agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2011, 18:22   #601
Ağaçsever

toprak5552's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2011
hayırlı olsun

toprak5552 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-12-2011, 22:05   #602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
...
Elinizdeki sıvıyı çalkalayın ve tülbentle süzün. O zaman sırt tulumbasını tıkamaz...
Hiç gülleci bulamacı yapmadım, yapıp da süzmedim. Ben sadece bal süzdüm (Geçen sene bir kere de süt süzmüştüm. Hanım zor ikna etti. Nazlana nazlana )

Eğer bir şeyleri cam gibi süzmek istiyorsanız, kadın çorabını da deneyebilirsiniz.

Pamuk tülbentlerin ipi kesiklidir. Tüycükler oluşturduğu için bazı sıvılarda zorlama yapar. Ama kadın çorapları hem esnek hem de sürekli ipçiklerden üretildiğinden çok iyi bir süzgeçtir.

Muhtemeler Gülleci Bulamacını pamuklu tülbent ile süzmek sorun olmuyordur (bal gibi yapışkan değil). Ama aklıma gelmişken paylaşayım dedim.

Saygılarımla

Yakup Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-12-2011, 21:02   #603
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Yeşil Zeytin,

Alıntı:
Evet sevgili Ozi,

yanlış yolda... Acı olacaktır. Tatlandırma yapmamışsınız. Yani yeşil zeytini 10 gün gibi her gün suyunu değiştirmemiş siniz.

(Hanım diyor ki; yeni kurdularsa ( birkaç günlük ise) tuzlu suyu döksünler, 3-4 gün her gün suyunu değiştirsinler sonra bir çay bardağı limon tuzu ile yarım çay bardağı kaya tuzu eritip koysunlar, olur diyor.)

Çizmelik ya da kırmalık zeytine limon tuzu koymazsanız çabuk yumuşar.

Salamura tuzlu su demektir. % 10 lara varan tuz oranı çok yüksek. Zaten tuzlu suda bekleyen zeytinin tuz oranı düşüyor. Tekrar tuz koyup yükseltmek gerek bu da % 10 lara varıyor. Çok tuzluluktan kaçıyorum.

Siyah trilye zeytini tuturmak kolay olmadı. Tuzunu az koyduk yumuşadı, çok koyduk kabuk çekirdeğe yapıştı, Gemlikliler gibi yaptık tutturamadık.

En son Sn. Kıdemsiz müdür ve Sn. Güme Tepe ( Hülya hanım) ın denemeleriyle triyeyi bir sisteme oturtduk.

Yukarıdaki iletide (ileti 515) anlatmıştım. Sn. Hülya hanımın daha iyi sofralık zeytin yapma çalışmaları sürüyor.

Salamura zeytini az tuz ile ve laktik asit ile Sn. Zeytinli Bahçe yapıyor. Çok da lezzetli oluyor. Geçen yıl ben de denemiştim. Yarın Zeytinli Bahçe' nin eşi Selma hanımdan izin alabilirsem yaptıkları salamuraları anlatırım.
Merhaba Halil Abi,
Yeşil Zeytinleri kurtardık, hatta bitirmek üzereyiz..Çok az bir acılık vardı ama , eş dost yeşil zetine doydu.
Çok teşekkürler, eşinize selamlar.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2012, 11:59   #604
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-12-2011
Halil Bey merhaba,
Sizin ve Sayın mrduran'ın Gümetepe'nin önünde "topuklarınızdan vurulmanızı" istemediğim için burada yazmak istedim.
1. Cemal Süreya ile ilgili hikayenizi öğrenmek isterim. Yazabilirseniz çok sevinirim.
2. "Bu ağacın adı nedir?" sayfasında 178. sırada sormuştum, bahçedeki zeytinlerin türünü. Kimsenin ilgisini çekmedi. Belki de fotoğraflar türünü tanıtacak yeterlilikte değildi. Bir bakabilirseniz sevinirim.
3. Size gıpta etmemek elde değil. Siz derken, yakın çevrenizde olup da birlikte, dayanışma ve dostluk içinde çalışmalarınızı izlediğim grubu kastediyorum. "Yakın bahçelerin çok yakın işbirliği..." olmuş. Ben de mi oraya gelsem

Kaderga Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2012, 18:31   #605
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
sn kaderga
ne demek buyrun gelin başımızla beraber her zaman bekleriz.saygılar kıdemli müdür

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2012, 19:10   #606
Ağaçsever

Teşekkür ederim Hasan Bey. Çok naziksiniz. Gezmek için bile olsa gelebilmeyi çok isterdim.
En iyisi, yaz gelsin, benim yoncalar bitsin... işler hep yolunda gitsin, iki göz yuvamız olsun da bahçede ben siz dostları ağırlayayım...
Saygılar, iyi yıllar...

Eski 02-01-2012, 22:49   #607
Ağaçsever

Halil Bey tekrar merhaba,
Yukarıda yanlış yazmışım. Bakmaya fırsat bulabilirseniz, sorduğum soru "Bitki Dünyası / Bu Bitkinin Adı Nedir?" bölümünde, 178. sırada.
Teşekkürler, iyi günler.

Eski 02-01-2012, 23:48   #608
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaderga Mesajı Göster
Halil Bey tekrar merhaba,
Yukarıda yanlış yazmışım. Bakmaya fırsat bulabilirseniz, sorduğum soru "Bitki Dünyası / Bu Bitkinin Adı Nedir?" bölümünde, 178. sırada.
Teşekkürler, iyi günler.
Sevgili Kaderga,

Buradan _resimlerden_ kesemiyorum, bir kaç zeytin çeşidi biliyorum, bende kitap ve dergiler var bi bakayım; yoksa sap ile Saman(lı)ı karıştırırsam topiğimden vurulurum.

(bizim Sn zeytincide burlara uğrarmı ki...)

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-01-2012, 00:07   #609
Ağaçsever

Teşekkürler Halil Bey.
Aslında o fotoğraflar bu bakış açısıyla çekilmedi tabii. O bakımdan haklısınız. Daha ayrıntılı resimler çekildiğinde öğrenmek belki daha kolay olur.
Kolaylıklar dilerim.

Eski 03-01-2012, 19:48   #610
Ağaç Dostu

Acı biber suyu

Bu resimleri yeni gördüm. Paylaşmayı unutmuşum. Acı biber zamanı geçmek üzere...

Name:  IMAG0002 [640x480] (2).jpg
Views: 963
Size:  48.0 KB

Yiyemediğim arta kalan ya da toplama zamanı geçmiş tüm acı biberleri elimle kırıp su dolu şişeye doldurdum.

Name:  IMAG0005 [640x480] (2).jpg
Views: 865
Size:  53.6 KB

Üstüne 3-5 diş sarımsak attım, ortasından kesip...

Name:  IMAG0006 [640x480].JPG
Views: 884
Size:  69.2 KB

5 lt gibi acı biberli suya bir çay bardağı gibi çiçek yağı döktüm...

Name:  IMAG0003 [640x480] (2).JPG
Views: 884
Size:  68.6 KB

Daha önce hazırladığım küçük şişenin tadına şöle bi baktım...

Şimdi elimde bitkilerde akar, bit, pire vb. böceklere karşı sıvı acı biber kullanıma hazır...

(İçine arap sabunu katmayacağım pompayı tıkıyor)...

Ayazkızı ve YeniGine beğendi.
Eski 03-01-2012, 19:57   #611
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yağ miktarı kadar sıvı bulaşık deterjanı katarsanız yumuşak dokulu zararlıların mumsu dış korumasını çözer, biberden geçen acılık (capsaicin) ve sarımsaktaki doğal kükürt canlarına okur, yağ da etraflarını kaplayarak oksijenle temaslarını keser

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-01-2012, 22:27   #612
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe;895325[B
]Yağ miktarı kadar sıvı bulaşık deterjanı katarsanız yumuşak dokulu zararlıların mumsu dış korumasını çözer[/B], biberden geçen acılık (capsaicin) ve sarımsaktaki doğal kükürt canlarına okur, yağ da etraflarını kaplayarak oksijenle temaslarını keser
Evet bu iyi fikir. Pompayı tıkama sorunu da olmaz. Bulaşık deterjanın çözücülüğü belki biberlerin daha iyi suya karışmasını da sağlar. Dezenfekte özelliği de var. Tırtıl gibi yumuşak dokululuları da uzaklaştırmış oluruz.

O zaman formül;

5 lt su,
500 gr. a kadar acı taze biber,
5 diş sarımsak,
1 çay bardağı sıvı_çiçek_ yağ,
1 çay bardağı bulaşık deterjanı;

baharda kullanılmak üzere _saksı bitkileri/çiçekleri dahil_ hazırlanır. Denenir.

Teşekkürler Sn. Meyvelitepe

Eski 04-01-2012, 20:33   #613
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Halil bey, iyi günler. yastıklarda iki yıl üst üste domates ekebilirmiyim ? Bu pek mümkün değil gibi görünüyor ama Halil bey bu işin sırrını bilir diye düşündüm. Ara ürün olarak bakla ektim.Teşekkürler.

merkal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-01-2012, 22:41   #614
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn.Kaderga,

Zeytin bahçeniz hangi bölgede. Meyve yakın çekimi olmayınca tahmin etmek zor

Zeytinci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-01-2012, 00:31   #615
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkal Mesajı Göster
Halil bey, iyi günler. yastıklarda iki yıl üst üste domates ekebilirmiyim ? Bu pek mümkün değil gibi görünüyor ama Halil bey bu işin sırrını bilir diye düşündüm. Ara ürün olarak bakla ektim.Teşekkürler.
Siz aslında bu işi biliyorsunuz.

Yani yazın yastıklara domates diktiniz, yastıkları bozmadınız(mı) kış için bakla diktiniz. (büyük ihtimalle baklanın köklerini sökmeyeceksiniz)

Toprağınız _yastıklar_ organik maddece zengin ve bakla ile de Azot yüklü...

Şimdi domates dikebilirsiniz.

Domatesin, organik maddece zengin topraktan mikro elementleri _ bakır, cinko vb._ ve azotu iyi alması için;

domatesin kalitesini, hızlı gelişimi ve tatlılığını 5.8 ile 6.1 oranında artırmak için;

fosforu %80 lere kadar alımını sağlamak için;

domateste sogunluk ve çökerten hastalığından korumak için;

ve yaslandığı bitkiye asıl görevi _ bir çok görevi var_ azot temin eden;

bitkinin köklerini kılıf gibi saran, patojenleri baskı altına alan;

5ile 5.5 pH toprakta, 20 C dolaylarında en iyi çoğalan ve 370 yıl yaşayan;

Mikoriza kullanırsınız...

Ancak;
mikoriza bir fungusttur ve fungusit kullanamazsınız. Ve elinizde gülleci bulamacı var o da bir fungusittir ve sulama suyu ile _yapraktan kullanabilirsiniz_ kullanamazsınız.

Ayrıca mikoriza topraktan %80 fosfor alınımı sağlar ama dikimden 10 gün önce kullanamazsınız.

Çok daha az kimyasal gübre kullanırsınız.

Mikorizayı tohum aşılamada,
yapraklar iki tane olduğunda fısfıslama ile,
şaşırtmada,
ya da
dikimden önce 8-10 cm. derine karıştırarak kullanabilirsiniz.

( bu sebeblerden dolayı mikoriza fiyatları artarsa YMO yu (Yerli Mikoriza) kendiniz yapabilir, çoğaltabilirsiniz)

Veee 'nerde o damatesin tadı, kokusu' demezsiniz...

Kolay gelsin.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-01-2012, 06:29   #616
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn.Kaderga,

Zeytin bahçeniz hangi bölgede. Meyve yakın çekimi olmayınca tahmin etmek zor
Sayın Zeytinci Merhaba,
Bahçe Çanakkale'de, kente yakın. Görünen deniz de boğaz. Hafif eğim batıya doğru yani.
Haklısınız. O amaçla çekilmiş resimler değildi. Yine de ilginize çok teşekkürler.

Eski 05-01-2012, 14:52   #617
Ağaçsever

Halil bey, cevabınız için teşekkür ederim. Cevabınızı okuyunca aklıma geldi. Ben bu sene ağaçların toprağına kabuklu bit için gülleci bulamacı kullanmıştım. Geçen sene bütün ağaçlarımın (özellikle zeytin) altına 25 cm. derinliğine Sim Derma kullanmıştım, araya gittiler.
Geçen sene bu yastıklarda Mikoriza mantarı kullandım. Kökleri Mikoriza'ya batırıp ektim. Bu sene için yine aldım,şimdiden. Piranha Mikoriza mant. aldım.Florinkan Meg IRON V aldım mikro elementler için. Sayın Meyvelitepe'den kopya çektim. Kemik tozu, koyun gübresi. Geçen senede kullandım. Bazen düşünüyorum toprağı fazlamı besledim.
Hayırlı işler.
M.Erkal

Eski 05-01-2012, 15:02   #618
Ağaçsever

Toprağımı çalacaklar diye korkuyorum. Onun için iki kocaman Kangal besliyorum (şaka). Size sormak istediğim bir soru daha var. Bu sene gölgelik yapacağım. Adana çok sıcak oluyor. Geçen sene domates konusunda başarısız oldum. Her bir fidan arası nekadar olmalı (x/y) olarak. Ben sanki biraz yakın ve çok ektim. Teşekkürler. Ekmek istediğim pembe domates.
M.Erkal

Eski 05-01-2012, 16:41   #619
Ağaçsever

Sayın Halil Önen ve Sayın Meyvelitepe'ye,

Merhaba,
Yukarda formülünü verdiğiniz sıvıda kullanılan bulaşık deterjanının doğal alternatifi yok mu? Kimyasallardan uzak durmak için gösterilen bu kadar çabadan sonra, en ağır kimyasallardan biri olan deterjanı kullanmak ne kadar doğru? Bildiğimden değil, öğrenmek istediğimden sorduğumu gözden uzak tutmayın lütfen.

Eski 05-01-2012, 18:47   #620
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:

Merhaba,
Yukarda formülünü verdiğiniz sıvıda kullanılan bulaşık deterjanının doğal alternatifi yok mu? Kimyasallardan uzak durmak için gösterilen bu kadar çabadan sonra, en ağır kimyasallardan biri olan deterjanı kullanmak ne kadar doğru? Bildiğimden değil, öğrenmek istediğimden sorduğumu gözden uzak tutmayın lütfen.
evet bende öyle düşünüyorum nacizane bu kadaR ORGANİK DİYE UĞRAŞ SONRA AL KİMYASAL DETERJANI KULLAN.bANA DA MANTIKLI GELMEDİ

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-01-2012, 19:02   #621
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu gibi bir preperat hazırlarken ben Frosh marka deterjan kullanıyorum. İçeriğindeki maddeler doğada dekompoze olabiliyor. Siz isterseniz kül ve zeytinyağı ile yapılmış sabunu eriterek de yapabilirsiniz. Tüm sabunlar hayvansal veya bitkisel fatty asitlerin bir alkali ile reaksiyona girmesinin bir sonucudur, bizim de buna ihtiyacımız var. Burada adı geçen bir çok "organik" lere göre çevre için çok daha az tehlikelidir.

Forumda ev yapımı insektisitlerle ilgili bir başlık var. Orada daha çeşitli tarifler de bulabilirsiniz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-01-2012, 19:07   #622
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Kaderga,

Gemlik (Trilye) en iyi sofralıklardan biri olma ihtimali var. Küçük ağaç tacı olur.

Edremit (Ayvalık, Ada zeytini) en iyi yağlık ve en iyi sofralıklardan biri olma ihtimali de yüksek. Dalları dikine büyür. Büyük ağaç tacı olur.

Her iki durumda da zeytin çeşidi olarak şanslı sayılırsınız. Biraz fal gibi oldu

Zeytinci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-01-2012, 19:08   #623
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-10-2009
Alıntı:
Evet bu iyi fikir. Pompayı tıkama sorunu da olmaz. Bulaşık deterjanın çözücülüğü belki biberlerin daha iyi suya karışmasını da sağlar. Dezenfekte özelliği de var. Tırtıl gibi yumuşak dokululuları da uzaklaştırmış oluruz.

O zaman formül;

5 lt su,
500 gr. a kadar acı taze biber,
5 diş sarımsak,
1 çay bardağı sıvı_çiçek_ yağ,
1 çay bardağı bulaşık deterjanı;

baharda kullanılmak üzere _saksı bitkileri/çiçekleri dahil_ hazırlanır. Denenir.

Teşekkürler Sn. Meyvelitepe
Halil bey,
bu karışımı ben de yaptım ama kafamda bazı sorular var. Cevaplarsanız sevinirim.
1. Kuru acı biber kullanabilir miyim?
2. Karışımın hepsini hazırlarken aynı anda mı katmalıyım? Örneğin, yağı ve deterjanı kullanım zamanı karıştırıp atabilir miyim?
3. Karışımı kullanırken olduğu gibi mi, yoksa sulandırarak mı kullanmalıyım?

çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Düzenleyen hatıpüzümü : 05-01-2012 saat 19:11 Neden: 1 soru iptal edildi
hatıpüzümü Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-01-2012, 19:14   #624
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Halil beye sorulmuş ama bir yönü için ben yanıt vereyim. Normalde bu gibi bir preperatı hazırlayıp (su+sarımsak+biber), bir gün bekletip, kullanmadan hemen önce yağ ve deterjanı katıp çok iyi karıştırarak kullanmak daha iyi. Uzun bir süre beklerse etkisini muhafaza edebilir mi bilmiyorum. Bu karışımı kullanırken genelde 1:1 oranında sulandırıyorum. Daha da önemlisi bitkinin tümüne değil, koloni haline gelmiş bitler vb. zararlı popülasyonunun yoğun olduğu yere lokal olarak uygulanıyor. Etkisi temas yoluyladır ve hemen tesir eder. Kalıcı bir tesir yoktur.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-01-2012, 20:01   #625
Ağaçsever

Halil bey, yazılarım biraz parça parça oldu ama şunuda yazmak isterim. Yastıkların fosfor ihtiyacını SAMPADAZYME ile karşıladım, bu senede ayni uygulamayı yapacam. Sizce doğrumu yapıyorum, bilemiyorum? EMA 'da kullandım.
(İyi avlar, buralara bol bol kaz, ördek geldi.)
M Erkal

Eski 05-01-2012, 21:58   #626
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkal Mesajı Göster
Toprağımı çalacaklar diye korkuyorum. Onun için iki kocaman Kangal besliyorum (şaka). Size sormak istediğim bir soru daha var. Bu sene gölgelik yapacağım. Adana çok sıcak oluyor. Geçen sene domates konusunda başarısız oldum. Her bir fidan arası nekadar olmalı (x/y) olarak. Ben sanki biraz yakın ve çok ektim. Teşekkürler. Ekmek istediğim pembe domates.
M.Erkal
Toprağı çalmaya akıl ederler mi bilemem ama pembe domatesleri kesin çalarlar...

Pembe domatesi _Sn Tekin beyin tohum takasa için gönderdiği_ bu yıl yeni dikeceğim.

Fide aralarını 1 m. sırt uzaklığını 1.5 m yapacağım.(x/y)=(100cm/150cm) gibi...
Çünkü aralarında geziyorsun ve eziliyor.

Domatesi sıcaktan korumak çok önemli. Arkadaşlar yabancı ot gelişimine izin veriyorlar. Özellikle kanyaşı güneşten koruyor. Bu defa daha fazla hastalıklarla mücadele gerekiyor. Sık dikimde hastalık çok oluyor.

Piyasada çok güzel gölgeleme tülleri var. Kullanmanızı isterim. Domatesin 1/3 ü zaten güneş yanığına gidiyor. Maliyetini kurtarır.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-01-2012, 22:12   #627
Ağaç Dostu

Alıntı:

Merhaba,
Çok doğru.

Ağır kimyasal ilaçları en çok saksı _çiçek_ yetiştiriciler kullanır. Çiftcilerden daha çok kullanırlar.

Ben zaten nerede kullanacağımı söylemedim. Ama biraz acı biber suyuna sıvı detejan kullanıp bazı çiçeklerde _özellikle güllerde_ kullanacağım, oda denemek için.
Yoksa sebze ve meyvelerimde bulaşık detejanı katkılı bir ürün kullanmam söz konusu olamaz.

YeniGine beğendi.
Eski 05-01-2012, 22:31   #628
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sn Halil ÖNEN ellerinize emeğinize sağlık. Akıcı, eğlendirici, öğretici, paylaşımcı anlatımınız için sizi candan kutlarım.

bir kaç günde fırsat buldukça direk sayfanızı açıp okudum ve nihayet şu an itibari ile son mesajıda okudum .

Ellerinize sağlık.

Ben de sizi ceviz sayfasında takip ediyorum. 5 yaşında 15 kadar cevizim vardı. 10 tanesini kökleyip _ kepce ile_ başka tarlama taşıdım. Tuttular. O sayfada yazılanlardan ve sizden bilgi alıyorum; (gizlice... biraz ustalaşınca soru sormak acemiliğime geliyor)

Güzel sözleriniz için teşekkürler.

Eski 05-01-2012, 22:36   #629
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
.. Siz isterseniz kül ve zeytinyağı ile yapılmış sabunu eriterek de yapabilirsiniz..
Kül ve veya sabun _arap sabunu ve sıvılaştırılmış olan da dahil_ sırt tulumbasının tıkanmasına ve çabuk bozulmasına sebep oluyor. Sadece bu sebepten bir sırt tulumbasını bozdum.

Eski 05-01-2012, 22:59   #630
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatıpüzümü Mesajı Göster
Halil bey,
bu karışımı ben de yaptım ama kafamda bazı sorular var. Cevaplarsanız sevinirim.
1. Kuru acı biber kullanabilir miyim?
2. Karışımın hepsini hazırlarken aynı anda mı katmalıyım? Örneğin, yağı ve deterjanı kullanım zamanı karıştırıp atabilir miyim?
3. Karışımı kullanırken olduğu gibi mi, yoksa sulandırarak mı kullanmalıyım?

çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Kuru acı biber de kullanılır. İyi süzmek gerekiyor. Yoksa pompayı tıkıyor. Ben yaş acı biberden yaptım. Zaten onları atacaktım. Artık güneş de yok, iyi kurumazlardı.

Hem böyle yapmam daha kolay.

Sebze ve meyvelerinize kullanacaksanız sıvı deterjan kullanmayın. Çiçeklerde_ güller gibi_ kullanabilirsiniz.

Acı biberleri parçalayıp suya attıkıtan hemen sonra sıvı çiçek yağı ve sarımsak koyup uzun süre _bahara kadar_ saklayabilirsiniz. Acı biberden turşu yaptığınızı düşünün.

Çiçek yağı biberin _bozulmasını hava ile temasını kesiyor_ bozulmasını önlüyor. Sarımsak ise bitkiye antibiyotik görevi yapıyor.

Yağ acı biberin etkisini arttırıyor daha çok bitki üzerinde kalmasını sağlıyor. Geçen yıl fasulyelerde ve börülcelerde 5 gün ara ile 3 defa kullandım. Etkisini gördüm. Güllerde de etkili...Ama devamlı kullanmak gerekiyor. Sonra gülleci bulamacına geçtim. Belki gülleci bulamacına da katar.
_ güller hariç_ kullanırım.

Gülleci bulamacı güllerde akarlara etkili ama açılmış gülleri küstürüyor.

Ayazkızı ve YeniGine beğendi.
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024