View Single Post
Eski 03-11-2013, 19:11   #1882
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Ağustosta köyden dönüşte zeytinliğe saçtığım fiğ tohumlarının, bir iki yağmurdan sonra geçen hafta köye gittiğimde, çıktıklarına ve 10 santim kadar olduklarına tanık oldum.
Bu gidişimde de 10 kilo daha yerli ve macar fiği saçtım..Ayrıca 1 kilo kadar da süs yoncası ve tirfil tohumu, 1 kilo karabuğday tohumu saçtım boş alanlara..Şubat sonu biraz daha karabuğday saçacağım..Bakalım bu bahar nasıl bir görünüm olacak..
Dileğim, hiç sürmememe rağmen her yerin sımsıkı fiğlerle kaplanması..
Ayrıca fidanların yanlarına açtığım yağmur toplama kanalları üstüne de 10-15 santim arayla acıbakla ektim..
...
Bu yıl bizim oralarda zeytin yok..Çanakkale Lapseki ve Erdek tarafında da yok..
Bursa üzerinden dönüşte gördüğüm kadarıyla, Gemlik, Karamürsel ve Yalova taraflarında da ya çok az ya da hiç yok..

Tekirdağ Şarköy'de de çok az olduğunu öğrendim..Bu hafta pazarda da bir Şarköy'lüyle tanıştık tesadüfen..Gaziköy'lü..
Yalan mı doğru mu bilmiyorum ama, o da ''bu yıl bizde zeytin yok..sinek mücadelesi için verilen ilaçların tarihi geçik, bozuk ilaçlarmış..sineği yok edemedik..Köylü mahkemeye verecek'' dedi..
Yine bu hafta Pendik pazarında Bilecik'ten gelen çiftçilerle konuştuk..Kışlık zeytinimi onlardan alacağım yine..Dikkatimi çekti, niye bu yıl zeytinler ufakça dedim..Bu yıl zeytinlerde çok var, dedi bana..Tek ürünün bol olduğunu duyduğum yer oralar..Birkaç hafta sonra, soğuklar zeytinleri biraz buruşturduğunda selelik zeytinimi almak üzere anlaştık..

...

Köyden dönmeden tüm fidanlarıma yapraktan bir güzel denizyosunu da verdim..

Biz elimizden geleni yapalım da..kısmetse seneye olur zeytinimiz..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön