agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni975Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2010, 22:54   #841
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2010
Sayın Etrim ve Selahattin bey,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ama keşke Türkiye'de de prefabrik evlerde olduğu gibi saman ev, kerpiç ev ve taş evlerde anahtar teslim iş yapan firmalar olsaydı değil mi? Belki biraz daha pahalı olurdu ama benim gibi teknik konulardan anlamayanlar için biçilmiş kaftan olurdu...Geçmiş sayfalarda kerpicev.com diye bir sitenın önerildiğini gördüm ama galiba site tedavülden kalkmış, hiçbir şey bulamadım maalesef.

misk-i amber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 23:44   #842
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
Hayallerini gerçekleştirenlere yürekten tebrikler.

Benim gibi hala hayal edenlere ise Allah Yardım etsin.

Sn. Meyvelitepe verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler, sitenizide ziyaret ettim.

Evinizin alt katında kullanılan tuğlanın cinsini öğrenebilirmiyim?

İzalasyonlu tuğla veya izalasyonlu ytonglar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Herkese merhabalar bu arada.

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 14:36   #843
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2008
saman ev (straw bale)

Merhaba dostlar,
Sizlere ve foruma yaklaşık 2 senedir bişey yazamadım. İki gündür de neredeyse forumun bu bölümünün tamamını okudum. Yazdıklarınızın bir çoğunu da not ettim.
Son olarak şunu da paylaşmak istiyorum:
Building with Awareness (Bilinç ile Yapı-İnşaa) isimli kitabı ve dvd'sini internet üzerinden siparişini verip getirttim. 2,5saatlik bu dvd'yi 3 kez izledim. Çok faydalandım. Bizim de 3340m2 bir arsamız var.( 1/2 hisse olarak)
Evin Projesi için farklı yapım teknikleri üzerine araştırma yapıyorum. Uygun bir tarzı bulup kullanacağız artık.
Daha yazacak çok şeyler var...
Sağlıcakla kalın...

m;723589]Aşağıdaki linkte Saman balyaları ve toprak ile yapılan bir evin öyküsü var. Bu duvarlar Orta Anadolu iklimi için mükemmel yalıtım sağlayabilir. Yapımı da oldukça kolay görünüyor.
http://www.buildingwithawareness.com/Picturetour1.html[/QUOTE]

sedirtoprağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 21:23   #844
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardacan2000 Mesajı Göster
Hayallerini gerçekleştirenlere yürekten tebrikler.

Benim gibi hala hayal edenlere ise Allah Yardım etsin.

Sn. Meyvelitepe verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler, sitenizide ziyaret ettim.

Evinizin alt katında kullanılan tuğlanın cinsini öğrenebilirmiyim?

İzalasyonlu tuğla veya izalasyonlu ytonglar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Herkese merhabalar bu arada.
Bizim evde, ön alt tarafta ve pencere aralarındaki kolonların kaplamasında kullanılan tuğlalar klinker tuğla. Boyutları tam aklımda değil, ama 20cm uzunlukta, 5 cm genişlikte, 1cm de kalınlığı vardı galiba. Köşelere yapıştırmak üzere köşeliler kullanmıştık.

Yalnız, bu tuğlaları doğrudan kolona ve duvara yapıştırmadık. Kolon ve dış duvarlar, bu tuğlaların yapıştırılması için özel olarak kanallı bir şekilde imal edilmiş, 4cm kalınlığındaki izolasyon levhalarıyla kaplandı. Tuğlalar ise bu izolasyon levhalarına yapıştırıldı.

Yani, bu tuğla kaplama sadece izolasyon levhalarını koruyor, tabii bir de dekoratif özelliği var.

İzolasyon levhaları evi dıştan tamamen kaplıyor. Tuğla dışındaki yerlerde görünen siding malzemesinin altında da yine 4 santimlik izolasyon levhaları kaplı.

İnşaatlarda kullanılan tuğla, gazbeton vb. gibi malzemelerin ısı iletkenliği betona göre daha azdır. Ancak bu gibi malzemeyi izolasyon malzemesi gibi düşünmek de doğru değildir. Zira az daha yavaş bile olsa bu malzemeler buralardan ısıyı dış ortama aktarırlar. Bunun için kullanılacak malzemenin ısı iletkenlik direncine bakmak gerekir. Söz gelimi (rakamlar tam aklımda değil ama), gaz beton, XPS levhaya göre yüzlerce kez daha fazla ısı iletkendir.

mtarslan beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 22:08   #845
Ağaçsever

Teşekkür ederim Meyvelitepe...

Eski 27-01-2011, 08:14   #846
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Merhaba,

Uzun zamandır bu foruma giremedim. Geride bıraktıklarımı bir kez daha okudum. Çok güzel konular ve birikimler paylaşılmaya devam edildiğini gördüm.
Bazı arkadaşlarımız evlerini tamamlamış.
Sanrım buralardan kaçıp gitmek derken aslında istenilen ve arzu edilen yaşam biçimiydi.

selamlar

Aziz FAYDA

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 09:39   #847
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Aziz beyin vesilesi ile biraz bilgi aktarayım ev inşaatımızla alakalı.

Otopark olarak yapılan kısım tamamlandı. Altı bayağı büyükçe kullanım alanı olan bir yer oldu, orayı odunluk olarak kullanırız düşüncesindeyim.

Üstten başlarsam, tavan betonu üstüne şap atıldı ve eğim verildi, suyun binanın bir tarafından inmesini sağlamış olduk, boru kirliliğine son dedik yani. Usta bu hafta fazla boruları sökecekti.

Bacalar takoz tuğlalar ile örüldü. Çekmede sorun yaşamamak için uzun baca ördü usta ama görüntü hoş olmadı. Bu hafta usta onları da köy sıvası ile binanın rengine uyumlu hale getirecek. Köyde bir baca var, baktıkça bakasım geliyor tam selçuklu mimarisi gibi, ustaya devamlı onu gösteriyorum baca şapkalarımı böyle yap diye, benzeyecek seninkilerde demekte ama bilemem ustanın keyfine çok karışılmıyor.

Aşağıda ise hayatlık dediğim ön kısmın duvarının üstü kayrak ile kaplandı, derzler dahil tamamlandı, çok güzel oldu bana göre. Evin içinde taban şapı atıldı. Şömineye karar kıldım ve geçen hafta kaporayı ödedim. Sanırım haftaya montajı yapılacak. 70 lik döküm hazneli, cam kapaklı, ısı odalı ve fanı da olan bir şömine olacak, dış kaplamasını usta evde kullanılan taşlarla kaplayacak.

Usta banyoyu da kayrak taş ile kaplayacak, diğer kısımlar ise altı kapron denilen 5 milim köpük ihtiva eden laminat parke olacak. Bu kararımdan dönemem ustaya banyo ile hol arasında 1,3 cm kot farkı olacak diye telefonda söyledim.

Mühim mesele doğramalar. Ahşap doğramamı yapacak atölye sahibi ile 2 hafta önceki cumartesi inşaata gittik ölçüye. Daha önce projeden verdiği fiatın %20 fazlasında hesap çıkardı bu canımı sıktı ne yapacağımı bilmiyorum. Ahşaptan dönemem kafam karışık.

Şimdilik benden olan gelişmeler bu kadar.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen hosseda : 27-01-2011 saat 14:07
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 10:17   #848
Ağaç Dostu

Aziz bey vesile olmaya devam etmekte sağolsun.

Ahşap doğrama işimi yapacak ustayı aradım biraz evvel, oda ilk verdiği fiyatı arttırmış olmaktan üzüntü duymakta imiş ama 50 cm lik taş duvarlara yakışacak kanatlar geniş olmakta ve de hesap bu nedenle şaşmakta dedi. Bende kanatları ilk hesaba uygun yapın maliyet azalsın deyince olur o zaman ilk fiyattan yaparım dedi. Sonuçta değişen şey, ahşap kanat görüneceğine taş görünecek. Estetik mutlaka mühim ama hesap daha önde gelmekte inşaat işinde, endaze kaçtımı toparlamak zor.

Ayazkızı beğendi.
Eski 27-01-2011, 13:00   #849
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Sayın hosseda,

Yıllar önce yaşamış olduğum heyacanı şu sıralar sizde görüyorum. Çok kısıtlı imkanlar içersinde heyecanla çalışıyorsunuz.
Terazinin ölçüsünü kaçırmamak gerektiğini her zaman söylemişimdir. Doğrama konusunda almış olduğunuz karar doğrudur.

Kolay gelsin.

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 20:22   #850
Ağaçsever

mustafademir24's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2009
allah sağlık versin dostlar... gerisi mi... herşey çookk güzel olacak

aziztoprak beğendi.
mustafademir24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2011, 23:15   #851
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar merhaba,
Uzunca süredir sizlere yazamadım, hem okul, hem de inşaatla ilgili yoğunluk nedeniyle, kusuruma bakmayın lütfen. Nihayet çatının kaplanması işine geçilebildi. Ara duvarlar dolu tuğlayla örülmeden önce duvardan duvara uzatılan (deli ) kestane dallarının üzerine oluşturulan çatı, çam rabıtayla kaplandı. Rabıtalar, kaplanmadan önce, su bazlı ahşap koruyucuyla renklendirilmişti.

Asma tavan yapmayacağım için, çatıya yaptığımız bu kaplama, odaların içinden görünecek ve de odalara ferah bir hava vereceği kanısındayım. Gerçi ustalarım ve komşularım, bu şekliyle evin ısınmayacağını, sonradan gene de asma tavan yapmak zorunda kalacağımı söylüyorlar . Gerçi onlara kalsa, taş duvarları sıvamadan da oturamazmışım. " Bu ne hocam, saman damı gibi, olur mu hiç ?" diyorlar.

Rabıtalar, dün yağan yağmurla ıslandıkları için, yarından sonra önce ısıcam foamboardla, ardından da 3mm lik ziftli kağıtla ve en son olarak da Alaturka ya da Osmanlı tipi denilen eski tip kiremitlerle kaplanacak. Saçaklar için gene çamdan aynalıklar işlenerek çakıldı. Güzel de oldu sanki.

Tesisatçım bir yandan su borularını döşerken, diğer yandan da marangoz arkadaşım kapı ve pencere ölçülerini aldı ve doğrama işine başladı. Çatıda kullandığım çıkma çam kerestelerin artanlarıyla yapacağız doğramaları ama, galiba yetmeyecekmiş, ilave ağaç almamız gerekecek. Kerestecim zaten tavanda kullandığım rabıtalarının aynılarını, taban için işlemekte.

Önümüzdeki hafta elektrikçim de işe koyulacak. Diğer bir yandan da fayans ve banyo yer döşeme işine girişeceğiz.

Kaba haliyle iş bitti gibi ama, esas iş içeride diyorlar. Bakalım, hayırlısı. Allah ev yapana gerçekten de yardım ediyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kazim polat : 05-02-2011 saat 23:28 Neden: Fotoğraf çevirme.
kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 07:58   #852
Ağaç Dostu

Hayırlı uğurlu olsun. Herşey çok güzel gidiyor, Allah nazardan saklasın.

Yılbaşı sonrası Birgiye bir hafta sonunda geldik. Çınaraltında bir gece konakladık. Yöreyi gezdik. Tek kelime ile mükemmel bir hafta sonu oldu. Döneceğimiz pazar günü öğlen, pide fırını olmayan ikinci lokantanızda küpteki kebaptan yedik, harikaydı. O lokantadan yukarı doğru yürürken sağda ileride tek katlı bir taş ev inşaatı gördüm ve fotoğrafını çektim uzaktan, çatısı ağaçlarla kapanmaktaydı. Resimlerden anladım ki doğru tahmin etmişim o ev sizinkiymiş.

Her tarafı tarih olan, bereketli, bolluk içinde, çok güzel bir memlekette, güzel insanların içinde, eskiye uygun şirin bir taş ev yapmaktasınız. Maşaallah...

Ayazkızı beğendi.
Eski 06-02-2011, 15:11   #853
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Galeri: 1
Sevgili Hosseda, mesajınız beni hem üzdü, hem de çok mutlu etti. Nasıl oluyor bu demeyin. Siz taa buralara kadar gelin de bana haber vermeyin, aşkolsun. Çınaraltı Pansiyon'un sahibi Mehmet Ağabey, çok iyi biridir ve beni çok iyi tanır. Keşke bahsetseydiniz de hemen arasaydı. Pansiyona yabancı turist geldiğinde, telefon rehberinin ilk sırasında kayıtlı olan " acil tercüman"ı, yani beni arar, ben de hemen giderim. Hem ona yardım etmiş olurum, hem de dilimi kullanmış olurum.

Testi güveci yemişsiniz ki, ona ben de bayılırım. Üzerine de, tereyağlı, cevizli, üzerine tahin dökülmüş baklavadan da yediniz umarım? O lokanta, meşhur " Baba Lokantası"dır. Müdavimleri çoktur.

Evi görmüş olmanız beni çok mutlu etti. Keşke haberleşebilseydik de, içini de görseydiniz. Hem bana birkaç tiyo da verirdiniz. Neyse, nasipse bitince.

Doğasını, yapısını ve insanlarını çok seviyorum. Hele ki, öğrencilerim gerçekten çok kıymetliler benim için. İçlerinde zehir gibi olanları var. Çok iyi yerlere geleceklerinden eminim.

İyi dilek ve övgüleriniz için çok teşekkürler. Görüşmek üzere...

Ayazkızı beğendi.
kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 15:36   #854
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sayın Kazım Polat eviniz çok güzel oluyor. Kaba inşaatının resimlerinden anladğım kadarıyla çok özenerek yapıyorsunuz. Ben de sizin gibi sıfırdan başlayıp yaptım ve iki ayda kaba inşaatı bitti . Sandımki evin işi bitti meğerse asıl iş içini yapmaktaymış hele de ahşap ağırlıklı olunca iş dahada uzuyor. Yani asıl sizin iş bundan sonra başlıyor.

Allah kolaylık ve sabır versin. Çünkü ustalarla ayrı tesisatcılarla ayrı uğraşmak gerekiyor. Yapılan işlemleri hepberaber sizinle birlikte bizde takip etme fırsatı verdiğiniz için teşekkürle.

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 14:59   #855
Ağaç Dostu

Epey bir gelişme oldu bende geçen haftadan beri;

Bacalar tamamlandı. Bana göre üçüde çok güzel oldular. Tuğladan ördü usta bacaları, beton başlıkları gene tuğlalar üstüne oturttu ve en üstede tuğla ile piramit gibi başlık oturttu. Daha sonra sıvandılar ve püskürtme sıva ile kaplandı üçüde. Çatının şapı iyice temizlendi ve likit membran sürdük. Niyetim bu membran üzerine ısı yalıtım levhaları döşeyip, üzerlerine 3-5 cm kalınlığında kalın beyaz mozaik serdirmek ve çatıyı öylecene unutmak.
Çatıda şap ile güzel bir meyil verildi ve su binanın arka tarafından 5 adet gider ile yere inmekte ama boru kirliliği azalsada devam etmekte. Dünden beri kafam onunla meşgul. Sanırım boruları yok edeceğim ve suyun deliklere takacağım 20-25 cm.lik bakırdan veya ahşaptan yaptıracağım oluklarla yukarıdan aşağıya dökülmesini sağlayacağım. Bina nasıl olsa yağmurda ıslanmakta, bu şekilde çatıdaki su anında aşağıya inecek ama boruyla değil de şarlayarak inecek. Taş binaya ne zararı olur yerden sıçrayan suyun onu çözmem lazım.

Bir mühim gelişme de doğramalarda yaşadım. Doğrama ahşap olacaktı fakat sineklik ve kepenk bir arada olamadı. Kepenkleri içeriden açma ve kapama imkanı olmuyor sabit sineklikler ile. Ahşap işimi yapacak olan atölye sürme sineklik işine girmedi bile, radikal bir karar alarak konfor ısı camlı ve sürme sineklikli aliminyuma döndüm. Peşinatı ödedim ölçü alındı ve profiller hanımın istediği renkte bordo renkte boyaya gitti. Doğrama aliminyum olunca kepenkleri de demir yapmaya karar verdim ve onuda kesinleştirdim. Patlatma kepenk denilen, hava ve ışık alabilen, köyde çok evde mevcut kepenklerin siparişini verdim, yarısını ödedim ve bu günde bordo metal boyasını kargo ile demirciye yolladım. En geç haftaya çarşamba takılacak kepenkler aksilik olmazsa. Kepenkler takılır takılmaz doğramalar monte edilecek.

Yarın şömine için montaja gelecekler. Kaplamasını biz yapacağız, onlar ısı odası dahil döküm hazneli cam kapaklı bir şömine yapacaklar.

Dış kapı için de metal doğramalara ve kepenklere uyar diye aynı renkte çelik kapı düşünmekteyiz ve bir yerden fiyat aldım ama evin tabanını halletmem şart kapılardan önce. Laminat yapıp kısadan çözerim derken, sallanmaya devam etmekteyim. Ev kapanmadan onu yapmak mümkün değil, yağmurda harap olmaları söz konusu, haftaya onu da halletmem gerekecek. Emprenye edilmiş ahşap lambriler var. Yatak odası ile küçük bir oda var onu tahta, diğer tarafları taş yapabilirim ama yapmayabilirimde tabii...

Elektrik tesisatı için tablo, kablo ve sıva üstü prizleri, düğmeleri aldık bu hafta sonu elektrikçi ile beraber. O da sanırım bu günlerde köye gidecek montaj için. Aydınlatmaları bilahare seçip takacağız.

Çok ayrıntı var ama bir şekilde insan becerebiliyor. Mühim olan sağlık ve de para. Onlar tamamsa gerisi teferruat.

Usta derzleri kendi bildiği karışımla yaptı ancak biraz nem vardı bazı iç kısımlarda, silikonlu hazır derz aldım, dünden beri dış derzleri tekrar elden geçiriyor.

Fotoğraf çok ama ufaltamadığımdan ekleyemiyorum.

Ayazkızı ve mtarslan beğendi.

Düzenleyen hosseda : 13-02-2011 saat 14:24
Eski 08-02-2011, 20:06   #856
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kazim polat Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Uzunca süredir sizlere yazamadım, hem okul, hem de inşaatla ilgili yoğunluk nedeniyle, kusuruma bakmayın lütfen. Nihayet çatının kaplanması işine geçilebildi. Ara duvarlar dolu tuğlayla örülmeden önce duvardan duvara uzatılan (deli ) kestane dallarının üzerine oluşturulan çatı, çam rabıtayla kaplandı. Rabıtalar, kaplanmadan önce, su bazlı ahşap koruyucuyla renklendirilmişti.

Asma tavan yapmayacağım için, çatıya yaptığımız bu kaplama, odaların içinden görünecek ve de odalara ferah bir hava vereceği kanısındayım. Gerçi ustalarım ve komşularım, bu şekliyle evin ısınmayacağını, sonradan gene de asma tavan yapmak zorunda kalacağımı söylüyorlar . Gerçi onlara kalsa, taş duvarları sıvamadan da oturamazmışım. " Bu ne hocam, saman damı gibi, olur mu hiç ?" diyorlar.

Rabıtalar, dün yağan yağmurla ıslandıkları için, yarından sonra önce ısıcam foamboardla, ardından da 3mm lik ziftli kağıtla ve en son olarak da Alaturka ya da Osmanlı tipi denilen eski tip kiremitlerle kaplanacak. Saçaklar için gene çamdan aynalıklar işlenerek çakıldı. Güzel de oldu sanki.

Tesisatçım bir yandan su borularını döşerken, diğer yandan da marangoz arkadaşım kapı ve pencere ölçülerini aldı ve doğrama işine başladı. Çatıda kullandığım çıkma çam kerestelerin artanlarıyla yapacağız doğramaları ama, galiba yetmeyecekmiş, ilave ağaç almamız gerekecek. Kerestecim zaten tavanda kullandığım rabıtalarının aynılarını, taban için işlemekte.

Önümüzdeki hafta elektrikçim de işe koyulacak. Diğer bir yandan da fayans ve banyo yer döşeme işine girişeceğiz.

Kaba haliyle iş bitti gibi ama, esas iş içeride diyorlar. Bakalım, hayırlısı. Allah ev yapana gerçekten de yardım ediyor.
selamlar..uzun zamandır forumu takip edemiyorum..öncelikle eviniz hayırlı olsun şimdiden..Allah kazasız belasız inşaatınızı tamamlamanızı nasip etsin..Son eklediğiniz resimlere baktım. Binanız tek katlı fakat deprem yönetmeliği duvar üstlerinde betonarme hatılı zorunlu kılıyor..Resimlerde göremedim birde çatı makasının duvar üstüne birleşimini görüntülemeniz mümkünmü? Bizimde bir taş ev hayalimiz var. İnşallah gerçekleştirmek nasip olur..Usta işçilik konusunda sayenizde önemli ve güncel bilgiler ediniyoruz. Kolay gelsin iyi çalışmalar..

