agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-01-2012, 22:22   #661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cegabo Mesajı Göster
Merhabalar Halil Bey,

Kamkat bakımınızı çok beğendim. İmkanlar ölçüsünde artık ben de denemeye çalışıcam...

Saygılar...
Bence denemeye değer hocam, belki enzimde yaparsınız. O da çok kolay yapılabilen sıvı gübre.

Kolaylıklar dilerim.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-01-2012, 20:38   #662
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Araç yolun sağında olmasa (yani trafik sağdan akmasa), o kuçu kuçu nun ön yolcu koltuğunda olduğunu düşüneceğim ama maalesef ve galiba polis kuçu kuçu ya ehliyet vermiş.

Şaka şaka.. İşin esasını açıklıyorum: Araba ingiliz arabası ve sağdan direksiyonlu. Fransaya gezmeye gelmiş..

Bu arada, yaş ile ilgili yakını görememe genellikle 50 cm ye kadar sınırlıdır Halil Bey. Yani 50 cm den ötesini net görebilmemiz lazım..

Düzenleyen Yakup : 21-01-2012 saat 21:38 Neden: kelime ekleme
Yakup Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-01-2012, 23:01   #663
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
Araç yolun sağında olmasa (yani trafik sağdan akmasa), o kuçu kuçu nun ön yolcu koltuğunda olduğunu düşüneceğim ama maalesef ve galiba polis kuçu kuçu ya ehliyet vermiş.

Şaka şaka.. İşin esasını açıklıyorum: Araba ingiliz arabası ve sağdan direksiyonlu. Fransaya gezmeye gelmiş..

Bu arada, yaş ile ilgili yakını görememe genellikle 50 cm ye kadar sınırlıdır Halil Bey. Yani 50 cm den ötesini net görebilmemiz lazım..
Uzağı görememe genetik iken yakını görememe yaşlılıktan sayılırmış.

Siz bu emeklilerin _ benim hanımın benzetmesiyle_ kart horozların arasına girmeseniz iyiydi...

Name:  380440_278259282227693_218454958208126_710654_758664365_n.jpg
Views: 7245
Size:  15.1 KB

Zaten,
Amerika'da yapılan son bilimsel araştırmaya göre evli erkekler, bekarlardan en az 5 yıl önce gidiyormuş. Boşuna dememişler bekarlık sultanlık diye...

Maviş ve YeniGine beğendi.
Eski 23-01-2012, 00:51   #664
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Uzağı görememe genetik iken yakını görememe yaşlılıktan sayılırmış.

Siz bu emeklilerin _ benim hanımın benzetmesiyle_ kart horozların arasına girmeseniz iyiydi...

Eklenti 265388

Zaten,
Amerika'da yapılan son bilimsel araştırmaya göre evli erkekler, bekarlardan en az 5 yıl önce gidiyormuş. Boşuna dememişler bekarlık sultanlık diye...
öyle olsaydı dünyada demokrasi olmazdı.her yer sultanlık olurdu diye düşünüyorum .kılık kıyafet dökülmüş gibi ama asaletinden bir şey kaybetmemiş şu yürüyüşe bak heyyyttt efem geliyor.

Maviş beğendi.
Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-01-2012, 01:22   #665
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Bir horoz ancak bu kadar güldürebilir insanı.

Demek ki resimlerde bile ''tenakuz'' olabiliyormuş. Aynı objede hemde.

O menşur horoz duymasın lafımı..alınabilir.

Hasan abimizin lafının üzerine laf deyemem.

Merhaba ve de saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2012, 00:05   #666
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
"Uzağı görememe genetik iken yakını görememe yaşlılıktan sayılırmış."

Esas yaşlılık hissi de genetik bence. Eskiler boşuna dememişler, kişi yedisinde neyse yetmişinde de odur diye. Kendimi yaşlı hissediyorum. Bu durum bekarlığımda da böyleydi, evliliğimde de böyle.

Maviş beğendi.
Yakup Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2012, 00:43   #667
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
"Uzağı görememe genetik iken yakını görememe yaşlılıktan sayılırmış."

Esas yaşlılık hissi de genetik bence. Eskiler boşuna dememişler, kişi yedisinde neyse yetmişinde de odur diye. Kendimi yaşlı hissediyorum. Bu durum bekarlığımda da böyleydi, evliliğimde de böyle.
sayın
yakup bey
ben çocukken de çok yaramazmışım.Her türlü yaramazlık varmış.gençliğimde öyle geçti .Şimdiki durumum oradan mı geliyor acaba .Size bir danışayım dedim.ne dersiniz?saygılar.(yaş oldu 70.çaktırma)selamlar

Eski 24-01-2012, 00:46   #668
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Bir horoz ancak bu kadar güldürebilir insanı.

Demek ki resimlerde bile ''tenakuz'' olabiliyormuş. Aynı objede hemde.

O menşur horoz duymasın lafımı..alınabilir.

Hasan abimizin lafının üzerine laf deyemem.

Merhaba ve de saygılarımla lütfen.
sn mr Duran

gönlün bol sağlığın ziyade neş'en hep daim olsun.
saygı ve sevgiler.

Eski 24-01-2012, 14:30   #669
Ağaç Dostu

Çaypos ile tohum çimlendirme

Çay posası ile tohum çimlendirme...

Name:  IMAG0001 [640x480].jpg
Views: 1811
Size:  42.0 KB

Burada bir tohum çimlenmiş. Evde demlenen çayların atıklarına bir tohum düşmüş. Ne tohumu bilmiyorum. Belki tohum sayarken düşmüştür. Büyütüp göreceğim.

Acaba çaypos cocopeat ın yerine alabilir mi?

Name:  IMAG0007 [640x480].jpg
Views: 1447
Size:  46.6 KB

Şu bitkisel çayların posalarının_ çayposun_ cocopeattan daha iyi olduğunu düşünüyorum.

O zaman çaypos ile kabak da çimlenir.

Name:  Çay attığı2.jpg
Views: 1506
Size:  45.3 KB

Ne kadar büyür bir bakalım. Çaypos btkisel besinlerde içeriyor. Bir defa demlenip atılması haksızlık gibi duruyor.

Name:  IMAG0004 [640x480].jpg
Views: 1434
Size:  46.5 KB

Belki birçok deneme yapmak gerekecek...

Name:  IMAG0009 [640x480].jpg
Views: 1475
Size:  43.8 KB

Sadece bitkisel çay posalarından yapılanlar 3-5 tohum çimlendirmek için çok ideal gibi duruyor.

Ayazkızı ve YeniGine beğendi.
Eski 24-01-2012, 14:54   #670
Ağaç Dostu

Sayın Uzaylı/Dünyalının gönderdiği endivyen yaşama merhaba dedi...

Name:  Çay attığı2 (2).jpg
Views: 1892
Size:  38.8 KB

Ve serpilmeye başladı...

Name:  çaypos.JPG
Views: 1686
Size:  65.9 KB

Marul da aynı günlerde yaşama tutundu belki endivyene benzediğindendir.

Name:  çaypos (4).JPG
Views: 1767
Size:  69.6 KB

Diğerlerinin zamana ihtiyacı var gibi...

Name:  IMAG0006 [640x480].jpg
Views: 1621
Size:  39.7 KB

Mutfak sıcaklığı! yeterli gibi...

Name:  çaypos (2).jpg
Views: 1689
Size:  39.8 KB

Çay kahve tadında keyifli geldi bana...

Eski 24-01-2012, 15:29   #671
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Sayın Halil Önen; Güle güle büyütüp, yemek ve üretmek nasip olsun dilerim. Siz bizden daha tecrübelisiniz ama ben söylemeden geçemedim. Marul, endivyen, turp gibi serin iklim sebzelerini hiç çekinmeden bahçeye serpin gitsin. Belki tedbir olsun diye bir kısmını ayırırsınız. Ama inanın bizim ev içinde çimlendirdiğimiz marul ve diğer sebze tohumları daha zayıf büyümüşken, bahçeye serpilenler daha geç çıkmasına rağmen evde çimlendirilenleri geçmişti ve daha güçlü yapıları oldu. Bir de öyle deneyin derim.

Bizim bu sene endivyen fideleri bedavadan bahçede kendilinden çimlendiler.

Bahçede çimlendirdiğim Iceberg fideleri iyi gelişebilirse, bir kısmını paylaşmaktan mutlu oluruz. Şimdilik iyi büyüyorlar. Tabi koyunlara yem olmazlarsa...

Çay posasını ben de bu sene deniyorum. Bazı çalı türü bitki tohumlarını bahçe toprağı, çay posası karışımana ektim. Bir sonrakileri çay posası, elenmiş kompost gübre ile karışıtırıp deneyeceğim. Çünkü çok güzel torf haline gelmişler. Bakalım sonuç nasıl olacak?

Kolaylıklar diliyorum.

Uzaylı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2012, 16:13   #672
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Sayın Uzaylı/Dünyalının gönderdiği endivyen yaşama merhaba dedi...

Eklenti 265584

Ve serpilmeye başladı...

Eklenti 265588

Marul da aynı günlerde yaşama tutundu belki endivyene benzediğindendir.

Eklenti 265589

Diğerlerinin zamana ihtiyacı var gibi...

Eklenti 265590

Mutfak sıcaklığı! yeterli gibi...

Eklenti 265593

Çay kahve tadında keyifli geldi bana...
Hocam kesin be kesin bilmiyorum fakat çayın demi toprakta kurt yaparmış.(teyzemin yalancısıyım)

aydın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2012, 22:41   #673
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Hocam kesin be kesin bilmiyorum fakat çayın demi toprakta kurt yaparmış.(teyzemin yalancısıyım)
Kesin doğru, ama toprakta değil. Toprağa karıştığında yapmaz. Ama çay posası bir yerde _ kapta_ uzun süre nemli (yaş) kalırsa kurt yapar. Ara sıra karıştırıp havalanması gerekir.

En güzeli bir yerde _ karıştırıp_ kurutup saksılarda kullanmak.

Eski 24-01-2012, 23:48   #674
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uzaylı Mesajı Göster
...
Çay posasını ben de bu sene deniyorum. Bazı çalı türü bitki tohumlarını bahçe toprağı, çay posası karışımana ektim. Bir sonrakileri çay posası, elenmiş kompost gübre ile karışıtırıp deneyeceğim. Çünkü çok güzel torf haline gelmişler. Bakalım sonuç nasıl olacak?.
Bu çok güzel. Zamanla toprakta kayboluyor ama toprağın katyonunu artırıyor daha iyi havalanmasını sağlıyor.

Name:  IMAG0007 [640x480].jpg
Views: 1452
Size:  48.1 KB

Uzun süre kapalı bir kapta bekletmemek gerekiyor. Bozuluyor. Toprağa döküp kurumasını beklemek daha iyi.

Bende gübreye karıştırıyorum. Toprakla karıştırınca saksılarda kullanıyorum.

Denemenin amacı sadece _ hiç bir şey karıştırmada_ çay posasında tohum çimlenir mi diye düşünmüştür.

Özellikle siyah çayın dışında _sıcak su üzerine dökülerek_ kullanılan diğer bitki çaylarının kurutulduktan sonra tohum çimlenmede kullanılması çok ideal gibi geliyor bana...

Bu sıcak su ile haşlanmış bitki çay poslarının besin değeri olarak yüksek olduğunu düşünüyorum, belki iki üç kez haşlanıp çayının içilmesi gerekiyor.

Ev de 3-5 tohum çimlendirmek _özellikle çicek_ için çok uygun gibi geliyor bana... Çok nemli kalırsa küflenme yapabiliyor.

Ama bu çay atıklarını yetişmiş saksı bitkilerinin dibine döküp karıştırmak iyi gibi duruyor.

Dediğiniz doğru tohumu direk toprakla buluşturmak _ ki bu doğanın yaptığı_ onun gelişimini güçlendiriyor.

Çimlenmede yani tohum çatlatmada gübreye ihtiyaç duymuyor. Şaşırıtmada harç iyi hazırlanmışsa ve zamanında toprağa dikilirse _ hava ve toprak ısısı uygunsa_ o da iyi gelişme gösteriyor.

Endivyeni bilmiyordum. Bildiğimiz radikamış. Yabanisi toplanır börek şeyler gibi yapılır. Bu yıl salatalarda kullanmaya başlayacağım.

Sevgili Dermana Menemen'de tarlasında ticari olarak yetiştiriyormuş. Tarlasını bilseydim bir kaç demek yürütürdüm. Menemene bir dükkana paylaşılması için iki defa tohum bıraktı_ ki çiçek tohumları çok değerliydi_ alabilirsin dedi. Çok teşekkür ediyorum. Ama ne adres var elimde ne de bir tel...Hani iyilik yapıp denize atan ve arkasına bile bakmayan bir dost gibi geldi bana...

Dünyalı'ya sizin aracılığınızla selam söylüyorum. 'Dünyalı' adıyla üye olduğunu gerçekten bilmiyordum. Rastgele yazmıştım. Süprizini bozdum. Ama kalp karşı sözü bunu gibi durumlarda söylenirmiş. Siz gerçekten imrenilecek ve örnek alınacak ikilisiniz. Yetişen çoçuklarınızın _zorunlu uğraşlarında sonra _ sizin yaşınıza geldiğinde aynı şeyleri sürdürüp, yaşatacağına inanıyorum.

Sanırım bu onlara bırakılacak en güzel _yatırım_ mirastır.

Artık çıraklık dönemi bitiyor, soru sorma ve öğrenme sırası bize geliyor.

İstekli uğraşlarınızda keyifler, sağlıklar mutluluklar diliyorum.

Eski 25-01-2012, 01:50   #675
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
çayın demi

Alıntı:

En güzeli bir yerde _ karıştırıp_ kurutup saksılarda kullanmak.
Geçen sene mini seramın içinde boyabat biberi tohumlarımı altta toprak üstte çayın demini kullandım. İlk zamanlar üzerinde dediğiniz gibi pamukçuklar oluştu.(Çukurova'yı andırdı) Fakat tohumlarım hem erken çimlendi hemde fideler gayet güzel gelişti. Zaten sene sonunda tohum almayı başardım. En önemlisi su kaybını kesinlikle en aza indiriyor.

Biber tohumları için bu yöntemi Sn. macuroğlu'ndan öğrenmiştim. İncik biberi daha tarlaya dikilmeden çiçeğe durmuştu. Çok etkilenmiştim. Bizim fideler 3-4 yaprakta iken onunkiler gövde ve yan dallar oluşturmaya başlamıştı.

Kesinlikle gübre niteliği taşımakta...

aydın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-01-2012, 16:21   #676
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Sayın Halil bey, sen hala horoza benzetiyorsan iyi, bazen düşünüyorumda ben evde civcivmiyim, serçemiyin (32 yıllık evlilik) neyim diye. Neredeee ...horoz. Neyseki bahçe var da kaçıyoruz evden.Biraz birşeyler yetiştirsek bahçede başımız hafif dikleşecek. Bir sene kabuklu bit, bir sene kabuksuzu, bir sene pamuklusu, pamuksuzu. Hani avcılıkta bir tabir vardır' 40 gün taban eti, bir gün av eti' diye. Artık sizin kıymetli deneyimlerinize sığınıyoruz. Bu sene Meyvelitepe, sebzelerini yatırarak dikmiş, çok iyi oldu diye yazıyor. Sağ olsun anlatmışta, bu konuyu biraz daha detaylarına inerek anlatabilirmisiniz? Yarım metre kök yaptırmış domateslarine bu usul mesela salatalıkta'da uygulanabilirmi ?
Teşekkür ederim.

merkal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-01-2012, 16:50   #677
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Denemenin amacı sadece _ hiç bir şey karıştırmada_ çay posasında tohum çimlenir mi diye düşünmüştür.

Özellikle siyah çayın dışında _sıcak su üzerine dökülerek_ kullanılan diğer bitki çaylarının kurutulduktan sonra tohum çimlenmede kullanılması çok ideal gibi geliyor bana...

Bu sıcak su ile haşlanmış bitki çay poslarının besin değeri olarak yüksek olduğunu düşünüyorum, belki iki üç kez haşlanıp çayının içilmesi gerekiyor.

Ev de 3-5 tohum çimlendirmek _özellikle çicek_ için çok uygun gibi geliyor bana... Çok nemli kalırsa küflenme yapabiliyor.

Ama bu çay atıklarını yetişmiş saksı bitkilerinin dibine döküp karıştırmak iyi gibi duruyor.

Dediğiniz doğru tohumu direk toprakla buluşturmak _ ki bu doğanın yaptığı_ onun gelişimini güçlendiriyor.

Çimlenmede yani tohum çatlatmada gübreye ihtiyaç duymuyor. Şaşırıtmada harç iyi hazırlanmışsa ve zamanında toprağa dikilirse _ hava ve toprak ısısı uygunsa_ o da iyi gelişme gösteriyor.
Sayın Halil Önen;
Yaklaşık 1 aydır evde demlediğimiz çayların posalarını, kompos çukuruna atmatıp, ayrı bir yerde biriktiriyoruz.

Bunun bir kısmını toprakla karıştırıp çiçek tohumu çimlendirmekte kullandık, henüz çıkmadılar.
Bir kısmı ile mantar yetiştirmeyi deneyeceğiz. Mantar sporları ile buluştular. Şubat sonu gibi bahçenin güneş almayan, kuytu bir köşesine sereceğiz.
Bir kısmına da kırmızı elma, yeşil elma, çekirdeksiz mandalin, selvi tohumları ektik. (10 gün oldu) Bakalım sonuç ne olacak, merakla beklemekteyiz.
Alıntı:
Dünyalı'ya sizin aracılığınızla selam söylüyorum. 'Dünyalı' adıyla üye olduğunu gerçekten bilmiyordum. Rastgele yazmıştım. Süprizini bozdum. Ama kalp karşı sözü bunu gibi durumlarda söylenirmiş. Siz gerçekten imrenilecek ve örnek alınacak ikilisiniz. Yetişen çoçuklarınızın _zorunlu uğraşlarında sonra _ sizin yaşınıza geldiğinde aynı şeyleri sürdürüp, yaşatacağına inanıyorum.

Sanırım bu onlara bırakılacak en güzel _yatırım_ mirastır.

Artık çıraklık dönemi bitiyor, soru sorma ve öğrenme sırası bize geliyor.

İstekli uğraşlarınızda keyifler, sağlıklar mutluluklar diliyorum.
Bir çok buluşlar tesadüflerle bulunmuştur. Bilmeyerek bozmuş olduğunuz sürprizim, bana da sürpriz oldu. Çocuklarımız bağ, bahçe işlerini pek sevmeseler de, ileride onlar için güzel şeyler yaptığımızın farkına varacaklar. Bütün çabalarımız, onlara daha güzel bir (dünya) hayat bırakabilmek. Malum uzayda hayat yok. Bu dünyadan başka dünya da yok.

Çıraklık dönemine daha yeni başladık. Bu güne kadar seyirci idik, hep uzaktan bakıyorduk. Sizin gibi ustaların yanında, biz çıraklara söz düşmez. Bizler, ancak sizlerden aldığımız bilgilerle, bayrağı biraz daha ileriye götürebilirsek, ne mutlu bize.

Düzenleyen Dünyalı : 25-01-2012 saat 17:51 Neden: Düzeltme
Dünyalı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-01-2012, 20:02   #678
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Sayın Halil Önen; Evet, Sayın Dermana, Endivyen'in diğer adının tatlı radika olduğunu söylemişti. Ama ben yabani radika hiç bilmiyorum. Bizde endivyeni görenler aaa radika, ama şekli daha yuvarlak demişlerdi. Yabanisi daha koyu renkli ve daha acımsı oluyormuş. Endivyen de marul gibi bir salata yeşilliği, ama biraz daha kuru bir tadı var. Marul gibi değil. O yüzden marul gibi iri iri parçalar halinde yemek iyi olmuyor. Ancak ince ince kıyıldı mı harika bir tadı var. Hele de marul ile karışık olursa daha da güzel olabilir. Biz çok sevdik. Hiç zahmet istemeyen bir bitki. İyi tohum elde etmek istiyorsanız, etrafta yabanisini bulundurmamak gerekirmiş.

Sayın dermana bence çok iyi biri, bizi hiç tanımadan telefon edip bahçemize misafir olmuştu ve kendi elleri ile hediye getirdiği domates fidelerini dikmişti. Domates fidelerini ilginç bir dikim şekli vardı. Biz de diğer fideleri gösterdiği şekilde diktik. Sonuçtan da memnun kaldık.

Dünyalı'ya selama gerek kalmamış, kendi de yazmış zaten... Eşimin üye olmasını ne zamandır istiyordum. Çünkü Şuna bir baksana , cevap ne demişler? dedikçe, "kendin üye olup sorarsan daha iyi olur" dedim. Hem bize de özelden elektrik ve kuyu ile ilgili sorular çok geldi. Yardımcı olabimek için detay verdik. Teknik bilgileri kendi verdiği zaman daha iyi oluyor. Hem artık bahçede de tatlı rekabete giriştik. Amaç işimizi eğlenceli hale getirmek tabi... Böyle daha iyi olacak inşallah... Doğum gününde üye olmuş meğer, ben günler sonra farkettim. Güzel iltifatlarınız için çok teşekkür ederim. Umarım bu sözlere layık oluruz. İnşallah çocuklara da bahçeyi daha bir sevdiririz. Umarım herkesin gidip kalmak için can atacağı bir yer yapabiliriz. Tüm dileğimiz bu...

Çok teşekkür ederim, ben de size sağlık ve mutluluklar dilerim. Dilerim icebergler sağ salim fide olur da, bir gün bahçenizde görüşürüz...

Saygılar...

Düzenleyen Uzaylı : 29-01-2012 saat 11:46 Neden: harf hatası ve noktalama hatası
Uzaylı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-01-2012, 23:26   #679
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkal Mesajı Göster
Sayın Halil bey, sen hala horoza benzetiyorsan iyi, bazen düşünüyorumda ben evde civcivmiyim, serçemiyin (32 yıllık evlilik) neyim diye. Neredeee ...horoz. Neyseki bahçe var da kaçıyoruz evden.Biraz birşeyler yetiştirsek bahçede başımız hafif dikleşecek. Bir sene kabuklu bit, bir sene kabuksuzu, bir sene pamuklusu, pamuksuzu. Hani avcılıkta bir tabir vardır' 40 gün taban eti, bir gün av eti' diye. Artık sizin kıymetli deneyimlerinize sığınıyoruz. Bu sene Meyvelitepe, sebzelerini yatırarak dikmiş, çok iyi oldu diye yazıyor. Sağ olsun anlatmışta, bu konuyu biraz daha detaylarına inerek anlatabilirmisiniz? Yarım metre kök yaptırmış domateslarine bu usul mesela salatalıkta'da uygulanabilirmi ?
Teşekkür ederim.
Değerli merkal;

Evlilik, bekarların özlediği, evlilerin yolunduğu _ içeride ve dışarıda_ ve dulların kaçırdığı bir şeymiş; yani kaçış yok gibi duruyor...
...

Domatesler dahil bir çok bitkinin iyi kök salması ve gelişmesi için mutlaka 3 defa en az 2 defa çapalanması gerekir.

İkinci ve üçüncü çapada fidenin kök bölgesine _ çapalama sırasında fazla yaklaşılmamalı_ mutlaka toprak yığılmalı. 'İki çapa bir su eder' sözü bunun için söylenmiştir.

Domates _ oturak domates_ belirli bir büyüklüğe geldiğinde sırta yatırılmalı ve kök bölgesine toprak atılıp ayakla basılmalı ve arkasından hemen sulanmalı...

Sn. Meyvelitepe domatesleri nasıl yetiştirdi bilemiyorum ama çapalama yapmadan gelişmesi mümkün gibi gelmiyor bana.

Sırık domates bile yetişirseniz_ toprakda_ toprağın havalanması için cocopeat kullansanız bile en az iki defa çapalamanız gerekir diye düşünüyorum.

Çapalama olmazsa fide büyümez, bodur kalır. Çapalama toprağın ve kökün hava almasını daha çok kök salmasını sağlar.

Hatta bitkinin çok iyi gelişmesi isteniyorsa; her sulama sonrası toprak tava geldiğinde çapa yapılmalı. Bu 5 kere çapaya kadar yükselir. Meyveye yattığında çapa yapılmaz ama yabancı ot mücadelesi yapılır. Otlar yolunur ya da çapayla kesilir. Bu da bir çeşit hafif çapadır.

Bunların dışında_ gübreleme hariç_ bir yöntem bilmiyorum.

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-02-2012, 19:45   #680
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dünyalı Mesajı Göster
...
Bir kısmı ile mantar yetiştirmeyi deneyeceğiz. Mantar sporları ile buluştular.
Bende biraz düşünüyor gibiyim. Gelişmeleri Uzaylı/Dünyalı sayfasından takip ederim...

Eski 02-02-2012, 19:50   #681
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uzaylı Mesajı Göster
...

Sayın dermana bence çok iyi biri, bizi hiç tanımadan telefon edip bahçemize misafir olmuştu ve kendi elleri ile hediye getirdiği domates fidelerini dikmişti. Domates fidelerini ilginç bir dikim şekli vardı. Biz de diğer fideleri gösterdiği şekilde diktik. Sonuçtan da memnun kaldık.

...
Dermana bana iki defa Memende bir Mağazaya tohum bıraktı, almam için. Ne adres ne tel bıraktı. Hiç tohum talep etmeden verenlerden; iyi birine benziyor ama ben çok atıp tutuğum için beni sevmiyor olabilir.

Kendisine selamlar...

Eski 02-02-2012, 20:16   #682
Ağaç Dostu

İzmir'e 21 yıl sonra kar yağdı.

Kar kapıyı aldı...

Name:  IMAG0031 [640x480].jpg
Views: 1195
Size:  49.6 KB

Kıvırcık_betül önen_ kıtlık ihtimaline karşı ekmeğe koştu.

Name:  IMAG0006 [640x480] (2).jpg
Views: 1194
Size:  43.9 KB

Sabah kalktı bir sola baktım...

Name:  IMAG0007 [640x480] (2).jpg
Views: 1171
Size:  43.1 KB

bir daha sola baktım...

Name:  IMAG0011 [640x480] (2).jpg
Views: 1184
Size:  54.2 KB

bir öne baktım... bir daha öne baktım. Zaten sağıma bakmama gerek yok. Ülkenin yarı oraya bakıyor....

Name:  IMAG0001 [640x480].JPG
Views: 1195
Size:  49.5 KB

bu defa kızıma baktım; hımmm karda yürüyor izini bırakmıyor, hemde sabahın köründe, tek başına...

Böyle bir kar buralara, 21 değil belki daha çok önceleri_ ilk okula yani başladığım yıldı hatırlıyorum_ yağmıştı, 45 yıl gibi önceydi...

Dışarı çıkıp karların üzerinde yürümeyeli çok olmuştu. Gart_gurt sesi hoşuma gitti, her adım attığımda... Nedense aklıma, ataları Urartulara dayanan ve bir halkı öteleyen devlet politikaları geldi, nedense...

Şöyle 'doğru dürüst düşünemeyecek miyim, karın güzelliğini seyrederken' diye kendime kızdım...

Kentli adam olmak ne kadar zormuş, alışamadım gitti...

Eski 02-02-2012, 20:24   #683
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
ben çok atıp tutuğum için beni sevmiyor olabilir.

Kendisine selamlar...
okulu sevmeyen haylaz çocuklar gibi mi siz bir ekolsünüz ve sizden öğrenecek çok seyler var

dermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 22:23   #684
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
okulu sevmeyen haylaz çocuklar gibi mi siz bir ekolsünüz ve sizden öğrenecek çok seyler var
Öyle demeyin, bende sizlerden öğreniyorum. Gerçekten endivyeni Sayın Uzaylı T.T. Etkinliğinde öğrenmiştim. Bizim radikamış.

Köylünün birine hanımı _yokluktan olsa gerek _ yetiştirdikleri kuru fasulyeden yediriyormuş, hergün... Adamın kırk yılın başı şehre yolu düşmüş 'karnımda fasulye bitecek değişik bir şey yiyeyim' demiş.

Garson yemekleri saymış ama pek bir şey anlamamış. ''Tamam demiş 'lobiye' getir, getir değişiklik olsun''...Yanına da pelte tatlısı istemiş.

Garson bir tabak kuru fasulyeyi _ ki şehirli adı lobiyemiş_ getirmiş. Adam bir kuru fasulyeye bakmış bir garsona;

çekmiş silahını kuru fasulyeye ateş etmiş bir kaç kere...'adını değiştirdik burada mı beni buldun' diye bağırmış. Tabii bu arada çok sevdiği pelte tatlısı sallanmış. 'Sen titreme, korkma sana sözüm yok demiş.

Endivyen in radika olduğunu öğrenince bu aklıma geldi...

Kolaylıklar diliyorum

YeniGine beğendi.
Eski 02-02-2012, 22:55   #685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Endivyen hibrit bir bitki değil mi, yani F1 ?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 23:04   #686
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Alıntı:
Öyle demeyin, bende sizlerden öğreniyorum. Gerçekten endivyeni Sayın Uzaylı T.T. Etkinliğinde öğrenmiştim. Bizim radikamış.

Köylünün birine hanımı _yokluktan olsa gerek _ yetiştirdikleri kuru fasulyeden yediriyormuş, hergün... Adamın kırk yılın başı şehre yolu düşmüş 'karnımda fasulye bitecek değişik bir şey yiyeyim' demiş.

Garson yemekleri saymış ama pek bir şey anlamamış. ''Tamam demiş 'lobiye' getir, getir değişiklik olsun''...Yanına da pelte tatlısı istemiş.

Garson bir tabak kuru fasulyeyi _ ki şehirli adı lobiyemiş_ getirmiş. Adam bir kuru fasulyeye bakmış bir garsona;

çekmiş silahını kuru fasulyeye ateş etmiş bir kaç kere...'adını değiştirdik burada mı beni buldun' diye bağırmış. Tabii bu arada çok sevdiği pelte tatlısı sallanmış. 'Sen titreme, korkma sana sözüm yok demiş.
fıkra biraz eksik kalmış. adam bakmış yan tarafta oturan bir ecnebi kebap yiyo.. van mor deyince önüne bir kebap daha geliyor.. çağırir garsonu van mor der yine kuru gelince

Eski 02-02-2012, 23:09   #687
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Endivyen hibrit bir bitki değil mi, yani F1 ?
hibrit olmayan (olamayan) melez çeşitleri mevcut. ama dağıtımdaki standart çeşit.

Eski 03-02-2012, 15:56   #688
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Sayın Halil bey;

Endivyenin radika olduğunu şimdi bende sizden öğrendim.

alanur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-02-2012, 21:55   #689
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
hibrit olmayan (olamayan) melez çeşitleri mevcut. ama dağıtımdaki standart çeşit.
Metgen Tohumculuk

Benim bildiğim piyasada satılan tüm endivyenler F1...

Yani tohumlarından aynı bitki üretilmesi mümkün değil...

Sizin ürettiğiniz endivyenlerin tohumlaından yine aynı tür endivyen üretilebiliyor rmu? Markası-türü-kaynağı nedir?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-02-2012, 23:40   #690
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Rhodos (OG) - Johnny's Selected Seeds türkiye de f1 dışarda değil,,,

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024