cebrail,

Kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum, kaliteli bir kompostunuz varsa humik asite gerek yok. Kompostu ise her türlü organik atıktan elde edebilirsiniz. Olaya bakış açısı burada yatıyor. Bizim için her türlü organik atık kullanılacak bir malzeme.Örneğin, çim biçmeden arta kalanlar, atılan bozuk saman balyaları, ağaç diplerinden temizlenen otlar, meyve posaları vb.

teşekürler acemi çaylak senin dedigin gimi leonardit aldım potasyum hitrosit olmadından elimde potasyum oksit demir sülfat nan yaptım maydonozdan denedim önce bahçemde üstüne gübre atılmadın dan dolayı sarı kaldı bu yaptım sıvıyı denedim 10 içinde renk siyah laştı buğdayımdada kullandım dönüme 200 kıram kadar bunun hümik asit derecesi 100 de 15 oldugunu bilsem tobraktan 1 kilo kullanırım ve biz çifçiler için maliyeti az olub tobrağımızın daha elverişli olmasını sağlarız çünkü bayiden almış olsam kilosu 8 olan da var 10 tl olanda var benim 145 dönüm tarlama bayiden aldıgım hümik asit 145 litre eder ve fiyatı 1450 tl eder zaten kimyasal gübreleriatmadan dönüme 100 ve 110 kiloatmadan elimize fazla bir karkalmıyor organik gübrenin üzerine duruyoruz kullanmaya başlADIK artık dahaiyi verim ve kazanç bulmaya çalışıyoruz benim bölgemde buğday 900 kilo dönüme çıkıyordu verimi sonzamanlarda iklim sel hastalıklardan dolayı 750 ve 650 kilolara düştük septorya gimi pas gimi mücadelerediyoruz

Eski 04-05-2011, 00:27   #680
Yeni Üye

Alıntı:
syın üretici organik gübreler tek başına buğday da mısırda işyabmaz ancak kimyavi gübrelernen verdimiz zaman sonuç alıyoruz bunlara kafayı yora yora tobragın neistedigini bizden bilir hale geldik ben sadece acemi çaylak arkadaşımız leonardit ten sıvı hümik asit elde edmiş potasyum hidroksitnen çözümü olmuşmu bunu merak ettim yaptıgı hümik asit 100/ kaççıkıyor en az /15 olması gerek kimyasallarda tek başına işgörmüyor artık tobragın yapısı bozuluyor organik maddeler çokzayıf olduguiçin hümik asit ti yapraktan veriyoruz dekara 1 litre verirsek geniş arazilerden maliyeti yüksek oluyortobraktan uygulama daha iyi sonuç verir arkadaşın yaptıgı hümik asit doğru çıkıyosa çifçiler için ele geçmez birşey çünkü bizlerin karımızın /70 şi gübrelere gidiyor
değerli arkadaşım.1.si humik asidi yapraktan vermeyin çünkü bitki almaz.kök den verin.2. si şeker pancarı şırası alsanız bile içinde %30 kadar humik asit oranı olduğunu analiz yaptırırsanız göreceksiniz.

Eski 05-05-2011, 18:51   #681
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üretici Mesajı Göster
değerli arkadaşım.1.si humik asidi yapraktan vermeyin çünkü bitki almaz.kök den verin.2. si şeker pancarı şırası alsanız bile içinde %30 kadar humik asit oranı olduğunu analiz yaptırırsanız göreceksiniz.
sayın üretici tobraktan hümik asit dahaiyi sonuç vere bilir bizler deneyimli zirat mühenzleri arkadaşlarnan çalışıyoruz tobragın hazırlıgı çifçilerin gübre dönümeme mısır nekadar azot fosfor istedigi yine çifçilerin bilinci altında atılır. yabrakdan beslemeye gelince zirat mühendizi arkadaşların önerdigi gimi besleme yapıyoruz hümik asitin yaprakdan uygulamamızın sebebi nisan ayının ilk haftası mısır ekimi yapılıyor genellikne soğuk ve yağışlar sebebiyle bazen sitrese giriyor bitkiler bundan dolayı dönüme 200 gr hümik asit 200 gıram fosfor içerikli yaprak gübresi uyguluyoruz tobraktan fosfor yokmu var dönüme 8 ila 9kilo fosfor düşüyor ama bitki iklim şartlarından dolayı tobraktaki fosforu alamıyor zaten yapraktan 200 gıram hümik asit ve fosforlu gübreleri kullanıyoruz bitkinin ihtiyacı yapraktan da olsa hemen hemen karşılıyor

Eski 05-05-2011, 19:11   #682
Ağaç Dostu

Tutmos's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2006
Galeri: 2
bitki ilac kutusunda olcu olarak "da" kullanilmis da nedir ?

Tutmos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 19:27   #683
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Dekar

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 19:30   #684
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yarkin Mesajı Göster
TKI fabrika satisi 20L. 42.48 TL di. Su an bayi satisi; 165 TL Yani aradaki fark %300 Evet köylü birlesemiyor. örgütlü ve bilincli degil. Köylünün danisabilecegi bir yeri yok. Tarim kredi kooperatifleri bile, adamina göre muammele yapiyor. 1000 tl kredi icin 2 aydir her hafta kooperatife gidip gelen köylü icin kendim gitmistim. Biraz yüklenince kredisini hemen verdiler. Yeni üye icin 2 üye nin destegini istiyorlar. Aksi halde üye kabulu yok.
Her tarafta engeller var yani. Bizde her sey göstermelik. Tüketici dernekleri gibi!
doğru söylüyorsun yarkın bizköylülerin destek isteyece kimsesiyok bizler bile birlik olmuyoruz sonuçta köylü tümgıda ürününü yetiştiriyor çiftci batmişmı kazanmışmı kimsenin umrunda deyil nedense gübreci kazanıyor ilaçcı kazanıyor buğdayı pirinci nohutu fosulyeyi bir fabrika fabrikasında tobraksız vatandaşa üretebilirmi tobrak olmadan canlı olmaz fabrika olmaz nedense çifçilere kimse desdek vermiyor böylede devam ediyor.

Eski 06-05-2011, 09:01   #685
Ağaç Dostu

Sayın Cebrail,

Söyledikleriniz ne kadar doğru.

Bilinçli bir örgütlenme olmadığı sürece sadece çiftçiler değil, aynı zamanda toplumda tüm katmanlar piyasa koşullarında savunmasız kalacaktır. bu durumda kazananlar elbette üretenler olmayacaktır.

Eski 06-05-2011, 13:09   #686
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinasi6 Mesajı Göster
Sayın Cebrail,

Söyledikleriniz ne kadar doğru.

Bilinçli bir örgütlenme olmadığı sürece sadece çiftçiler değil, aynı zamanda toplumda tüm katmanlar piyasa koşullarında savunmasız kalacaktır. bu durumda kazananlar elbette üretenler olmayacaktır.
sayın sinasi6 siz çifci iseniz söylediklerimin doğrumu yanlışmı olduğunu bilirsiniz bilmiyorum çifcimi hobi bahçenizmi var artık şukadarını söyleyim bizim ülkemiz aslında güclü ve varlıklı ülke yalnız yıllardan berli çifcinin sistemi oturmuyor birtürlü ilaç firmaları kazanıyor gübre firmaları kazanıyor hangi çifci şimdiye kadar 3 nü 5 etmiş gördünüzmü bizçifçilerin istedigi kazanıb holdink sahibi olmak deyil gübre ve mazot fiyatları girdisi çokyüksek tohumlar öylesine sadece çiftci azdaolsa bu yılki hasadını kaldırdızaman birkısmını peşin alma imkanı olsun bu imkanı olmuyor çifçinin

Eski 06-05-2011, 16:26   #687
Ağaç Dostu

Sayın Cebrail,

Ben çiftçi değilim. Küçük bir bahçem var.

Toplumbilimciiyim, üniversitedeyim. Tarım ile ilgim tarım politikaları, küreselleşme ve kırsal alanda yoksulluk konuları ile 6-7 yıldır yaptığım araştırmalar ve çalışmalar nedeni iledir. bu çalışmalar sonucunda gördüğüm en önemli konu çok uluslu firmalar yararına Türkiye'de tarımın bitirilmesi olmuştur. Kırsal alanda yaşayan ve temel geçim kaynağı tarım olan vatandaşalarımız da ya kente ücretli iş bulmak için göç etmek zorunda kalmış ya da köyde kalıp geçimlik üretim yaparak karnını doyurmaya çalışmaktadır. Gençler geçimlerini sağlayamadığı için kendilerini en azından bir gelecek hazırlamak düşüncesi ile emek pazarına kentlere gitkem durumunda kaldığı için ikinci bir yoksulluk da kırda kalan ancak çalışmaya çok fazla hali olmayan yaşlıları vurmuştur.

Buun dışında direnen geçimini sağlamak amacı ile tarım ile uğraşan/zorunda kalan üreticilerimiz de devletin tarımdan desteğini çekmesi/azaltması nedeni ile ve tarımsal girdirlerin uluslararası piyasa fiyatları ve büyük firmalar tarafından kontrol edilmesi nedeni ile yüksek maliyette üretim yapmak durumunda kalmıştır. Maliyet yüksek, fiyatlar düşük (aracıya-tefeciye satış) olunca üretici çoğunlukla bırakın kar etmeyi her yıl zarar etmek durumunda kalmış. Sonuç olarak ya tarlasını, tarım aletlerini satmak durumunda kalmış ya da yüksek (nispeten dünyada tarıma verilen ucuz kredi ile karşılaştırınca) faiz borcu altında ezilmiştir.

Bu durum özellikle 1980 sonrası bizim gibi ülkelerde uygulanan uygulamak zorunda bırakılan ülkelerde benzer durumlara yol açmıştır.

Oysaki tarıma yapılacak, özellikle aile tarımı, küçük çiftçi vb., destekler o kadar çok soruna çare olacaktır ki.

Öncelikle, kırdan kente göçü önleyecek. böylece kentte sorunların artmasının önüne geçilecek. İstihdam sağlayacağı için işsizlikle mücadelede önemli bir yöntem olacak. Diğer yandan üretimin artması nedeni ile ürün fiyatlarının düşmesi ve diğer ücretler üzerinde oluşan baskıyı kısmen önleyecektir. Çevre konrunması daha başarılı olacaktır. Gıda güvenliği belli ölçülerde sağlanacaktır. Buna benzer pek çok konudan bahsetmek mümkün.

Son yıllarda bize benzer pek çok ülek küçük üreticiyi özellikle tarım alanında destekleme politikaları geliştirmektedir. Bizim de yapmamı gereken ülkenin ihtiyaçlarına göre tarımı destekleme programları üretmektir. Yoksa çok uluslu şirketlerin ihtiyacına göre tarim politikası uyglamak yaşadığımız sorunları bereberinde getirmektedir.

Diğer önemli bir nokta da gıdanın son derece stratejik bir ürün olmasıdır. Sırf bu nedenle de tarımın her koşulda desteklenmesi gerekmektedir.

Umarım bu sorunlarımızın ülke olarak en kısa sürede çözümleneceği günler yakın zamanda gelir.

Saygılarımla.

Eski 06-05-2011, 16:43   #688
Ağaçsever

teşekürler sinasi6 umarım dedigingimi olur yakınzamanda zaten tarımda 50 dönüm altıolan kişilere çifçilik yabtırmama niyetindeler buda olursa köyde geçimini 15 dönümü olanvar 20dönümle geçinen insanlarvar bu insanlar şehire göçolursa ne yapabilirler umarım böyle şeylere gerek kalmaz herkes işini meslegini bilir saygılarımnan

Eski 06-05-2011, 22:44   #689
Yeni Üye

Alıntı:
sayın üretici tobraktan hümik asit dahaiyi sonuç vere bilir bizler deneyimli zirat mühenzleri arkadaşlarnan çalışıyoruz tobragın hazırlıgı çifçilerin gübre dönümeme mısır nekadar azot fosfor istedigi yine çifçilerin bilinci altında atılır. yabrakdan beslemeye gelince zirat mühendizi arkadaşların önerdigi gimi besleme yapıyoruz hümik asitin yaprakdan uygulamamızın sebebi nisan ayının ilk haftası mısır ekimi yapılıyor genellikne soğuk ve yağışlar sebebiyle bazen sitrese giriyor bitkiler bundan dolayı dönüme 200 gr hümik asit 200 gıram fosfor içerikli yaprak gübresi uyguluyoruz tobraktan fosfor yokmu var dönüme 8 ila 9kilo fosfor düşüyor ama bitki iklim şartlarından dolayı tobraktaki fosforu alamıyor zaten yapraktan 200 gıram hümik asit ve fosforlu gübreleri kullanıyoruz bitkinin ihtiyacı yapraktan da olsa hemen hemen karşılıyor
sayın arkadaşım dediğiniz dönemde ürünlerinizi fosfor yedirmek istiyorsanız yapraktan humik asit yerine fulvik asit kullanmanız çok daha etkili olacaktır fulvik asit hem taşıyıcı hem de organik bir şelat maddesidir.humik asit yapraktan fosforunuzu bitkiye aldırmakta yardımcı olamaz çünkü humik asit çözücü bir organik maddedir.

Eski 07-05-2011, 22:43   #690
Ağaçsever

sayın üretici benyanlışanlattım galiba hümikasit yabraktan verdirmeleri mısır küçük oldugu için havaların soğuk olduzaman bitki fosforu tobraktan alamıyor hümik asitin bitki boyu 3 ila 5yabraklı olduzaman azdaolsa 200 ila 300 gıram hümik asit faydası oluyor bizler böyle sorunla karşılaştıgımız zaman fosfor eksikligi çinko eksikligi görüldügüzaman bu gübrelerin içine 200 ila 250gr hümik asit ilave ett,iriyorlar zirai mühendizlerimiz bu bilgiyi ben deyil zirat mühendizlerimiz veriyor buğdayda bile kışaylarından enaz heruygulama yabraktan 200 ila 300 gr kullanıyoruz ve faydalarınıda görüyoruz saygılarnan

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024