mtarslan beğendi.
alpturan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 23:43   #857
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın Kazım bey, öncelikle eviniz hayırlı olsun, Allah kolaylık versin.Asma tavan yapmayacağınızı söylüyorsunuz.Taş duvarları beğenilerinize göre estetik bir şekil verip sıvamadan da bırakabilirsiniz ama bana kalırsa ısınma konusunda komşularınız da ustanız da haklı.Biliyorsunuz ısınan hava yükselir,yani sıcak hava yukarda soğuk hava aşağıda kalır.Bu nedenle de soğuk hava depolarında soğuk odaların her tarafında aynı ısıyı bulmak için soğutma gazının dolaştığı boruları genellikle tavana monte ederler,soğuyan hava yukardan aşağı inerken her yükseklikte yaklaşık aynı ısı olsun diye. Her ne kadar da çatının üzerine izolasyon yapsanız da içerden de çatı altını izole etseniz de , ısınan hava olduğu gibi çatı piramidinin altında toplanacağı için yukarısı çok sıcak ama aşağısı yeteri kadar sıcak olmayacaktır. Bu haliyle yazın çok rahat serin bir eviniz olur ama kışın ısınmada zorlanırsınız.Bence bilgisine güvendiğiniz bir kaç kişiden ısınma konusunda görüş aldıktan sonra tavan konusunda son kararınızı verseniz iyi olur.Sonradan yapılanlar hem daha pahalı hem de cansıkıcı ve istediğiniz gibi olmayabilir.Kolaylıklar ve evinizde güle güle sağlıcakla oturmaızı dilerim..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 12:17   #858
Ağaçsever

Etrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2010
Sn. Kazım beyin evindeki içeriden görünen ahşap kirişler ve yüksek tavan hem güzel görünüyor hem de ferahlık sağlıyor. Asma tavan yapmak bu görüntüyü ve ferahlığı tamamen yokedecektir. Eğer tek katlı bir ev yapsaydık biz de tavanı böyle bırakabilirdik. Öte yandan ısıtma ciddi bir problem olabilir gerçekten. Bu yüzden mertek aralarında izolasyon şiltesi kullanıp altını lambri ile kaplamak ısıtma sorununu çözeceği gibi görüntüyü de bozmayacaktır. Ben olsam böyle bir çatıyı asla alttan kapatmam.

Etrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 18:10   #859
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Etrim Mesajı Göster
Sn. Kazım beyin evindeki içeriden görünen ahşap kirişler ve yüksek tavan hem güzel görünüyor hem de ferahlık sağlıyor. Asma tavan yapmak bu görüntüyü ve ferahlığı tamamen yokedecektir. Eğer tek katlı bir ev yapsaydık biz de tavanı böyle bırakabilirdik. Öte yandan ısıtma ciddi bir problem olabilir gerçekten. Bu yüzden mertek aralarında izolasyon şiltesi kullanıp altını lambri ile kaplamak ısıtma sorununu çözeceği gibi görüntüyü de bozmayacaktır. Ben olsam böyle bir çatıyı asla alttan kapatmam.
Sayın Etrim, ben de büyükşehirden kırsala kaçanlardanım ve ev yapalı beş yıl oldu.Henüz çatıyı kapamadım bir kat daha yapmak için.Son katı tavansız olarak çatı altı şeklinde düzenlemeyi düşünüyorum. Nedeni sizin de ifade ettiğiniz estetik ve ferahlık duygusu sağlaması. O konuda aynen size katılıyorum. Ancak bu bahsettiğim katı yazları kullanmayı düşünüyorum.Isıtmada olabilecek sorunlar nedeniyle.sayın Kazım bey'in yapmakta olduğu ev yaz için çok rahat, çok ferah bir ev olabilir.Kesin ölçülerini bilmiyoruz ama ikibuçuk metre duvar yüksekliğini varsayarsak, bir veya birbuçuk metre de çatı yüksekliğini eklediğimizde tabandan tavana yaklaşık üçbuçuk dört metre bir yükseklik oluşacak.Şömineden çıkacak sıcak havayı tavan olmadan taban seviyelerinde tutmak mümkün olmaz.Bu yüzden de ısınmada mutlaka sorun ortaya çıkar.Tabii son kararı Kazım bey verecek, ancak sonradan yapılanlar veya tadilatlar hem daha pahalı hem de bazen istediğimiz gibi olmayabiliyor.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 09:38   #860
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nayda Mesajı Göster
Arkadaşlar bir ev projesi arıyorum.
Gömme bodrum üstü bir buçuk katlı istiyorum. Ama bir türlü isteğime göre bulamıyorum. Prefabrik evlere baktım çok pahalıya geliyor. Bende kendim yaptırmak istiyorum. Proje bulamıyorum.
Fikri olan arkadaşlar yazarsa çok memnun olurum.
Merhaba, ben size samandan ev prejesini araştırın diyorum. Hem çok ucuza gelecek hem de beceriniz varsa kendiniz bile yapabileceksiniz. Gerekli linkleri yolluyorum:

http://www.mekanar.com/tr, http://www.kuaforturkiye.com/ , http://www.balewatch.com, www.lamaisonenpaille.com umarım beğenirsiniz. Ben de aldığım arazime, eşimle bereber kendimiz yapacağız. Beğenebileceğiniz plan ve projeleri linklerden bulabilir ya da değişiklikler yaparak kullanabirsiniz.

Düzenleyen gece : 13-02-2011 saat 14:51 Neden: İtalik ile işaretlenen yazım yanlışları düzeltildi, link etiketleri eklendi.
malicik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 09:43   #861
Yeni Üye

4mt yükseklikteki çatıyı sıkıştırmalı olarak arasını saman balyalarıyla kaplarsanız ısı kaybınız önlenecektir

Eski 11-02-2011, 11:18   #862
Yeni Üye

bende edremit burhaniyeden aldığım araziye ev yapacağım. ama yapmayı düşündüğüm ev balya samanından olacak.temeline kullanılmış araba lastiklerinden temel kadar 3sıra döşeyip içini dere çakılı ile doldurmayı planlıyorum hem izalasyon hemde canlılar için ,+ deprem hareketlerini eve emerek vereceği için nisbeten daha saglıklı olacak.sonrasında kullanacağım samanların emisyon gücünden kaynaklı daha az sallantı söz konusu olacak.(korkulan deprem için tabi)bu arada evin bahçe duvarları içinde lastikleri kullanacağım sizede tavsiye ederim hem bedava alıyorsun lastikçilerden hem kendin yapıyorsun, görüntüyüde gerekirse kireçle boyayarak güzelleştirilebilinir.en üst lastiğin içine toprak konulursa ve sarkan sarmaşık türü çiçek ekilirse 2 sene sonra lastikte görünmez zaten

Düzenleyen malicik : 11-02-2011 saat 12:01
Eski 13-02-2011, 14:22   #863
Ağaç Dostu

Çatının izolasyonu şimdilik bitti. Üç kat beyaz renkte likit membran sürüldü eğim şapı üzerine. Çatı beyaz bir muşamba ile kaplanmış gibi oldu.
Tüm dış cephe derzleri üstünden hazır derz ile tekrar geçiyor usta. Henüz 2 cephe tamamlanabildi.

Dün demirciye uğradım kepenkler hazırlanmış antipas sürülmüş kuruyunca boyayacak. Bir aksilik olmazsa salı günü montajı yapacak. Banyo penceresine de korkuluk takacak onu da hazırlamış. Aliminyum doğramalar kepenk için beklemede. Demirci çalışırken doğrama ve camlara zarar verebilir diye onlara ağırdan alın demiştim.

Cuma günü keresteciler çarşısına gittim. Empreye edilmiş taban döşemesi ( rabıta) baktım. Laminant parkeye göre birebir maliyet farkı olacak ama güç yeterse değer diye düşünüyorum. Aynı çarşıda hazır masif ahşap kapılar da gördüm. Fiyatları makul. Henüz onlara vakit var ama atölyelere göre bayağı hesaplı olacak gibi görünmekte. Tesadüf orada kapı almaya gelen bir mobilyacıyla karşılaştım, kapıların tanesini 40 TL. ye monte etmektelermiş.

Cumartesi günü elektrikçi geldi kabloları çekmeye başladı, bu gün gidemedim ama o çalışmaya devam ediyor, bu gün akşama kablo çekme ve tablonun montesi işi biter dedi telefonda. Bu durumda haftaya da düğme ve priz montajları yapılır diye tahmin ediyorum. Bu arada binanın dış aydınlatmalarını da planlamak gerekti. Sensörlü lambalar ile üç tarafı çevrelemek ön tarafa sabit bir lamba takmak ilk akla gelen çözüm. Bahçenin diğer tarafları için aydınlatma konusunu henüz düşünmek bile imkan dahilinde değil. Bu hali ile hele bir yaşamaya başlayalım, onları o gün halletme yoluna gideceğiz.

Şöminenin monte edildiğini dün ilgili yere yazdım. Usta ile dün taş bakmaya gittik, bahçede mevcut taşların yanında köyün yakınında bir yerde moloz taşlar var ama renkleri yeşil gibi ve pek güzel. Biraz onlardan getirecek usta ve şöminenin her tarafını taş ile kaplayacak. Evin her tarafı taş. Böyle giderse mutfak tezgahlarını da taş ayaklara oturtabilirim nasılsa usta da taş işine bayılıyor onun beni, benim onu bırakacağım yok gibi görünmekte.

Eski 14-02-2011, 14:42   #864
Ağaçsever

Fotoğraflarınızı bekliyoruz

Eski 14-02-2011, 16:11   #865
Ağaç Dostu

Galiba bir tanesini yükleyebileceğim. Boyutlarını küçültebildim. Bu önceki haftaya ait bir görünüm.

semih_28 beğendi.

Düzenleyen hosseda : 29-03-2015 saat 10:53
Eski 14-02-2011, 19:16   #866
Ağaç Dostu

Bu hafta sonundan, evin arka cephesi;

Düzenleyen hosseda : 29-03-2015 saat 10:53
Eski 15-02-2011, 18:09   #867
Ağaçsever

Çok güzel bir eviniz olmuş hoşseda...

Eski 15-02-2011, 21:26   #868
Ağaç Dostu

Teşekkürler...

Bu gün pencerelere demir kepenkler takıldı.

Düzenleyen hosseda : 29-03-2015 saat 10:54
Eski 16-02-2011, 06:33   #869
Ağaçsever

Etrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2010
Çok güzel, evinizde güle güle oturun.

Etrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 15:22   #870
Ağaç Dostu

Teşekkürler,

Dünden beri ön kapı için çare aramaktaydım sonuçta ama doğru, ama yanlış kararımı verdim. Oraya da önce aynı kepenklerden yaptıracağım. Üç kanatlı olacak ve pencere tarafına katlanacak. Usta hoşuna giden bir taşı dışarı doğru yerleştirmiş, onunla kapı kenarı arasına sığdıracak demirci bu kepengi. Dün montaj yaparken ölçüleri aldırmıştım, bu gün aradım isteklerimi söyledim, olur deyince siparişi verdim.Hafta sonuna yetiştirecek. Şimdi biraz daha rahat davranabileceğim. Neticede kapı da kapanmış olacak.

Son resim evin yan tarafını göstermekte. Ustaya çardağı yıkacaz vakti gelince dememe rağmen onu nedense elletmemeye çalışıyor. Üşenmedi üzerine tenekeden oluk bile yaptı, oradan duvar yağmur suyunu alıyor ve nemleniyor al bir kaç tahtayı dedim, yıkım başlayacak diye önlem aldı sanırım. Evin yanındaki boru durumu halletmem gereken başka bir sorun. Olukla toplatıp bir veya iki köşeden daha kalın borularla indirmek veya daha öncede yazdım kötü görünmeyen kısa oluklarla direkt yere vermek seçeneğinden birinde karar kılmam gerekiyor.

Taban döşemeleri için yoğun araştırma içindeyim. Yeni bir yalıtım malzemesi öğrendim. Panetti marka malzeme. 2 milimlik olanı dahi son derecede iyi iş gören bir malzemeymiş. Döşeme ne olursa olsun altına bu malzemeyi kullanmak iyi olacak herhalde. Döşeme işini halledince sıra iç kapılar ve ön kapıya gelecek. Onları hiç değilse ahşap yapabileceğim bu durumda. Öne çelik kapı düşüncem kalmadı.

Geleneksel tarzda yığma taş ev bazı sorunları da beraberinde getirmekte. Kepenkler terazisinde takıldılar ama pencere ve podiyelerin tüm eğrilikleri meydana çıktı, ancak usta sorun yok ben halleder derzle kapatırım boşlukları deyince sıkıntım kalmadı. Eğer pencerelere söve yapsaydık bu sorun olmayacaktı ama çok da önemli değil. Aynı olayı doğramalarda da göreceğiz ancak usta sağolsun o kapatıyor nasılsa.
El işçiliği nasıl belli olacak eğri olmasa diye avundum dün.

Düzenleyen hosseda : 17-02-2011 saat 10:03 Neden: kelime düzeltildi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024