agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2012, 15:09   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
sn.ncp1963 daha önce birkaç arkadaşa sormuştum ama maalesef cevap alamadım bir de size sormak istiyorum..5 **** 6 yıl önce yaşar akça hoca samsun daki arkadaşıma türkiyede gerçek fernorun olmadığını,kendisinin yurt dışına sipariş verdiğini ama hala getirtemediğini söylemiş,siz fidanlarınızın fernor olduğundan kesin emin misiniz,fidancınızla ileride fernor çıkmama olasılığına karşılık sözleşme yaptınız mı..

Fernor olduğundan eminim çünkü fidan aldığım yer kurumsal bir firma bildiğimiz köşe başı fidanlığı değil

bir de havyan gübresinin kullanılmasıyla ilgili farklı şeyler söyleniyor,taze gübrenin suyla birlikte toprağa serilmesi ve hemen toprağa karıştırılmasının daha iyi olacağını söyleyenler var..

Kapama ceviz bahçesi (Kırşehir, Mucur) bu linke bakın yanmamış gübreyi fidanlığınızın yakınına bile yaklaştırmayın

fidan çukarlarında yanmış gübrenin,fidan aralarına da bu şekilde uygulamanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum,siz ne dersiniz..

Mutlaka yanmış olmasına dikkat edin
(70 dekara yetecek kadar yanmış gübreyi nereden buldunuz,bizim orada yanmış gübre bulmak çok zor..)

Bizim buralarda büyükbaş besi çiftlikleri bolca var onlardan temin ediyoruz en zor kısmı nakliye ve yakma işi

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 15:21   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
gübrenin yakılacağı yerin tabanı beton veya su sızdırmayacak şekilde naylon, branda türevi malzemelerle kaplanmalı..

20 cm kalınlıkta gübre serilir
üzerine TSP atılır tarlaya atılır gibi serpilir bir ton gübreye 8 kg kadar

sonra sönmüş kireç atılır gübre miktarına yakın

bu işlem 1- 1,5 mt yüksekliğe ulaşana kadar tekrarlanır.

üzeri naylon ile örtülerek havasız bir ortama hapsedilir..

2-2,5 ay içinde yanmış hayvan gübreniz hazır olur

önemli not : gübre mutlaka ıslak olmalı kuru ise ıslatarak uygulayınız..
teşekkür ederim..
gübre miktarına yakın sönmüş kireç atılır demişsiniz, 8 kg tsp ye yakın sanırım

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 15:24   #243
Ağaç Dostu

fidanları 1400 adet olduğu için 10 tl den alabildiniz sanırım normal fiyatları ne kadardı..hangi fidancıdan almıştınız ismini yazabilir misiniz netten biraz inceleyim..

Eski 25-11-2012, 15:29   #244
Ağaç Dostu

Alıntı:
teşekkür ederim..
gübre miktarına yakın sönmüş kireç atılır demişsiniz, 8 kg tsp ye yakın sanırım
hayvan gübresi değildi oradaki kasıt tsp kadar

Eski 25-11-2012, 15:30   #245
Ağaç Dostu

Alıntı:
fidanları 1400 adet olduğu için 10 tl den alabildiniz sanırım normal fiyatları ne kadardı..hangi fidancıdan almıştınız ismini yazabilir misiniz netten biraz inceleyim..
reklama giriyor demesinler sonra

ben her ihtimale karşı özelinize yazıyorum

Eski 25-11-2012, 15:38   #246
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
Eğer dikim yaptığınız fidanın tohumu da sertifikalı ise dönüme 200TL destek veriyorlar, ancak sadece aşınız sertifikalı ise dönüme 100TL destekleme veriyorlar.
sn.rise-com ben bunu ilk defa duyuyorum.ilçe tarımda hiç bundan bahsetmediler,fidancılardan da duymadım internet sitelerinde de yazmıyor sadece 100 tl lik destekten söz ediliyor..tohumun sertifikalı olup olmadığını nasıl bileceğiz fidancılar daha fazla satış yapabilmek için bunu söylerler diye düşünüyorum(fidanlarımızın tohumları da sertifikalı 200 tl destek alabilirsiniz falan diye)
yanlış anlamayın ama siz emin misiniz böyle birşey olduğundan

Eski 25-11-2012, 15:52   #247
Ağaç Dostu

Alıntı:
sn.rise-com ben bunu ilk defa duyuyorum.ilçe tarımda hiç bundan bahsetmediler,fidancılardan da duymadım internet sitelerinde de yazmıyor sadece 100 tl lik destekten söz ediliyor..tohumun sertifikalı olup olmadığını nasıl bileceğiz fidancılar daha fazla satış yapabilmek için bunu söylerler diye düşünüyorum(fidanlarımızın tohumları da sertifikalı 200 tl destek alabilirsiniz falan diye)
Normalde sadece sertifikalı fidan üzerine yoğunlaşmış durumda tüm fidancılar birde mavi sertifika denen anacında sertifikalı olduğu sistem elbette var ama fiyatı artıracak bir işlem olduğu için şimdilik uygulayan yok gibi

Yani sayın rise-com haklı

rise_com beğendi.
Eski 25-11-2012, 17:46   #248
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Alıntı:
Destekleme için ilçe tarıma yaptığım müracaatta sertifikaya 200 tl vereceklerini söylemişlerdi. Evrakları hazırladım ve teslim ettim. Bana sadece aşımın sertifikalı olduğunu ve bu nedenle 100 tl destekleme verceklerini söylediler.

Türkiyede hem çekirdek hem de aşı sertifikası veren bir kaç yer olduğunu söylediler. Özellikle bu hususu bağlı bulunduğunuz tarım müdürlüğüne sorun derim. Eğer aksi bir bilgi alırsanız ben de müracaatımı kontrol edeyim.

Teşekkürler

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 17:48   #249
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın lilium ile bu konuda irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Bildiğim kadarı ile kendisinin de üretimi var. Eminim yardımcı olacaktır.

Eski 25-11-2012, 18:13   #250
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın lilium ile bu konuda irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Bildiğim kadarı ile kendisinin de üretimi var. Eminim yardımcı olacaktır.
teşekkürler sn.rise_com
sn.liliumda sadece chandler var diye biliyorum..ben fernor,kaman,maraş18 dikmeyi düşünüyorum..

Eski 25-11-2012, 19:55   #251
Ağaç Dostu

Alıntı:

MEYVE FİDANI ALACAK ÇİFTÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

FİDAN KİMDEN ALINMALI ?

-Fidan Satmaya, Fidan Üretici Belgesi Sahibi Üreticiler İle Tohumluk Bayileri Yetkilidir.
Bu Belgeleri Olmayanlardan Fidan Almayınız.
Bu belgeleri olmayanların fidan üretmeleri ve satmaları yasaktır.

FİDAN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?

1-Fidan Satılan Yerde Fidanların Köklerinin Kumda Veya Toprakta Gömülü Olması Gerekir. Pazar Yeri Veya Başka Yerlerde Kökleri Açıkta Bekleyen Fidanları Almayınız.
2-Alacağınız Fidanların Demetleri Üzerinde Sarı Renkli Etiket Olup Olmadığına Bakıp Etiketsiz Fidanları Almayınız. -Fidanların etiketini inceleyip; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı adı ve ablemi, üretici adı ile çeşit ve anaç adı kontrol edilmeli. -Fidan satıcısı üretici çiftçi ise Fidan üretici Belgesi istenip kontrol edilmeli, (etiketteki üretici bilgileri ile belgedeki bilgilerin aynı olması gerekir) Fidan üreticileri Ülkenin her yerinde kendi ürettikleri fidanı satma yetkisine sahiptir. -Fidan satıcısı üretici değil aracı ise Tohumluk bayilik belgesi sorulmalı.Gösterdiği tohumluk bayilik belgesindeki adres İlçeniz sınırları içersindeki bir adres ise o kişiden fidan alınır. Bayi belgeleri verildiği adreste geçerlidir.Seyyar olarak başka yerlerde satma yetkisi vermez.Başka ilçelerdeki adrese ait tohumluk bayilik belgesi gösterenlerden fidan almayınız.
3-FİDAN ALIRKEN MUTLAKA FATURASINI VE SERTİFİKASINI ALINIZ -Fatura ve sertifika almadan fidan alınması halinde fidanın çeşidinin yanlış çıkması veya diğer olumsuzluklarda hak iddia edemezsiniz.(Olumsuzlukları Belgelendirmeniz halinde tazminat hakkınız mevcuttur.) -Daha fazla bilgi için İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurunuz.

Fidan üretme izni olmayan yerden fidan alırsanız desteklemeden faydalanmazsınız mutlaka alacağınız cinse ait üretim izninin olup olmadığını kontrol ediniz

Düzenleyen ncp1963 : 04-12-2012 saat 19:20
Eski 26-11-2012, 07:33   #252
Ağaç Dostu

Yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Bizim ki nacizhane bi öneriydi. Gerçi fidan almasa da Nail abi her konuda yardım eder diye düşünüyorum

Eski 26-11-2012, 08:48   #253
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Bizim ki nacizhane bi öneriydi. Gerçi fidan almasa da Nail abi her konuda yardım eder diye düşünüyorum
KESİNLİKLE YANLIŞ ANLAŞILMA OLMASIN BURADA KİMSE HEDEFİM DEĞİL İSTEYEN İSTEDİĞİ YERDEN İSTEDİĞİNİ ALIR...

desteklemelerden bahsedilirken desteklemenin ana unsuru olan sertifika unutulmamalı diye belirttim..

bir kaç fidan alacaksanız kesinlikle sayın liliumdan alın fidanın ne olduğundan kesin emin olursunuz. çünki bir kaç fidanın cinsi ne olduğu büyük satıcının umrunda olmaz eline geçeni gönderir.. ama toplu alım yapacak desteklemeden faydalanacaksanız mutla gerekli belgeleri sağlayan yerden almak zorundasınız..

rise_com beğendi.
Eski 05-12-2012, 22:42   #254
Ağaç Dostu

Emeklilik

Aslında 2009 da emekli oldum ama çalışmaya devam ediyordum. Bir Aralık itibarı ile iştende emekli oldum arkadaşlar erken sıkılırsın yapma deselerde dinlemedim bakalım sıkılacakmıyım.

Emeklilikle birlikte hayatımızdada bazı değişiklikler yapacağız.

İlk işimiz bu hafta sonu Alanyadan Kayseri'ye evi taşımak olacak. Hem oğlumun eğitimi orada olduğu için hemde Kayseri'den bahçeme olan mesafe çok kısa olduğu için benimde işime geliyor aslında Hanım'a çok farkettirmesemde bu böyle

Bahçeme daha çok zaman ayırabileceğim tüm işlerle bire bir ilgilenebileceğim vs vs

Yüce Rabbim hakkımızda hayırlı olan neyse onu verir inşallah

Eski 06-12-2012, 07:57   #255
Ağaç Dostu

eski ve yeni emekliliğiniz hayırlı olsun..Allah sağlıklı,mutlu,bol kazançlı ömürler nasip etsin..
arkadaşlarınız sıkılırsınız demiş ama bahçeniz çok büyük boş vaktiniz bile kalmayacak gibi..
eskisinden daha tempolu iş hayatı sizi bekliyor bence

ncp1963 beğendi.
Eski 06-12-2012, 09:40   #256
Ağaç Dostu

Alıntı:
eski ve yeni emekliliğiniz hayırlı olsun..Allah sağlıklı,mutlu,bol kazançlı ömürler nasip etsin..
arkadaşlarınız sıkılırsınız demiş ama bahçeniz çok büyük boş vaktiniz bile kalmayacak gibi..
eskisinden daha tempolu iş hayatı sizi bekliyor bence
Sanırım haklısınız inşallahta öyle olur

teşekkürler

Eski 06-12-2012, 10:06   #257
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Aslında 2009 da emekli oldum ama çalışmaya devam ediyordum. Bir Aralık itibarı ile iştende emekli oldum arkadaşlar erken sıkılırsın yapma deselerde dinlemedim bakalım sıkılacakmıyım.

İlk işimiz bu hafta sonu Alanyadan Kayseri'ye evi taşımak olacak. Hem oğlumun eğitimi orada olduğu için hemde Kayseri'den bahçeme olan mesafe çok kısa olduğu için benimde işime geliyor aslında Hanım'a çok farkettirmesemde bu böyle

Bahçeme daha çok zaman ayırabileceğim tüm işlerle bire bir ilgilenebileceğim vs vs

Allah bize de nasip etsin Uzun ömürler versin necip abi

ncp1963 beğendi.
ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 11:07   #258
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Allah bize de nasip etsin Uzun ömürler versin necip abi

Âmin cümlemize

İnşallah sende o günlerin ne çabuk geldiğini göreceksin

ibas06 beğendi.
Eski 06-12-2012, 19:53   #259
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:

öncelikle hakkınızda hayırlısı olsun her şey çocuklarımız için öncelikli onlar ve şu bir gerçek ki kimse bahçenizle sizin ilgilendiğiniz gibi ilgilenmez kolaylıklar dilerim ... darısı başımıza

ncp1963 beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 07:52   #260
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
selamlar
öncelikle bilgi için teşekkürler
chandler ve diğer yabancı ırklardan ceviz arıyorum bulunduğum yerde yerli ırklar şebi bilecik ekimi çok ancak ben yabancı ırklardan yetiştirmek istiyorum sütyemez kaman cinsi de olabilir kuracağım küçük hobi bahçeme dikeceğim elinde 2012 mahsülü ceviz olan arkadaşlar bana mesaj atarlarsa sevinirim
saygılar...

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 08:59   #261
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
öncelikle hakkınızda hayırlısı olsun her şey çocuklarımız için öncelikli onlar ve şu bir gerçek ki kimse bahçenizle sizin ilgilendiğiniz gibi ilgilenmez kolaylıklar dilerim ... darısı başımıza
Sonsuz teşekkürler sayın Çetiner

Eski 19-12-2012, 19:07   #262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Âmin cümlemize

İnşallah sende o günlerin ne çabuk geldiğini göreceksin
hocam bu sene bende fernor ekecegım aldıgınız guvenılır fıdancının ısmını alabılırmıyım bende ***

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 22:39   #263
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın sedatkso mayıs ayında ekecekseniz fidan konusunda size yardımcı olabilirim isterseniz.fidanların tamamı kendi üretimim fatura ve sertifikalıdır.cinsine doğru olduğuna dair her türlü güvenceyi verebilirim size.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 07:19   #264
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
hocam bu sene bende fernor ekecegım aldıgınız guvenılır fıdancının ısmını alabılırmıyım bende ***
özelinize yazdım

size kolaylıklar diliyorum

Eski 27-12-2012, 08:50   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2012
necip bey sonuç olarak şimdi ne durumdasın

plotelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 10:05   #266
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi plotelli Mesajı Göster
necip bey sonuç olarak şimdi ne durumdasın
şimdi malum tüm fidanlar uykuda baharda göreceğiz asıl işin rengini.

baharla birlikte kaç fidan kaybımız olmuş göreceğiz kayıpların yerine yenilerini dikip yola devam edeceğiz

Eski 27-12-2012, 13:24   #267
Yeni Üye

Yani dikim yaptınızmı ne cins ağaç diktiniz bende 70 dönüm arazimde yapmayı düşünyom fakat arazi parçalı 20-15-8-8-13 gibive şu an fidanı kendim yetiştiriyom yaklaşık 1400 adet bunları bide aşı yapacam demek istediğim budama esnasında bana aşı kalemi satarmısın verirmisin çünkü anladığım fidancılara güven yok sivasta 1300 rakımda fernor diyolar bende buna karar verdim sende ne cins var birde bu işin pazarından hiç bahseden yok senin bi çalışman varmı *****

Eski 27-12-2012, 14:00   #268
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi plotelli Mesajı Göster
Yani dikim yaptınızmı ne cins ağaç diktiniz bende 70 dönüm arazimde yapmayı düşünyom fakat arazi parçalı 20-15-8-8-13 gibive şu an fidanı kendim yetiştiriyom yaklaşık 1400 adet bunları bide aşı yapacam demek istediğim budama esnasında bana aşı kalemi satarmısın verirmisin çünkü anladığım fidancılara güven yok sivasta 1300 rakımda fernor diyolar bende buna karar verdim sende ne cins var birde bu işin pazarından hiç bahseden yok senin bi çalışman varmı *****
sayın plotelli

benim fidanlar bu yıl budanacak büyüklükte değiller..

pazar için hiç bir araştırma yapmadım benim bahçem henüz yaşını doldurmadı önümde daha beş yılım var o iş için beş yıl sonrası için şimdiden kim,n alacağını araştırmak pek mantıklı gelmedi bana

benim fidanlarımda fernor tozlayıcı olarakta fernette

Eski 28-12-2012, 09:02   #269
Yeni Üye

sayın necip cevabın için tşkkr fakat fidanı kendim yetiştiriyorum dedimya emniyet açısından ve parasal yönden fakat aşı kalemine ihtiyacım olacak bu yıl 100 adet kadar seneye 1200 gibi bunu sizin gibi bahçe dikimi yapmış kişilerin budama dallarından almayı düşünüyom tabi talep edilirse parasıyla bu konuda yardımcı olurmusunuz tşkkr

Eski 28-12-2012, 10:59   #270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
özelinize yazdım

size kolaylıklar diliyorum
hocam saygılar .dıkmıs oldugunuz fernorların durumu nedır yanı yapraklarını dokum zamanında kısa hazırlandılar mı. soguklarla arası nasıl.ins sorunsuz atlatırlar kısı.cunku ankara ve kırsehır aynı ıklıme sahıp gıbı.eger orda bu sene sıkıntısız gecırırse fernorlar ankarada gecırır dıye duydum.bu fernor a cok verım lı ve cok kalıtelı meyvesı oldugu ve ırı meyvesı oldugu soylenıyor bunlar dogru mu gercekten cok kalıtelı mı hastalıklarada dayanıklı oldugu soylendı sızde agaclardan hastalıga kapılan ooldumu (ıns olmamıtır).bıraz agacların su ankı durumu hakkında bılgı veırrmısınız.buyume-soguklar -hastalıklar-yaprak dokme zamanı-budama ufak bılgıler verırsenız sevınırım.sızı takıp edıyorum cunku benım sartlarıma ve ve dıkecegım cınse en yakın olan sızsıznız saygılar .

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024