agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2011, 18:24   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Sayın Halil Önen,

Çok geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede yerine yenilerini gelir.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

sinasi6 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-10-2011, 20:41   #452
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Halil bey geçmiş olsun.

Menemen Helvacı da istediğin kalınlık ve genişlikte galvaniz kümes teli ören bir kaç yer biliyorum. Daha iyisini yaparız.
Evet bu yeri biliyorum. Telin bir kısmını da buradan almıştım. Ama daha korunaklı bir yer yapmak şart odu, kümes için.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-10-2011, 20:45   #453
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Mümkünse kaynaklı tel kullanmalı ki, bir göz açıldığında çorap söküğü gibi gitmesin.
Evet bu çok önemliymiş. Kaynaklı tel tilki ve başı boş köpekler için çok bir korunma, bunu düşünüyorum.

Eski 16-10-2011, 20:48   #454
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Geçmiş olsun, tavuklarınız da hakikaten güzelmiş.

(Bu çiğdemlerden benim bahçemde de, köyün tepelerinde de çok miktarda var.)
Sağ olun.

Bu çiğdemler çok güzel görünüyor. Doğal ortam da mı bilemiyorum bana öyle geldi.Terk edilen bir yerde, gelecek yıl soğanlarını kazıp isteyenlere göndermeyi düşünüyorum.

Eski 16-10-2011, 20:51   #455
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rafet Uzunok Mesajı Göster
...
Tavuklarla ilgili çok güzel bir hikaye okuyorum derken ; hikaye birden felaket haberine döndü. l...
Aslında tavuk yetiştiriciliği ile ilgili güzel bir yazı dizisi düşünüyordum. Nasip olmadı.

Eski 16-10-2011, 21:11   #456
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Avcı avcıyı anlar ne yapılması gerektiğini bilir.
Aslında üçlü bir çeteymiş, bir tilki iki vahşi köpekten oluşan. Çok ilginç. Tilki ve vahşi köpek işbirliği. Ve vahşi suçlardan oluşan kabarık bir suç dosyası. Anlatılanlar inanılır gibi değil.

Avcılık hayatlarında yaptıkları tek hata bir avcıya tesadüf etmeleri. (bunu taşıdığı tarihsel genlerinden bilmeliydiler)

Elde var bir...

Eski 16-10-2011, 21:17   #457
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Halil Bey, çok üzüldüm; geçmiş olsun.
Sağ olun Sn. Üzüm.

Annemin elleriyle besleyip büyüktükleri için' hadi yediniz de neden işkence yapar gibi yoldunuz, parçaladınız tarlanın yerlerine gömdünüz, bu kadar ne istediniz' sözleri zoruma gitti...

Eski 16-10-2011, 21:28   #458
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Bence de gelincik ya da sansar. Tilki, aşağıdan tünel açar diye bildiğim. Başıboş aç köpekler olur mu ki acaba? O
Gelincik ve sansar değil.

Bir tilki önceden girmiş. İki başı boş vahşileşmiş köpek arkasından girmiş. Bir çeşit işbirliği...

Buna benzer vakalar çok yaşanmış çevrede. Ben başıma gelince yeni duydum.

Bu gün sabah tarlanın içinde bir vahşi köpek ağzında tavuk ile görülmüş. Üç yetişkin pilicin kafasını koparıp ayrı ayrı yere gömmüşler. Birini almaya gelmiş. Almış gitmiş...

Ben köy kahvesinde otururken biri daha geldi. Gömdüklerini arıyordu. Ağzı kan içindeydi.

Zaten geleceğini biliyordum...!!!

Eski 16-10-2011, 21:31   #459
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tufan Mesajı Göster
Sn. Halil Önen; geçmiş olsun. Yaşadığınız duyguyu çok iyi biliyorum ben de. Baharda 12-13 tavuk, çok kısa sürede, aç kalan köpekler tarafından parçalanmıştı, kuluçka makinesinde çıkartıp büyüttüğüm hayvanlar hem de.

Mutlaka güvenlikli kümes yapmak gerekiyor. Ne zaman zarar verecekleri hiç belli olmuyor, son bir haftada 3 kere tilkiyle adeta burun buruna geldim, neredeyse alışacak bana. Tekrar geçmiş olsun.
Bazen kümesin ağzını açık unuttuğum günler de oldu. Gedizin karşısında ki bu bir tilki ve iki köpekten oluşan çete ilk defa köye bu kadar yaklaştı.

Dediğiniz gibi çok daha sağlam kümes yapmak şart oldu.

Eski 16-10-2011, 21:36   #460
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinasi6 Mesajı Göster
Sayın Halil Önen,

Çok geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede yerine yenilerini gelir.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Sağ olun.

Sn. Meyvelitepe' nin dediği gibi her yetiştirilen tavuk ailenin bir bireyi gibi oluyor.

Arkadaşlar da takılıyor;

'tavukları organik yetiştirmeseydin bunlar başına gelmezdi' diye takılıyor.

Eski 16-10-2011, 21:59   #461
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Elde var bir..
Sırasını değiştirdim, ama sonuç sanırım değişmedi)

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-10-2011, 23:19   #462
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sırasını değiştirdim, ama sonuç sanırım değişmedi).
Değişmedi....

1+2=3
2+1=3

evet, sıra değişse de sonuç değişmiyor.

Ama (3) bir sonuç. Kesin ve durağan ve de o kadar dogmatik. Genelde duygular ötelendiğinde ortaya çıkıyor.

Aslında;

1+2=1+2 ya da
2+1=2+1 dir.

(ortada (3) yok.)...bu sonuç daha yaratıcı ve ucu açık geliyor bana...

Saygılar efendim.

Eski 17-10-2011, 00:10   #463
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sağ olun.

Sn. Meyvelitepe' nin dediği gibi her yetiştirilen tavuk ailenin bir bireyi gibi oluyor.

Arkadaşlar da takılıyor;

Kıymetli arkadaşım ilk önce geçmiş olsun diyeyim,canın sağolsun.Bir avcı bir avcıya böyle yapmamalıydı!Bende tavuk çok kartlaşanlardan o avcılara tuzak hazırlarkart tavuk nasıl yenirmiş görür o.Baharın ben sana hakiki Denizli horoz ve tavuğu verip yeni taze piliçler elde ederiz.Anne'ye sonsuz selamlar üzülmesin.

Müdürün Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-10-2011, 09:19   #464
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Merhabalar efendim,

Ne diyebilirm ki?

Matematik/gerçek/sonuç = Felsefe ve edebî.. vb. için dahi geçerli.

Güzel ifadeniz karşısında teslim oldum efendim.

Saygılarımla lütfen.

Doğa, 3' ü önüne (-) koyarak algılarsa, tepkisi ne olur acaba?

Eski 17-10-2011, 11:52   #465
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
Elde var bir..
Sırasını değiştirdim, ama sonuç sanırım değişmedi)

Saygılarımla lütfen.
Sonuç evet o beklediğiniz sonuç, ifadeler çok şey belirtiyor, ben o 3'lü çetenin yerinde olsam, bırak Köyönünü, Aliağayı, İzmir'i terk ederdim. Yalnız o beklediğniz sonucu Yazarımız buraya yazar mı, yazmaz mı bilemiyorum?
Halil Ağabey, gerçekten üzüldüm, geçmiş olsun.

zafersu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-10-2011, 12:23   #466
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

)
Sayın Zafersu; Bende inanıyorum çözüm bulacağına. İhtimal mi acaba dedim sadece. Halil bey' den korkan köpekler, başkalarının tavuklarına mı gider, doğa; köstebekleri mi arttırmak ile cevap verir..vb.(Tilki, kurt, sansar..düşünmek bile istemiyorum)

Saygılarımla lütfen.

Çok sevdiğim saydığım uygulamasını aynen uygulayacağım Halil Bey' e ithaf..

Eski 17-10-2011, 14:49   #467
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Halil Bey çok geçmiş olsun.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster

Arkadaşlar da takılıyor;

Belki de doğru ??

Tatilimizin bir kaç gününü geçirmek için uğradığımız küçük bir tesis var, özellikle bahçesi için gidiyoruz.

Bir gün işletme sahibi bahçe kapısının yanında bir işle uğraşırken, şeftali satıcısı gelmiş, işletmeci Bey de "Asya'ya gösterin, o anlar." diyerek buyur etmiş. Satıcı içeri girmiş, bakmış bir bayan oturuyor (O da işletme sahibi ) "Asya Hanım, bu şeftalilere siz bakacakmışsınız" demiş. Kadıncağız şaşırmış, "Asya ben değilim, buradaki at" demiş. Birbirlerine bakakalmışlar. Asya'ya şeftali uzatmışlar, at iştahla kasaya yanaşınca İşletmeci Bey "Tamam alıyorum." demiş. Tarım ilacı olan meyveye bu kadar iştahla yaklaşmıyormuş Asya.

Belki sizinkiler de bu kadar doğal olmasaydı, bu kadar çabaya gerek duymazdı haydutlar.

En dokunaklı da annenizin üzüntüsü geldi, tekrar geçmiş olsun.

Kiraz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-10-2011, 11:49   #468
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sayın Halil Önen; Geçen gece tavukların akibetini anlattığınızı ilk okuyanlardandım belki. Çok üzüldüm. Ama klavyede bir sorun vardı tuşlar basmadığından bir türlü üzüntümü ve geçmiş olsun dileğimi yazamadım. Derken dün de mouse veda etti. Ne olduysa bu aralar?

Oğlanın klavyeyi ve mouse'u istedim oğlan naz etti. Babası oğluna bağ vermiş, oğlu bir salkım üzümü vermemiş hesabı. Bugün ikna ettim de yazıyorum.

Yazınızı okuduğumda gerçekten çok üzüldüm. İçten üzüldüğüm zaman burnum sızlar, gözlerim dolar... Annenizin üzüntüsünden inanın burnum sızladı. O derece etkilendim. Ne de olsa hepsi bir can ve hepsinin huyları bile apayrı, bağ kurduğumuz kendi ellerimizle büyüttüğümüz canlılar...

Eşime bahsettim, Halil Önen'in kümesine tilki gelmiş, tavuklar mahvolmuşlar dedim. Eşim de tavukların akibetine çok üzüldü. Meğer sizi tanımıyormuş, üyelerin bahçelerinde olmadığınız için gözünden kaçmış. Halbuki ben hep yaptıklarınızdan bahsediyordum. UBYİ de takip ettiğim ve çok şey öğrendiğim üç kişi var. Halil Önen ve Lilium ve Meyvelitepe dedim. Karakter olarak ta çok iyi insanlar olduğunuzu bahsetmiştim... İnsanların ruhu yazılarına yansıyor. Ona dayanarak söyledim.

Eşim Meyvelitepeyi önceden biliyordu. Sayın Liliumu ceviz soyma makinesi ile öğrendi. Bayağı bir inceledik. Kendisi bizim gözümüzde bilim adamı gibi değerli. Yaptıklarına gıpta ile baktık. Eşim, sizin sayfalarınızı da inceleyince harikaymış, tam kafa dengi insanlar dedi. Burada açık açık yazdım diye kızar mı bana bilmem ama gerçekten aranıza katılmak gibi ( bilgi alışverişinde) bir hevesi var. Bu aralar ısrarla bahçeyi paylaşacağız ve herkes kendi yaptıklarını yazacak. Ben de insanlarla iletişim kurmak istiyorum diyor. Ne yapsak acaba? Kendime bir rakip mi çıkıyor.

Latife bir yana size geçmiş olsun diyorum. Tavuklarla yeniden bir başlangıç yapmanızı ve bizi bilgilerinizden mahrum bırakmamanızı diliyorum.

Alacağınız yeni önlemlerle siz her şeyin üstesinden gelirsiniz. Kolaylıklar diliyorum. Sağlıcakla Kalın... Annenize de ayrıca hürmetler...

Uzaylı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-10-2011, 14:43   #469
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sevgili ağbimiz Halil bey, çok geçmiş olsun.

Bahçenin sevimli bekçilerinin akibetini okuduğumda, aklıma annemin binbir zahmetle yetiştirdiği tavuklarının, gelincikler tarafından kaç kez katledildiği geldi.
(Siz büyük ihtimalle biliyorsunuzdur, buralarda geliciklere "Aslı Gelin" derler).

Gelinciklerin yaptığı katliamın bir kötü tarafı da, öldürdükleri tavuk ve piliçleri yememeleriydi. Boğarlar ve dalga geçer gibi oraya yan yana sıraya dizip, öylece bırakırlardı. Kaç kez şahit olmuştum bu olaya.

Galiba yeni bir tavuk kolonisi kuracaksınız. Şimdiden kolay gelsin.

(O tilki, çiftçi Halil ağbi ile karşılaşır ama avcı Halil ağbi ile karşılaşmaz umarım).

ayazkentli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-10-2011, 17:40   #470
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Abi çok geçmiş olsun insan ne tavuğunda ne etinde ne de yumurtasında ama yem verdim kahrını çektim bir tavuk dahi olsa insanda alışkanlık yapıyor insanın üzüldüğü noktada tam olarak bu oluyor.

Ama ne olursa olsun abi kendimize dikkat etmek lazım sen varsan tavuklar var sen yoksan ne tavuk ne hayat ne yaprak hiç hiçbirşey yok bunu unutmamak lazım abi saygılarıma

Mete Tiren Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2011, 10:30   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Halil abi çok üzüldüm.Tabiatta o kadar hayvan varken hazıra konmalarına çok kızıyorum ama elden birşey gelmiyor.Sadece çok müthiş korunaklı bir yer yapmak gerekiyor.Baya betonerme tuğlalı sıvalı filan bence.
Tabiat o kadar garipki muhabbet kuşu üretiyorum 6 dönüm tarla içine 2 tane 25 m2 lik kulübe yaptık.Çok korunaklı ama bu sefer gelgelelim tarla fareleri ile başımız belada ekonomik sıkıntıdan gaz betonu sıva kaplatmadım onlar da maşallah peynir gibi yiyorlar gaz betonu ve hayvanlarıma zarar veriyorlar.
Yani malımızı düşmanlardan ne yapıp edip korumalıyız.

gtatas Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2011, 17:05   #472
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uzaylı Mesajı Göster
....tam kafa dengi insanlar dedi. Burada açık açık yazdım diye kızar mı bana bilmem ama gerçekten aranıza katılmak gibi ( bilgi alışverişinde) bir hevesi var. Bu aralar ısrarla bahçeyi paylaşacağız ve herkes kendi yaptıklarını yazacak. Ben de insanlarla iletişim kurmak istiyorum diyor. Ne yapsak acaba? Kendime bir rakip mi çıkıyor. ...
Bilgi yetmez artık harekete geçme zamanı...

Bu tatlı bir rekabet olur, tarlanın yarısı da eşinizin olur... Bakmışsınız ubyi de bahçe açmış hem üretiyor hem satış yapıyor.

Neden olmasın?

Kolay gelsin.

Eski 24-10-2011, 18:19   #473
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Halil Abi merhabalar.
Tavuklar için geçmiş olsun. Eşek çalındıktan sonra yol gösteren çok olurmuş hesabı sana ne yapman gerektiği hususunda akıl vermeye kalkışmayacağım. Ar ederim bundan. Bunun yerine bahçemde bir kümes tesis ettiğimde ne yapmam gerektiği hususunda dersimi aldım. Senin musibetin buradaki birçok kişi için önleyici bir ders, bir ibret vak'ası oldu. İstenmeyen bir hadise ama vardır bir hayır demek geliyor elimden.

Altın çileklerin durumu bizde "gök kurudu" hadisesini aklıma getirdi. Ancak genellikle bu olay, soğuk vurmasıyla (erken donlar) vuku bulur. 1200-1400 kök arası ekmiştim bu sene. Ne yalan söyleyim, ilk etapta ticari endişelerle yatıp kalkıyordum. Lakin, yazın geç gelip erken bitmesi temmuz ayında ticari heveslerimin kursağımda kalmasına neden oldu. Vardır bir hayır diyerek bol bol altın çilek yedik, ikram ettik. Toplamda 40-50 kilo toplamışızdır anca. Gerisi geçen hafta yaylayı kış havasının yoklamasıyla "gök kurudu" dediğim hadiseye denk düşürdü meyveyi.
Ben de ya herro ya merro diyerek bu hafta altın çileklerin kaldığı kısmı sürüverdim bir çırpıda. Toprak biraz ağır olsa da pulluğu çekmem demedi traktör.
Şimdi kasım sonunda dikeceğim fidanların yerlerini hazırlama işim kaldı. Burgu yerine arık açar gibi pullukla çizeceğim toprağı. Böylesi daha sağlıklı. Evvela ziraatle görüşmek icap edecek ancak.
Çit kenarlarına böğürtlen ve ahududu getirdim. Dikmedim henüz baharı bekliyorum. Bir de çalı formunda meyveli bitki ne bulursam dikeceğim oralara. Kuzey yamacımı kapatmak için akıl aşındırıyorum şimdilerde. Az da olsa bahçeyi soğuk poyrazdan korur. Gerçi benim bahçede geç donlar görülmez ama olsun...

tugrulbaba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-11-2011, 10:44   #474
Ağaç Dostu

Evde Nar Ekşisi Yapımı

Evde Nar Ekşisi yapma zamanıdır. Belki geç kalınmak üzeredir.

25, 30 kg. kadar ekşi nar. Bundan 2,5 kg. kadar nar ekşisi tahmin ediyoruz.

Name:  nar ekşisi (2).jpg
Views: 3004
Size:  56.8 KB

Nar ekşisi 'ekşi' daha doğrusu mayhoş nardan yapılır. Tatlı nardan olmaz. Onun sadece suyu çıkarılır ve içilir.

Nar tam olgunlaşmadan toplanır. Eğer olgunlaşır ve açılırsa ekşiliğini kaybetmeye başlar. Ben savsakladım' hadi topla getir narları dediler', bir az geç kaldım.

Toplanan narlar su dolu bir kapta yıkanır.

Name:  nar ekşisi.jpg
Views: 3053
Size:  56.2 KB

Taneler ayrılır. Taneler ayrılmadan sıkılırsa_ bir presle_ kalite düşer. Kabuk ve etsi kısım ayrılmalı.

Name:  nar ekşisi (3).jpg
Views: 1615
Size:  62.6 KB

Altan ve üsten kesilir iki parçaya ayrılır. Sonra hafifçe ezilir. Bu tanelerin iyice ayıklanması içindir.

Name:  nar ekşisi (7).jpg
Views: 1401
Size:  56.3 KB

Burada iki ustadan yardım alacağım. Annem ve ekürisi yengem. Yengem bir hafta önce yapmıştı. Şimdi imece sırası onda... Bunlar olmasa ne yapardık. Artık kuşaktan kuşağa tecrübeler geçmiyor. Modernleşen gençlik hazıra koşuyor ya da konuyor. Görenekler görünmez oluyor.

Arka fonda yapmaya çalıştığım küçük bir inşaatım var, araya bu işide sıkıştırdık.

Artık ezilmeye hazır. Bunları bir geçirgen çuvala koyup. Ezeceğim. Üzüm ezer gibi. Çizmeleri giyeceğim ve üstüne naylon geçireceğim.

Name:  nar ekşisi (10).jpg
Views: 1328
Size:  71.0 KB

devam...

Eski 03-11-2011, 11:25   #475
Ağaç Dostu

Evde Nar Ekşisi Yapımı

Name:  nar ekşisi (11).jpg
Views: 1367
Size:  39.3 KB

Odun ateşi maliyeti düşürür. 4 saatten fazla kaynatılır. Kazanın içine yumruk kadar temiz ve ateşten _sert_ etkilenmeyen bir taş konur. Bu nar suyunun kabarmaması içindir.

Name:  nar ekşisi (15).JPG
Views: 1276
Size:  52.6 KB

Ara sıra bakılır. Daha olmamış...

Name:  nar ekşisi (17).JPG
Views: 1285
Size:  56.5 KB

Şimdi olmuş. Kazanın içinde şıranın köpükleri kızarmaya başlamıştır aslında... Bir tabağa bir kaç damla konur. Tabak yan getirilir. Damla aşağıya yavaş yavaş akar ve tabakta iz bırakır. Bu olgunluk kıvamıdır.

Name:  nar ekşisi (22).jpg
Views: 1287
Size:  52.1 KB

Kazanda böyle görünür.

Name:  nar ekşisi (24).jpg
Views: 1272
Size:  46.6 KB

Çelik tencerede böyle...

Soğuduğunda cam kavanozlara alınır.

Nar ekşisini salatalarda severim. En çok da ekşili kuru börülcede ya da kuru fasulye pilaki de...

Kuru börülce veya kuru fasulye haşlanır. İçine ince kuru soğan doğranır. Zeytin yağı ve nar ekşisi konur.

Afiyet olsun.

Eski 03-11-2011, 12:57   #476
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Halil bey, valideniz ve yengenizin ellerine sağlık. Uzaktan pek anlamam, yakından görmek lazım

İlk toplantımızda test ederiz artık

Marketten alınan nar ekşisinin içinde neler olduğuna bir bakalım; Elimde meşhur bir markanın şişesi var, okumak oldukça zor, mercekle bakıyorum.

-Glikoz-su-asitlik düzenleyici sitrik asit E330-nar ekşisi özü-karamel E150-doğala özdeş nar aroması

Yok yok devam, görenekleri yaşatmamız lazım.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2011, 14:38   #477
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Halil bey, valideniz ve yengenizin ellerine sağlık. Uzaktan pek anlamam, yakından görmek lazım

İlk toplantımızda test ederiz artık

Marketten alınan nar ekşisinin içinde neler olduğuna bir bakalım; Elimde meşhur bir markanın şişesi var, okumak oldukça zor, mercekle bakıyorum.

-Glikoz-su-asitlik düzenleyici sitrik asit E330-nar ekşisi özü-karamel E150-doğala özdeş nar aroması

Yok yok devam, görenekleri yaşatmamız lazım.
Tabii tesk ederiz kaptanım. Bakarsın kıdemsiz müdür ile nar ekşisi yapar Aliağa Ubyi olarak bölüşürüz. Artık bayramdan sonra bir bakalım ekşi nar bulabicekmiyiz.

Eski 04-11-2011, 15:18   #478
Ağaç Dostu

İncir kurutması nasıl yapılır.

Dalında olgunlaşmış incirler_ bu yörede burut denir_ düşerler. Bunlar toplanır sağlamları ayrılır ve güneşte bir kaç gün kurutulur.

Kaynamakta olan suya bir sepek içinde konur. Bir büyük çelik tencerede de olur. Patates cipsi yapar gibi.

Yarım saat gibi kaynatılır. Eğer burutlar çok kurumuşsa yumuşayıncaya kadar bir saat sürebilir.

Daha sonra güneşe seilir ve 4 ya da 5 gün kurutulur.

Name:  IMAG0001 [640x480].jpg
Views: 1786
Size:  50.1 KB

Bir pamuklu beze konur, sarılıp sarmalanır.

Name:  IMAG0004 [640x480].jpg
Views: 1093
Size:  40.9 KB

Bir hafta ara ile iki defa kuru bez ile silinir. Teker teker... Valide böyle yapıyor. Daha uzun saklanabiliyormuş. Nedenini sordum. O da bilmiyor. 'Sanki her şeyin bir nedeni olacakmış gibi'; yüzüme baktı.

Name:  IMAG0011 [640x480].jpg
Views: 1134
Size:  46.9 KB

Sanırım bozulmaya sebep olacak sıvının _ şekerli suyun_ bezle alınması olabilir.
Ama zaman içinde üzeri şekerlenecek ve beyazlaşacak. Yani lokum gibi olacak.

Aslında bu sırada üzerine lokum tozu atıp hile bile yapanlar varmış. Bizde yok öyle şey. Boya da yok.

Name:  IMAG0001 [640x480] (2).JPG
Views: 1082
Size:  62.0 KB

Kış günleri okula giderken Annem bir bir kaç tane cebime koyardı. Soğuk günlerde arsına kavrulmuş badem de sıkıştırırdım. Soğuk ve hatta rüzgar yanımdan geçer giderdi.

Name:  IMAG0006 [640x480] (2).JPG
Views: 1119
Size:  58.9 KB

Orta yaşın sınırında olunca 'o' nu daha çok sevmeye başladım.

Not: Yemişler_ burutlar_ Değerli dostum Zeytinli bahçenin yerler dökülen ' yahu bunlardan ne yapacağız' dedikleridir. Yediğinde neyi kaçırdığını bilecektir. Gelecek yıl daha çok yapmak için teşvik ve tahrik edecektir.

Hülya hanım _ Güme Tepe_ da toplamıştı biraz. Kızlarla oda yapmıştı. Sanırım şekerli suda kaynatmıştı. Ben o yöntemi bilmiyorum. Karşılaştıracağız bakalım hangisi güzel olmuş.

Teşekkürler kaptanım.

Saygılar.

Ayazkızı ve YeniGine beğendi.
Eski 04-11-2011, 19:31   #479
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
...
Altın çileklerin durumu bizde "gök kurudu" hadisesini aklıma getirdi. Ancak genellikle bu olay, soğuk vurmasıyla (erken donlar) vuku bulur. 1200-1400 kök arası ekmiştim bu sene. Ne yalan söyleyim, ilk etapta ticari endişelerle yatıp kalkıyordum. Lakin, yazın geç gelip erken bitmesi temmuz ayında ticari heveslerimin kursağımda kalmasına neden oldu. Vardır bir hayır diyerek bol bol altın çilek yedik, ikram ettik. Toplamda 40-50 kilo toplamışızdır anca. Gerisi geçen hafta yaylayı kış havasının yoklamasıyla "gök kurudu" dediğim hadiseye denk düşürdü meyveyi.
...
Sağ olun tugrulbaba...

Altın çileklerin üzerine naylon örtü ile kaplamak erken soğuklardan bir süre kuruyabilir ve meyve alma süresi uzayabilir. Ben düşünüyorum üzerini kapamayı ama daha karar vermedim.

Eski 04-11-2011, 19:46   #480
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Halil abi çok üzüldüm.Tabiatta o kadar hayvan varken hazıra konmalarına çok kızıyorum ama elden birşey gelmiyor.Sadece çok müthiş korunaklı bir yer yapmak gerekiyor.Baya betonerme tuğlalı sıvalı filan bence.
Tabiat o kadar garipki muhabbet kuşu üretiyorum 6 dönüm tarla içine 2 tane 25 m2 lik kulübe yaptık.Çok korunaklı ama bu sefer gelgelelim tarla fareleri ile başımız belada ekonomik sıkıntıdan gaz betonu sıva kaplatmadım onlar da maşallah peynir gibi yiyorlar gaz betonu ve hayvanlarıma zarar veriyorlar.
Yani malımızı düşmanlardan ne yapıp edip korumalıyız.
Sayın gtatas sağ olun. Dediğiniz gibi iyi korunaklı yer yapmak şart oldu. Muhabbet kuşu ürettiğini yeni öğrendim. Zevkli bir uğraş olmalı.

Çocuklar küçükken bir muhabbet kuşu almıştım onlara. Evin her yerinde dolaşan bir sevimli bir şeydi. Gerçekten evde muhabbete sebep olmuştu. Onu çok sevmiştik.

Sonra yine çocukları isteği ile köpek yavrusu aldık. Çocukların ilgisi ona yönlendi.

Yaz günüydü kuşu balkona aldık, çocuklar. İki gün sonra ölmüştü. Öğrendik ki ilgisizlik ya da ilginin azalması muhabbet kuşun ölüm sebebi olabiliyormuş.

Ayrıca:
Bunu duyduğum iyi oldu, gazbetonu tarlanın bazı yerlerinde tava yapmak için kullanmayı düşünüyordum. Farelerin yediğini bilmiyordum.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024