agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2012, 22:34   #1801
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Birkaç handikap var gibi görünüyor:

1- Tohum ekmek için toprağın işlenmesi gerek. Yüzeysel saçaklar ve solucanlar zarar görecek. İşlenen toprak erozyon ihtimalini getirecek.

2- Toprak işlenmeyince yağmur suyu yeterince derine emilmez. Yüzeyden akıp gidebilir, meyile göre.

Toprağı işleyecek miyiz yoksa işlemeyecek miyiz? Önce buna karar vermeli. Sonra handikapları ortadan kaldırmalı.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 22:40   #1802
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın Zeytinci..

Geçen yıl sadece zeytin dalları izdüşümündeki yerlere otlar çok körpeyken çok hafif bir ot ilacı attım..Zeytin toplarken kolaylık olsun, kilimi rahatlıkla yayayım diye..
Bunun haricindeki yerlere hiç müdahale etmedim, sürdürmedim, şimdi kuru, iri otlarla kaplı..
Zaten bu dikili kuru otlar yüzünden bu yıl afet düzeyinde yağan aşırı 2 yağışa rağmen , fidanlığım oldukça meyilli olduğu halde erozyon, su yarmaları hiç olmadı..
Bu yıl otlanma daha çok olsun diye ayrıca yem bitkisi tohumları ve fiğ saçtım humik asite bulaştırıp..
Baharda otlar yükselince, fazla kartlamadan benzinli tırpanımla biçeceğim..malçlama amacıyla..Artık ot ilacı falan da atmayacağım..
5250 metre kare fidanklıkta çapa ve kazma vurup, sevgili solucanları zorunlu olarak ölmelerine, parçalanmalarına neden olduğum alan sadece 70-80 metrekare..Gerçi yaşarlarmı bilmem ama, ben o parçaladığım solucanları elimle alıp toprağa gömdüm yine..
Yani,nergis ve lale ektiğim yerlerin dışında toprak işlemesi yok..
Solucanlarım huzur içinde faaliyetlerini sürdürebilirler..
Dostum

Hiç toprak işlemesi yapmadığınızı fakat fiğ saçtığınızı söylüyorsunuz.
Tohumları doğrudan toprağa mı attınız sadece?
Yani toprak işlenmeden toprağa bir şeyler ekilebiliyor mu?

Reytabu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 22:45   #1803
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Halihazırda bulunan kuru ot kökleri yağmur sularının hızını kesiyor..Toprak kumsal..suyun emilimi ağır bünyeli topraklara göre çok daha hızlı..
Ayrıca her fidanın dibinde daire şeklinde az derin yalak ve bu yalağa bağlı olarak V
şeklinde çapayla açtığım setler var.. bu V şeklindeki hafif yüksek setler yağmur sularının fidanların köklenme bölgesine toplanıp emilmesini ve emilmeden aşağılara akmasını engelliyor sayın Zeytinci..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 22:50   #1804
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Birkaç handikap var gibi görünüyor:

1- Tohum ekmek için toprağın işlenmesi gerek. Yüzeysel saçaklar ve solucanlar zarar görecek. İşlenen toprak erozyon ihtimalini getirecek.

2- Toprak işlenmeyince yağmur suyu yeterince derine emilmez. Yüzeyden akıp gidebilir, meyile göre.

Toprağı işleyecek miyiz yoksa işlemeyecek miyiz? Önce buna karar vermeli. Sonra handikapları ortadan kaldırmalı.
Toprak işleme toprağın organik maddesinin artışına göre gitgide azaltılabilir. Sonbaharda çok yüzeysel bir işleme ile fiğ + arpa vs. ekilebilir. Yaz örtüsü işleme olmadan da ekilebilir.

Yağmurun emilmesi de yine organik madde ile çok ilintili (toprak tekstürünün yanısıra).

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 23:10   #1805
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Reytabu Mesajı Göster
Dostum

Hiç toprak işlemesi yapmadığınızı fakat fiğ saçtığınızı söylüyorsunuz.
Tohumları doğrudan toprağa mı attınız sadece?
Yani toprak işlenmeden toprağa bir şeyler ekilebiliyor mu?
Evet, haklısınız, toprak işlenmeden hiçbirşey ekilmez..
Ama, ben iki yıldan beri hiç sürdürmediğim halde, kendiliğinden bir sürü ot çeşidi çkıyor..
Ayrıca, buğday-arpa çiftçiliğimden biliyorum; biçerdöğerin biçerken döktüğü buğday-arpa-yulaf taneleride tarla hiç sürülmediği halde sonbaharın ilk yağmurlarından sonra fırça gibi çıkar, benim saçtıklarım niye çıkmasın..zaten attığım yem bitkisi tohumları minik tohumlar, aynen karaçim tohumu gibi..
Fidanlığın her yarafı yaprak, ot kökü, ot yığını, ince dal gibi nesnelerle örtülü..
Saçtığım tohumların bir kısmı bunların altına girse, yağmurun darbesiyle hafifçe toprağa karışsa çimlenmelerine yeter diyorum..ayrıca ben tohumları saçtığım günlerde her taraf yeni çıkmış 2-3 santim yapraklanmış otlarla kaplıydı..saçtığım tohumlar zaten bunlara takılır,yapraklarının altında kalır, bir şekilde çimlenirler diyorum..tohumlara bulaştırdığım humik asit te bunu kolaylaştırır..
Zaten hepsi çıkar demiyorum..ne çıkarsa bahtıma..Mevcut olan ot çeşitlerim biraz daha artsın ve kilit gibi ot kaplasın istiyorum her tarafı..
Bu konuda da gözlemlerimi yazarım..

Eski 19-12-2012, 07:54   #1806
Yeni Üye

UNUTULMAZ's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Zeytinde dökülme

Zeytinde dökülme ve şekil bozukluğunu gidermek için irtibata geçebilirsiniz.. Çiçek ve meyve döküesinde yenilikçi çözümler. Müh. Fatih Unutulmaz 05324032844

Düzenleyen UNUTULMAZ : 08-12-2019 saat 15:52
UNUTULMAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 08:05   #1807
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Yağmur suyu emilimi için kumlu toprak iyi fikir. Pria'nın karık açma uygulamaları da.
Toprağın organik yapısı zenginleşmesi de.

Aşağıdakiler için ne düşünüyorsunuz?

İşlenilmeyen toprak yüzeyi git gide sıkışarak sertleşir. Güneşlenmeye ve de havalanmaya ihtiyacı olmaz mı? Ara da bir yüzeysel işleme faydalı değil midir?

Atıklar genelde yakılır temizlik amaçlı. Kuru otlu bırakmak yangın çıkma riski yaratır.

Eski 23-12-2012, 19:05   #1808
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
1-10 kasım tarihleri arasında zeytinlerimi topladım tek başıma..Günlük 80 kilo altına düşmedim..Sabah 6.45'ten akşam 5.30 a kadar..Öğle yemeği,istirahat yok..Allah'a şükür sıkı bir idman yaptım keyifle..

Yine Çanakkale-Lapseki-Umurbey beldesindeki yağhanede sıktırdım..

Geçen yıl birlikte hasat yaptığımız komşular bu yıl benimle birlikte hasatlarını yapamadılar..
Benim zeytinler kömür karası gibi iken onlarınki hala kızıldı..(Gemlik tipi)

Bunu DoktorTarsa'nın ''Proton'' adlı denizyosununa borçluyum..15-20 gün kadar erken hasat yapmamı sağladı..

Yağ oranım geçen yıl 5 te 1 idi..Bu yıl biraz daha iyi..4.7 kilo zeytine 1 litre yağ..

Yağım daha güzel, daha yoğun ve aromalı bu yıl..

Sanırım artık denizyosunu uygulamasından vazgeçemiyeceğim..

Yapraktan 5 kez verdim bu yıl..

Gelecek yıl, topraktan değil, sürekli yapraktan gübreleme yapmayı deniyeceğim..maliyetleri azaltmak için..

Ayrıca, son iki yıl leonardit uygulaması yaptım..bu yıl yine maliyetleri azaltmak için leonardit yerine yine DoktorTarsa'nın Docto-Humate isimli toz humik asitini uygulayacağım büyük olasılıkla:

Organik Gübreler | DRT TARIM
Sevgili Pria,
Benim 200 tane edremit tipi zeytin ağacım var, ben de bu sene suni gübre kullanmayı düşünmüyorum, sizin yaptığınız gibi iki yıl leonardit ve hümit asit uygulamasını tavsiye eder misiniz yoksa direkt yapraktan gübrelemeye geçsem olur mu?
teşekkürler
Murat

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 19:26   #1809
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın tiryaki, leonardit- humik asit uygulamaları besin desteğinden çok, toprağın organik yapısını olumlu yönde değiştirme, toprakta saklı besin öğelerinin alımını sağlama, şelatlandırma amaçlıdır..
Oysa benim bu yıl yapraktan 5 kez verdiğim denizyosunu bitki besleme amaçlıdır..

Ben bu yıl granül leonardit yerine, güvenilir bir firmanın bir bayiinden oldukça uygun fiyata rezerve ettiğim ve ocak ayında atmayı planladığım toz humik asit (humat) vereceğim..
Dekara 1 kilo kadar..
Eğer karlı günlere denk getirebilirsem toz olarak bile serpebilirim toprağa..

Tabi, çiçeklenme öncesinden başlamak üzere yine 4-5 kez denizyosununa da devam..

Eski 23-12-2012, 19:49   #1810
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Aşağıdakiler için ne düşünüyorsunuz?

İşlenilmeyen toprak yüzeyi git gide sıkışarak sertleşir. Güneşlenmeye ve de havalanmaya ihtiyacı olmaz mı? Ara da bir yüzeysel işleme faydalı değil midir?

Atıklar genelde yakılır temizlik amaçlı. Kuru otlu bırakmak yangın çıkma riski yaratır.
-Her yıl 2 defa traktör sokup toprağı çiğnemek toprağı daha sertleştirir,sıkıştırır kanaatindeyim..Yağan kar, ardından gelen don ve humik asit sayesinde toprağın daha kabarıp, pamuk gibi olacağına inanıyorum ve buna 2 yıldan beri tanık oluyorum..Ayrıca toprak solucan kaynıyor, onlar havalandırır toprağı..Hem bu bıraktığım ince zeytin dalları, yaprakları, kuru otlar, ot kökleri solucanlar için sanırım hem barınak hemde gıda kaynağı olmalı..Belkide hızla bu yüzden artıyor solucan sayısı..
Yazmadığım birşey daha var; fidanlıkta eskiden 5-10 noktada karınca yuvaları görürdüm, bu yıl ilk defa sayamayacağım fazlalıkta karınca yuva delikleri var..
Yer altında ne kadar galeri açtıklarını varın düşünün..Bunlar toprak altında sarnıç görevi görür mü bilemem ama, toprağın su tutma-geçirgenliğini arttırır kanısındayım.

- Ben geçen yıl oldukça sert bir budama yapmıştım..sadece soba tutuşturmalık kalınlıkta olanları aldım..Kalan ince dallar, yapraklar, otlarla beraber her tarafta yayılı ve bunlar hızla ayrışıp çürüyorlar..
Yoğun ot birikintileri ve ot kökleri benimde aklıma yangın olasılığını getirmiyor değil..Ama, 3 tarafımda salma büyükbaş, küçükbaş hayvancılık yapan 2 komşum var..Yangın olasılığına karşı onlar benim sigortam..En ufacık bir kıvılcım onlara benden daha büyük zarar vereceği için yangın riski görmüyorum..Anında söndürürler..

Düzenleyen pria : 23-12-2012 saat 20:22
Eski 24-12-2012, 15:15   #1811
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
-Her yıl 2 defa traktör sokup toprağı çiğnemek toprağı daha sertleştirir,sıkıştırır kanaatindeyim..Hem bu bıraktığım ince zeytin dalları, yaprakları, kuru otlar, ot kökleri solucanlar için sanırım hem barınak hemde gıda kaynağı olmalı..
Kalan ince dallar, yapraklar, otlarla beraber her tarafta yayılı ve bunlar hızla ayrışıp çürüyorlar..
Toprağın sertleşmesi genellikle, yağmur ertesi toprak yaş iken üzerinde gezinilmesi ile oluyor.
Toprağın traktör ile işlenmesi tavlı olduğu dönemde yapılıyor. Tekerlerin ezdiği toprak sürüldüğü için sıkışmasa gerek.
Kendi halinde, kompost yapılmadan, tarlada bırakılan budama atıkları ve otların zararı yok mudur? Hastalık vs. sebebiyle yakılmaları önerilir diye biliyorum.

Eski 24-12-2012, 15:29   #1812
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Sevgili Pria,
ben de bu sene suni gübre kullanmayı düşünmüyorum,
Murat
Suni gübrenin meyveleri şişirip süngersi bir yapıya dönüştürdüğünü (selülit gibi) ve toprağın yapısını değiştirdiğini (kum gibi) biliyorum.

Budama gerektiği gibi yapılmadığı zaman, ağaç tac yapısı büyük oluyor. Suni gübre bol (besleyemeyeceği kadar) meyve yaptırıyor. Ağaç, doping yapılmış gibi oluyor. Kısa vade de karlı görülen iş uzun vadede ağaca zarar veriyor.

Yukarıdaki sebeple yaklaşık 40 yıl önce suni gübre olayını sonlandırdım. Karşı fikirleri merak ediyorum. Sizlerin düşünceleri nedir?

Zeyno waffle beğendi.
Eski 24-12-2012, 16:55   #1813
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Toprağın sertleşmesi genellikle, yağmur ertesi toprak yaş iken üzerinde gezinilmesi ile oluyor.
Toprağın traktör ile işlenmesi tavlı olduğu dönemde yapılıyor. Tekerlerin ezdiği toprak sürüldüğü için sıkışmasa gerek.
Kendi halinde, kompost yapılmadan, tarlada bırakılan budama atıkları ve otların zararı yok mudur? Hastalık vs. sebebiyle yakılmaları önerilir diye biliyorum.
Ben fidanlığı pullukla sürdürdüğüm veya kazayağı, tiller çektirdiğim zaman kılcal, yüzeysel kök sistemine zarar verdiğim için vazgeçtim bu sürme işinden..
Yapılabilir tek şey, diskaro ile toprağı enine boyuna yüzeysel olarak havalandırıp, kuru ot ve ince dal artıklarını kıyıp toprağa karıştırmak olabilir..
Ama bu diskaro işinden de traktörün toprağı çiğneyip sertleştireceği için vazgeçiyorum..
Çünkü ilk yağacak bahar yağmurunda toprak eski haline yine dönecek..

Bu uygulamamdan memnunum..bu yıl otları tırpanla biçince daha güzel olacak malçlama açısından..

Ayrıca ben doğada ot, dal toplayıp yakılmasına karşıyım..Çünkü toprağım çok fakir-kumlu, organik artıklarla sürekli zenginleştirmeye çalıştım..Yeşil gübreleme dahil..
Vereceğim humik asit onları çok kısa sürede ayrıştıracaktır..

Eski 25-12-2012, 08:08   #1814
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Ben fidanlığı pullukla sürdürdüğüm veya kazayağı, tiller çektirdiğim zaman kılcal, yüzeysel kök sistemine zarar verdiğim için vazgeçtim bu sürme işinden..
Yüzeysel kılcal saçaklara aldanmayıp daha derine kök yapsın diye toprağı işleyen de var.
Kanımca, var yılında, meyvenin beslenmesi açısından, kılcal saçaklardan istifade etmek için toprağı işlememek de yarar olduğu kanaatindeyim.

Havalandırma ve güneşten daha iyi istifade etmek için, var yılını takiben budamayla birlikte toprağın işlenmesinin uygun olacağını düşünüyorum.

Eski 25-12-2012, 08:26   #1815
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Kalamata

[QUOTE=MeyveliTepe;1042959] Bunları siyahlaştığında değil, renkleri yeşilden kırmızıya dönerken toplarım. Acısı 4-5 ayda tamamen çıkar ama hafif baharlı kalması daha çok tercih edilir. /QUOTE]

Verimli olmadığı söylenir. Lezzetini bazıları beğenmez. Göz ilk onu görür beğenir.

Hafta sonu yolumuz Uşağa düştü. Sofraya konuldu. Hafif morumsu ve çizilmiş. Albeni yüksek. Yudumlanan enzimlerin assolisti idi o.

Edremit, Gemlik derken evin önündeki üçüncü Erkence ağacımın yarısını Kalamata'ya dönüştürmek farz oldu. Bu yıl zaten hurma yapmadı. İstediğim gibi olmadı şimdi olacak Kalamata. Biletini kestim.

pria beğendi.
Eski 25-12-2012, 09:21   #1816
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Zeytinci..

Yaptığım uygulamalardan şimdilik memnunum..Fidanlığım eğimli olduğu için erozyonu asgariye indiriyor, toprakta olumlu bir biyolojik canlılık var..Yerim çok fakir, kumlu bir toprak olduğundan güneşin olumsuz etkilerinden korunması, su kaybının önlenmesi için kuru yaprak ot kalıntılarıyla örtülü olması bir avantaj..Malçlama çok önemli benim için..

Ama çok ta inatçı değilim..uygun gördüğüm bir yılda hafif bir toprak işlemesi yaptırabilirim..
Aslında hiçbir çiftçinin genel reçetesi yoktur..
Herkes kendi toprağı, tesisi için en uygun olan yöntemi kişisel deneyimlerle tesbit edebilmeli..
Benim arazim için uygun, olumlu olan işlemler bir başka yerde aynı derecede uygun olmayabilir..

Zeytinci ve Çamtepe beğendi.
Eski 25-12-2012, 15:35   #1817
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Suni gübrenin meyveleri şişirip süngersi bir yapıya dönüştürdüğünü (selülit gibi) ve toprağın yapısını değiştirdiğini (kum gibi) biliyorum.

Budama gerektiği gibi yapılmadığı zaman, ağaç tac yapısı büyük oluyor. Suni gübre bol (besleyemeyeceği kadar) meyve yaptırıyor. Ağaç, doping yapılmış gibi oluyor. Kısa vade de karlı görülen iş uzun vadede ağaca zarar veriyor.

Yukarıdaki sebeple yaklaşık 40 yıl önce suni gübre olayını sonlandırdım. Karşı fikirleri merak ediyorum. Sizlerin düşünceleri nedir?
Selamlar,
40 yıl uzun bir süre, sonuçlar olumluysa tartışmaya gerek yok bence
Hangi dönemde, ne kadar ve ne gübresi veriyorsunuz acaba?

Dün tesadüfen ilginç bir makaleye denk geldim. Insanların gübreden mucize beklediklerini, özellikle yaprak gübresinden, aslında zeytin için esas olanın iyi sulama ve yabani ot mücadelesi olduğunu söylüyor. Zeytinin zaten "kalitesiz" topraklardan yetişen bir ağaç olduğunu ve toprağı "iyileştirmenin" gereksiz olduğunu iddia ediyor. Azot eksiğini gidermek dışında gübre gereksiminin az olduğunu da yazıyor.

http://cesonoma.ucanr.edu/files/27175.pdf

teşekkürler
Murat

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 10:36   #1818
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Selamlar,
Hangi dönemde, ne kadar ve ne gübresi veriyorsunuz acaba?
Murat bey,

Düzenli gübre veremiyorum. Yanmış eski keçi gübresi bulursam toprak işlenmeden önce veriyorum. Keçi genelde çalı yer gübresi ot tohumu içermez. Bu yüzden tercih ederim.

Eski 30-12-2012, 12:41   #1819
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Kuzey ege li zeytin üreticisi arkadaslar; Zeytinlerin cogu halen dalinda kirmizi ve siyahlasmamis. Köylü sikayetci... Bölgedeki ziraatciler de köylü gibi, sadece uzaktan bakar durumundalar. Iyi de, bundan sonrasi seneler icin de olsa ,yapilacak ne olabilirdi ? Zeytinleri yesil zeytine asilama döneminemi girecegiz ?

Düzenleyen Yarkin : 30-12-2012 saat 13:28
Yarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2012, 20:16   #1820
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

...zeytinliklerde yanlış yapılan "derin sürümdür".zeytin ağacının köküne dokunmamalıdır.derin sürelimde saçak kökler kesilsin ana kökler derinlere doğru gitsin,susuzluk çekilmesin yaygın görüşü çok hatalı ve yanlıştır.zeytinin köklerini kestinmi;verimden düşer,tekrar mahsüle yatmasıda zordur.zeytinin kök yapısıda yüzeyseldir.bu yapıyı derin sürerek değiştiremezsinki.

Erdek gibi toprak yapısı kumlu olan yerlerde "sürmek" hele hele meyilin fazla olduğu yerlerde intihar etmek demektir.hafif bünyeli toprak yapısına sahip yerlerde ;bilakis teras yapılmalı,veya en azından yalak yapılmalıdır.amaç her zaman toprak muhafaza olmalıdır.

...."BİR İNSANA DÜŞMANLIKMI YAPACAKSIN;BAYIRDAKİ ZEYTİNLİĞİNİ DERİNCE SÜR".

Erdek Tarım: ZEYTİNLİKLERDE TOPRAK İŞLEME VE OT İLACI

Hem ziraat mühendisi (emekli), hemde çiftçilik yapan sayın Kuddusi Taner ile aynı görüşteyiz..Bir farkımız var..O otlara ot ilacı öneriyor..ben ise baharda motorlu tırpanla biçmeyi tercih ediyorum..

Eski 01-01-2013, 20:45   #1821
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Daha önce konuşulduysa kusura bakmayın.

1157 rakımda meyve veren zeytin ağaçları,

Cudi ve Küpeli'de zeytin ağaçları - Hürriyet Gündem

pria beğendi.

Düzenleyen syılmaz : 01-01-2013 saat 20:46 Neden: Düzenleme
syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 10:21   #1822
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
adana osmaniye bölgesinde de zeytin hasadı yeni bitti. 30 aralık 2012 de. şu an bakır hidroksit veya bordo bulamacı sıksak olur mu? kimi sık diyor,kimi sıkma ağaçlar dinlensin şubatta buda sık diyor. şu sıkılsa boşa mı atılmış olur. acil cevap bekliyorum.saygılarımla

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 11:22   #1823
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Fidanlığı sürdürmediğim için artık aşağıdaki konu daha bir ilgimi çekmekte:

Toprak sürülmeden tarım yapılması (No till)

Aralara enginar ekmeyi düşünüyorum bu yıl:

Zeyno waffle beğendi.
Eski 19-01-2013, 22:17   #1824
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

4 günden beri köydeydim..
Hergün yağmur..yağışlar çok bu yıl..perşembe günü gün boyu hava bana müsaade etti..

DoktorTarsa'nın toz humik asitinden sulandırarak dekara 1 kilo attım..5 dekara 5 kilo..
Kalan 5 kutu yani 2.5 kiloyu da mart 15 gibi zeytinleri budamaya gittiğimde yine sulandırıp toprağa sırt tulumbasıyla atacağım..

Kısacası bu yıl dekara 1.5 kilo humik asit vermiş olacağım..

Organik Gübreler | DRT TARIM

Eski 29-01-2013, 16:42   #1825
Ağaçsever

hipro's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2013
merhaba benim merak ettiğim bir konu var acaba iki zeytin ağacı fidesini en az kaç metre aralıkla ekmek gerekiyor?

hipro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 10:58   #1826
Yeni Üye

dizayn35's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2009
Post Kendimden örnek

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hipro Mesajı Göster
merhaba benim merak ettiğim bir konu var acaba iki zeytin ağacı fidesini en az kaç metre aralıkla ekmek gerekiyor?
ben kendi zeytinliğimde 5*3 m diktim.ağaçların durumuna göre 3 olan aralıklardan seyreltme yapıp 5*6 m aralığına getireceğim.aslında 5*4 dikseydim hiç seyreltme yapmazdım. benim amaçım ağaçları küçük tutup sofralık zeytin için iyi kalibreli zeytin yetiştirmek.ama tercih her zaman senin.genelde 6*6 önerilir.....

http://dizayn35.tumblr.com/

Düzenleyen dizayn35 : 01-02-2013 saat 08:57
dizayn35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 11:44   #1827
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 3
Merhaba İstanbul Pendik'teki evimin bahçesinde 7 yaşında zeytin var. her yıl birkaç kilo zeytin alıyoruz. Ama meyvesi çok küçük oluyor. Fidanını Belediye fidanlığından aldım. Ben daha iri zeytinler almak istiyorum. Ne önerirsiniz ? Aşı yapsam olur mu ? diyeceğim ama buralardan aşı kalemi bulmak çok zor. Yardımcı olursanız sevinirim Saygılar.
Süleyman Kavak

Archer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 21:56   #1828
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Alıntı:
Fidanlığı sürdürmediğim için artık aşağıdaki konu daha bir ilgimi çekmekte:

Aralara enginar ekmeyi düşünüyorum bu yıl:
Zeytinliğiniz çanakkalenin neresindedir, çanakkale pek uygun değildir zeytin yetiştirmeye.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 11:46   #1829
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Arkadaşlar merhaba,ben mardin mazıdağı ilçesinde birkaç dönümlük bir alana ticari amaç dışı bir zeytinlik kurmayı düşünüyorum,kurmayı düşündüğüm bölge 950 m rakımda olan,yaklaşık kuş uçusu mesafe olarak dicle ovasına 15,mardin ovasına 25 km mesafede,yazın suları büyük ölçüde azalan bağlıca çayının hemen kenarında ve kuzey batı cephesinde bulunmaktadır,bu noktada merak ettiğim husus hangi tür zeytin bu bölge için uygundur ya da daha doğrusu bu bölge de zeytin yetişir mi?(mazıdağı en düşük sıcaklık -13.6 derece)

Siyadare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 11:54   #1830
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
mazıdağı en düşük sıcaklık -13.6 derece
Yetişmez.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024