agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni601Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2013, 21:31   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2010
Elma sirkemin neredeyse 3. ayındayım, sirke anası oluşmadı fakat tadı ve aroması güzel.. (sirke sineklerinede dikkat ettim) sizce neden ana oluşmadı??

porselen beğendi.
serefsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 20:14   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Merhaba arkadaşlar,

Ben yazın ağustos ayında Rize ye gittiğimde, bol miktarda elma ve armut topladım. Sonra kızkardeşimin tarifi doğrultusunda srike yaptık.Daha doğrusu o yaptı.Biz de izledik. her sene elma sirkesi yapar o nedenle tecrübeli. Biz de yardım ettik. Yaparken elmaları temizleyip parçalara ayırdı. bidonlara doldurduk. içerisine de, her 10 kg lık damacanaya 1 tas kestane balı ilave ettik. (Şeker ihtiyacını karşılamak için.) daha sonra su kattı bir miktar ve bidonların ağızlarına tülbent serdi. armut lardan sirkeyi ben yaptım. içerisine karayemiş de kattım biraz. rengi pek güzel oldu. Bizim sirkeler ağızları açık olarak (tülbent örtülü) bayaa bir bekledi.40 gün kadar. gaz çıkışı durunca ağızlarını kapadık. Size sorum şu, bizim sirkelerin pek sirke tadı yok. alkol kullanmadığım için şarap mı oldu, yoksa sirke mi kestiremiyorum. hafif sirkeye benziyor ama, kokusu fermente gibi kokuyor. bir de ağızlarını açtığımda halen gaz çıkışı oluyor. Acaba şarap mı yaptık, yoksa sirke mi yaptık. Anlamanın kolay bir yolu var mı?

bunlar da sirke olduğunu varsaydığım ürünlerin kavanozları, (Filtre etmediğimden içerisinde ufak parçalar kalmış, dipte olan beyazlar onlar.)

adiyez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024