agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-07-2011, 15:14   #1111
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Hangisi olduğunu ödediğiniz ücretten anlamak mümkün. Biri on biri 60 lira civarı.
Aldığınız şişelerin üzerindeki etiketten yanılmayın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 15:43   #1112
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Hangisi olduğunu ödediğiniz ücretten anlamak mümkün. Biri on biri 60 lira civarı.
Aldığınız şişelerin üzerindeki etiketten yanılmayın.
Ben siparişimde 5 Lt EM AKTİF istedim (5x10 = 50TL). 2 litre ürün geldi. Ürün eksik geldi , 3 litre nerede dedim gönderiyoruz dediler. 1 ay sonrada gönderdiğimiz 2 Litre EM dediler(aktif değil yani sizin 60 TL dediğiniz ürün 2x60 = 120TL ). Buda size kıyağımız olsun dediler.

Ama ben bu arada 2 Litreyi çoktan fidanlara vermiştim.

Sn. Doğasever ,

Ben de duruma üzüldüm, çok güvendiğim çok okuduğum EM ürünlerini bahçemizde oldukca fazla kullanmayı düşünüyorduk.(komşunun da tavsiyeleri ile ). Böyle bir başlangıç bizimde keyfimizi kaçırdı.

Bir miktar ( sakinleşip yeni sipariş verebilecek duruma gelinceye kadar ) uzak durmak istiyorum EM dünyasından.

Bu arada İngiltere'den sipariş verdiğim mikoriza siparişim 3-4 günde elime geçti. Adamların işini nasıl bir ciddiyetle yaptığına örnek olması babında anlatmak istedim.

Saygılarımla.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 16:13   #1113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Em bir felsefe ben çok güvenıyorum
ancak hizmet noktasında bende sorunlar yaşamıştım
en sonunda da bursa bölgenın bayılıgı ıptal edılmıştı
elımde ıkı litre var bıtınce bende hemen yenısını alıcam
bu zaman zarfında inşallah düzene girer
ticaretın kuralları içerisinde mutlak surette mişterıye güven vermek gerekıyor
merkezdekı arkadaşlar yogunluktan mı dır nedır yetısemıyorlar anlasılan
ben elımde bır lıtre em ıle arkadasım olan köy berberinde küçük bardaklara doldurarak em yı anlatmaya çalışmiştım
em gıbı ürünler çok daha aktıf sekılde tanıtılıp satıi hizmeti verılmesını umuyoruz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 12:53   #1114
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Merhaba,
Geç de olsa problem giderildi ve iki gün önce ürün elime geçti. Yardımcı olan EM yetkililerine teşekkür etmek isterim. Ürün teslimi konusunda biraz daha hassas olacaklarını umuyorum.

Bu arada sormak istediğim bir konu var;
Ben haftasonu sadece bir gün bahçede olabildiğim için vakit bulamıyorum o yüzden bazı ürünleri birlikte uygulamak zorunda kalabiliyorum.
Sorum şu;
1.Sim Derma Granülü meyve fidanlarının köküne dökdükten sonra,
sulamayı EM Aktif ile yapınca problem olurmu? Deneyen oldumu?
2.Bağda EM Aktif ile + Bacillus subtilis i birlikte yapraktan uygulayabilirmiyiz?

Teşekkürler.

Düzenleyen Ozi'nin Bahçesi : 08-07-2011 saat 13:58
Eski 30-07-2011, 09:31   #1115
Ağaç Dostu

em ye en uygun kardeş

em dekı dostlarımızı daha ıyı memnun etmek ve gübrelemeyı
ıdeal sekılde yapmak için yarasa gubresı kullanmayı düşünüyorum
em ıle beraber en ıyı gubre ıkılısı ne olur acaba

Eski 30-07-2011, 10:48   #1116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Topraklarda mikro organizmaların istihdamına dair açıklamalarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
em dekı dostlarımızı daha ıyı memnun etmek
Arkadaşım Safranlı, Topraklarında mikro organizmaları istihdam etmeden önce toprakların organik içeriğini yükseltmek zorunluğu vardır.

Bilindiği üzere topraklarda yetiştireceğimiz bitkilerin besin ihtiyaçlarını karşılamada kullanacağımız hertürlü bitki besin maddelerini bitkiler tarafından alınması işleminde ön sırada mikro canlılar yer aldığından bu canlıların yaşamlarını sağlıyacak ve topraklarda faaliyetlerini sürdürecek özelliklerin başında toprak nemininde önemi çok büyük olduğu bir çok kimsenin gözünden kaçan bir gerçek olmaktadır, nemi kaçmış topraklar canlılılğını yitirmiş topraklar olmaktadır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı;
gübrelemeyı
ıdeal sekılde yapmak için yarasa gubresı kullanmayı düşünüyorum
em ıle beraber en ıyı gubre ıkılısı ne olur acaba
Topraklara gübre ve mikrobiyal canlıları düşünürken sizin deyiminizle bu ikili eksik görülmektedir, topraklara hangi çeşit gübreleme yaparsak yapalım, öncelikle topraklarımızın nem oranını yükseltmeliyiz, nemi olmıyan topraklarda mikro canlılar işlem görmeden telef olmaktadır.

Tarım insanımızda hep bitkiyi sulama anlayışı içinde topraklara su verilmektedir,bu eksik ve yanlış uygulamadır, toprklarımızda bitki olsun veya olmasın topraklarımızın organik yapısını nemli tutarsak toprak içindeki canlılarda yaşamlarını sürdürerek aktif görev alarak toprakların yapısını bitki yetiştirme düzenlemesini yapacaklardır.

Sakın unutma canlılık suda başlamış ve bu şekilde süreç işlemektedir, gübre, mikrobiyal canlı ve su üçü bir arada daha etken olmaktadır, tabii burada oksijenide onutmamamız gerekmektedir.

Bu açıklamaları yapan en iyi formun kişisi toprak dustu Epsody'i

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2011, 11:36   #1117
Ağaç Dostu

çok tesekkur ederım
yarasa gubresı oldukca pahalı ancak oldukcada mukemmel sonuçlar verıyor
em de zaten vazgeçılmez
em nın verımlılıgı için gübre takvıyesı gerekıyor
buyuk baş hayvan gubresı de kullanılabılır tabı
ancak yarasada gercekten bitkinin ihtıyacı olan her turlu yemek menusu var
dogal olmak koşuluyla bu ıkılı ne olabılır dıye kafa yoruyorum
tabı sizin önculugunuz solucan gubresı
enzım veya kompostta olabılır
ancak hızlı sonuç noktasında ben yarsadan çok memnun kaldım
sulama ve nemlılık konusundakı uyarılarınız gözümden kaçmıştı
bunuda sayenızda ıyıce ögrenmiş olduk

Eski 31-07-2011, 09:54   #1118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Safranlı arkadaşıma açıklamaları'mın devamı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
yarasa gubresı oldukca pahalı ancak oldukcada mukemmel sonuçlar verıyor
em de zaten vazgeçılmez
em nın verımlılıgı için gübre takvıyesı gerekıyor
buyuk baş hayvan gubresı de kullanılabılır tabı
ancak yarasada gercekten bitkinin ihtıyacı olan her turlu yemek menusu var
dogal olmak koşuluyla bu ıkılı ne olabılır dıye kafa yoruyorum
Arkadaşım Safranlı kullandığınız gübre konusundaki tercihiz söz konusu değil, burada kullanılan gübre ile etkin mikroorganizmaların kullanımına ilişkin bu ikilinin su ve nem olmadan etkili olmıyacağıdır, benim vurgulamak istediğim nokta budur.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı;
tabı sizin önculugunuz solucan gubresı
enzım veya kompostta olabılır
ancak hızlı sonuç noktasında ben yarsadan çok memnun kaldım
Sn.Safranlı, Benim gübreler konusunda her hangi bir öncülüğüm söz konusu değil siz bunu yanlış anlamış olacaksınız, isterseniz solucan gübresi üzerindeki bilgilerimi size güncelliyerek sunabilirim, tabii öncelikle bu başlıkta bu bilgilerle konu başlığının paylaşımlarını bozmamak için buyurun buradan takip edelim, sevgilerimle güzel paylaşımlara doğru

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 08:56   #1119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Herkese merhaba.

Ben de em1 denen sıvıdan aldım. Alır ike aktif olduğu direk kullanılabileceği söylendi. Litresi 10 tl. Burada da aktifleştirme işlemindne bahsedilmiş kafam epey karıştı. Şimdi satılan ürünler aktif mi değil mi. Neden üzerinde EMA yazmıyor aktif ise. Ürün tescili yapılamadığı için mi acaba?

unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 09:09   #1120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unalsel Mesajı Göster
Herkese merhaba.

Ben de em1 denen sıvıdan aldım. Alır ike aktif olduğu direk kullanılabileceği söylendi. Litresi 10 tl. Burada da aktifleştirme işlemindne bahsedilmiş kafam epey karıştı. Şimdi satılan ürünler aktif mi değil mi. Neden üzerinde EMA yazmıyor aktif ise. Ürün tescili yapılamadığı için mi acaba?
Sn. Doğasever cevap yazacaktır belki ama önce ben söyleyeyim.

Elinizdeki EM aktif dir. Yani Aktif hale getirilmiştir. Direk kullanılır.

Em1' i aktif hale getirerek üreticiye sunmak, kullanım kolaylığından dolayıdır.

Yani siz belirli oranlarda melas ile karıştırıp, belirli sıcaklıkta _ gazını alarak_ belirli zamanda uğraşmıyorsunuz.

Size hazır sunuluyor.

EM1 de EMA diye anılır, aynı şeydir. Tescillidir ve iyi bir bir üründür.

Saygılar.

( üretici sahibi gibi konuştum)

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 11:43   #1121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
İyiliğini denemeden sonra göreceğim işin aslı. Ev içni ve hidroponik sistem için aldım em aktiften ancak sitemizde de pek iyi durumda olmayan ve leonardit gübre takviyesi ile yeni yeni canlanmaya başlayan mazıların birtanesinde de em aktifi deneyeceğim. 10 metre ilerisindeki em verilmemiş mazı ile nasıl bir fark oluşturacak bakacağım.

unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 18:13   #1122
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unalsel Mesajı Göster
Herkese merhaba.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. Doğasever cevap yazacaktır belki ama önce ben söyleyeyim.

Elinizdeki EM aktif dir. Yani Aktif hale getirilmiştir. Direk kullanılır.

Em1' i aktif hale getirerek üreticiye sunmak, kullanım kolaylığından dolayıdır.

Yani siz belirli oranlarda melas ile karıştırıp, belirli sıcaklıkta _ gazını alarak_ belirli zamanda uğraşmıyorsunuz.

Size hazır sunuluyor.

EM1 de EMA diye anılır, aynı şeydir. Tescillidir ve iyi bir bir üründür.

Saygılar.

( üretici sahibi gibi konuştum)
Sn. Halil Önen,

Bence bu soruları Doğasever cevaplasa daha iyi olur. Siz EM alırken EM1 mi alıyorsunuz, EMA mı?

Ben olsam EM1 alırdım. Hem daha ekonomik olurdu hemde şişe üzerindeki etiketinde ne yazıyorsa içindekinin o olduğundan emin olurdum. Aktifleme işlemi yapılan ürünün her lotunun içeriğinin farklı olacağı kanaatindeyim.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 12:33   #1123
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Alıntı:
Sn. Halil Önen,

Bence bu soruları Doğasever cevaplasa daha iyi olur.

Her şeyden önce Halil Bey'e teşekkür ediyorum.

Aynı soruyu kaç kez yanıtladığımı ben bile unuttum. Her defasında hatırlattığı için de Sn Sarıcan'a teşekkürü bir borç bilirim.

EM1 ve EMA aslında aynı ürünlerdir. Biri (EM1) dormant haldedir, yani bir çeşit uyku hali. Diğeri (EMA) ise, aktif haldedir. EM1 melas ve su ilave edilerek aktifleştirilir. Bir litre EM1'e 18 litre su ve 1 litre melas ilave edilerek fermantasyon yoluyla aktifleştirilir. Deneyimlerimiz pek çok kişinin bu aktifleştirme işlemini (ağaçlar net üyelerini hariç tutuyorum!) gereği gibi yapamadığını göstermiştir ve o yüzden ürünü aktif halde temin etme ihtiyacı doğmuştur. Ama bunu farklı bir ürünmüş gibi ayrı bir şişeye koymanın da hiçbir anlamı yoktur. Bu konuda üretici firmaya herhangi bir önerisi olan varsa lütfen bildirsinler (info@emturkey.com). Ben etiketin herhangi bir köşesine küçük bir "a" konulması önerisinde bulunmuştum. Sanırım yeni etiketler basıldığında bu öneri dikkate alınacaktır. Sn Sarican, eğer sizin de bir öneriniz varsa, üretici firmaya email atarak bildirmenizi öneririm.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 19:31   #1124
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Aynı soruyu kaç kez yanıtladığımı ben bile unuttum. Her defasında hatırlattığı için de Sn Sarıcan'a teşekkürü bir borç bilirim.

EM1 ve EMA aslında aynı ürünlerdir. Biri (EM1) dormant haldedir, yani bir çeşit uyku hali. Diğeri (EMA) ise, aktif haldedir. EM1 melas ve su ilave edilerek aktifleştirilir. Bir litre EM1'e 18 litre su ve 1 litre melas ilave edilerek fermantasyon yoluyla aktifleştirilir. Deneyimlerimiz pek çok kişinin bu aktifleştirme işlemini (ağaçlar net üyelerini hariç tutuyorum!) gereği gibi yapamadığını göstermiştir ve o yüzden ürünü aktif halde temin etme ihtiyacı doğmuştur. Ama bunu farklı bir ürünmüş gibi ayrı bir şişeye koymanın da hiçbir anlamı yoktur. Bu konuda üretici firmaya herhangi bir önerisi olan varsa lütfen bildirsinler (info@emturkey.com). Ben etiketin herhangi bir köşesine küçük bir "a" konulması önerisinde bulunmuştum. Sanırım yeni etiketler basıldığında bu öneri dikkate alınacaktır. Sn Sarican, eğer sizin de bir öneriniz varsa, üretici firmaya email atarak bildirmenizi öneririm.
Sn. Doğasever,

Agaclar.net üyelerinin aktifleştirme işlemini becerebildiğini sizde teslim etmişsiniz. O zaman agaclar.net üyesi bir müşteriniz sizden 1 litre EM1 alsa ve bunu 1 litre melas, 18 litre su ile fermente ederek 20 litre EMA haline getirse ve elde ettiği ürünü 10 TL/Litre fiyatla çevresinde ihtiyacı olanlara satsa her hangi bir suç işlemiş olur mu? (Oldukça karlı bir iş yaptığı tartışılmaz.) Nasıl olsa EM1 ile EMA' nın aslında aynı ürün olduğunu sizde söylüyorsunuz. EM1' i sizin aktifleştirmenizle, bu konuyu ve fermentasyon işlemini iyi bilen bir müşterinizin aktifleştirmesi arasında bir fark olmadığına göre satılan sahte ürün kapsamına girer mi? Daha önce başka bir başlıkta bahsettiğiniz sahte EM üretenler böyle bir işlem mi yapıyorlar acaba? Eğer böyle bir işlem yapıyorlarsa sahte EM üretiyor demek pek doğru olmaz sanırım ama satışını yapmak ve şişelerin üzerinin şişe içerisindeki ürün içeriği ile farklı bilgiler içeren etiketle etiketlenmesi yasal olur mu bilemiyorum? Bu yüzden firmaya bir öneride bulunamıyorum.

Eski 06-08-2011, 20:16   #1125
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Sarıcan
Ben bu konuda yasal uzman değilim. Ama sorularınızı yine de elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım.

Alıntı:
Agaclar.net üyelerinin aktifleştirme işlemini becerebildiğini sizde teslim etmişsiniz. O zaman agaclar.net üyesi bir müşteriniz sizden 1 litre EM1 alsa ve bunu 1 litre melas, 18 litre su ile fermente ederek 20 litre EMA haline getirse ve elde ettiği ürünü 10 TL/Litre fiyatla çevresinde ihtiyacı olanlara satsa her hangi bir suç işlemiş olur mu?
Her şeyden önce, böyle bir aktifleştirme işlemini ticari amaçla yapacak iseniz, sıcaklık, pH kontrollü uygun bir aktifleştirme reaktörünüz ve Gayri Sıhhi Müessese Belgeniz olması gerekir. Bu belgeniz yoksa, böyle bir işlemi ticari boyutta yapamazsınız. (Dikkatinizi çekerim ticari boyuttan bahsediyorum.)

Alıntı:
EM1' i sizin aktifleştirmenizle, bu konuyu ve fermentasyon işlemini iyi bilen bir müşterinizin aktifleştirmesi arasında bir fark olmadığına göre satılan sahte ürün kapsamına girer mi?
Bu konuyu neden bu kadar eşelediğinizi anlamış değilim ama yine de yanıt vereyim.
Bu sorunuza ben de bir soruyla karşılık vereyim. Siz sıvı enzim yapımında ustasınız artık ve isterseniz, Coca Cola da yapıp satabilirsiz. Şişenin üzerine Coca cola da yazabilirsiniz isterseniz. Sattığınız Cola cola kaçak olur mu? Sahte olur mu? Bence hem kaçak olur hem de sahte. Siz istediğiniz kadar Coca cola firmasıyla üretilen ürünün aynısı olduğunu iddia edin. Yine de ürününüz hem sahte hem de kaçak olduğu için toplatılacaktır. Değil mi?

Ayrıca bir başka konuya daha açıklık getirmek gerekiyor: EM Agriton Ltd firmasının yaptığı aktifleştirme ile müşterilerin kendilerinin yapacağı aktifleştirme arasında bir fark var! (Bu farkı açıklamaya yetkili değilim firmaya sorun lütfen).

Alıntı:
Daha önce başka bir başlıkta bahsettiğiniz sahte EM üretenler böyle bir işlem mi yapıyorlar acaba?
Bu konuda yakalanan onlarca ton sahte ve kaçak ürünle ilgili mahkemeler devam ettiği için hiç bir şey söylemem doğru olmaz. Eğer merak ediyorsanız haber ajanslarını takip edersiniz. Hatta bu forumda da bazı arkadaşlar resimler de yayınlayarak yazılar yazdılar. forumun o bölemlerine de bakabilirsiniz. Bizim bir kaç litre satın alıp da aktifleştirip arkadaşlarına para karşılığı bile olsa ürün verenlerle hiçbir alıp veremediğimiz olmaz. Eğer arkadaşlarına aktifleştirmenin doğru düzgün nasıl yapılacağını öğretseler daha da memnun olurum.

Alıntı:
Eğer böyle bir işlem yapıyorlarsa sahte EM üretiyor demek pek doğru olmaz sanırım ama satışını yapmak ve şişelerin üzerinin şişe içerisindeki ürün içeriği ile farklı bilgiler içeren etiketle etiketlenmesi yasal olur mu bilemiyorum? Bu yüzden firmaya bir öneride bulunamıyorum.
Özellikle sizin ısrarla anlamadığını ya da anlamak istemediğiniz şey EM1 ile EMA nın aynı şey olduğu gerçeğidir. Aynı ürünün aktif ve dormant halleri. Sizden başka bu forumdaki herkes bunu anlıyor ve biliyor. Bundan sonra basılacak etiketlere daha önce de söylediğim gibi, aktif anlamına gelen "a" işareti de konulabilir. Ama bu sizi tatmin eder mi bilmiyorum.

Sn Sarıcan
Ben EM'nin kullanılması hakkında burada gönüllü olarak herkese yardımcı oluyorum. EM ürünlerinin şişelenmesi, etiketlenmesi, ruhsatlandırılması ve piyasaya arzı konularında çok daha detaylı yasal bilgi istiyorsanız, lütfen EM Agriton Ltd şirketinin yetkililerine başvurunuz. İlgili şirket EM'yi Türkiyede temsil etmektedir ve tüm bu soruların da muhatabıdır.

Düzenleyen Dogasever : 06-08-2011 saat 20:24 Neden: ek
Eski 07-08-2011, 15:30   #1126
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EM Şirketleriyle hiçbir bağım kalmamıştır. Bundan sonra da bu başlık altında yazı yazmayacağım. Şimdiye kadar bana tahammül gösteren tüm Agaçsever dostlara teşekkürü bir borç bilirim.

Saygılarımla
Kayhan Yalçı
Doğasever

Aspire07 beğendi.
Eski 07-08-2011, 16:43   #1127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
EM Şirketleriyle hiçbir bağım kalmamıştır. Bundan sonra da bu başlık altında yazı yazmayacağım. Şimdiye kadar bana tahammül gösteren tüm Agaçsever dostlara teşekkürü bir borç bilirim.

Saygılarımla
Kayhan Yalçı
Doğasever
Sevgili dostum,

kalbiniz neyi işaret ettiyse onu yaptığınızı düşünüyorum. EM konusunda çok şeyi size borçluyu(z)m.

Üreticiye bu ürünü tanıttığınız için çok teşekkürler. Bazen taktir beklerken hep eleştiri aldığımız zamanlar olmuştur.

Yaptıklarınız geride bıraktığınız mirastır.

Em kullanımı konusunda yardımlarınıza her zaman ihtiyacım olacaktır_ bu firma ile ilişkiniz kalmasa da_ bunu severek yapacağınızı, biliyorum; çünkü sizin yol haritanız keşfetmemiz gerekenlerle dolu...

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 09:56   #1128
Ağaç Dostu

Doğaseveri seviyoruz

Gercek bır okul olan bu sayfalarda daha öncede yazdıgım gıbı
benım için en degerlı sayfa burasıdır
benım gercektende hayata bakısımı degıştırdı
em felsefesını özümsemeye çalısıyoruz
defalarca bu sayfayı ve sizlerın kıtabını okudum
çok sey ögrendık çoook.....
Farklı sayfalrda da sizlerden bir şeyler kapmaya çalıştık
sabırla ıyı niyetle bu topraklara çok seyler kazandırdınız
****** bizlerde çok sey kazandık
kararının benı üzdü ama ****** kabulumuzdur
sizlerı sevıyorum
verdıgınız emeklere şükranım
daha fazlasını hak ettınız
sizleri seviyoruz....

Eski 08-08-2011, 12:26   #1129
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Sayın Doğasever,
Agaclar.net üyelerine yardımarınız yadsınamaz.Bu kararınızın arkasında makul bir sebep olduğu kesin.Bilgilerinizden daha çok faydalanmayı dilerdik .Başka mekanda ,başka zamanda gene sizin değerli bilgilerinizden yararlanacağımızı ümit ediyorum.Sağlıcakla kalın.
Ama lütfen unutmayın , bilgi paylaştıkca çoğalır..
Selamlar,sevgiler.
Ozi'nin Bahçesi (Hasan/Eylem/Ozi)

Eski 08-08-2011, 12:50   #1130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:

Saygılarımla
Kayhan Yalçı
Doğasever
Kayhan Bey.
Ayrılıyorsunuz öyle mi.
EM ile bağınız kalmamış olabilir ama Ağaçseverler ile bağınızı kopartamassınız.
Tüm verdiğiniz bilgiler ve zahmetler için teşekkür ederim.
Başım sıkışınca müracaat edeceğim ( Bir adresiniz skype kaydınız ) yer var.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 14:34   #1131
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Halil Bey, Sn Safranlı, Sn Ozi'nin Bahçesi ve Sn Tura
Hepinize övgü dolu sözleriniz için çok teşekkür ediyorum. EM ve Tarım ile bağlarımı koparmış değilim. Bundan sonra iletişimlerimize kurumsal değil, kişisel düzeyde devam edeceğim demektir. Bunun ne şekilde olacağına ileride karar vereceğim. Belki yeni bir blog sayfası da olabilir. Saygılarımla.

Eski 09-08-2011, 09:00   #1132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Sn. Dogasever, kararınıza saygı duyduğumu belirtmek isterim. sizin gibi bir doğaseverin, organik tarımcının kşisel olarak EM den ve organik tarımdan uzak kalamayacağını düşünüyordum. Bu düşüncelerimi yazmak için sayfaya girdiğimde aynı şeyleri sizin yazdığınızı gördüm. Çünkü bu bir yaşam felsefesidir. hayata bakıştır. kolay kolay değişmez. Biz sizlerden memnunduk. sağlıcakla kalın.

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 09:46   #1133
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Sn Sarıcan

Her şeyden önce, böyle bir aktifleştirme işlemini ticari amaçla yapacak iseniz, sıcaklık, pH kontrollü uygun bir aktifleştirme reaktörünüz ve Gayri Sıhhi Müessese Belgeniz olması gerekir. Bu belgeniz yoksa, böyle bir işlemi ticari boyutta yapamazsınız. (Dikkatinizi çekerim ticari boyuttan bahsediyorum.)

Bu konuyu neden bu kadar eşelediğinizi anlamış değilim ama yine de yanıt vereyim.
Bu sorunuza ben de bir soruyla karşılık vereyim. Siz sıvı enzim yapımında ustasınız artık ve isterseniz, Coca Cola da yapıp satabilirsiz. Şişenin üzerine Coca cola da yazabilirsiniz isterseniz. Sattığınız Cola cola kaçak olur mu? Sahte olur mu? Bence hem kaçak olur hem de sahte. Siz istediğiniz kadar Coca cola firmasıyla üretilen ürünün aynısı olduğunu iddia edin. Yine de ürününüz hem sahte hem de kaçak olduğu için toplatılacaktır. Değil mi?

Ayrıca bir başka konuya daha açıklık getirmek gerekiyor: EM Agriton Ltd firmasının yaptığı aktifleştirme ile müşterilerin kendilerinin yapacağı aktifleştirme arasında bir fark var! (Bu farkı açıklamaya yetkili değilim firmaya sorun lütfen).

Sn Sarıcan
Ben EM'nin kullanılması hakkında burada gönüllü olarak herkese yardımcı oluyorum. EM ürünlerinin şişelenmesi, etiketlenmesi, ruhsatlandırılması ve piyasaya arzı konularında çok daha detaylı yasal bilgi istiyorsanız, lütfen EM Agriton Ltd şirketinin yetkililerine başvurunuz. İlgili şirket EM'yi Türkiyede temsil etmektedir ve tüm bu soruların da muhatabıdır.
Yukardaki mesajlara bakılınca sanki benim sahte veya ruhsatsız ürün üretmeye kılıf hazırlıyormuş gibi bir yorum çıkacak. Tam tersine, ben her işin kuralına göre yapılması ve insanların yanıltılmaması konusunda çekincelerimi ortaya koyuyorum.

Ben bu konuyu araştırmaya başladıktan sonra çeşitli vesilelerle mikroorganizmalar konusunu bu sayfalarda tanıdığım için Sn. Doğasever' e de muhtelif zamanlarda teşekkürlerimi ilettim. Fakat zaman zaman takılıyoruz ama ben bu soruları sormak zorundayım.

Sn. Doğasever bu konuda kitap yazacak ve EM1' in aktifleştirmesini en ince ayrıntısına kadar anlatacak ( ki bu aktifleştirme işlemi EM' in diğer web sitelerinde de anlatılıyor.), sonra çıkıp "EM Agriton Ltd firmasının yaptığı aktifleştirme ile müşterilerin kendilerinin yapacağı aktifleştirme arasında bir fark var!" diyecek. O zaman bende bugüne kadar anlattıkların yanlış ve sakıncalı şeylermiy di? diye sormak zorunda hissediyorum kendimi.

EM1 ile EMA aynı üründür deniliyor. Bunu bir nebze kabullenebilirim ama lisanslı ve ruhsatlı olarak üretilmiş bir ürünün klonlanarak çoğaltılması ve kendine ait olmayan bir ürün etiketi ile satılmasını, ürünün niteliğinin müşteriden tahsil edilen fiyatla belirlenmesini sorgulamak zorundayım. Daha önce de belirmiştim, markete gidip zeytinyağı alırken sızma zeytinyağı mı, yoksa rafine zeytinyağı mı aldığınızı kasada parayı öderken mi anlıyorsunuz?

Ayrıca bir ürünün etiketlenmesi konusunda yüzlerce yönetmelik var. Eğe bunların dışında EM için yapılmış bir yönetmelik varsa bilmek isterim. Bunun için aşağıdaki 25 Mart 2011 Cuma tarihli Resmi Gazete' de yayınlanan 27885 sayılı yönetmeliği okuduktan sonra tekrar bakalım. Eğer kendimiz için bu yönetmelikleri yok sayıp bir yol açarsak bu yoldan herkes geçmeye çalışacaktır. Oysa ki tamda güvene ihtiyaç duyduğumuz günlerdeyiz.

Eski 09-08-2011, 10:37   #1134
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Sarican

Ben firmadan ayrıldığımı belirtmiştim. O yüzden, firmanın yasal konularına ve teknik uygulamalarına ilişkin açıklama yapmam artık doğru ve etik olmaz. Artık muhatabı da değilim zaten. EM Agriton Ltd yetkilileri mutlaka size buradan yanıt vereceklerdir.

Ben de zaman zaman bu forumda sizinle hararetli tartışmalar yapmış olsam da, bu tartışmaların kişiselleştirilmemiş ve bilime dayalı yanlarından herkesin kendi adına bir şeyler öğrendiğini düşünüyorum. Bu amaçla sorulmuş sorularınız için ben de size teşekkür ederim. Sizi bu başlıkta başka konu yazınca ayrı başlık açmaya davet ettiğimde kızdırdımsa özür dilerim. Ama bu başka başlık birçok insanın gübrelere bakış açısını değiştirdi ve ben de az da olsa buna katkıda bulunduğumu sanıyorum. Demek ki "kötü sandığımız her şey kötü olmayabiliyor, iyiliklere vesile olabiliyormuş." Aynı anlayışla, yaşamımızdaki pek çok olumsuzluğu olumluya çevirebileceğimizi sanıyorum. En azından ben bunun için çaba gösteriyorum. Size ve herkese aynı şeyi öneriyorum. Sevgi ve saygıyla kalın.

Eski 09-08-2011, 21:50   #1135
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Doğasever,

Bazı sorumluluklar vardır ki siz onu yadsısanız da o sizi bırakmaz. Bu forumda EM sayfasını okuyarak mikroorganizmalardan haberdar olan herkes ( ben dahil) sizin geçmişte firma sorumlusu olarak yazdığınız bilgi ve yorumlar bu sayfalarda durdukça bu sorumluluktan kaçamazsınız. Ben dün yazdıklarım hakkında bugün yorum yapamam, cevap veremem diyemezsiniz. Çünki orada yazdıklarınız sizin özgün düşünceleriniz. Hiçbir şey yapamazsanız özeleştri yaparsınız. Çünki gördüğünüz gibiinsanlar hala sizinsöylediklerinize önem veriyorlar.

Amacım sizi kırmak veya üzmek de değil. Yine bu sayfalarda muhtelif zamanlarda ürünü temin etmek için uğraşan arkadaşların karşılaştıkları sorunlar ve gariplikler (Şişenin içindeki ürününün EM1 mi, EMA mı? olduğuna dair) üzerine bu konu ile ilgilenmiş ve dün siz firmadan sorumlu iken de bugünde aynı soruyu sormuştum. Dün siz cevap vermediniz, bugün firma cevap verir mi bilemem?

Son mesajımdan sonra arşivden 22.04.2003 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Tarımda Kullanılan Organik, Organomineral, Toprak Düzenleyicileri ve Mikrobiyal Gübrelerin Üretim, İthalatı, İhracatı, Piyasaya Arzı ve Denetimine Dair Yönetmelik' i tekrar okudum. Ek V' teki etiket örneğini de inceledim. Hala EM1 şişesiyde ve etiketiyle EMA satılabileceği kanaatinde değilim. Yıllarca yöneticilik yaptığınız firmada bu yönetmeliği mutlaka okuyup yorumlamış olmanız gerekir. Bu yönetmelik siz firmadan ayrılmadan da yürürlükte idi. En azından geçmişe yönelik özeleştiri yapabilirsiniz ya da EM' e özel bir istisna içeren bir başka yönetmelik varsa onu belirtirsiniz.

Eski 10-08-2011, 18:12   #1136
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
dün siz firmadan sorumlu iken de bugünde aynı soruyu sormuştum. Dün siz cevap vermediniz, bugün firma cevap verir mi bilemem?
Firmaya sormayı henüz denemediniz anlamı mı çıkarmalıyız?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 20:22   #1137
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Ankara' ya sormaz olurmuyum Sn. malina,

Devlet Baba' nın resmi gazetesinde yayınlanan yönetmeliğine sordum. Bir önceki mesajıma linkini de ekledim. Benim firmayla şu an bir alışverişim yok. Bir alışveriş yapmak durumunda kalsam onlara da sorardım herhalde. Migros' tan zeytinyağı alırken kasada böyle bir olayla karşılaşsam onlara da sorarım. Ama böyle olmasında bir sakınca yok diyorsanız takdir sizin.

Eski 10-08-2011, 20:59   #1138
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Ankara' ya sormaz olurmuyum Sn. malina,

Devlet Baba' nın resmi gazetesinde yayınlanan yönetmeliğine sordum. Bir önceki mesajıma linkini de ekledim. Benim firmayla şu an bir alışverişim yok. Bir alışveriş yapmak durumunda kalsam onlara da sorardım herhalde. Migros' tan zeytinyağı alırken kasada böyle bir olayla karşılaşsam onlara da sorarım. Ama böyle olmasında bir sakınca yok diyorsanız takdir sizin.
Aman efendim öyle olur mu? Sorulacak tabii ...

Ama seçmece yapılmayacak. Her ürün eşit oranda sorulacak, sorgulanacak, öğrenilecek.
Tamam mı?

Eski 10-08-2011, 22:21   #1139
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Malina,

28. Kasım’ da forum üyeliğim üç yılını dolduruyor, mesaj sayımda 1458 olmuş. Üç yıldır çoğunluğu Topraksız Tarım başlığında olmak üzere bir çok konuda fakir beyan etmişim, aklımın erdiği konularda başlık açmışım. Bilgim dahilinde olan her konuda arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalışmış, bilmediğim konularda araştırma yapıp yardıma ihtiyacı olanlara destek olmaya çalışmışım. Zaman zaman forum bekçiliğine soyunarak forumda insanları yanıltmaya çalışanlara çok sert mesajlarda yazmışım ama bugüne kadar hiç seçmece yapmamışım.

Hep haksızlığın ve yanlışın karşısında olmaya çalışmış ve zaman zamanda bu yüzden sıkıntılı anlar yaşamışım. Yazdığım bütün mesajlar ortada ve herkese açık. Eğer yukardaki ironi Kaolin başlığında yaşanan tartışmaya bir gönderme ise bilmiyorum farkındamısınız ama orada da vahim bir durum vardı. Forum ortamındaki bilgi birikimleri ile bir şeyler yapmaya çalışan arkadaşların karşısına Amerika’ da yerleşik ve Türkiye ile hiç bir ticari bağı olmayan bir firmanın sertifikası ve dökümanları kullanılıp, Türkiye’ de sadece isim çağrışımı olan bir firmanın sertifikası imiş gibi gösterilip anlamsız yere engelleme kampanyasına engel olmaya çalışmışım. Eğer bu sizin için seçmece ise ve size göre yapılanlar normalse yine takdir sizin. Ne diyeyim?

Ben o başlıkta forumdan tanıdığım kişilerin başarısı için taraf olduğumu açıkca beyan etmiştim. Benim bu tavrım sadece o başlık içinde geçerli değildir. Forumda olumlu işler yapan her arkadaş için hep destek ve yardımcı olmaya çalışmışımdır. Herşey ortada. Takdir forumun.

Eski 11-08-2011, 12:14   #1140
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Forum ortamındaki bilgi birikimleri ile bir şeyler yapmaya çalışan arkadaşların karşısına Amerika’ da yerleşik ve Türkiye ile hiç bir ticari bağı olmayan bir firmanın sertifikası ve dökümanları kullanılıp, Türkiye’ de sadece isim çağrışımı olan bir firmanın sertifikası imiş gibi gösterilip anlamsız yere engelleme kampanyasına engel olmaya çalışmışım. Eğer bu sizin için seçmece ise ve size göre yapılanlar normalse yine takdir sizin. Ne diyeyim?
Basit bir soru vardı: Ürünün litresi kaç gram?

Şu an kaç gram olduğunu bilmem ama o zaman sayfalarca yazı yazıldı ama cevap olacak bir kaç rakam yazılmadı. Bu yerli firmayı desteklememek mi?
Bunu cevaplamamak normalse benim de size diyecek şeyim yok

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024