agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2011, 16:09   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Galeri: 3
Külün toprak pH'sını yükselttiğini ve toprağın su tutma özelliklerini iyileştirdiğini de unutmamak lazım.

liberty_caps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 16:15   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Kuzugöbeği mantarı özellikle bir önceki yaz yanmış ormanlarda çok fazla olmaktadır. Bazı orman yangınlarının sebebleri arasında da olduğu söylenir...

İnternetten satılan kuzugöbeği mantar kitlerinin bazılarında küle gömmeyi de tavsiye etmektedir. Youtube' da bir çok videosu vardır

Yazdan çimento torbası veya bobin kavatası gömülerek, üzeri sürekli nemli tutulursa kuzugöbeği çıktığını duydum, emin olmamakla denemesi fazla maliyetli değil.

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 10:01   #63
Ağaçsever

Çok güzel bir video. 2. dakikadan itibaren üretimi gösteriyor.

http://vsx.onstreammedia.com/vsx/pbs...ned&entire=yes

Eski 30-06-2011, 16:16   #64
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Mükemmel bir video denemek için can atıyorum ama gerekli şartları yakalamam, hazırlamam gerek.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2011, 18:41   #65
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi liberty_caps Mesajı Göster

http://vsx.onstreammedia.com/vsx/pbs...ned&entire=yes
Üretim kısmını türkçeleştirirmisin veya özet olarak buraya yazarmısınız

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 13:07   #66
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
http://agaclar.net/forum/showthread....623#post830623

kuzu göbegi için yanmış ormanlık alanları belgeselde de söylüyor. güzel bir belgesel izlemelisiniz.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 13:19   #67
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Üretim kısmını türkçeleştirirmisin veya özet olarak buraya yazarmısınız
http://agaclar.net/forum/showpost.ph...8&postcount=14
ben yardımcı olayım kankime

ne de olsa eski kurtlardan delimus. adamın hevesini kaçırcaksınız. biride cıkıp yarım etmez. sen bana dua et herkes görsün diye foruma koydum. kankimede yollaya bilirdim sadece sizde delismusa dua edin

hadi hayırlısı bakalım kim üretirse yımırtalı kuzu göbegi yemeye gelecem yanına

mrduran beğendi.
Eski 02-07-2011, 19:36   #68
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Şim bu ne kadar zamanda hasat olgunluğuna geliyor birde kaç derece istiyor bunlar belli mi ...

Saol the mc sende olmasan zate....

Eski 05-07-2011, 18:50   #69
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

1- ilk misel gelişmesi
Açıklanan tohumun bu karışıma aşılaması yapılarak 4-6 hafta 18.3-21.1 0c’de inkubasyonu sağlanır. (burda konuşmuştuk turuncu bir renk alacak sonra şoklanacak.)
2- şaşırtma yöntemi (şoklama)
Misel gelişme sonrası ortam 3.3-4.4 0c’de iki hafta süreyle buzdolabında soğuk şokuna tabi tutulur.
3-ana üretim alanına alıması (üretim kısmı)
İki hafta sonra üretim odasına alınarak (nem %85-95, sıcaklık 22.7-25 0c, günde 8 saat aydınlatma, CO2 miktarı 900 ppm’den az) üzerine örtü toprağı serilir ve mantar oluşumu sağlanır.

valla ben hiç üreteni görmediğim için en son hasat süresi veya olgunluga kadar olan süre mecullarda bende başka bir siteden bulmuştum bunu geçen sene olması lazım o siteninde accont süresi bittiginden kapatılmış.

Eski 10-08-2011, 18:49   #70
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

SOn durum nedir ?

Eski 23-09-2011, 05:02   #71
Ağaçsever

Misel gelişimini tamamlayanlar şu an buzdolabında yaklaşık 4 C derecede 3 haftadır bekliyorlar.

Eski 23-09-2011, 05:24   #72
Ağaçsever

ingilizcem çok iyi değil ama güzel bir kaynak. https://rirdc.infoservices.com.au/downloads/04-024.pdf

Düzenleyen liberty_caps : 09-10-2011 saat 13:09
Eski 09-10-2011, 13:19   #73
Ağaçsever

Buzdolabında bir aydan fazla süre bekledikten sonra sonbahar yağmurlarıyla bahçeye çıkardım. Umarım olur.

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2011, 16:20   #74
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Sn Liberty caps,
Son durum nedir.
Mantarlarınız oldu mu ?

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 20:11   #75
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Mantarlar benim daha çok ilgimi çekiyor sebze **** ağaçtan daha ayrı daha başka bi yerde benim için az olduğundan daha bi başka sanırım önemi. kuzu göbeği iç anadoluda ve mersinin yaylarında yetişen bi mantar bildiğim kadarıyla ve şuana kadar yediğim en lezzetli mantarlardan biri. bigün bunuda deniyeceğim umarım başarılı olurum bilgiler için teşekkürler

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 20:49   #76
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Geçenlerde Fethiyede yol kenarında satıyorlardı. kilosu 120 TL.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 19:48   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2012
merak edip okudum ama şu son karışımdan cıkan mantar yenilirmi bilmiyorum kolay gelsin

aydost18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 19:11   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Sayın Libert_caps ilgiyle okudum elinize sağlık ama uzun süredir güncel bir yazı gelmemiş son durum hakkında bilgi verseniz bizde meraktan kurtulsak.

nemeon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 22:20   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Bu mantarlar aynı ağacın çevresine yayılmışlar.1.resimde mantarın; ağacın kökleri ile ilişki içinde olduğu söylenebilir.En iyisi özel bir yeşil alan seçip yetiştiriciliği oralarda yapmak..

Eklenen Resimler

eylems, Fatih, pria ve 7 kişi beğendi.
triode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 07:58   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
Ağaçların çevresinde bulunuyorlar ama ağaçlarla olan ilişkilerinin ne olduğu henüz bilinmiyor. Ben hiç ağaç olmayan yerde de çıktığını gördüm. Ağaçla olan ilişkisi ağacın köküyle mi yaprağı ile mi ya da ağaçta yaşayan bir bakteri böcek ile mi ilgili bilinmiyor. Pirinçte ve agarda misel üretimi çok basit ve hızlı tek sorun meyve alamamak. Şu an için en mantıklı üretim yolu bölgenizde yetişiyorsa yetişen türü klonlayıp misel üretmek ve bu miselleri bahçenizde ya da bölgenizde yetiştiği ağaçların bulunduğu yerlere aşılamak. Garantisi olmamakla birlikte bu yöntem ile yılda bir kez ürün alma şansınız var.
Yanık ormanlarla ilişkisini de ben yanıp üzeri açılmış toprağın nemi daha kolay kaybetmesine bağlıyorum. Gözlemlediğim kadarı ile bitki yaprak gibi örtücü gölgeleyici şeylerin olmadığı yerlerde daha çok çıkıyorlar. Genelde çıktıkları yer bir şekilde kelleşmiş toprak parçaları oluyor. O nedenle üzerine yukardaki gibi yanık odun koymanın bir faydası olmayacaktır hatta çıkmasına engel olur. Kül toprağın sertliğini değiştiriyor ve belkide çıkışının bir diğer nedeni toprağın uygun ph değerini alması olabilir ama yanık odun yerine yine kül denemek daha mantıklı. Toprağı örtmemiş olursunuz. Ayrıca yukarıdaki karışım çok fazla sulanmış hatta çamur olmuş bu miselin hava almayarak boğulmasına neden olur.

mrduran beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 19:57   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2010
Liberty caps, kuzu göbeğinde son durum nedir mantar çıktımı

Playmakers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2012, 01:50   #82
Ağaç Dostu

O karışımdan mantar çıkmaz

Eski 07-07-2012, 21:30   #83
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

bu sene bizim burarlarda kuzugöbegi ormanda hiç yoktu. kuzu göbeginin kırda merada cıkan türü varda bulamadım resmini.

Eski 17-07-2012, 10:03   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Ben de bir mantar meraklısı olarak konuyu ilgiyle okudum.Bir amatör olarak güzel bir çalışma olmuş.Aslında kooperatif gibi bişi kursak konuya meraklı kişilerce ve kuzu göbeği yetiştirme çalışmaları yapılsa daha verimli olur kanısındayım.Vakti ve yeri uygun olan merkalı kişilere sponsor olursak daha bilimsel çalışmalar olabilir.Bu sadece kuzu göbeği için değil, porcini, imparator mantarı gibi önemli turlerle de beraber yürütülebilir.Katılımcıların araştırmaları ve fikirleri de önem arzedecektir bu konuda.
Suplilumas ın da dediği gibi misel almak ve olgunlaştırmak kolay sorun meyva alamamakta.Uygun ortamda misel gelişimi sağlandıktan sonra meyva alımı için çeşitli teknikler tartışılır ve denenir.İmkanı olan katılımcılar doğada, mantarın olduğu bölgelerde incelmeler yapar.Mantarın çıktığı topraklardan numune alınıp labaratuar testi yaptırılabilir.Isı ölçümleri, PH ölçümleri kayıt altına alınır.Bulunduğu ortamdaki bitki ve ağaçlar incelenir vs...İnternetten ve incelemelerden sonra oluşturulacak bilgi bankasına dayanarak tartışılır ve denemeler yapılır.
Benim fikrim tabi )

elif parlak beğendi.
murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 16:18   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi liberty_caps Mesajı Göster

Optimize for your system...
bu videoda kavanozdaki toprağı ve üretilen toprak karışımını bilen varmı?

Playmakers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 15:27   #86
Ağaç Dostu

murer söylediğiniz şeylerin kooperatif kurularak yapılabileceğini pek sanmıyorum ancak hobi olarak üretenler yine hoibi amaçlı uğraşırlar. Yazdığınız şeylerden çoğunu da yabancı ülkelerde yapanlar var. Forumlarda deneyimlerini paylaşıp bu işi çözmeye çalışıyorlar ama hala olumlu bir sonuç alan yok. Olay biraz basit görünse bile çok karmaşık. Mantarın meyve vermesi için ısı nem ve ışık faktörlerinin doğadaki haline uygun olması gerekiyor. İşte bu ortamları inceleyip bulmak neredeyse imkansız bir şey. Çünkü ölçmeyi deneyeceğiniz şey doğa. Öncelikle kuzugöbeği sadece bir tür mantar değil. Benzer şekillerde görünmesi hepsini aynı algılamamızı sağlıyor ama bir çok türü var. Yaklaşık 80 falan yanlış hatırlamıyorsam. Birinci sorun herkesin aynı tür üzerinde araştırma yapacak olması. Bunu bir çok kişinin organize yapabilmesi için aynı türün aynı miseli üzerinde deneme yapmak gerekiyor. Bu sorunu aştığımızı varsayalım sırada doğayı ölçme sorunu çıkıyor. Şöyle düşünelim bu mantar burada mart sonu nisan ayında çıkıyor bizim miseli buradan dağık herkes onun üzerinde çalışacak. Şimdi iki ayın saniye saniye nem ışık ph ve ısı oranlarını öğrenip not etmemiz gerekiyor. İşte bulmacanın en büyük sorunu bu elimizdeki milyonlarca kombinasyondan hangisinin misele meyve vermesi için gerekli tetiklemeyi yaptığını bulmak. Diyelim ki onu da bulduk meyveyi aldık sonuçta elimize geçecek olan şey iyi bir mantar yemeği. Bu mantarın fiyatının diğerlerinden biraz daha yüksek olması meraklılar için cazip geliyor ama kaçırmamamız gereken bir şey var. Bu mantarın fiyatı doğadan toplandığından öyle ürtetildiği an fiyatı diğerleri ile aynı seviyeye iner.
Özetle bu mantarı üretmek isteyen hobici arkadaşların öncellikler mantarların ne tür bir canlı olduğunu ve nasıl yetiştiklerini öğrenmeleri ve ayrıca kültürü yapılabilen mantarların bir çok türünü sorunsuz üretebilmeleri gerekiyor. Mantar üretimine sakın bu tür mantarlarla başlamayın sıkılır daha hiç bir şey öğrenemeden vazgeçersiniz.

Eski 19-07-2012, 08:45   #87
Ağaç Dostu

Sayın Suplilumas,
Soyledikleriniz mantıklı.Dunyada birçok amator ve profesyonel bu mantar turunu yetiştirmeyi deniyor ve bunlacaklarına inanıyorum.Bu tesadüf sonucu bir amator tarafından da olabilir, bilimsel bir çalışma sonucu da olabilir.
Ben bir çok vahşi mantar türünü doğadan toplarım.Mesela porcini mantarını toplarken belirlediğim noktalar vardır.Bu noktolara gidersem hiç elim boş dönmem.Bir ağacın altında sürekli çıkarlar.Şimdi ben bu ağacın altına bir ısı ölçer kayıt cihazı koyarsam 3 ay buyonca kayıt yaparım ve elimde bir veri oluşur.Abartmıyorum mantarın çıktığı yerden en fazla 1 metre hatayla ısı kaydı alabilirim.Bu ısı kayıt cihazlarının sayısını artırıp 2 sene doğadan gözlem yapsak elimizde ortalama bir veri oluşur.Aynı şekilde ışık ve PH değerleri de ölçülebilir.Ben asıl meyva alımında asıl sorunun ısı ışık ve PH olduğunu sanmıyorum.bu değerler biraz oynasa bile ürün verimi düşer ama ürün gene alınır.Meyva vermesini etkileyen başka bir neden var biz bunu araştırmalıyız.Hiç kimsenin aklına gelmemiş basit bir şey de olabilir bu.
Diyelim ki onu da bulduk meyveyi aldık sonuçta elimize geçecek olan şey iyi bir mantar yemeği.
[COLOR="Black"]Buna katılmıyorum.Üretim tekniğine patant alınırsa ciddi paralar kazanılır bu işten.Mantarın fiyatı zamanla düşecektir ama bu zaman alır ve o zamana kadar da köşe olunur.Benim amacım para kazanmak değil bu işten merakım olduğu için üzerine düşünüyorum.
Kooperatiften kastım ayrı bir forum oluşturulur.Yeterli katılımcı ve sponsor olursa denemeler başlar.Mesela ben çok olmasa bile her ay belli bir maddi destek verebilirim.Kazayla bi başarı elde edilirse tüm forum üyeleri kazanca ortak olur.Eğlenceli de olur bence.

Eski 23-07-2012, 20:56   #88
Ağaç Dostu

Sayın murer,
Dediğiniz gibi bir şey atlandığı ya da denenmediği için meyve alınamıyordur benim düşüncem de o yönde. Misele patent alınabilir ona da katılıyorum hatta bir başlıkta Türkiyedeki yetiştiricilerin misellerini acilen ıslah edip patentlerini almaları gerektiğini de yazmıştım ama üretime patent alamazsınız. Sadece ne yaptığınızı gizlersiniz birileri çözene kadar gizli kalırsa üretilmez. Bu imal ettiğiniz ya da ürettiğiniz size ait bir ürün değil bir canlı çoğaltılmasına engel olamazsınız. Sadece kendi ıslah ettiğiniz ırkı korma altına alırsınız. Aynı özellikleri genleri taşıyan canlı çoğaltılamaz. Başka bir foruma gerek olacağını düşünmüyorum burayı kullanarak dileyen fikirlerini söyler ya da yanlış gördüğü noktaları anlatır. Üretimi başaranlardan birinin videosu yukarıda var görebilirsiniz. O adam köşeyi falan dönmedi henüz. Para kazanıyorsa başka mantardan ne kazanıyorsa aynını kazanıyordur belki biraz daha fazla. Prochini konumuz dışında ama Morchella ile kıyaslanırsa iş daha kolay. Porchini mikorhizal bir mantar ağacın köküne bağlı yaşıyor eğer o altında mantar topladığınız ağacı söküp bahçenize taşırsanız her yıl bahçenizde çıkacaktır. Morchella ise bu kısımda bile büyük bir sorundur mikorhizal ya da saprotrof olup olmadığı kesin olarak bilinmiyor. Isı ölçüm konusu ise daha önce söylediğim gibi imkansızdır. 3 ay boyunca kayıt yapar veri toplarsınız ama o verinin bir anlamı olmaz. Şöyle ki misel toprağın altında gelişiyor uygun ortamı bulunca da meyve üretmesi için gereken şeyleri yapmaya başlıyor. Bu bir ağacın çiçek açıp meyve vermesi gibi bir olay değil. Siz toprağın neresini ölçeceksiniz? Yüzeyi ölçseniz misel altta altı ölçelim desek kaç santime kadar inmemiz gerekiyor? Aynı şekilde toprak yüzeyindeki olaylar da önemli çünkü çıkan bebeklerin çürümemesi kurumaması yok olmaması gerekiyor. Alan farkının ısısı dahi bu ölçümlerin sonuçsuz kalmasına neden olur şöyle ki benim Morchella topladığım yerler var bazı yerlerde bir tür grup olarak tek noktada çıkıyor başka tek bir mantar bulamazsınız o alanda. Kendi doğal ortamı miselinden sporuna kadar her şeyi yayılmış durumda başka mantar çıkmamış olmasının tek açıklaması şu ısı nem ve yiyeceğin uygun olduğu tek notktada yaşayabiliyor. Demek ki biz 5 santim ötesini ölçmüş olsak bize hiç bir faydası olmayacak. Bunun haricinde yetiştiği bazı noktalara misel ya da spor aşıladım sonuç sıfır. Dediğim gibi bu yaptığım işlem doğal ortamı yani yaşaması için gerekli ne varsa hazır ve nazır olan yerler. Kısaca ölçümlerin bir işe yarayacağını sanmıyorum ayrıca tesadüfen kazara bulunacağına da inanmıyorum. Bu mantardan şu durumda özellikle Türkiyede ciddi paralar kazanılacağını da düşünmüyorum. Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı. Şu an kültürü yapılan mantarların üreticileri dahi doğru dürüst para kazanamıyor.

Eski 24-07-2012, 13:46   #89
Ağaç Dostu

Şu bahsi geçen videoyu ben izleyemedim bi türlü.Açılmıyor bende link.Ben bu mantarın üretilbildiğini sanmıyorum.Az miktarda üretilmişse bile bu da yaşadığı ortamlar taklit edilerek ve yaşadığı toprak kullanılarak olmuştur.Ama belli bir teknik geliştiğini sanmıyorum.Üretilebiliyor olsa şu an bu fiyatlarda olmazdı.
Isı ölçümlerini neden bu kadar abartıyorsunuz anlamadım.Bu mantar çok hassas bir ısı değerinde çıksa zaten doğada da 100-200 senede bir çıkardı.Ama aynı yerlerde genelde her yıl bu mantar çıkar ve senelere gore 3-5 derecelik ısı farklılıkları da olabilir.Isı ölçümü yer altından yer üstünden heryerden alınabilir ve 1 metrelik fark bile olsa en fazla 1 derece oynar.Bence en basit olan ısı değerleri.Aynı yerde aynı zamanda mantar çıkmamasına şaşırmam çünkü morchella erkenci soğuk donem mantarıdır.Bu dÖnemde yetişen mantar çeşidi kısıtlı.Ama mayıs sonu haziran donemi mesela birçok mantar çeşidini yanyana bulabilirsin.Doğada toprağa misel aşılamak akıl karı değil bence.Birsürü mikrop, bakteri, böcek düşmanı varken.Ama doğadaki çürümüş ağaçlara olabilir.Doğaya misel aşılamak şöle olabilir.Mantarın yetişeceği uygun ortam vardır ama bölegede hiç morchella görünmuyordur.O zaman birçok noktaya aşılama yapılarak az da olsa başarı elde edilebilir.Ama ben misel yerine spor aşılamanın daha uygun olcağını sanıyorum .
Misele patent alma işi saçma geliyor bana ki üretim tekniğinden çok daha kolaydır misel çoğaltmak.Herneyse patent olaylarını çok bilmiyorum.
Ben bir müddet italyanlarla çalıştım turkiyede.Bu çalıştığım dönemde beraber mantar topladığımız da oldu ve inanın porchini mantarını o kadar çok seviyorlarki bu italyanlar altın bulsalar o kadar sevinmezler heralde.Sırf ülkemizdeki mantar bolluğu yüzünden ülkemize yerleşenler oldu.Şimdi sen pocini matarını üretmeyi başar ve üretim resimlerini bir italyan dergisinde yayınlat.Bak neler oluyor.İnan bana arkadaşına eşine dostuna hava atmak için senden bu tekniği milyon dolara alacak adam bulursun.Hatta italyan hükümeti sana vatandaşlık felan verebilir gel burda üret diye.

Eski 24-07-2012, 18:42   #90
Ağaç Dostu

Az miktarda değil baya üretiliyor üretim yeri amerika ayrıca bildiğim başka bir patent sahibi avrupada var onun üretim yapıp yapmadığını bilmiyorum. Sadece benim araştırmalarımda gördüğüm iki ayrı üretim tekniğine alınmış patent var.
Isı ölçümlerini abartmıyorum siz sanırım mantar üretmediğinizden önemini henüz fark etmemişsiniz. Tavsiyem kültürü yapılan türlerden birinin kitlerini alıp üretmeniz sonra da klonlama ve misel üretmeyi denerseniz bazı şeyleri boşuna tartışmamış oluruz. Bu şekilde ısı ışık nem denemeleri de istediğiniz şeklde yaparsınız ve sonuçların nasıl değiştiğini de gözünüzle görmüş olursunuz.
Aynı yerde aynı zamanda başka bir tür mantardan değil aynı tür mantardan bahsetmiştim sanırım orayı atlamışsınız. Aynı yer aynı zaman ve aynı mantar olacak. Erkenci ise aynı türün bütün bireyleri erkenci hepsinin çıkması gerekiyor değilse hiç birinin. Örneğin 10 m2 lik bir alanda tek bir morcella çıkması şaşırtıcıdır.
Şu an için morcella nın tek başarılı ve kolay üretim şekli yetiştiği bölgelere misel aşılamaktır. Sporlar misellerle aynı sonucu vermez ve yazıdığınız şeyler sporları misellerden daha çok etkiler. Yetiştiricilerin hiç biri mecbur kalmadıkça spordan üretim yapmayı tercih etmez. Yine bu konuyu iyi anlamanız için yukarıda yazdığım üretim denemelerini yapmanız gerekiyor.
Misele patent alma işi saçma değil. Ben yurtdışındayım şu an evde kütüğe aşıladığım shiitake mantarı var bu miseller patentli. Örneğin bendeki 360 denilen tür patentli bir firmaya ait. Şekil lezzet ve ürün açısından en iyisi. Bu miseli evde kütüğe aşılayıp çıkan mantarı yiyebiliyorum ama kesinlikle bu mantarların satışını hiç bir yere yapamam. Satışı yapacağım yer bana önce miselin kaynağını ve patentini sorar. Bir diğer örnek eringii mantarı miseli. Bu miseli kütüğe aşılanması ve kütükten üretilmesi yasak patent koreye ait. Pazarda mantar satışını düşünürseniz patente gerek yok. Ama işi büyük tutacaksanız miselinizin patenti olması gerekiyor.
İtalyanlar porchini mantarını severler ama bunun için italyayı terk etmezler. Çünkü istedikleri zaman satın alabilirler. Burası italya olmamasına rağmen burada dahi bütün marketlerde satılıyor. Bulunduğum ülkenin vatandaşlığını bile almayı düşünmediğimden başka bir yerin vatandaşlığında gözüm yok Taşıdığım pasaporttan memnunum. Espriyi bir kenara bırakırsak eğer size bir yabancı mantar için bir yere yerleştiğini söylediyse o kişi ya araştırmacı biridir o tür sadece oraya aittir ve tür üzerinde çalışma yapıyordur ki böyle biri binde bir çıkar. Ya da başka bir niyeti vardır size söylediği şey sadece amacını gizleyecek bir bahanedir. Hiç kimse mantar yemek için ya da başka bir yemek için ülkesini terk edecek kadar deli değildir.
Porchini dediğimiz gibi konumuz dışında merak ediyorsanız başka bir başlık altında onu konuşuruz. Kısaca internetten üretimini araştırın ağacın köklerine bağımlı olduğundan aşılanmış ağaçlarla üretilebildiğini göreceksiniz. Türf mantarları da o şekilde yetiştiriliyor. Astarı yüzünden pahalıya patladığından tutulan bir yöntem değil. Yinde diyorum porchini yemek istiyorsanız altında topladığınız ağacı köküyle söküp bahçenize ekin bir süre sonra bahçenizde çıkmaya başlayacaktır. Tabi aynı iklim ve bölgede iseniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024