View Single Post
Eski 09-06-2011, 01:20   #304
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Börülce ve bamyada ballık hastalığı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Eklenti 221283

Fasulyeler çapalanıyor. Biraz fazla büyüdüler, daha önce çapalanmalıydı. ( iki lise diploması ve futbolcuydu koca donlu beytullah... namı diğer memed.

Eklenti 221284

.....
Biraz dikkat edilirse bazı fasulye yapraklarında içe doğru kıvrılma _ kapanma_ başladı.

Bu bizim canlı ballık dediğimiz akar hastalığının başlangıcı. Bir çeşit küçük küçük siyah yapışkan böcekler.

Börülcede çok olur, daha iki yaprakken başlar. Bitkinin gelişimini durdurur ve yaprağı iyice büzer ve kurutur. Bamyanın da baş belasıdır.

Fasulyede az olur. Avcı uç uç böceği _ eğer çevrede zehirli ilaç kullanılmamışsa_ bu işi halleder.

Biz onu boşuna UBYİ nin armasına koymadık.

...
Name:  kumbağ5 (5) [640x480].jpg
Views: 8686
Size:  52.1 KB

Evet bu köyönü tarımın baş belası ballık hastalığı. Halk dilinde canlı ballık. Yani akar hastalığı.

Yüzlece siyan yaprak bitinden oluşan ordu. Yaprakların altında yaşıyorlar.

Bitki yapraklarından besleniyorlar. Yapışkan bir sıvı bırakıyorlar.

Bu sıvıya halk dilinde basra deniyor. Yani karbonhidratlı atıklar...

Name:  kumbağ5 (8) [640x480].jpg
Views: 8550
Size:  63.2 KB

En çok börülcede oluyor. Daha iki küçük yaprak iken yakalıyor, yaprakları içeriye büzüyor bitkinin gelişimini durduruyor. Yapraklar kısa sürede sararıyor ve bitki kuruyor.

Bamyayı da seven bu canlı akar elma ağaçlarında da çok oluyor. Güllerde olduğu gibi.

Yukarıdaki ürünleri yetiştirenlerin çok sık karşılaştığı bir sorun.

Ama üretici çözümünü kolay ve ucuz bir zehirli ilaç ile bulmuş. Yaprağın üstüne atıyorsun, altındaki akar böcekleri öldürecek kadar güçlü. Kesin çözüm.

Name:  kumbağ5 (6) [640x480].jpg
Views: 9902
Size:  48.1 KB

Kimsede sorun değil, bende _ doğalı seçtim ya_ sorun...

Bu sorunla karşılaşacağımı biliyordum. Çocukluğumdan beri tanırım kendilerini.

Ballık ile mücadelede doğal yöntemler...

1kg. su.
1 yemek kaşığı acı biber.
1 yemek kaşığı arap sabunu.
1 yemek kaşığı zeytin yağı.
6 diş ezilmiş sarımsak.

apartman ünündeki güllerde _çoktu_ denedim, 2 gün sonra tertemiz yapmıştı.

Oranları 10' a katladım.

Börülcelere attım. Bana mısın demediler. Belki bir az yavaşlattım. Ama durduramadım.

3 gün sonra ikinci deneme _ her seferinde çakala halil çalkala_ yaptım.

Sonuç;

(köy kahvesinde sohbet)

''Yahu bilader ballıklara acı biber arap sabunu atmışsın kıcını başını yakmışsın hepsi sıraya girmişler su dolu kanala doğru koşuyorlardı'' dediler.

Olmadı,

ema+kekik suyu+ sütleğen suyu: ( ki ema kullandığım, vazgecemediğim ve memnun olduğum bir üründür.)

2 gün sonra;

gülleci bulamacı,

olmadı. olmadı...

Elimin altında nimisk 4.5 vardı, hazırda... Pahalıydı. Biraz yüksek dozda kullanmak zorunda kaldım. Organikcilerin kullandığı bir ürün.

Durdurdum. Önledim.

..... bu işlerin ustasıydı. ''10 tl. ye bu zehirden 650 gr. alaçaksın. Sırt tulumbasına _ 15 lt. ye_ bir çay kaşığı kullanacaksın...''

'' Şimdi karşıyaka katlı pazarda ya da ege kent semt pazarında börülce bamya satarken farkımız nedir?'' dedi.

'' Peki hayata anlam veren dedir? '' dedim. ''Hayatta gerçeketen neyin önemli olduğunu ayırt etme kapasitesi olarak değerlendirdiğinde...''

........

Yaprak bitleri ile karıncaların müthiş bir işbirliği var. Yaprak bitlerinin _ ballık_ çıkardığı karbonhidratlı sıvıyı _ basrayı_ karıncalar yiyor.

Ve karıncalar, yaprak bitlerini yiyen avcı böcekleden onlardan koruyor.

Bu ortaklığı bozmalıyım.

Bir antrenör ve 11 kişilik bir ekip kurdum. Karınca ile mücadelede müthiş bir yöntem.

Name:  kumbağ5 (50) [640x480].jpg
Views: 7237
Size:  73.3 KB

Tam bir yok ediciler...

Name:  kumbağ5 (51) [640x480].jpg
Views: 7353
Size:  73.0 KB

Karınca yuvası nerede, komutan ve askerler orada. 'Uç' 'Uç' lar yoksa hücum emri veriliyor.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön