View Single Post
Eski 13-10-2012, 08:45   #207
ncp1963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
sn.ncp1963 aralık mesafe konusunda hala kararsızım 7*5 düşünüyorum çok mu sık lütfen bana yardımcı olunuz
selamlar sayın çetiner

daha öncede yazdım ben 8X7 olarak dikim yaptım... o kadar çok bilgi kirliliği varki kim ne diyor belli değil.

bence bu sık dikim hikayesi fidancıların işine yarıyor.

olmazmı olur amaaaa!!!!!

1: sert budamaya uygun çeşit olmalı çünki ilerde ağaçlar birbirine girmesin diye çok sert budamalar gerekecek...

2: sert budamaya uygun çeşit her coğrafyada yetişirmi???

3: bu budama emek yoğun olacak bu işe uygun makina bulunacak...

nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama çit dikimle ilgili yapılan bir araştırmada fidanları gruplara ayırmışlar..

bir grubu her yıl iki tarafındanda budamış verimi takip etmişler.

diğer grubu bir yıl bir tarafını diğer yıl diğer tarafını budayarak verimini takip etmişler

bir yıl bir tarafı diğeryıl diğer tarafı budanan grup heryıl iki taraftanda budanan gruptan fazla verim vermiş..

bu ne demek oluyor adamlar bu konularda araştırma yapıyorsa dünyada sık dikim uygulanıyor demektir..

zamanında matbaayı 300 yıl öteleyen kafalardan olmamak adına araştırıp iklim olarak uygun bölgerde uygun cinsle denemekte mutlaka fayda var...

sayın çetiner sizin bölgenizde olur bence en azından iki sırasını çit dikim yapın ne kaybedersiniz??? en fazla 8-10 fidanı ilerleyen yıllarda sökmek zorunda kalırsınız...

bu sistemde yandallardan verimli ve sert budanmaktan rahatsız olamayacak çeşit seçmek gerekli..

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön