agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2008, 21:51   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi can17can Mesajı Göster
bu kadar ithal edilip kullanılan bi madde hakkında hiç yerli kaynak yok Leonardit ile ilgili olabilir mi acaba
Leonit ile leonardit çok farklı maddelerdir. Forumda leonardit konusunda bol miktarda bilgi bulabilirsiniz.
LEONİT : İlk defa 1893 yılında alman kimyacılar Neupert ve Wense tarafından Almanyada Westerregeln de bulunmuştur. 1896 yılında diğer kimyacılar tarafından yapılan araştırmalardan sonra, o zamanki KALİWERKS WESTERREGELN fabrikası genel müdürü Leo Stripelmann ın adına ithaf edilmiştir. Primer Potasyum ve magnesium tuzlarının elde edildiği bir mineraldir. Doğada Halit(Kayatuzu), Sylvin, kainit ile birlikte bulunur. Renksiz veya sarı kristaller şeklindedir. Potasyumsülfat ve magnesiumsülfat ihtiva ettiğinden doğal gübre olarak kullanılabilir.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 09:13   #92
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Humik asidin Almanca ya da Latince adi nedir acaba?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 11:53   #93
Ağaç Dostu

Humikasit=Huminsaeure ( Almanca)

Eski 18-09-2008, 23:36   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2008
arkadaşlar merhaba çok önemli bir ricam var bildiğiniz veya tanıdığınız leonardit hakkında bilgisi olan veya bu işle uğraşmış bir kimyager tanıdığınız varmıdır. varsa en kısa zamanda bana ulaşabilirmi işe alacağızda şirkette.

tahsin09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 18:41   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hydro23 Mesajı Göster
hümik asit konusu geçince bende basit bir tecrübemi aktarayım istedim.Tohumları ekmeden önce hümik asit içinde bir müddet beklettiğiniz zaman çatlama ve çimlenme gayet hızlı oluyor.Ben mazı tohumları üzerinde tecrübe ettim.Dikimden önce 30 dk bekletmiştim..
Acaba köklendirme hormonu diye bahsedilen şey humik asit midir?

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 19:26   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hayır, hümik asit bir toprak düzenleyicidir. Köklendirme hormonu ise çeliklerin köklenmesini teşvik eden, IBA ve NAA adlı iki maddenin karışımıdır. İlk mesajdan itibaren okursanız hümik asit ile ilgili bilgileri, detaylı olarak mevcut.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 19:28   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Leonardit kullanımı

Bir çok üründe leonardit kullamını izledim. 12 yıldır açmayan kaktüs çiceğinin nasıl açtığını, 3 yaşındaki zeytin ağaçımın üstündeki zeytinlerde nasıl yerlerde sürüklendiğini, domates tarlalarındaki verim artışlarını, salatalıkta verim artışını, elma ve vişne ağaçlarımdaki güzelliği, leonardit ile yetişen ürünlerde damak tadının nasıl güzelleştiğini ve raf ömrünün nasıl arttığını gördüm. Saksılarda saksı toprağının % 30 u leonardit olmalı. Daha fazlası yakıyor. Herkeze öneririm. Zaten çoktan organik tarıma geçmeliydik. Ülkemizde çok fazla kimyasal gübre kullanıldı. Neredeyse hepimiz yeterinden fazla zehirlendik. Ben bu konuda daha dikkatli olmaya özen gösteriyorum. Her kez dikkatli olmalı.

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 19:42   #98
Ağaç Dostu

Hoş geldiniz Remzi Bey.

%30 biraz fazla gibime geldi. Gerçi kullandığınız ürünün içeriğine göre, kullanım oranı değşiklik gösterir ama, gene de biraz fazla gibime geldi. Mesela benim kullandığım leonardit 2 dönüme 0,5 kg olarak kullanılıyor. Potasyum katkılı. Ama dönüme 25 kg kullanılan yerli üretimlerde var.

Ama saksının %30'u demek, 700 lt harç için 300 lt leonardit demek. Bir hata olabilir mi?

Eski 23-10-2008, 21:38   #99
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Todor! Peki bu köklendirici hormonu nereden bulabiliriz?Daha da açıkça bana önerebileceğiniz bir marka var mı? Çeliklerimin daha erken hayat tutunmasını istiyorum da...Yabancı bir kaynakta hemen her çelik için köklendirme hormonu önerilmiş...Kullanmak istiyorum haliyle...

Eski 23-10-2008, 23:13   #100
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz toplu alıp, isteyenlere ufak miktarlarda gönderiyor. Ben daha çok istiyorum derseniz zirai bayiden bulablirsiniz.

Selahattin Yılmaz'ın başlığı :
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3605&page=42&highlight=IBA

Eski 24-10-2008, 10:16   #101
Ağaç Dostu

Çok naziksiniz, teşekkürler

Eski 24-10-2008, 11:57   #102
Ağaç Dostu

Merhaba teşekkür ederim. Leonardit için bir makalenin bir bölümünü aşağıdadır. Değerlendirmeyi size bırakıyorum. Ben 4 yıldır Türkiye genelinde leonardit pazarlaması yapıyorum uygulama neticelerini takip ediyorum. Burada çok güzel haberleşmeler gördüm. Bendeki bilgileride sizlerle paylaşmak istedim. Selamlar

SONUÇ :
Leonardit veya Leonardit’ten elde edilen humik asit ile, Dünyanın çok farklı bölgelerinde ve bizzat tarlada ( veya serada ) yapılan uygulamalı testlerin sonuçları özet olarak anlatılmıştır. Bu farklı yerlerde ve farklı bitkiler için yapılan testlerin ürün verimi artışıyla ilgili sonuçları bir araya getirilerek ayrı bir tablo yapılmıştır ve aşağıda verilmektedir.
Hem yazıda anlatılan örneklerden, hem de aşağıdaki tablodan
kolayca anlaşılabileceği gibi, Leonardit ( ve humik asit ) her türlü toprakta ve her türlü üründe, tartışmasız bir şekilde çok önemli oranlarda verim artışları sağlamaktadır.

Aynı bitki için farklı testlerde farklı verim artışı oranları bulunmasının nedenleri:
Toprak niteliklerini farklı olması,
Kullanılan Leonardit ( veya humik asit ) kalitelerinin farklı olması,
İklimsel farklılıklar,Test şartlarının ve test yöntemlerinin farklı olmasıdır.

Ürün Verim artışı
Domates %100,%61,%32,%17,%23-30
Salatalık %34,%34-38
Lahana % 100, % 25-30
Fasulye % 10
Soya fasulyesi % 183
Patates % 30-40,% 28,% 145,% 28, % 5, % 25-40, % 20
Şeker pancarı % 20,%25-40
Havuç % 25-40,%84
Turp % 24-40
Soğan %25
Sarımsak %20
Bütün Narenciyeler %30-60
Arpa %20,%55,%15-18
Buğday %37,%13-25
Karabuğday % 25-50
Darı %60,%25-50
Mısır %335, %30,%15,%30,%87
Beyaz Pirinç %20
Pamuk %10-30, %20
Algae %100
Çim,Çimen %15-25,%100,%24
Yonca %20
Elma %8-20,%20
Üzüm %25-30

Eski 24-10-2008, 12:06   #103
Ağaç Dostu

Alıntı:
Saksılarda saksı toprağının % 30 u leonardit olmalı
Verdiğiniz %'ler ürün artışlarının yüzdeleri. Ben harcın en az %30'u leonardit olmalı ifadenizi anlayamadım. Leonarditin ve hümik asitin çok faydalı bir ürün olduğunu kabul ediyoruz.

Fakat %30 leonarditli harç demek başka bir şey. Leonardit suda tamamen çözülen bir madde. Gerçi çzöünme süresi kalitesine bağlı olarak değişmekte. Ne kadar kaliteli ise o kadar çabuk çözülür. Eğer kaliteli bir leonardit ile saksımızın %30unu doldurursak, 5inci sulamada saksımızda kütle kaybı meydana gelir. Bu da kök boğazının açıkta kalmasına sebep olur. Ben mi yanlış bir çıkarım yapıyorum acaba?

Eski 24-10-2008, 13:42   #104
Ağaç Dostu

Benim toz veya granül haldeki leonarditten bahsediyorum. Saksıdaki toprağın % 30 u toz veya granül haldeki leonardit olmalı dedim. Ph 10 -12 seviyesindeki olduğu için pek tercih edilmiyor. Ph 6 - 7 olması gerekiyor. Ph 6 - 7 arasındaki sıvı leonarditlerin fiyatları çok pahalı. Selamlar

Eski 24-10-2008, 22:53   #105
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Akıl karışıyor %30 leonardit katılan toprakta ph kaç olur nasıl ayarlanır?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 09:06   #106
Ağaç Dostu

Leonardit toprak düzenleyici olarakta geçiyor. Leonardittin Ph'ı 6-7 arasındaysa, toprağınızın Ph'ı yüksekse düşürüyor düşük ise yükselterek bitkinin faydalanabileceği seviyeye getiriyor. Umumiyetle sıvı leonarditlerin Ph seviyeleri 10 - 12 arasında olduğundan uzmanlar önermiyorlar.
Uzmanlar her şeyden önce toprak analizini yaptırmanın şart olduğunu belirtiyorlar. Ondan sonra önerileri yapıyorlar.

Eski 26-10-2008, 01:49   #107
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
% 30 çok fazla. 1 m3 saksı harcına 5 kg kadar toz veya granül leonardit katılır. Pratikte 1 çorba kaşığını ürün 2 ayda bir, 1 lt lik saksıya verilir.

Ph ayarlamasına gelince, piyasadaki ürünlerin pH sı birbirinden çok farklı. Bu ürünün elde ediliş yöntemiyle de ilgili. pH 4-5 olan ürün de var, pH 6-7 de olan var. Hatta bazı sıvı ürünler pH 10-12 değerinde. Leonardit kullanılarak toprağın asitlik değerini ayarlamaksa güç. Şu kadar ürün kullanırsanız Ph şu olur diye bir araştırmaya ben rastlamadım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2008, 09:29   #108
Ağaç Dostu

DOĞAL LEONARDİTLE YAPILAN ARAŞTIRMA SONUÇLARI RAPORU
1. ARAŞTIRMADA KULLANILAN TEST BİTKİLERİ
Domates,
Salatalık,
Patates,
Havuç,
Çim,
Üzüm,
Mısır,
Muz,
Çilek,
Narenciye,
Marul-ıspanak,
Zeytin,

2. ARAŞTIRMA ALANLARI
Üniversite araştırma-deneme parselleri ( üzüm, çim )
Özel ticari seralar ( domates, salatalık, muz, çilek )
Çiftçi Tarlası ( patates, havuç, marul, ıspanak, mısır)
Çiftçi Bahçesi ( narenciye, zeytin )

3. KULLANILAN ARAŞTIRMA DENEME METODLARI
Yapılan bitki verim ve kalite testleri hem üniversite deneme parsellerinde hem çiftçi sera tarla ve bahçelerinde tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü sebzelerde iki yinelemeli, tarla ve bahçe bitkilerinde tek land da yürütülmüştür.
Araştırma testleri tek bir alan ve ekolojide değil test bitkilerinin karakteristik ve ticari olduğu bölgelerde yürütülmüştür.
Test ve deneme topraklarının killi-tınlı tekstür, hafif alkali pH, yetersiz organik madde, düşük azot, yetersiz fosfor özelliklerinde olduğu belirlenmiştir.
Denemelerin tamamında doğal Leonardit kullanım katolağındaki dozlarda tarifine uygun kullanılmıştır.

4. DENEME SONUÇLARI
Çim Uygulaması Sonuçları ;
Tohum yatağı toprağına dekara 110 kg hesabıyla serpilip yaylı tırmıkla karıştırılarak tesviye edilip silindirle hafif sıkıştırılmıştır. Kapak toprağı olarak hazırlanan harçda % 30 oranında doğal Leonardit karıştırılıp, bir miktarı zemine tohum altına serpilip kalan kısmı ise tohum ekildikten sonra üzerine örtülerek sıkıştırılmıştır. Sulama ve diğer bakım işleri eksiksiz uygulanmıştır. Gelişme döneminde de dekara 120 kg dozuyla iki defa uygulanmıştır.
Uygulamalar sonunda çıkış da % 91 oranında çıkan bitki, bitki köklerine bakıldığında konvansiyonel uygulamaya göre istatistiki olarak % 1 hata payıyla % 33 oranında daha fazla kök yoğunluğu ve kök materyali elde edilmiştir. Kardeşlenme % 54 oranında fazla, renk intensitesi yüksek, dik ve canlı duran vegatatif form elde edilmiştir.

Üzüm uygulaması Sonuçları; Kasım-aralık ayında omca başına 1, 2, 3kg doğal leonardit bitki etrafına dağıtılarak karıştırılmış, mart ayında ise omca başına 1 kg daha verilmiş, üzerine analiz değerlerine göre amonyum sulfat ilavesi yapılmıştır.
Deneme 3 tekerrürlü ve 2 yinelemeli olarak yürütülmüştür. Hasat öncesi sürgün sayısında ve uzunluğunda % 12 oranında artış, fenotip olarak yaprak renginde koyu yeşil ve daha diri görünüş elde edilirken, 2 sulama sayısı tasarruf edilmiştir(3 sulamayla hasat edilmiştir). Verimde istatistikî olarak %1 hata payıyla %18 oranında, bitki kuru maddesinde ise % 9 oranında artış elde edilmiştir.

Patates uygulaması sonuçları; Bu deneme İzmir ili Ödemiş ilçesi çiftçi tarlalarında yapılmış olup beş değişik çiftçide uygulanmış, bitkide toprak üstü aksam kullanılmayan alanlara göre bariz şekilde farklılık göstermiştir. Ocaktaki yumru sayısı artmış, yumrularda homojen boy ve fiziksel form elde edilmiştir (sonuçlar istatistiki olarak değerlendirilmemiş kullanıcılarla birebir görüşmelerden çiftçi memnuniyeti olarak alınmıştır).

Çilek uygulaması sonuçları; Bu deneme Aydın ili Ortaca ilçesi Ahmet Türkmenoğlu çilek serasında yürütülmüştür. Denemede çilek fideleri yastığa şaşırtılırken fide başına 100 gr civarında doğal Leonardit uygulanmıştır. 15 gün sonra yapılan kontrollerde vegetatif olarak yaprak ve stolon sayısında yaklaşık dört katı oranında fark oluşmuştur. Bu yaprak ve stolon sayısı farkı çilek için çiçek sayısı fazlalığı demektir, bir diğer ifadeyle meyve sayısı farkı olarak kabul edilir. Resimde sol tarafta doğal Leonardit kullanılmamış, sağ tarafta ise aynı yastıkta doğal Leonardit kullanılmış sıra görülmektedir (Resim 1).

Resim 1. Çilekte doğal leonardit Uygulaması.

Salatalık ( Hıyar ) uygulaması sonuçları; Bu deneme İzmir ili Menderes ilçesi Polen Tarım ltd. şti. seralarında yürütülmüştür. Denemede doğal Leonardit salatalık serasında katalog tavsiye dozunda kullanımla ve damla sulamayla uygulanmıştır. Fide gelişme döneminde kök saçaklanması ve gelişiminde yaklaşık ½ oranında fark elde edilmiş, bitki boyu kullanılmayan bitkilere göre % 30 oranında fazla, çiçek ve yaprak sayısı ise 1/5 oranında farklılık göstermiştir.

Domates uygulaması sonuçları; Bu deneme İzmir ili Menderes ilçesi Polen Tarım ltd. şti. ve Aydın İli Koçarlı ilçesi Çiftci tarlalarında yürütülmüştür. Denemede doğal Leonardit domates tarlasında katalog tavsiye dozunda kullanımla ve damla sulamayla uygulanmıştır. Domates fideleri gelişme döneminde kök ve toprak üstü aksamında gözle görülür olumlu farklar elde edilmiştir. Domatesler orta boy, koyu kırmızı ve fenotipik olarak homojonite göstermiştir. Verimde ise % 18, kuru maddede % 3’lük fark elde edilmiştir.

Marul-ıspanak uygulaması sonuçları; Bu deneme İzmir ili Menderes ilçesi Polen Tarım ltd. şti. seralarında yürütülmüştür. Denemede doğal Leonardit marul-ıspanak tarlasında katalog tavsiye dozunda kullanımla ve hasatta 8 günlük erkencilik elde edilmiş, yapraklar daha ince ve taze görünümlü oluşmuş. Ancak hasat rakamları alınamamıştır.Sonuçlar çiftçi memnuniyeti ve tekrar kullanım isteği ile teyit edilmiştir.

Narenciye uygulaması sonuçları; Hatay İli Dörtyol İlçesi narenciye bahçelerinde verim olgunluğundaki ağaçlarda ağaç başına 8 kg doğal Leonardit uygulamalarında yaprak ve sürgün sayısında dikkate değer artış gözlenmiştir. Ayrıca hasat anında ve öncesinde kendiliğinden meyve dökülmesi % 70 oranında azalmıştır(Resim 2). Verimdeki artış sayısal olarak alınamamış ancak çiftçi bilgisi olarak kaydedilmiştir.

Resim 2. Narenciye bahcesinde doğal Leonardit Uygulaması

Muz uygulaması sonuçları; Antalya İli Anamur, Gazipaşa, Alanya İlçelerinde özel muz seralarında denenmiş olup, özellikle Anamur ilçesinde şubat-mart ayları sera bakımında doğal leonardit çiftçi potansiyelinin % 21 de kullanım alanı bulmuş ve meyvede özellikle kabuk inceliği ve kokusu açısından kullanılan seralara ait muzlar ihracatcı firmalar tarafından tercih edilir olmuştur. Kullanımda çiftçilerin kimyasal gübre kullanımları % 70’e varan oranlarda azaltılmış, birim meyvede ağırlık %10,5 oranında artmıştır.

Zeytin uygulaması sonuçları; Kahramanmaraş İli Merkez ilçede kurulan zeytin bahçesinde fide çukurlarında ve dikim sonrası bakım uygulamalarında doğal Leonardit kullanılmıştır. Kullanılan fidelerde kullanılmayanlara göre bir yıl öncesinden ( 4.yıldan itibaren ) ticari anlamda verim alınmıştır. Meyvelerde hasat geciktiğinde bile kendiliğinden dökülmelerin durma seviyesinde azaldığı belirlenmiştir.

Mısır uygulaması sonuçları; İzmir İli Menemen İlçesi ve Manisa İli Salihli İlçelerinde yürütülen çiftçi tarlası denemelerinde her iki alanda da özellikle sulama sayısında azalma ve kullanılmayan tarlalara göre kullanılan tarlalarda daha büyük ve sıkı koçan elde edildiği bildirilmiştir.

Havuç uygulaması sonuçları; Hatay İli Kırıkhan İlçesi Çiftçilerinden Ahmet Dural
Havuç tarlalarında bölgenin klasik kimyasal alışkanlıklarının yarısının kullanımı üzerine doğal Leonardit katalog doz ve kullanım kurallarına göre uygulanmıştır.Hasatda kullanılmamış parsellere gör % 43 oranında daha fazla verim elde edilmiştir.

Dr. Tuncay DEMİRER
Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi
Bitki Besleme ve Gübreleme Uzmanı

Eski 26-10-2008, 11:00   #109
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Forumlarda, yazılan bilgilerde bir sorun varsa, diğer üyeler tarafından düzeltilmeli en azından karşı fikir söylenmeli... Bu işin, bana eposta atmak ile çözülmeyeceği açık... Bilmediğim konuya dahil olup, sonra iki kişi arasında aracılık edip mi sorunun çözümüne katkıda bulunacağım? Gelin kendiniz yazın

Gelen epostadan alıntılıyorum:

Alıntı:
Kanaatimce firmaların pazarlama elemanlarının, desteksiz atmaları engellenmeli.

Sayfalarca deneyime ve bilgiye dayalı açıklamaların sonunda,
"Domates %100, %61, %32, %17, %23-30" gibi muallak ve tutarsız bilgi pervasızca yazılamamalı.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2008, 19:04   #110
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim. Modern insanlar gibi görüşlerini yazamayan, tartışmayı beceremeyene gerekli cevabı vermişsiniz. Bilginin tutarsız ve pervasız olduğuna kendisi mi karar verecek? Leonardit kullanarak benim yaptığım bir sürü denemelerin yanında Sayın DR.Tuncay Demirer'in denemelerini raporu ile sitedeki insanlarla paylaşmak istedim. Bu alıntıyı yazan kişide de böyle yazılar varsa medenice herhangi bir yakıştırma yapmadan bizlerle paylaşırsa seviniriz.

Eski 26-10-2008, 19:19   #111
Ağaç Dostu

Çok özür dileyerek tekrar sormak istiyorum. Hala %30 olayını anlayamadım ben.

Leonardit suda çözünmesi ve toprağın kimyasal yapısını değiştirmesi amacı ile üretilen bir granüldür. Ben böyle biliyorum. Yanlışsa düzeltiniz.

Şimdi, bu madde suda çözünüyor ise, saksı harcına %30 leonardit katmamız bize yarar sağlamaz, aksine leonardit zamanla eriyeceği için saksı harcında %30 azalma olur. Yani 5 lt'lik bir saksıda en geç 1 ay içinde 1.5 lt eriyip gidecek demek. Bu biz süs bitkisi üreticilerine ekstra işçilik demek. Çünkü devamlı eksilen harcı tamamlamamız gerekecek.

Bu konuyu biraz açabilir misiniz?

Eski 27-10-2008, 17:52   #112
Ağaç Dostu

Çok özür dilerim. Yanlış bir bilgi vermemek için sorunuzu Tuncay hocama sordum. Bu yüzden geçiktim. Tuncay hocamın cevabını aşağıda bulabilirsiniz. Selamlar

Merhabalar kullanılan madde leonardit, eriyen ise leonardit içinde kısmi bir miktar olan hümik asittir. Hümik asit ayrı bir şey leonardit ise onu barındıran doğal organik maddedir yani leonardit erimez tamamen yanlış bilgiye sahip arkadaş, eger leonarditten hümik asit ayrılır ve o kullanılırsa o zaman erime ve kaybolma olur, ayrıca hümik asit granülde olmaz leonarditte öyle, leonardit garnül veya toz üretilir bunun orjinalide tozdur. Sonradan granül yapılır

Selamlar
--
Tuncay DEMİRER

Eski 27-10-2008, 18:58   #113
Ağaç Dostu

Alakanız için teşekkür ederim. Benim kullandığım leonardit yarım kiloluk ambalajda 25 YTL fiyat ile satılıyor. Markası önemli değil.

1 mm çapında olduça parlak görünüşlü siyah parçacıklardan oluşuyor. Suyu gördüğü an nescafe gibi eriyor. İstenirse yapraktan uygulanıyor, istenirse topraktan. Performans olarak gayet memnunum.

İçeriği;
Humik asit %50 (min)
Fluvik asit %30 (min)
K2O %12 (min)
Çözünmeyen madde %5(max)
Nem %15 (max)
Zn, Cu, Mn, P 100 ppm (min)
Ph 9-10

Kullanım dozu;
Meyve ağaçlarında agaç başı 45 gr topraktan
Süs bitkilerinde ekim zamanı 175 gr/da
Küçük tohumlarda 125 gr, 100 kg tohum için

İşte şimdi kafam iyice karıştı. Benim bilgim, leonardit suda ne kadar çabuk çözlüyor ise o kadar kaliteli olduğu yönünde. Hatta alış veriş yaptığım zirai bayide, yeni gelen ürünleri denemek için suda çözünürlülüğüne bakıyoruz. Çünkü bir çok firma çeşitli ambalajlarda leonardit üretiyor. En çabuk çözünen benim şu anda kullandığım olduğu için tercih ediyorum.

Şimdi anlamadığım şu, leonarditin suda çözünen mi makbul, çözünmeyeni mi? Çözünmeyecek bir maddeyi ne maksatla harca katıyoruz.

Hocanıza saygılarımı iletin lütfen. Bilgiye her zaman muhtacız.

Eski 27-10-2008, 19:20   #114
Ağaç Dostu

Sayın todor
Hocama sormadan önce doğadan çıkan leonarditinin çok etkileri var. Toprağı havalandırmak, su tutmak, koyu rengi sayesinde fotoseli arttırmak, killi topraklarda suyu geçirmek, kumlu topraklarda suyu tutmak, bitkinin ihtiyacı olan besinleri N,P,K ve iz elementleri çözmek ve fülvik asitin yardımı ile başka yerlere bu besinlerin tutunmasını engelleyerek bitkilere kazandırmak.
En çok önemlisi ise bu güne kadar kullanılan kimyasl gübrelerin toprakta kalan bölümlerini cözerek 3 yıl içinde başka kimyasl gübre kullanmayarak ve etraftan kimyasal bir şeyler bulaşmaz toprağınızın temizlenerek organik tarıma kayıp vermeden geçmenizi sağlayacak. hepinize güzel mahsuller

Eski 20-11-2008, 22:16   #115
Ağaç Dostu

Aşağıdaki bilgiler bir üreticinin sayfasından kopyalanmıştır. Konuya biraz daha açıklık getirir.

EKONATURA - LEONARDİTEKO NATURA leonardit, Toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştiren,biyolojik aktivitesini arttıran, yüksek oranda humik asitler içeren, toprağa karıştırılarak uygulandığında humus oluşturan katı granül ve toz formdaki organik bir materyaldir.

Leonardit; bitki ve hayvan kalıntılarının tarih öncesi zamanlarda gölsel ortamlarda ve bataklıklarda çökelerek basınç, sıcaklık ve anaerobik koşullarda volkanizma hareketlerinin de etkisiyle milyonlarca yılda parçalanıp bozuşması, humifikasyonu, oksidasyonu ve başkalaşıma uğraması sonucu tabakalaşmış organik sedimanter bir kayaçtır.

EKO NATURA, humik asit içeren bir preparat olup, topraktaki bitki artıklarının binlerce yıllık süreçte ayrışması ve değişimi sonucu oluşan leonardit isimli organik materyalden üretilmektedir. Eko Natura tamamen doğal bir bitki gelişim düzenleyicisidir. İçerdiği humik ve fulvik asit, bitkiler tarafından alınabilir değerlerdedir.

EKO NATURA, bitkinin gelişmesini ve verimini arttırır. Toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını istenen biçimde iyileştirerek, bitkinin daha kolay köklenmesini ve varolan besin elementlerini daha kolay almasını sağlar. Bununla birlikte suyun ve havanın toprak içinde hareketini düzenler.
Tescil No: 1904

pH : 6 - 7
Organik madde: % 40 - 60
Humik- Fulvik Asit: % 40
Ağır Metal: Yok

FAYDALARI:

Besin alımını artırır.
Dona dayanıklılığı artırır.
Toprak özelliklerini iyileştirir.
Organik madde içeriğini artırır.
Tuhum çimlenmesini destekler.
Toprağı havalandırır ve su alımını iyileştirir.
Yararlı toprak canlılarını harekete geçirir.
Aşırı toprak EC ve pH değerlerini tamponlama etkisi vardır.
Toprak erozyonunu önler.
Kök gelişimini teşvik eder.
Hasatta verim ve kaliteyi artırır.
Patojenlerin önüne geçer, bitkiye yardımcı olur

KULLANIM DOZU:

ÜRÜNLER
KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI
DOZU

TÜM MEYVE AĞAÇLARI
0-3 yaş 150gr/ağaç

4-10 yaş 500gr/ağaç

11-20 yaş 750gr/ağaç

21 yaş ve üzeri 1-2kg/ağaç

TARLA BİTKİLERİ
Bant şeklinde uygulama yapılır.
30-40 kg/da

SEBZELER

Domates, Hıyar, Patlıcan v.b.
Dikim öncesi toprağa karıştırılır.

Bant uygulamasında ürünler şaşırtılmadan önce tavalara uygulanır.

Fide yastıklarında ise 5-7 cm. derinliğe uygulanır.
50-100 kg/da

30-50 kg/da

20-25 kg/da

BAĞ -ASMA
Omca yaşına ve toprak yapısına göre kış hazırlığı sırasında verilir.
150-200gr/omca

TÜTÜN
Fide yastıklarında fide harcına karıştırılır.
3 kg/m3

FİDELER
Harç materyeline karıştırılır.
5-6 kg/m3

MUZ
İlk fidan dikiminde çukurlara uygulanır.

İlk taban gübresiyle izdüşümüne uygulanır.
2 kg/ağaç

40-50 kg/da

KAVUN, KARPUZ
Fide dikiminde yalaklara uygulanır.
20-25 kg/da

SÜS BİTKİLERİ VE SAKSILAR
Fide dikiminde yalaklara 20-25kg/da

Saksılara 80gr/10lt. saksı

Harç materyallerine 5-6kg/m3

Çim sahalara toprağa 100-150kg/da

Eski 09-12-2008, 19:32   #116
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Sardunyalarım, begonyalarım hatta menekşelerim için Leonardit kullanmak istiyorum. Ama hangi ürünü tercih etmeliyim açıkçası kararsızım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
Merhaba,

Humik asit, aminplus ve NPK 20-20-20'yi aynı bitkiye kullanabilirmiyim?

Bunları dönüşümlü olarak mı vermek mantıklı yoksa birbirine karıştırıp mı vermeliyim?

Humik asit ile ilgili okumalarımda aminoasit ve mineral alımını kolaylaştırdığı yazıyordu. Dolayısıyla hepsini karıştırıp vermek mantıklı gibi geldi.

Humik Asit ve Aminplus çözeltisinde 100 lt su için 200 cc diyor. Satın aldığım elemanlar da NPK için 2 lt suya (pet şişe hesabı yapmıştık) 1 çay kaşığı -silme- koymamı söylemişlerdi. Yani 1 lt humik asit+aminplus+NPK çözeltisi için 2 cc humik asit ve 2 cc aminoasit ile yarım çay kaşığı NPK kullanmak mı gerekir?

Ben bu çözeltiyi 0,5 lt içine 2 cc humikasit, 2 cc aminplus ile 1 çaykaşığı NPK yapıp 1/5 ini 1 lt suya tamamlayıp bütün bitkilerime kullanmak niyetindeyim. Çok ağır veya seyreltik olur mu?

Her sulama suyunda olmalı mı yoksa bir su bir çözelti şeklinde mi olmalı? **** 10 güne bir çözelti mi kullanmalıyım?

Kullandığım ürünler aşşağıdaki linklerde.

http://www.tarimtedarik.com/site/page.asp?dsy_id=4036
http://www.tarimtedarik.com/site/page.asp?dsy_id=4510

Teşekkürler şimdiden.
Bu sorular benim de cevabını istediğim türden.

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 00:33   #117
Ağaç Dostu

Assassin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu Mesajı Göster
.....Kapak toprağı olarak hazırlanan harçda % 30 oranında doğal Leonardit karıştırılıp, bir miktarı zemine tohum altına serpilip kalan kısmı ise tohum ekildikten sonra üzerine örtülerek sıkıştırılmıştır....
... Gelişme döneminde de dekara 120 kg dozuyla iki defa uygulanmıştır....
Sevgili TODOR, sevgili Remzi Sarıoğlu ve bu konunun takipçisi dostlar..

Remzi Bey'in alıntı olarak yayınladığı makaleden bir bölümü, Todor'un da kafa karışıklığına cevap olması açısından ben de alıntılıyor ve kendimce çıkarımımı sunuyorum..
Yukarıda alıntısını yaptığım satırlardan benim çıkardığım sonucu ifade edeyim:
Alıntı yaptığım ilk cümle, Remzi Bey'in (%30 leonardit + %70 toprak) ifadesini destekliyor; ancak şöyle bir detay var: Bu oranlarla yapılan harç, tohumun çimlenmesinde kullanılacak olan kapak toprağı (tohum yastıkları) için geçerli.. Yani az bir kısım toprak için.. Yoksa bahçe veya tarlanın ekim yapılan tüm toprağı için geçerli değil.. Yani bu noktada sayın Todor haklı..
Nitekim bu çıkarımımı destekleyen diğer ifadeyi de yine aynı makaleden alıntıladığım diğer satırdan görüyoruz: "..... Gelişme döneminde de dekara 120 kg dozuyla iki defa uygulanmıştır..."
Yani 1 dekar=1000 m2
1000 m2'ye 120 kg leonardit..
yani 1m2'ye 0,12 kg (yani 120 gr) leonardit..

Herhalde oluşan kafa karışıklığına yeterli bir cevap olmuştur diye temenni ediyorum.. Saygılar...

Assassin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 17:12   #118
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Arkadaşlar,
Hümik asit uygulamasından sonra toprağınız kireç tozu olmuş gibi küfleniyor mu peki?
Bazı saksılarımda bu sorunu yaşadım birkaç gün önceki uygulamamdan sonra. Gerçi ben de çocuğunun ağzına her yiyeceği sokan sorunlu anneler gibi yaptım galiba topraklarıma

Forumda çok arama yapmama rağmen, topraktaki (mantar ya da küf) hastalığa dair bilgi bulamadım. Acaba torfa uyguladığım Hümik Asit ile birlikte fazla zengin bir toprak mı yarattım diye düşünüyorum...Malum, İzmir suyu kireçli, ayda bir uygulamanın uygun olacağına karar verdim...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 17:51   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sayın turuncuHis sizinde dediğniz gibi izmir sularında kireç var ben askerliğimi izmirde yaptım oradan biliyorum. Saçlarımızı yıkadığımız zaman saçlarımız keçeleşiyor du adeta.

Çiçeklerinizi çeşme suyuyla sulamanızdan ileri gelmiştir. Bu durum humik asit uygulamada böyle bir şey olması mümkün değil. Çeşme suyunda clor var çeşme suyuna alternatif olacak en iyisi yağmur suyu bunu size bir söyleyen çıkmaması çok tuhaf hem sonra yağmur suyunda doğal azot var bundan böyle yağmur suyunu topla çiçeklerini yağmur suyuyla faydasını göreceksin, çiçeklerin neşe ile açsınlar yeşilikler içinde olasın iyi günler

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 18:40   #120
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sayın epsody,
Yağmur suyu konusunda birinin söylemesine gerek yok zira; ilkokul bilgisidir. Bir de üzerine üniversitede biyoloji okumuş biri olarak aslında daha kompleks bir soru sormuştum.

İzmir'de bir haftadır yağmur ve güneş periyodunda bir hava var. Saksılar zaten yağmur suyu ile sulanıyor kışın. Kireçli suyun oluşturacağı bir sorun olduğunu düşünmüyorum benim sözettiğimin; çünkü mantar sporlarını görüyorum toprakta. Torf (sözettiğiniz yağmur suyu gibi)azot bakımından zengin, fosfor ve potasyum açısından daha zayıf,manuel sulama zorunluluğunda da şebeke suyu kullanmak durumundayım. Hümik asidi bu olumsuzluklara karşın dengeyi kurmak için kullanıyorum.

Sorum tam olarak şu idi; zengin bir toprak materyali yarattığımızda mikroorganizma oluşumuna zemin hazırlarız (mantıken). Hümik asit torfa uygulandığında gereksiz zengin materyal oluşturup, bu soruna neden oluyor mu?

Teşekkürler...

Ayazkızı beğendi.
TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024