agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2014, 20:45   #481
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2007
900m. rakımdaki Polatlı'da 30 marttaki -6.1 derecelik soğuktan dolayı Maraş18'lerde çok büyük zayiat oldu. Özellikle uzun sürgün dallarda neredeyse tüm dal boyunca tamamında kuruma oldu...

Yaşar Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 06:27   #482
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yaşar Aydın Mesajı Göster
900m. rakımdaki Polatlı'da 30 marttaki -6.1 derecelik soğuktan dolayı Maraş18'lerde çok büyük zayiat oldu. Özellikle uzun sürgün dallarda neredeyse tüm dal boyunca tamamında kuruma oldu...
yaşar bey selamlar.

uzun sürgün dallar derken? geçenyılın sürgünlerinden bahsediyoruz değilmi??

geçen yılın sürgününde martın 30 unda soğuk zararlanması olabilirmi ??
daha önceki soğuklardan zararlanmış olmasın onlar..

birde toprak analizi yaptırdınızmı? fidanlarınızın beslemesini iyi yapıyormusunuz? özellikle potasyum ve çinko eksikliğinde bitki gövdesine glikoz (neredeyse bildiğimiz antifriz) depolayamaz bu da fidanın/ağacın kışın soğuklara direncini düşürür.

örneğin dondan fidanlarımızı/ağaçlarımızı korumak için uzun süreler sulamanın erkenmi yoksa daha geçmi kesilmesi gerektiğini tartıştık.

genç fidanların 1 ve 2 yaşlı köksistemi çok derinlere henüz inemeyeceği için suyunun erken kesilmemesi fikrindeyim

3 yaş üzeri fidanların ve ağaçların kök sistemi daha derinlerdeki toprak nemini kullanabileceğini düşününce, suyunu erken kesmekte bir şey olacağını düşünmüyorum.

son sulaması 13 eylülde yapılmış bir fidana örnek ekteki resim

üstüne üstlük geçtiğimiz sonbaharda erken don olayları yaşadık.

Eklenen Resimler

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 22:16   #483
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Necip bey merhaba,

Polatlı Meteoroloji Md.'lüğü Polatlı'nı hemen yanında olup 30 Mart'ta en düşük sıcaklık -6.1 31 Martta -3.7 oldu. Bahçelerim Polatlı'ya 15Km uzakta açık arazide olduğu için sıcaklık daha da düşük olmuştur. Nitekim hemen yakınımızdaki Temelli kasabasında aynı tarihlerde -7.2 ve -8.2 oldu. Ayrıca 25 Marttaki gözlemimde maraş18'lerin tepe tomurcukları (dişi çiçekleri) açmış 3 cm boya ulaşmışlardı... Yani ağaca su yürümeye başlamıştı. Zaten 2013 6-7 Ekimdeki erken donlardan kısmen zarar görmüş bu uzun sürgünler su yürümeye başladıktan sonra -7 -8 gibi derecelerde tamamen yandı. Bu arada bahçemdeki fernorlara bu soğuk etki etmedi...

Toprak analizi yaptırıyorum. Toprakta potasyum fazlalığı var. Çinko yaptırmadım. öte yandan su sorunum da olduğu için aşırı sulamam da söz konusu olamaz.

Maraş18'ler kaman cevizlerinden birkaç gün daha erken açıyor. Zaten bu yüzden fernorla çeşit değiştirmeye karar vermiştim.

Gönderdiğiniz kalemler çok sağlıklı. Buzdolabları sebzeliklerinde muhafaza ediyorum. Aşılayacağım cevizleri bugün kesmeye başladım. Keser kesmez ağlama başladı. 22 Nisandan (ayın küçülmeye başlama evresi) itibaren aşılamaya başlayacağım.

Saygılarımla

ncp1963 ve sedatkso beğendi.
Yaşar Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 07:38   #484
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yaşar Aydın Mesajı Göster
Necip bey merhaba,

Polatlı Meteoroloji Md.'lüğü Polatlı'nı hemen yanında olup 30 Mart'ta en düşük sıcaklık -6.1 31 Martta -3.7 oldu. Bahçelerim Polatlı'ya 15Km uzakta açık arazide olduğu için sıcaklık daha da düşük olmuştur. Nitekim hemen yakınımızdaki Temelli kasabasında aynı tarihlerde -7.2 ve -8.2 oldu. Ayrıca 25 Marttaki gözlemimde maraş18'lerin tepe tomurcukları (dişi çiçekleri) açmış 3 cm boya ulaşmışlardı... Yani ağaca su yürümeye başlamıştı. Zaten 2013 6-7 Ekimdeki erken donlardan kısmen zarar görmüş bu uzun sürgünler su yürümeye başladıktan sonra -7 -8 gibi derecelerde tamamen yandı. Bu arada bahçemdeki fernorlara bu soğuk etki etmedi...

Toprak analizi yaptırıyorum. Toprakta potasyum fazlalığı var. Çinko yaptırmadım. öte yandan su sorunum da olduğu için aşırı sulamam da söz konusu olamaz.

Maraş18'ler kaman cevizlerinden birkaç gün daha erken açıyor. Zaten bu yüzden fernorla çeşit değiştirmeye karar vermiştim.

Gönderdiğiniz kalemler çok sağlıklı. Buzdolabları sebzeliklerinde muhafaza ediyorum. Aşılayacağım cevizleri bugün kesmeye başladım. Keser kesmez ağlama başladı. 22 Nisandan (ayın küçülmeye başlama evresi) itibaren aşılamaya başlayacağım.

Saygılarımla
fidanlar uyanmışsa haklısınız olma ihtimali yüksek ben bizim buralarda yerli cinslerde bile uyanma olmayınca uyanmamış fidan neden donsun diye düşündüm

ay takvimine uyarak aşı yapacaksanız 20-21-22 sinde yapın 23 de (ay yerberisi var) ara verin bitiremezseniz 24-25 devam edin

Eski 04-04-2014, 07:46   #485
Ağaç Dostu

Alçalan ay devresi

Alçalan ay döneminde, bitkilerin faaliyeti özellikle köklere doğru yoğunlaşır : Toprağa aktarılan bitkilerin kök sistemleri daha iyi ve daha hızlı köklenir, ayrıca da kök tipi bitkikerin ömrü daha uzun olur.

Gübre takviyesi yapılır
Alçalan Ay, toprağı malçlamak, yeşil gübre, canlandırıcı, veya herhangi organik madde takviyesi yapmak uygun dönemdir. Başak ay günleri kök tipi bitkiler, Yengeç ve Akrep ay günleri yaprak tipi bitkiler, Terazi ay günleri, çiçek tipi bitkiler ve de Arslan ay günlerinde Meyve tipi bitkilere gübrelemek için uygun günlerdir.
Fideler şaşırtılır ya da toprağa esas yerlerine dikilir
Başak ay günlerinde, kök tipi bitkilerin fideleri, Yengeç ve Akrep ay günlerinde, yaprak tipi bitkilerin fideleri, Terazi ve İkizler ay günlerinde çiçek tipi bitkilerin fideleri, Arslan ay günleride de meyve tipi bitkilerin fideleri saşırtılır ya da toprağa esas yerlerine aktarılır.
Budama, doruk ve koltuklar alınır
Bitkilerin gelişimini az da olsa yavaşlatmak ama daha kompakt ve daha güçlü olmaları için budama ya da doruk koltuklarını koparabiliriz. Yengeç ve Akrep ay günlerinde, yaprak tipi bitkileri, Terazi ve İkizler ay günlerinde çiçek tipi bitkiler, Arslan ay günlerinde de meyve tipi bitkilerin budaması ya da doruk ve koltuklarını koparılır .
Seyreltme yapılır
Bitkiler çimlendikten bir kaç ğün sonra seyreltilir. Başak ay günlerinde kök tipi bitkiler, Yengeç ve Akrep ay günlerinde yaprak tipi bitkiler. Terazi ve İkizler ay günlerinde çiçek tipi bitkiler ve Arslan ay günlerinde meyve tipi btkiler seyreltilir.
Kök tipi bitkilerin hasatı edilir
Kök kısmında konsantre olan besin rezervlerinden yararlanmak için, kök tipi bitkiler Başak ay günlerinde hasat edilir.
Çelikleme yapılır
Alçalan Ay dönemi, yarı odunsu ve otumsu bitkileri çeliklemek için uygun dönemdir. Alçalan ay döneminde yapıldığında bitkilerde daha iyi toparlanma görülür. Yengeç ay günlerinde Yaprak tipi bitkiler, İkizler ay günlerinde çiçek tipi bitkiler ve Arsan ay günlerinde de meyve tipi bitkilerin çeliklemesi yapılır.
Ayırma yöntemiyle çoğaltma yapılır
Alçalan ay dönemi yaşlanan bitkileri ayırmak için uygun dönemdir. Bitkileriniz bu sayede birkaç yıl boyunca daha canlılığını yeniden kazanır ve de çoğaltılabilinir. Yengeç ve Akrep ay günlerinde, yaprak tipi bitkiler, Terazi ve İkizler ay günlerinde çiçek bitkiler ve Arslan ay günlerinde de meyve tipi bitkilerin köklerinden ayırma yöntemi uygulanabilir.
Daldırma yöntemiyle çoğaltma yapılır
Daldırma yöntemi kolaydır, fakat uzun sürede gerçekleşir. Yengeç ve Akrep ay günlerinde yaprak tipi bitkilerde, Terazi ve İkizler ay günlerinde çiçek tipi bitkilerde ve Arslan ay günlerinde de meyve veren sarıcılı bitkiler daldırma yöntemiyle çoğaltılır.

sedatkso ve cnrtkt beğendi.
Eski 04-04-2014, 07:49   #486
Ağaç Dostu

Yükselan ay

Ay Yükseldiğinde, bitki özsuyu özellikle bitkinin üst kısımlarına doğru yükselidiği görülür.
Tohumlar daha düzenli ve daha kolay çimlenir
Ay, ard arda Yay, Oğlak, Kova, Balık, Koç ve Boğa takımyıldızların önünden geçer. Yay ve Koç yıldıztakımları meyve tipi bitkileri olumlu şekilde etkiler. Oğlak ve Boğa yıldıztakımları kök tipi bitkileri olumlu şekilde etkiler. Kova yıldıztakımı çiçek tipi bitkileri olumlu şekilde etkiler, Balık yıldıztakımı da yaprak tipi bitkileri olumlu şekilde etkiler.

Hasat edilen ürünlerin ömrü daha uzun olur
Yükselen Ay döneminde toplanan olgun, yaprak, çiçek ve meyve tipi sebzeler daha fazla şeker, vitamin ve mineraller içerirler. Meyve tipi bitkiler, Yay ve Koç ay günlerinde toplanır. Çiçek tipi bitkiler Kova ay günlerinde toplanır ve yaprak tipi bitkiler de Balık ay günlerinde toplanır. Konserve yapımı ve dondurucuda saklamak istediğiniz meyve ve sebzeleri bu günlerde toplayabilirsiniz.

Aşılamak için elverişli bir dönemdir
Bitki özsuyunun üst kısımlara doğru yükseldiğilden dolayı, yükselen Ay dönemi ağaçları aşılamak için en uygun dönemdir.

Meyve ağaçların aşısı, Yay ve Koç ay günlerinde yapılır. Güllerin aşısı Kova ay günlerinde yapılır. Yapraklarını kaybeden ağaççıkların aşılaması da Balık ay günlerinde yapılır.

Eski 04-04-2014, 13:35   #487
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
arkadaşlar kaman cinsi uyanma zamanı ne zamndır?çünkü ben şu an çalıştığım Samsun un 600 rakımlı bir köyünde, geçen sene aşılanmış kaman cinsinin yanından geliyorum.aşısız cevizler hep yandı.kamanın geç uyandığını sanıyordum.-chanler a bile tozlayı olur dendiği için-sonuç ağaç uyanmış ve de o da yanmış((((((((

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 18:29   #488
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
arkadaşlar kaman cinsi uyanma zamanı ne zamndır?çünkü ben şu an çalıştığım Samsun un 600 rakımlı bir köyünde, geçen sene aşılanmış kaman cinsinin yanından geliyorum.aşısız cevizler hep yandı.kamanın geç uyandığını sanıyordum.-chanler a bile tozlayı olur dendiği için-sonuç ağaç uyanmış ve de o da yanmış((((((((

ahmet bey merhabalar.

kaman1 bendede var ama hala uyanmadı, tabi coğrafi duruma göre erken ve ya geç uyanacaklar.

özellikle bu sene cevizlerin uyanma tarihlerini yakından takip ediyorum. kaman1, chandler, fernor, fernette ve yöresel yerli cevizler. henüz uyanan yok..

şunuda atlamamak lazım dün gittiğim bir bahçede yaklaşık 8 km kuzeyimde rakım hemen hemen aynı yöresel cevizler uyanmış uyanmakla kalmamış ay sonunda olan soğuktanda etkilenmişler.

şimdi benim behçemdede yöresel ceviz ağaçları var hemen yan bahçemdede var aynı rakımda 8 km ilerdeki cevizler uyanırken buradakiler neden uyanmadı farkın sebebi ne ??

Eski 04-04-2014, 20:03   #489
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

kaman cevizi aşılamayı düşünürken bu son donlardan etkilenmesi beni çok soğuttu..chanler olacak rakım 600m

Eski 04-04-2014, 20:57   #490
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Necip kardeş ay evresi konusundaki paylaşımların için teşekürler.Sayfa ve konu numaralarını bir yere kaydetmek lazım.

ncp1963 beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 22:31   #491
Ağaç Dostu

ayın tarımda yeri

ayın tarımda yeri, etkisi. olumlu ve ya olumsuz etkileri varmı yokmu?

merak eden arkadaşlar linkten faydalana bilir.

bildiğiniz başka dökümanlar varsa paylaşırsanız sevinirim..

http://www.organikoop.com/bahcivanin-ay-takvimi-

ömür-uşak beğendi.
Eski 05-04-2014, 21:37   #492
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

bugün samsunda bir ceviz aşıcısı ile 2 ilçede yaptığı aşıların konturolü ve yeni aşı için sabahtan yola çıktım.tüm yerli cinler uyanmış ve hafta sonu soğıuklarından zarar görmüştü
en son çok daha uzak bir köye gittik ve burada 8. yaşısnda kemal amcamızın bahçesinde chanlerları gördüm))))))))))uyanmamışlardı.geçen yıl ağaçlarından ağaç başı 20-25 kg ceviz aldığını söyedi.tüm yorgunluğum gitti

Eski 06-04-2014, 19:47   #493
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
bugün samsunda bir ceviz aşıcısı ile 2 ilçede yaptığı aşıların konturolü ve yeni aşı için sabahtan yola çıktım.tüm yerli cinler uyanmış ve hafta sonu soğıuklarından zarar görmüştü
en son çok daha uzak bir köye gittik ve burada 8. yaşısnda kemal amcamızın bahçesinde chanlerları gördüm))))))))))uyanmamışlardı.geçen yıl ağaçlarından ağaç başı 20-25 kg ceviz aldığını söyedi.tüm yorgunluğum gitti
Sayın Ahmettugrul55, belirttiğiniz 8.yaşındaki chandlerlerin bulunduğu yeri (il-ilçe) veya rakımını söyleyebilirmisiniz

Meletli beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 20:28   #494
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

samsun ili asarcık ilçesi culha köyü rakım konusunda emin değilim .bu ilçe samsunun iç kesimlerinde 1 saatlik yolu var.daha sonrada 15 dakkika daha iç kısımlara köye devam ettik.
ağaçların durumundan bahsedeyim.ağaçlar dikildkten sonra budama ve zirai gibre görmemiş .hayvan gübresi verilmiş ve elle sulama yapılmış.video çekim yaptım.ağaç çift ana gövdeli 3-3.5 metre boylarında tamamen verime yatmış.hiç kalem almaya genç sürğün yok.içi dişi mayve solu.geçen yıl sadece kısa bir dalda-ana yan dalın tamamı değil- 72 meyve sayılmış.toplama zamanı orada kırılıp bütün ve çürüksüz çıkmış.20- 25 kg kg meyve almış.
ceviz çapı şasılacak kadar küçük.çünkü sert budama yapılmadan daha fazla yandalların uzama imkanı meyveden dolayı yok.
aklıma gelenler bunlar.
kalem almamızı haklı olarak çok istemede.24 torun bu yıl yanan diğer cevizlerinde meyve olmadığından bunlardan ceviz bekliyor dedi.yine de sağ olsun bir kaç tane alabildik
bugünde aşıları yaptımmmmm)))))))))

Eski 06-04-2014, 20:35   #495
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

bu ağaçları da nasıl bulup diktiğine gelince.ceviz aşısığı amcamız.bir ziraat müh. kızın o yıllarda kaman yalovaların yanına yabancı çeşit olarak bunlarda yeni geldi al istersen demesi ile o ağaçlar almış.....

formullaone ve ncp1963 beğendi.
Eski 06-04-2014, 20:44   #496
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
samsun ili asarcık ilçesi culha köyü rakım konusunda emin değilim .bu ilçe samsunun iç kesimlerinde 1 saatlik yolu var.daha sonrada 15 dakkika daha iç kısımlara köye devam ettik.
ağaçların durumundan bahsedeyim.ağaçlar dikildkten sonra budama ve zirai gibre görmemiş .hayvan gübresi verilmiş ve elle sulama yapılmış.video çekim yaptım.ağaç çift ana gövdeli 3-3.5 metre boylarında tamamen verime yatmış.hiç kalem almaya genç sürğün yok.içi dişi mayve solu.geçen yıl sadece kısa bir dalda-ana yan dalın tamamı değil- 72 meyve sayılmış.toplama zamanı orada kırılıp bütün ve çürüksüz çıkmış.20- 25 kg kg meyve almış.
ceviz çapı şasılacak kadar küçük.çünkü sert budama yapılmadan daha fazla yandalların uzama imkanı meyveden dolayı yok.
aklıma gelenler bunlar.
kalem almamızı haklı olarak çok istemede.24 torun bu yıl yanan diğer cevizlerinde meyve olmadığından bunlardan ceviz bekliyor dedi.yine de sağ olsun bir kaç tane alabildik
bugünde aşıları yaptımmmmm)))))))))
Sayın Ahmettugrul, açıklamalarınız için teşekkürler. İnternette rakım 790 görünüyor. Ben 1050 rakımda yaklaşık 5 sene kadar önce Maraş 18 dikmiştim verim konusunda ve erken donlara yakalanması konusunda tereddütlerim arttı. Chandlerinde 1050 rakımda sorun yaşayıp yaşamayacağı konusunuda bu sene daha net göreceğim. 3. yazına giren Chandler de şimdiye kadar hiçbir sorun olmadı. Bu sene meyvesinide koparmayacağım meyvesindede bir sorun olmazsa maraş 18 lerin tamamını chandler'e çevirmeyi düşünüyorum.

Eski 06-04-2014, 21:58   #497
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın ahmettugrul55, anlattığınız kadarıyla chandler ağaçları hiç budanmadığı için çok gelişemeden, çalı formuna dönüşüp tamamen meyveye yatmış. Böyle durumlarda bu ağaçlara yeni sürgün verdirmezsek, ömürlerinin çok kısa olacağı ve bir kaç yıl içinde yaşlanacakları söyleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

gökhan07 ve ncp1963 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 13:39   #498
Ağaç Dostu

budama

ceviz ağacı yan dal verimli cinslerde modifiye lider ve ya serbest lider olarak yapılıyor. uç dal verimli cinslerde ise goble dediğimiz şekil veriliyor.

goblede üç ve ya dört ana dalla daha çok ve geniş yapı oluşturularak daha fazla uç dal elde edilecekki verim çok olsun.

hiç budamazsanız yan dal verimli ağaç goble şeklini alırsa ağaç ilerleyen yıllarda içine ışık ve hava almak için kendiliğinden çıplak dış dallar yapmaya başlarki içine ışık ve hava alabilsin.

resme dikkat...

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2014, 17:53   #499
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

sn formullaone
bende o gördüğüm agaçların durumunu görünce 2 şey fark ettim.
ilki 1 cm dahi genç sürgün yok.kalem almak mümkün değildi.meyve gözlü pıtıraklaşmış uç dallarından aldık.
ikincisi ağaç çapı şasılacak kadar küçüktü.ben bahçeyi 8x6 yaptım. o ağaç çapında olacaksa ağaçlarım bahçe baya boş kalacak.budama yapılırsa ancak genç sürgünlerle istenen ağaç çapına verime yatmadan ulaşılır.gözlemlerim bunlar

Eski 16-04-2014, 16:11   #500
Ağaç Dostu

üstatlardan aşı dersi

bu gün ahievran üniversitesinde sayın sebahattin yılmaz ve selahattin yılmaz hocaların uygulamalı ceviz aşısı dersine katıldık kendilerine sonsuz saygılarımla..

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2014, 15:00   #501
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Sayın ncp1963 fernor cevizlerinizde son durum nedir? Resimlemeniz mümkünmü?

sedatkso beğendi.
Helot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 16:57   #502
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Sayın ncp1963 fernor cevizlerinizde son durum nedir? Resimlemeniz mümkünmü?
sayın helot merhabalar

bahçemdeki cevizler uyanmaya başladı kimisinin yaprakçıkları fare kulağı kadar kimisinin gözler yeni patlamaya başladı. geçen yıldan birkaç gün önce uyandılar. resimleyip en kısa sürede yüklerim.

ekteki linki mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışıyorum, oradanda takip edebilirsiniz.

Ceviz Cinsleri Arası Karşılaştırma

ladikli beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 30-04-2014 saat 17:48
Eski 30-04-2014, 17:51   #503
Ağaç Dostu

ağaçlardan bir kısmı bu şekilde bir kısmının gözler açılmak üzre.

görmüş olduğunuz bahçede en son sulama 13/9/2013 tarhinde yapılmıştır. resimdede görüldüğü gibi kış soğuklarından herhangi bir zarar görmemiştir.

yeni fidan dikenlere tavsiyem ilk iki yıl sulamayı eylül ayının ortasına kadar uzatın. varsayalımki kışa taze uç sürgünleri ile girdik!! zaten uçaları baharda kesmeyecekmisiniz? varsın uçlar donsun budarsınız olur biter.

sebze behçem sebze fidelerini bekliyor.

Eklenen Resimler

formullaone beğendi.
Eski 30-04-2014, 18:27   #504
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster

.
Resimdeki fidanın, taç oluşumu biraz yukarıdan olacak gibi görünüyor.
Alt dallara dokunmayıp ( yalnız uç alımı yapılarak veya budamadan) daha alttan 1. kat oluşturulabilirdi.

ncp1963 beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 18:42   #505
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster

görmüş olduğunuz bahçede en son sulama 13/9/2013 tarhinde yapılmıştır. resimdede görüldüğü gibi kış soğuklarından herhangi bir zarar görmemiştir.

yeni fidan dikenlere tavsiyem ilk iki yıl sulamayı eylül ayının ortasına kadar uzatın. varsayalımki kışa taze uç sürgünleri ile girdik!! zaten uçaları baharda kesmeyecekmisiniz? varsın uçlar donsun budarsınız olur biter.

sebze behçem sebze fidelerini bekliyor.
Sayın Ncp1963, bende belirttiğiniz tarihlere kadar suladım, ne sürgünlerde nede sürgün uçlarında bir zararlanma görmedim, hatta ekim başlarında dahi sürmeye devam eden sürgünler bile zarar görmedi. Özellikle yeni dikilen fidanlarda sonbahar serinliği gelene kadar sulanması gerektiği düşüncesindeyim bende. Selamlar

ncp1963 beğendi.
Eski 30-04-2014, 18:48   #506
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Alt dallara dokunmayıp ( yalnız uç alımı yapılarak veya budamadan) daha alttan 1. kat oluşturulabilirdi.
Sayın Ykaya194, resim yanıltıcı gelebilir, belirttiğiniz resimde dallanmanın yaklaşık 1 metreden başladığını sanıyorum, doğruysa yüksek sayılmaz diye düşünüyorum. selamlar.

Eski 30-04-2014, 19:20   #507
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Fidanların altındaki siyahlık nedir humik asit mi. Gelişimleri iyi dediklerinize katılıyorum sonbaharda taze sürgünleri kış vurabilir zaten budanacak diyorsunuz çok doğru.Kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 19:41   #508
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın Ykaya194, resim yanıltıcı gelebilir, belirttiğiniz resimde dallanmanın yaklaşık 1 metreden başladığını sanıyorum, doğruysa yüksek sayılmaz diye düşünüyorum. selamlar.
Name:  ncp fidan.jpg
Views: 1150
Size:  61.4 KB

Gövde uzamaya devam edecektir dolayısıyla oluşturulacak 1. kat, 1 mt nin üzerinde olur.

Ben bir yıl daha beklerdim ve çizimdeki gibi yapardım.

hdoğan beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 20:23   #509
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
merhabalar

resimdeki fidan yaklaşık 170 cm civarı 1 numara ile işaretlediğiniz yerde bir dal daha vardı onu aldım. alttaki sürgünler resimde göründüğü kadar yüksekte değil bir metre civarından başlıyor

sayın hdoğan haklı

hdoğan beğendi.
Eski 30-04-2014, 20:30   #510
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın Ncp1963, bende belirttiğiniz tarihlere kadar suladım, ne sürgünlerde nede sürgün uçlarında bir zararlanma görmedim, hatta ekim başlarında dahi sürmeye devam eden sürgünler bile zarar görmedi. Özellikle yeni dikilen fidanlarda sonbahar serinliği gelene kadar sulanması gerektiği düşüncesindeyim bende. Selamlar

fidan ilk yılllarda derine kök salamadığı için yüzeyde ne kadar su bulursa onunla yaşamını devam ettirmeye çalışıyor.

ilerleyen yıllarda erken kesmek isteyen erken kesebilir, ama meyvaya yatmış bahçeyi sulamakta kesinlikle faydalı olacaktır.

meyvaya yatmış ağaçta dondan zarar görecek çok uzun sürgünler olamayacaktır.

bir sonraki yılın meyva gözleri bir önceki yılın son baharına doğru oluştuğuna göre bence ağacın susuz bırakılmamasında fayda var.

tüm yetiştirici arkadaşlara denemek çok zor değil bir ağacınızı su vererek deneyin derim.

ömür-uşak ve hdoğan beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024