View Single Post
Eski 09-02-2011, 18:10   #859
yarenimex
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Etrim Mesajı Göster
Sn. Kazım beyin evindeki içeriden görünen ahşap kirişler ve yüksek tavan hem güzel görünüyor hem de ferahlık sağlıyor. Asma tavan yapmak bu görüntüyü ve ferahlığı tamamen yokedecektir. Eğer tek katlı bir ev yapsaydık biz de tavanı böyle bırakabilirdik. Öte yandan ısıtma ciddi bir problem olabilir gerçekten. Bu yüzden mertek aralarında izolasyon şiltesi kullanıp altını lambri ile kaplamak ısıtma sorununu çözeceği gibi görüntüyü de bozmayacaktır. Ben olsam böyle bir çatıyı asla alttan kapatmam.
Sayın Etrim, ben de büyükşehirden kırsala kaçanlardanım ve ev yapalı beş yıl oldu.Henüz çatıyı kapamadım bir kat daha yapmak için.Son katı tavansız olarak çatı altı şeklinde düzenlemeyi düşünüyorum. Nedeni sizin de ifade ettiğiniz estetik ve ferahlık duygusu sağlaması. O konuda aynen size katılıyorum. Ancak bu bahsettiğim katı yazları kullanmayı düşünüyorum.Isıtmada olabilecek sorunlar nedeniyle.sayın Kazım bey'in yapmakta olduğu ev yaz için çok rahat, çok ferah bir ev olabilir.Kesin ölçülerini bilmiyoruz ama ikibuçuk metre duvar yüksekliğini varsayarsak, bir veya birbuçuk metre de çatı yüksekliğini eklediğimizde tabandan tavana yaklaşık üçbuçuk dört metre bir yükseklik oluşacak.Şömineden çıkacak sıcak havayı tavan olmadan taban seviyelerinde tutmak mümkün olmaz.Bu yüzden de ısınmada mutlaka sorun ortaya çıkar.Tabii son kararı Kazım bey verecek, ancak sonradan yapılanlar veya tadilatlar hem daha pahalı hem de bazen istediğimiz gibi olmayabiliyor.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön