View Single Post
Eski 20-03-2011, 23:19   #213
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Toprak işlemesiz tarıma doğru_ 7

Arbeguena' lar dikiliyor.

6 ay önceden hazırladığımız çukurun içene;

leonardit + ahır gübresi + klino + kompost' tan oluşan harcı doldurmuş ve kapatmıştık.

Fidan dikimi için ise;

5 çuval keçi gübresi,
1 çuval leonardit,
1 çuval orman toprağı,
1 çuval su mercimeği,
1 çuval çay posasından oluşan harç hazırlamıştık.

Aslında iyi yanmış ahır gübresi + leonardit + klino şaahane üçlüyü oluşturuyordu, bu şekilde mutlaka uygulanmalı, diğerlerine ulaşılamıyorsa...

6 ay önce hazırlanıp kapatılan fidan çukurları işaretlenmişti.

Name:  IMAG0045 [640x480].jpg
Views: 2564
Size:  61.3 KB

Kazma ya da el çapası ile otlar yüzeyden temizlenir.
Bir kazmalık toprak çıkarılır. Derine inilmez.

Name:  IMAG0049 [640x480].jpg
Views: 3269
Size:  71.5 KB

Bu çukurlar solucan ile dolu. Bunu bekliyorduk ama bu dakar yoğun olması bizi şaşırttı. Demek ki bir yıl önce çukurları hazırlamış olsaydım daha çok solucanım olacak ve hatta onların gübresi ile daha da zengin toprağım olacaktı.

Name:  IMAG0048 [640x480].jpg
Views: 2831
Size:  71.9 KB

Kök hastalıkları için mikrobiyal gübre kullanmalıyım. 3 yıl önce diktiğim zeytin ve meyve fidanları için nogal kullanmış zeytin fidanların hiç birini kaybetmemiştim. Halbuki semt pazardan aldığım 5 adet zeytin fidanını 2 tanesini kök hastalığına kaptırmıştım. Daha sonra yerlerine kireç döktüm ve tekrar zeytin fidanı diktim, şimdi çok iyiler...

Bu defa nogal yerine sim derme granül kullanacağım. 2 ya da üç çay kaşığı kadar.
Zaten fidanlar yurt dışından bana geldiğinde çok küçük viyollerde idiler. Onları naylon torbalara
şaşırtırken bir çay kaşığı sim derma granül kullanmıştım. 8 ay balkonda kaldılar ve büyüdüler, sıkıntım olmadı...

Simdermanın köke temas etmesinin bir sakıncası olmadığını söylemişti yetkili satıcısı. Ama simdermanın üzerine biraz harç koyacağım. Fidanın kökü ona ulaştığında simderma da hazır olmalı...

Name:  IMAG0051 [640x480].jpg
Views: 2223
Size:  68.1 KB

Küçük çukura bir kürek kadar harç koyacağım.

Name:  IMAG0020 [640x480].jpg
Views: 2700
Size:  66.6 KB

Lavrak setter' in bu kadar dikkatli bakmasının sebebi harç içindeki su mercimeği. Çürümüş gibi olsada bu onu çok seviyor. Sevgili Ensar bey, su mercimeği gübre için lükstür hayvan yemi olarak kullanılmalı derken haklıydı, ben bedava bulmuştum.

Düzenleyen Halil Önen : 21-03-2011 saat 00:42
Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön