View Single Post
Eski 27-09-2012, 08:46   #189
ncp1963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Maliyet

arkadaşlar sanırım kapama ceviz bahçesi yapacak kişilere yol gösterir.

çünki evdeki hesap hiç bir zaman çarşıdakine uymuyor.

1: toprak hazırlığı sürüm, dip kazan dekarda 60 TL hesaplamak gerek 60 X bahçeniz

2: Tel çit işi mt si 13 ile 16 TL arasında değişir. ben 13 TL den yaptırmıştım
Arazi çevresi çarpı anlaştığınız fiyat

3: fidan çukuru açma kapama kepçe ile 150X150X150 9,5 TL ve çukurlarda kullanılacak gübreler çukur başı 3,5 TL.. 13 TL X çukur sayısı

4: Elektrik uzaklığa bağlı olarak değişecektir. ben 160 mt üç direkli toplam 7.500 TL verdim

5: Kuyu metresi herşey dahil 60 TL den aşağı olmuyor pompa hariç bu fiyatta derinlik X 60

6: Damlama sulama ve pompa ben dekara 250 TL olarak bitirdim

7: Fidan ben 10 TL den tüplü aldım. daha ucuz bulabileceğinizdende eminim

8: tüm bunları yaparken ruhsat işleri, analiz, toprak iyileştirme falan gibi işler ve işçilikte ödemek gerekiyor toplamda sanırım yaklaşık 12.000 TL de onlar için ödedim

Toplamda 70 dekar arazi için 100.000 TL ye yakın para gerekiyor ve sonrasındada bitmiyor çünki sulama yapacaksınız eğer başında değilseniz işçi tutmak zorundasınız onun maaşı + toprak tahililine göre gübreleme programı uygulayacaksınız gübreleme maliyeti+ yabancı ot mücadelesi için toprağı işlemek gerekiyor onun maliyeti. vs vs uzayıp gidiyor

kısaca internette yazıldığı gibi asla olmuyor nette bir sürü bilgi kirliliği var sanki fidanı toprakla buluşturunca tüm masraflar bitiyormuş havası yaratılmak isteniyor. asla öyle olmuyor asıl mücadele dikimden sonra başlıyor. sulayacaksınız, çapalayacaksınız, gübreleyeceksiniz, kışa girerken malçlama yapacaksınız, ilaçlama yapacaksınız, toprak işlemesi yapacaksınız.

Düzenleyen ncp1963 : 27-09-2012 saat 20:40
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön