agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2012, 23:39   #961
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Merhaba Halil Abi,
...
'' -1 çay kaşığı mikoriza mantarını yaklaşık 4.5 lt su içinde eritip kullanabiliriz. Aynı oranı koruyup daha az miktarda kullanabiliriz. Kalanı buz dolabında saklayalım.

-T.H. bakterisini toz olarak doğrudan tohumların üzerine serperek kullanabiliriz.'' şeklinde bir paylaşımda bulunmuştu.

Fakat ürünün paketi üzerindeki dozajı ve kullanımına baktığımda biraz farklılık olduğunu farkettim.

Dikim Öncesi Daldırma İle Uygulama;

- 250 gr.lık 1 paketi klor içermeyen temiz su içerisine tamamen boşaltınız.

- 10 dakika boyunca temiz bir sopa ile karıştırarak, karışımın HOMOJEN karıştırarak bulamaç haline gelmesini sağlayınız.

- Çıplak bitki köklerini veya sebze fidanlarını karışım içine daldırarak 1 dakika bekletin ve hemen dikim yapınız.

- Orman ağaç fidanları, meyve fidanları, sebze fideleri, saksı veya kesme süs bitkileri olmak üzere çok geniş bitki gruplarında çok rahatlıkla kullanılabilir.

Belki çok fazla fark etmeyecektir....

Saygılarımla...
Mikoriza mantarını ya da H.T bakterisini bir şekilde kökle buluşturmak gerekiyor. Üretici firmalar bunu en uygun ve en etkili nasıl olur diye belirtiyor.

İster yapraktan toprağa, ister sulama suyu ile köke, ister direk fidanın köküne, ister tohum aşılama şeklinde her türlü yöntem kolaylığı uygulanabilir.

Yeter ki mikoriza ve H.T bakterisi kökle buluşsun. Gerisi bence ayrıntı...

mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2012, 16:39   #962
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Halil bey,

Salyangoz ve sümüklü böceklerin sonu gelmeyince gülleci bulamacını deneme amaçlı bir miktar yaptım. Ne kokudur o öyle mide felan kalmadı Yoğun olarak bulundukları yerlere döktüm. Hatta bir kaç tanesi hareket halindeydi. Üstlerine bir miktar döktüm. Ama banamısın demediler. Bu gülleci bulamacının nasıl bir etkisi var? Kaçırıyor mu yoksa öldürüyor mu ya da süründürüyor mu? (Gerçi her zaman sürünüyorlar o ayrı konu )

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2012, 00:04   #963
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Halil bey,

Salyangoz ve sümüklü böceklerin sonu gelmeyince gülleci bulamacını deneme amaçlı bir miktar yaptım. Ne kokudur o öyle mide felan kalmadı Yoğun olarak bulundukları yerlere döktüm. Hatta bir kaç tanesi hareket halindeydi. Üstlerine bir miktar döktüm. Ama banamısın demediler. Bu gülleci bulamacının nasıl bir etkisi var? Kaçırıyor mu yoksa öldürüyor mu ya da süründürüyor mu? (Gerçi her zaman sürünüyorlar o ayrı konu )
Zehir değil ki öldürmüyor, süründürüyor...

Kuruyan bulamacın üzerinde sürünüyor. Sürünürken kükürt ve kireç kaplaması üzerinde _ bu hoş olmasa gerek_ topluyor ve evinin kapısı bir tabaka ile kaplanıyor, kapanıyor. Bir süre sonra _ belki birkaç gün_ orada asılı kalıyor. Ama içinde hapis kalıyor dışarıya çıkamıyor.

Tabii bu ağaçlara sürülen tortuda oluyor.

Ama sık gülleci bulamacı atılırsa sebze yapraklarına gelmiyor gelirse eğer orada da yapışıp kalıyor.

Hemen gözlenmiyor.

Yani öldüreceğine süründür denir ya öyle bi şey...

Gülleci bulamacı yapıldıktan sonra bir iki gün dinlenmeye alınır ve süzülürse pek keskin koku yapmıyor. Aslında iyi ilaçlar bir az fena kokarmış...

Gülleci tortusu belli bir süre kapalı kalırsa fena kokar ama kullanıldıktan kısa süre sonra kokusu kalmaz. Genelde 1 e 1 sulandırarak kullanmak daha iyidir.

Daha doğrusu ağaçlara kireç sürüyoruz ya _ badana gibi, antiseptik özelliğinden dolayı_ burada kükürtlü kireç sürmüş oluyoruz etkisi daha fazla olsun diye...

Gülleci bulamacını bahçenin bir yanından giriyor öbür yanından çıkıyorum. Ucuz olduğundan 3 ya da 5 günde bir atıyorum. Elma, üzüm, limon, portakal, gül çiçekleri hariç, tüm sebzelerde çiçekte atabiliyorum... Geçen yıl zeytinde çiçekte attım çiçeğe hiç zararını görmedim...

Yani zararlı gelmeden önce kaplama yapıyorum.

Yaprak bitleri ve akarlar, tırtıllara pek etkili değil. Çok sık kullanılırsa azaltıyor ama...

Devamlı kullandığımdana mı bilemiyorum ama meyveler tırtıla, yaprak delene, şeftalide yaprak kıvırçıklığına rastlamadım.

( bir sordum bin işittim buna denir)

Eski 08-05-2012, 10:05   #964
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Öldürmediğini bu sabah teyit ettim. Sanırım başka çözümler arayacağım. Bugün bahçeye uçup gelen toprak üstünde bir poşet buldum. Gece yağmur da yağmış. Poşeti bir kaldırdım. Altı sümüklü böcek kaynıyor. Çözüm olur mu bilmiyorum ama gölgeleme yaparak, kuytu güneş görmeyen yerleri ıslatıp poşet koyacağım. Sanırım toplu halde birikirler. Hatta yeşillik felan koyarsam kesin gelirler

Birde gülleci bulamacı yapmadan direkt kireci ve kükürtü toprağın üstüne epelesek sorun olur mu? Deneme amaçlı küçük ölçekli yaptığım bile berbattı. Büyük ölçekli yaparsam bütün mahalle kokudan rahatsız olabilir.

Eski 08-05-2012, 10:12   #965
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Halil Abi buna benzer bir konuşma geçmişti sanki ama tam hatırlayamadım. Önceden ağaç gövdelerine çokça kireç sürülürdü. Artık pek gözlenmiyor. Bir zararı olduğu için mi yapmıyorlar artık? Yoksa millete uğraşması mı çok zor geliyor acaba? Saygılarımla...

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2012, 10:26   #966
Ağaç Dostu

Alıntı:
..Büyük ölçekli yaparsam bütün mahalle kokudan rahatsız olabilir.
Şimdi anladım...

Gülleci bulamacı tortusu genelde bir kovada_ kapta;_ üstüne bir şey konarak bekletildiğinden hızla bozulur. Hava ile oksitlenir, siyahlaşır ve şidedli koku oluşturur.

Gülleci tortusu bulamaç yapıldıktan sonra bir ay içinde kullanılmalı. Geçen yıldan tortu kalmış baktım gercekten kötü görünüyor ve kokuyor.

Gülleci bulamacını süzüldükten sonra _ ki geçen yıl yaptığımı hala kullanıyorum_ pet olamayan plastik kapta ağzı kapalı, gölgede bekletiyorum. 1 lt. lik hümas kapları buna çok uygun.

Ağazını açmadan önce güzelce çalkalıyıp kullanıyoruz.

Yani Gülleci bulamacı hava ile temas ederse_ ağcı açık kalırsa_ dediğiniz gibi fena kokuyor(muş)...

Aslında az az yapıp _bir mevsimde_ kullanmak daha iyi galiba...

Eski 08-05-2012, 10:30   #967
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Halil Abi buna benzer bir konuşma geçmişti sanki ama tam hatırlayamadım. Önceden ağaç gövdelerine çokça kireç sürülürdü. Artık pek gözlenmiyor. Bir zararı olduğu için mi yapmıyorlar artık? Yoksa millete uğraşması mı çok zor geliyor acaba? Saygılarımla...
Sert budamalarda _ gençleştirme_ buralarda hala kullanılıyor. İlk yağmurla yıkandığından uygulamak bir az zor geliyor galiba...Yoksa faydası çok..

Eski 08-05-2012, 10:45   #968
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2012
Alıntı:
Öldürmediğini bu sabah teyit ettim. Sanırım başka çözümler arayacağım. Bugün bahçeye uçup gelen toprak üstünde bir poşet buldum. Gece yağmur da yağmış. Poşeti bir kaldırdım. Altı sümüklü böcek kaynıyor. Çözüm olur mu bilmiyorum ama gölgeleme yaparak, kuytu güneş görmeyen yerleri ıslatıp poşet koyacağım. Sanırım toplu halde birikirler. Hatta yeşillik felan koyarsam kesin gelirler

Birde gülleci bulamacı yapmadan direkt kireci ve kükürtü toprağın üstüne epelesek sorun olur mu? Deneme amaçlı küçük ölçekli yaptığım bile berbattı. Büyük ölçekli yaparsam bütün mahalle kokudan rahatsız olabilir.
Merhaba sayin liman sever. sumuklu bocekler icin ilaclar var mavi
Boncuk gibi burda atiyorum atmadigim zaman marullarimi hep yiyorlar
Tohum satilan yerlere bi sorun isterseniz etkisi buyuk

melissa77 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2012, 11:12   #969
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melissa77 Mesajı Göster
Merhaba sayin liman sever. sumuklu bocekler icin ilaclar var mavi
Boncuk gibi burda atiyorum atmadigim zaman marullarimi hep yiyorlar
Tohum satilan yerlere bi sorun isterseniz etkisi buyuk
Amacım toprağı zehirli ilaçlardan uzak tutmak. Doğal yollarla çözüm bulmak.

Eski 13-05-2012, 23:51   #970
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Sayın halil bey Merhaba, Bahçemdeki otları etidot 67 ile kurutabilirmiyim diye bir deneme yaptım 16 lt lik sırt tulumbasına 110 gr etidot 67 koyup geçen hafta otlara atmıştım. Sonuç bir hafta da otlar boyumu geçmişti bugün tırpan yapmaya başladım .Herhalde koyduğum gramaj az geldi.

athena -asena Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2012, 08:01   #971
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Ben o yüzden hep önermişimdir, kendi denemelerinizi kendiniz yapın diye.

İnternetteki tariflerde daha yüksek oranlardan bahsediliyor. 110 g/16 litre Binde 7 yapıyor, ki siz galiba süper besleme yapmışsınız (Gerçekten 1 metreyi geçtiler mi? Sizin otlar toprağı sömürmüşler midir acaba )

mrduran beğendi.
Yakup Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2012, 08:50   #972
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
Sayın halil bey Merhaba, Bahçemdeki otları etidot 67 ile kurutabilirmiyim diye bir deneme yaptım 16 lt lik sırt tulumbasına 110 gr etidot 67 koyup geçen hafta otlara atmıştım. Sonuç bir hafta da otlar boyumu geçmişti bugün tırpan yapmaya başladım .Herhalde koyduğum gramaj az geldi.
Bir şey daha öğrendik, demek ki 16 lt. ye 110 gr. kadar Etidot 67 bitki beslemek için kullanılabiliyormuş.

Ben sebzelere ne kadara kadar atabilirim diye hesap yapıyordum. Tecrübe tecrübedir.

Etidot67 ile otları kurutmayı düşünmedim. Yüksek oranda kullanmak gerekir ve bu toprak için iyi olmayabilir.

Ayrıca yüksek oranda kullanmak otların yeşil aksamını kurutsa bile toprak altına yani kök bölgesine ulaşmayabilir. Köklerden tekrar yeşerme yapabilir.

Özellikle iki yaşam süren_ toprak altı ve üstü_ ayrık otları için pek etkili olacağını düşünmüyorum.

mrduran beğendi.
Eski 14-05-2012, 09:00   #973
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster

İnternetteki tariflerde daha yüksek oranlardan bahsediliyor. 110 g/16 litre Binde 7 yapıyor, ki siz galiba süper besleme yapmışsınız (Gerçekten 1 metreyi geçtiler mi? Sizin otlar toprağı sömürmüşler midir acaba )
Önce Etidot67 ile beslemek sonra yeşilken parçalayıp toprak altına almak_ diskaro ile_ artı değere el konmadığından sömürü gerçekleşmez..

mrduran ve çisem beğendi.
Eski 14-05-2012, 10:14   #974
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Önce Etidot67 ile beslemek sonra yeşilken parçalayıp toprak altına almak_ diskaro ile_ artı değere el konmadığından sömürü gerçekleşmez..
Ama Sn. athena -asena tırpan ile biçmiş. Toprak altına alacak mı, bilmiyoruz ki?

Ben almaz diye tahmin ettiğimden öyle yazmıştım.

Eski 14-05-2012, 15:09   #975
Ağaç Dostu

İki ay kadar önce birisi (ben de hep muallak kişiler hakkında konuşuyorum. Artık idare edin lütfen ) ot ilacı olarak boraks kullanacağım, nasıl yapmalıyım demişti.
Netten araştırmıştım. Biraz tartışmıştık.

Bugün gelen soru üzerine elemanı aradım. Şu uygulama yapılmış:
400 litrelik tarala 25 kg boraks deka (%36 bor oksit içerikli) ve 1 litre ucuz ot ilacı katmış. Karışımı yaklaşık 2 dekar alanda uygulamış. Taralın tıkanıklık yaptığı yerler hariç sonuçtan memnunmuş.

Bilginize

(Not: Boraks dekahidrat %36, Etidot-67 ise %67 bor oksit içermektedir.)

Eski 14-05-2012, 19:25   #976
Ağaç Dostu

Alıntı:

Yakup bey inanın benim boyum 1.85 benden uzundular . Madem kurutmuyor besliyorum o zaman bende avla dibindeki yabani böğürtlenlere atayım ki bu sene çok ürün toplayayım.

Yakup ve mrduran beğendi.
Eski 14-05-2012, 19:32   #977
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bir şey daha öğrendik, demek ki 16 lt. ye 110 gr. kadar Etidot 67 bitki beslemek için kullanılabiliyormuş.

Ben sebzelere ne kadara kadar atabilirim diye hesap yapıyordum. Tecrübe tecrübedir.

Etidot67 ile otları kurutmayı düşünmedim. Yüksek oranda kullanmak gerekir ve bu toprak için iyi olmayabilir.

Ayrıca yüksek oranda kullanmak otların yeşil aksamını kurutsa bile toprak altına yani kök bölgesine ulaşmayabilir. Köklerden tekrar yeşerme yapabilir.

Özellikle iki yaşam süren_ toprak altı ve üstü_ ayrık otları için pek etkili olacağını düşünmüyorum.
Ben fındık bahçesine ot ilacı atmayı sevmiyorum etidot 67 ile belki kurutabilirim diye deneme yapayım dedim olmadı şimdide tırpan yapıyorum.

Dediğiniz gibi sebzelerde bende deneme yapacam.

Eski 14-05-2012, 19:34   #978
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ama Sn. athena -asena tırpan ile biçmiş. Toprak altına alacak mı, bilmiyoruz ki?

Ben almaz diye tahmin ettiğimden öyle yazmıştım.
Yakup bey biz tırpan yaptıkmı biçilen otları ellemeyiz kendiliğinden kurur kaybolur.

Halil Önen beğendi.
Eski 14-05-2012, 20:30   #979
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Alıntı:
Yakup bey biz tırpan yaptıkmı biçilen otları ellemeyiz kendiliğinden kurur kaybolur.
Bu yıl benzinli tırpanla da başa çıkamadım. Zaten vaktim yok , haftanın bir günü de kolay olmuyor , Benzinli tırpanla küçük doğrayıp çapa makinasıyla da toprağın altına alabilsek güzel olacak...

athena -asena beğendi.
TaşevliBahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2012, 20:58   #980
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TaşevliBahçe Mesajı Göster
Bu yıl benzinli tırpanla da başa çıkamadım. Zaten vaktim yok , haftanın bir günü de kolay olmuyor , Benzinli tırpanla küçük doğrayıp çapa makinasıyla da toprağın altına alabilsek güzel olacak...
sayın taşevlibahçe
otlar tohuma geçmeden dediğinizi yaparsanız gübre olur,geç kalırsanız onlar size daha çok ot,iş ve masraf olarak geri döner.kolay gelsin.selamlar.

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2012, 23:43   #981
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Halil bey merhaba, sayfanızda vardı ama şimdi bulamıyorum. İç kurdu için Delfin-WG 1. ve 2. uygulaması ne zaman yapılmalı (elma ve cevizde) ?

agozce Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-05-2012, 07:45   #982
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ben fındık bahçesine ot ilacı atmayı sevmiyorum etidot 67 ile belki kurutabilirim diye deneme yapayım dedim olmadı şimdide tırpan yapıyorum.

Dediğiniz gibi sebzelerde bende deneme yapacam.
Ben denemedim, ama internetteki tariflerde boraksa bildik ot ilacının eklenmesinden bahsedilmiyor. Ot ilacı olarak sadece boraks kullanımından bahsediliyor.

İnternette "herbisit olarak borax kullanımı" nı aratırsanız (ingilizce), işinize yarayacak bilgilere ulaşabilirsiniz. Benim arkadaş, boraksı ilk defa ot ilacı olarak denediğinden ve işi garantiye alması gerektiğinden tarala ot ilacını ilave etmek durumunda kalmıştı. Çünkü, ilaçladığı alanda ot biterse, insan hayatını riske atmış olacaktı.

Ayrıca, 3-5 metrekare gibi küçük bir alanda binde 7 yerine yüzde 6-7 gibi bir çözeltiyi de denerseniz, farklı yorumlarınız olacağını düşünüyorum..

Şimdiden kolay gelsin.

Düzenleyen Yakup : 15-05-2012 saat 07:46 Neden: anlatım bozukluğunu giderme.
Eski 15-05-2012, 10:08   #983
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Halil bey merhaba, sayfanızda vardı ama şimdi bulamıyorum. İç kurdu için Delfin-WG 1. ve 2. uygulaması ne zaman yapılmalı (elma ve cevizde) ?
Ceviz iç kurdu başladı hemen şimdi 1. uygulamadan 10 15 gün ara ile,sonra 2. uygulama ve yine (10, 15 gün aralığında) 3. uygulama yapılmalı...

3.uygulamada kaolin kili kullanılabilir _ki havalar hızla ısınacak...

Elma içi kurdu için 10 gün sonra _ buralarda_ başlamam gerekir, aynı yöntemi uygulayarak.

Elmalar limon büyüklüğüne geldiğinde gülleci bulamacı kullanacağım, içindeki kalsiyum elmaya albeni ve dayanıklılık kazandırıyor. Bu durum, Trabzon hurması içinde geçerli...

Eski 17-05-2012, 13:48   #984
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Halil Bey, üç gün kadar önce yenidünya ağaçlarına gülleci ile uygulama yaptık. Bugün de dalından koparıp bir kaç tane yedik. Acaba sağlık açısından olumsuz bir etkisi söz konusu olabilir mi?

Yoksa devam edeceğim

mehmetckc Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2012, 14:19   #985
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Teşekürler Halil bey, ilk kez kullanıyorum onun için sürekli soracağım kusura bakmayın. İlaçlama planını söyle yaptık. (elma ve cevizde)

1 ci ilaçlama :1 ay önce :UBYİ bulamacı attık (1 tona 5 lt gülleci ve 300 gr. bor)
2- 4 gün önce: Gülleci ve Delfin atıldı (1 tona 3 lit gülleci, 2 kilo delfin)
3-15 gün sonra: Gülleci ve delfin atılacak (1 tona 3 lit gülleci, 2 kilo delfin) atılacak
4-15 gün sonra: Kaolin ve Delfin atılacak
5- ??? Ne olacak

5 ci ve sonrasında önerileriniz ne olur?...

Delfin için 2 kilo da şeker koymamız önerildi, bakteri olduğu için bana mantıklı geldi ve 1 tona 2 kilo şeker de ilave ettik.

Ayazkızı beğendi.
Eski 18-05-2012, 00:57   #986
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetckc Mesajı Göster
Halil Bey, üç gün kadar önce yenidünya ağaçlarına gülleci ile uygulama yaptık. Bugün de dalından koparıp bir kaç tane yedik. Acaba sağlık açısından olumsuz bir etkisi söz konusu olabilir mi?

Yoksa devam edeceğim
2 saat sonra _ilacın kokusu kaybolduğunda_ koparıp yiyorum _ ki yeni dünya kabuğu soyulup yeniyor... Afiyet olsun...

Zaten işkembeyi kirece yapırıp sonra yıkayıp pişirip yiyoruz, kükürt de meyvenin kendisinde var...

gtatas beğendi.
Eski 18-05-2012, 01:16   #987
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Teşekürler Halil bey, ilk kez kullanıyorum onun için sürekli soracağım kusura bakmayın. İlaçlama planını söyle yaptık. (elma ve cevizde)

1 ci ilaçlama :1 ay önce :UBYİ bulamacı attık (1 tona 5 lt gülleci ve 300 gr. bor)
2- 4 gün önce: Gülleci ve Delfin atıldı (1 tona 3 lit gülleci, 2 kilo delfin)
3-15 gün sonra: Gülleci ve delfin atılacak (1 tona 3 lit gülleci, 2 kilo delfin) atılacak
4-15 gün sonra: Kaolin ve Delfin atılacak
5- ??? Ne olacak

5 ci ve sonrasında önerileriniz ne olur?...

Delfin için 2 kilo da şeker koymamız önerildi, bakteri olduğu için bana mantıklı geldi ve 1 tona 2 kilo şeker de ilave ettik.
Ceviz ve elmanın en büyük düşmanı meyve iç kurdu...

Özellikle elmada iç kurdu tehlikesi yoksa;

elma renk almaya başladığında _100 lt. suya 1 lt. _gülleci bulamacı atın derim. Çünkü kalsiyum meyvenin dayanıklılığını arttırıyor, yani raf ömrünü uzatıyor. Güzel renk de veriyor sanki...

Bilemiyorum, gecen yıl kopardığım ve satın aldığım elmayı yan yana koymuştum dayanıklılık yönünden 3 mislinden fazla fark gözlemiştim. Bu yıl yine deneyeceğim bakalım...

Satın elmaları genelde mumla kaplayıp dayanıklığını arttırıyorlar _ yıkanırken üzerindeki kaygan tabaka bu olsa gerek_ biliyorum ama...

Belki gülleciye bir az kaolin karıştırılsa bu dönemde hem raf ömrü uzun hem de daha güzel renk_ albeni_ olur diye düşünüyorum.

Bunu Trapzon hurmasında görmüştük...

Eski 18-05-2012, 02:42   #988
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Cevizde en büyük sorun karaleke, onada bakırlı ilaç önerilir ama bakalım bu yıl bizde olacak mı? Bir de kuşlar...

Elma da da karaleke geçen yıl çok fazlaydı.

Bizim gülleci oranı az olmuş galiba. Kaolinle söylediğiniz %10 oranını deneyeceğim. Sağ olun, var olun.

Eski 22-05-2012, 12:32   #989
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2008
Halil abi ben yine firar ettim Bolu dayım 2 haftalığına bolu ya kaçtım yine bu arada sim kartım yandı telefondan ulaşamazsınız bana yeni sim çıkarttıracağım aynı numara üzerine o zaman ben size geri dönerim

mrduran beğendi.
Yusuf Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-05-2012, 13:54   #990
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Halil Bey, bizim çocuklar bu boya geldiler.

Name:  IMG00506-20120520-1602.jpg
Views: 1137
Size:  69.6 KB

Sizin çocuklar bu boyda olsa idi ne yapmak lazım gelirdi?

Kopya çekesim geldi

mrduran beğendi.
mehmetckc Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024