View Single Post
Eski 17-07-2012, 10:03   #84
murer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Ben de bir mantar meraklısı olarak konuyu ilgiyle okudum.Bir amatör olarak güzel bir çalışma olmuş.Aslında kooperatif gibi bişi kursak konuya meraklı kişilerce ve kuzu göbeği yetiştirme çalışmaları yapılsa daha verimli olur kanısındayım.Vakti ve yeri uygun olan merkalı kişilere sponsor olursak daha bilimsel çalışmalar olabilir.Bu sadece kuzu göbeği için değil, porcini, imparator mantarı gibi önemli turlerle de beraber yürütülebilir.Katılımcıların araştırmaları ve fikirleri de önem arzedecektir bu konuda.
Suplilumas ın da dediği gibi misel almak ve olgunlaştırmak kolay sorun meyva alamamakta.Uygun ortamda misel gelişimi sağlandıktan sonra meyva alımı için çeşitli teknikler tartışılır ve denenir.İmkanı olan katılımcılar doğada, mantarın olduğu bölgelerde incelmeler yapar.Mantarın çıktığı topraklardan numune alınıp labaratuar testi yaptırılabilir.Isı ölçümleri, PH ölçümleri kayıt altına alınır.Bulunduğu ortamdaki bitki ve ağaçlar incelenir vs...İnternetten ve incelemelerden sonra oluşturulacak bilgi bankasına dayanarak tartışılır ve denemeler yapılır.
Benim fikrim tabi )

murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön