agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2012, 08:30   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
doğrular er geç ortay çıkarlar
birde tohumdan fidanınız olsaydı o farkıda görebilseydiniz teşke...
Tüplü fidanı düşmanınıza dahi tavsıye etmeyin...

sayın safranlı selamlar

tüplü fidanı neden düşmanımıza tavsiye etmiyoruz neden açık köklü dikiyoruz veya neden çöğürden yetiştirmek daha iyi bunları açıklayarak bilgilerinizi deneyimlerinizi paylaşırsanız sanırım okuyacak kişiler içinde yapıcı bir açıklama olur

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 10:42   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
bence....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın safranlı selamlar

tüplü fidanı neden düşmanımıza tavsiye etmiyoruz neden açık köklü dikiyoruz veya neden çöğürden yetiştirmek daha iyi bunları açıklayarak bilgilerinizi deneyimlerinizi paylaşırsanız sanırım okuyacak kişiler içinde yapıcı bir açıklama olur
Öncelikle her işe başlangiçta verimlilik ve maliyet kontrollerini düşünmek gerekiyor...
Küçük bir bahçe gibi degerlendirilse dahi günümüz şartlarında toprak hazırlığından bahçenin korunmasına kadar ciddi maliyetler söz konusudur...
Alt yapısı hazır bir bahçe olarak başlansa bile verimlilik açısından sulama sistemi ve gübreleme periyodunun belirlenmesi gerekiyor...
Her bir kalem arazinin durumuna göre oldukça büyük maliyetler getirebiliyor
Suyu olan enerjisi hazır arazide kısmen rahat davranılabilsede bahçeler her gün işçilik istemektedir...
Baharda 15 gün ugranmayan bahçede çok şeyler değişebilmektedir...
Özellikle meyvecilik çok ciddi finalsan maliyet gerektirebilmetedir.. son derece hassastır .ihmale gelmez...
İlk yatırımdakİ toprak hazırlıgından sonraki aşamada fidan temini,fidan ekimi,gübrelemesi ve sulaması çok ciddi maliyettir..
bir çok arkadaşımız başlamakta isede bitirememektedir.
satış ayagındakilerin parayı koyacak yer bulamayacaksın eksenli hikayelerine kendini inandırmakta ve sonuç hüsran olmaktadır..
Dostlarım doğa bir cennetttir...
Ama aynı zamanda çok çetintir,acımasızdır,kuraktır.çogu zaman çareler tükenir,su tükenir,ve enerji tükenir.
ilk yatırım maliyetleri,işçilik maliyetleri,fidanın uzun ömürlülüğü,sulamanın ve nerjinin daha rasyonel kullanılabilme imkanı dolayısıyla tohumdan bahçeler kurulmalıdır...
çok bahçede su yetmez..
çok bahçede hiç su bulunmaz.
dostalarımız hevesle taşıma suyla yapmak isterler ama başedemezler..
masraf masraf masraf....
günümüzdeki rekabetçi ve rantabıl ekonomıde her kalem verimlik açısından ve sürdürülebilirlik açısından degerlendirilmelidir..
iyi bir fidan 15 tl dir
en iyi cevizin kg mı 15 tl dir
yani bir tohum 15/100(yaklaşık)=0.15 kuruştur.
bu tohumlar deli gibi topraga sarılırlar..
topragın derinliklerine inerler
suyu kendileri bulur....
ayakta kalmayı kendileri ögrenir...
sizden fazal bir şey beklemez...
sadece küçük bir destek yeterlidir...
daha az sularsınız
daha az işçilik yaparsınız
daha az paranız gider..
maksat para ve doga sevgisiyle benim inancım bu şekildedir...
doğanın kendi işleyişi en iyi olandır.
biz sadece doğamızın önünü açalım yeter...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 13:06   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayın Safranlı, aynen katılıyorum her söylediginize....

Safranlı ve ncp1963 beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 21:29   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Sn. ncp1963 bahçenizi görme şansı oldu mu ne durumda acaba

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2012, 07:16   #125
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Sn. ncp1963 bahçenizi görme şansı oldu mu ne durumda acaba
sayın çetiner

hemen hemen hergün telefon ile görüşüyorum inşallah bayramda gideceğim.

ama bahçeye bakan arkadaştan aldığım bilgilere göre. yaklaşık birer karış sürgün oluştu diyor. dört tane kuruyan varmış başkada zayiat yokmuş o kadarda olsun artık elimizde yedek fidan var onları bir kenara gömmüştük, baharda tutmayanların yerine oradan takviye yapacağız.

Eski 30-07-2012, 08:37   #126
Ağaç Dostu

Maliyet

arkadaşlar sanırım kapama ceviz bahçesi yapacak kişilere yol gösterir.

çünki evdeki hesap hiç bir zaman çarşıdakine uymuyor.

1: toprak hazırlığı sürüm dip kazan dekarda 60 TL hesaplamak gerek 70X60 = 4.200 TL
2: Tel çit işi mt si 13 ile 16 TL arasında değişir. ben 13 TL den yaptırmıştım
Arazi çevresi çarpı 13TL 70 dekar yer için 13X1302=16.926 TL
3: fidan çukuru açma kapama kepçe ile 150X150X150 9,5 TL ve çukurlarda kullanılacak gübreler çukur başı 3,5 TL 1400X13=18.200 TL
4: Elektrik uzaklığa bağlı olarak değişecektir. ben toplam 7.500 TL verdim
5: Kuyu metresi herşey dahil 60 TL den aşağı olmuyor pompa hariç bu fiyatta 100X60=6.000 TL
6: Damlama sulama ve pompa ben dekara 250 TL olarak bitirdim 70X250=17.500 TL
7: Fidan ben 10 TL den aldım 10X1400= 14.000 TL
8: tüm bunları yaparken ruhsat işler falan gibi işler ve işçilikte ödemek gerekiyor toplamda sanırım yaklaşık 12.000 TL de onlar için ödedim

Toplamda 70 dekar arazi için 100.000 TL ye yakın para gerekiyor ve sonrasındada bitmiyor çünki sulama yapacaksınız eğer başında değilseniz işçi tutmak zorundasınız onun maaşı + toprak tahililine göre gübreleme programı uygulayacaksınız gübreleme maliyeti+ yabancı ot mücadelesi için toprağı işlemek gerekiyor onun maliyeti. vs vs uzayıp gidiyor

kısaca internette yazıldığı gibi asla olmuyor nette bir sürü bilgi kirliliği var sanki fidanı toprakla buluşturunca tüm masraflar bitiyormuş havası yaratılmak isteniyor. asla öyle olmuyor asıl mücadele dikimden sonra başlıyor. sulayacaksınız, çapalayacaksınız, gübreleyeceksiniz, kışa girerken malçlama yapacaksınız, ilaçlama yapacaksınız, toprak işlemesi yapacaksınız.

Eski 30-07-2012, 09:03   #127
Ağaç Dostu

Sulama

cevizde sulama asla belirli bir periyodda olamaz

sulama tamamen hava koşullarına bağlı olarak yapılmalı yani: hava sıcaklığı arttıkça bitkinin ve toprağın su ihtiyacı artacak hava sıcaklığı düştükçe azalacaktır.

Ağaç dibindeki toprağı elle iki üç cm açın üç cm altta nem iyice azalmışsa suya ihtiyacı var. hala nemli ise suya ihtiyacı yok demektir buda yukardada belirttiğim gibi hava koşullarına bağlı olarak değişecektir. bu işlemi çok iyi takip ederek sulama yapmak gerek

kimi zaman 10 günde bir kimi zamanda belkide 4 günde bir sulama yapmamız gerekecektir. özellikle poyraz esintili günlerde daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Safranlı beğendi.
Eski 01-08-2012, 17:37   #128
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-07-2012
Alıntı:
Öncelikle her işe başlangiçta verimlilik ve maliyet kontrollerini düşünmek gerekiyor...
Küçük bir bahçe gibi degerlendirilse dahi günümüz şartlarında toprak hazırlığından bahçenin korunmasına kadar ciddi maliyetler söz konusudur...
Alt yapısı hazır bir bahçe olarak başlansa bile verimlilik açısından sulama sistemi ve gübreleme periyodunun belirlenmesi gerekiyor...
Her bir kalem arazinin durumuna göre oldukça büyük maliyetler getirebiliyor
Suyu olan enerjisi hazır arazide kısmen rahat davranılabilsede bahçeler her gün işçilik istemektedir...
Baharda 15 gün ugranmayan bahçede çok şeyler değişebilmektedir...
Özellikle meyvecilik çok ciddi finalsan maliyet gerektirebilmetedir.. son derece hassastır .ihmale gelmez...
İlk yatırımdakİ toprak hazırlıgından sonraki aşamada fidan temini,fidan ekimi,gübrelemesi ve sulaması çok ciddi maliyettir..
bir çok arkadaşımız başlamakta isede bitirememektedir.
satış ayagındakilerin parayı koyacak yer bulamayacaksın eksenli hikayelerine kendini inandırmakta ve sonuç hüsran olmaktadır..
Dostlarım doğa bir cennetttir...
Ama aynı zamanda çok çetintir,acımasızdır,kuraktır.çogu zaman çareler tükenir,su tükenir,ve enerji tükenir.
ilk yatırım maliyetleri,işçilik maliyetleri,fidanın uzun ömürlülüğü,sulamanın ve nerjinin daha rasyonel kullanılabilme imkanı dolayısıyla tohumdan bahçeler kurulmalıdır...
çok bahçede su yetmez..
çok bahçede hiç su bulunmaz.
dostalarımız hevesle taşıma suyla yapmak isterler ama başedemezler..
masraf masraf masraf....
günümüzdeki rekabetçi ve rantabıl ekonomıde her kalem verimlik açısından ve sürdürülebilirlik açısından degerlendirilmelidir..
iyi bir fidan 15 tl dir
en iyi cevizin kg mı 15 tl dir
yani bir tohum 15/100(yaklaşık)=0.15 kuruştur.
bu tohumlar deli gibi topraga sarılırlar..
topragın derinliklerine inerler
suyu kendileri bulur....
ayakta kalmayı kendileri ögrenir...
sizden fazal bir şey beklemez...
sadece küçük bir destek yeterlidir...
daha az sularsınız
daha az işçilik yaparsınız
daha az paranız gider..
maksat para ve doga sevgisiyle benim inancım bu şekildedir...
doğanın kendi işleyişi en iyi olandır.
biz sadece doğamızın önünü açalım yeter...

Sevgili Safranli,
Bu söylediklerin beni çok cesaretlendirdi ve sanırım bir aksilik olmaz ise
ben de bu şekilde yapacağım. ama şartlara bağlı olarak tabi ki.

sadece öğrenmek istediğim tohumdan ekerken tohum seçimi nasıl yapılır?
chandler ekmek istiyorsan chandler tohumu mu ekmen gerekir mesela?

bir de tohum her zaman ekilebilir mi?
teşekkürler

Muhtefi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 08:19   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhtefi Mesajı Göster
sevgili safranli,
bu söylediklerin beni çok cesaretlendirdi ve sanırım bir aksilik olmaz ise
ben de bu şekilde yapacağım. Ama şartlara bağlı olarak tabi ki.

Sadece öğrenmek istediğim tohumdan ekerken tohum seçimi nasıl yapılır?
Chandler ekmek istiyorsan chandler tohumu mu ekmen gerekir mesela?

