agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2014, 04:43   #1921
Ağaç Dostu

Muallim's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Milas yöresinde zeytin ağaçlarında çiçek iyi olduğu halde tane tutmadı.Bu yıl da zeytinin yok yılı olacak.Geçen yıl da yok yılıydı.

Muallim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 07:32   #1922
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın serdart, yetişmiş ağaç her zaman iyidir. sıraları düzgün ise, yatırımınızın geri dönüşü daha çabuk olacaktır. Sofralık zeytin daha çok kazandıracaktır. Oralarda yanılmıyorsam trilye/gemlik cinsi daha iyi gelir getirir. Hoşçakalın.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 10:34   #1923
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Sayın serdart, yetişmiş ağaç her zaman iyidir. sıraları düzgün ise, yatırımınızın geri dönüşü daha çabuk olacaktır. Sofralık zeytin daha çok kazandıracaktır. Oralarda yanılmıyorsam trilye/gemlik cinsi daha iyi gelir getirir. Hoşçakalın.
Teşekkürler melih bey bilgilendirmeniz için..
bu arada bende araştırmalarıma devam ediyorum,bölgeye gittim yine hatta depremde oradaydım
dediğiniz gibi trilye ekende var,ayvalık cinsi ekende var. ama genelde gördüğüm ayvalık cinsi zeytindi,bunuda daha cok yağlık olarak kullanıyorlar.
3000 ağaçlı bir yer vardı. ortalama 70-80 kg zeytin verdiğini söyledi. ve 40-50 arasıda bunlardan yağ oluyormuş.. sizce makul rakamlarmıdır bunlar,bu bu büyüklütke bir yerin yıllık zeytin toplama giderleri ve diğer giderleri ne olabilir sizce?
teşekkürler.

serdart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 11:49   #1924
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Acemi zeytinci olarak kanaatim şu: bu işte en büyük gider kalemi işçilik. Eğer arazi otomasyona uygunsa ve bu çiftçilikle uğraşmaktan keyif alıyorsanız bu yatırıma girin yoksa kazanç zeytin çiftçiliğinde değil ürünün ticaretinde.
3000 ağaç ciddi bir rakam, eğer tecrübeniz yoksa daha küçük çaplı başlayıp sonra karar verin derim.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 13:52   #1925
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Acemi zeytinci olarak kanaatim şu: bu işte en büyük gider kalemi işçilik. Eğer arazi otomasyona uygunsa ve bu çiftçilikle uğraşmaktan keyif alıyorsanız bu yatırıma girin yoksa kazanç zeytin çiftçiliğinde değil ürünün ticaretinde.
3000 ağaç ciddi bir rakam, eğer tecrübeniz yoksa daha küçük çaplı başlayıp sonra karar verin derim.
Doğru söze ne demeli... Bahçe sahibi olan için kazanç ancak kendisi pazarlıyorsa mümkün olabilir ki oda iyi müşteri bulacak.

Önce satarak başlamalı. Başarılı olunursa sonra üretimi düşünmeli.

Benim düşüncem odur.

pria beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 20:04   #1926
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muallim Mesajı Göster
Milas yöresinde zeytin ağaçlarında çiçek iyi olduğu halde tane tutmadı.Bu yıl da zeytinin yok yılı olacak.Geçen yıl da yok yılıydı.
Niçin meyve tutmadığı üzerine bir fikriniz var mı acaba ?

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 20:27   #1927
Ağaç Dostu

Muallim's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Çiçeklenme döneminde havada yoğun bir toz bulutu vardı.Bundan etkilendiği sanılmakta.

pria beğendi.
Muallim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 20:45   #1928
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Bu yıl zeytinlerde pamuklu bit yoğun idi , gerekli bakımı ve ilaçlamanın yapıldığı bahçelerde zeytin tutumu iyi , yapılmayan bahçelerde pamuklu bit zararı nedeniyle zeytin meyvesi oluşmadan döküldü. Bir de halkalı leke hastalığı yoğun olan bahçelerde de yaprak dökümü fazla olduğu için bu durumdaki ağaçlarda çiçek dahi oluşmadı.

Muallim ve pria beğendi.
syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 23:42   #1929
Ağaçsever

t.tuncel's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
Hayırlı günler arkadaşlar. Sizlerden küçük bir ricam var beni aydınlatırsanız sevinirim.
Erzincan'da zeytin yetişip yetişmeyeceği denenecek ve gecen sene ekilen fidan bu sene meyve vermiş dayımda denemek istiyor ve benden fidan bulmam için rica etti.
Söylendiği üzere gemlik zeytini soğuğa dayanıklıymış...
1-) 2-3 adet fidan lazım ben fidanı nereden bulabilirim (şu anda Bursa'dayım)
2-) fidanın gemlik fidanı olduğunu nereden anlarım
3-) soğuk iklime uyum sağlayabilecek başka tür önerilir mi?
4-) İNŞALLAH YANLIŞ YERE YAZMAMIŞIMDIR affınıza sığınıyorum

t.tuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 00:07   #1930
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kış şartları çok hafif geçtiğinden dolayı bu yıl zeytin sineği baskısını geçen seneki gibi, belki de daha erken görmemiz büyük olasılık. Haziran ortalarından itibaren tedbir almakta fayda var.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 07:45   #1931
Ağaç Dostu

Sayın t.tuncel Bursa'daki fidancılarda bulabilirsiniz, yanlış fidan vereceklerini sanmıyorum.

t.tuncel beğendi.
Eski 02-06-2014, 07:50   #1932
Ağaç Dostu

Sayın Meyvelitepe çok haklısınız. Bu sene yağmurlardan hiç bir şey yapamadık. Hala fiğleri biçip toprağa karıştıramadık. Yağmurlar pamuklu biti yıkadı, halkalı leke için bir ilaçlama yapamadık. İşler çoookkkk.

t.tuncel beğendi.
Eski 03-06-2014, 15:24   #1933
Ağaçsever

t.tuncel's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
Melih bey peki başka tür önerisi olabilir mi?

t.tuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 08:05   #1934
Ağaç Dostu

Sayın t.tuncel, bildiğim kadar sizin bölgede zeytin yok. Gerçi mevsimler çok değişti, denenip görülecek. Size en yakın Artvin'de bir iki cins zeytin olması gerekiyor(tabii kaldıysa), orasının iklimi de sizin bölgeden çok farklı.

Eski 04-06-2014, 22:04   #1935
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Sayın Pria merhaba.

Bu sene yoğun bir çiçeklenme vardı zeytinlerde bildiğimiz gibi. Ama zeytinler çiçeklerini döktüler hep.

Sıvı solucan gübresi üretimimizde danışmanlık hizmeti aldığımız değerli hocamıza bu durumu sordum. Verdikleri cevap çok uzundu ama özetle çiçeklenme çok olsa dahi mineral madde eksikliğinde (özellikle bor ve çinko) çiçekler yeterince döllenemezler ve meyve tutumu olmaz dediler. Biz çiçeklenmenin çok olduğunu görünce danışmanlık hizmeti verdiğimiz yerlerde tedbirimizi aldık ve buralarda her hangi bir sorun yok dediler. Anneler çocuklarını korumak için kendilerini feda edebilirler ama bu ağaçlarda farklıdır, onlar ilkönce kendilerini korumak isterler, bir eksiklik olduğunu hissettiklerinde kendilerini korumak için çiçek-meyve döker dediler.

Değerli hocamız zeytin için yıllık bakım-gübreleme programı hazırlamaktalar. Program yazımı bittiğinde buradan tüm dostların paylaşımına sunma düşüncesindeyim. Hatta bugün kendilerini ziyarete gittiğimde İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsünde değerli hocalarla zeytindeki sorunlarla ilgili koyu bir sohbet ederken buldum. Zeytinin geleceği için kafa yoran hocaları görünce mutlu oldum kendimce.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2014, 20:57   #1936
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Pria merhaba.

Bu sene yoğun bir çiçeklenme vardı zeytinlerde bildiğimiz gibi. Ama zeytinler çiçeklerini döktüler hep.

Sıvı solucan gübresi üretimimizde danışmanlık hizmeti aldığımız değerli hocamıza bu durumu sordum. Verdikleri cevap çok uzundu ama özetle çiçeklenme çok olsa dahi mineral madde eksikliğinde (özellikle bor ve çinko) çiçekler yeterince döllenemezler ve meyve tutumu olmaz dediler..
Çok yakında köye gideceğim ama bu akşam zeytinliği olan akrabam olan bir genci telefonla aramadan edemedi..

Sordum ''nasıl, bu yıl aşırı sıcak peşpeşe lodoslar yok, ara ara bereketli yağmurlar da iyi gelmiştir..havalar da genelde poyraz ve serince..İnşallah tane tutumu boldur'' diye..
Bana '' Adnan abi, tam çiçek tutumunda 2-3 gün çamurlu sert yağmurlar yağdı..onca çiçek toplu iğne başı kadar meyve tutmuştu..çoğu döküldü..yine zeytin az bu yıl'' dedi..

Onlar çiçeklenmeden 10-15 gün önce çiçek güvesi için ilaçlama yapmışlardı , ben ise tomurcuklar patlamadan birkaç gün önce yaptım ilaçlamayı..
İlaçlamadan önce çok inceledim çiçekleri..güve yüzde 10-15 gibi yaygındı..hatta uğraşa uğraşa ilaçlamadan sonra ölü bir güveyi bile bulabildim..bazı çiçekleri sıkınca pırt diye güvenin sıvısı çıkıyordu..

Zeytin Hastalık ve Zararlıları

Dilerim tam zamanında güveleri yoketmişimdir..Birkaç gün sonra inşallah sevinçli bir manzarayla karşılaşırım..

Ayrıca ben çinko ve boru hiç ihmal etmem..
Son üç yıldan beri içinde bor ve çinko da bulunan DoktorTarsa'nın ''proton'' veya ''acotrop'' ithal denizyosununu veriyorum yapraktan..
Yılda beş kez..ondan da çok memnunum.

vetman996 beğendi.
Eski 13-06-2014, 07:44   #1937
Ağaç Dostu

Bizim bahçelerde yağmurlardan şaşırdı. Ayni dalda; çığırtık(ne zaman çiçek açacak?), çiçek (ne zaman döllenecek?) ve tohur yan yana. Olana bereket diyelim.

Eski 13-06-2014, 19:33   #1938
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hadi biz hobi amacıyla yapıyoruz zeytinciliği, yiyecek yağımızı zeytinimizi alsak dahi yine de mutlu olabiliyoruz ama, zeytin işini evinin geçimi için yapan çiftçinin işi çok zor..

Eski 21-06-2014, 23:54   #1939
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl zeytinlerimde meyve tutumu çok iyi..
Hiç bu kadar çok tane bağlamamışlardı..
Sanırım bunun nedeni her yıl 5 kez yapraktan uyguldığım içinde çinko ve borun da bulunduğu denizyosunu ile güvenin çiçek dölüne karşı zamanında ilaçlama yapmamdandır..

Ben Bilecik ve Yalova'lı zeytincilerle sık sık görüşürdüm..Bana hep zeytinleri çiçeklenmeden bir hafta önce ilaçlamamı söylediler..
Ama bu yıl Erdek'li emekli Zir.Mühendisi Kuddusi Taner beyin tecrübelerine inanarak zeytin çiçeklerinin sararıp beyazlamaya ve açmaya başladıklarında ilaçladım..Onun tecrübe ve tavsiyesine uydum bu yıl..Sonuç çok güzel..Bu yıl tüm yıllara göre çok yüksek oranda meyve tutumu var..İnşallah zeytin sineği mücadelesinde de başarılı olur ve bol mahsül almak nasip olur bu yıl..

''....güvenin çiçek nesline karşı;en iyi ilalama zamanı ;ilacı atacaksın iki gün sonra çiçek açacak.tersten düşünme.%10 açtığında ilaçlama yapmalı denir.denirde ilacı hazırlayıp attım diyinceye kadar tamamı açıveriyor.zeytin tomurcukları önce sararır,sonra beyazlar ve çatlar,işte çatlarken ilacı atmalı.hangi ilaç;en ucuz ilaç atılmalı.içine tomurcuğu muhafaza eden ve döllemeye faydalı gübreler konursa daha iyi olur.mantar ilacıda konmalımı;sıcaklığa bağlı.ama bakırlı ilaç koymamalı.güvenin meyve nesli:en önemli ilaçlamalardan biridir.ilaçlama zamanı çok,çok önemlidir''

Erdek Tarım: ZEYTİNDE İLAÇLAMA

Bu yıl gerek köy içindeki zeytinlerde gerekse zeytinliği olanların hiçbirinde zeytin yok..Köyde bir tek benim zeytinlerde meyve tutumu var gibi..
Onlar güve mücadelesini genelde ya yapmıyorlar ya da çiçeklenmeden 10-15 gün önce yapıyorlar..
Tabi ki, tam çiçek açarken ilacın etkisi azalıyor ve güveler çatır çatır yiyor çiçekleri..
Köylülere sorduğumda, çiçek dökülmesinin nedenini sık sık yağan yağmurlara bağlıyorlar..

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2014, 00:09   #1940
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sık sık yağan yağmurlar yüzünden olsa gerek, zeytinlerde hem çiçek var, hem mercimek büyüklüğünde hem de neredeyse nohut büyüklüğünde taneler var bu yıl..

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2014, 00:22   #1941
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

15 mayısta köye gittiğimde otları ikinci kez biçmeyip bırakmıştım..Çünkü biçseydim yağan yağmurlar sonrası otlar tekrar büyüyecekti..
Ayrıca ektiğim fiğlerin tohum kapsüllerinin kuruması için ertelemiştim ot biçimini..
Bu gidişimde tekrar biçtim benzinli tırpanımla..ama..misinayla biçmek mümkün değildi..çok kalın ve boylu otlar vardı..bıçak taktım makinaya bu sefer..

3 yıldır biçtiğim otlar fidanlıkta çok güzel malçlama yapıyor artık..toprak görünmüyür artık..
Çok kumsal fidanlık toprağımın güneşin yakıcı etkisinden korunmasına ve nemini muhafaza etmesine yararı oluyor malçın..

Eklenen Resimler

ahmetf beğendi.
Eski 22-06-2014, 00:40   #1942
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Her yıl genelde güvenin meyve dölü ilaçlamasını haziran sonrası yapardım..ama bu yıl sık sık yağan yağmurlar neticesinde zeytinler bir ay içinde açıp nohut büyüklüğüne ulaşmışlar..
Aslında mercimek büyüklüğündeyken ilaçlamayı yapmak gerekiyordu..
Taktım gözlüğümü, 40-50 ağacı inceledim..Zeytin tanelerinin ancak binde birinde güve deliği gördüm..Yani, güvenin meyve dölü pek zarar yapamamış..
Güvenin zarar verdiği karabiber dökümü çok çok azdı..Yok gibi bir şey yani..,
Ama, ağaçların kuytu yerlerinde uçuşan minik güve kelebeklerini görünce zarar büyümesin diye yine denizyosunu karışıyla korumagor ile ilaçladım ve döndüm köyden..

Alttaki fotoda hem karabiber oluşumunu hem de güve deliği olan 2 zeytin tanesini görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 22-06-2014 saat 10:05
Eski 22-06-2014, 10:36   #1943
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Mevsimler iyice allak bullak oldu..Ne zaman ne olacağı hiç belli değil..
Aniden sürprizler olabiliyor artık..
Köye gidişimin üçüncü gününde aniden hava değişti..
Ceviz büyüklüğünde dolu ile karışık yağmur başladı..zor kaçtım kulübeye..Allah'tan 5 dakika falan sürdü ve seyrek düştü dolular..Yoksa ne filiz kalırdı ne meyve..
Çok çok az dolu vuruğu var..

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2014, 10:44   #1944
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Karabuğday ekmiştiniz galiba. Çıkmışlar mı?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 11:10   #1945
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hayır, hiç göremedim sayın Meyvelitepe..

Ayrıca ben geçen yıl 5 dekar alana hem kasımda hem şubatta iki kez macar ve yerli fiğ tohumu saçmıştım 30 kilo kadar..Deneme amaçlı 100 gram kadar da belli bir alana karabuğday saçmıştım..Ayrıca Mısır Çarşı'sından aldığım tirfil tohumu da saçtım..Bir de İstanbul'da bir parkın kenarında bulduğum beyaz çiçekli fiğ tohumu saçtım.

Eğer hepsi çıkmış olaydı, fidanlığın her tarafı kilit gibi fiğ ile kaplanırdı..
Geçen yıl ben fiğleri saçıp döndükten sonra yan komşumun anlattığına göre büyük bir sıyırcık sürüsü konmuş fidanlığa..Komşum sıyırcıklar konunca fidanlığın kapkara olduğunu söyledi..
Sanırım o kalabalık, bulut gibi sıyırcık sürüsü, yiyecek zeytin bulamayınca saçtığım tohumları afiyetle toplayıp yemişler..

Bu yıl karabuğdayları daha fazla saçacağım..O da olsa iyi olur..

Gerçi bu organik gübrelemede ve malçlamada fiğden daha iyisi yoktur sanırım..Çok yayılıyorlar..ve çok bol tohum veriyorlar..Bu yıl fiğ kümelerini tırpanla biçmedim..Onları elle yolup, tutam tutam her yere dağıttim tohum kapsülleriyle..

Acı baklalarım da çok güzel gelişip tohum verdiler bu yıl..Onların azot nodülleri fiğlerden daha iri..Ama fazla yer örtücü özellkleri yok..Acıbaklaları genelde 50-100'erli kümeler halinde toprağın çok zayıf ve kumlu olduğu yerlere ekiyorum..

Tirfiller de yer örtücü olarak iyi..Hızla yayılıyorlar..

Benim favori bitkim fiğ..Dört çeşit fiğ var fidanlıkta..
Bu gidişimde baktım; fiğ kümelerinin altı ıslak..Toprağın nemini çok güzel koruyorlar..Yılan korkusu olmayanlar için ideal bir yerörtücü ve gübreleyici..

Eski 22-06-2014, 13:00   #1946
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Genelde zeytinleri ben alt ve yan dallarda görürdüm..tepelerde pek olmazdı..ama bu yıl nedense tepe filizlerinde tane çok daha yoğun diğer dallara göre..
Bu da ilginç geldi bana bu yıl..

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2014, 13:18   #1947
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Emekli Ziraat mühendisi Kuddusi Taner'in tecrübelerinden çok yararlanıyorum ben..
Şöyle yazıyor:

''...kitaplar hiçbir bitkinin yalnız yapraktan beslenmesinin mümkün olmadığını,toprağa muhakkak gübre verilmesini aksi halde yeterli verimin alınamıyacağını söyler.doğrumudur;doğrudur.katılıyorum.ancak zeytin ağacı başka.nasılmı? şehriçlerindeki kaldırımlarda büyüyen zeytinlere gübremi veriliyor? birçok yerdeki kayaların içinde ulaşılamsı dahi çok zor olan yerlerde yetişen zeytinlere hiç gübre verilmeden nasıl mahsül veriyorlar. işte yaşadıklarımdan örnekler:
”mühendis bey ben 10 senedir toprağa hiçbirşey atmadım,hersene yapraktan gübreleme yapıyorum.azotumu,potasımı yapraktan veriyorum.her senede var yok olmadan zeytin alıyorum.masrafımda,toprağa atılanın 1/3 ü kadar.ilacın içine zamanı geldiğinde gübremi koyup atıyorum.”bir başka çiftçi”topraktan gübreyi mahsülü görmeden atıyoruz.doğal bir afet olursa hiç mahsül alamıyacak duruma düşersek atılan gübreyi geri alamayız ki” bir başkası,”ben bir miktar topraktanda gübre veriyorum,ancak mahsülün miktarına,tutuşuna göre,ağırlığı yapraktan gübrelmeye veriyorum”
bu görüşleri çeşitlendirmek mümkün.söylenenler doğru.peki,kullanılan gübreler hangileri? yapraktan atılan azotlu gübre triozon azotu içeren gübreler.potas olarakta,KTS kullanılıyor.zaten ister topraktan ister yapraktan gübreleme olsun her halikarda iz elementleri(demir,bor,çinko, …. Vb.)yapraktan kullanmak durumundayız''

Erdek Tarım: ZEYTİNDE GÜBRELEME

Bu görüşlere aynen ben de katılıyorum ve her yıl içinde bitkinin tüm ihtiyaçlarını gideren DoktorTarsa'nın ithal denizyosununu (proton veya acotrop)
kullanıyorum.
Yılda 5 kez..Nisanda, çiçeklenme devresinde güve ilacıyla, haziranda güvenin meyve dölüne atılan ilaçla, eylül başlarında zeytin sineği mücadelesinde ve son olarak hasattan sonra..
Bunun neticesini gördüm..Zeytin tanelerinin çok daha irileştiler..Marmarabirlik standartlarının 2 numaralı zeytin iriliğine ulaştılar..

Denizyosunu kullanmazdan önce her yıl toprağa 15x15 veya azotlu gübreler verirdim..Denizyosunu sayesinde bu külfetten kurtuldum..

Yosunun ayrıca kuraklık, sıcaklık, soğuk ve tuzluluk stresine karşı çok faydası var..

DRT TARIM | Aylk E-Blten: Ascophyllum nodosum (Proton) Faydal Bilgiler II

TAVSİYE EDERİM ben de..Ama piyasada bulmak biraz zor..Diğer yosun gübrelerine de güvenemiyorum..

Organik Gübreler | DRT TARIM

Düzenleyen pria : 22-06-2014 saat 20:10
Eski 23-06-2014, 12:20   #1948
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kış şartları çok hafif geçtiğinden dolayı bu yıl zeytin sineği baskısını geçen seneki gibi, belki de daha erken görmemiz büyük olasılık. Haziran ortalarından itibaren tedbir almakta fayda var.
Zeytin taneleri yağ bağlamağa başlamadan sinekler pek zarar yapmaz diye biliyorum ben..Bir de sineklerin hava sıcaklığının 30-35 derecelerde olmasından hoşlanmadığı için yumurta bırakmadığı gibi bir bilgim var..
Yanılıyor muyum acaba ?
İnşallah ben köye tekrar gidene kadar sağda soldaki diğer bitkilerle idare edip oyalanırlar )

Şu kaolini maalesef atamıyorum ben..Çünkü, akülü tulumbam ile %2 lik bordo atarken bile sorun yaşıyorum..Tulumba pompası tıkanıyor, basınç, görev yapamıyor bazen..
Hatta denizyosununu bile çok ince süzmediğimde sorun yaşıyorum.

Eski 23-06-2014, 13:00   #1949
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ben fidanlığımı 3 yıldır sürdürmüyorum ve elimden geldiğince azot nodülü oluşturma yeteneğindeki otlarla toprağı daha da zenginleştirmeğe ve otları biçerek malçlama yapmağa çabalıyor, meyilli arazimi ayrıca erozyondan koruyorum..

''Zeytin'' başlığında ilk mesaj da bu konudaymış..2006'da yazılmış..
O mesaja uygun işler yaptığım için ayrıca sevindiğimi belirteyim istedim:

Zeytin (Olea)

Eski 23-06-2014, 13:05   #1950
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
3 yıldır biçtiğim otlar fidanlıkta çok güzel malçlama yapıyor artık..toprak görünmüyür artık..
Çok kumsal fidanlık toprağımın güneşin yakıcı etkisinden korunmasına ve nemini muhafaza etmesine yararı oluyor malçın..
Yangın çıkma riski de değerlendirmelisiniz.
Kolay gelsin.

Düzenleyen Zeytinci : 23-06-2014 saat 13:14 Neden: İşleme konusu çıkarıldı.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024