agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni975Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2016, 13:06   #1141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2016
Saman evim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eliferdem Mesajı Göster
Merhaba, kerpi ev yapan firma bilgilerini yazabilir misiniz? bağlantı adresi kullanılmıyor sanırım.
saman ev, İnşaat, yapı, taş ev, ekolojik, kerpiç ev, saman ev yapma

YeniBON beğendi.
barboro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 22:48   #1142
Ağaçsever

bozkır's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Taş kaplama

Isparta'dan gelen patlatma taşla kaplanan evin son durumu

Eklenen Resimler

bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2016, 10:47   #1143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2015
Hernekadar konu eski olsada Internet'de buldugum bilgileri paylasmada fayda olur dedim:

Fredendall Building Company - Historic restoration, Custom cabinetry, Green homes building design in Bucks County, PA | Doylestown, PA

http://www.preservationnation.org/ca...als-Part-1.pdf

http://www.sauconvalleyconservancy.o...gram_guide.pdf

Tüm diger bilgiler/PDF'er bu Linkde
https://www.google.de/?gws_rd=ssl#q=...,+pdf&start=10

ÜmitG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 20:24   #1144
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Zirvede Bir Rüya Ev | Hayalim Bi' Çiftlik

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2016, 02:23   #1145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2016
Merhabalar ben de böyle bir ev yapacağım bahçeme (yapım aşamalarını da gösteriyor)

http://www.polatkereste.com/2013/05/...lambri-ev.html

ama sadece yaz başı ve yaz sonunda kalacağımdan ısı yalıtımı yapmak istemiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum. Sadece lambiriden kulübe yapılabilir mi sizce?

Organic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2016, 19:46   #1146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2015
Bende arsama ev yapmak istiyorum betonarme 2 katlı iki daireli 120 şer metrekareli olarak düşünüyorum.Biri bana biri annemlere olacak.Alt katına yaklaşık 35 m2 verandası 3 oda ve 1 salon olacak şekilde acaba betonarme karkas veya yığma mı yapsam daha iyi olur.
Çevremdeki insanlar 5 katlı binamı yapıyorsun ne gerek var karkas yapmaya yığma yap daha uyguna çıkarsın diyor.
Bir arkadaşımın babasıda yığma yap ama 3-4 mt.bir 10 luk veya 8 lik demir profilden direk at ytongu döşe üstüne lento yap geç çokda sağlam diyor bunu söyleyen inşaat ustası bir abimiz.Ancak kafa acayip karışmış durumda yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

babacanefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2016, 22:32   #1147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi babacanefe Mesajı Göster
Bende arsama ev yapmak istiyorum betonarme 2 katlı iki daireli 120 şer metrekareli olarak düşünüyorum.Biri bana biri annemlere olacak.Alt katına yaklaşık 35 m2 verandası 3 oda ve 1 salon olacak şekilde acaba betonarme karkas veya yığma mı yapsam daha iyi olur.
Çevremdeki insanlar 5 katlı binamı yapıyorsun ne gerek var karkas yapmaya yığma yap daha uyguna çıkarsın diyor.
Bir arkadaşımın babasıda yığma yap ama 3-4 mt.bir 10 luk veya 8 lik demir profilden direk at ytongu döşe üstüne lento yap geç çokda sağlam diyor bunu söyleyen inşaat ustası bir abimiz.Ancak kafa acayip karışmış durumda yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu unutmayalım. Belki biraz ucuza maledebilirsiniz ama canınıza ve sevdiklerinizin canlarına paha biçemezsiniz..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2016, 23:58   #1148
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu unutmayalım. Belki biraz ucuza maledebilirsiniz ama canınıza ve sevdiklerinizin canlarına paha biçemezsiniz..
İnşaat yapım işlerinde nedense güvenlikten ziyade fiyatlar ön planda tutuluyor Buda bizi yanıltan nokta oluyor köy evi deyip geçiyorlar halbuki benim sorum hangisi daha iyi olur belki 1 sene geç olur ama sağlam olur yığma yapılarında kullanılan malzemeye göre diğer sağlam olduğunu bir yerde okumuştum

Eski 19-08-2016, 17:02   #1149
Ağaç Dostu

Alıntı:
İnşaat yapım işlerinde nedense güvenlikten ziyade fiyatlar ön planda tutuluyor Buda bizi yanıltan nokta oluyor köy evi deyip geçiyorlar halbuki benim sorum hangisi daha iyi olur belki 1 sene geç olur ama sağlam olur yığma yapılarında kullanılan malzemeye göre diğer sağlam olduğunu bir yerde okumuştum
Sayın Babacanefe, yığma binalarda tek kat belki sorun olmaz, lakin çok katlı olursa güvenli olacağına ben pek inanmıyorum. İnşaat işleri hem maliyet olarak hem de sağlamlık açısından hesaba dayanıyor. O demir hesaplarını yapan mühendis daha çok demir satılsın diye yapmıyordur elbette. Ben de köye ev yaptım. Mühendisin planda öngördüğü demir hesabından ve kolon kalınlıklarından hiç taviz vermeden aynen uygulattım. Ustalara kalsa burada kullanılan demirle 8 katlı apartman yapılır diyorlardı. Plan Muğla deprem evlerinin örnek projelerinden biriydi. Köylüler de bana hep kızdılar, köye böyle ev mi yapılır, şehire yapsaydın bari para ederdi falan dediler. Ben de satmak için şehre yapılır burda ben yaşayacağım deyip geçiştirdim.Tek katlı binalarda yığma usulde en sağlamı, yanılıyor olabilirim ama, taş binalar olduğunu biliyorum. Güvenlik maliyetten önce gelir bence. Karar vermek pek kolay olmasa da dönüşü olmayan bir önemli karar..

Eski 19-08-2016, 20:19   #1150
Yeni Üye

Yarenimex kesinlikle dönüşü olmayan önemli bir karar keşkeleri acabaları ortadan kaldırmak adına geç olsun ama güç olmasın mantığıyla usulüne uygun şekilde yapmak daha iyi olacak.

Eski 19-08-2016, 21:12   #1151
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yarenimex kesinlikle dönüşü olmayan önemli bir karar keşkeleri acabaları ortadan kaldırmak adına geç olsun ama güç olmasın mantığıyla usulüne uygun şekilde yapmak daha iyi olacak.
İnşallah gönlünüze de bütçenize de uygun içinize sinen güzel bir ev yapar sevdiklerinizle mutlu mesut günler geçirirsiniz. İnşaat işleri hem zaman alan hem evdeki hesabın genellikle çarşıya uymadığı ve bayağı uğraştırıcı işler. Allah yardımcınız olsun..

Eski 01-09-2016, 16:53   #1152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2015
Yan yana 180 metrekare 2 daire yığma tuğla evi, 95000'TL ye mal ettim. Daha çevre düzenlemesi yapacağım.

dumanux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 23:13   #1153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2015
Evin son hali.

Eklenen Resimler

dumanux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 23:06   #1154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2016
Selam ve saygılar

Merhabalar İstanbulsavar köyseverler uzun zamandır hayalim çekip gitmek de, en azından yılda 5 6 ay malum çocuklar okula başlayacak..
Bazı arsalar göze kestirdim de hazır kütük ev yaptıran varmı ben finanscıyım elimden gelmez inşaat gerçi para kazanmayı da çok becermiş değilim konumuz bu değil.

Çok sevinirim eğer yaptırmış olan arkadaşlar fiyat ve tecrübelerini aktarırsa bize. Örneğin zeytinlik almak istiyorum ama imar yok deniyor sonra ahşap olur diyen var.
Düz taban bir kaç arazide buldum kısmet..

Ama en önemlisi neden nerde yaptığın değil huzurla oturduğumuz evler Allah nasip etsin bize..

Serhant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 12:28   #1155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozkır Mesajı Göster
Isparta'dan gelen patlatma taşla kaplanan evin son durumu
güzel olmuş güle güle oturun

doğa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2017, 00:14   #1156
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

8 bin TL'ye konut olur mu

Bal gibi oluyor demek..

Eski 11-03-2017, 00:26   #1157
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
19 Metrekaredeki En Güzel Şey | Hayalim Bi' Çiftlik

Yalnızca ve Yalnızca 13 Metrekarelik Ev - Milliyet Emlak Dergi

Eski 30-03-2017, 17:17   #1158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2016
Antalyada dağın başında imarlı bir arsam var, Belediye ye gittim ruhsatlı bir yapı yapmak istiyorum dedim 8 ila 10 bin arası tutar dediler. sadece bunla da kalmıyorum.

müteahhitlik belgesi şantiye şefi sözleşmesi vs.vs.
başlamadan hayallerim suya duştu.
çözüm arıyorum. konteynere de yasak dediler.

tekerlerli çekme karavan koysam sıkıntı olurmu acaba.

mihmander Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2017, 04:48   #1159
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Merhaba. Nihayet arsa alındı şükürler olsun. Artık emekleye emekleye ilerleyeceğiz sizlerin değerli fikirleriyle.

Asoo ve makovad beğendi.
aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 12:19   #1160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2017
Arkadaşlar merhaba

Tüm yazılanları tabiri caizse soluk soluğa okudum. Paylaşılan tecrübeler çok kıymetli. Evini bitirenler var, yeni başlayanlar var, herkes hayaline kavuşmuştur veya en kısa sürede kavuşur ümit ediyorum.

Ben de doğa ile iç içe olmak arzusundaydım. Eşim izmit'li, Başiskelede Yuvacık barajının üstündeki Aytepe'ye mangal yakmaya gideriz yaz aylarında. Aşağısı cayır cayır yanıyorken Aytepede üşüyüp kapşonlu giydiğimi bilirim. Havası çok temiz, yemyeşil bir yer. Buradan bir yer almam lazım dedim ve araştırmaya koyuldum. Eşimin teyzesi bölgede birçok kişiyi tanıyor. Sağolsun yardımcı oldu ve alternatifler arasından kiraztepe mevkii'nde 1 dönüm arsa aldım eylül 2017'de. Arazi 700mt rakımda yemyeşil bir alan. %25 imarı bulunuyor.

İlk iş olarak arsanın yabani otlarını temizlemek gerekiyordu. Arsanın içinde yıkık eski bir ahşap ev vardı, enkazının toparlanması gerekiyordu. Kayınpederim ve ben tüm arsayı tırpanladık (bunu el tırpanı ile yaptık düşünün), yıkılmış evin tahtalarını tek tek söküp bir kenara istifledik. Ev yıkılmamış ve biz sökmüş olsak çok daha rahat bir şekilde sökümünü yapardık ama yıkılmış bir evin enkazını organize etmek çok yorucuydu.

Arazi eğimli, iki yola cephe. evi koyacağımız bir alan var ama düzeltilmesi gerekiyordu ve eğimli kısımların iş makinesi ile tıraşlanması gerekti. Evi yapacağımızı düşündüğüm alanın tam ortasında ise bir ıhlamur ağacı vardı. Çok üzülerek de olsa ağacı kesmemiz gerekti (yerine yenilerini dikeceğiz inşallah fazlasıyla).

Tırpan ve ev enkazının kaldırılması sonrasında sıra ağaca geldi. İnternetten aldığım ucuz fiyatlı benzinli testere ile yine internetten ağaç kesme videolarından öğrendiğim şekilde ağacı çok güzel bir şekilde kestim, parçalara ayırdım kütükler vs hepsini organize ettim.

Sıra iş makinasının evin yapılacağı alanı düzeltmesi ve tuvalet çukuru kazılması işi geldi.
İş makinesi için yan komşum bilal ustayı tavsiye etti, yamaç kısmı gereğinden fazla traşlanırsa toprak kayması olabilirmiş, bilal usta işinin ehli dediler. birkaç kişi de teyit edince yaklaşık 2 ay bilal ustanın müsait olmasını bekledim mecburen.

Evin yapılacağı alan (Ahşap ev komşunun);

Bilal usta evin yapılacağı alanı düzltti, tıraşlanabilecek eğimli yerleri yine eğimlerine dikkat ederek olabildiğince tıraşladı. Evin yapılacağı alan ortaya çıkmış oldu. Evin yapılacağı yerin alt kısmına tuvalet çukurunu kazdı. Fabrikadan künkler geldi 160cm çap genişliğinde 60cm yüksekliğinde 4 künk geldi veüstünde kapağı. Nakliyeyi, künklerin fabrikadan alınmasını sağolsun bilal usta halletti. Künkler 800TL. Küçük kamyonetler getiremedi künkleri tonaj sınırlaması yüzünden büyük kamyonlar getirdiler; Bulundunduğumuz noktaya 300TL nakliye ücreti ödedim. Ev alanının düzeltilmesi, tuvalet çukurunun kazılması işleri için toplam 5,5 saat çalıştı bilal usta. bilal ustaya da 550 TL ücret ödendi.

Bilal ustanın eline sağlık, çok ilgilendi;

Arsayı ilk aldığımda nasıl bir yaşam alanı oluşturabilirim diye araştırmaya başladım. İnternette araştırma yapınca karşıma en hesaplı konteyner evler çıktı. Konteyner evler maliyet açısından iyiler ancak bulunduğum bölgede belediyeden izin almak gerekli. Subasman da yapılacak. iş böyle olunca bir kere yapalım yaşanılacak bir yer olsun diye ahşap veya betonarme ev düşünmeye başladım. Subasman her halukarda yapılacak, çatı her halukarda yapılacak, belediyeden izin her halukarda alınacak. Dolayısı ile bu saydıklarım sabit maliyetler olarak karşıma çıkıyor. Aradaki tek fark evin cephesinin ahşap mı betonarme mi olacağıydı.

Ahşap evler çok güzel görünmelerine rağmen uzun dönemde çok baş ağrıtıyormuş. 1 kez yağmur güneş yiyince bakım yapılması gerekiyor. Özellikle uzun dönemde zeminden rutubet alıyor ve çok sıkıntı çıkarıyormuş. Bunu bölgedeki ahşap evde yaşayanlar da teyit ettiler. Dolayısı ile betonarmeye kaydım yavaş yavaş.

Bu arada sinop'a seyahat ettim iş dolayısı ile. Orada görüştüğüm kişi aynı zamanda taştan istinat duvarı, site etrafı çevrilmesi gibi işler yapıyormuş. Metrekaresini sordum; Metrekare 150TL taş, çimento, kum, işçilik her şey dahil dedi. Sonra neden ben de taş ev yaptırmıyorum ki dedim Ustasını gerekirse gönderebileceğini, türkiyenin istenen her yerinde taş ev yapabileceğini söyledi. Sonra taş evi araştırmaya başladım

Taş ev ile alakalı çok fazla bilgi yok internette. Allahtan bu forum var ve herkes tecrübelerini paylaşmış. Sevgili Aziz Fayda tüm detayları ile anlatmış yaşadıklarını (kendisine telefonla da ulaştım, çok yardımcı oldu teşekkürü borç bilirim). Araştırmaya girince öğrendim ki metrekaresi 150 TL taş+işçilik+çimento+kum olan fiyat taşı alıp üstüste koyma fiyatı imiş ve sadece taşın bir yüzü düzeltiliyor bu fiyatta; Yani istinat duvarı gibi tek yüzü yapılan duvarlarda geçerliymiş.

150 TL'ye işçilik+malzeme dahil yapılan duvar aşağıdaki duvar anlayacağınız;

Ev olacağı için duvarın her iki tarafında da taş yüzeyinin düzleşmesi gerekiyor, bu sebeple fiyatlar artıyor. Bir de taşın görünümünü de kare veya dikdörtgen haline getirirse usta, fiyat bayaa artıyor.

Devamı gelecek...

Muda ve aziztoprak beğendi.

Düzenleyen ceoahmet : 05-12-2017 saat 15:20
ceoahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 13:11   #1161
Yeni Üye

Kepçeci bilal usta’ya taş ev yapma isteğimi anlattım, o da bir ustasına yönlendirdi. Ustanın ördüğü bir duvarın resmini gösterdi, aşağıdadır;

Duvar başiskele ilçesinde tepecik köyünde tarihi taş camiinin istinat duvarı olarak örülmüş. Resimdeki halinde derz'leri henüz yapılmamış. Daha önce başka biri taş duvar örmüş ancak belediye beğenmediği için bu ustayı getirmiş ve duvarı yıktırıp tekrar bu ustaya ördürtmüş. Yani ustamız referanslı

Evin alanı ortaya çıkınca kafamda şöyle bir plan oldu; 10x5mt net kullanım alanı olan bir ev olacak. ilk kat 2,5mt çıkılacak, araya kalaslar atılıp ilk katın tavanı yapılacak. İkinci kat için 1,5mt duvar örülecek.toplamda 4mt'den başlayarak çatı yapılacak. Bölgede çok kar yağdığı için çatı yüksek yapılacak.

Duvarı örecek usta ile görüştüğümde 4 mt duvar örüleceği için m2 140TL işçilik istedi. Eğer tek kat olursa 120 TL olurmuş işçilik, yani taşlar yukarı taşınmaya başlayınca fiyat artıyor. Bulunduğum bölgeye herekedeki ocaktan 1 ton taş 40TL nakliye dahil fiyata geliyor. 1m2 duvar için 1,5 ton taş gidiyormuş (resimden de görüleceği üzere usta taşı baya bir yontuyor dolayısıyla fire biraz fazla, normal bir istinad duvarı için 1m2 1 ton taş kafi imiş)

Yani kaba hesap ile 4 mt yüksekliğinde 30mt =120m2 duvar örülecek.
120x140=16800TL duvar işçilik
120x1,5x40=7200 TL taş ve nakliyesi dahil
1 kamyon kum: 1500 TL
150 torba çimento: 1000TL sanırım (bu yanlış olabilir)
Toplamda 26500TL sadece taş duvarların örülmesi tutuyor.

Taş ağır olacağı için minimum 40cm yüksekliğinde radyal temel atılmalıymış.bu da aşağı yukarı 7500 TL tutuyor.
Çatıya 5mt kalas gidermiş. Bu da yaklaşık 7500 TL tutuyor
Yani pencereler ve iç dekorasyon hariç 41,500 TL rakam çıkıyor. Projenin çizimi vs derken 50,000'i bulur sanıyorum.

Belediyeden inşaat izni almadan önce isu'dan olur yazısı almak gerekiyor baraja yakın olduğu için. İsu'daki yetkili 3-4 ay sonra olur yazısını verebileceklerini iletti. Allah'tan önceden başvurmuşum yoksa beklemek zorunda kalacaktık.

Bölgede havalar soğudu. (2 hafta önce 15cm kar yağdı oradan düşünün). Dolayısı ile işler mayıs ayına kaldı.
Mayıs ayında bütçeyi de ayarlayabilirsek, taş evimizi yapacağız inşallah...

Bu arada 5D Planner adında bir uygulama var. Hem pc'de internetten hem de telefondan 3 boyutlu çizim yapmanızı sağlıyor. Bu program ile yapmak istediğim evi çizdim;

devamı gelecek

Muda ve aziztoprak beğendi.

Düzenleyen ceoahmet : 05-12-2017 saat 20:15
Eski 05-12-2017, 13:13   #1162
Yeni Üye

Yazıyı ayrı bir başlık altında devam ettiriyorum; buradan ulaşabilirsiniz;

Düzenleyen ceoahmet : 14-12-2017 saat 16:23
Eski 05-12-2017, 18:21   #1163
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yeni yeriniz hayırlı olsun. Umarım istediğiniz gibi yer yapar ve yaşarsınız. Son üç mesajda sadece usta yazıyor. Fotoğraf mı yükleyemiyorsunuz. Taş duvar yapma durumunda ince duvarlar olmuyor. Özellikle iki tarafı düzgün olarak yapılan tek tarafı düzleştirilen duvarlarda. 60-70 cm kadar çıkabiliyor duvar kalınlığı. Hesaplarınızı bu durumu göz önünde tutarak yaparsanız sıkıntı yaşamazsınız. Maddi olarak ve kullanım alanı olarak. Bu başlık altındaki ev yapımlarına muhtemelen göz atmışsınızdır. Onların tecrübelerinden de yararlanırsınız. En basiti sn. korucak daha yeni aşamalardan bahsetmiş. http://www.agaclar.net/forum/buralar...i/31440-12.htm
Sizin hiç hesaplamadığınız sorunlar çıkabiliyor. Anahtar teslimi yaptırabilirseniz istediğiniz nitelikleri tam olarak kapsar şekilde (Ayrıntılı, maddeler tek tek yazılarak ) belki daha kısa zamanda ve masrafla bitebilir. Ustalar kar etmek istedikleri için olmadık şeyler çıkabiliyor. Tabi ki özellikle para verme kısmında yapıldıkça para verin. Paranın tamamını verirseniz ki (Eşim hasta, malzeme alacağım, vs. ile paranın tamamı iş bitmeden alınıp başka bir yerden de iş gelirse hepsini idare etmeye çalışıyorlar.) işinizin bitmesi biraz zor oluyor. Her şeyi açık açık yazılı belgeye yazmak ve imzalamak gerekiyor.
Kolay gelsin.

aziztoprak ve ceoahmet beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 20:40   #1164
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Böyle bir evde yaşadığınızı düşünün

Turgay78 beğendi.
Eski 05-12-2017, 21:18   #1165
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Thumbs down Kolay gelsin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceoahmet Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba

Tüm yazılanları tabiri caizse soluk soluğa okudum. Paylaşılan tecrübeler çok kıymetli. Evini bitirenler var, yeni başlayanlar var, herkes hayaline kavuşmuştur veya en kısa sürede kavuşur ümit ediyorum.

Ben de doğa ile iç içe olmak arzusundaydım. Eşim izmit'li, Başiskelede Yuvacık barajının üstündeki Aytepe'ye mangal yakmaya gideriz yaz aylarında. Aşağısı cayır cayır yanıyorken Aytepede üşüyüp kapşonlu giydiğimi bilirim. Havası çok temiz, yemyeşil bir yer. Buradan bir yer almam lazım dedim ve araştırmaya koyuldum. Eşimin teyzesi bölgede birçok kişiyi tanıyor. Sağolsun yardımcı oldu ve alternatifler arasından kiraztepe mevkii'nde 1 dönüm arsa aldım eylül 2017'de. Arazi 700mt rakımda yemyeşil bir alan. %25 imarı bulunuyor.

İlk iş olarak arsanın yabani otlarını temizlemek gerekiyordu. Arsanın içinde yıkık eski bir ahşap ev vardı, enkazının toparlanması gerekiyordu. Kayınpederim ve ben tüm arsayı tırpanladık (bunu el tırpanı ile yaptık düşünün), yıkılmış evin tahtalarını tek tek söküp bir kenara istifledik. Ev yıkılmamış ve biz sökmüş olsak çok daha rahat bir şekilde sökümünü yapardık ama yıkılmış bir evin enkazını organize etmek çok yorucuydu.

Arazi eğimli, iki yola cephe. evi koyacağımız bir alan var ama düzeltilmesi gerekiyordu ve eğimli kısımların iş makinesi ile tıraşlanması gerekti. Evi yapacağımızı düşündüğüm alanın tam ortasında ise bir ıhlamur ağacı vardı. Çok üzülerek de olsa ağacı kesmemiz gerekti (yerine yenilerini dikeceğiz inşallah fazlasıyla).

Tırpan ve ev enkazının kaldırılması sonrasında sıra ağaca geldi. İnternetten aldığım ucuz fiyatlı benzinli testere ile yine internetten ağaç kesme videolarından öğrendiğim şekilde ağacı çok güzel bir şekilde kestim, parçalara ayırdım kütükler vs hepsini organize ettim.

Sıra iş makinasının evin yapılacağı alanı düzeltmesi ve tuvalet çukuru kazılması işi geldi.
İş makinesi için yan komşum bilal ustayı tavsiye etti, yamaç kısmı gereğinden fazla traşlanırsa toprak kayması olabilirmiş, bilal usta işinin ehli dediler. birkaç kişi de teyit edince yaklaşık 2 ay bilal ustanın müsait olmasını bekledim mecburen.

Evin yapılacağı alan (Ahşap ev komşunun);

Bilal usta evin yapılacağı alanı düzltti, tıraşlanabilecek eğimli yerleri yine eğimlerine dikkat ederek olabildiğince tıraşladı. Evin yapılacağı alan ortaya çıkmış oldu. Evin yapılacağı yerin alt kısmına tuvalet çukurunu kazdı. Fabrikadan künkler geldi 160cm çap genişliğinde 60cm yüksekliğinde 4 künk geldi veüstünde kapağı. Nakliyeyi, künklerin fabrikadan alınmasını sağolsun bilal usta halletti. Künkler 800TL. Küçük kamyonetler getiremedi künkleri tonaj sınırlaması yüzünden büyük kamyonlar getirdiler; Bulundunduğumuz noktaya 300TL nakliye ücreti ödedim. Ev alanının düzeltilmesi, tuvalet çukurunun kazılması işleri için toplam 5,5 saat çalıştı bilal usta. bilal ustaya da 550 TL ücret ödendi.

Bilal ustanın eline sağlık, çok ilgilendi;

Arsayı ilk aldığımda nasıl bir yaşam alanı oluşturabilirim diye araştırmaya başladım. İnternette araştırma yapınca karşıma en hesaplı konteyner evler çıktı. Konteyner evler maliyet açısından iyiler ancak bulunduğum bölgede belediyeden izin almak gerekli. Subasman da yapılacak. iş böyle olunca bir kere yapalım yaşanılacak bir yer olsun diye ahşap veya betonarme ev düşünmeye başladım. Subasman her halukarda yapılacak, çatı her halukarda yapılacak, belediyeden izin her halukarda alınacak. Dolayısı ile bu saydıklarım sabit maliyetler olarak karşıma çıkıyor. Aradaki tek fark evin cephesinin ahşap mı betonarme mi olacağıydı.

Ahşap evler çok güzel görünmelerine rağmen uzun dönemde çok baş ağrıtıyormuş. 1 kez yağmur güneş yiyince bakım yapılması gerekiyor. Özellikle uzun dönemde zeminden rutubet alıyor ve çok sıkıntı çıkarıyormuş. Bunu bölgedeki ahşap evde yaşayanlar da teyit ettiler. Dolayısı ile betonarmeye kaydım yavaş yavaş.

Bu arada sinop'a seyahat ettim iş dolayısı ile. Orada görüştüğüm kişi aynı zamanda taştan istinat duvarı, site etrafı çevrilmesi gibi işler yapıyormuş. Metrekaresini sordum; Metrekare 150TL taş, çimento, kum, işçilik her şey dahil dedi. Sonra neden ben de taş ev yaptırmıyorum ki dedim Ustasını gerekirse gönderebileceğini, türkiyenin istenen her yerinde taş ev yapabileceğini söyledi. Sonra taş evi araştırmaya başladım

Taş ev ile alakalı çok fazla bilgi yok internette. Allahtan bu forum var ve herkes tecrübelerini paylaşmış. Sevgili Aziz Fayda tüm detayları ile anlatmış yaşadıklarını (kendisine telefonla da ulaştım, çok yardımcı oldu teşekkürü borç bilirim). Araştırmaya girince öğrendim ki metrekaresi 150 TL taş+işçilik+çimento+kum olan fiyat taşı alıp üstüste koyma fiyatı imiş ve sadece taşın bir yüzü düzeltiliyor bu fiyatta; Yani istinat duvarı gibi tek yüzü yapılan duvarlarda geçerliymiş.

150 TL'ye işçilik+malzeme dahil yapılan duvar aşağıdaki duvar anlayacağınız;

Ev olacağı için duvarın her iki tarafında da taş yüzeyinin düzleşmesi gerekiyor, bu sebeple fiyatlar artıyor. Bir de taşın görünümünü de kare veya dikdörtgen haline getirirse usta, fiyat bayaa artıyor.

Devamı gelecek...

Merhaba Sayın, ceoahmet yeriniz hayırlı uğurlu olsun. Kolaylıkla sağılık ve güzelliklerle yeni evinizi yaparsınız inşallah. Ben de sizin gibi yolun başındayım. Arsa alındı geçici ufak bir konteyner yerleştirildi. Ama o kadar çok iş var ki. İşlerin çokluğu yorucu olduğu kadar da keyif verici. Kalıcı ev için ise bütçe nedeniyle 1 sene kadar beklemem gerekiyor. Bu zamanı çevre düzenleme bahçe ekim dikim işleri ile değerlendireceğim. Tecrübelerimizi paylaşalım inşallah. Sizin yazdıklarınızı okuduğumda ilk büyük hatamı yaptığımı fark ettim.

Arazi üzerindeki bitki örtüsünü keserek temizlediğinizi yazmışsınız. Ben ise maalesef adam boyunu geçmiş dikenli böğürtlen ve ağaççıkları temizlemek ve arsadaki (500 mt2) engebeleri düzlemek için kepçe kullandırdım. Fakat sonradan öğrendiğime göre toprağın en verimli kısmı yüzey kısmıymış. Ki benim arazideki tahminen 20-30 cm toprak bitki örtüsüyle birlikte sıyrıldı. Ama 20 yıldır kendi haline bırakılmış bir alanı temizlemenin daha kolay bir yolunu da düşünemedim. Hala bahçe toprağındaki çok fazla miktarda kök temizlenmesi gerekiyor.

Kepçe ile arsanın tesviyesi uygulaması bahçe toprağının verimini çok kötü etkiledi mi acaba? Bunu telafi etmek için humuslu toprak organik gübre vb iyileştirici maddeler serebilir miyim bahçeye. Faydası olur mu?

Size de bize de kolay gelsin.

Eklenen Resimler

kerkenez ve ceoahmet beğendi.
Eski 07-12-2017, 13:42   #1166
Yeni Üye

Sayın Muda

yorumlarınız için teşekkürler, dikkate alacağım.

Sayın aziz toprak;

kayınpederimin baya biligsi var, o bahsetmişti toprağın en üst katmanının iyi yeri olduğunu. bu sebeple tırpanla yaptık biz.

Ancak sizin toprağı iyileştirmek için ne yapılır inanın bilmiyorum.

Biz evi yapana kadar ciddi bir ekim-dikim işi yapmamaya karar verdik, arsaya tekrar kepçe girebilir zarar vermesin diye. Ev sonrasında düzenlemelerimizi yapıp dikimlere başlayacağız.

aziztoprak beğendi.

Düzenleyen ceoahmet : 07-12-2017 saat 15:12
Eski 29-09-2018, 09:16   #1167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
Tas ev

Merhabalar. Güzel çalışmalar olmuş, emeklerinize sağlık.
Bende bir taş ev yapmak istiyorum fakat işin süresi bana göre uzun sürecek. Dolayısıyla forumun bu kısmını sanıyorum birkac kez okumam gerekecek detaylica.
Hayallerine kavusanlari tebrik ediyorum, dusuncesi olanlara kolaylıklar diliyorum.
Tekrar selam..

Emrahceliktepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2018, 14:47   #1168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2018
Cok ilginc cimden cati. Arastiracagim

yasinyildirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 17:28   #1169
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Ev yapım aşamasına geçiş geri sayım...

Merhabalar. İmarlı arsama proje geciktiği için elektrik su alamamıştım. Arsa üzerine kondurduğum mini konteynere imar barışı vasıtasıyla su ve elektrik başvurusu yaptım. Su alındı. Elektrik biraz zaman alacak. Şu anda proje detayları için planlar yapmaktayım mimara vermek üzere. Bu noktada yaptığım planlarla ilgili değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.

Arsa 500 m2 civarı. Kuzey yönünde %20 = 10 derece eğimli denize bakan cephe. Planlarla ilgili resimleri ekliyorum.

Arsa genel taslak yerleşim planı:
Name:  Arsa Taslak Yerleşim-1.jpg
Views: 910
Size:  39.1 KB

Evin dıştan görünüşünü oğlum çizdi tarifime göre o da acemi ben de Çatı katı biraz biçimsiz oldu. Ama kafamızdaki model yaklaşık böyle. Evin alt bodrum arka tarafı %20 eğim nedeniyle tamamen veya kısmen toprağa gömülü olacak zannediyorum:
Name:  ev1.jpg
Views: 825
Size:  18.1 KB Name:  ev2.jpg
Views: 807
Size:  11.5 KB

Name:  ev3.jpg
Views: 801
Size:  18.6 KB

Ve evin iç planı:
Name:  Ev iç planı-1.jpg
Views: 907
Size:  28.1 KB

Ayazkızı ve blnturkek beğendi.
Eski 06-01-2019, 20:15   #1170
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Sıkışık görünüyor evinizin planı. İç merdivenin yeri katları sıkıştırıyor.
Oda sayısı çok ama küçük odalar. Salon 16 m2. Alışkanlıklarınızı bilmiyorum ama bu kadar oda gerekli ise salon yetersiz kalır.
İç merdiven bina dışına çıkıntı olarak yapılsa bir şey değişir mi ?
Bodrumdaki depo konteynerde çözülebilir.
Isıtma odalara ulaşmaz. Koridorda kaybolup gider. Kış için düşünülmüyor mu ? Soğuk oda kısa sürede ısıtılmaz çünkü.
Görünüş hoş.Özellikle kırık çatı. Yapmadan düşünürsünüz diye eleştirel yazdım. Güle güle oturun.

aziztoprak beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 06-01-2019 saat 20:21 Neden: yazım hatası
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024