agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-09-2012, 20:00   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
bu hafta kapıyı taktım

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve ncp1963 beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2012, 20:06   #182
Ağaç Dostu

kısmetse önümüzdeki hafta tel çekeceğim

Eklenen Resimler

Eski 10-09-2012, 08:13   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Hayvan gübresinin üstüne bir de malç yaptığınızda oradaki canlılık daha da korunacaktır. Üstelik malç da kışın biraz kompostlaşıp gübreyi biraz daha zenginleştirir herhalde.

Beyaz boya, gövdeye vuran güneş ışınlarını yansıtacağından bahar aylarında ağacın gövde ısısının daha yavaş artmasına dolayısı ile daha geç uyanmasına yol açacaktır. Kara kış boyunca bir miktar su izolasyonu sağlamanın ötesine geçeceğini pek sanmıyorum. Kış sonu, bahar başında yapacağınız bordo bulamacı da kireç içeriği sebebiyle ağaçların uyanmasını genellikle 1-2 hafta geciktirdiği söylenmektedir. Dolayısı ile beyaz boya benim için çok elzem değil.

Bu sene bahar ayında bordo bulamacını yaparken bu yansıtma etkisini güçlendirmek için kaolin (hatta + titanyum dioksit) ille karıştırıp yapmayı düşündüm ama yağışlar, killi toprağın balçık haline gelmesi derken ilaçlama işine hiç fırsat kalmadı maalesef. Belki gelecek bahara uygularım aklımdakini..

Şimdi bu kış kaolini nereden çıktı derseniz, kaolin başlığında Sn. Meyvelitepe ile bir tartışmamız var (Mesaj 691 ve Kaolin (Kaolen) Kili). Bunları bir okuyabilirsiniz.

Don zararını azaltması için esasen Hidrofobik bir uygulama olması lazım. Amaç, suyun (yağmur, çiğ, kırağı) ağaç gövdesinde donarak, özellikle sürgünleri fiziksel olarak strese uğratmasını önlemek.

suyu iten bir şey ağaca zarar vermeyecek ama suyu itecek aslında mantıklı ağaç üzerinde duramayan su donarak ağaca zarar veremeyecek.

Yani sizin plastik boya ile ağaç gövdesinde elde etmeye çalıştığınız faydanın bir tık ötesi. Korumayı sürgünlere kadar genişletmek mümkün.
ilginiz ve bilgileriniz için teşekkürler

Çamtepe beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 08:15   #184
Ağaç Dostu

Sayın çetiner kolaylıklar diliyorum

bayağı bir yol kat etmişiniz hayırlısı ile kalanlarda biter inşallah.

Eski 10-09-2012, 19:23   #185
Ağaç Dostu

sn. ncp1963 iyi dilekleriniz için teşekkür ederim inşaallah ben de çok olmasa da bişeylerle uğraşacağım malçlama konusunda daha çok bilgi paylaşırsınız umarım (samanla malçlama yapılır mı)

Eski 10-09-2012, 19:39   #186
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
sn. ncp1963 iyi dilekleriniz için teşekkür ederim inşaallah ben de çok olmasa da bişeylerle uğraşacağım malçlama konusunda daha çok bilgi paylaşırsınız umarım (samanla malçlama yapılır mı)
selam sn çetiner

ekteki link size bu konuda yardımcı olacaktır.

http://permakulturplatformu.org/?p=2600

Eski 17-09-2012, 20:13   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2012
50 dönüm arazimiz var ceviz için uygun diyorlar su problemi yok
50 dönüm bir araziye ceviz dikmek için uygun mu avantajları dezavantajları ne olur
içine evde yapacağız depo falanda girersek bu işe lütfen yardımcı olun

mehmetalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 20:35   #188
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetalp Mesajı Göster
50 dönüm arazimiz var ceviz için uygun diyorlar su problemi yok
50 dönüm bir araziye ceviz dikmek için uygun mu avantajları dezavantajları ne olur
içine evde yapacağız depo falanda girersek bu işe lütfen yardımcı olun
sayın mehmetalp selmlar

tam olarak sorunuz veya öğrenmek istediklerinizi sorarsanız elimden geldiğince
cevaplamaya çalışırım..

maliyetiniz ev hariç ekteki mesaj size yol gösterir umarım

Kapama ceviz bahçesi (Kırşehir, Mucur)

Eski 27-09-2012, 08:46   #189
Ağaç Dostu

Maliyet

arkadaşlar sanırım kapama ceviz bahçesi yapacak kişilere yol gösterir.

çünki evdeki hesap hiç bir zaman çarşıdakine uymuyor.

1: toprak hazırlığı sürüm, dip kazan dekarda 60 TL hesaplamak gerek 60 X bahçeniz

2: Tel çit işi mt si 13 ile 16 TL arasında değişir. ben 13 TL den yaptırmıştım
Arazi çevresi çarpı anlaştığınız fiyat

3: fidan çukuru açma kapama kepçe ile 150X150X150 9,5 TL ve çukurlarda kullanılacak gübreler çukur başı 3,5 TL.. 13 TL X çukur sayısı

4: Elektrik uzaklığa bağlı olarak değişecektir. ben 160 mt üç direkli toplam 7.500 TL verdim

5: Kuyu metresi herşey dahil 60 TL den aşağı olmuyor pompa hariç bu fiyatta derinlik X 60

6: Damlama sulama ve pompa ben dekara 250 TL olarak bitirdim

7: Fidan ben 10 TL den tüplü aldım. daha ucuz bulabileceğinizdende eminim

8: tüm bunları yaparken ruhsat işleri, analiz, toprak iyileştirme falan gibi işler ve işçilikte ödemek gerekiyor toplamda sanırım yaklaşık 12.000 TL de onlar için ödedim

Toplamda 70 dekar arazi için 100.000 TL ye yakın para gerekiyor ve sonrasındada bitmiyor çünki sulama yapacaksınız eğer başında değilseniz işçi tutmak zorundasınız onun maaşı + toprak tahililine göre gübreleme programı uygulayacaksınız gübreleme maliyeti+ yabancı ot mücadelesi için toprağı işlemek gerekiyor onun maliyeti. vs vs uzayıp gidiyor

kısaca internette yazıldığı gibi asla olmuyor nette bir sürü bilgi kirliliği var sanki fidanı toprakla buluşturunca tüm masraflar bitiyormuş havası yaratılmak isteniyor. asla öyle olmuyor asıl mücadele dikimden sonra başlıyor. sulayacaksınız, çapalayacaksınız, gübreleyeceksiniz, kışa girerken malçlama yapacaksınız, ilaçlama yapacaksınız, toprak işlemesi yapacaksınız.

Düzenleyen ncp1963 : 27-09-2012 saat 20:40
Eski 27-09-2012, 08:47   #190
Ağaç Dostu

Başlarken

1: araziyi satın alacaksanız toprak tahlili yapılmadan asla almayın. iz elementler dahil olsun tahlile, iz elementsiz tahlil pek yararlı olmayacaktır. tahlil yapan laboratuvara mutlaka ne dikeceğinizi söyleyin ve uygun gübreleme programını talep edin

2: bölgenize uygun çeşit için mutlaka araştırma yapın araştırmanızda asla fidan satıcılarının sizi etkilemesine izin vermeyin onlar ellerindeki fidanı size empoze etmeye çalışacaklardır.( bölgenizde kurulu bahçeleri gezin sahipleri ile görüşün)

3: fidan çukurlarınızı mutlaka derin ve geniş açın. çukurları kapattıktan sonra dikimi hemen yapacaksanız en az 20- 30 cm yüksek doldurun fidanı öyle dikin mutlaka oturma olacak sonradan aşı noktaları toprak altında kalmasın.

4: çiftlik gübresi kullanacaksanız mutlaka iyi yanmış olmasına dikkat edin, yanmamış gübre kurtcukların ve hastalıkların üremesine sebep olur buda fidanlarınızın köküne zarar verir. elinizdeki gübre yanmamışsa asla kullanmayın bırakın bir kenarda yansın sonradan fidan çevresine serer toprakla karıştırırsınız.

5: dikim sırasında size verilecek olan fidan çukuru hazırlığı gübreleme listesindeki tüm gübrelerin yarısını fidan çukuruna karıştırın, diğer yarısını fidan dikiminden sonraki üçüncü veya dördüncü sulama suyundan sonraki sulama sularına karıştırarak damlama ile ağaç diplerine verin. köklerin sizin toprağa karıştırdığınız gübreye ulaşması uzun süreceğinden siz onlara damlama ile iletin. kalan kısmı en az dört sulamada verilecek şekilde paylaştırın.

6: damlama ile gübre verirken önce en az 15-20 dakkika sadece su verin toprak ıslansın sonra gübre dozlamaya başlayın gübreden sonra tekrar en az 15 dakkika su aksın hem damlama gözlerinizi temizler hemde gübreyi toprağın altına iter

en önemlisi: Alacağınız veya kendinize ait tarlada su olup olmadığı asla ve asla taşıma suyla hallederim düşüncesi ile yola çıkmayınız.. ilerde size yük gelir sulamayı aksatırsanız onca emeğe ve paraya yazık edersiniz.

Eski 27-09-2012, 08:51   #191
Ağaç Dostu

ilave edilecek bilgiler

Akadaşlar yukardaki listelere ilave edilmesini düşündüğünüz bilgiler var ise yazarsanız severek ilave ederim toplu halde maliyet ve yapılması gerekli işler diye bir mesaj oluşturmuş oluruz...

Eski 27-09-2012, 09:30   #192
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
çok güzel ifade etmişsiniz
dün bursa fuarında cevizciler çoktu
neredeyse oradayken insanalara köşeyi döndürdüler.....!!!!!!

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 09:58   #193
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
en önemlisi: Alacağınız veya kendinize ait tarlada su olup olmadığı asla ve asla taşıma suyla hallederim düşüncesi ile yola çıkmayınız.. ilerde size yük gelir sulamayı aksatırsanız onca emeğe ve paraya yazık edersiniz.
Evet, bu kısım da ayrıca önemli. İnternette "Cevize uygun, suyu içinde tarla" diye bir sürü ilan var. Bu ilanlarda çiftçinin kendi ihtiyacı için açtığı ufak bir kuyu gösteriliyor ve suyu var deniliyor. Halbuki bu alanlar hep kuru tarım alanları oluyor genelde.

Eğer gelir için ceviz dikecekseniz öyle ufacık bir taş örme kuyu ile bu işler olmaz. gürül gürül su olmalı. Suyu da kilometrelerce öteden getirmiyor olmanız lazım. Bunların hepsi hem yatırım hem de işletme maliyeti.Yeterince paranız ve zamanınız varsa dağları delersiniz, suyu taa GAP'tan getirirsiniz ama değmez

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 14:26   #194
Ağaç Dostu

inek gübresinin yakılması

gübrenin yakılacağı yerin tabanı beton veya su sızdırmayacak şekilde naylon, branda türevi malzemelerle kaplanmalı..

20 cm kalınlıkta gübre serilir
üzerine TSP atılır tarlaya atılır gibi serpilir bir ton gübreye 8 kg kadar

sonra sönmüş kireç atılır gübre miktarına yakın

bu işlem 1- 1,5 mt yüksekliğe ulaşana kadar tekrarlanır.

üzeri naylon ile örtülerek havasız bir ortama hapsedilir..

2-2,5 ay içinde yanmış hayvan gübreniz hazır olur

önemli not : gübre mutlaka ıslak olmalı kuru ise ıslatarak uygulayınız..

Eski 11-10-2012, 09:23   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
tEL dİPLERİNE LİKSTÜRÜN MAZI **** CAM MAZI DİKİN DİBİNE DE DAMLAMA KOYUN CABUK YETİSİR TEL CURUDUNMU CIKARIP ATARSINIZ MAZI DAHA GÜZEL OLUR SELAMLAR

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 09:49   #196
Ağaç Dostu

Bunları yaparken devlet tesviginden nekar faydalandınız hesabına ne kadarlık bır ucret yatırıldı kredı kullandınızmı hibe aldınızmı selamlar
Alıntı:
arkadaşlar sanırım kapama ceviz bahçesi yapacak kişilere yol gösterir.

çünki evdeki hesap hiç bir zaman çarşıdakine uymuyor.

1: Toprak hazırlığı sürüm dip kazan dekarda 60 tl hesaplamak gerek 70x60 = 4.200 tl
2: Tel çit işi mt si 13 ile 16 tl arasında değişir. Ben 13 tl den yaptırmıştım
arazi çevresi çarpı 13tl 70 dekar yer için 13x1302=16.926 tl
3: Fidan çukuru açma kapama kepçe ile 150x150x150 9,5 tl ve çukurlarda kullanılacak gübreler çukur başı 3,5 tl 1400x13=18.200 tl
4: Elektrik uzaklığa bağlı olarak değişecektir. Ben toplam 7.500 tl verdim
5: Kuyu metresi herşey dahil 60 tl den aşağı olmuyor pompa hariç bu fiyatta 100x60=6.000 tl
6: Damlama sulama ve pompa ben dekara 250 tl olarak bitirdim 70x250=17.500 tl
7: Fidan ben 10 tl den aldım 10x1400= 14.000 tl
8: Tüm bunları yaparken ruhsat işler falan gibi işler ve işçilikte ödemek gerekiyor toplamda sanırım yaklaşık 12.000 tl de onlar için ödedim

toplamda 70 dekar arazi için 100.000 tl ye yakın para gerekiyor ve sonrasındada bitmiyor çünki sulama yapacaksınız eğer başında değilseniz işçi tutmak zorundasınız onun maaşı + toprak tahililine göre gübreleme programı uygulayacaksınız gübreleme maliyeti+ yabancı ot mücadelesi için toprağı işlemek gerekiyor onun maliyeti. Vs vs uzayıp gidiyor

kısaca internette yazıldığı gibi asla olmuyor nette bir sürü bilgi kirliliği var sanki fidanı toprakla buluşturunca tüm masraflar bitiyormuş havası yaratılmak isteniyor. Asla öyle olmuyor asıl mücadele dikimden sonra başlıyor. Sulayacaksınız, çapalayacaksınız, gübreleyeceksiniz, kışa girerken malçlama yapacaksınız, ilaçlama yapacaksınız, toprak işlemesi yapacaksınız.

Eski 11-10-2012, 13:15   #197
Ağaç Dostu

Devletten henüz kuruş almak nasip olmadı

desteklemelere başvuru yaptım. sertifikalı fidan için tarım bakanlığı ödeme yapacak onu bekliyorum..

özel ağaçlandırma için orman bakalığına baş vuru yaptım herşey hazır sanırım yakın tarihte onaylanır ama yanıltıcı olmasın orman bakanlığından alınacak para hibe değil .. geri ödenmek üzere veriliyor...

devletten para gelecek diye güvenerek kimse yola çıkmamalı yolda kalırlar...

damlama sulama için ziraat bankası faizsiz kredi veriyor ama masraflar falan derken oda faizli hale dönüşüyor...

kısaca maddi durumu ilk yatırım masraflarının hepsini ve en az beş yıl tüm bakım masraflarını, dışardan hiç bir destek almadan karşılamaya yetecek maddi imkanı olmayan kişilere benim uyarım asla bu işe bulaşmayın olur... elinizdeki nakittende olmayın..

hesap yaparken internetten bakıp heleki fidancıların analizlerine bakıp yola çıkarsanız sonunuz hüsran olur..amacı sadece fidan satmak olan zihniyetin analizi ne kadar doğru olur karar sizlerin....

bulunduğumuz formda ceviz başlığı altında muhteşem bilgi birikimi oluşmuş durumda tavsiyem formu sindire sindire okumanız takıldığınız yerde çekinmeden sorunuzu sormanız. form kullanıcısı arkadaşlardan biri mutlaka sorunuza cevap verecektir.

Eski 11-10-2012, 14:43   #198
Ağaç Dostu

Alıntı:
devletten henüz kuruş almak nasip olmadı

desteklemelere başvuru yaptım. Sertifikalı fidan için tarım bakanlığı ödeme yapacak onu bekliyorum..

özel ağaçlandırma için orman bakalığına baş vuru yaptım herşey hazır sanırım yakın tarihte onaylanır ama yanıltıcı olmasın orman bakanlığından alınacak para hibe değil .. Geri ödenmek üzere veriliyor...

Devletten para gelecek diye güvenerek kimse yola çıkmamalı yolda kalırlar...

Damlama sulama için ziraat bankası faizsiz kredi veriyor ama masraflar falan derken oda faizli hale dönüşüyor...

Kısaca maddi durumu ilk yatırım masraflarının hepsini ve en az beş yıl tüm bakım masraflarını, dışardan hiç bir destek almadan karşılamaya yetecek maddi imkanı olmayan kişilere benim uyarım asla bu işe bulaşmayın olur... Elinizdeki nakittende olmayın..

Hesap yaparken internetten bakıp heleki fidancıların analizlerine bakıp yola çıkarsanız sonunuz hüsran olur..amacı sadece fidan satmak olan zihniyetin analizi ne kadar doğru olur karar sizlerin....

Bulunduğumuz formda ceviz başlığı altında muhteşem bilgi birikimi oluşmuş durumda tavsiyem formu sindire sindire okumanız takıldığınız yerde çekinmeden sorunuzu sormanız. Form kullanıcısı arkadaşlardan biri mutlaka sorunuza cevap verecektir.
çok teşekkür ederim 15 yıllık kredi fatura üzerinden i oluyor yoksa orman işletmesinin bir rayic bedeli varmı atıyorum 50.000 tl harcadınız size ne kadar bir kredi cıkarıyor bu işler yaklasık ne kadar bir sürede onaylanıyor ?
****** kredi kullanılmadan bu işin üstesinden gelinmez ançak verilen krediyide almak icap eder sonuc itibariyle memur insanlarız ha deyince nakit cıkmaz ama bu arada tarım dan da hibe alırsak masraflarımızı kısmende olsa karşılamaz mı ?
Teşekkür ederim
saygılarımla

Eski 11-10-2012, 19:29   #199
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
çok teşekkür ederim 15 yıllık kredi fatura üzerinden i oluyor yoksa orman işletmesinin bir rayic bedeli varmı atıyorum 50.000 tl harcadınız size ne kadar bir kredi cıkarıyor bu işler yaklasık ne kadar bir sürede onaylanıyor ?
****** kredi kullanılmadan bu işin üstesinden gelinmez ançak verilen krediyide almak icap eder sonuc itibariyle memur insanlarız ha deyince nakit cıkmaz ama bu arada tarım dan da hibe alırsak masraflarımızı kısmende olsa karşılamaz mı ?
Teşekkür ederim
saygılarımla
Tarım bakanlığının verdiği hibe destek dekara 100 tl

ormanın verdiği tamamen kendi belirlediği baz fiyatlardan misal sen tel çiti beton direkli kafes telli yapıyorsun orman sana ahşap direkli dikenli tel bedeli ödüyor

bir arkadaşım yakın tarihte aldı 60 dekar için 16.000 tl civarı vermişler ne harcadığınız onları hiç ilgilendirmiyor..

Eski 12-10-2012, 07:21   #200
Ağaç Dostu

Anladım ancak bizde orman daki yetkili kişiler bana harcamanın %70 ni ödeniyor denildi bir yanlışlık olmasın ayrıca yaptıgımız iş faturalı ise bunu bakanlık yetkileri görmezlikten geliyor anlamına gelir o zaman fatura almayıp proforma fatura beyan edelim kdv den kurtalalım bu olmuyormu ? necip üstadımın yaptıgı harcama ortada burda tel bedi bir hayli yüksek fidan belli neden bunu 3/1 oranında veriyor anlamış değilim ayrıca verdıgıde sonucata kredı hibe değil bu işte bir yanlışlık var

Eski 12-10-2012, 08:06   #201
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Anladım ancak bizde orman daki yetkili kişiler bana harcamanın %70 ni ödeniyor denildi bir yanlışlık olmasın ayrıca yaptıgımız iş faturalı ise bunu bakanlık yetkileri görmezlikten geliyor anlamına gelir o zaman fatura almayıp proforma fatura beyan edelim kdv den kurtalalım bu olmuyormu ? necip üstadımın yaptıgı harcama ortada burda tel bedi bir hayli yüksek fidan belli neden bunu 3/1 oranında veriyor anlamış değilim ayrıca verdıgıde sonucata kredı hibe değil bu işte bir yanlışlık var
selam

hiç bir yanlışlık yok orman kendince bir plan yapmış

misal tel çit işini orman alanlarında kendisi nasıl yapıyorsa aynen onu baz almış

işçilik kendisi yevmiye ne ödüyorsa onu baz almış ve hesabını şu kadar işçi şu işi şu kadar zamanda yapar gibi teorik hesaplama ile yapıyor.

fidan bedelini sen yabancı çeşit dikmişin o pahalıdır ben sana fazla vereyim demiyor direkt kendisinin belirlediği en ucuz yerli çeşit bedelinden hesaplıyor.

yani kısaca kendisinin oluşturduğu fiyatlar üzerinden sana %70 ödüyor asla senin gerçek harcaman üzerinden değil

cetiner beğendi.
Eski 12-10-2012, 08:56   #202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Ben de Gaziantep ilinde özel ağaçlandırma yaptım. Şu ana kadar yaptığım masraf 26.000TL. Toprak hazırlama, çukur eşme, ağaç dikme, kuyu açma, damla sulama tesis etme işlerini tamamladım. Devletten sadece henüz 9.000TL aldım.

Tarım'ın verdiği desteklemede iki çeşit sertifika söz konusu. Eğer dikim yaptığınız fidanın tohumu da sertifikalı ise dönüme 200TL destek veriyorlar, ancak sadece aşınız sertifikalı ise dönüme 100TL destekleme veriyorlar. Ben ekeli 1 yıl oldu daha bu parayı alamadım.

Orman müdürlüğü 9.000TL den başka tamamlama kredisi de verecek. O da 4.000TL tutuyor ki bunu da 3 yılda parça parça verecekler. Yani üstadın dediği gibi gelecek parayı umarak bu işe girmeyin derim.

ncp1963 ve ibas06 beğendi.
rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 09:07   #203
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
bu da kızım
Allah bağışlasın.Çalışmalarınız ve verdiğiniz bilgiler çok güzel.Paylaşım için çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar.

ncp1963 beğendi.
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 21:54   #204
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Allah bağışlasın.Çalışmalarınız ve verdiğiniz bilgiler çok güzel.Paylaşım için çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar.
iyi dilekleriniz için teşekkür ederim sn.bahtiyar02 önümüzdeki günlerde beş dönüm ceviz fidanı dikeceğim inşaallah çalışmalarımı sizlerle paylaşmayı umuyorum

Eski 12-10-2012, 21:58   #205
Ağaç Dostu

sn.ncp1963 aralık mesafe konusunda hala kararsızım 7*5 düşünüyorum çok mu sık lütfen bana yardımcı olunuz

Eski 12-10-2012, 23:26   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
sn.ncp1963 aralık mesafe konusunda hala kararsızım 7*5 düşünüyorum çok mu sık lütfen bana yardımcı olunuz
8*4 aralıklı bir bahçe sahibi olarak, 8*6 **** 8*8 öneririm.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 08:45   #207
Ağaç Dostu

Alıntı:
selamlar sayın çetiner

daha öncede yazdım ben 8X7 olarak dikim yaptım... o kadar çok bilgi kirliliği varki kim ne diyor belli değil.

bence bu sık dikim hikayesi fidancıların işine yarıyor.

olmazmı olur amaaaa!!!!!

1: sert budamaya uygun çeşit olmalı çünki ilerde ağaçlar birbirine girmesin diye çok sert budamalar gerekecek...

2: sert budamaya uygun çeşit her coğrafyada yetişirmi???

3: bu budama emek yoğun olacak bu işe uygun makina bulunacak...

nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama çit dikimle ilgili yapılan bir araştırmada fidanları gruplara ayırmışlar..

bir grubu her yıl iki tarafındanda budamış verimi takip etmişler.

diğer grubu bir yıl bir tarafını diğer yıl diğer tarafını budayarak verimini takip etmişler

bir yıl bir tarafı diğeryıl diğer tarafı budanan grup heryıl iki taraftanda budanan gruptan fazla verim vermiş..

bu ne demek oluyor adamlar bu konularda araştırma yapıyorsa dünyada sık dikim uygulanıyor demektir..

zamanında matbaayı 300 yıl öteleyen kafalardan olmamak adına araştırıp iklim olarak uygun bölgerde uygun cinsle denemekte mutlaka fayda var...

sayın çetiner sizin bölgenizde olur bence en azından iki sırasını çit dikim yapın ne kaybedersiniz??? en fazla 8-10 fidanı ilerleyen yıllarda sökmek zorunda kalırsınız...

bu sistemde yandallardan verimli ve sert budanmaktan rahatsız olamayacak çeşit seçmek gerekli..

Eski 13-10-2012, 10:40   #208
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Dostlarım....
bu sayfalardaki herkez doğasever bu konuda mutabıkız...
yüz yıllardır doğaya hükmetme arsusundaki kapital anlayış sürdürülemez
bu konuda da mutabıkız diye düşünüyorum
sık dikim konusunda veri sağlayan ülkeler doğal olarak kendi şartlarına göre
çalışma yürütüyorlar
iklime doğaya iş gücüne ve teknolojiye göre ortam hazırlanıyor...
kısaca kendi gök kubbelerinde yaşıyorlar
bizimde kendi gök kubbemiz var...
Yalova merkez safran köyünde başka ; benim ikinci memleketim Safranbolu da daha başkadır
çankırıda uçurur....
yozgatta dondurur..
sivasta egreti durur...
belki erciyeste canı çıkar...
verilen ve servis edilen bilğiler yereldir...
her kalıba uymaz
her kaba sığmaz...
yani....
sık dikim ve ağır budama metodu ılımanı sever...
kibardır....
mümkünse deniz manzarası ister...
ılık rüzgarı ister
poyraz ile arası yoktur...
sadece aramızda 16 km olan bursanın ilçesi bizim komşumuz Orhangazide iklim bize göre serttir..
yine sadece 30 km berideki komşumuz karamurselde de iklim başkadır...
bize göre biraz daha fazla yağış alır
birde meyvecilik kültürü açısından zayıf bölgeder budamayı zor kavrıyorlar
bazen ağaçlar katlediliyor....
benim inşşat sektörü için söylediğim formulü burada kullanabiliriz..
oda şudur;
ağustos ayında karar vermeyin....

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 10:44   #209
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
8*4 aralıklı bir bahçe sahibi olarak, 8*6 **** 8*8 öneririm.
Sayın formullaone selamlar

bahçenizde yaşadığınız olumsuzlıklar nelerdir? paylaşmanız mümkünmü?

Eski 13-10-2012, 13:36   #210
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Sayın formullaone selamlar

bahçenizde yaşadığınız olumsuzlıklar nelerdir? paylaşmanız mümkünmü?
8*4 ve daha sık sistemlerde,okuduğum dış kaynaklı verilere göre en geç 13-14 yıl itibari ile aradaki ağaçların sökülmesi mecburi görünüyor.Fakat,8*6 dikim yapılırsa,söküme gerek kalmadan bahçe yaşamını sürdürebilir.Benim bahçem henüz 1 yaşında,sık dikimle ilgili bir sorun yaşamam için ( ki yaşarmıyım bilmiyorum ) henüz çok erken.Burada söylemek istediğim,eğer dikim öncesi özel ağaçlandırmada 8*6 seçeneğim olsaydı 8*4 yerine kesinlikle onu tercih ederdim.

ncp1963 ve aviator34 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024