View Single Post
Eski 21-03-2011, 00:38   #214
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Toprak işlemesiz tarıma doğru_ 8

Bir kürek kadar klino kullanacağım. Dikkat edilirse klinoyu harca karıştırmadım. Ona baş rol veriyorum.
1 kürek harç + bir kürek klino...

Klino her türlü gübre ( kanatlı, ahır, solucan) ile müthiş uyum sağlıyor. Bunu gözlemledim. Ayrıca toprağa verilen besinleri tutuyor, aşağılara akıp gitmesine engel oluyor. Erkecilik yapıyor. Suyu tutuyor. Toprağa havalandırıyor.

Name:  IMAG0054 [640x480].jpg
Views: 2513
Size:  72.1 KB

Harç, klino, ve simderma karıştırlarak da kullanılabilir. Bazı çukurlarda karıştırdım.
Fidanın kökünü elimle iyice sıkıştırdım. Tüpün dağılmasını istemiyorum. Eğer kök tüp etrafına sarmışsa makas ile kesiyor ve çalışmasını sağlıyorum tabii tüpe zarar vermeden.

Unutmadan 2 gün sonra tertemiz can suyu vereceğim 20 lt. kadar. Bu verdiğim yaşaması ve doğaya uyumu içindi iki gün sonraki köklenmesi içindir.

Name:  IMAG0056 [640x480].jpg
Views: 2567
Size:  72.4 KB

Tüpün naylonunu kesiyor ve malç olarak kullanıyorum. Kök etrafında ot bitmesini istemiyorum, hem o bölgenin bir yıl boyunca nemli kalmasını istiyorum.
Fidanı bağlamak için ise kargı kullanıyorum. Çabuk çürümüyor, fidana hiç zarar vermiyor, oldukça kullanışlı.
Can suyu için ise humas + enzim kullanıyorum. Yani 150 lt. suya 1 lt. humas ve 1 lt. enzim. Enzimi kendim yapmıştım 2 ay önce...

Name:  IMAG0060 [640x480].jpg
Views: 2605
Size:  57.8 KB

Malçlanır.
Malçlamanın sebebi hümik asidin _ humasın_ örtülmesi ve ikinci sebebi bu bölgede ot bitmesini istemiyorum. Özellikle kiraz dip kurdundan korkuyorum. Üç meyve fidanımın köklerini yemişler, kurutmuşlardı. Bir ay sonra 2,5 lt lik pet şisede biriktirdiğim sigara izmarit suyunu köklerine sulamada vereceğim, onları kovalayacağım.

Name:  IMAG0030 [640x480].jpg
Views: 4623
Size:  70.8 KB

Son şekli verilir. Bu işin hobisi fobisi yok bu şekilde 150 adet bodur zeytin arbeguena dikilecek. Hemde meyve fidanları _ 5 m. nin _ arasına. Meyve fidanlarını budama tekniği ile fazla büyütmek istemiyorum.

Name:  IMAG0071 [640x480].jpg
Views: 3025
Size:  65.4 KB

Birkaç fidanı viyollerde bırakmıştım. Onları da naylon torbalara şaşırttığım haçtan ( coopeat+orman toprağı+torf+simderma karışımı) desteklemiştim, diğerleri gibi dayandılar.

Taşlar ile destekliyorum ki setter+puanter+kobay üçlüsü _ su mercimeği için _ kökleri eşelemesin. Zira yığın halindeki harcımın üzerindeki örtüyü parçalayıp dağıtmışlardı. Kualkalrını çektim ama ne olur ne olmaz.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön