agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2012, 23:20   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayın duyon bence aşılama işini kendiniz yapın ben ufak ufak başladım...İnternette yeteri kadar bilgi var bu konuda forumda da özellikle lilium un paylaşımları var sagolsun... kaybınız ne olacakki sonucta bence hazır çögurlerınızde deneyıp bakın... ben fernoru yenı dıktım deneme asamasındayım ancak chandlerı mutlaka deneyın bizim yerli çeşitlerle arasında daglar kadar fark var ...
Sayın bilbara bence once yakınlarınızda 40-50 dekar bir arazıye gidip etrafını bır dolasın ve kendınız karar verin ....

ncp1963 beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 23:30   #152
Ağaç Dostu

budama konusunda bı yabancı yayında mart ayında yapılan budamanın subat ya da daha once yapılan budamalardan daha cok goz surdurdugunu yanı daha verımlı oldugunu okumustum... bizler budamayı sadece bahar budaması olarak goruyoruz aslında duruma gore agacın yapısına gore her daım mudahaleler yapılmalı bence aslında yaz budaması da cok onemlı bısey tamamen amacları farklı...

ncp1963 beğendi.
Eski 08-08-2012, 08:58   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
sayın idris şenol selamlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
Kaolin (Kaolen) Kili
sayın ncp1963 zor bir işe girişmişiniz ALLAH yardımcınız olsun
zor dedim zorluğu işin başında olmamktan zor,bu tür işler emekli olanların işi bilmiyorum siz ne ölçüde bahçenin başında duracaksız?

Allah nasip ederse gelecek bahardan itibaren bahçemde olacağım

bizimde yaklışık 3 dönüm kapama ceviz bahçemiz var 40 civizimiz var

cevizleriniz kaç yaşında çeşitleri neler verim durumları nasıl??

işlerimden dolayı uğraşmak zor oluyor sağ olsun tanıdıklarım yardımcı olmaktan öte bişeyler yapamıyorlar
ceviz bahçesi yapıcak arkadaşar önce su ve elektirik işini hallatsinler
köye fazla uzak olmasın
ağaçların ara mesafesi çok önemli çit ekimi tavsiye ederim ,aralarda taraktör rahatlıkla dolaşabilsin bir kaç yıl sonra dallar araları kapatığı zaman kulaklarımı cınlatırsınız)
yabani ot resmen kabus ,,,suyu fazla sağ sola kaçırmayın hasır gibi göl ayrıkları tarlayı istila eder

Ayrıkla en güzel mücadele kışı sert geçen yerlerde geçerli kaz ayağı ile sonbaharda sürüm yapıp ayrığı üste çıkarırsanız donarak ölüyorlar

AŞILI CEVİZLER DİP SÜRGÜNLERİ İLE AŞIYI ÖLDÜRMEK İÇİN MÜCADELE VERİR (burayı büyük yazdım çok önmeli)siz siz olun aşının altında çıkan sürgün(piçleri )sürekli takp edin ve derhal kesin

Bunda sonuna kadar haklısınız aynen dediğinizi uyguluyoruz işin enteresan kısmı alttan gelenler aşılı kısımdan daha kuvetli ve hızlı büyüyorlar

fidanı alt dallarını sürekli kesip ceviz fidanını yükseye kaldırmaya çalışın ,çalışınki cevizin altına girmek kolay olsun
civizi budamaktan korkmayın ACIMAYIN sonra acıncak hale düşmeyin)
sert uslup kullandım kusuruma bakmayın mücadele ettiğim anları yaşar gibi oldum)
son olarak
iyki ceviz ekmişim ,sulama bitince cevizlerin karşısına geçip keyif çayını içmek bana sonsuz bir keyf veriyor
kalın sağlıcakla

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 09:08   #154
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilbara Mesajı Göster
Ankara da ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Henüz arazi de tesis etmedim gerçi. Önce devletten kiralamayı düşündüm ancak projesi ,uğraşması sanırım satın almak daha uygun olacak. yahlaşık 40-50 da bir arazi alarak bu işe başlamayı düşünüyorum. Siz değerli arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Arazi seçimi, fidan tür çeşidi.

Arazi vadi tabanı olmasın güneye baksın ama mutlaka önce toprak tahlilini yaptırın.

fidan seçimi tamamen size kalmış şu anda iç anadoluda yabancı çeşitlerle kurulup verime yatmış bahçe yok gibi varsada ben bilmiyorum. ben fernor ve fernette diktim

Genel olarak ilk maliyetler da başına 1000-1200 tl gibi araştırmalarıma göre. Hafta sonları gidebileceğim bir yerde arazi bulursam acaba bie eleman tutmadan çözebilir miyim?

sadece hafta sonları yeterli olamaya bilir birinin içerde sürekli gezip bakması lazım dipten sürenler alınacak sulama sonrası yüzeyde oluşacak kaymak tabakası kırılacak rüzgardan sallanan varsa sabitlenecek vs. vs.

ayrıca yıllık damlama sulama ve ilaçlama maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

iç anadoluda sulama için ödeyeceğiniz elektrik parası yaklaşık 500 tl yıl olur gübre ve ilaç masrafınızda 2000 tl yıl gibi olur bu rakamlar artar eksilmez.

İlginize teşekkür ederim .
bol şanslar

Eski 08-08-2012, 12:46   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Sayın ncp1963 ilginize çok teşekkür ederim. Babamın kalecikte küçük bir arazisi var. Mart gibi gider kasım gibi de ankara'ya döner. Araziyi oradan bulabilirsem hafta içlerinde ara sırada gözkulak olabilir.

Ankarada bir kitabevim var. Yıllık yaklaşık olarak 10 bin tl bakım için ayırabilirim. Beş yıl sonra da keni kendine bakar umudundayım.

Ellerinizden öper 5 yaşında bir oğlum var. Kendim de 35 yaşındayım. 10 sene sonra hem benim için bir kazanç hem de oğlumun geleceği adına bir yatırım olur düşüncesindeyim.

Bir de sormak istediğim bir konu var. Tarlayı aralık-ocak gibi alsam acaba nisan ayına dikime yetiştirebilir miyim? yoksa toprak hazırlığı daha önceden mi yapmak gerekir?

Kusura bakmayın. Biraz fazla soru oldu ama insan bilgi ve tecrübe sahibi birilerini kolayca bulamıyor.

Çok teşekkür ederim.

ncp1963 beğendi.
bilbara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 14:45   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Sayın ncp1963 ilginize çok teşekkür ederim. Babamın kalecikte küçük bir arazisi var. Mart gibi gider kasım gibi de ankara'ya döner. Araziyi oradan bulabilirsem hafta içlerinde ara sırada gözkulak olabilir.

Ankarada bir kitabevim var. Yıllık yaklaşık olarak 10 bin tl bakım için ayırabilirim. Beş yıl sonra da keni kendine bakar umudundayım.

Ellerinizden öper 5 yaşında bir oğlum var. Kendim de 35 yaşındayım. 10 sene sonra hem benim için bir kazanç hem de oğlumun geleceği adına bir yatırım olur düşüncesindeyim.

Bir de sormak istediğim bir konu var. Tarlayı aralık-ocak gibi alsam acaba nisan ayına dikime yetiştirebilir miyim? yoksa toprak hazırlığı daha önceden mi yapmak gerekir?

Kusura bakmayın. Biraz fazla soru oldu ama insan bilgi ve tecrübe sahibi birilerini kolayca bulamıyor.

Çok teşekkür ederim.
alacagınız arazi temiz sulama ve toprak işleme açısından uygun ise kısa sürede yetiştirebilirsiniz...
imkanınız var ise sonbaharda başlamak uygun olur
topragı pamuk gibi yaparsınız...
ama mutlaka kendiniz gibi fidan dikmiş vede damdan düşmüş adamı bulmalısınız
ne yaparsanız yapın damdan düşeni bulun......

ncp1963 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 15:04   #157
Ağaç Dostu

selamlar sayın bilbara

Alıntı:

Babanız takip edebilir bu durumda, aman elektrik, yol gibi detaylara dikkat edin su sorunu için araştırma yapın bu işin olmazsa olmazı su sakın taşıma suyla halederim diye düşünmeyin

Allah bol kazançlar versin fazlası ile yeter

Allah uzun ömürler versin tüm uğraşımız onlar için zaten

imkan varsa ekinler kalktı şimdi alın aceleye getirmek zorunda kalmayın baharda yağmurdu çamurdu tarlaya girip çalışacak yeterli zaman bulamayabilirsiniz.

Hiç önemli değil bizlerde okuyarak paylaşarak öğrenmeye çalışıyoruz yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere.

Çok teşekkür ederim.
Rica ederim

Safranlı beğendi.
Eski 08-08-2012, 23:48   #158
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
ceviz fidanlarını 2005 te dikim yaptım sanırım ARALIK ayı ,2006 desek 6 yıl oldu
dikim yapılan yer dipsiz kum tabiri caisse )verimsiz kumlu toprak
kumlu toprağa gerekli gübreleme ve sulama işi çözüyor
ceviz çeşitleri pedro,hartley,çetlır ceviz çeşitleri
bu çeşitleri iyi bir gübre proğramı gerekli yoksa çok ceviz zayıf ve boş kalır
en büyük sıkıntım yukarı doğru deyil yanlara eğimli,küçük fidanken mücadele edin
verim süper ,,,yapraktan çok ceviz,,,köydekliler öyle diyo...)

ncp1963 beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 07:14   #159
Ağaç Dostu

Alıntı:
ceviz fidanlarını 2005 te dikim yaptım sanırım ARALIK ayı ,2006 desek 6 yıl oldu
en büyük sıkıntım yukarı doğru deyil yanlara eğimli,küçük fidanken mücadele edin

maşaallah

Eski 13-08-2012, 07:17   #160
Ağaç Dostu

Alıntı:
selamlar sayın idris şenol

ne tür ve ne miktarlarda gübreleme programı uyguluyorsunuz????

türler arasında verim farkı varmı?

meyva kalitesi arası farkı varmı??

bizlerle paylaşırsanız seviniriz..

Eski 13-08-2012, 18:37   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
sn. ncp1963 sizin fidanlar ne alemde yeni foto lar yok mu paylaşırsanız memnun oluruz selamlar...

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2012, 20:33   #162
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
sn. ncp1963 sizin fidanlar ne alemde yeni foto lar yok mu paylaşırsanız memnun oluruz selamlar...
sayın çetiner

bayramda bahçede olacağım bol bol resim çeker paylaşırım bende sabırsızlıkla bekliyorum.

Eski 17-08-2012, 16:39   #163
Ağaç Dostu

Bayramınızı En İçten Dileklerimle Kutlar,
Daha Nice Sağlıklı, Mutlu ve Huzur Dolu Bayramlar Geçirmenizi Dilerim.

Eski 26-08-2012, 13:24   #164
Ağaç Dostu

son hali

ev bitti oturuyoruz. alt depo, üst ev. ağaçlarda geçen aydan çok bir fark yok. sulamayı durdurduk artık sulamayacağız. seneye neler olacak bekleyip göreceğiz.

bahçe çok rüzgar alıyor ve hakim rüzgar kuzey yönlerden esiyor. kuzey tarafına rüzgarı kesebilmek veya azalta bilmek için araştırma yaptım. en ucuz meyva fidanları olacak gibi görünüyor meyva beklentisi olmamak şartı ile sık dikimle badem dikeceğim sanırım.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 27-08-2012 saat 08:29
Eski 27-08-2012, 19:42   #165
Ağaç Dostu

ev güzel görünüyo güle güle oturun bahçeden daha fazla resim beklerdik rüzgar kesmek için fiyatlarını bilmiyorum ama leylandi sordun mu

Eski 27-08-2012, 21:29   #166
Ağaç Dostu

Alıntı:
ev güzel görünüyo güle güle oturun bahçeden daha fazla resim beklerdik rüzgar kesmek için fiyatlarını bilmiyorum ama leylandi sordun mu
Teşekkürler sayın çetiner allah sizlere daha iyisini nasip etsin

aslında çok resim var ama görselde çok fark olmayınca yüklemedim..

leylandiye çok para istiyorlar süs bitkisi olarak satıldığı için.. ve leylandi aşırı soğuklara dayanamıyormuş..

cetiner beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 28-08-2012 saat 12:36
Eski 29-08-2012, 13:28   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Rüzgarı genel olarak kesmek istiyorsanız çam türü düşünseniz. Yaz kış rüzgarı keser. Badem de cevizle aynı dönemde yapraklanacak. Yani sadece yazın rüzgarı kesecek. Kışın da rüzgarı kesmek için çam tarzı **** yaprak dökmeyen çeşit seçseniz derim.

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 14:28   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
Teşekkürler sayın çetiner allah sizlere daha iyisini nasip etsin

aslında çok resim var ama görselde çok fark olmayınca yüklemedim..

leylandiye çok para istiyorlar süs bitkisi olarak satıldığı için.. ve leylandi aşırı soğuklara dayanamıyormuş..
leylandinin biraz pahalı oldugu dogru
yalovada bol üretici var ama yinece süs bitkisi oldugundan pahalıdır
ben size sunu öneririm...
bildiğimiz kara selvi ekin en ucuzudur
çok arsızdır
su istemez
görevini kusursuz yapar...
orman idarelerinde bedava sayılacak rakama (2-3 tl)alabilirsiniz..

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 15:34   #169
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
Rüzgarı genel olarak kesmek istiyorsanız çam türü düşünseniz. Yaz kış rüzgarı keser. Badem de cevizle aynı dönemde yapraklanacak. Yani sadece yazın rüzgarı kesecek. Kışın da rüzgarı kesmek için çam tarzı **** yaprak dökmeyen çeşit seçseniz derim.
sayın rise

kışın esintiyi durdurmak istemiyorum. nedeni esinti durursa don çukuru oluşur diye korkuyorum. yazın bir kısmını engellesem yeterli olacak bana.

esmesi aslında benim için avantaj tozlaşma sorunu kesinlikle olmayacak. hastalıklar en aza inecek vs.vs

Eski 29-08-2012, 15:36   #170
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
leylandinin biraz pahalı oldugu dogru
yalovada bol üretici var ama yinece süs bitkisi oldugundan pahalıdır
ben size sunu öneririm...
bildiğimiz kara selvi ekin en ucuzudur
çok arsızdır
su istemez
görevini kusursuz yapar...
orman idarelerinde bedava sayılacak rakama (2-3 tl)alabilirsiniz..
sayın safranlı

tam kapatıp esintiyi durdurmak istemiyorum

yüzde elli kesebilsem yeterli benim için. esmesi hiç esmemesinden bin kere daha hayırlı

Eski 29-08-2012, 21:13   #171
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
Sönmemiş kireç ile yapılan gülleci bulamacı:

10 .tl.. su,
3 .kg. kükürt,
1,5 .kg. sönmemiş kireç:

Aynı kaba konur. 3 kg. su ilave edilir. Kireç yanmaya başlar. Biraz beklenir kirecin iyice yanması için. Üzerine 7 lt su ilave edilir ve ateşte 1, 5 saat gibi kaynatılır.

100 lt. suya 1 kg. katılır.:

Sönmüş kireç ile yapılan gülleci bulamacı;
10 .lt. su
3 .kg. kükürt.
3 .kg. sönmüş kireç.

Aynı kaba konur ve ateşte kaynatılır.

100 lt. suya 1 kg. katılır.

.................................................. ...........
Bordo Bulamacı yapışılı:

Diyelim ki %1 lik bordo bulamacı yapılacak,

Sönmemiş kireç ile yapılan bordo bulamacı:

10 lt. su dolu 2 ayrı kap.
1 kg. göztaşı. (plastik kapta eritilir)
1/2 kg. sönmemiş kireç (Ayrı teneke kapta eritilir)

Sönmüş kireç ile yapılan bordo bulamacı.

10 lt. su dolu 2 ayrı kap.
1 kg. göztaşı. (plastik kapta eritilir)
1 kg. sönmüş kireç. (ayrı plastik kapta eritilir)

80 lt. lik tanka önce (10 lt.eritilen) kireç konur. çomak ile karıştırılır.
Üzerine yavaş yavaş (10 lt. eritilmiş) göztaşı yavaş yavaş ve karıştırılarak ilave edilir.

%2, %3 lük oranlar katlanır.

Burada tersi olamaz. Göztaşına kireç ilave edilemez. Kesilir. Hiç etkisi olmaz hatta zararı bile olabilir.

Yani yer beyaz ( kireç) gök (göztaşı) mavidir.

yazı sayın Halil Önenin sayfasından alıntılanmıştır.
sayın arkadaşım gülleci bulamacı yapmayı denediniz mi **** yapıp uyguladınız mı

Yücel Özlem beğendi.
Eski 30-08-2012, 09:55   #172
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın arkadaşım gülleci bulamacı yapmayı denediniz mi **** yapıp uyguladınız mı
hiç yapmadım ama sanırım seneye yapacağım....

Eski 08-09-2012, 18:08   #173
Ağaç Dostu

Kış geliyor

arkadaşlar önümüz kış

bazı tedbirler alınmalı ki fidanlarımızın soğuk havalara direncini artıralım..

yanlışım varsa lütfen düzeltin.

1: Fidan çukurlarını normal zeminden 15-20 cm yüksek yapmıştım içlerini sulama için çanak şeklinde düzenlemiştim. şimdi bu çanağı kapatıp fidan dibinde topraktan pramit oluşturacağım. su birikip donmasın diye.

2: Bu pramitlerin etrafına yanmış hayvan gübresi karıştıracağım.

3: Fidanları beyaz plastik boya ile boyamalımı?? boyamamalımı?? bu kararı veremedim

4: Bahçeye kaz ayağı çekildi kışa hazır.

5: Bordo bulamacı atılacak yapraklar dökülünce.

6:

7:

sizce eksiğim kaldımı ??

Eski 08-09-2012, 19:47   #174
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Dökülen yaprakların toplanması, olası mantari hastalıkların gelecek sezonda yayılımını azaltacaktır.

Hümik Asit/Leonardit uygulaması yapabilirsiniz.

Malçlama yapabilirsiniz. Hem kökleri hem de toprakaltı canlılarını soğuktan korumaya yardımcı olacaktır.

Amcam bu sene höyükleri kapatmış olmasına rağmen karlar tam erirken eriyip, geceleyin aniden donan kar suları yüzünden 40'a yakın fidan kaybetmiş. Arazinizde özellikle karlar eridiğinde su birikmesi/göllenmesi yapabilecek alanlar varsa oralara drenaj yapmanız faydalı olabilir. Yani, o bölgelere kepçeyle derin çukurlar/kanallar açmanız fazla suları köklerden uzaklaştırmanıza kolaylaştırabilir.

ncp1963 beğendi.

Düzenleyen Çamtepe : 08-09-2012 saat 20:01 Neden: Typo
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 22:37   #175
Ağaç Dostu

Sayın ncp 1963 anladıgım kadarıyla fidanları 15 20 cm yüksege dikmişsiniz bunun faydasını cok göreceksiniz şimdiye kadarki tecrübem şu ki bir ceviz fidanını öldürmek istiyorsanız kök bölgesine suyu biriktirin ve bekletin yaz veya kış hic farketmez kuruyor... bence sadece kış için degil bundan sonra höyük acmayın yatırımınız oldukca büyük biliyorum ama mümkünse damlama sulama yapın belkide yaptınız ,yaptınız ise zaten höyüklere gerek yok artık... drenaj ceviz için en önemli şey...beyaz plastik boyanın hiç bir zararı yok faydasını henüz ben farkedemedim ama bu kış da yapacagım 1ölçek su bazlı plastik boya 1 ölçek su muhakkak iç cephe boyası olacak karıstırıp uygulanıyor ... en azından deneyin bir kaç tanesinde... yabancı sitelerden de araştırabilirsiniz "frost damage fruit trees" "white paint for frost damage" ....

ncp1963 beğendi.
Eski 09-09-2012, 12:52   #176
Ağaç Dostu

selamlar sayın çamtepe

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Dökülen yaprakların toplanması, olası mantari hastalıkların gelecek sezonda yayılımını azaltacaktır.

haklısınız bunuda yapılacak işler listeme ekliyorum

Hümik Asit/Leonardit uygulaması yapabilirsiniz.

leonarditi dikim öncesi kükürtle birlikte yeteri kadar tüm araziye uyguladım. sezon içindede humik asiti damlama ile birlikte verdim

Malçlama yapabilirsiniz. Hem kökleri hem de toprakaltı canlılarını soğuktan korumaya yardımcı olacaktır.

malçlama yerine yüzeye çok yakın olacak şekilde yanmış hayvan gübresi düşünmüştüm

Amcam bu sene höyükleri kapatmış olmasına rağmen karlar tam erirken eriyip, geceleyin aniden donan kar suları yüzünden 40'a yakın fidan kaybetmiş. Arazinizde özellikle karlar eridiğinde su birikmesi/göllenmesi yapabilecek alanlar varsa oralara drenaj yapmanız faydalı olabilir. Yani, o bölgelere kepçeyle derin çukurlar/kanallar açmanız fazla suları köklerden uzaklaştırmanıza kolaylaştırabilir.
tarlam yeterince meyilli su birikecek yer yok gibi ama takip edip önlem alınacak işler listeme bunuda ekliyorum

plastik boya kullanma ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum

bilgilendirmeleriniz için sonsuz teşekkürler

Eski 09-09-2012, 12:58   #177
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Sayın ncp 1963 anladıgım kadarıyla fidanları 15 20 cm yüksege dikmişsiniz bunun faydasını cok göreceksiniz şimdiye kadarki tecrübem şu ki bir ceviz fidanını öldürmek istiyorsanız kök bölgesine suyu biriktirin ve bekletin yaz veya kış hic farketmez kuruyor... bence sadece kış için degil bundan sonra höyük acmayın yatırımınız oldukca büyük biliyorum ama mümkünse damlama sulama yapın belkide yaptınız ,yaptınız ise zaten höyüklere gerek yok artık... drenaj ceviz için en önemli şey...beyaz plastik boyanın hiç bir zararı yok faydasını henüz ben farkedemedim ama bu kış da yapacagım 1ölçek su bazlı plastik boya 1 ölçek su muhakkak iç cephe boyası olacak karıstırıp uygulanıyor ... en azından deneyin bir kaç tanesinde... yabancı sitelerden de araştırabilirsiniz "frost damage fruit trees" "white paint for frost damage" ....
Sayın bozy selamlar.

evet sırta dikim gibi oldu sebebide çukurları çok büyük ve derin açmıştım oturma yaparsa diye 30 cm kadar yüksek doldurup dikim yaptık bir miktar oturma yaptı ama hala yüksek.

damlama sulama var. bilgiler için sonsuz teşekkürler.

Eski 09-09-2012, 14:36   #178
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Hayvan gübresinin üstüne bir de malç yaptığınızda oradaki canlılık daha da korunacaktır. Üstelik malç da kışın biraz kompostlaşıp gübreyi biraz daha zenginleştirir herhalde.

Beyaz boya, gövdeye vuran güneş ışınlarını yansıtacağından bahar aylarında ağacın gövde ısısının daha yavaş artmasına dolayısı ile daha geç uyanmasına yol açacaktır. Kara kış boyunca bir miktar su izolasyonu sağlamanın ötesine geçeceğini pek sanmıyorum. Kış sonu, bahar başında yapacağınız bordo bulamacı da kireç içeriği sebebiyle ağaçların uyanmasını genellikle 1-2 hafta geciktirdiği söylenmektedir. Dolayısı ile beyaz boya benim için çok elzem değil.

Bu sene bahar ayında bordo bulamacını yaparken bu yansıtma etkisini güçlendirmek için kaolin (hatta + titanyum dioksit) ille karıştırıp yapmayı düşündüm ama yağışlar, killi toprağın balçık haline gelmesi derken ilaçlama işine hiç fırsat kalmadı maalesef. Belki gelecek bahara uygularım aklımdakini..

Şimdi bu kış kaolini nereden çıktı derseniz, kaolin başlığında Sn. Meyvelitepe ile bir tartışmamız var (Mesaj 691 ve Kaolin (Kaolen) Kili). Bunları bir okuyabilirsiniz.

Don zararını azaltması için esasen Hidrofobik bir uygulama olması lazım. Amaç, suyun (yağmur, çiğ, kırağı) ağaç gövdesinde donarak, özellikle sürgünleri fiziksel olarak strese uğratmasını önlemek.

Yani sizin plastik boya ile ağaç gövdesinde elde etmeye çalıştığınız faydanın bir tık ötesi. Korumayı sürgünlere kadar genişletmek mümkün.

ncp1963 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2012, 19:57   #179
Ağaç Dostu

merhaba arkadaşlar geçen hafta direklerimi diktim

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2012, 19:59   #180
Ağaç Dostu

...

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve ncp1963 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024