agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2007, 10:53   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2007
Merhabalar.Ben Aydında Ziraat Mühendisi olarak çalışmktayım.Resimlerde görülen zararı büyük bir ihtimalle zeytin fidan tırtılı yapmıştır.Bizim yörremizdede sık sık görülüyor.5yaşına kadar olan fidanlarda zirai ilaçla mücadeleyi öneriyorum.Lebaycid etkili bir zirai ilaç kullanılabilr.

oleae09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 00:06   #362
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oleae09 Mesajı Göster
Merhabalar.Ben Aydında Ziraat Mühendisi olarak çalışmktayım.Resimlerde görülen zararı büyük bir ihtimalle zeytin fidan tırtılı yapmıştır.Bizim yörremizdede sık sık görülüyor.5yaşına kadar olan fidanlarda zirai ilaçla mücadeleyi öneriyorum.Lebaycid etkili bir zirai ilaç kullanılabilr.
Bizim bahçemizde de bu tırtıl sürekli faaliyet halinde. Azıcık gözden kaçırsak birkaç günde her yerde yara açıyor.
Benim fikrime göre (bilmem katılırmısınız?) sonbaharda bu tırtılın taze filizleri yemesi zeytinin belki büyümesini duraklatıyor ama diğer taraftan filize gidecek güç gövdeye ve dallara aktarılıyor , gövde kalınlaşıyor. Hani faydası da dokunuyor sanki!?

qba1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 10:10   #363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2007
Zeytin fidan tırtılı bir yılda 4-5 nesil verebilmektedir.İlk erginler mart nisan aylarında görülür, zararlının yoğunluğunun yüksek olduğu zamanlarda fidanın uç sürgününün 10-20cm kadar kurumasına neden olur.Yani zeytin fidanının büyümesini durdurucu etkisi büyüktür.Bu nedenle fidanları büyütmek için harcadığımız gübre su maliyetini ve emeğimizi göz önüne alırsak gövde ve kök ün büyümesini artı olarak alamayız.Kök ve gövdede zayıflık sorunu varsa toprak analizi yaptırarak doğru bir gübreleme ile problemi çözebiliriz diye düşünüyorum.Teşekkürler.

oleae09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 15:23   #364
Yeni Üye

thebe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Selam Zeytuni;
İyi bir nick bulmuşsun. Dün akşam internet dökümlerini karıştırıken rastladım, rüzgarın çok olduğu yerlerde rüzgar önüne fıstık çamı dikilmesini öneriyorlar. Bence de mantıklı geldi, rüzgar yönünde birkaç sıra çapraz dikimle bu sorunu halledebileceğin fikrindeyim. Ayrıca uygun sertlikte rüzgarın da tozlaşmaya faydası olacaktır. Bir diğer fayda da rüzgar güllerini enerji üretiminde kullanabilirsin. Bence sen bu işe başla, ama organik zeytincilik için araştırma yapar ve uygulama şansın olursa çok daha iyi sonuçlar alabilirsin.
Görüşmek üzere.

thebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 15:34   #365
Yeni Üye

thebe's Avatar

Benim de bir konuda danışmaya ihtiyacım var:
Havran'daki arazimi hazırladım, toprağı 80 cm patlattım ve aralık başında çukurları açtırıp arazi çevresine çit çekeceğim. Ocak ayında da dikim planım var. Ancak şu organik zeytincilik aklımı kurcalıyor. Yaklaşık 50 yıldır kimyasal ilaç görmemiş bir arazim var ve Avrupa birliğinde zeytin yağımı satmak için organik tarıma yönelmek gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda tecrübesi olan varsa ve benimle paylaşırsa sevinirim.
Saygı ile..

Eski 22-11-2007, 23:20   #366
Yeni Üye

omestav's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2007
Merhaba, siteye yeni üye oldum. Emeği geçenlere teşekkürler.
Organik yetiştiricilik için arazinin 50 yıldır ilaçlama yapılmamış olması yetmiyor tahmin edeceğiniz gibi. Bunun yanında organik sertifakası alabilmek için kriterler var.

Organik zeytinyağı; Hiçbir aşamasında kimyasal madde, sentetik gübre kullanılmadan üretilen (Yakın çevrede de bu uygulamanın yapıldığı bahçe bulunmamalı), her aşaması kontrollü ve sertifikalı, doğanın saflığını taşıyan en kaliteli zeytinlerin tek tek seçilerek soğuk sıkma yöntemiyle sıkılmasından elde edilir ve tüketiciye sunulur.

Her üreticinin, kendi adına organik(ekolojik) ürün sertifikası alabilmek için kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarına başvurması gerekmekte. Ülkemizde başvuruları, projede yer alan tüm üreticiler adına projeyi kuran ihracatçı veya organizasyon kuruluşlar yapmaktadırlar.

Kontrol kuruluşu bildirilen tüm üreticileri gezerek her üretici için detaylı anket formları ve haritalardan oluşan bir dosya hazırlamaktadır. Sertifikasyon kuruluşu hazırladığı dosyaları Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bildirmekte ve her üreticiyi ürün sezonunda en az iki kez haberli veya habersiz ziyaret etmektedir. Gerekli görüldüğü dönemlerde toprak, yaprak ve ürün örnekleri alınarak analiz yapılmaktadır.

Muhtemelen Ayvalık (Edremit) çeşidi dikecekseniz. Yağınızı pazarlamak için organik olması bir avantaj (daha yüksek fiyata satabilirsiniz) ama organik olmasada pazarlayabilirsiniz (İhracat yapmayı planlıyorsanız, şuanda iç piyasaya ancak yetecek yağımızın olduğunu hatta zeytinyağı ithalatı yapma tartışmalarının olduğunu hatırlatayım).

Umarım işleriniz istediğiniz doğrultuda gider, ülkemiz adına daha kaliteli yağlar üretirsiniz
TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR

Öğr. Gör. H.Osman MESTAV
ADÜ. Çine MYO
Zeytin Yetş. ve Değ. Programı
omestav@hotmail.com
0532 563 11 72

omestav Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2007, 10:22   #367
Yeni Üye

thebe's Avatar

SAyın Omestav;
Bilgiler çok doyurucu ve yön gösterici oldu benim açımdan. İlgi ve bilginize teşekkür ederim.
Saygı ile..

Eski 24-11-2007, 00:31   #368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2007
Teşekkürler Thebe, bu bilgileri de değerlendirmeye alacağım mutlaka..

Zannediyorum herkes şu an hasatla meşgûl, darısı da bir gün bizlerin başına!

Anladığım kadarı ile de kimsenin pek fazla bu konumda zeytinliği yok galiba. Biraz deneysel bir çalışma olacak sanki benimkisi...

Bu arada Zeytinbağı ismini duymuş olanlar vardır aranızda. Oradan arkadaşımın bana aktardığı şu bilgiyi de sizinle paylaşmak isterim:
''NATUREL Festivali , 22-25 Kasım 2007, Perşembe-Pazar günleri arasında her gün İstanbul’da, Askeri Müze Harbiye Kültür Sitesi’nde 11.00-20.00 arası ziyaret edilebilir.''

Selamlar.

Zeytuni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 22:48   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Selam Mine Pakkaner 8000 ayvalık tipi ağacım var, hepsi delice gövdeli yetişmiş ağaçlar, 12 tane ağacım kurudu, ziraat mühendisi getirdim araziye SOLGUNLUK HASTALIĞI dedi. Kurumuş ağaçların dallarını kırıp kokulayınca çok pis kokuyor. Bu hastalığın çaresi var mıdır

Düzenleyen Özcan2007 : 29-11-2007 saat 18:05
Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 23:09   #370
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Özcan Bey hoşgeldiniz, eğer meslektaşım solgunluk hastalığı teşhisi koyduysa maalesef yapılacak birşey yok. Bu hastalığın tedavisi henüz bulunamadı. Hemen bütün hastalıklı ağaçları sökün, çukurlarına kireç dökün. Hastalık belirtisi görülen ağaçları sökün. Zeytinde Solgunluk Hastalığı başlığını okuyun.

Özcan Bey bu arada yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtır mıydınız lütfen? Bu sitemizin genel kuralıdır. Yeni gelen arkadaşlar, lütfen kendinizi tanıtın. başlığını kullanabilirsiniz.

Selamlar, geçmiş olsun.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2007, 12:00   #371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2007
merhaba herkeze iyi günler dilerim.Ben fevzi GÜRTEKİN izmir karsıyakada emlakçılık işiyle uğraşıyorum.Manisa Gölmarmarada satın aldığım bir araziye 20 mart 2005 te 2300 adet trilya zeytin fidanı diktim daha sonra sınır komsularımında arazileri satın alarak arazimi büyüttüm ve yine 2007 mart ayında satın aldığım araziye 2430 adet zeytin fidanı diktim arazim hafif eğimli olup etrafı 35 40 yasında fıstık çamlarıyla çevrili orman içerisnindedir ormandan gelebilecek zararlara karsı etrafını tel örgüyle çevirdim arazimin içinde yapmıs olduğum sondajlar suya ulasamadı daha sonra arazime yakınlığı 2 3 km olan bir alana yaptığım derin kuyu sondajıyla istediğim suya ulastım yer altından döşediğim boru sistemiyle su arazime ulastı arazim hafif eğimli olduğundan dolayı sifon diye nitelendirdiğimiz sistemle sulamaktayım 2005 yılında izmir aliağadan satın aldığım 5 tır koyun gübresi ve 7 tır tavuk gübresini arazime nakilettim gübrelerin yanması için gerekli işlemleri yaptım daha sonra 2006 yılında ilk diktiğim alanı gübreledim daha sonra 2007 de yaklasık 10 gün kadar önce daha sonra dikimini gerçkeleştirdiğim alanı gübreledim bütün bunları hiç kimseden bilgi ve destek almadan uyguladım mart 2005 te dikimini yağtığım ağaçlarımın ortalama boyu 2 m ve bu alandan bu yıl sembolikte olsa verim aldım ağaçlarımın büyüme durumundan menmun olsamda bu konuda deneyimli zeytin yetiştiriciliği yapmıs **** bu konuda eğitim almıs arkdasların bilgilerine basvurmaya önerilerini almaya karar verdim sahibi olduğum bahçemin dikim öncesindeki çukur derinliklerini kepçe ile 2 metre derinliğğindeki çukurlar açtırarak çukurları traktör tesviyesi ile güneş görmüş toprakla doldularak dikimleri gerçekleştirdim sanıyorum bir hata yaptım zeytin sıraları arasındaki mesafe 3 e 6 olarak diktim daha sonra yaptıığım arastırmayla ispanya gibi zeytincilikte önde gelen ülkelerde bu ekimin 3 e 3 3e 6 aralıklarla yapıldığını duydum bu ileride ağaçlarımda bi olumsuzluk yaratır mı bu konuda blgisi olanlar beni aydınlatırlarsa çok menmun olurum herkeze yardımları için şimdiden teşekkür edip saygılarımı sunuyorum.

fevzi gürtekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2007, 12:17   #372
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Fevzi Bey, hiç noktalama işareti, büyük küçük harf ve paragraf kullanmadığınız için yazınızı okuyup değerlendirmek zor. Ayrıca biz dil konusunda çok özen göstermeye gayret ediyoruz.

Bu arada kurallarımız gereği yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi kısaca tanıtınız. Siz mesajınızı da, yeniden düzenleyip kendinizi tanıtınca cevaplayacağım.
Saygılar.

Eski 29-11-2007, 17:02   #373
Ağaç Dostu

Ben edremitte 18 yıllık zeytin çiftçisiyim.şu an hasat yapıyoruz zeytinlere ama sırıkla olduğu için çok kırılıyor dalları,öbür yıl az mahsül veriyor kırıldığı için,ama duyduğuma göre bir kimyasal ilacı varmış,bir gün önceden ilacı zeytin ağcının yapraklarına uyguladığın zaman ertesi gün mahsül rüzgarla bile döküle biliyormuş, buda demektirki hersene mahsül verme şansı doğuyor
bu ilacı uygulayan varmı faydaları ve zararları nelerdir ilacın ismi nedir

Düzenleyen Özcan2007 : 29-11-2007 saat 18:08
Eski 29-11-2007, 23:24   #374
Ağaçsever

Bu 3*6 dikim riskli ! Bence bunu ancak binlerce dönüm arazisi ve epeyce parası olanlar yapmalı!
Dönümde 5o kusür ağaç dikmek başta kulağa çok hoş geliyor ama ilerleyen senelerde bu kadar sık ağacın birbirine girmemesi için her sene ağır budama yapılmalı. Epeyce ağır bir masraf bu.

Eski 30-11-2007, 18:13   #375
Ağaç Dostu

böyle diktiğin daha iyi oldu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qba1976 Mesajı Göster
Bu 3*6 dikim riskli ! Bence bunu ancak binlerce dönüm arazisi ve epeyce parası olanlar yapmalı!
Dönümde 5o kusür ağaç dikmek başta kulağa çok hoş geliyor ama ilerleyen senelerde bu kadar sık ağacın birbirine girmemesi için her sene ağır budama yapılmalı. Epeyce ağır bir masraf bu.
Böyle diktiğin daha iyi oldu mahsül kalitesini arttırır, düşünün bir ağaç 50 kg mahsül verse daha kaliteli ürün elde edemezsin,ama ağaç başına 25 kg ürün verse yağ oranı ve kalitesi artar....

Eski 30-11-2007, 18:42   #376
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozcan2007 Mesajı Göster
Böyle diktiğin daha iyi oldu mahsül kalitesini arttırır, düşünün bir ağaç 50 kg mahsül verse daha kaliteli ürün elde edemezsin,ama ağaç başına 25 kg ürün verse yağ oranı ve kalitesi artar....
Dediğiniz doğru mahsul boy olarak daha irileşir yağ kalitesi de artar fakat diyelim bundan 15 sene sonra ağaçlar birbirinin içine girip güneş ışığını kesmeye başladığı zaman ne olacak? Her türlü hastalık olur bence birbirinin güneş ışığını engellediği zaman ağaçlar.
Dediğim gibi büyük masraflarla ( özellikle ağır budama ) ağaçları sürekli bodur tutmak lazım bu sistemde ya da 10 sene sonra 3*6 sıranın arasından birer ağaç çıkararak 6*6 şekine dönüşle de çözülebilir.

Eski 01-12-2007, 01:40   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2007

herkeze iyi günler dilerim. Türkçe'nin doğru kullanımına verdiğiniz önemden dolayı sizi tebrik ederim.Önceliği yazımı düzeltmeye ayırmakla birlikte,en kısa zamanda karakter tanıtım bölümünde kendimi tanıtıcam.

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde zeytin bahçesi yetiştirmekteyim.Ağaçlarımın cinsi tirilyadır.Su anda bahçemde 4800 adet ağaç bulunmakta(2300 adet fidan 2005 yılı mart ayında,2500 adet fidan ise 2007 mart ayında dikilmiştir.)Arazimin özellikleri;arazim hafif eğimlidir(bu nedenden dolayı sifon diye tabir ettiğimiz yöntem ile sulamaktayım),sulama problemim yoktur,arazim ormanın içinde yer almakta etrafı 35 40 yasında fıstık çamları ile çevrili.

Arazimde fidanların dikim işlemini gerçekleştirirken,traktör tesviyesi ile açılmış çukurları güneş görmüş toprakla doldurdum.Gübreleme işlemini koyun ve tavuk gübresi satın alarak,yanmaları için gerekli işlemleri uyguladıktan sonra gerçekleştirdim(mart 2005'te ekilmiş alanı,mart 2006'da mart 2007 de ekilmis alanı,ekim 2007 de gübreledim)Bu güne kadar bunları yardım almadan uyguladım.Sonuc olarak ağaçlarımın gelişme durumunda menmunum,bu yıl sembolikte olsa bir verim bile aldım.2005 yılında ektiğim zeytin fidanları bu gün ortalama olarak iki metre boyundalar.

Beni düşündüren tek şey yakın zamanda öğrenmiş olduğum İspanya gibi zeytincilikte önde gelen ülkelerde dikimlerin 3-3 3-6 şeklinde yapılması ben fidanları 3-6 sistemiyle ektim bu ekim ileride bahçemin verimini olumsuz etkiler mi?**** bir problem çıkarabilir mi?İki ekim şekli arasındaki fark nedir?Bu ve benzeri şeyler konula ilgili deneyimli ve eğitim sahibi arkdasların bilgisine danısıyorum teşekkür ederim saygılarla

fevzi gürtekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2007, 14:46   #378
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın Fevzi bey,söylediğiniz aralıklar İspanya'nın yağlık bodur tip ağaçları için geçerli.Toplama ve budama işlemlerini tamamen biçer dover gibi büyük makineler ile yapıyorlar.Tirilyeler diğer çeşitlere göre daha küçük ağaçlardır ama 3 metre ara bana göre biraz dar olmuş.toprak işlemesini tek yönlümü yapmayı düşünüyorsunuz.qba1976'nın dediği gibi zeytinler büyüdüğünde arzu eder iseniz4 ağacın arasından bir tanesini çıkararak diğer ağaçları rahatlatabilirsiniz.10-15 yıl içinde edineceğiniz tecrubeler zaten size yön verecektir.Hoşçakalın

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2007, 22:57   #379
Ağaç Dostu

sayın mine pakkaner
1.Zeytin fidanı ph yüksek topralarda kök gelişimi daha çokmu gelişiyor
2.Toprağı kireçlenmenin faydaları nedir
3.tarım kireci yerine can(kalsiyum amanyum nitrat) kullansak olurmu

Eski 02-12-2007, 23:18   #380
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

1. Özcan Bey, zeytin gelişimi için kireçli toprakları tercih eder. Bu durumda kök gelişimi de pH yüksek toprakta daha fazladır.

2. Toprağı kireçleme öncelikle toprak pH sını yani asitliğini ayarlamak üzere yapılır. pH düzenlenince bitkilerin besin alımı artar, hastalıklara dayanımı artar, mikroorganizma faaliyeti artar, verim artar, bitkilerin depo ömrür artar. Ancak kireçleme mutlaka analiz sonucu yapılmalıdır. Toprağın pH değerini bilmeden yapılacak bir kireçleme yanlış sonuç verebilir.

3. Tarım kireci yerine CAN kullanmanız aynı şey değildir. Bu yüzden kullanılmaz.CAN daki kirecin toprağa etkisi olmaz. Ayrıca CAN nötr reaksiyonludur. Yanidüşük pH yı yükseltmede etkisi yoktur.

Eski 04-12-2007, 22:30   #381
Yeni Üye

Güncel Haber

Merhabalar,

Bozcaada'da bulunan arazimde zeytinlik dikme projemi açıklayıp özellikle aşırı rüzgarlı ortamda zeytincilikle ilgili bilgi ve uyarı varsa paylaşan olursa sevinirim demiştim. Bu konumda bilgi aktarabilecek birileri olmadı henüz. Acaba Mine Pakkaner Hanım kısa da olsa bir yorum yapabilirmisiniz? Teşekkürler şimdiden.

Bu arada bugün karşılaştığım sektörle ilgili bir yazıyı yine sizlerle paylaşmak istedim, belki görmeyen olmuştur.

Selamlar.

...........................

Funda Özkan, Radikal, 04 Aralık 2007

Dış Ticaret Müsteşarlığı'na bağlı İhracat Genel Müdürlüğü'nde Tarım Daire Başkanı ve Zeytin-Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mustafa Sever, hafta sonu Ayvalık'ta açıkladı:
"2008 başında tanıtıma başlıyoruz"
Fındık Tanıtım Grubu'nun iç ve dış piyasalarda Türk fındığını tanıtım kampanyasını hatırlayacaksınız. Şimdi zeytin ve zeytinyağında da benzer bir kampanyayla tanıtım için Japonya, ABD, Kanada, Güney Kore ve Avustralya gibi gelir düzeyi yüksek ülkeler hedef seçilmiş.
Anadolu zeytinin vatanıyken, Türk vatandaşına zeytinyağını tükettiremeyen, dışarıda Türk zeytinyağı markalarını doğru düzgün yaratamayan sektör için Tanıtım Grubu'nun faaileyete geçmesininin müjdeli haber olarak algılanmasını beklersiniz değil mi?
Değil.
Fındığın tanıtımını yapan Ali Taran, "İhaleye girmem, tanıtım işini sınavsız verecekseniz, verin" demiş, kabul etmemiş. Yapılan ihaleyi de Tuluat adlı reklam şirketi kazanmış. Reklamcılar Derneği, Reklamcılar Vakfı ve internette araştırdım, şirketle ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım.
Zeytinyağını tanıtacak şirketin ne kadar işinin ehli olduğunu bilmiyoruz, bu bir.
Hangi şişeyle zeytinyağını tanıtacaklarını da anlamış değilim.
Niye mi?
Geçen ay Aydın'daki zeytin ve zeytinyağı toplantısında TİM (Türkiye İhracatçıları Meclisi) Başkanı Oğuz Satıcı ile Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Genel Müdürü Doğan Arıkan birlikte açıklamışlardı:
"Dünyada zeytinyağında marka olmak isteyen Türkiye için birlikte şişe tasarlanacak. Amaç, yurtdışındaki bir marketin rafında örneğin ABD'deki bir markette şişeleri görenin 'Bu Türk zeytinyağı' diyebilmesini sağlamak. Fransız şampanyasının ünlü şişesi gibi."
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları'nın Şişe Dizayn Grubu önümüzdeki günlerde TİM yetkilileriyle birlikte şişelerin ana kriterlerini belirleyecek. Ne var ki, sektör henüz özel tasarımlı şişenin önemini fark etmiş değil, doğru düzgün destek veren, ilgilenen yok.
Bir örnek, Türkiye 50 bin tonluk 'markalı' zeytinyağı ihracatı yapacak olsa, yarım kiloluk şişelerden 100 milyon adet gerekiyor. Şişe Cam Grubu da sektörde talep olması halinde 250 gramlık, yarım ve bir kiloluk şişe üretir.
Bir önemli sorun daha var. Bugün bizler dünyanın en pahalı zeytinyağını yerken, dünyaya nasıl satacaklar? Ham zeytinyağının kilosu şu an bölgesine göre 4.5 YTL ile 6 YTL arasında değişiyor. Dünyada zeytinyağını belirleyen İspanya'nın fiyatı ise 4.1 YTL. Avrupalı çiftçi kilosuna 2.2 YTL prim alırken, Türk çiftçisi 11 kuruş alıyor.
Ayvalık'taki 'Zeytinyağı'nın Tanıtımı ve Pazarlanması' konulu toplantıda, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Selim Kantarcı masaya yumruğunu vuruyor:
"Biz her yıl 10 kuruşun, 15 kuruşun pazarlığını yapmak istemiyoruz. Türkiye'de, destek priminden yoksun müstahsil eziliyor" diyordu.

Salih Madra: Pilimiz bitiyor
Ayvalık'taki 'Zeytinyağı'nın Tanıtımı ve Pazarlanması' toplantısında Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Selim Kantarcı "Prim, her yıl müzakere edilen konu olmaktan çıkarılmalı. AB'de olduğu gibi 'devlet politikası' olmalı" derken, Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra da, "Dertliyiz" diye söze başladı,
şöyle devam etti:
"Geçen yıl yok yılıydı, bu yıl kuraklık yüzünden yok yılından da eksik mahsul alıyoruz. Kuraklık gelecek yılın filizlerini de mahzun bıraktı."
Salih Madra, geçen yıl kilosu 6.5 YTL olan sızmanın Ayvalık bölgesinde bu yıl 5.2 YTL olduğunu belirtirken, "Artan girdi maliyetleriyle pilimiz
bitiyor" diyordu.
Devletin çitfçiye kuruş hesabı primden vazgeçmesi gerekiyor.
"Zeytinin tarihte anavatanıyız" diye övünmek işin en kolayı, asıl bugünden yarına ne değer bıraktığınız önemli. Zeytin çiftçisi yüksek maliyete rağmen ağacını sökmüyorsa, desteği hak ediyor.

'Babam ve Oğlum'un çiftliği 20 çuval zeytin hasat edebildi
Yetkin Dikinciler'in, Çetin Tekindor'u yere düşürüp, sonra tarlaya doğru koştuğu yol, çamur içinde. Bata çıka Salih ve Ali Sural kardeşlerin çiftliğine varıyoruz, Çağan Irmak'ın 'Babam ve Oğlum'unun çekildiği çiftliğe.
'Sahnede' Salih Sunal, darbuka çalıyor. "Aslında bateristim" diyor.
Çiftlik, film dünyasında epey ünlü, 'Babam ve Oğlum'un dışında 'Kurşun Yarası' ve 'Kırık Kanatlar' dizilerine, henüz vizyona girmeyen Ulak'a plato olmuş. Salih Sunal, 'Babam ve Oğlum'da Çetin Tekindor'un yerine Zoro olarak ata binmiş, 'Ulak'ta da...
İki kardeşin 140 dönüm, 1000 kadar ağacı var. Salih Sunal'ın payına düşen 500 ağaç. Mahsulü soruyorum, "20 çuvalı ancak bulur" diyor. Oysa 500 çuval alabilirdi. Konuşurken, 'acı gerçek' ortaya çıkıyor. Hâlâ ağacı döverek ürün almaya çalışılıyor. Sırıklarla vura vura mahsul toplama yüzünden ağaç küsüyor. Bu yaz yaşanılan kuraklık da ikinci darbe onlar için. Tarımın acı tablosu, bu çiftlikte de geçerli. Dört kardeş, babalarının vefatından sonra araziyi de dörde bölmüş. Ölçek ekonomisinden uzaklaştıkça da, artan maliyet yüzünden yeterli bakım yapılamıyor, verim düşüyor.

.......................

Yukarıda bahsedilen konulardan reklam ve şişe tasarımı konusunda gerçekten bu işin ehlinin yapması ne kadar da doğru olurdu. Ülkemizde yaptıkları cam ürünlerle yurtdışında önemli tasarım ödülü almış değerli tasarımcılarımız var.

Örneğin Faruk Malhan tasarımı İstanbul serisi çay bardağı (Paşabahçe üretimi) ve 'Red Dot Best of the Best' ödüllü, Orhan Irmak tasarımı ambalajı.

http://www.koleksiyon.com.tr/haber.asp?id=8&dil=tr

Sadece idare eden değil, aynı anda konuşulan, her türlü tasarım dergilerinde yayınlanabilecek bir ürün çıkarmanın önemini umarım kabul edecek kadar aceleci olmazlar...

Eski 05-12-2007, 13:04   #382
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytuni Mesajı Göster
Merhabalar,

Bozcaada'da bulunan arazimde zeytinlik dikme projemi açıklayıp özellikle aşırı rüzgarlı ortamda zeytincilikle ilgili bilgi ve uyarı varsa paylaşan olursa sevinirim demiştim. Bu konumda bilgi aktarabilecek birileri olmadı henüz. Acaba Mine Pakkaner Hanım kısa da olsa bir yorum yapabilirmisiniz? ...
Bu konuda hiç bilimsel bir makale okuduğumu hatırlamıyorum, ancak Çeşme Alaçatı malumunuz sürekli rüzgarı ile mehur, orada zeytinler ve zeytinlikler gayet sağlıklı ve sorunsuz( Bizzat bakım yaptığım için söylüyorum). Aynı şekilde Gökçeada (gerçi Bozcaada daha rüzgarlı), Karaburun sürekli rüzgarlı ve zeytincilikleri ile tanınıyorlar. Ben sorunsuz yetiştiricilik yapacağınızı düşünüyorum. Zeytin ağaçları rüzgar hasarına karşı diğer ağaçlardan daha dayanıklılar.

Bu arada özellikle gençlik yılarında fidanların düzgün gelişimi için arazinize rüzgar kıran tesis etmenizi de öneririm. Hereklemeyi de düzgün yaptırınız. Yalnız, sulama konusunu nasıl çözeceksiniz, adada su sorunu var, sizin sondajınız var sanırım.

Eski 05-12-2007, 14:46   #383
Ağaç Dostu

SAYIN MİNE PAKKANER
Toprak ph metre arıyorum nerde bulabilirim

Eski 05-12-2007, 18:40   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2007
sayın Mine Pakkaner ;
kıraç arazide gemlik zeytin fidanı dikiminde su tasarrufu amacı ile perlit veya Qemisoyl kullanmak istiyorum. çukurların ebadı 100cm*60cm dir.toprak analizini de yaptırdım.nasıl kullanacağım ve oranları hakkında bilgi verirseniz sevinirim acil cevap bekliyorum teşekkürler...

mehmet budaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 20:52   #385
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozcan2007 Mesajı Göster
SAYIN MİNE PAKKANER
Toprak ph metre arıyorum nerde bulabilirim
Buradan alabilirsiniz Özcan Bey.
www.tartes.com.tr

Eski 06-12-2007, 21:16   #386
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet budaklı Mesajı Göster
sayın Mine Pakkaner ;
kıraç arazide gemlik zeytin fidanı dikiminde su tasarrufu amacı ile perlit veya Qemisoyl kullanmak istiyorum. çukurların ebadı 100cm*60cm dir.toprak analizini de yaptırdım.nasıl kullanacağım ve oranları hakkında bilgi verirseniz sevinirim acil cevap bekliyorum teşekkürler...
Vermiculit ve leonardit te olabilir. Qemisoyl yerine de Sutut, Kristajel kullanabilirsiniz. Her ürünün kullanım miktarı etiket bilgisinde mevcut. Satıcı daha detaylı billgi verecektir. Ürünleri çukura koyacağınız harca karıştırarak kullanacaksınız.

Eski 06-12-2007, 21:53   #387
Yeni Üye

Mine Hanım verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Açıkcası içimi rahatlattınız, beni en fazla düşündüren konu rüzgârın etkisi idi. Gerekli tedbirleri alınca fazla sorun yaşamayacağımı bilmek önümü açıyor.

Su konusunda da çok haklısınız. Sondajın o alanda mümkün olup olmadığını kısa zamanda zemin etüdü yaptırarak öğreneceğim.

Bununla beraber Devlet Meteoroloji İşlerinden iklimsel bilgileri ve değerleri istedim, ancak henüz bir cevap alamadım. Konuyu takip ediyorum.

Selamlar.

Eski 07-12-2007, 12:28   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Mine hanım ,bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler...

mehmet budaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2007, 17:28   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2007
sayin abi
ben sua nda 80 donume zeytin ffidanligi dikmek istiyorum acaba ekmekmi yoksa hazir agacli olan bir yermi tercih edersiniz eger dikicek olursam manisada % 10 bir meyillik var burasi mumkunmu acaba

albertino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2007, 22:51   #390
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi albertino Mesajı Göster
sayin abi
ben sua nda 80 donume zeytin ffidanligi dikmek istiyorum acaba ekmekmi yoksa hazir agacli olan bir yermi tercih edersiniz eger dikicek olursam manisada % 10 bir meyillik var burasi mumkunmu acaba
Fidan diktiğin zaman en az 4 senede verim vermeye başlıyor 80 dönüme fidan dikecek olursan 5*5 3200 fidan 1 tanesi 25 kg verse 80000 kg zeytin elde edersiniz.Büyük yetişmiş ağaç alırsan pek avantaşlı olmuyorsun, ortalama ağaç başına 50 kg düşüyor. Birde söyleyeyim fidan dikilecek arazide su yoksa hiç dikme derim, verime geçse bile yazın kuruma derecesine geliyor büyük ağaçlar bence fidanlar kuraklığa dayanamaz.Fidanlara ilk iki sene 1 çay bardağı gübre geçme derim,bizim fidanlara yazık oldu hepsi kurudu ve yeniden dikmek mecburunda kaldık. Fidanlara yaprak gübresi atcak olursan deniz yosunu,bitki gelişim düzenleyici uygula, acayip gövde yapısını kalınlaştırıyor.Hadi kolay gelsin

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024