agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2013, 09:33   #1861
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Köyden yeni döndüm..Sıcaklar bastırmadan fidanlığımın tamamındaki boyları yer yer 80 santim uzamış çeşitli otları 4-5 yıl önce Bohos'tan 190 liraya aldığım ufak-hafif-yorucu olmayan motorlu tırpanımla biçtim..Tırpanımın geçen yıl alüminyum şaft muhafazası motorla bağlantı yaptığı yerden kırılmıştı..Ben onu halâ tellerle bağlayarak kullanmaya devam ediyorum..5250 metrekare yeri 11 saatte biçtim..3 litre benzin kullandım.

Fiğler tohum bağlamış ve başakları sararmaya başlamıştı..
Güzel bir maç oluştu fidanlığımda..
Gelecek yıl daha çok ot tohumu saçacağım..Tabi, en başta fiğ ve yonca..
Kilit gibi ot olsun..ve biçince toprak hiç gözükmesin..

İlk fotoğrafta tırpanın olduğu yeri bir ay önce biçmiştim..Orada genelde kendiliğinden yetişen yonca vardı..Kuruyunca çok güzel örtmüş toprağı..

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 09:50   #1862
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl şimdiye kadar gördüğümden çok daha fazla çiçek var zeytinlerde..
Evvelki yıl kullandığım granül leonarditin, bu yıl kullandığım humat'ın ve geçen yıl yapraktan 5 kez, bu yıl ikinci defa kullandığım denizyosununun ne oranda etkisi vardır bilemiyorum ama doğru yolda olduğuma inanıyorum.Sadece yapraktan gübreleme ile verim sağlanabileceğine inancım artıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 22-05-2013 saat 14:16
Eski 22-05-2013, 10:31   #1863
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Yine organik gübreleme amacıyla ektiğim acı baklalar da geç ekmeme rağmen oldukça inatçı bir gelişim gösterdiler..Hem başak yapmışlar hem de halâ çiçek açmaya çabalıyorlar..
Gelecek yıl biraz daha satın alıp kışa girerken, erken ekeceğim onları..
Fiğ ve acıbakla organik gübreleme için ideal bitkiler..

Yolda gelirken, Gönen, Bursa, Gemlik, Mudanya yörelerinde gördüğüm kadarıyla, malçlama yapılan zeytinlik çok ender gördüm..Uluabat gölünü
geçerken bir kişiyi aynen benim gibi zeytinliğindeki otları biçerken gördüm..
Ot ilacı ile otları yoketme oldukça yaygın..
Genelde zeytinlikleri sürüyorlar..

Bu malç işinin bir tek sakıncası olabilir bence; o da, yılan korkusu fazlaca olan insanlar böyle malçlama yapılan bir fidanlıkta biraz zor gezinirler )

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2013, 10:39   #1864
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
2007 yılı mart ayında 14 dönüm arazimize diktiğimiz 540 adet (1 yaş) Gemlik zeytin fidanımızdan yaklaşık 115 tanesi kurak geçen 2007 yazında tüm çabalarımıza rağmen kavrularak kurumuştu.

Nihayet bu yıl eksik fidanlarımızı tamamlama çalışmasını bitirdim.

Bu kez farklı bir yol takip etmek istedim;

100 Gemlik (2 yaş) + 15 Ayvalık (3 yaş) fidanını Mart ortalarında satın aldım.

Name:  omr.zfidan07.jpg
Views: 2300
Size:  68.1 KB Name:  omr.zfidan08.jpg
Views: 1942
Size:  67.8 KB

Fidanlar 10cm.lik küçük tüpler içinde olduğundan ve hemen dikmeyeceğimden, Torbalı orman fidanlığından satın aldığım 4 çuval fidan toprağı ile yaklaşık 2 çuval yanmış koyun gübresini harmanlayıp 5 litrelik tüplere aktardım:

Name:  omr.zfidan01.jpg
Views: 1951
Size:  70.9 KB
Name:  omr.zfidan03.jpg
Views: 1918
Size:  70.2 KB
Name:  omr.zfidan04.jpg
Views: 1874
Size:  72.1 KB

pria ve smnunal beğendi.
omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 10:41   #1865
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Mayıs ayındaki durumları:

Name:  omr.zfidan06.jpg
Views: 2108
Size:  73.1 KB

Haziran ayında 2 cm. çaplı 1 metre boylu bambu çubuklar ile destek vereceğim. Ve inşallah 2013 hasadı sırasında boş olan yerlere dikeceğim.

Umarım bu sefer kuruma oranım çok daha düşük olur.

pria, orion1988 ve smnunal beğendi.
Eski 14-06-2013, 10:25   #1866
Ağaçsever

M.Fıstık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Fethiye'ye diken arkadaşım bodur zeytinlerden hiç memnun değil.Bilgilerinize...
Ayrıca bodur zeytin ömrü ispanyada yapılan araştırmalara göre max 20 yıl daha sonra sökülmesi gerekiyor. Oysaki diğer zeytin türleri yüzlerce yıl yaşayabiliyor bin yılı aşanlar bile var.

M.Fıstık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 22:20   #1867
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl yine talihsiz bir yıl benim için..

Tam çiçeklenme döneminde bir günü çok şiddetli ve kavurucu 6-7 gün esen lodos yine zeytin çiçeklerini kavurdu..
Başka yerlerde de oluyormu bu bilmiyorum..Ama, bizim yörede sık sık yaşadığımız bir sorun bu..
Köyde hiç kimsede zeytin yok bu yıl..kavruldu gitti çiçekler..oysa öylesine bol çiçek vardı ki..
Çiftçinin işi böyle..''kısmetse seneye''..

Eski 27-06-2013, 08:45   #1868
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bu yıl yine talihsiz bir yıl benim için..

Tam çiçeklenme döneminde bir günü çok şiddetli ve kavurucu 6-7 gün esen lodos yine zeytin çiçeklerini kavurdu..
Başka yerlerde de oluyormu bu bilmiyorum..Ama, bizim yörede sık sık yaşadığımız bir sorun bu..
Köyde hiç kimsede zeytin yok bu yıl..kavruldu gitti çiçekler..oysa öylesine bol çiçek vardı ki..
Çiftçinin işi böyle..''kısmetse seneye''..
Merhaba sayın pria ,
Buralarda bizde aynı dertten muzdaribiz , bu bölgede genelde aynı sorun var. Hava akımlarına mı bağlı veya başka etkenler mi var bilmiyorum . Ayrı ayrı yerlerdeki 5 ayrı zeytinlikten sadece ikisinde kısmi olarak zeytin var. Çok güzel belirttiğiniz gibi "Kısmetse seneye" . Saygı ve selamlarımla . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 10:31   #1869
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Galeri: 1
Aynı durum maalesef bizdede öyle çiçek bol ürün az. İklimlerin değişmesine bitkiler uyum sağlamakta zorlanıyor. Buda bitkileri olumsuz etkiliyor.

smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 21:13   #1870
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çiftçinin kaderi böyle..
Hani derler ya; ''ürünü ambarda görmeden hayal kurma'' diye..o hesap..
Valla çok üzüldüm bu yıl..
Köyde hiçbir kişi ve mıntıkada zeytin yok bu yıl..

Bu bahar, şimdiye kadar gördüğüm en bol çiçekli yıldı..bunu toprağa verdiğim humata ve hem geçen yıl 5 kez, bu baharda da 2 kez yapraktan verdiğim denizyosununa yoruyordum..
Dallar çiçekten eğiliyordu inanın..Bu yıl ilk defa kaolin bile kullanacaktım..kısmet olmadı..

N'apalım..
Gene mücadeleye devam..
Suluyorum..
3. kez denizyosununu vereceğim yine..

Allah'tan ben tedbirliyim..
Anam ''n'apıcan bu kadar yağı, satsana'' dedi..ben ne olur ne olmaz deyip satmadım..
Allah'tan satmamışım fazlalık yağları..
Yemelik zeytini de topladık mı, amenna..

Eski 29-06-2013, 01:15   #1871
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Ben çok profesyonel değilim ama farklı dönemlerde çiçeklenen zeytin türlerini bir arada dikerek bu sorunlardan kurtulabileceğinizi düşünüyorum. zeytinler birer ay, hafta veya gün bile olsa farklı dönemlerde çiçekleneceği için aynı yıl hepsinin birden zarar görmesi engellenir. farklı çeşitler birbirini çapraz döllenme ile çiçekler daha zarar görmeden hızla meyve verecektir. yani en azından diğer meyvelerde genellikle böyle olur dikim sıklığını kendiniz ayarlarsınız ister bir sıra birinden bir sıra diğerinden ya da bir dönüm birinden bir dönüm diğerinden... Lütfen, ülkemizdeki zeytin çeşitlerimizin her birinden en az bir tane bahçemizde bulunduralım ve bu çeşitleri yok olmaktan kurtaralım...

Ülkemizde soyu tükenmek üzere olan bir çok yerli çeşidimiz var ama maalesef sadece bir kaç çeşit üretiyoruz. özellikle Karadeniz Zeytin çeşitleri belki de dünyanın soğuğa en dayanıklı çeşitleridir. Maalesef çoğu Karadeniz zeytin çeşidinden Artvin'deki bir kaç çeşit hariç üretimi yapılmıyor.
Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü -> Yerli Çeşit Kataloğu

Zeytincilik araştırma istasyonuna yazı yazdım ve aldığım cevap;
"Karadeniz çeşitlerinin tamamı Kuruluşumuzda bulunan Zeytin Arazi Gen Bankasında muhafaza altına alınmıştır. Bahsettiğiniz çeşitler belki yörelerinde diğer zeytin çeşitlerinin yayılması veya başka nedenlerle (Artvin'de baraj yapımı) kaybolmuş olabilir. Ancak bunlar koruma altına alınmış durumdadır. Eğer temin etmek isterseniz aşı kalemi olarak size verilebilir."

Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü -> İletişim Formu
ZEYTİNCİLİK ARAŞTIRMA İSTASYONU
Üniversite Cad. No:43
35100 BORNOVA / İZMİR

TEL: 0(232) 462 70 73
FAX: 0(232) 435 70 42
EPOSTA: posta@zae.gov.tr

Zeyno waffle beğendi.
AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 17:09   #1872
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Ağaç Dostları Merhaba,

Zeytinde yabancı otla mücadele için değişik çalışmalar olduğunu öğreniyorum. Benim İzmir'de bahçemde 50 ağaç kadar Gemlik zeytini var. Mayıs ayında çapalama makinesiyle ağaç altlarını çapaladım. Ara kısımları motorlu tırpanla biçtim.

Ben ağaçlara damlama sulama yapıyorum. Damlama yapılan yerlerden yeniden yabancı otlar çıkmakta. Onları söküyorum veya el çapasıyla alıyorum. Otla mücadele bayağı zahmetli.

Malçlamada yangın tehlikesi riski var. Ot ilacı kullanmak istemiyorum. Ne önerirsiniz.

tasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 10:14   #1873
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Yazlık ve kışlık örtü bitkisi dikerek, enaz toprak işleme ile 3-4 yıl içinde yabani otları baskılıyabilir ve toprağınızı azotlayabilirsiniz.

SAHIRE beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 08:02   #1874
Ağaçsever

Sayın Bakırlığıoğlu,

Cevabınız için teşekkür ederim. Benim bahçe İzmir, Menderes'te. Suyumda bol değil. Yazlık ve kışlık bitki örtüsü ne önerirsiniz?

Forumda okuduğum yazılarda sayın Pria, fiğ ve bakla yapıyor. Yalnız bunlar biçilince kuru ot olarak yangın tehlikesi var.

Eski 12-07-2013, 12:40   #1875
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Kışlık olarak fiğ, yazlık olarak karabuğday düşünebilirsiniz. çiçeklendiğinde, dıskaro ile toprağa karıştırabilirsiniz. Malç olarak bırakmak daha doğru ama, dediğiniz gibi yangın riski var. Sağlık ile kalın.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 09:04   #1876
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Bayramda, İzmir ziyaretimizde zeytinlik gezimiz moralimizi bozdu... 300 ağaçdan 1 çuval zeytin çıkarsa ne mutlu bize.

Name:  omr.zeytinlik.jpg
Views: 2957
Size:  49.1 KB

Eski 14-08-2013, 21:05   #1877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2008
yardimlarinizi bekliyorum

Mine Hn merhaba,bahcemde asirlik bir zeytin agacim var,gecen sene ektim,
sadece ince dallari var,bir arkadasim asi yapilmasi gerektigini soyledi,
buradan nasil resim yollayabilecegimi bilemedigim icin resim koyamadim,nasil yardimci olabilirsiniz?
Tesekkur ederim

Düzenleyen aaltaras : 10-10-2013 saat 21:24 Neden: kimseden cevap alamadim
aaltaras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 14:17   #1878
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omar Mesajı Göster
Bayramda, İzmir ziyaretimizde zeytinlik gezimiz moralimizi bozdu... 300 ağaçdan 1 çuval zeytin çıkarsa ne mutlu bize.

Eklenti 433182
Sn. omar ,
Bu yıl bu bölgede genelde öyle , çok güzel çiçek olmasına rağmen tahminimce hava şartlarından kaynaklanan bir durum nedeniyle genelde yok veya seyrek. Yaz geçen yıllara göre kurak geçmediği için tutan az miktardaki zeytin de çabuk irileşti. Asıl korkum onları da zeytin sineğine kaptırırsak geride pek bir şey kalmıyacak diye düşünüyorum. Selamlar. .

Eski 15-08-2013, 15:37   #1879
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Galeri: 1
Bizim yörelerde bazı ağaçlarda çok güzel meyve tutumu varken bazı ağaçlarda ya çok az veya hiç zeytin yok. Güzel mahsul tutan ağaçlarımdan görüntüler.

Eklenen Resimler

SAHIRE ve pria beğendi.
smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 19:28   #1880
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Sn. smnunal ,
Doğrudur , bölge bölge farklılık gösteriyor , çeşitli yerlerdeki 5 adet zeytinlikten biri tam dolu , biri yarı dolu üçü tamamen boş , bu sene topu topu 1500 kg. kadar bir zeytin alabileceğimi tahmin ediyorum. Nasipse seneye . Bizde bir söz vardır "Çiftçi ölmüş , otopsi için karnını yarmışlar içinden 40 tane gelecek sene çıkmış." , bizimki de o hesap. Ne diyelim nasipse seneye . Saygı ve selamlar . .

Eski 07-10-2013, 09:45   #1881
Ağaçsever

Ağaç Dostları Merhaba,

İzmir Menderes'te bahçemde 8 yaşında gemlik zeytinleri var. Bu Sene ağaçların yarısında hiç zeytin yok. Yarısında bayağı var. Eylül ayına kadar damlama sulama yaptım, zeytinler bayağı yetişti. Eylül ayında suyum az olduğu için sulamayı azalttım.

Bazı ağaçlarda zeytinlerin yarısından çoğu döküldü. Dökülen zeytinler mor renge dönmüş olanlar. Dökülen zeytinlerde herhangi hasarda göremedim. Herhangi bir sinek, böcek görmedim. Bazı ağaçlarda hiç dökülme yok.
Doğal olması için ilaçta kullanmadım, sadece bordo bulamacı ve kaolin kullandım.

Bu dökülme neden olabilir? Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Eski 03-11-2013, 19:11   #1882
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ağustosta köyden dönüşte zeytinliğe saçtığım fiğ tohumlarının, bir iki yağmurdan sonra geçen hafta köye gittiğimde, çıktıklarına ve 10 santim kadar olduklarına tanık oldum.
Bu gidişimde de 10 kilo daha yerli ve macar fiği saçtım..Ayrıca 1 kilo kadar da süs yoncası ve tirfil tohumu, 1 kilo karabuğday tohumu saçtım boş alanlara..Şubat sonu biraz daha karabuğday saçacağım..Bakalım bu bahar nasıl bir görünüm olacak..
Dileğim, hiç sürmememe rağmen her yerin sımsıkı fiğlerle kaplanması..
Ayrıca fidanların yanlarına açtığım yağmur toplama kanalları üstüne de 10-15 santim arayla acıbakla ektim..
...
Bu yıl bizim oralarda zeytin yok..Çanakkale Lapseki ve Erdek tarafında da yok..
Bursa üzerinden dönüşte gördüğüm kadarıyla, Gemlik, Karamürsel ve Yalova taraflarında da ya çok az ya da hiç yok..

Tekirdağ Şarköy'de de çok az olduğunu öğrendim..Bu hafta pazarda da bir Şarköy'lüyle tanıştık tesadüfen..Gaziköy'lü..
Yalan mı doğru mu bilmiyorum ama, o da ''bu yıl bizde zeytin yok..sinek mücadelesi için verilen ilaçların tarihi geçik, bozuk ilaçlarmış..sineği yok edemedik..Köylü mahkemeye verecek'' dedi..
Yine bu hafta Pendik pazarında Bilecik'ten gelen çiftçilerle konuştuk..Kışlık zeytinimi onlardan alacağım yine..Dikkatimi çekti, niye bu yıl zeytinler ufakça dedim..Bu yıl zeytinlerde çok var, dedi bana..Tek ürünün bol olduğunu duyduğum yer oralar..Birkaç hafta sonra, soğuklar zeytinleri biraz buruşturduğunda selelik zeytinimi almak üzere anlaştık..

...

Köyden dönmeden tüm fidanlarıma yapraktan bir güzel denizyosunu da verdim..

Biz elimizden geleni yapalım da..kısmetse seneye olur zeytinimiz..

Eski 07-11-2013, 10:26   #1883
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Zeytinciye Suriye darbesi

http://www.odatv.com/n.php?n=zeytinc...esi-0711131200

Prof. Dr. Suat Çağlayan

Eski 07-11-2013, 11:08   #1884
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Merhabalar, bir tane zeytin fidanım var ve onun meyvelerini görmek beni mutlu ediyor. Çeşidi nedir hiç bir fikrim yok. Fotoğraflarını paylaşmak istedim.

Name:  DSCF2962.jpg
Views: 1590
Size:  69.9 KB

Name:  DSCF2963.jpg
Views: 1670
Size:  69.0 KB

Name:  DSCF2961.jpg
Views: 1485
Size:  42.4 KB

orion1988 beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2013, 09:42   #1885
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Sn. Sevgi ,
Zeytininiz yüksek ihtimalle gemlik cinsi. Yaprakları gemlik ve memecik çeşitlerinin yapraklarına benzemekte , meyve gemlik cinsi olduğunu gösteriyor. Selamlar . .

Sevgi beğendi.
Eski 09-11-2013, 20:28   #1886
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omar Mesajı Göster

Eklenti 433182
Bizim buralarda da zeytin yok denecek kadar az bu yıl...

SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2013, 21:34   #1887
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. Sevgi ,
Zeytininiz yüksek ihtimalle gemlik cinsi. Yaprakları gemlik ve memecik çeşitlerinin yapraklarına benzemekte , meyve gemlik cinsi olduğunu gösteriyor. Selamlar . .
Sn. syıldıran; bilgi için teşekkür ederim.

syıldıran beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 23:35   #1888
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Halihazırda bulunan kuru ot kökleri yağmur sularının hızını kesiyor..Toprak kumsal..suyun emilimi ağır bünyeli topraklara göre çok daha hızlı..
Ayrıca her fidanın dibinde daire şeklinde az derin yalak ve bu yalağa bağlı olarak V
şeklinde çapayla açtığım setler var.. bu V şeklindeki hafif yüksek setler yağmur sularının fidanların köklenme bölgesine toplanıp emilmesini ve emilmeden aşağılara akmasını engelliyor sayın Zeytinci..

Bakınız:

Zeytin (Olea)
Bu yıl mevsimler oldukça kurak, sıcak ve yağışlar mevsim normallerinin altında olacak gibi..
Bu yüzden, özellikle eğimli arazide fidanlığı olanların, yağan az miktardaki yağmur sularının tarla dışına akıp gitmemesi ve fidanlığın her yerinde eşit emilmesi için benim yaptığım gibi her fidanın sağına soluna V şeklinde arıklar açmalarında çok yarar görüyorum:

Cumhuriyet Gazetesi - Bir damla suyumuz kalmayabilir

TRAKLI beğendi.
Eski 14-11-2013, 00:05   #1889
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Zeytinyağımı alayım şimdiden, Benim olmassa olmazım ..

pria beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2013, 18:47   #1890
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
10 Kasım 2013 son zeytin toplama işlemi de bitirildi.

600 kg kadar trilye zeytin toplandı ve kg ortalama 3,15 TL'den satıldı.

Ayrıca edremit tipi zeytinler ve küçük trilyeler yağ çıkartılmak üzere yağhaneye gönderildi.
Toplamda 803 kg zeytinden 141 kg yağ çıktı.

Allah yedirmeyi nasip etsin. Yağlık zeyinlerde bu sene yok yılıydı sanırım seneye 250-300 kg yağ elde ederiz.

Zeytinci, pria ve Akhisarlı beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024