Bir de tohum her zaman ekilebilir mi?
Teşekkürler
yagmurlar başladıktan sonra toprak hazırlıgı tamamlandıktan sonra
güzelce çukurları hazırlarsınız ve
aralıktan sonra dikebilirsiniz
tohumları mutlaka ipinde ikiniz
gönyeleri kaçmasın

ncp1963 ve Muhtefi beğendi.
Eski 02-08-2012, 09:47   #130
Ağaçsever

suivant's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Alıntı:
gönyeleri kaçmasın
@Safranlı, evin yanındaki eski ve az verimli ceviz ağacımızın altında geçen saydım tam on iki yavru olmuş. Kerataların en küçüğü bir karışı geçmiş. Bunları yerinden şimdi kaldırıp saksı kutu vb. bir şeye dikip seneye mi toprakla buluşturalım yoksa eylül ekim gelince söküp doğrudan dikilecekleri bir yere mi götürelim? Çöğürlerin hepsi aynı yılın değil. Bir ve iki yaşındalar. Seneye ana gölgesinde kurur giderler diye düşünüyorum. Ayrıca yerlerine seneye düşen cevizlerden başka çöğürler gelsin istiyorum.

suivant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 10:23   #131
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suivant Mesajı Göster
@safranlı, evin yanındaki eski ve az verimli ceviz ağacımızın altında geçen saydım tam on iki yavru olmuş. Kerataların en küçüğü bir karışı geçmiş. Bunları yerinden şimdi kaldırıp saksı kutu vb. Bir şeye dikip seneye mi toprakla buluşturalım yoksa eylül ekim gelince söküp doğrudan dikilecekleri bir yere mi götürelim? çöğürlerin hepsi aynı yılın değil. Bir ve iki yaşındalar. Seneye ana gölgesinde kurur giderler diye düşünüyorum. Ayrıca yerlerine seneye düşen cevizlerden başka çöğürler gelsin istiyorum.
ne mutlu size ...
Kısmet ayagınıza gelmiş
hemen bu mevsımde göz aşısı yapınız
veya yapacak birini bulunuz
gözleri takip edip bolca su verebilirseniz fidanınız bahara hazır olur
bu mevsimde hiç bir fidan yerinden oynamaz
kurur gider
siz aşı yapın
aşı sürgün atsın...
Subat ayındada dilediğiniz yere söküp aynı gün akebilirsiniz
önceden ekeceginiz yerin çukurlarını derince hazırlayıp gübresini doldurup hazır hale getirilir...
Bu küçük fidanlarıda aynı gün söküp aktarırsınız
en son subat ayını geçirmeyiniz
yapragını döktükten sonra aralıktan sonra her zamn ekilebilir....

ncp1963 beğendi.
Eski 02-08-2012, 10:33   #132
Ağaçsever

suivant's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Cevizin 1 metre yarıçapında bu kadar çok çöğür oluşabilmesi beni de şaşırttı. Aslında ilk saydığında beş taneydi. Keçi çıkmasın diye yükselttiğimiz çalı etrafında diğerlerini de bulduk. Komşumuzda sanırım Chandler tipi bir ceviz var. Meyvesi bol ve iri. Ondan göz aldırıp yapacak gibiyim. Cevabınız için teşekkürler. Bana kalsa eylülde söküp saksıya alacaktım

suivant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 12:10   #133
Ağaç Dostu

Aşıyı hemen yapabilirsiniz
hiç geçiktirmeyiniz
aşıdan önce iki gün bolca sularsanız çok daha iyi olur
çevizde göz aşısı sayfasını okumanızı tavsıye ederim

ncp1963 beğendi.
Eski 02-08-2012, 18:49   #134
Ağaç Dostu

Alıntı:
gönyeleri kaçmasın
tohumlar aralıktan sonra mı ekilir ben mi yanlış anladım ayrıca sn. safranlı mikoriza mantarı nerden bulabilirim bilginiz var mı acaba...

Eski 03-08-2012, 08:31   #135
Ağaç Dostu

evet kasım sonu aralık ayından sonra ekilebilir
ancak ekmeden önce derince çukur bolca gübre ve iyice yumuşatılmış pamuk gibi toprak olmalıdır
uzaklıklarıda nizami ve ipte olmalıdır
yani sadece cevizi gömüp unutmak olmaz
mikorizaları ben kullanmadım bioglobal firmasından temin edilebilir.
simderma firmasında da var diye hatırlıyorum...

ncp1963 beğendi.
Eski 04-08-2012, 20:07   #136
Ağaç Dostu

teşekkür ederim sn. safranlı simderma sitesinde bulamadım fakat bioglobal da var bursa bayii ni aradım 250 gram mikoriza mantarı 120 tl

Eski 04-08-2012, 21:36   #137
Ağaçsever

mikoriza mantarını faydası nedir? yoka ticaret amaçlı mı ekim düşünüyorsunuz?
ya da toprağa bir faydası mı var?

sayın safranlı,
tohumdan ceviz ekimi konusunda başvurableceğimiz bir kaynak var mı?
ya da siz görsellerle destekleyerek burada bir başlık açabilir misiniz?
eğer zahmet olmaz ise çok faydalı olacak eminim.

saygılar

Eski 05-08-2012, 15:07   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Su anda Ceviz yetistiriciligi hakkinda 3 adet yerli kaynak var.. Bir tane de kitap halinde oldukca kapsamli bir yabanci kaynak var. Yerli kaynaklari okudugumda ne gordum biliyormusunuz...Hic...ya doktor recetesi gibi teknik terimler bilimsel bir dil katma havasi adina hava civa ... ya kismen ya tamamen yabanci kaynaktan alintilar **** direk ceviri ve de hatali ceviri... problemse ne bilyormusunuz bize californiya daki cevizi anlatiyorlar hepsi de...
Ben anadoluda hala bahcemi nasil sulamam gerektigini,nasil gubreleme yapmam gerektigini,hangi asiyi ne zaman yapmam gerektigini ,hangi cesit cevizi dikmem gerektigini bilmiyorum **** kendim deneye yanila ogreniyorum.
Ankara Beypazarinda bahce kuracagim zaman ilce tarimdakilere sormustum hangi ceviz cesidi diye, cevap" bodur ceviz" olunca eyvallah diyip ciktim bi daha da gitmedim....
Öncelikle herkese selam. Ben siteye yeni kayıt oldum yaklaşık 1 haftadır forumdaki özellikle ceviz ile ilgili konuları okuyorum bugün de üye olup daha fazla aktif olarak aranızda bulunmak istedim.
ncp1963 bahçeniz gayet güzel olmuş umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız ve diğer tüm ağaç dostları da...
bozy'nin alıntısına dönmeden önce ben de kısaca toprak deneyimimi paylaşmak isterim.
Her nekadar büyük şehirlerde büyümüş olsam da köyle bağlantımız olduğu için bayramlarda, tatillerde büyükleri ziyarete götürürlerdi bizi. Hikaye uzun sıkmadan özetlersem babam emekli olduktan sonra köyüne bahçe yapmaya karar verdi 50 dönüm kadar bir yer, öncesin de bir kısmında deneme yapıp hobi amaçlı olacaktı sonra tüm arazi fidan doldu
Toprak analizi, su tahlili derken pozitif bilimlerin ışığında kurma çabamız muhataplarımızla karşılaştıkça körelmeye başladı! Hikaye 10 yıl öncesine dayanıyor. Bizler üniversitede okuduğumuz için işin çok da içinde değiliz o kadar da meraklısı da değildim açıkçası son dönemde ilğilenmeye, okumaya, araştırmaya başladım yaşlanıyorum sanırım
Düşündük, araştırdık, tahlil sonuçları ziraat müh. önerisi ile ceviz bahçesi kuracağız 1300 rakımlı bir bölgede içanadolunun bozkırını meyve ağaçları ile süsleyecek, yerli halka örnek olacak, çocuklarımıza ve doğaya bizden kalan bir anı bırakacağız bu amaçla kolları sıvadık. Su problemi yoktu öncesince bugday, patates gibi ekimler yapılıyordu ama çevrede de bir bahçe, meyve kültürü yok depolama, bakım, pazarlama herkonuda akıl alacağımız fikir alışverişinde bulunacak kişi sayısı maalesef malum.
10x10 m aralıklarla ceviz dikimi planlandığı gibi yapıldı. Yavuz1, bilecik ve şebin önerdiler biz de diktik aralara da şeftali elma gibi fidanlarla dolgu yaptık. 10 yıl sonunda size şuanda herşey yolunda şukadar gelir elde ediyoruz demek isterdim ama sonuç hüsran oldu.
Arazinin büyük bölümü düzlük yaklaşık 8 da gibi 15-20 derece lik bir açılanma ile güney yamacına bakıyor. Düzlükteki fidanlar 3-4 yıl üstüste soğuk aldı çeşit yenilemesi, aşılama çözüm olmadı yaka kısmındaki fidanlar ise kendini kurtardı bir miktar. Biz de baktık elma verimi iyi oluyor düzlük araiye file sistemi ve damlama yaparak elma üretimine geçtik o da ayrı bir hikaye ...
Sonuçta 70-80 kadar mini ceviz kapama sahamıza dokunmadık orada bu sene ben de yeni türlerden gözleme amaçlı fidanlar diktim popüler olan ithal çeşitler pedro, midland, fernor, franquette, fernette, kaman1, ve gültekin1 gibi yerli çeşitlerle birlikte bakalım deneme sürecimiz devam etmekte...
bozy nickli üyenin mesajı da çok hoşuma gitti. Biz California çeşitleri ile başlamadık ama başladığımız çeşitlerin bile adına düzgün olduğunu bile bilemedik öyle ki grany smith diye ziraatten verilen fidanlarda amasya dan goldena bir sürü çeşitle karşılaştık. Artık devletten alış veriş yapmıyoruz
Ncp1963' ün verdiği karşılaştırmalı tabloyu incelersek fernor'un chandlerın sıkletinde olmadığını kaba tarifle bir ağır sıklet boksörü olduğunu gösteriyor. Ama sanırım bir fransız sitesi sonuç olarak. Bizim bilimsel literatürümüz diğer birçok bilimdalı gibi ABD kökenli olduğu için akademik kariyerli hocalarımız da o bilgileri bize aktarma görevi görüyor. Yanki kendi cevizini Fransız kendi cevizini övüyor, yerli literatürde kendi selekte ettiğimiz türlerimizin uzun dönem verileri ile şahsen ayrıntılı bir şekilde karşılaşamadım. Yabancı literatürü orjinalinden okuyabilmek bir avantaj ama kendi üreticimizin çoğunun buna şansı yok maalesef.
Bilgi kirliliğini forum üzerinden paylaşarak azaltmak bence de güzel bir seçim deneyimler paylaşıldıkça artar.
Aşılı mı, çöğür mü, ithal mi yerli mi , rakıma göre içini doldurur mu, yan dal verimi, mesafe, çoğu bilgi yaşadıkça deneyimlendikçe artacak ama kendi bölgemizde, kendi koşullarımızda en iyisini bulmaya çalışacağız. Ben de bu yolda birkaç adımla başladım...
Uzun bir yazı oldu umarım sıkmadan özetleyebilmişimdir. Herkese iyi günler, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileğimle. Saygılar.

ncp1963 ve cetiner beğendi.
duyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 19:06   #139
Ağaç Dostu

sn. duyon hoş geldiniz

Eski 06-08-2012, 07:54   #140
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duyon Mesajı Göster
Öncelikle herkese selam. Ben siteye yeni kayıt oldum yaklaşık 1 haftadır forumdaki özellikle ceviz ile ilgili konuları okuyorum bugün de üye olup daha fazla aktif olarak aranızda bulunmak istedim.
ncp1963 bahçeniz gayet güzel olmuş umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız ve diğer tüm ağaç dostları da...
bozy'nin alıntısına dönmeden önce ben de kısaca toprak deneyimimi paylaşmak isterim.
Her nekadar büyük şehirlerde büyümüş olsam da köyle bağlantımız olduğu için bayramlarda, tatillerde büyükleri ziyarete götürürlerdi bizi. Hikaye uzun sıkmadan özetlersem babam emekli olduktan sonra köyüne bahçe yapmaya karar verdi 50 dönüm kadar bir yer, öncesin de bir kısmında deneme yapıp hobi amaçlı olacaktı sonra tüm arazi fidan doldu
Toprak analizi, su tahlili derken pozitif bilimlerin ışığında kurma çabamız muhataplarımızla karşılaştıkça körelmeye başladı! Hikaye 10 yıl öncesine dayanıyor. Bizler üniversitede okuduğumuz için işin çok da içinde değiliz o kadar da meraklısı da değildim açıkçası son dönemde ilğilenmeye, okumaya, araştırmaya başladım yaşlanıyorum sanırım
Düşündük, araştırdık, tahlil sonuçları ziraat müh. önerisi ile ceviz bahçesi kuracağız 1300 rakımlı bir bölgede içanadolunun bozkırını meyve ağaçları ile süsleyecek, yerli halka örnek olacak, çocuklarımıza ve doğaya bizden kalan bir anı bırakacağız bu amaçla kolları sıvadık. Su problemi yoktu öncesince bugday, patates gibi ekimler yapılıyordu ama çevrede de bir bahçe, meyve kültürü yok depolama, bakım, pazarlama herkonuda akıl alacağımız fikir alışverişinde bulunacak kişi sayısı maalesef malum.
10x10 m aralıklarla ceviz dikimi planlandığı gibi yapıldı. Yavuz1, bilecik ve şebin önerdiler biz de diktik aralara da şeftali elma gibi fidanlarla dolgu yaptık. 10 yıl sonunda size şuanda herşey yolunda şukadar gelir elde ediyoruz demek isterdim ama sonuç hüsran oldu.
Arazinin büyük bölümü düzlük yaklaşık 8 da gibi 15-20 derece lik bir açılanma ile güney yamacına bakıyor. Düzlükteki fidanlar 3-4 yıl üstüste soğuk aldı çeşit yenilemesi, aşılama çözüm olmadı yaka kısmındaki fidanlar ise kendini kurtardı bir miktar. Biz de baktık elma verimi iyi oluyor düzlük araiye file sistemi ve damlama yaparak elma üretimine geçtik o da ayrı bir hikaye ...
Sonuçta 70-80 kadar mini ceviz kapama sahamıza dokunmadık orada bu sene ben de yeni türlerden gözleme amaçlı fidanlar diktim popüler olan ithal çeşitler pedro, midland, fernor, franquette, fernette, kaman1, ve gültekin1 gibi yerli çeşitlerle birlikte bakalım deneme sürecimiz devam etmekte...
bozy nickli üyenin mesajı da çok hoşuma gitti. Biz California çeşitleri ile başlamadık ama başladığımız çeşitlerin bile adına düzgün olduğunu bile bilemedik öyle ki grany smith diye ziraatten verilen fidanlarda amasya dan goldena bir sürü çeşitle karşılaştık. Artık devletten alış veriş yapmıyoruz
Ncp1963' ün verdiği karşılaştırmalı tabloyu incelersek fernor'un chandlerın sıkletinde olmadığını kaba tarifle bir ağır sıklet boksörü olduğunu gösteriyor. Ama sanırım bir fransız sitesi sonuç olarak. Bizim bilimsel literatürümüz diğer birçok bilimdalı gibi ABD kökenli olduğu için akademik kariyerli hocalarımız da o bilgileri bize aktarma görevi görüyor. Yanki kendi cevizini Fransız kendi cevizini övüyor, yerli literatürde kendi selekte ettiğimiz türlerimizin uzun dönem verileri ile şahsen ayrıntılı bir şekilde karşılaşamadım. Yabancı literatürü orjinalinden okuyabilmek bir avantaj ama kendi üreticimizin çoğunun buna şansı yok maalesef.
Bilgi kirliliğini forum üzerinden paylaşarak azaltmak bence de güzel bir seçim deneyimler paylaşıldıkça artar.
Aşılı mı, çöğür mü, ithal mi yerli mi , rakıma göre içini doldurur mu, yan dal verimi, mesafe, çoğu bilgi yaşadıkça deneyimlendikçe artacak ama kendi bölgemizde, kendi koşullarımızda en iyisini bulmaya çalışacağız. Ben de bu yolda birkaç adımla başladım...
Uzun bir yazı oldu umarım sıkmadan özetleyebilmişimdir. Herkese iyi günler, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileğimle. Saygılar.
Merhaba sayın duyon

anladığım kadarı ile sizin başınız sonbahar erken ve kış donları ile dertte.

sonbahar erken donlarından korunmak için ağustosun son haftası sulamayı mutlaka kesin (ikinci haftasıda olur.)

kış donlarından korunmak için ağaçlarınızı yüksekten taçlandırın ilk yıl fidanlarınızı plastik boya ile boyayabilirsiniz.

dikim işini sırta yapın zeminde kalarak donacak sular ağaç gövdesine zarar veremez. kışın ağaç iz düşümüne hayvan gübresi serin .

soğuk havanın aynı su gibi yer yüzünden akarak gideceğini gözünüzde canlandırın durup birikeceği yerleri belirleyin o bölgelerde soğuk zararı daha çok olacaktır.

bahçe yüzeyinde su birikerek donarsa köklere zarar verecektir toprak işlemenizi buna göre yapın (sırta dikim burada önem kazanıyor) iç anadolunun kışı diğer bölgelerin kışına benzemez serttir.

aşılımı çöğürmü konusu iç anadoluda bence aşılı nedenini önceki yazılarımda yazmıştım aşının tutması için minimum ısının 20 derece olması gerekli ağustos ayında gece ısısının 17 derecelere düştüğünü unutmamamız gerekli.

ayrıca iyi niyet dilekleriniz içinde sonsuz teşekkürler.

inşallah sizde başarılı olursunuz.

duyon ve ibas06 beğendi.
Eski 06-08-2012, 09:16   #141
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhtefi Mesajı Göster
mikoriza mantarını faydası nedir? Yoka ticaret amaçlı mı ekim düşünüyorsunuz?
Ya da toprağa bir faydası mı var?

Sayın safranlı,
tohumdan ceviz ekimi konusunda başvurableceğimiz bir kaynak var mı?
Ya da siz görsellerle destekleyerek burada bir başlık açabilir misiniz?
Eğer zahmet olmaz ise çok faydalı olacak eminim.

Saygılar
teşke olsa...
Benim bildiğim yılar önce trt gapta cevizin aşılı mı yoksa tohumdanmı ekilmesi konusunda ki tartışmlardan başlıyor
lokman hoca (rahmetli oldu)bu konuları çok teferruatlı anlatırdı
o dönemde 250 dönüm aşıdan bahçe kuran bir mühendisin bahçesi anlatılırıdı
tam bilmiyorum ama çorum olabilir
sulama ve bakım maliyetleri avantajının yanında anadolunun iklimine uyum avantajı anlatılıdı...
Yıl 2001.....
O aşamadan sonra bizim 2000 yılında ektiğimiz aşılı cevizlerin cılızlıgı damdan düşen olarak beni bu kanaate ulaştırdı...

orion1988 beğendi.
Eski 06-08-2012, 21:16   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2012
benzer bir arazide ben dikim yapacağım.

Sayın Duyon,

Deneyimlerinizi paylaştığınız için şahsen teşekkür ederim çünkü sizin tecrübeleriniz üzerinden yürüyen tartışma benim için aydınlatıcı oluyor. Bunun nedeni de bende benzer bir rakımda ve İç Anadolu iklimi içinde bir araziye dikimleri gerçekleştireceğim. Benimde arazim 1300 den 1320ye doğru güneydoğu yönüne doğru yükselen bir eğime sahip. Cins olarak Fernor'u tercih ettim. Eğer bir aksilik olmaz ise Ekim ayı başında dikimleri gerçekleştirme niyetindeyim. Paylaşımlarınızı ve diğer üyelerin sizin tecrübeleriniz üzerinden yaptıkları katkıları merakla takip etmekteyim. teşekkürler.

Alıntı:

ulukislali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 02:08   #143
Yeni Üye

Sayın cetiner,ncp1963, ulukışlalı hoşbulduk iyi niyetleriniz için teşekkür ederim.
Ncp1963 haklısınız temel hatamız ilk başlarda salma sulama yapmamızdı diye düşünüyorum . Sırta dikilen fidanların kendini kurtarması, düzlüktekilerin de soğukla başedememesi bir nevi soğuk akımın o bölgeye çökmesiyle ilgili olabilir.
10-12 yaşında olan ağaçlarımızın gelişimi fena değil aslında Yavuz çeşidinin albenisi aralarında güzel olanı Şebin ve Bilecik de lezzet açısından güzeller. Ama ticari olarak henüz bir getirileri yok tadımlık
Sayın ulukışlalı Fernor seçiminiz ben ce de mantıklı ncp1963 de bahsetmiş daha öncesinde karasal iklime uyumu ve verim açısından Chandlerla paralellik göstermesi avantajlı olur diye düşünüyorum.
Bizde 3 yıllık Pedro fidanları da var deneme sürecine dahil ettiğimiz rakım olarak düşünüldüğünde şuan için gelişmelerinde herhangi bir sorun yok. Ama ben de Chandler için bizim coğrafyada gelişimi konusunda şüpheciyim açıkçası.
Bozkır arazmiz ilk başladığımız gibi değil haliyle yıllar içinde küçük bir ekosistem oluşturdular. Şuanda bahçede çalışması zaman geçirmesi daha bir keyifli hale geldi. Ticari kaygılarla ceviz üretimi işine girmek isteyeceklere nacizene önerim çok hayalperest olmamaları olabilir. Bazı yerlerde gördüğüm sözde fizibilite raporlarına göre 5 yılda 10 yılda gibi hesaplayıp işe atılmasınlar. Ceviz kısa vadede bir yatırım değil.
Özellikle ek geliri olmayan, toprakla geçimini sağlayanların Allah yardımcısı olsun ...
Şu anda bahsettiğim gibi bodur elma üretimimiz birincil durumda onda da öncelikle tüm sistem kurulup (tele askı, file, damlama) en son fidan dikme işine girmek gerekiyor.
Bundan sonra ne yapmayı planlıyorum kısmında da şunu denemek istiyorum 8 dönümde halen devam eden 10x10 luk cevizlerin sıra arasını bozmadan ağaç aralarına 10x5 olacak şekilde ithal cinslerden dikip aynı zamanda yanına da 5'er adet tohumdan diktiğim fidanların gelişimine bakmayı düşünüyorum. Ncp1963'ün dediği gibi belki aşıların tutması için yeterli koşulları sağlayamayabiliriz diye iki opsiyonu da devrede tutarak gelişimi hangisi iyi olursa diğerini iptal etme seçeneğimiz olabilir. Tohumları da daha öncesinde beğendiğimiz bahçemizdeki cinslerden ekip üzerine yine yerli cinslerin aşılaması şeklinde olacak.
Önerilerinizi ve yorumlarınızı da merak ediyorum görüşmek üzere...

ncp1963 beğendi.
Eski 07-08-2012, 03:01   #144
Ağaçsever

sayın duyon,
siz yolun büyük kısmını almışsınız. Allah kolalık versin, bol ürün nasip etsin inşallah.

tohumdan ekme tecrbelerinizi duymak isterim. ben de yerli tohumdan ekip
çöğürleri chandler ile aşılamayı düşünüyorum. sonrasında organik yetiştirmek istiyorum.
kimyasal kullanmadan.

Alıntı:
Ncp1963' ün verdiği karşılaştırmalı tabloyu incelersek fernor'un chandlerın sıkletinde olmadığını kaba tarifle bir ağır sıklet boksörü olduğunu gösteriyor.
bu konuya biraz açıklık getirirsen sevinirim ayrıca

Eski 07-08-2012, 09:22   #145
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bizde 3 yıllık Pedro fidanları da var deneme sürecine dahil ettiğimiz rakım olarak düşünüldüğünde şuan için gelişmelerinde herhangi bir sorun yok. Ama ben de Chandler için bizim coğrafyada gelişimi konusunda şüpheciyim açıkçası.
Bozkır arazmiz ilk başladığımız gibi değil haliyle yıllar içinde küçük bir ekosistem oluşturdular. Şuanda bahçede çalışması zaman geçirmesi daha bir keyifli hale geldi. Ticari kaygılarla ceviz üretimi işine girmek isteyeceklere nacizene önerim çok hayalperest olmamaları olabilir. Bazı yerlerde gördüğüm sözde fizibilite raporlarına göre 5 yılda 10 yılda gibi hesaplayıp işe atılmasınlar. Ceviz kısa vadede bir yatırım değil.
Özellikle ek geliri olmayan, toprakla geçimini sağlayanların Allah yardımcısı olsun ...
Şu anda bahsettiğim gibi bodur elma üretimimiz birincil durumda onda da öncelikle tüm sistem kurulup (tele askı, file, damlama) en son fidan dikme işine girmek gerekiyor.
Bundan sonra ne yapmayı planlıyorum kısmında da şunu denemek istiyorum 8 dönümde halen devam eden 10x10 luk cevizlerin sıra arasını bozmadan ağaç aralarına 10x5 olacak şekilde ithal cinslerden dikip aynı zamanda yanına da 5'er adet tohumdan diktiğim fidanların gelişimine bakmayı düşünüyorum. Ncp1963'ün dediği gibi belki aşıların tutması için yeterli koşulları sağlayamayabiliriz diye iki opsiyonu da devrede tutarak gelişimi hangisi iyi olursa diğerini iptal etme seçeneğimiz olabilir. Tohumları da daha öncesinde beğendiğimiz bahçemizdeki cinslerden ekip üzerine yine yerli cinslerin aşılaması şeklinde olacak.
Önerilerinizi ve yorumlarınızı da merak ediyorum görüşmek üzere...
selamlar sayın duyon

bir kaçtane çöğürden dikimle baş etmek zor olmayacaktır. benim bahsettiğim zorluk binli rakamlar rakam büyüdükçe aşı tutma oranıda iklim şartlarından dolayı düşünce gerisini siz hesap edin.

sayın safranlınında ısrarla savunduğu gibi çöğürden dikilen ağacın gelişimi mutlaka aşılıyıya göre daha üstün olacaktır.

bunun sebebi bazen bakımla ilgili ihmallerimizi tolere edebilme yeteneğidir. kazık kökü olması gerektiği gibi olduğu için sulama, gübreleme ihmalinde aşılı hemen strese girerken çöğürden ekilen sarsılmayacaktır. toprağın daha derinlerinden kendini besleme şansına sahip olacaktır.

Aşılıda durum böyle değil hiç bir şeyini ihmal etmeden periyodik olarak bakım gerektirecektir. bu da ek maliyet ve iş gücü gerektirecektir.

kısaca aşılı nazlı gelin, çöğürden ekilen yağız oğlan

Safranlı beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 08-08-2012 saat 09:13
Eski 07-08-2012, 14:29   #146
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
selamlar sayın duyon

bir kaçtane çöğürden dikimle baş etmek zor olmayacaktır. Benim bahsettiğim zorluk binli rakamlar rakam büyüdükçe aşı tutma oranıda iklim şartlarından dolayı düşünce gerisini siz hesap edin.

Sayın safranlınında ısrarla savunduğu gibi çöğürden dikilen ağacın gelişimi mutlaka aşılıyıya göre daha üstün olacaktır.

Bunun sebebi bazen bakımla ilgili ihmallerimizi tolere edebilme yeteneğidir. Kazık kökü olması gerektiği gibi olduğu için sulama, gübreleme ihmalinde aşılı hemen strese girerken çöğürden ekilen sarsılmayacaktır. Toprağın daha derinlerinden kendini besleme şansına sahip olacaktır.

Aşılıda durum böyle değil hiç bir şeyini ihmal etmeden periyodik olarak bakım gerektirecektir. Bu da ek maliyet ve iş gücü gerektirecektir.

Kısaca aşılı nazlı gelin, çöğürden ekilen yağız oğlan
ağzınıza sağlık.....

Eski 07-08-2012, 15:43   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayin duyon ,pedro nun oldugu yerde chandler da olur bence .... en azindan benim bahcemde oluyor simdilik gelisme acisindan pedrolar daha iyi diyebilirim zaten cins ozelligi olarak ta pedro daha hizli bir gelisim gosteriyor ve cok daha fazla budama istiyor ...pedro nun meyvesi daha kucuk oluyor...
Illce tarimdan elma diye alinip ta armut cikan fidanlar bile var siz yine sanslisiniz...ancak sebin ve bilecik ismine dogru olsalar cok verimli cesitler aslinda kim bilir cinsi nedir...
Bu sene sebin bilecik ve kaman da antraknoz cok siddetli ama chandlerlarim iyi ...bakim ayni bakim .... mukayese icin soyluyorum....
gecen senelerde sulamayi eylulun ortasina kadar uzttim ve gec azotlu gubreleme yapmistim soguk zararim cok oldu busene agustosun ortasindan sonra sulama yok...azotlu gubrelemeyide nisanda yaptim bakacagiz....bence ceviz agaci az sulamadan ziyade asiri sulamadan daha cok zarar goruyor .....

Safranlı beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 17:06   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Ankara da ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Henüz arazi de tesis etmedim gerçi. Önce devletten kiralamayı düşündüm ancak projesi ,uğraşması sanırım satın almak daha uygun olacak. yahlaşık 40-50 da bir arazi alarak bu işe başlamayı düşünüyorum. Siz değerli arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Arazi seçimi, fidan tür çeşidi.

Genel olarak ilk maliyetler da başına 1000-1200 tl gibi araştırmalarıma göre. Hafta sonları gidebileceğim bir yerde arazi bulursam acaba bie eleman tutmadan çözebilir miyim?
ayrıca yıllık damlama sulama ve ilaçlama maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

İlginize teşekkür ederim .

bilbara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 18:02   #149
Yeni Üye

Sayın muhtefi biraz açıklık getirmeye çalışayım ; Ncp1963 'ün paylaştığı tablo buydu
Tomurcuklanma ile başlayalım tabloya
Nisanın ilk haftası Chandler
Nisan 3. haftada Fernor görülüyor.
May April March diye inen sütun var ya ondan sonraki sütunlar ;

İlk sütun soldan başlayanlarda bakteriyel hastalık direnci
ikincisi antrakoza direnç
meyve kalitesi
meyve şekli
meyve verim yılı
ve son sütun verime oturma yılı olarak gösteriliyor 10 üzerinden ne kadar boyalı ise o kadar fazla demek
Genel not olarak Chandler 6 puan Fernor 8 puan ve kazanan Fernor

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Sayin duyon ,pedro nun oldugu yerde chandler da olur bence .... en azindan benim bahcemde oluyor simdilik gelisme acisindan pedrolar daha iyi diyebilirim zaten cins ozelligi olarak ta pedro daha hizli bir gelisim gosteriyor ve cok daha fazla budama istiyor ...pedro nun meyvesi daha kucuk oluyor...
Illce tarimdan elma diye alinip ta armut cikan fidanlar bile var siz yine sanslisiniz...ancak sebin ve bilecik ismine dogru olsalar cok verimli cesitler aslinda kim bilir cinsi nedir...
Bu sene sebin bilecik ve kaman da antraknoz cok siddetli ama chandlerlarim iyi ...bakim ayni bakim .... mukayese icin soyluyorum....
gecen senelerde sulamayi eylulun ortasina kadar uzttim ve gec azotlu gubreleme yapmistim soguk zararim cok oldu busene agustosun ortasindan sonra sulama yok...azotlu gubrelemeyide nisanda yaptim bakacagiz....bence ceviz agaci az sulamadan ziyade asiri sulamadan daha cok zarar goruyor .....
Evet sayın bozy Yavuzlar kendini belli ediyor ama Şebin ve Bilecik konusunda haklısınız onlarda da tam bir istikrar yok 2'li 3 'lü meyve veren Bilecik olduğuna kanaaat getirdiğim daha verimli ağaçların yanında 5 metre boya ulaşıp halen meyve vermeyen ağaçlar da var İl tarım saolsun !
Sulama konusunda da önerilerinize uyacağım. Umduğumuz gibi gelişim göremediğimiz için biraz ihmal ettik aslında cevizleri ceviz şubesine ben bakmaya gönüllüyüm Bahçede arılar falan da var bu tatilde onlarla bile tek tek ilgilendim inanılmaz mutluluk verici bir olay toprakla ve doğayla ilgilendikçe mutlu oluyor insan.
Chandler da deneme planı kafamda ama fidanları alırken Chandlerdan kalmamıştı o yüzden deneme dikimine dahil edemedim ama en kısa zamanda kaman5 ve onu da dikmeye niyetim var. Kim bilir bakımını ve üretimini biraz daha geliştirebilirsem ceviz işinin çevre çitleri biraz daha uzaktan dolandırırım
Sayın muhtefi 1- 2 yıllık çöğürler de var ama ceviz aşılama konusunda kimseyi bulamadığımız için bir girişim olmadı henüz, bu ay gibi gidebilirsem yanlarına göz aşısı denemek istiyorum bakalım zaman ne gösterir.

Peki budama konusunda ne önerirsiniz ilkbahar başını mı beklemeli kış başında yapmanın bir faydası olur mu...

ncp1963 beğendi.

Düzenleyen duyon : 07-08-2012 saat 18:33
Eski 07-08-2012, 22:38   #150
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Kaolin (Kaolen) Kili
sayın ncp1963 zor bir işe girişmişiniz ALLAH yardımcınız olsun
zor dedim zorluğu işin başında olmamktan zor,bu tür işler emekli olanların işi bilmiyorum siz ne ölçüde bahçenin başında duracaksız?
bizimde yaklışık 3 dönüm kapama ceviz bahçemiz var 40 civizimiz var işlerimden dolayı uğraşmak zor oluyor sağ olsun tanıdıklarım yardımcı olmaktan öte bişeyler yapamıyorlar
ceviz bahçesi yapıcak arkadaşar önce su ve elektirik işini hallatsinler
köye fazla uzak olmasın
ağaçların ara mesafesi çok önemli çit ekimi tavsiye ederim ,aralarda taraktör rahatlıkla dolaşabilsin bir kaç yıl sonra dallar araları kapatığı zaman kulaklarımı cınlatırsınız)
yabani ot resmen kabus ,,,suyu fazla sağ sola kaçırmayın hasır gibi göl ayrıkları tarlayı istila eder
AŞILI CEVİZLER DİP SÜRGÜNLERİ İLE AŞIYI ÖLDÜRMEK İÇİN MÜCADELE VERİR (burayı büyük yazdım çok önmeli)siz siz olun aşının altında çıkan sürgün(piçleri )sürekli takp edin ve derhal kesin
fidanı alt dallarını sürekli kesip ceviz fidanını yükseye kaldırmaya çalışın ,çalışınki cevizin altına girmek kolay olsun
civizi budamaktan korkmayın ACIMAYIN sonra acıncak hale düşmeyin)
sert uslup kullandım kusuruma bakmayın mücadele ettiğim anları yaşar gibi oldum)
son olarak
iyki ceviz ekmişim ,sulama bitince cevizlerin karşısına geçip keyif çayını içmek bana sonsuz bir keyf veriyor
kalın sağlıcakla

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024